Prieš porą mėnesių Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) Seime pristatė esamos Seimo rinkimų apygardų ribų situacijos ir numatomų pokyčių kai kuriose apygardose projektą. Spalio 30-ąją VRK pateikė pakoreguotą Seimo rinkimų apygardų ribų pokyčio variantą. Deja, abu variantai nepalankūs Tauragės rinkimų apygardai – Skaudvilės, Trepų ir Adakavo rinkimų apylinkes norima prijungti prie Karšuvos (Jurbarko) rinkimų apygardos. Su šiuo VRK pasiūlymu kategoriškai nesutinka Skaudvilės krašto bendruomenės, jau žinančios, ką reiškia būti ne savo rajono rinkimų apygardoje.
Į prašymus neatsižvelgta
Į Seimo nario Romualdo Vaitkaus ir Skaudvilės krašto bendruomenių išsakytus prieštaravimus dėl VRK užmojo Skaudvilės, Adakavo ir Trepų rinkimų apylinkes prijungti prie Karšuvos (Jurbarko) apygardos atsižvelgta nebuvo. Paruoštame antrajame apygardų ribų projekte tik atsisakyta minties prie Tauragės apygardos prijungti Šilalės rajono Biržų Lauko apylinkę.
Prieš keletą savaičių Skaudvilės krašto gyventojai rinko parašus, išreikšdami nepasitenkinimą tuo, kad juos norima prijungti prie Karšuvos rinkimų apygardos.
Pasak R. Vaitkaus, Tauragės savivaldybė turi optimalų rinkėjų skaičių – 98,9 proc. – nei per daug, nei per mažai (vidutinis rinkėjų skaičius Seimo rinkimų vienmandatėje apygardoje, jų yra 71, siekia 34 147 rinkėjus, mažiausia leistina riba, kuri gali siekti -10 proc., yra 30 796, didžiausia leistina riba (+10 proc.) – 37 562 rinkėjai).
– Iš mūsų pradeda atiminėti apylinkes. VRK svarstė variantą Karšuvos apygardai perduoti Kunigiškius, Dacijonus, Lauksargius – Tauragės priemiesčius. Komisija sureagavo į mano poziciją, kad taip negalima, ir tada pradėjo svarstyti „atkąsti“ Skaudvilės kraštą, – „Tauragės žinioms“ teigė Seimo narys.
Ir su šiuo siūlomu sprendimu R. Vaitkus kategoriškai nesutinka.
– Seimo nariui kaip bus, taip, bet bendruomenės sako ir šaukia, kad nenori turėti Seimo nario iš Jurbarko, – Skaudvilės krašto gyventojų poziciją išsakė R. Vaitkus.
Pasak Seimo nario, jei gyventojas turės kažkokių problemų, važiuos į Skaudvilę pas Seimo narį, tada Seimo narys važiuos į Tauragę, tarkim, pas merą, spręsti kažkokių klausimų.
– Mano atveju, kaip dabar būna, Šilalės Pajūrio miestelio gyventojai atvažiuoja pas mane į Tauragę, tada aš važiuoju į Šilalę spręsti klausimą, tarkim, dėl renovacijos ar stogo remonto. Visiškai nelogiška, – kaip vyksta problemų sprendimai Tauragės apygardai priskirtame kaimyninio rajono Pajūrio miestelyje, pasakojo Seimo narys. – Tauragės rajone turime pakankamai rinkėjų, bet juos nori „nukirpti“, ir prasideda domino efektas.
Ar turėtų VRK atsižvelgti į skaudviliškių išsakytą ir parašais patvirtintą pageidavimą nebūti atskirtiems nuo Tauragės apygardos?
– VRK gali neatsižvelgti į Seimo nario, mero ar seniūno nuomonę, bet gyventojų surinkti beveik tūkstantis parašų turi turėti įtakos. Kam tada yra organizuojami rinkimai, kodėl kalbame apie gyventojų aktyvumą per rinkimus? Turėtų atsižvelgti, tuo labai tikiu, – viltį išreiškė R. Vaitkus.
Pateikė pasiūlymus
Seimo narys VRK pateikė ne tik prašymą neatrėžti Skaudvilės krašto nuo Tauragės rinkimų apygardos, bet ir siūlymą, kaip būtų galima papildyti Karšuvos apygardą, kurioje nėra reikalingo rinkėjų skaičiaus. Karšuvos apygardą, pasak Seimo nario, „papildyti“ būtų galima prie jos prijungus beveik maksimalų leistiną rinkėjų skaičių turinčiai Sūduvos šiaurinei rinkimų apygardai priskirtus Jurbarko rajonui Kidulius, Gelgaudiškį, Sudargą, kurie nutolę nuo Jurbarko 1,8–10 km. O Tauragės apylinkės, kurias siūloma prijungti prie Karšuvos apygardos, nuo Jurbarko nutolusios 35–45 km. Dar vienas variantas – Karšuvos apygardą papildyti Raudondvario rinkimų apygardos, kurioje irgi gyventojų pakankamai, apylinkių sąskaita.
Galvoja apie boikotą
Pasak „Skaudvilės krašto“ bendruomenės pirmininko Vido Bičkaus, savaitgalį surinkta per 700 Skaudvilės seniūnijos gyventojų parašų.
– Žmonės labai aktyviai reiškė savo nuomonę. Kartais būna, kad tai, kas susiję su politika, sulaukia pasipriešinimo, kartais nusivylimą gyventojai reiškia, bet šį kartą nesutikau tokio, kuris būtų nusiteikęs prieš, – teigė bendruomenės pirmininkas.
Skaudvilės krašto gyventojai ne tik noriai pasirašė po reikalavimu neprijungti jų prie kaimyninio rajono apygardos, bet ir viliasi, kad jų nuomonė bus išgirsta ir į tai bus atsižvelgta.
– Jei į prašymą nebus atsižvelgta, ne vienas gyventojas išsakė poziciją, kad neis balsuoti – boikotuos rinkimus. Suprantu, kad tai nėra pats geriausias sprendimas, nes per Seimo rinkimus vyksta ne tik vienmandatininkų rinkimas, balsuojama ir daugiamandatėje apygardoje. Bet pirmiausia reikia sulaukti VRK atsakymo, – teigė V. Bičkus.
Nori „sugrįžti“
Prie skaudviliškių iniciatyvos rinkti parašus prisidėjo ir Eičių bei Baltrušaičių gyventojai, kurie jau yra priskirti Karšuvos rinkimų apygardai.
Eičių bendruomenės pirmininkas Simas Gaidelionis apgailestavo, kad susizgribta per vėlai ir spėta surinkti per 60 eičiškių parašų. Kodėl imtasi iniciatyvos ir gyventojai nori būti „sugrąžinti“ į Tauragės apygardą?
– Pirmiausia mes nenorėjome išeiti iš Tauragės apygardos. Kitas momentas, visi mūsų reikalai sprendžiami Tauragėje, priklausome Tauragės rajonui ir kyla klausimas, kodėl turime balsuoti už kito rajono atstovą, kurio niekada nematome? – teigė bendruomenės pirmininkas, pridūręs, kad priklausymu kitai apygardai pasipiktinę ir šilališkiai, gyvenantys tokiomis pačiomis nuotaikomis.
Parašus rinko ir Baltrušaičių bendruomenės nariai.
Gaurė taip pat priskirta Karšuvos apygardai, bet prie parašų rinkimo iniciatyvos neprisidėjo. Bet „grįžti“ į Tauragės apygardą, pasak bendruomenės pirmininko Kęstučio Balašaičio, norėtų.
– Gaurė priklauso Tauragės savivaldybei, tai kas geriau žino Gaurės rinkėjų situaciją, jei ne vietinis žmogus. Esam savo krašto patriotai ir manome, kad turėtų būti vietinis atstovas Seime, nors nieko prieš neturiu prieš dabartinį Karšuvos apygardos Seimo narį, – teigė bendruomenės pirmininkas.
Paklaustas, ar bus atsižvelgta į gyventojų nuomonę, K. Balašaitis teigė:
– Abejoju. Jei politikai tarpusavyje Seime nesusitaria, į paprasto žmogaus balsą nelabai reaguojama.
Rinkimai į Seimą planuojami kitų metų spalio 13-ąją.