Spalio 25-ąją posėdžiavusi savivaldybės taryba pritarė sprendimui įsteigti naują darinį – Tauragės rajono savivaldybės sveikatos centrą, kuris veiks funkcinio bendradarbiavimo būdu. Šis būdas reiškia, kad naujų įstaigų nebus kuriama – centrui priklausančiose įstaigose paslaugos teikiamos bendradarbiavimo sutarčių pagrindu. Šio centro įkūrimo tikslas – kad reikiamas paslaugas rajono gyventojai gautų greičiau. Ar taip ir bus, parodys ateitis.
Centre – 11 įstaigų
Savivaldybės tarybos posėdyje, vykusiame spalio 25-ąją, pirmiausia pritarta, kad trys savivaldybės įstaigos, kurių savininkė ar dalininkė yra savivaldybė, – VšĮ Tauragės rajono pirminis sveikatos priežiūros centras (PSPC), VšĮ Tauragės ligoninė ir Tauragės visuomenės sveikatos biuras – jungtųsi prie steigiamo Sveikatos centro. Kad toks centras būtų kuriamas, savivaldybės taryba pritarė birželio 28-osios posėdyje. Pasak savivaldybės gydytojos Rūtos Stasytienės, Tauragės ligoninės dalininkė Sveikatos apsaugos ministerija raštu pritarė, kad ligoninė dalyvautų centro veikloje.
Bendrame komitetų posėdyje tarybos narė Rita Grigalienė teiravosi, kokios bus prie centro veiklos besijungiančio Visuomenės sveikatos biuro funkcijos.
Pasak savivaldybės gydytojos, Sveikatos centrui priskiriamų sveikatos priežiūros paslaugų teikimo organizavimo apraše nurodyta, kad biuras atliks ugdymo įstaigų mokinių sveikatos priežiūrą, visuomenės sveikatos stiprinimo ir stebėsenos funkcijas.
– Naujų funkcijų Visuomenės sveikatos biurui neprisidės. Tik bus įtraukti į Sveikatos centro veiklą, – teigė R. Stasytienė.
Pasak savivaldybės gydytojos, spalio 3 d. vyko sveikatos priežiūros įstaigų atstovų posėdis, kuriame dalyvavo viešosios ir privačios gydymo įstaigos. Posėdyje apsispręsta, kurios įstaigos dalyvaus steigiamo Sveikatos centro veikloje.
Norą dalyvauti centro veikloje išreiškė 11 įstaigų: viešosios įstaigos Tauragės rajono pirminės sveikatos priežiūros centras ir Tauragės ligoninė, Tauragės visuomenės sveikatos biuras, taip pat uždarosios akcinės bendrovės „InMedica“, „Medicinos namai šeimai“, „Medicum centrum“, „Solregis“, „Vitgelba“, „Nefrida“, R. Margienės individuali įmonė, mažoji bendrija „A. Pilypo klinika“.
Pasak savivaldybės gydytojos, posėdyje aptarta ir įstaigų bendradarbiavimo sutartis, sutarta, kokias paslaugas kiekviena įstaiga ketina teikti naujajame centre. Numatyta, kad centro veiklą koordinuos PSPC.
Tikimasi gauti per 800 tūkst. eurų
Kaip teigiama sprendimo aiškinamajame rašte, įsteigus Tauragės rajono savivaldybės sveikatos centrą iš Europos Sąjungos bus galima pretenduoti gauti 440 438 Eur pirminei ambulatorinei asmens sveikatos priežiūrai ir 401 815 Eur antrinio lygio ambulatorinei specializuotai asmens sveikatos priežiūrai.
Kaip patikslino savivaldybės gydytoja, pirminio lygio paslaugas teikia PSPC, „InMedica“ ir „Medicinos namai šeimai“, antrinio lygio – likusios centro veikloje dalyvaujančios įstaigos, išskyrus Visuomenės sveikatos biurą, kuriam finansavimas nebus skiriamas.
Tikslas – bendradarbiavimas
Bendrame savivaldybės tarybos komitetų posėdyje dalyvavusi Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) vyriausioji patarėja Vilma Srogė akcentavo, kad steigiant Sveikatos centrą pridėtinė vertė kuriama ir pacientams, ir medicinos specialistams. O svarbiausias momentas, pasak ministerijos atstovės, ypatingai centrus kuriant funkcinio bendradarbiavimo būdu, yra tai, kad keičiama įstaigų organizacinė kultūra.
– Tikslas yra iš konkurencijos pereiti prie bendradarbiavimo, siekiant savivaldybės gyventojams sveikatos labui numatytų tikslų. Įkūrus centrą turėtų sutrumpėti paciento kelias paslaugoms gauti, nes siekiama, kad apie 80 proc. visų dažniausiai reikalingų paslaugų būtų suteikta būtent savivaldybės teritorijoje, – komentavo ministerijos atstovė.
O medicinos darbuotojams, pasak SAM atstovės, bendradarbiaujant atsiras galimybė kelti kvalifikaciją, konsultuotis tarpusavyje, o gavus ES investiciją, turėti geresnę infrastruktūrą, modernesnę įrangą.
– Sveikatos centro įkūrimas turi užtikrinti prieinamas paslaugas vietos savivaldybės gyventojams, ir, žinoma, tai galimybė pritraukti gydytojus į rajono sveikatos priežiūros įstaigas, – rajono politikams teigė ministerijos atstovė.
Bendradarbiavimo sutartis tarp centro veikloje dalyvaujančių įstaigų bus pasirašyta penkeriems metams.
Savivaldybė pati turės stebėti ir vertinti Sveikatos centro veiklos efektyvumą ir spręsti, ar tęsti veiklą po penkerių metų
– Jei sveikatos rodikliai, kuriuos siekiama pagerinti savivaldybėje gerės, ko gero, savivaldybė ir priims sprendimą toliau tęsti bendradarbiavimo sutartį, – teigė ministerijos atstovė.
Pasak ministerijos atstovės, Sveikatos centro modelis sukurtas ir pagrįstas didelėmis analizėmis, vertinti įvairūs duomenys, o jo veikla prisidės prie kokybiškos sveikatos priežiūros.
„Valstiečiai“ nepritarė
Tarybos posėdyje Kęstutis Balašaitis išsakė Valstiečių ir žaliųjų frakcijos poziciją.
– Nemanom, kad perspektyvoje centras duos didesnę ar bent kažkokią naudą gyventojams. Europos Sąjungoje toks modelis yra tik Slovakijoje ir einama prie to, kad jis būtų išardytas. Modelis nepasiteisinęs, – tarybos posėdyje teigė K. Balašaitis.
Frakcijos nariai balsavo prieš, kad savivaldybės gydymo įstaigos prisijungtų prie Sveikatos centro veiklos, ir nedalyvavo balsavime, tvirtinančiame šio centro steigimą.
Tarybos narė R. Grigalienė teiravosi, ar įsteigus centrą padaugės paslaugų rajono gyventojams.
– Bazines paslaugas savivaldybėje turime, o bendradarbiavimo sutartyje įstaigos pasirašo, kokias paslaugas kuri įstaigą gali užtikrinti. Papildomų paslaugų nebus teikiama, – teigė R. Stasytienė, pridūrusi, kad rajono gyventojams bus sudarytas vadinamasis „žaliasis koridorius“, t. y. galimybė pas gydytojus patekti greičiau.
Laukiama teigiamų pokyčių
Pasidalinti įžvalgomis dėl įkurto Sveikatos centro paprašėme jo veiklą koordinuosiančio PSPC vadovo Donato Petrošiaus.
Pasak D. Petrošiaus, Sveikatos centre bus teikiamos pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos (šeimos medicinos, psichikos sveikatos priežiūros, odontologijos, ambulatorinės slaugos paslaugos namuose, ambulatorinės paliatyvios pagalbos paslaugos), antrinio lygio ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos (rentgeno diagnostika, ultragarsiniai tyrimai, fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo, vidaus ligų, vaikų ligų, akušerijos ir ginekologijos, chirurgijos, geriatrijos, endoskopijos, kardiologijos, otorinolaringologijos (LOR), oftalmologijos, endokrinologijos, neurologijos, pradinės medicininės reabilitacijos, ambulatorinės vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos paslaugos), dienos stacionaro, skubiosios medicinos pagalbos, stacionarinės vidaus ligų bei visuomenės sveikatos priežiūros paslaugos.
Šios paslaugos, kaip ir anksčiau, taip ir dabar bus teikiamos tose pačiose 11-oje sveikatos priežiūros įstaigų.
Koordinuojanti įstaiga, pasak D. Petrošiaus, turės vadybiškai koordinuoti Sveikatos centro paslaugų teikimą, organizuoti įstaigų pasitarimus dėl Sveikatos centro veiklos rodiklių nustatymo, jų stebėsenos ir įgyvendinimo bei priemonių paslaugų kokybės ir efektyvumo gerinimo.
„Pirmasis koordinuojančios įstaigos darbas bus užtikrinti bendradarbiavimo sutarčių pasirašymą. Tikimės, kad šis procesas praeis sklandžiai“, – teigė PSPC direktorius.
Paklaustas apie galimus naujo darinio pliusus ir minusus, D. Petrošius sako, kad šiandien tikrai sunku pasakyti, nes centras dar nepradėjo veikti.
„Efektyviam Sveikatos centro darbui didelę įtaką turės ne tik bendradarbiaujančių įstaigų įdirbis, bet ir SAM sprendimai, turiu galvoje, IPR IS (Išankstinė pacientų registracijos informacinė sistema – red. past) sprendimai pirmumo teisei registruoti įstaigų specialistų konsultacijoms ir kitoms paslaugoms gauti, kaip pasiskirstys žmogiškieji ištekliai po reformos, ar bus skirtas papildomas finansavimas centro veikloje dalyvaujančiom įstaigom ir t. t.“ – teigė D. Petrošius, pridūręs, kad pagrindinė priežastis kurti tokius Sveikatos centrus Lietuvoje buvo ta, kad daugiau gyventojų sveikatos priežiūros paslaugas gautų savo savivaldybėje, kad nereikėtų vykti į kitas didmiesčių savivaldybes.
„Tikimės, kad Tauragės gyventojai pajus teigiamų pokyčių, galbūt ne taip greit, kaip norėtųsi, bet visos Sveikatos centro veikloje dalyvaujančios įstaigos stengsis glaudžiai bendradarbiauti dėl pacientų gerovės “, – viltį išreiškė D. Petrošius.