Pietų (ne)miegas darželyje: vaikų poreikis ar tėvų užgaida?
Įkelta:
2023-09-18
Nuotrauka
miegas
Nuotraukos autorius:
Asociatyvi „Tauragės žinių“ nuotrauka

Prasidėjus naujiesiems mokslo metams vėl sugrįžta prie pavasarį kilusios aktyvios diskusijos, ar darželiuose visi vaikai privalo miegoti pietų? Jokie dokumentai neapibrėžia prievolės darželyje miegoti – ugdymo įstaigos privalo užtikrinti poilsį ir miegantiems, ir nemiegantiems vaikams. Kad toks poilsis būtų užtikrintas, reikalauja Šeimų asociacija, atsiuntusi paklausimą apie poilsio užtikrinimą darželiuose visoms šalies savivaldybių administracijoms. Komentuodama gautą raštą savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėja sako, kad tėvų skundų šiuo klausimu negauta. O kai kuriuose darželiuose grupės nemiegantiems vaikams jau veikia keletą metų. 

Ragina bendradarbiauti 

Iniciatyvą dėl kokybiško vaikų poilsio darželiuose iškėlusi Šeimų asociacija ragina pradėti  kurti naujas poilsio formas ir bendradarbiavimo su šeimomis modelius. Asociacija akcentuoja, kad kalbama apie bendradarbiavimą, nes vieno recepto nėra ir nebus. 

„Ko siekiame lankstaus poilsio iniciatyva? Tai pagaliau atverti dialogą šia tema. Tai suprasti, kad sprendimai turi ateiti iš visų vaikų poreikių atliepimo. Lengva nebus, bet pokyčiai neįvyks, jeigu neieškosime kelių“, – savo feisbuko paskyroje skelbia Šeimų asociacija ir akcentuoja, kad teisė į įvairias poilsio formas privalo būti užtikrinta tiek miegantiems, tiek nemiegantiems vaikams.

Šeimų asociacija pabrėžia, kad darželiai ar tuo labiau auklėtojos neturi būti palikti vieni spręsti šios problemos. Savivaldybės, kaip steigėjai, privalo pasirūpinti pagalba, švietimu ir, jeigu yra poreikis, papildomais resursais.

Pabrėžiama, kad kokybiškas miegančių vaikų poilsis yra labai svarbus. Taip, kaip dalis tėvų negali nuspręsti, kad „visi miega“, niekas negali nuspręsti, kad „nemiega visi“. Tad asociacijos nuomone,  darželiai privalo sudaryti tokias sąlygas, kurios netrukdytų ilsėtis vaikams, kuriems reikia miego.

Akcentuojama ir tai, kad auklėtojos, kaip ir vaikai, šioje situacijoje neturi kentėti. Joms neturi būti daugiau darbo. Kai kurios šalies savivaldybės, kaip pastebi Šeimų asociacija,  įsipareigojo didinti etatų skaičių, kai kurie darželiai pasitelkia papildomus darbuotojus (sporto, muzikos mokytojus, logopedus), kai kurie darželiai jungia grupes ir viena auklėtoja prižiūri miegančius, kita – nemiegančius vaikus. 

Problemų nekyla

Kalbinta savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Jūratė Veisienė teigė, kad rugpjūčio 31-ąją savivaldybė, kaip ir visos šalies savivaldybių administracijos, gavo Šeimų asociacijos raštą su paklausimu dėl poilsio organizavimo ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigose. 

Pasak vedėjos, prašoma informuoti, ar rajono darželiuose taikoma poilsio paslauga pietų miego nemiegantiems vaikams bei kokiais kontaktais šeimos gali kreiptis, jei poilsis neužtikrinamas.

– Savaitės pradžioje Švietimo ir sporto skyrius pietų miego laiku važiavome į visus darželius, kad savo akimis pamatytume. Iš tėvelių nesame gavę nė vieno skundo, – teigė J. Veisienė. 

Anot vedėjos, iš darželių vadovų sulaukta patikinimo, kad sąlygos vaikams nemiegoti per pietus sudaromos, jei tik tėvai to pageidauja.

– Visuose darželiuose radome grupeles, kuriose buvo po vieną ar du vaikus, kurie nemiegojo, nes ir važiavome specialiai pietų metu, – pasakojo Švietimo ir sporto skyriaus vedėja.

Kaip teigė J. Veisienė, šią savaitę lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ ir vaikų reabilitacijos centre-mokykloje „Pušelė“ iš įstaigas lankančių vaikų tėvelių renkama informacija, kurie vaikai nenori miegoti. 

– Informacija reikalinga tam, kad būtų galima sudaryti nemiegančių vaikų grupelę, susitarti, kas juos prižiūrės. Spręsti patalpų klausimą, kad nemiegantieji netrukdytų ilsėtis kitiems grupės vaikams. Pas mus problemų dėl vaikų nemiegojimo ir jų užimtumo darželiuose neturėtų kilti, – įsitikinusi vedėja.

Apie poilsio formų nemiegantiems vaikams užtikrinimą darželyje kalbėta jau pavasarį. 

– Tada buvome patikinti, kad tėvai, esant poreikiui vaikams nemiegoti per pietus, turi kreiptis į darželių vadovus, kurie analizuoja galimybes, – teigė savivaldybės administracijos atstovė.  

Nemiegančiųjų grupelės – ne naujiena 

Kalbinta lopšelio-darželio „Kodėlčius“ direktorė Lina Kymantienė teigė, kad jos vadovaujamoje įstaigoje nemiegančių vaikų grupelės veikia ketverius, o gal net ir penkerius metus. 

– Salėje turime paskyrę patalpą, muzikos mokytoja veda pamokėles nemiegantiems vaikams. Turime nupirkę ir priemonių, ir čiužinių vaikams pasnausti, jei jie jaučiasi pavargę. Jokio streso kol kas nekyla. Per šią savaitę susirinksime informaciją, kiek vaikų nemiegos. O nenorintieji miegoti nemigdomi ir dabar, – pasakojo direktorė. 

Pasak darželio vadovės, jei atsiras daugiau nei 15 miegoti nenorinčių vaikų, jau apgalvoti keli užimtumo variantai. 

– Kol kas turime 6 tėvų prašymus, kad vaikai nebūtų migdomi pietų. Šių vaikų amžius nuo 4 metų. Per šią savaitę, manau, dar turėtų atsirasti tokių prašymų, – svarstė L. Kymantienė. 

Paklausta, ką mano apie darželinukų miegą per pietus, direktorė išsakė savo nuomonę:

– Manau, kad iki penkerių metų vaikai turėtų miegoti. O ypatingai lopšelinukai, kurie jau prie pietų stalo deda galvą ant stalo ir vos neužmiega. Vis tik vaikai keliasi anksti, pusę aštuonių jau ateina į darželį, o pietų miegas būtinas nors valandą. Dauguma vaikų užmiega, tai reiškia, kad reikia miego. Net priešmokyklinukai ar net pirmokai pamiega. 

Pasak direktorės, kai kurie vaikai fiziologiškai tikrai neužmiega, bet daugumai toks poilsis reikalingas. 

– Tėveliai akcentuoja, kad vaikus sunku užmigdyti vakare. Bet kokie irzlūs, pikti nemiegojusieji išeina iš darželio. Tai pripažįsta ir patys tėvai. Aišku, jiems smagiau, kai vaikai namuose miegoti eina anksčiau, – pastebėjimais pasidalijo vadovė.  

Labiau nori tėvai 

Keliolika metų darželyje dirbanti Laura (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinoma) mano, kad vaikai darželyje turėtų miegoti ir dabar kilęs vajus dėl nemiegojimo yra ir mados reikalas. 

– Kiek teko klausytis įvairių paskaitų, mokymų, seminarų, specialistai sako, kad vaikas turi miegoti. Turi pailsėti, – teigė Laura, pridūrusi, kad nemiegoti gali tik vienas kitas vaikas.  

Pedagogė pastebi, kad darželinukams trūksta griežtos dienotvarkės. Jei jie laiku gultų ir keltų, tokių klausimų, ar vaikui miegoti pietų, ir nekiltų.

– Čia išeina užburtas ratas. Darželyje pamiegojęs vaikas vakare gulasi vėliau, o tėvai norėtų, kad užmigtų anksčiau, kad vakarais nereikėtų užsiimti su vaiku, gi iš darbų grįžta pavargę, tad ir pradeda reikalauti, kad darželyje nemigdytume, – savo pastebėjimais dalijosi Laura. 

O jei vaikas vėliau nueina miegoti, ryte neatsikelia, jam leidžiama ilgiau pamiegoti namuose, į darželį ateina vėliau, tai ir pietų darželyje neužmiega.  

– O tereikėtų vaikus guldyti ir kelti tuo pačiu laiku. Ir tada natūraliai paaiškės, kuriems vaikams iš tikrųjų nebereikia pietų miego, – svarstė pedagogė. 

Viengulės lovos

Nuotrauka
Tarp egz
Įkelta:
prieš 4 valandas
Šių metų tarpinių patikrinimų sesija bus laikoma pilotine, vienuoliktokų šiemet pasiekti rezultatai bus neprivalomi ir tik jų pačių pageidavimu galės būti įskaityti į galutinį valstybinio brandos egzamino vertinimą. Likusieji trys tarpiniai vyks – į juos galės ateiti norintieji mokiniai. Apie tai šiandien pranešė švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas.
Nuotrauka
Defibliristorius
Įkelta:
prieš 21 valanda
Siekiant užtikrinti, kad kritinių sveikatos sutrikimų atvejais kaip galima greičiau ir kokybiškiau būtų suteikiama pirmoji medicinos pagalba, Tauragės rajono savivaldybė įsigijo 16 automatinių defibriliatorių, kurie įrengti ugdymo įstaigose.
Nuotrauka
Namai
Tauragės rajono savivaldybės nuotraukos
Įkelta:
prieš 1 dieną
Vakar atidaryti bendruomeniniai vaikų globos namai, esantys Veterinarijos g. 10. Čia vaikams sukurta gyvenimui šeimoje artima aplinka – jie turi savo kambarius, kuriuose gyvena po du vaikus. Artimesniam bendravimui naujųjų namų gyventojai gali susirinkti į svetainę kurioje yra televizorius, minkštasuoliai, laisvalaikiui skirti žaidimai.
Nuotrauka
smurtas
Tauragės apskrities policijos feisbuko nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Nacionalinis informacijos apie seksualinį smurtą centras kartu su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija balandžio mėnesį skelbia seksualinio smurto prevencijos mėnesiu, kurio metu siekiama atkreipti dėmesį į seksualinio pobūdžio nusikaltimus ir kviečiama nebijoti kreiptis pagalbos. 77 proc. Lietuvos gyventojų yra patyrę seksualinį priekabiavimą. Seksualinę prievartą be išžaginimo išgyveno beveik kas antras Lietuvos gyventojas, rodo 2023 m. atliktas tyrimas.* Deja, tai vis dar yra latentiniai nusikaltimai, apie kuriuos neretai nutylima dėl baimės, gėdos, streso, stigmos ir aukų kaltinimo. 
Nuotrauka
rinkimai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-09
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) balandžio 9 d. priėmė sprendimus registruoti likusius 5 kandidatus dalyvauti gegužę vyksiančiuose Respublikos Prezidento rinkimuose. Antradienį sprendimai priimti dėl Giedrimo Jeglinsko, Andriaus Mazuronio, Eduardo Vaitkaus, Igno Vėgėlės ir Remigijaus Žemaitaičio. Jie visi įregistruoti kandidatais šiuose rinkimuose.
Nuotrauka
pratybos
Įkelta:
2024-04-09
Balandžio 11–12 d. Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio pėstininkų bataliono (toliau – LDKK PB) padaliniai vykdys orientacinį žygį Tauragės ir Jurbarko savivaldybėms priklausančiose teritorijose.
Nuotrauka
dega
Įkelta:
2024-04-05
Įsivyraujant sausiems ir šiltiems orams, daugėja iškvietimų į gaisrus atvirose teritorijose, kuriose dega sausa pernykštė žolė, miško paklotė.  Siekiant sumažinti jų kiekį, buvo vykdoma gaisrų prevencijos akcija „Nedegink žolės“.
Nuotrauka
skaudvile
Įkelta:
2024-04-05
Balandžio 4 d. vyko respublikinis seminaras “Atnaujinto ugdymo turinio praktiniai aspektai, patirtys ir sėkmės“. Susitikimo pradžioje visus pasveikino centro direktorius Rolandas Beišys, pakvietė pedagogus atsakingai pažvelgti į aktualias temas ir pasisemti kuo daugiau žinių bei praktinės patirties dirbant su mokiniais.
Nuotrauka
nzt
Įkelta:
2024-04-02
Siekdama padidinti Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) paslaugų prieinamumą, nuo 2024 m. balandžio 2 d. NŽT atnaujina asmenų aptarnavimą rajonuose, buvusiose NŽT patalpose. Gyventojai gyvai bus priimami kiekvieną antradienį 46-iuose padaliniuose.
Nuotrauka
siuksles
Įkelta:
2024-04-02
Informuojame, kad 2024 metų balandžio 6, 13, 20; gegužės 4, 11, 18; rugsėjo 7, 14, 21; spalio 5, 12, 19 dienomis, UAB „Ekonovus“ Tauragės rajono savivaldybės seniūnijose vykdys didžiųjų atliekų (seni baldai, čiužiniai, kilimai, langų rėmai, durys, dviračiai, vežimėliai) buityje susidarančių pavojingų atliekų (t. y., baterijos, akumuliatoriai, buitinės chemijos produktų, dažų, lakų, skiediklių atliekos, cheminėmis medžiagomis užteršta pakuotė, tepalų filtrai, panaudoti tepalai ir kitos naftos produktų atliekos, dienos šviesos lempos ir kitos atliekos, kuriose yra gyvsidabrio) bei elektros ir elektroninės įrangos atliekų surinkimą apvažiavimo būdu.
Nuotrauka
tesimas
Įkelta:
2024-03-28
Artėjant Šv. Velykoms Tauragės apylinkės teismo kolektyvas prisijungė prie Tauragės Carito  2024 m. kovo 14 d. – 2024 m. kovo 22 d. organizuotos iniciatyvos „Pasidalinimo krepšelis“. Akcijos metu darbuotojai dalinosi ilgo galiojimo maisto produktais su vargstančiais. Nepamiršti buvo ir mažieji. Pasirūpinta, kad ir jie pajustų saldesnį Šv. Velykų stalą bei galėtų pasmaližiauti saldumynais.
Nuotrauka
rotary
Linos Buchlickajos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-26
Šeštadienį, Tauragėje vyko vienas svarbiausių Rotary Lithuania D1462 Apygardos renginių - Asamblėja ir Išrinktųjų prezidentų bei jų komandų mokymai. Jų tikslas uždegti, motyvuoti bendruomenę drauge kurti prasmingus pokyčius ir visapusiškai augti!
Nuotrauka
aikštynas
Įkelta:
2024-03-26
Prasidėjo dvi savaites truksiantis balsavimas už labiausiai patikusias dalyvaujamojo biudžeto idėjas, skirtas gyvenamajai aplinkai ir viešajai infrastruktūrai gerinti ir kurti. Susipažinti su projektais ir atiduoti savo balsus už labiausiai patikusias idėjas gyventojai galės iki balandžio 8 dienos, internetinėje svetainėje.
Nuotrauka
Nuotrauka
Įkelta:
2024-03-25
Kovo 29 d. penktadienį nuo 11 iki 16 valandos prie Tauragės pilies bus renkama parama Ukrainos kariams .
Nuotrauka
a
Įkelta:
2024-03-21
Žvelgdami į mums artimus senjorus – tėvus ar senelius – neretai pamirštame, kad ir jie kažkada buvo jauni, ištroškę nuotykių ir kupini svajonių, o šiandien daugelį patirtų istorijų tyliai saugoja savo prisiminimuose. Pokalbiai tarp skirtingų kartų gali leisti geriau pažinti vieni kitus bei atrasti, kad su brandaus amžiaus žmonėmis, kiekvienas iš mūsų turi daugiau bendrumų nei skirtumų.
Nuotrauka
šiluma
Įkelta:
2024-03-21
Kaip informuoja Tauragės šilumos tinklai, šilumos kaina Tauragėje kovo mėnesį išliko žemesnė už vidutinę šilumos kainą Lietuvoje. Tauragės šilumos tinklų vartotojams kovo mėnesį taikoma 6,70 ct/kWh (be PVM) kaina. 2023 metais Tauragės šilumos tinklų vartotojams kovo mėnesį taikyta 8,12 ct/kWh (be PVM) kaina, 2022 m. – 5,90 ct/kWh (be PVM).
Nuotrauka
Pratybos
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-03-20
Kaip informuoja Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaičių apygardos 3-ioji rinktinė, kovo 23–24 dienomis Sakalinės miškuose (Jūravos girininkija) planuojamos sprogdinimo darbų pratybos.
Nuotrauka
sodra
„Sodros“ nuotrauka
Įkelta:
2024-03-19
Įprastai savarankiškai dirbantys gyventojai, kurie nedirba dar ir samdomo darbo ir nėra draudžiami sveikatos draudimu valstybės lėšomis, kiekvieną mėnesį turi sumokėti minimalią privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmoką – 6,98 proc. nuo minimalios mėnesio algos (MMA). To reikia tam, kad prireikus žmonės galėtų pasinaudoti sveikatos priežiūros paslaugomis, gauti kompensuojamuosius vaistus ir kitas paslaugas.