Pietų (ne)miegas darželyje: vaikų poreikis ar tėvų užgaida?
Įkelta:
2023-09-18
Nuotrauka
miegas
Nuotraukos autorius:
Asociatyvi „Tauragės žinių“ nuotrauka

Prasidėjus naujiesiems mokslo metams vėl sugrįžta prie pavasarį kilusios aktyvios diskusijos, ar darželiuose visi vaikai privalo miegoti pietų? Jokie dokumentai neapibrėžia prievolės darželyje miegoti – ugdymo įstaigos privalo užtikrinti poilsį ir miegantiems, ir nemiegantiems vaikams. Kad toks poilsis būtų užtikrintas, reikalauja Šeimų asociacija, atsiuntusi paklausimą apie poilsio užtikrinimą darželiuose visoms šalies savivaldybių administracijoms. Komentuodama gautą raštą savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėja sako, kad tėvų skundų šiuo klausimu negauta. O kai kuriuose darželiuose grupės nemiegantiems vaikams jau veikia keletą metų. 

Ragina bendradarbiauti 

Iniciatyvą dėl kokybiško vaikų poilsio darželiuose iškėlusi Šeimų asociacija ragina pradėti  kurti naujas poilsio formas ir bendradarbiavimo su šeimomis modelius. Asociacija akcentuoja, kad kalbama apie bendradarbiavimą, nes vieno recepto nėra ir nebus. 

„Ko siekiame lankstaus poilsio iniciatyva? Tai pagaliau atverti dialogą šia tema. Tai suprasti, kad sprendimai turi ateiti iš visų vaikų poreikių atliepimo. Lengva nebus, bet pokyčiai neįvyks, jeigu neieškosime kelių“, – savo feisbuko paskyroje skelbia Šeimų asociacija ir akcentuoja, kad teisė į įvairias poilsio formas privalo būti užtikrinta tiek miegantiems, tiek nemiegantiems vaikams.

Šeimų asociacija pabrėžia, kad darželiai ar tuo labiau auklėtojos neturi būti palikti vieni spręsti šios problemos. Savivaldybės, kaip steigėjai, privalo pasirūpinti pagalba, švietimu ir, jeigu yra poreikis, papildomais resursais.

Pabrėžiama, kad kokybiškas miegančių vaikų poilsis yra labai svarbus. Taip, kaip dalis tėvų negali nuspręsti, kad „visi miega“, niekas negali nuspręsti, kad „nemiega visi“. Tad asociacijos nuomone,  darželiai privalo sudaryti tokias sąlygas, kurios netrukdytų ilsėtis vaikams, kuriems reikia miego.

Akcentuojama ir tai, kad auklėtojos, kaip ir vaikai, šioje situacijoje neturi kentėti. Joms neturi būti daugiau darbo. Kai kurios šalies savivaldybės, kaip pastebi Šeimų asociacija,  įsipareigojo didinti etatų skaičių, kai kurie darželiai pasitelkia papildomus darbuotojus (sporto, muzikos mokytojus, logopedus), kai kurie darželiai jungia grupes ir viena auklėtoja prižiūri miegančius, kita – nemiegančius vaikus. 

Problemų nekyla

Kalbinta savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Jūratė Veisienė teigė, kad rugpjūčio 31-ąją savivaldybė, kaip ir visos šalies savivaldybių administracijos, gavo Šeimų asociacijos raštą su paklausimu dėl poilsio organizavimo ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigose. 

Pasak vedėjos, prašoma informuoti, ar rajono darželiuose taikoma poilsio paslauga pietų miego nemiegantiems vaikams bei kokiais kontaktais šeimos gali kreiptis, jei poilsis neužtikrinamas.

– Savaitės pradžioje Švietimo ir sporto skyrius pietų miego laiku važiavome į visus darželius, kad savo akimis pamatytume. Iš tėvelių nesame gavę nė vieno skundo, – teigė J. Veisienė. 

Anot vedėjos, iš darželių vadovų sulaukta patikinimo, kad sąlygos vaikams nemiegoti per pietus sudaromos, jei tik tėvai to pageidauja.

– Visuose darželiuose radome grupeles, kuriose buvo po vieną ar du vaikus, kurie nemiegojo, nes ir važiavome specialiai pietų metu, – pasakojo Švietimo ir sporto skyriaus vedėja.

Kaip teigė J. Veisienė, šią savaitę lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ ir vaikų reabilitacijos centre-mokykloje „Pušelė“ iš įstaigas lankančių vaikų tėvelių renkama informacija, kurie vaikai nenori miegoti. 

– Informacija reikalinga tam, kad būtų galima sudaryti nemiegančių vaikų grupelę, susitarti, kas juos prižiūrės. Spręsti patalpų klausimą, kad nemiegantieji netrukdytų ilsėtis kitiems grupės vaikams. Pas mus problemų dėl vaikų nemiegojimo ir jų užimtumo darželiuose neturėtų kilti, – įsitikinusi vedėja.

Apie poilsio formų nemiegantiems vaikams užtikrinimą darželyje kalbėta jau pavasarį. 

– Tada buvome patikinti, kad tėvai, esant poreikiui vaikams nemiegoti per pietus, turi kreiptis į darželių vadovus, kurie analizuoja galimybes, – teigė savivaldybės administracijos atstovė.  

Nemiegančiųjų grupelės – ne naujiena 

Kalbinta lopšelio-darželio „Kodėlčius“ direktorė Lina Kymantienė teigė, kad jos vadovaujamoje įstaigoje nemiegančių vaikų grupelės veikia ketverius, o gal net ir penkerius metus. 

– Salėje turime paskyrę patalpą, muzikos mokytoja veda pamokėles nemiegantiems vaikams. Turime nupirkę ir priemonių, ir čiužinių vaikams pasnausti, jei jie jaučiasi pavargę. Jokio streso kol kas nekyla. Per šią savaitę susirinksime informaciją, kiek vaikų nemiegos. O nenorintieji miegoti nemigdomi ir dabar, – pasakojo direktorė. 

Pasak darželio vadovės, jei atsiras daugiau nei 15 miegoti nenorinčių vaikų, jau apgalvoti keli užimtumo variantai. 

– Kol kas turime 6 tėvų prašymus, kad vaikai nebūtų migdomi pietų. Šių vaikų amžius nuo 4 metų. Per šią savaitę, manau, dar turėtų atsirasti tokių prašymų, – svarstė L. Kymantienė. 

Paklausta, ką mano apie darželinukų miegą per pietus, direktorė išsakė savo nuomonę:

– Manau, kad iki penkerių metų vaikai turėtų miegoti. O ypatingai lopšelinukai, kurie jau prie pietų stalo deda galvą ant stalo ir vos neužmiega. Vis tik vaikai keliasi anksti, pusę aštuonių jau ateina į darželį, o pietų miegas būtinas nors valandą. Dauguma vaikų užmiega, tai reiškia, kad reikia miego. Net priešmokyklinukai ar net pirmokai pamiega. 

Pasak direktorės, kai kurie vaikai fiziologiškai tikrai neužmiega, bet daugumai toks poilsis reikalingas. 

– Tėveliai akcentuoja, kad vaikus sunku užmigdyti vakare. Bet kokie irzlūs, pikti nemiegojusieji išeina iš darželio. Tai pripažįsta ir patys tėvai. Aišku, jiems smagiau, kai vaikai namuose miegoti eina anksčiau, – pastebėjimais pasidalijo vadovė.  

Labiau nori tėvai 

Keliolika metų darželyje dirbanti Laura (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinoma) mano, kad vaikai darželyje turėtų miegoti ir dabar kilęs vajus dėl nemiegojimo yra ir mados reikalas. 

– Kiek teko klausytis įvairių paskaitų, mokymų, seminarų, specialistai sako, kad vaikas turi miegoti. Turi pailsėti, – teigė Laura, pridūrusi, kad nemiegoti gali tik vienas kitas vaikas.  

Pedagogė pastebi, kad darželinukams trūksta griežtos dienotvarkės. Jei jie laiku gultų ir keltų, tokių klausimų, ar vaikui miegoti pietų, ir nekiltų.

– Čia išeina užburtas ratas. Darželyje pamiegojęs vaikas vakare gulasi vėliau, o tėvai norėtų, kad užmigtų anksčiau, kad vakarais nereikėtų užsiimti su vaiku, gi iš darbų grįžta pavargę, tad ir pradeda reikalauti, kad darželyje nemigdytume, – savo pastebėjimais dalijosi Laura. 

O jei vaikas vėliau nueina miegoti, ryte neatsikelia, jam leidžiama ilgiau pamiegoti namuose, į darželį ateina vėliau, tai ir pietų darželyje neužmiega.  

– O tereikėtų vaikus guldyti ir kelti tuo pačiu laiku. Ir tada natūraliai paaiškės, kuriems vaikams iš tikrųjų nebereikia pietų miego, – svarstė pedagogė. 

Viengulės lovos

Nuotrauka
Mergaitė
Įkelta:
prieš 55 minutes
Siekiant maksimaliai apsaugoti vaikus nuo seksualinio smurto, asmenys dirbantys ar planuojantys dirbti su vaikais, privalės turėti Teisėto darbo su vaikais kodą (QR kodą). Darbdaviai privalės tikrinti ar darbuotojas turi QR kodą, o institucijos – vykdyti darbdavių priežiūrą. Efektyvinamas specializuotos pagalbos teikimas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tai numatančius Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimus priėmė Seimas. Jie įsigalios nuo 2024 m. lapkričio 1 d.
Nuotrauka
erelis
Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus archyvo nuotrauka
Įkelta:
prieš 3 valandas
Tauragiškis Antanas sulaukęs palikimo, žemės, Deferencijos kaime ėmė kurti planus apie ten esančios sodybos puoselėjimą ir galimybę ūkininkauti. Tačiau apsilankius Nacionalinėje mokėjimo agentūroje dėl pievų deklaravimo laukė netikėta naujiena: jam priklausančiuose plotuose apsigyveno Lietuvoje retas paukštis, mažasis erelis rėksnys. Dėl saugomo gyvūno vyrui teko atsisakyti visų planų. Tas dar nebūtų taip apmaudu, tačiau jo žemėje ES lėšomis pradėti tvarkyti melioracijos grioviai. Erelio peryklomis pripažintose pievose važinėjasi technika, perkastuose grioviuose išnyko vandens telkinių gyvūnija. „Kas dabar tą erelį maitins?“ – susirūpino erelio namų savininkas.
Nuotrauka
poligonai
Įkelta:
prieš 1 dieną
Priėmus sprendimą steigti du naujus Lietuvos kariuomenės poligonus Vakarų Lietuvoje  – Tauragės ir Šilalės karinius poligonus su jų veiklai būtina infrastruktūra – Krašto apsaugos ministerija tęsia viešas diskusijas su rajonų bendruomenėmis dėl poligonų steigimo ir liepos 15 d. kviečia į susitikimus aktualiems klausimams aptarti.  Susitikimuose su rajonų bendruomenėmis dalyvaus  Vyriausybės,  Krašto apsaugos,  Aplinkos, Žemės ūkio ministerijų, Lietuvos kariuomenės, Valstybinė saugomų teritorijų tarnybos, Valstybinės miškų urėdijos atstovai. Taip pat diskusijose dalyvaus Tauragės, Šilalės, Jurbarko rajonų savivaldybių merai, seniūnijų atstovai. 
Nuotrauka
Aplinkelis
Įkelta:
2024-07-09
Siekiant nukreipti tranzitinį transportą nuo miesto centrinės dalies, Tauragėje šiemet toliau tiesiamas pietinis aplinkkelis. Šiuo metu darbai vyksta ruože nuo Vytauto gatvės iki Dariaus ir Girėno gatvės. Kaip valstybei svarbiam vietinės reikšmės kelių projektui, šiems darbams šiemet skirta daugiau kaip 615 tūkst. eurų Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) lėšų.
Nuotrauka
JAUNIMO UZIMTUMAS
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-07-08
Liepos 1 d. įsigalios Užimtumo įstatymo pakeitimai, kurie palies bene visas klientų grupes. Supažindiname su svarbiausiais iš jų.
Nuotrauka
kredito unija
Įkelta:
2024-07-04
LKU kredito unijų grupė pasirašė sutartį su UAB „Investicijų ir verslo garantijomis“ (INVEGA), pagal kurią priemonėje dalyvaujančios kredito unijos pradeda teikti lengvatines paskolas ūkininkams. Lengvatinės paskolos gali būti skirtos ūkio plėtrai ir modernizavimui, taip pat investicijoms bei apyvartiniam kapitalui finansuoti.
Nuotrauka
energija
Įkelta:
2024-07-03
Lietuvoje sparčiai didėja energijos gamyba iš atsinaujinančių energijos išteklių, kuri, palyginti su tradiciniais energijos gamybos būdais, suteikia daug naudos aplinkai, turi socialinę ir ekonominę reikšmę. Skaičiuojama, kad Šilalės rajono savivaldybėje pusė suvartojamos energijos yra iš atsinaujinančių išteklių. Šilalės rajono savivaldybė sparčiai ruošiasi pereiti prie alternatyviųjų išteklių energijos plėtojimo, ruošdama atitinkamus strateginius dokumentus, taip pat atnaujina seną ir neefektyvią viešųjų paslaugų infrastruktūrą bei numato dideles apimtis, modernizuojant senus daugiabučius.
Nuotrauka
žal
Žalgirių gimnazijos nuotraukos
Įkelta:
2024-07-03
DofE programa – tai iš Edinburgo (Jungtinė Karalystė) atkeliavusi asmeninio tobulėjimo programa, Lietuvoje nuo 2006 metų sėkmingai įgyvendinama organizacijose, dirbančiose su 14–24 metų jaunimu. Taikant šią programą,  skatinama ugdyti drąsią, atsakingą ir visapusišką asmenybę, prisidedančią prie visuomenės gerovės. DofE programą visame pasaulyje koordinuoja Tarptautinis DofE apdovanojimų programos fondas. Programą globoja jauniausiasis Karalienės Elizabeth II ir princo Philipo sūnus – Jo Karališkoji Prakilnybė Edinburgo hercogas princas Edwardas.
Nuotrauka
patriot
Įkelta:
2024-07-02
Liepos 7-19 dienomis Lietuvoje pirmą kartą organizuojamos pratybos „Baltic Connection 24" („BALTCON24"), kurioms į Lietuvą dislokuojama Nyderlandų ilgojo nuotolio oro gynybos sistema „Patriot". Pratybose dalyvaus Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų (KOP) Oro gynybos batalionas su vidutinio nuotolio oro gynybos sistemomis „NASAMS", Nyderlandų karališkųjų karinių oro pajėgų oro gynybos sistema „Patriot", NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse vykdantys Ispanijos ir Portugalijos naikintuvai, Lietuvos kariuomenės Oro operacijų centras ir KOP orlaiviai.
Nuotrauka
pinigai
asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-07-01
Nuo liepos 1 d. iš skolų turinčių žmonių atlyginimų antstoliai išskaičiuos mažesnę dalį – tai reiškia, kad daugiau pajamų liks pragyvenimui, o kartu žmonės bus skatinami dirbti legaliai ir palaipsniui išvis atsikratyti skolų naštos. Skolų turinčiam žmogui papildomai kreiptis į antstolius nereikės, sumažintos privalomos išskaitos bus taikomos automatiškai.
Nuotrauka
gais
Įkelta:
2024-07-01
Trečiadienį Tauragės priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba (PGT) visuomenei pristatė naują autocisterną, kurią naudos Kęsčių ugniagesių komanda. Automobilis pirktas dėvėtas, tiesa, tokį rasti nėra lengva. Ugniagesių viršininkas Aretas Ežerskis praleido ne vieną mėnesį vartydamas internetinius puslapius ir ieškodamas tinkamo automobilio.
Nuotrauka
socialinis
Įkelta:
2024-06-28
Socialinis darbas visuomenei yra naudingas arba labai naudingas – taip mano dauguma Lietuvos gyventojų, rodo tyrimai. Nors per paskutinius penkerius metus socialinių paslaugų srities darbuotojų skaičius padidėjo daugiau nei 3 tūkst., šių darbuotojų vis dar trūksta, o jų poreikis nuolat auga. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija jaunuolius kviečia rinktis socialinio darbuotojo profesiją. Socialinį darbą galima studijuoti vienoje iš 15 šalies aukštųjų mokyklų.
Nuotrauka
Baciuška
Įkelta:
2024-06-27
Vakar medijose pasirodžiusi žinia, kad Šilalės ir Tauragės rajonuose bus kuriami du nauji kariuomenės poligonai, nustebino ne vieną. Naujiena, tarsi perkūnas iš giedro dangaus, iš pradžių šokiravo, o paskui iššaukė komentarų krušą ir liūtį.
Nuotrauka
gaistrinė
Įkelta:
2024-06-27
Tauragės rajono savivaldybės priešgaisrinė tarnyba šiandien pristatė naują vidutinės klasės autocisterną „MAN“, kuri pagerins mūsų ugniagesių gelbėtojų darbo sąlygas bei leis greičiau ir efektyviau reaguoti į nelaimes. Ši moderni technika yra itin svarbi tiek savivaldybei, tiek jos gyventojų saugumui.
Nuotrauka
namai
Įkelta:
2024-06-27
Siekiant taikliau ir efektyviau panaudoti mokesčių mokėtojų lėšas, labiau skatinti savivaldybes prisidėti finansiškai prie valstybės teikiamos jaunų šeimų įsigyti būstus paskatos, keičiamas finansinės paramos jaunoms šeimoms teikimo modelis. Seimas priėmė Vyriausybės pateiktą ir Seime patobulintą, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtą Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatymo projektą.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-06-27
Kaip informuoja Tauragės rajono savivaldybė, birželio 20 d. buvo atlikti maudyklų vandens tyrimai Jūros upės maudykloje, Balskų tvenkinyje, Keramikos tvenkinyje, Skaudvilės tvenkinyje, Draudenių ežere, Zumpės tvenkinyje bei vBaltrušaičių tvenkinyje.
Nuotrauka
poliginai
Įkelta:
2024-06-26
Bus steigiami du nauji Lietuvos kariuomenės poligonai Tauragės ir Šilalės rajonuose​​​​​​​Šiandien Valstybės gynimo taryba priėmė sprendimą steigti du  naujus Lietuvos kariuomenės poligonus  vakarų Lietuvoje  –  Tauragės ir Šilalės  karinius poligonus su būtina jų veiklai reikalinga infrastruktūra. Toks sprendimas priimtas įvertinus Krašto apsaugos ministerijos ir Lietuvos kariuomenės teiktus pasiūlymus dėl galimos Lietuvos kariuomenės poligono vietos, kurioje galėtų treniruotis Lietuvos kariai.
Nuotrauka
gim
Įkelta:
2024-06-20
Birželio 17-19 dienomis Tauragės Žalgirių gimnazijos I-II klasių mokiniai vykdė trumpalaikius projektinius darbus tema „Žalioji Tauragė“. Gimnazistai galėjo rinktis vieną iš 21 mokytojų pasiūlytos projektinių darbų temos. Veiklos, kurios buvo vykdomos ne tik gimnazijoje, bet ir kitose netradicinėse erdvėse, vyko 6 grupėse: tiksliųjų mokslų; užsienio kalbų; visuomeninių mokslų, menų, technologijų ir fizinio ugdymo; gamtos mokslų; lietuvių kalbos ir literatūros.
Nuotrauka
koplyt
Autorės nuotraukos
Įkelta:
2024-06-20
Trečiadienį Tarailių progimnazijos kiemelyje, aštuntokų išleistuvių proga, mokyklos kiemelyje įkurdintas jų pačių gamintas koplytstulpis. Lietuvos mokinių liaudies dailės konkursinės parodoje „Sidabro vainikėlis“ dirbiniui suteiktas aukštas įvertinimas – jis laimėjo antrąją vietą. O kad visa tai įvyktų labiausiai stengėsi progimnazijos technologijų mokytojas Vidas Galbogis: vyras plušėjo kartu su trimis mokiniais, jiems talkino vieno jų tėtis ir mokyklos ūkinės dalies meistras. Lengva nebuvo: sunkų dirbinį gabenant į parodas pedagogą „susuko“ radikulitas.
Nuotrauka
globejai
R. Vaitkevičiaus nuotraukos
Įkelta:
2024-06-19
„Manau, kad globai reikia subręsti. Turi sutvirtėti viduje, įsišaknyti, kad galėtumei pasidalinti vaisiais su kitais“, – sako Vilija Burnelaitienė. Jurbarko rajone, vaizdingoje vietovėje, netoliese Panemunės pilies, gyvenančioje šeimoje šiuo metu auga keturi globotiniai – dvi sesės ir du broliai, o kartu – ir trys biologiniai vaikai.
Nuotrauka
rotary
Tauragės Rotary klubo nuotraukos
Įkelta:
2024-06-17
Savaitgalį Tauragės Rotary klubo prezidentas Paulius Jurkauskis iškilmingai perdavė regalijas verslininkui, visuomeninkui Dariui Stankui. Tauragės Inner wheel klubui dar vienerius metus vadovaus prezidentė Agnė Jurkauskė.
Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotrauka
Įkelta:
2024-06-11
Vos prieš mėnesį Tauragėje startavusios socialinės dirbtuvės „Metų ratas“ įgavo pagreitį – startavo neįgaliųjų rankomis sukurtų gaminių elektroninė parduotuvė. Pirkprasmingai.lt ragina žmones išleisti pinigus prasmingai.