Nuo 2025-ųjų nemokamo padangų surinkimo neliks
Įkelta:
2023-09-07
Nuotrauka
atliek
Nuotraukos autorius:
Eugenijaus Šalčio nuotrauka 
Aprašymas

Tokias krūvas atliekų miške praėjusią vasarą užfiksavo tauragiškis Eugenijus Šaltis

 

 

Savivaldybės taryba patvirtino Tauragės rajono savivaldybės atliekų prevencijos ir tvarkymo 2021–2027 m. planą. Jame numatyti tikslai ir priemonės jiems įgyvendinti. Daugiausia diskusijų tarp rajono politikų sukėlė plane numatytas pokytis, kad nuo 2024 m. gyventojai nebegalės nemokamai pristatyti automobilių padangų. Politikai įsitikinę, kad jos atsidurs miškuose, pakelėse. 

Planas patvirtintas 

Kaip teigiama aiškinamajame rašte, planui be pastabų pritarė Aplinkos apsaugos agentūra, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Tauragės departamentas, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Telšių-Tauragės teritorinis padalinys, Tauragės rajono savivaldybės administracija. Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos išvadų nepateikė, apie išvadų pateikimo termino pratęsimą nepranešė.

Didžiausios investicijos, kaip rašoma aiškinamajame rašte, numatomos įrengiant Didelių atliekų surinkimo ir žaliųjų atliekų kompostavimo aikšteles savivaldybėje – 1,4 mln. Eur, kurių dalį bus siekiama finansuoti Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis, kitų priemonių įgyvendinimui reikės 0,5 mln. Eur. Numatomi finansavimo šaltiniai – Europos Sąjungos parama, vietinės rinkliavos ar kitos įmokos už atliekų surinkimą ir tvarkymą, Savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos ir kitos lėšos.

Planą savivaldybės tarybos nariams komitetuose pristačiusi UAB „Ekonominės konsultacijos ir tyrimai“ vyr. konsultantė Daiva Banaitė pabrėžė, kad mūsų savivaldybė yra žalia, tad turi pasiekti neutralaus poveikio klimatui ilgalaikį tikslą – iki 2027 m. turi būti pasiektas anglies dioksido sumažinimas iki 80 proc. Tam pasiekti trečiadienį patvirtintame plane keliami 4 tikslai. 

Pirmasis plano tikslas – atliekų prevencijos skatinimas. Pirmiausiai tai bus daroma skatinant gyventojų sąmoningumą – organizuojant ir vykdant viešinimo kampanijas, skatinant rinktis daugkartinius gaminius ir pakartotinai naudojant daiktus. Tarp priemonių numatyta taupaus maisto vartojimo iniciatyvos mokyklų valgyklose, skatinant „švediško stalo“ maitinimo principą. 

Kitas pirmojo tikslo įgyvendinimo uždavinys – šiukšlių surinkimo ir sutvarkymo, tarp jų ir akcijų, organizavimas. Viešosiose vietose turėtų atsirasti daugiau antrinių žaliavų rūšiuojamojo surinkimo vietų, geriamojo vandens stotelių. 

Atkreiptas dėmesys ir į tai, kad gyventojai  rūšiuoja vis dar netinkamai. Pasak pranešėjos, kas trečią–ketvirtą atlieką gyventojai meta ne ten, kur reikėtų, tad aktualu gyventojus šviesti, kaip rūšiuoti.

Pasak pranešėjos, nuo 2025 m. gyventojai nebegalės nemokamai į didžiųjų atliekų aikšteles pristatyti padangų, tad padangų, kurių savininkų nustatyti nepavyks, sutvarkymas atiteks savivaldybei. 

Nuogąstauta, kad dabar galiojanti tvarka, kai gyventojai vis dar gali nemokamai atiduoti padangas, buvo nusistovėjusi ir pamiškėse išmetamų padangų buvo mažiau. 

Antrasis plano tikslas – atliekų atskyrimas susidarymo šaltinyje siekiant paruošti atliekas pakartotinai naudoti arba perdirbti. Įgyvendinant šį tikslą numatyta antrinių žaliavų ir tekstilės konteinerių, žaliųjų atliekų surinkimo aikštelių plėtra, didelių atliekų surinkimo aikštelės įrengimas savivaldybėje, turės būti užtikrintas asbesto atliekų surinkimo ir sutvarkymo organizavimas.

– Remiantis valstybiniu atliekų prevencijos tvarkymo planu jau yra nustatyti reikalavimai atliekų aikštelių atstumams. Kaimo teritorijose žaliųjų atliekų aikštelės turi būti ne daugiau kaip 15 kilometrų nuo gyvenamosios vietos. Savivaldybėje bent viena tokia reikalavimus atitinkanti aikštelė turės būti įrengta, – komitetų posėdžiuose minėjo D. Banaitė.  

Trečiasis ir ketvirtasis plano tikslai susijęs daugiau su regioninėmis priemonėmis – atliekų perdirbimui reikalingos infrastruktūros sukūrimas ir išplėtimas, dalijimosi daiktais plėtimas, daiktų remonto dirbtuvių įkūrimas ir kt.  

Pranešėja pabrėžė, kad mokesčiui už atliekų surinkimą įtakos turės ne plano įgyvendinimo priemonės, o Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos vis dar nustatinėjamas mokestis, 4 kartus šiemet išaugęs taršos mokestis. 

Galvos skausmas – padangos

Ekonomikos ir kaimo reikalų komiteto posėdyje tarybos narys Raimondas Matemaitis pastebėjo, kad dėl padangų surinkimo apmokestinimo grįžtume į tuos laikus, kai jos būdavo išmetamos miškuose. D. Banaitė pastebėjo, kad šis pakeitimas nebepriimti nemokamai padangų iš gyventojų atėjo iš Aplinkos apsaugos ministerijos, kuri mano, kad padangas turėtų surinkti gamintojai, pardavėjai ir servisai.  

– Sutinku, kad griauname sukurtą ir gyventojams patogią sistemą. Visos savivaldybės bijo to laikotarpio, kai gyventojai negalės padangų pristatyti į didžiųjų atliekų aikšteles. Savivaldybių asociacijos iniciatyva šis laikotarpis nukeltas metams, – teigė D. Banaitė. – Jei įsigalios šis ministerijos inicijuotas pakeitimas, bus bėdų su padangomis.

Tarybos narys Kęstutis Balašaitis siūlė apgalvoti variantą, kad padangas gyventojai galėtų suvežti į tam tikras numatytas vietas, nes taip būsią savivaldybei pigiau jas sutvarkyti nei rinkti miškuose, pakelėse.  

– Dabar nemokamai priima ir vis tiek pilnos pakelės, ar svarstyta, kas biudžetuose turėtų numatyti lėšas padangų surinkimui, nes jų tikrai bus. Turime skatinti atiduoti į surinkimų vietas, jų turi būti kuo daugiau. Padangas gyventojai parsisiunčia per siuntų tarnybas, atlikusias nusiųsti pardavėjui sudėtinga, o ir servisai nenori priimti, – teigė K.Balašaitis.  

Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotrauka
Įkelta:
2024-06-11
Vos prieš mėnesį Tauragėje startavusios socialinės dirbtuvės „Metų ratas“ įgavo pagreitį – startavo neįgaliųjų rankomis sukurtų gaminių elektroninė parduotuvė. Pirkprasmingai.lt ragina žmones išleisti pinigus prasmingai.
Nuotrauka
turgus
Tauragės radijo nuotrauka
Įkelta:
2024-06-04
Tauragės rajono savivaldybės administracija skelbia statinių (kioskų) Tauragėje, Spaustuvės g. 1, elektroninius nuomos aukcionus. Kiekvienas kioskas išnuomojamas 5 metų terminui (su galimybe pratęsti nuomos sutartį iki 10 metų). Numatytas veiklos pobūdis kiekviename kioske – prekyba (maisto produktais).
Nuotrauka
lauksargiai
Lauksargių globos namų archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-06-03
Birželio mėnesį Lauksargių globos namai mini trisdešimties metų sukaktį. Moderniai įrengtos patalpos, jaukus kiemelis yra namai senyvo amžiaus arba negalios kamuojamiems suaugusiesiems. Gyvenama čia, kaip šeimoje: gyventojai kartu švenčia šventes, vyksta į ekskursijas, čia mezgasi draugystės ir net simpatijos. Per trisdešimt metų įstaigoje buvo iškeltos keturios vestuvės.
Nuotrauka
Jazz
Ignas Skridlas ir TauragJazz.Lt foto
Įkelta:
2024-05-31
Jaunieji muzikantai vis dažniau ir aktyviau įsilieja į Tauragės džiazo festivalio renginius. Štai ir birželio 1-ąją Vasaros estradoje pamatysime ir išgirsime jungtinį Tauragės, Jurbarko ir Šilalės jaunimo džiazo projektą „Džiazo jūra 2024“.
Nuotrauka
vaikai
Asociatyvi Pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-05-27
Kino teatruose šiuo metu rodomame Linos Lyte Plioplytės filme „Mėnesinės“ apie menstruacijas kalbama išsamiai ir nuotaikingai. Tad šis edukacinis filmas gali tapti puikia priežastimi pradėti arba pagilinti pokalbius su vaikais – moksleiviams rengiamos specialios filmo peržiūros su režisiere. Gydytoja ir lytiškumo ugdymo ekspertė Rusnė Kirtiklytė atkreipia dėmesį – jei suaugusieji informacijos nesuteiks patys, vaikai ją vis tiek susiras, tik nebūtinai iš patikimų šaltinių.
Nuotrauka
glorija
Choro „Gloria“ archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-05-23
Vis dažniau įvairių miesto švenčių proga tauragiškius džiuginantis miesto gospel choras „Gloria“ surengs pasirodymą ir artėjančios miesto šventės „Tauro ragas 2024“ metu. Koncertas vyks jau sutemus: krikščioniškos muzikos programą lydės šviesų šou, ketinama įrengti 16 m LED ekraną, kuriam rengiamos specialios vizualizacijos.
Nuotrauka
aplinka
Įkelta:
2024-05-21
2024 m. gegužės 20 d. Tauragės rajono savivaldybės administracijoje buvo apdovanoti Atliekų kultūros egzamino nugalėtojai. Juos sveikino Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas kartu su Viešosios tvarkos poskyrio vedėju Pauliumi Goštautu.
Nuotrauka
medžiai
Įkelta:
2024-05-21
Kaip informuoja Tauragės rajono savivaldybė,  pastarosiomis dienomis Tauragės miesto gyventojai gali džiaugtis didele ir reikšminga iniciatyva – didelių medžių sodinimu. Persodinant medžius siekiama ne tik praturtinti miesto grožį, bet ir sukurti komfortišką gyvenimo aplinką gyventojams.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-18
Gegužės 17 d. oficialiai pažymėtas Tauragės daugiafunkcės arenos antrasis statybų etapas – į būsimus sporto ir kultūros centro pamatus įkasta simbolinė laiko kapsulė ateities kartoms. Tikimasi, kad itin laukta ir regionui svarbi arena įneš dar daugiau kultūros ir galimybių sportuoti į visos apskrities gyvenimą. Laišką ateities kartoms, pasakojantį apie tauragiškiams reikšmingo projekto pradžią, pasirašė bei simbolinę kapsulę įkasė Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas ir statybų įmonės „Gilesta“ direktorius Romas Paliulis.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-05-17
Praėjusių metų pabaigoje Seimui atnaujinus įsimintinų dienų kalendorių, Vaiko diena šiemet pirmą kartą švenčiama šeimos mėnesį – gegužę, primena Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM). Ministrė Monika Navickienė kviečia visus – vaikus, tėvelius, senelius, mokytojus, kiekvieną mūsų – paminėti naująją vaikystės šventę.
Nuotrauka
ba;las
Įkelta:
2024-05-16
Po sekmadienį Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjusio „Lietuvos balsas. Kartos“ finalo paaiškėjo, kad naujausiais projekto laimėtojais tapo vaikinų grupė „T3“ iš mokytojos Nomedos Kazlaukomandos. Apie tai, kam muzikantai išleis laimėjimą, dėkingumą bei abejonių nepalikusią pergalę Nomeda ir „T3“ kalbėjo iškart po finalo surengtoje spaudos konferencijoje.
Nuotrauka
balas
S. Lukoševičiaus nuotraukos
Įkelta:
2024-05-13
Sekmadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjo žiūrimiausio šalyje LNK muzikinio projekto „Lietuvos balsas. Kartos“ didysis finalas. Jo nugalėtojais tapo ir LNK įsteigtus 15 tūkstančių eurų laimėjo mokytojos Nomedos Kazlaus komandos dalyviai vaikinų grupė „T3“. Už juos balsavo 39,1 proc. žiūrovų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-09
Siekiant maksimaliai užkirsti kelią galimam seksualiniam smurtui prieš vaikus, bus įtvirtinta pareiga asmeniui, ketinančiam užsiimti veikla, susijusia su vaikais, turėti išduotą Neteisėto darbo su vaikais prevencijos kodą (QR kodą). Darbdaviai privalės tikrinti, ar darbuotojas turi QR kodą, o nustatytos institucijos – vykdyti darbdavių priežiūrą. Efektyvinamas specializuotos pagalbos teikimas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tai numatantiems Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtiems Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimams pritarė Vyriausybė. Juos dar turės priimti Seimas.
Nuotrauka
balsas
Asmeninio archyvo ir Lietuvos balsas. Kartos nuotraukos
Įkelta:
2024-05-09
Sulaukusi pasisekimo „Lietuvos balsas, Kartos“ kryžminių kovų atrankoje tauragiškių vaikinų komanda „T3“ pateko į finalą ir dėl laimėtojo titulo susikaus šį sekmadienį „Žalgirio arenoje“. „Tauragės žinios“, bendradarbiaudami su „Tauragės radiju“ pakalbino jų mokytoją, pasaulinio lygio lietuvių operos žvaigždę Nomedą Kazlaus. Apie savo mokinius vokalo profesorė atsiliepia labai gerai, pasak jos, vaikinuose – didžiulis potencialas.
Nuotrauka
SENJORAS
Įkelta:
2024-05-08
Šalpos pensijos negalią turintiems dirbantiesiems būtų skiriamos nepriklausomai nuo to, kada ir kokio lygio negalia nustatyta, taip pat šalpos senatvės pensijas galėtų gauti ir jau pensinio amžiaus sulaukę, bet vis dar dirbantys žmonės – tokiems siūlymams šiandien po pateikimo pritarė Seimas. Artimiausiu metu jie bus svarstomi Parlamento komitetuose.
Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotraukos
Įkelta:
2024-05-08
Tauragėje veiklą pradėjo dar vienos naujos socialinės dirbtuvės, kurioje žmonės su negalia gamins įvairius rankdarbius, pakuos dovanas, taisys drabužius, taip pat teiks aplinkos tvarkymo ir kitas bendruomenei reikalingas paslaugas.  Čia, žmonės, turintys negalią, pajus, kad ir jie šioje visuomenėje – ne mažiau svarbūs ir reikalingi. O ambicijos nemažos: savo rankų darbo gaminius parduos elektroninėje parduotuvėje.
Nuotrauka
T3
Lietuvos Balso feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-05-07
Ryškiausio muzikinio projekto šalyje grandiozinis finalas naujame sezone užims didžiausią šalies areną, kur tūkstančiai tikrą muziką mylinčių balsų dainuos kartu su tais, kurie naujame projekto sezone savo talentu prasiskynė kelią į finalą!