Mokyklų galvos skausmas: programos atnaujintos, o vadovėlių nėra
Įkelta:
2023-09-27
Nuotrauka
vadoveliai
Nuotraukos autorius:
Asociatyvi „Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Aprašymas

Mokslo metai prasidėjo, o naujųjų vadovėlių mokyklos dar tik laukia

 

 

informacija@taurageszinios.lt
A
A

Šis rugsėjis – nemenkas iššūkis mokyklų bendruomenėms: ugdymo procesas pradedamas su atnaujintomis ugdymo programomis, tačiau vadovėlių dar nėra. Iš situacijos mokyklos sukasi kaip išmano. Iššūkių daug ne tik pedagogams, bet ir mokiniams, jų tėveliams. Praėjusią savaitę į „Tauragės žinių“ redakciją kreipėsi sunerimusi mama. Pasak jos, Tauragės Žalgirių gimnazijoje mokytoja vaikams sakė patiems nusipirkti geografijos vadovėlius, atlasus. Mokyklos vadovė teigė, jog tai buvo tik pasiūlymas mokiniams, mėgstantiems pasižymėti informaciją ar komentarus. 

Praėjusios savaitės penktadienį iš mokyklos pasiėmusi vaikus viena mama iš sūnaus išgirdo tai, ko nesitikėjo:

– Kalbėjome apie tai, kaip vaikams sekėsi mokykloje, ir sūnus pasakojo, kad geografijos mokytoja mokiniams sakė patiems nusipirkti vadovėlius bei atlasus. Iš viso tai kainuotų apie 60 eurų... Nemanau, kad kiekviena šeima gali sau leisti mokėti tokius pinigus už vadovėlius, – kalbėjo Žalgirių gimnazijos mokinio mama.

Tik rekomendavo

Ar iš tikrųjų buvo liepta patiems mokiniams nusipirkti vadovėlius, paklausėme Žalgirių gimnazijos direktorės Elmyros Jurkšaitienės. 

„Geografijos mokytoja nei vadovėlio, nei atlaso pirkti nereikalavo. Mokytojos mokykloje atlasus turi kabinetuose ir naudoja darbui pamokoje. Mokykla naujų geografijos vadovėlių dar nenupirko, nes mokytojos pirmiausia pačios turėjo susipažinti su siūlomais vadovėliais“ – raštu informavo gimnazijos vadovė. 

Pasak jos, pageidaujamo naujo I gimnazijos klasei geografijos vadovėlio pirmasis tiražas jau išpirktas, o antrasis tiražas bus išspausdintas tik rugsėjo 25 d. Nauji geografijos vadovėliai bus nupirkti. 

„Mokytoja rekomendavo vadovėlius nusipirkti tik tiems, kurie nori turėti savo vadovėlį, nes dalis gimnazistų mėgsta vadovėliuose pasižymėti pastabas ir komentarus, pasiryškinti svarbias vietas (ko negalima daryti mokyklos vadovėlyje) ruošiantis pamokoms, atsiskaitymams ar kartojimui. Taip pat mokytoja rekomendavo atlasus nusipirkti tik tiems, kurie nori turėti popierinį variantą namie ruošiantis pamokoms ir kurie nenori ar kuriems nepatogu naudotis virtualioje erdvėje esamais atlasais“, – nesusipratimą aiškino E. Jurkšaitienė.

Turi įtraukti į duomenų bazę

Ne viena mokykla patikino, kad pastaruoju metu sunku gauti vadovėlių, nes jų tiesiog nėra išspausdinta tiek, kad užtektų visoms mokykloms. 

„Mokykla gimnazijos mokiniams ir mokytojams nupirko tik anglų kalbos vadovėlius I gimnazijos klasės mokiniams. Kitų dalykų naujų vadovėlių mokykla dar neįsigijo. Kadangi mokytojai turi patys susipažinti bent su naujo vadovėlio I dalies pilna versija prieš užsakant vadovėlį mokiniams, šis procesas užtrunka, nes ne visos leidyklos dar atsiuntė užsakytą pilną naujo vadovėlio versiją“, – teigė E. Jurkšaitienė.

Vadovė pasakojo, kad mokytojai turėjo galimybę susipažinti su leidyklų pasiūlytais vadovėlio aplankais (vienu skyriumi), kas suteikia per mažai informacijos dėl vadovėlio tinkamumo ir turinio kokybės. 

„Kai mokytojai kruopščiai išanalizuos siūlomus vadovėlius, tuomet ir spręsime. Kada pirksime vadovėlius darbui pagal atnaujintas programas, priklauso ne tik nuo mokytojų sprendimo, vadovėlių atspausdinimo datos, bet ir nuo to, kada vadovėlis yra įtraukiamas į vadovėlių duomenų bazę, nes tik tokius vadovėlius galima įsigyti iš mokymo lėšų, skirtų mokymo priemonėms įsigyti, arba iš NŠA skirtų papildomų lėšų vadovėliams pirkti. Šiuo metu vadovėlių duomenų bazėje pasirinkimo galimybės I gimnazijos klasei yra labai ribotos, o III gimnazijos klasei pasiūlos beveik nėra, išskyrus pirmąją užsienio kalbą (anglų kalbą)“, – informavo direktorė.

Atnaujintos ugdymo programos vadovėlių negavo ir daugiau Tauragės rajono gimnazijų. 

– Mes taip pat dar negavome vadovėlių. Ši problema yra visoje Lietuvoje, ne vien tik Tauragės rajone. Vadovėliams bus skirti (Švietimo, mokslo ir sporto, – red. past.) ministerijos pinigai. Vadovėliai bus galbūt spalio mėnesį, nes bus vykdomi konkursai. Tėveliams pirkti vadovėlių patiems tikrai nereikės, – tikino Skaudvilės gimnazijos direktorius Nerijus Jocys.

Mokytojai sukasi kaip išmano

E. Jurkšaitienė teigė, kad ugdymo proceso organizavimas šiuo periodu yra išties sudėtingas, nes I ir III gimnazijos klasėse įgyvendinant atnaujintų programų turinį dalis temų yra perkelta iš žemesnių ar aukštesnių klasių. Tai reiškia, kad I ir III gimnazijos klasėse tam tikroms temoms išdėstyti reikalingi II ar IV gimnazijos klasės, ar net žemesnių klasių vadovėliai, kuriais šiuo metu naudojasi mokiniai, šiais metais dar dirbantys pagal 2008 m. patvirtintas ugdymo programas. Knygų kiekis mokykloje yra ribotas, o įsigyti jų jau nebėra nei galimybės nei prasmės. 

„Mokytojai naudoja ir kitas savo parengtas priemones, įvairias virtualias platformas ar internetinius išteklius, tačiau vadovėlis pirmiausia reikalingas pačiam mokiniui kaip bazinė priemonė visai pagrindinei informacijai rasti vienoje vietoje tiek darbui pamokoje, tiek darbui namie. Kadangi mokykla su savivaldybės prisidėjimu artimiausiu metu galės naudotis skaitmenine mokymo(si) aplinka „EDUKA klasė“ ir EMA pratybomis, tikimės, kad ugdymo proceso organizavimas šiek tiek palengvės“, – svarstė direktorė. 

Skaudvilės gimnazijos direktorius taip pat teigė, jog, kol nėra vadovėlių, mokytojai dirba su skaitmeniniu turiniu:

– Šiuo metu vis tiek yra skaitmeninis turinys, yra EMA, „EDUKA klasė“ ir dabar mokytojai bando darbuotis taip, kol visas procesas įsivažiuos.

Palaikymo ir kantrybės...

E. Jurkšaitienė atviravo, kad dabar ugdymo įstaigoms labai reikėtų palaikymo:

„Dabar turime vieni kitus palaikyti ir vieni kitiems padėti, kad visi šį iššūkį sėkmingai įveiktume. O jį tikrai įveiksime. Tai yra iššūkis visos Lietuvos pedagoginei bendrojo ugdymo bendruomenei, todėl labai tikimės tėvelių ir visos visuomenės supratimo ir pagalbos“.

Skaudvilės gimnazijos direktorius svarstė, kad greičiausiai spaustuvės nesugeba atspausdinti tokių didelių kiekių.

– Aš savo mokytojams ir tėveliams pasakiau, kad truputėlį turėtų kantrybės, nes tokia situacija visoje Lietuvoje... – kalbėjo N. Jocys.

Nuotrauka
vaikai
Asociatyvi Pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-05-27
Kino teatruose šiuo metu rodomame Linos Lyte Plioplytės filme „Mėnesinės“ apie menstruacijas kalbama išsamiai ir nuotaikingai. Tad šis edukacinis filmas gali tapti puikia priežastimi pradėti arba pagilinti pokalbius su vaikais – moksleiviams rengiamos specialios filmo peržiūros su režisiere. Gydytoja ir lytiškumo ugdymo ekspertė Rusnė Kirtiklytė atkreipia dėmesį – jei suaugusieji informacijos nesuteiks patys, vaikai ją vis tiek susiras, tik nebūtinai iš patikimų šaltinių.
Nuotrauka
glorija
Choro „Gloria“ archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-05-23
Vis dažniau įvairių miesto švenčių proga tauragiškius džiuginantis miesto gospel choras „Gloria“ surengs pasirodymą ir artėjančios miesto šventės „Tauro ragas 2024“ metu. Koncertas vyks jau sutemus: krikščioniškos muzikos programą lydės šviesų šou, ketinama įrengti 16 m LED ekraną, kuriam rengiamos specialios vizualizacijos.
Nuotrauka
aplinka
Įkelta:
2024-05-21
2024 m. gegužės 20 d. Tauragės rajono savivaldybės administracijoje buvo apdovanoti Atliekų kultūros egzamino nugalėtojai. Juos sveikino Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas kartu su Viešosios tvarkos poskyrio vedėju Pauliumi Goštautu.
Nuotrauka
medžiai
Įkelta:
2024-05-21
Kaip informuoja Tauragės rajono savivaldybė,  pastarosiomis dienomis Tauragės miesto gyventojai gali džiaugtis didele ir reikšminga iniciatyva – didelių medžių sodinimu. Persodinant medžius siekiama ne tik praturtinti miesto grožį, bet ir sukurti komfortišką gyvenimo aplinką gyventojams.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-18
Gegužės 17 d. oficialiai pažymėtas Tauragės daugiafunkcės arenos antrasis statybų etapas – į būsimus sporto ir kultūros centro pamatus įkasta simbolinė laiko kapsulė ateities kartoms. Tikimasi, kad itin laukta ir regionui svarbi arena įneš dar daugiau kultūros ir galimybių sportuoti į visos apskrities gyvenimą. Laišką ateities kartoms, pasakojantį apie tauragiškiams reikšmingo projekto pradžią, pasirašė bei simbolinę kapsulę įkasė Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas ir statybų įmonės „Gilesta“ direktorius Romas Paliulis.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-05-17
Praėjusių metų pabaigoje Seimui atnaujinus įsimintinų dienų kalendorių, Vaiko diena šiemet pirmą kartą švenčiama šeimos mėnesį – gegužę, primena Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM). Ministrė Monika Navickienė kviečia visus – vaikus, tėvelius, senelius, mokytojus, kiekvieną mūsų – paminėti naująją vaikystės šventę.
Nuotrauka
ba;las
Įkelta:
2024-05-16
Po sekmadienį Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjusio „Lietuvos balsas. Kartos“ finalo paaiškėjo, kad naujausiais projekto laimėtojais tapo vaikinų grupė „T3“ iš mokytojos Nomedos Kazlaukomandos. Apie tai, kam muzikantai išleis laimėjimą, dėkingumą bei abejonių nepalikusią pergalę Nomeda ir „T3“ kalbėjo iškart po finalo surengtoje spaudos konferencijoje.
Nuotrauka
balas
S. Lukoševičiaus nuotraukos
Įkelta:
2024-05-13
Sekmadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjo žiūrimiausio šalyje LNK muzikinio projekto „Lietuvos balsas. Kartos“ didysis finalas. Jo nugalėtojais tapo ir LNK įsteigtus 15 tūkstančių eurų laimėjo mokytojos Nomedos Kazlaus komandos dalyviai vaikinų grupė „T3“. Už juos balsavo 39,1 proc. žiūrovų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-09
Siekiant maksimaliai užkirsti kelią galimam seksualiniam smurtui prieš vaikus, bus įtvirtinta pareiga asmeniui, ketinančiam užsiimti veikla, susijusia su vaikais, turėti išduotą Neteisėto darbo su vaikais prevencijos kodą (QR kodą). Darbdaviai privalės tikrinti, ar darbuotojas turi QR kodą, o nustatytos institucijos – vykdyti darbdavių priežiūrą. Efektyvinamas specializuotos pagalbos teikimas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tai numatantiems Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtiems Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimams pritarė Vyriausybė. Juos dar turės priimti Seimas.
Nuotrauka
balsas
Asmeninio archyvo ir Lietuvos balsas. Kartos nuotraukos
Įkelta:
2024-05-09
Sulaukusi pasisekimo „Lietuvos balsas, Kartos“ kryžminių kovų atrankoje tauragiškių vaikinų komanda „T3“ pateko į finalą ir dėl laimėtojo titulo susikaus šį sekmadienį „Žalgirio arenoje“. „Tauragės žinios“, bendradarbiaudami su „Tauragės radiju“ pakalbino jų mokytoją, pasaulinio lygio lietuvių operos žvaigždę Nomedą Kazlaus. Apie savo mokinius vokalo profesorė atsiliepia labai gerai, pasak jos, vaikinuose – didžiulis potencialas.
Nuotrauka
SENJORAS
Įkelta:
2024-05-08
Šalpos pensijos negalią turintiems dirbantiesiems būtų skiriamos nepriklausomai nuo to, kada ir kokio lygio negalia nustatyta, taip pat šalpos senatvės pensijas galėtų gauti ir jau pensinio amžiaus sulaukę, bet vis dar dirbantys žmonės – tokiems siūlymams šiandien po pateikimo pritarė Seimas. Artimiausiu metu jie bus svarstomi Parlamento komitetuose.
Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotraukos
Įkelta:
2024-05-08
Tauragėje veiklą pradėjo dar vienos naujos socialinės dirbtuvės, kurioje žmonės su negalia gamins įvairius rankdarbius, pakuos dovanas, taisys drabužius, taip pat teiks aplinkos tvarkymo ir kitas bendruomenei reikalingas paslaugas.  Čia, žmonės, turintys negalią, pajus, kad ir jie šioje visuomenėje – ne mažiau svarbūs ir reikalingi. O ambicijos nemažos: savo rankų darbo gaminius parduos elektroninėje parduotuvėje.
Nuotrauka
T3
Lietuvos Balso feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-05-07
Ryškiausio muzikinio projekto šalyje grandiozinis finalas naujame sezone užims didžiausią šalies areną, kur tūkstančiai tikrą muziką mylinčių balsų dainuos kartu su tais, kurie naujame projekto sezone savo talentu prasiskynė kelią į finalą!
Nuotrauka
m
Tauragės kultūros centro ir asmeninio archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-05-03
Paskendę darbiniuose ir buitiniuose rūpesčiuose reta šeima prisimena, jog be aprūpinimo materialine gerove tėvų pareiga vaikuose ugdyti ir meilę tėvynei. Šią pareigą sėkmingai atlieka Valinčių šeima. Tiek tėvai, tiek vaikai priklauso šokių ar dainų kolektyvams, kartu keliauja, kuria tradicijas, mini valstybines šventes. O svarbiausia, myli ir gerbia vienas kitą.  
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-27
Šiandien, apie 14 val., specialiosioms tarnyboms pranešta, kad kilo gaisras Leikiškės sąvartyne. Gaisrą pastebėjo ir specialiąsias tarnybas informavo sąvartyne dirbusi dispečerė. Degė apie 70 kv. m sąvartyno ploto. Nuo degusio ploto patraukta technika.
Nuotrauka
Nuošliauža
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-04-23
2024 m. sausio 24–25 dienomis, prasidėjus staigiam atšilimui, į Jūros upę nuslinko nemaža dalis šlaito, daugiamečiai medžiai bei dalis pėsčiųjų ir dviračių tako. Dėl susidariusios situacijos sausio 25 dieną, 10 val. surengtas Tauragės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdis, o tos pačios dienos vakare Tauragės mieste paskelbta ekstremalioji situacija.