Mokyklų galvos skausmas: programos atnaujintos, o vadovėlių nėra
Įkelta:
2023-09-27
Nuotrauka
vadoveliai
Nuotraukos autorius:
Asociatyvi „Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Aprašymas

Mokslo metai prasidėjo, o naujųjų vadovėlių mokyklos dar tik laukia

 

 

informacija@taurageszinios.lt
A
A

Šis rugsėjis – nemenkas iššūkis mokyklų bendruomenėms: ugdymo procesas pradedamas su atnaujintomis ugdymo programomis, tačiau vadovėlių dar nėra. Iš situacijos mokyklos sukasi kaip išmano. Iššūkių daug ne tik pedagogams, bet ir mokiniams, jų tėveliams. Praėjusią savaitę į „Tauragės žinių“ redakciją kreipėsi sunerimusi mama. Pasak jos, Tauragės Žalgirių gimnazijoje mokytoja vaikams sakė patiems nusipirkti geografijos vadovėlius, atlasus. Mokyklos vadovė teigė, jog tai buvo tik pasiūlymas mokiniams, mėgstantiems pasižymėti informaciją ar komentarus. 

Praėjusios savaitės penktadienį iš mokyklos pasiėmusi vaikus viena mama iš sūnaus išgirdo tai, ko nesitikėjo:

– Kalbėjome apie tai, kaip vaikams sekėsi mokykloje, ir sūnus pasakojo, kad geografijos mokytoja mokiniams sakė patiems nusipirkti vadovėlius bei atlasus. Iš viso tai kainuotų apie 60 eurų... Nemanau, kad kiekviena šeima gali sau leisti mokėti tokius pinigus už vadovėlius, – kalbėjo Žalgirių gimnazijos mokinio mama.

Tik rekomendavo

Ar iš tikrųjų buvo liepta patiems mokiniams nusipirkti vadovėlius, paklausėme Žalgirių gimnazijos direktorės Elmyros Jurkšaitienės. 

„Geografijos mokytoja nei vadovėlio, nei atlaso pirkti nereikalavo. Mokytojos mokykloje atlasus turi kabinetuose ir naudoja darbui pamokoje. Mokykla naujų geografijos vadovėlių dar nenupirko, nes mokytojos pirmiausia pačios turėjo susipažinti su siūlomais vadovėliais“ – raštu informavo gimnazijos vadovė. 

Pasak jos, pageidaujamo naujo I gimnazijos klasei geografijos vadovėlio pirmasis tiražas jau išpirktas, o antrasis tiražas bus išspausdintas tik rugsėjo 25 d. Nauji geografijos vadovėliai bus nupirkti. 

„Mokytoja rekomendavo vadovėlius nusipirkti tik tiems, kurie nori turėti savo vadovėlį, nes dalis gimnazistų mėgsta vadovėliuose pasižymėti pastabas ir komentarus, pasiryškinti svarbias vietas (ko negalima daryti mokyklos vadovėlyje) ruošiantis pamokoms, atsiskaitymams ar kartojimui. Taip pat mokytoja rekomendavo atlasus nusipirkti tik tiems, kurie nori turėti popierinį variantą namie ruošiantis pamokoms ir kurie nenori ar kuriems nepatogu naudotis virtualioje erdvėje esamais atlasais“, – nesusipratimą aiškino E. Jurkšaitienė.

Turi įtraukti į duomenų bazę

Ne viena mokykla patikino, kad pastaruoju metu sunku gauti vadovėlių, nes jų tiesiog nėra išspausdinta tiek, kad užtektų visoms mokykloms. 

„Mokykla gimnazijos mokiniams ir mokytojams nupirko tik anglų kalbos vadovėlius I gimnazijos klasės mokiniams. Kitų dalykų naujų vadovėlių mokykla dar neįsigijo. Kadangi mokytojai turi patys susipažinti bent su naujo vadovėlio I dalies pilna versija prieš užsakant vadovėlį mokiniams, šis procesas užtrunka, nes ne visos leidyklos dar atsiuntė užsakytą pilną naujo vadovėlio versiją“, – teigė E. Jurkšaitienė.

Vadovė pasakojo, kad mokytojai turėjo galimybę susipažinti su leidyklų pasiūlytais vadovėlio aplankais (vienu skyriumi), kas suteikia per mažai informacijos dėl vadovėlio tinkamumo ir turinio kokybės. 

„Kai mokytojai kruopščiai išanalizuos siūlomus vadovėlius, tuomet ir spręsime. Kada pirksime vadovėlius darbui pagal atnaujintas programas, priklauso ne tik nuo mokytojų sprendimo, vadovėlių atspausdinimo datos, bet ir nuo to, kada vadovėlis yra įtraukiamas į vadovėlių duomenų bazę, nes tik tokius vadovėlius galima įsigyti iš mokymo lėšų, skirtų mokymo priemonėms įsigyti, arba iš NŠA skirtų papildomų lėšų vadovėliams pirkti. Šiuo metu vadovėlių duomenų bazėje pasirinkimo galimybės I gimnazijos klasei yra labai ribotos, o III gimnazijos klasei pasiūlos beveik nėra, išskyrus pirmąją užsienio kalbą (anglų kalbą)“, – informavo direktorė.

Atnaujintos ugdymo programos vadovėlių negavo ir daugiau Tauragės rajono gimnazijų. 

– Mes taip pat dar negavome vadovėlių. Ši problema yra visoje Lietuvoje, ne vien tik Tauragės rajone. Vadovėliams bus skirti (Švietimo, mokslo ir sporto, – red. past.) ministerijos pinigai. Vadovėliai bus galbūt spalio mėnesį, nes bus vykdomi konkursai. Tėveliams pirkti vadovėlių patiems tikrai nereikės, – tikino Skaudvilės gimnazijos direktorius Nerijus Jocys.

Mokytojai sukasi kaip išmano

E. Jurkšaitienė teigė, kad ugdymo proceso organizavimas šiuo periodu yra išties sudėtingas, nes I ir III gimnazijos klasėse įgyvendinant atnaujintų programų turinį dalis temų yra perkelta iš žemesnių ar aukštesnių klasių. Tai reiškia, kad I ir III gimnazijos klasėse tam tikroms temoms išdėstyti reikalingi II ar IV gimnazijos klasės, ar net žemesnių klasių vadovėliai, kuriais šiuo metu naudojasi mokiniai, šiais metais dar dirbantys pagal 2008 m. patvirtintas ugdymo programas. Knygų kiekis mokykloje yra ribotas, o įsigyti jų jau nebėra nei galimybės nei prasmės. 

„Mokytojai naudoja ir kitas savo parengtas priemones, įvairias virtualias platformas ar internetinius išteklius, tačiau vadovėlis pirmiausia reikalingas pačiam mokiniui kaip bazinė priemonė visai pagrindinei informacijai rasti vienoje vietoje tiek darbui pamokoje, tiek darbui namie. Kadangi mokykla su savivaldybės prisidėjimu artimiausiu metu galės naudotis skaitmenine mokymo(si) aplinka „EDUKA klasė“ ir EMA pratybomis, tikimės, kad ugdymo proceso organizavimas šiek tiek palengvės“, – svarstė direktorė. 

Skaudvilės gimnazijos direktorius taip pat teigė, jog, kol nėra vadovėlių, mokytojai dirba su skaitmeniniu turiniu:

– Šiuo metu vis tiek yra skaitmeninis turinys, yra EMA, „EDUKA klasė“ ir dabar mokytojai bando darbuotis taip, kol visas procesas įsivažiuos.

Palaikymo ir kantrybės...

E. Jurkšaitienė atviravo, kad dabar ugdymo įstaigoms labai reikėtų palaikymo:

„Dabar turime vieni kitus palaikyti ir vieni kitiems padėti, kad visi šį iššūkį sėkmingai įveiktume. O jį tikrai įveiksime. Tai yra iššūkis visos Lietuvos pedagoginei bendrojo ugdymo bendruomenei, todėl labai tikimės tėvelių ir visos visuomenės supratimo ir pagalbos“.

Skaudvilės gimnazijos direktorius svarstė, kad greičiausiai spaustuvės nesugeba atspausdinti tokių didelių kiekių.

– Aš savo mokytojams ir tėveliams pasakiau, kad truputėlį turėtų kantrybės, nes tokia situacija visoje Lietuvoje... – kalbėjo N. Jocys.

Nuotrauka
stovykla
VSB nuotrauka
Įkelta:
prieš 13 valandų
Į Tauragės visuomenės sveikatos biuro įgyvendintų veiklų sąrašą „įkrenta“ ketvirtoji suaugusiųjų sveikatinimo stovykla! Baltą ir žiema dvelkiantį, paskutinį rudens savaitgalį net 40 Tauragės rajono gyventojų atkeliavo į Skaudvilę, kur Tauragės visuomenės sveikatos biuras organizavo suaugusiųjų stovyklą. Į ją buvo kviečiami 40–60 metų vyrai ir moterys, atitinkantys širdies ir kraujagyslių prevencinės programos amžiaus grupę. Pagrindinis sveikatinimo stovyklos siekis – suteikti bazinių žinių, reikalingų keisti gyvenimo būdą ir elgseną bei formuoti sveikatai palankius įgūdžius ir įpročius.
Nuotrauka
maisto atliekos
Autorės nuotrauka 
Įkelta:
prieš 17 valandų
Nuo 2024-ųjų Lietuvos, kaip ir kitų Europos Sąjungos (ES) valstybių narių, laukia atskiras maisto ir virtuvės atliekų surinkimas. Gyventojai turės jas atskirti susidarymo vietoje ir nemaišyti su kitų rūšių atliekomis. Šiuo metu maisto ir virtuvės atliekos daugeliu atvejų yra renkamos kartu su mišriomis komunalinėmis atliekomis. Seimo tyrimų skyriaus atlikta apklausa rodo, kad dauguma Lietuvos savivaldybių atskirą maisto ir virtuvės atliekų surinkimą didesniu ar mažesniu mastu ir planuoja pradėti 2024 m., vis dėlto ne visos savivaldybės pokyčiams yra tinkamai pasiruošusios. Kaip pasiruošusi Tauragė? Apie tai papasakojo Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro (TRAC) direktoriaus pavaduotoja Rimantė Gailienė.   
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
prieš 1 dieną
Sekmadienį prasidės bene prasmingiausias ir jaukiausias gražiausių metų švenčių laukimas – adventas. Daugelio žmonių namai puošis advento vainikais, bus degamos advento žvakelės. Neretai, susėdę prie žvakių šviesos, žmonės tampa atviresni, nuoširdžiai bendrauja su draugais, artimaisiais. Bendrystei kviečia ir Tauragės „Carito“ komanda – ketvirtadieniais pietums kviečia užsukti ne į kavinę, o į Gintaro gatvėje įsikūrusius parapijos namus, kuriuose nuo pat ryto pluša savanoriai ir „Carito“ bičiuliai. Išsamiau apie tai – šio numerio vedamajame.
Nuotrauka
pinig
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Savo vaikų neišlaikantys tėvai vidutiniškai skolingi „Sodrai“ iki 5 tūkstančių eurų, o didžiausia vieno žmogaus skola siekia 60 tūkstančių eurų. Yra žinomas atvejis, kai vaiko išlaikymo išmokų skolininkas nemoka alimentų 8 savo vaikams.
Nuotrauka
raktai, seima
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Siekiant taikliau ir efektyviau panaudoti mokesčių mokėtojų lėšas, labiau skatinti savivaldybes prisidėti finansiškai prie valstybės teikiamos jaunų šeimų įsigyti būstus paskatos, keičiamas finansinės paramos jaunoms šeimoms teikimo modelis. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtam įstatymo projektui pritarė Vyriausybė. Jam dar turės pritarti Seimas.
Nuotrauka
foto
„Nacionalinis aplinkosaugos egzaminas“ feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-11-29
Antrą kartą organizuoto Nacionalinio aplinkosaugos egzamino rezultatai rodo, kad visuomenės aplinkosaugos žinių lygis vis dar nėra pakankamas. Kaip ir pernai, šiemet dalyvių gautų pažymių vidurkis siekia 5 balus iš 10. Organizatorių duomenimis, egzaminą laikė 232 Tauragės rajono savivaldybės gyventojai. Pažymių, kuriuos gavo tauragiškiai, vidurkis yra mažesnis nei Lietuvos ir siekia 4 balus iš 10.
Nuotrauka
VVTAT nuotrauka
VVTAT nuotrauka
Įkelta:
2023-11-29
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) užbaigė Gleivių žaislų (angl. slime) tikrinimo programą, kurios tikslas – užtikrinti, kad į Lietuvos rinką tiekiami šios kategorijos žaislai būtų saugūs ir atitiktų numatytus reikalavimus.
Nuotrauka
rentgenas
Tauragės ligoninės iliustracija
Įkelta:
2023-11-29
Įgyvendinant Rentgeno diagnostikos paslaugų kokybės gerinimo programos III etapą, iš valstybės biudžeto lėšų, skirtų ilgalaikiam materialiajam ir nematerialiajam turtui įsigyti, Tauragės ligoninės operacinėje sumontuota nauja skaitmeninė rentgeno sistema su C lanku „Vision, RFD“. 
Nuotrauka
batakiu seniunija
Vikipedija nuotrauka
Įkelta:
2023-11-28
Konkursą Batakių seniūnijos seniūno pareigoms užimti Tauragės rajono savivaldybės administracija paskelbė lapkričio 16-ąją. Jis baigsis lapkričio 30-ąją.   
Nuotrauka
pratybu marsrutas
Įkelta:
2023-11-27
Lietuvos kariuomenės Pulkininko Juozo Vitkaus inžinerijos batalionas informuojame, kad bataliono kariai kartu su sąjungininkų kariais iš Nyderlandų Karalystės lapkričio 28–gruodžio 1 ir gruodžio 4–8 d. vykdys inžinerinę maršruto žvalgybą pagal pridedamą schemą.
Nuotrauka
apygarda
Vido Bičkaus nuotrauka
Įkelta:
2023-11-27
Prieš porą mėnesių Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) Seime pristatė esamos Seimo rinkimų apygardų ribų situacijos ir numatomų pokyčių kai kuriose apygardose projektą. Spalio 30-ąją VRK pateikė pakoreguotą Seimo rinkimų apygardų ribų pokyčio variantą. Deja, abu variantai nepalankūs Tauragės rinkimų apygardai – Skaudvilės, Trepų ir Adakavo rinkimų apylinkes norima prijungti prie Karšuvos (Jurbarko) rinkimų apygardos. Su šiuo VRK pasiūlymu kategoriškai nesutinka Skaudvilės krašto bendruomenės, jau žinančios, ką reiškia būti ne savo rajono rinkimų apygardoje.  
Nuotrauka
referendumas
James Leask Frazer nuotrauka
Įkelta:
2023-11-24
Kitąmet gegužės 12 d. kartu su prezidento rinkimais vyksiantis referendumas dėl LR Konstitucijos 12 straipsnio keitimo kelia nemažai diskusijų. Jei dauguma balsavimo teisę turinčių Lietuvos piliečių pritartų, Lietuvai draugiškų šalių pilietybes įgyjantys lietuviai galėtų išsaugoti Lietuvos pilietybę. Tačiau dažnam kyla klausimas – kokias pilietines teises ir pareigas turėtų Lietuvos pilietybę išsaugantys asmenys? Dvejojama ir dėl to, kokį ryšį su gimtine išlaiko užsienyje gyvenantys lietuviai ir kaip jie gali būti naudingi Lietuvos vystymuisi. 
Nuotrauka
kariai
Asociatyvi „Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-11-24
Lapkričio 23-iąją minėjome Lietuvos kariuomenės dieną. Šia proga Tauragėje šiandien prasidėjo Lietuvos kariuomenės dienai paminėti skirtas renginys.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2023-11-23
Lapkričio viduryje į savivaldybę sukviestiems kaimiškųjų seniūnijų seniūnams, seniūnaičiams, bendruomenių pirmininkams ar atstovams pristatytas Tauragės pirminiam sveikatos priežiūros centrui (PSPC) priklausančių medicinos punktų reorganizavimo planas – iš 18-os dabar veikiančių punktų 11 siūloma uždaryti. Medikai pateikė ir argumentus. Ar bus išgirsti gyventojai, ypač vyresni, kurie džiaugiasi galėdami slaugytoją turėti savo kaime, parodys laikas. Išsamiau apie tai skaitykite „Tauragės žinių“ vedamajame.   
Nuotrauka
vaiku dienos centras
Gaurės mokyklos feisbuko nuotrauka 
Įkelta:
2023-11-23
Spalio pabaigoje posėdžiavę savivaldybės tarybos nariai pritarė sprendimui dalį Gaurės mokyklos, priklausančios Jovarų pagrindinei mokyklai, patalpų panaudos pagrindais perduoti bendruomenei. Mokyklai nereikalingose patalpose kuriasi vaikų dienos centras. Dar vienas vaikų dienos centras kuriamas Kunigiškių kaime. Šiais metais rajone jau veikia 14 vaikų užimtumu po pamokų besirūpinančių centrų.  
Nuotrauka
infografikas
Įkelta:
2023-11-23
Pastaruoju metu keičiantis medicininės reabilitacijos skyrimo tvarkai, pacientams nelengva susigaudyti kur, kada ir į ką reikia kreiptis, norint gauti reabilitacijos paslaugas. Ligonių kasos atkreipia dėmesį į pasikeitusius terminus ir kitus svarbius pokyčius.
Nuotrauka
Baudos
Skaitytojo nuotrauka
Įkelta:
2023-11-23
Seimas pritarė Aplinkos apsaugos įstatymo ir Administracinių nusižengimų kodekso pataisoms, kuriomis griežtinama įmonių ir gyventojų atsakomybė už aplinkos teršimą. Šie pakeitimai, įsigaliosiantys nuo kitų metų sausio 1-osios, kaip teigia Aplinkos ministerija, leis užkardyti galimas neteisėtas veikas, susijusias su neteisėtu atliekų išmetimu aplinkoje, o sankcijos bus atgrasančios ir efektyvios. Pasak Seimo nario Romualdo Vaitkaus, sugriežtinta atsakomybė turėtų sudrausminti piktybiškai gamtą teršiančius asmenis.
Nuotrauka
sunijos tiltas
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-11-22
Valstybinės reikšmės krašto kelio Nr. 164 ruože ties tiltu per Šuniją (136,14 km) pradedamas eismo reguliavimas šviesoforu. Eismo saugumo sumetimais, abiejose pusėse šviesoforai įrengti šiek tiek toliau nuo tilto tam, kad išvengti galimų nepatogumų ar avarinių situacijų, esant prastoms oro sąlygoms, praneša savivaldybė.
Nuotrauka
arena
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-11-21
Jau kurį laiką Bernotiškės gatvėje pluša sunkioji technika – pradėta multifunkcinio sporto ir kultūros centro statyba. Kol kas, pasak UAB „Gilesta“ biuro vadovės Jurgitos Lankaitės, paruošiamųjų darbų procesas sklandus.
Nuotrauka
scena
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-11-20
Trečiadienį Tauragės pilies kiemelyje surinktas naujas mobilus statinys – multifunkcinė scena. Šis projektas „Mobilus multifunkcinis laisvalaikio ir pramogų objektas Tauragės pilies kiemelyje“ – 2022 metų dalyvaujamojo biudžeto, didelės vertės projektų kategorijos laimėtojas (surinkęs 1199 tauragiškių balsus).
Nuotrauka
eglute
Reginos Vaičaitienės nuotrauka
Įkelta:
2023-11-17
Gražiausia metų šventė – Kalėdos – kasdien vis arčiau. Jau visai netrukus, nuo gruodžio pradžios, mieste šventinę nuotaiką kurs ne tik pagrindinė miesto eglė, bet ir eglučių alėja, gatvių ir pastatų papuošimai. Kalėdinės eglės įžiebimo šventė – jau gruodžio 1-ąją.
Nuotrauka
socialines korteles
SADM nuotrauka
Įkelta:
2023-11-17
Per lapkričio – gruodžio mėnesius apie 211 tūkst. nepasiturinčių šalies gyventojų sulauks paskutinių paramos maisto produktais ir higienos prekėmis dalijimų. Nuo 2024 m., gavę socialines korteles, jie patys spręs kur ir kokius produktus bei prekes įsigyti. Prie naujovės aktyviai jungiasi prekybininkai, veiklą vykdantys tiek nacionaliniu, tiek regioniniu lygmenimis. Nepasiturintys gyventojai, turintys teisę gauti paramą maistu, jau nuo gruodžio 1 d. galės teikti prašymus gauti socialinę kortelę.
Nuotrauka
vairuotojas teises
SAM nuotrauka
Įkelta:
2023-11-17
Nuo 2024 m. vairuotojo pažymėjimo galiojimas bus susietas su vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininės pažymos galiojimu. Tai reiškia, kad vairuotojams, nepasitikrinusiems sveikatos nustatytu periodiškumu, vairuotojo pažymėjimų galiojimas bus sustabdytas. Šis pokytis bus reikšmingas, nes turės įtakos kas penktam šalies vairuotojui.  Atlikti sveikatos patikrą jie galės iki kitų metų gegužės 31 d., nes iki šios datos bus pratęstas nebegaliojančių pažymų galiojimas. Sveikatos apsaugos ministro įsakymu taip pat keičiamas patikrų periodiškumas.
Nuotrauka
kompensacijos
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-11-17
Kaip ir kasmet artėjant šildymo sezonui, o ir jam prasidėjus savivaldybę užplūsta gyventojų prašymai kompensuoti namams šildyti patirtas išlaidas. Deja, šiemet daugelio jų gali laukti nusivylimas – kompensavimo tvarka tapo griežtesnė, o įkainiai – gerokai mažesni. Be to, svarstant, ar skirti kompensaciją, vėl imta vertinti gyventojų turtą.