Mokslo metų pabaiga ir prasidedanti vasara vaikams žada poilsį ir linksmybes. Vasaros stovyklose siūlomų veiklų įvairovė, įgūdžių lavinimas ir bendravimas su bendraamžiais – dalis smagaus vaikų laisvalaikio. Šiemet vaikų ir jaunimo socializacijos (vasaros poilsio) programoms Tauragės rajono savivaldybė skyrė 70 000 Eur.
Pinigų suma, skiriama vaikų vasaros poilsiui, metai iš metų nesikeičia arba keičiasi nežymiai, o juk akivaizdu, kad jos reikėtų dvigubai didesnės. Švietimo ir sporto skyriaus vyr. specialistė Danguolė Petkienė sako:
– Ankstesniais metais būdavo skiriama 60 000 eurų. Šiemet skirta 70 000 eurų. Išanalizavus paraiškas galima teigti, kad šiemet, kaip ir kasmet, lėšų poreikis stovyklų organizavimui daug didesnis – šiemet jis buvo apie 116 000 eurų.
Vis dėlto ji džiaugiasi, kad Tauragės savivaldybė išlieka tarp tų, kurios vaikų ir jaunimo vasaros poilsiui organizuoti (išskyrus didžiąsias savivaldybes) skiria daugiausia lėšų.
Šiemet savivaldybės tinklalapyje ir vietinėje spaudoje paskelbus informaciją apie konkursą buvo gauta 40 paraiškų. Jas įvertino nepriklausomų recenzentų grupė ir savivaldybės komisija. Pasak D. Petkienės, programas vertino nepriklausomų recenzentų grupė, vadovaudamasi Tauragės rajono savivaldybės vaikų ir jaunimo socializacijos (vasaros poilsio) programų finansavimo tvarkos aprašu bei programų vertinimo kriterijais. Galutinį sprendimą priėmė savivaldybės administracijos direktorės įsakymu sudaryta komisija. Komisija atsižvelgė į recenzentų vertinimus, šių metų prioritetus, kurie buvo išvardinti konkurso skelbime, tenkančią lėšų sumą 1 vaikui 1 dienai, siūlomų veiklų įvairovę, dar kartą įvertino pateiktas paraiškose sąmatas. Pagal galimybes finansuotos visos paraiškos.
Atsižvelgdami į savivaldybės biudžeto skirtas lėšas, komisijos nariai prioritetu finansuoti įvardijo programas, kuriose numatoma užimti vaikus su negalia ar turinčius specialiųjų ugdymo (si) poreikių. Paklausta, ar tokiems vaikams organizuojamos atskiros stovyklos, ar jie integruojami į paprastas stovyklas, D. Petkienė paaiškino, kad vaikai su negalia stovyklauja kartu su savo bendraamžiais.
– Tik prašome tėvelių būtinai pasikalbėti su stovyklų vadovais, jeigu vaikui reikia išskirtinio dėmesio. Būtent vaikams su negalia skirtos dvi stovyklos, viena jų finansuojama Socialinės paramos skyriaus kuruojamos programos lėšomis, todėl tik prisidedama prie įvairesnių poilsio galimybių suteikimo vaikams. Kitos stovyklos vykdytoja yra institucija, kuri orientuojasi į specialiųjų ugdymosi poreikių vaikų ugdymą, – teigia specialistė.
Šiemet konkurso skelbime buvo nurodyti ir kiti prioritetai, nustatyti atsižvelgiant į strateginius švietimo tikslus bei savivaldybei aktualias problemas: vaikų, baigusių ikimokyklinio ugdymo programą, užimtumas, vaikų ir jaunimo, grįžusių vasaros atostogų iš užsienio, negalią turinčių vaikų įtraukimas į veiklas, ukrainiečių vaikų, gyvenančių Tauragės savivaldybėje, įtraukimas į veiklas, vaikų kūrybiškumo, iniciatyvos skatinimas, pilietiškumo ir patriotiškumo ugdymas, prevencinės veiklos, tęstinių programų vykdymas. Kaip ir kasmet, skiriama dėmesio vaikų, patiriančių socialinę riziką, užimtumui bei vaikų mokymui plaukti.
Projektui skiriamų lėšų suma, pasak D. Petkienės, priklauso nuo keleto dalykų: parengtos paraiškos kokybės ir sąmatos, veiklų ir joms įgyvendinti planuojamų išlaidų atitikimo, savivaldybės skelbtų prioritetų įgyvendinimo, programos (stovyklos) tęstinumo, praėjusių metų veiklos stebėsenos, dalyvių atsiliepimų ir pan. Recenzentai vertina paraiškas pagal patvirtintus kriterijus, savivaldybės komisija atsižvelgia į tai, ar teikėjas yra gavęs savivaldybės lėšų panašiai veiklai vasaros metu vykdyti, kad būtų išvengta lėšų skyrimo dubliavimo. Įprastai stengiamasi tas paraiškas, kuriose numatomas vaikų, turinčių specialiųjų poreikių, įtraukimas į vasaros poilsio veiklas, finansuoti 90–100 proc. Didesniu procentu finansuojamos ir paraiškos, kuriose numatytos veiklos kaimiškose vietovėse.
– Jei programos įgyvendinimui lėšų nepakanka, teikėjas gali pasinaudoti rėmėjų prisidėjimu. Kitais atvejais teikėjas koreguoja veiklas, pvz., vietoj planuotų dviejų ekskursijų renkasi vieną ir pan. Labai prašome, kad teikėjas geriau koreguotų veiklas, bet nemažintų planuojamų užimti vaikų skaičiaus, – teigia specialistė, paklausta, kaip elgiasi stovyklų rengėjai, jei lėšų skiriama mažiau nei prašyta.
Beje, stovyklos gali pradėti veiklas tik mokslo metams pasibaigus – antroje birželio pusėje. Išimtis – ikimokyklinukai, kurie gali pradėti stovyklauti ir anksčiau.
Paklausta, kokia suma stovyklose skiriama vieno vaiko maitinimui per dieną, D. Petkienė sako:
– Nefiksuojame vieno vaiko maitinimui per dieną lėšų sumos, pats teikėjas, tikiuosi, pasitaręs su tėvais, nusprendžia dėl vaikų maitinimo. Didžioji dalis stovyklų – dieninės, vaikai vyksta į ekskursijas, tuomet teikėjas iš anksto suderina, kur vaikai maitinsis, o kainos tikrai yra įvairios. Stovyklose su nakvyne teikėjai naudojasi savivaldybės maisto teikėjų paslaugomis, išbandomas vaikų mėgstamas maisto gaminimas gamtoje. Vienos dienos vaiko maitinimo lėšų suma yra fiksuota tik tuo atveju, jei mokykla vykdo stovyklą ir kreipiasi į Socialinės paramos skyrių – skiriamas papildomas finansavimas maitinimuisi tų mokinių, kuriems mokslo metų eigoje buvo skirtas nemokamas maitinimas.
Programų vykdymo metu vyks edukaciniai renginiai, susitikimai, ekskursijos, sporto varžybos, vaikams bus suteiktos galimybės bendrauti ir bendradarbiauti, ugdytis ir stiprinti emocines kompetencijas. Analizuojant paraiškas nustatyta, kad kas metai populiarėja stovyklose siūlomos STEAM krypties veiklos, eksperimentinės, patyriminės užduotys, sveikos gyvensenos populiarinimas, susitikimai su žymiais žmonėmis. Populiariausi šiemet lankytini objektai – Pagramančio regioninis parkas, Norkaičių TAEC, Taurų nuotykių parkas, gyvūnų globos organizacijos.
Šiemet vaikų ir jaunimo vasaros poilsio programas pateikė nauji teikėjai: sporto klubas „Fortūnos“ laisvalaikio centras, „Volano“ badmintono klubas, VšĮ Tauragės dziudo ir sambo sporto klubas „Herkus“. Lyginant su pernai metais dar aktyvesnės teikdamos paraiškas vaikų vasaros poilsio organizavimui tampa bendruomenės – pateikė 9 bendruomenės.
Pasak D. Petkienės, šiemet, kaip ir kasmet, bus organizuojamos krikščioniškos stovyklos, kurios yra tapusios tradicinėmis – Tauragės Švč. Trejybės parapijos ir Batakių evangelikų liuteronų parapijos krikščioniškos vaikų ir jaunimo stovyklos bei Lietuvos šaulių sąjungos stovykla su specialia programa.
Paklausta, kuriai stovyklai skirta daugiausia lėšų, specialistė paminėjo Batakių evangelikų liuteronų parapijos krikščionišką vaikų ir jaunimo stovyklą, kuri, kaip ir kasmet, planuoja pakviesti apie 260 vaikų ir jaunuolių. Pasak jos, atsižvelgta į ilgametes stovyklos tradicijas, veiklų organizavimą ir dalyvių vertinimus.