Valstybinių miškų urėdijos, policijos bei Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai visą gegužės mėnesį rengs reidus miškuose, aktyviai stebės miškų kelius, kuriuose pavasarį padaugėja motorinių transporto priemonių, ypač keturračių neatsargaus ir aplinką niokojančio vairavimo atvejų. Miškininkai teigia, kad nors pažeidėjų vis dar pasitaiko, gamtos lankytojai darosi sąmoningesni.
Pažeidimų neužfiksuota
Kaip informuoja Tauragės apskrities VPK Komunikacijos poskyrio vyresnioji specialistė Lina Banienė, šios priemonės vykdomos nuo šių metų pradžios.
„Norime įspėti visus motorinių transporto priemonių vairuotojus nevažinėti žoline augalija, miško paklote, nes už tai gresia administracinė atsakomybė. Nustačius šiuos pažeidimus gresia įspėjimas arba bauda nuo 20 iki 300 eurų. Pamačius miške pažeidėją reikia stengtis užfiksuoti (nufotografuoti, nufilmuoti), įsidėmėti kuo daugiau detalių, pažeidėjo aprangą, transporto priemonės valstybinius numerius, spalvą, kitas detales ir pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112“, – informuoja policijos atstovė, pridurdama, kad kol kas rezultatų, kaip sekasi vykdyti šią priemonę, nėra.
Žmonės sąmoningėja
Pagramančio girininkijos girininkas Žydrūnas Samoška teigė, kad Pagramančio girininkijoje didelių problemų dėl keturračių važinėjimo nekyla:
– Būna visko, bet didelių problemų tikrai neturime. Sezoniškumą sunku įvertinti – visaip būna, kaip žmonės sugalvoja... Gal dažniausiai savaitgaliais pasitaiko važiuojančių, žiemą mažiau.
Girininkas papasakojo, kokia žala tokiais pasivažinėjimais padaroma miškui:
– Miško paklotę suardo, būna, kad medelius nulaužia. Visgi didžiausia žala padaroma miško paklotei, – vardijo Ž. Samoška.
Lankymosi miške taisyklių yra daug, pagrindines jų paminėjo ir Pagramančio girininkijos girininkas: neniokoti augalų, nešiukšlinti, negadinti įrenginių, nevažinėti bet kur, o tik tam skirtais keliais.
Ž. Samoška girininkijoje dirba jau 20 metų ir pastebi, kad žmonės miškuose elgiasi vis kultūringiau.
– Miškuose lankytojai palieka vis mažiau šiukšlių, jas susirenka. Tikrai žmonės sąmoningėja, – teigė girininkas.
Pamatę pažeidėją nelikite abejingi
Valstybinių miškų urėdijos (VMU) organizuojami prevenciniai reidai daugiausia bus vykdomi darbo dienomis po darbo valandų bei savaitgaliais, kuomet keturračių vairuotojų aktyvumas miškuose ypač išauga. Pasak VMU Miško apsaugos skyriaus vadovo Mariaus Ivanausko, kiekvieną pavasarį yra stebimas keturračių vairuotojų suaktyvėjimas miškuose, neretai adrenalino ieškantys vairuotojai važinėjimui pasirenka pelkes arba raistus, taip niokodami svarbias ekosistemas bei augaliją.
„Šiais reidais pirmiausia stengsimės informuoti miško lankytojus, priminsime apie lankymosi miške taisykles, paaiškinsime, kaip atskirti miško kelią nuo kvartalinių ir priešgaisrinių juostų, kuriomis dažniausiai važinėja keturračių entuziastai, taip pat priminsime, kokios administracinės nuobaudos yra skiriamos už padarytą žalą gamtai. Taip pat svarbu, kad ir miško lankytojai neliktų abejingi pastebėję ne miško keliais važinėjančius keturračius ar kitas motorines transporto priemones“, – sako M. Ivanauskas.
Vadovaujantis lankymosi miške taisyklėmis, miško lankytojai įvažiuoti į mišką ir važinėti po jį motorinėmis transporto priemonėmis, kinkomuoju transportu gali tik keliais. Valstybinių miškų urėdijos pareigūnai miškus stebi mobiliomis vaizdo stebėjimo kameromis, pavykus identifikuoti pažeidėją, informacija yra perduodama policijai transporto priemonės savininkui nustatyti.
Įmonės privalo informuoti klientus
Įmonės ar asmenys, nuomojantys keturračius, organizuoti važinėjimus miške gali tik gavę miško valdytojo leidimą raštu. Savo klientus jie privalo informuoti apie lankymosi miške taisykles. Įmonei ar asmeniui, nuomojančiam keturračius, taikoma atsakomybė tuo atveju, kada nėra gautas miško valdytojo leidimas. Klientui atsakomybė taikoma tuo atveju, kada jis važinėdamas miške keturračiu pažeidžia lankymosi miške taisykles.
Skiriamos baudos
Valstybinių miškų urėdija, prižiūrėdama patikėjimo teise valdomą valstybės turtą – valstybinius miškus – saugo juos nuo nelegalios veiklos. Savavališkas medžių ir krūmų kirtimas, naikinimas arba žalojimas, išvirtusių ir/ar nudžiūvusių medžių pasisavinimas, lankymosi miške taisyklių nesilaikymas yra administracinis nusižengimas, pažeidėjams skiriamos baudos ir kitos teisinės pasekmės įstatymų numatyta tvarka.