Asociatyvi Sveikatos apsaugos ministerijos nuotrauka
Po tragedijos Žygaičių gimnazijoje, kai per fizinio ugdymo pamoką mirė septintokė, kilo daugybė klausimų – ar tinkamai profilaktiškai tikrinama vaikų sveikata, ar visa reikalinga informacija apie vaikų sveikatos būklę pasiekia mokyklas, ar fizinis krūvis sporto salėse mokiniams pakeliamas. Ieškant atsakymų į šiuos ir kitus klausimus susidaro įspūdis, kad visos institucijos dirba pagal įstatymo eilutę, tačiau mokyklų atstovai pasigenda aiškesnių atsakomybės pasidalijimo ribų, mokytojai nuogąstauja dėl vaikų fizinės sveikatos, tėvai imasi medikų funkcijų ir rašo vaikams atleidimus nuo fizinio ugdymo pamokų. Fizinio ugdymo mokytoja šią situaciją apibūdina trumpai – košmaras.
Po nelaimės Žygaičių gimnazijoje Tauragės visuomenės sveikatos biuras, kurio specialistai mokyklose atlieka sveikatos priežiūros funkcijas, pasidalijo įžvalgomis dėl mokinių sveikatos patikrinimų. Nuo 2017 m. pavasario Lietuvoje centralizuotai, vienoje sistemoje kaupiami nacionaliniai ugdymo įstaigas lankančių vaikų ir pilnamečių mokinių sveikatos pažymėjimuose nurodyti sveikatos būklės duomenys apie dantų ir žandikaulių būklę, fizinio ugdymo grupes, ligotumo rodiklius, rekomendacijas dėl mokinių dalyvavimo ugdymo veikloje. Kaip teigia vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistas Marius Trajanauskas, profilaktinio sveikatos patikrinimo metu gydytojas užpildo informaciją apie moksleivio fizinę būklę, pateikia išvadą, ar mokinys gali dalyvauti ugdymo veikloje be apribojimų. Jei nustatoma sveikatos sutrikimų, sveikatos pažymėjime nurodoma, kad mokinys turi laikytis nustatytų rekomendacijų.
Profilaktinio sveikatos patikrinimo metu vertinama ir moksleivio fizinio ugdymo grupė (pagrindinė, parengiamoji, specialioji) arba pažymima, kad mokinys yra atleistas nuo fizinio ugdymo pamokų lankymo. Nustačius sveikatos sutrikimų pažymimas ir skubios pagalbos poreikis bei rekomendacijos.
Ar visos pažymos užpildomos tinkamai?
Mokyklose dirbantys visuomenės sveikatos specialistai mokyklos administracijai pateikia medikų išvadas ir rekomendacijas dėl mokinių dalyvavimo ugdymo veikloje, įrašytas į sveikatos pažymėjimus.
„Ne visuomet mokinio sveikatos pažymėjimai yra tinkamai užpildomi. Neretai visuomenės sveikatos specialistai susiduria su problema, kad juose trūksta informacijos apie moksleivio sveikatos būklę. Profilaktinio sveikatos patikrinimo metu mokinio sveikatos pažymėjime gydytojas, nurodydamas specialią rekomendaciją, parenka reikiamą ligos ar sutrikimo TLK-10-AM kodą ir suveda papildomą informaciją dėl specialios rekomendacijos taikymo. Kai gydytojas šios informacijos nepateikia, visuomenės sveikatos specialistas negali tinkamai suformuluoti išvadų apie moksleivio sveikatos būklę ir užtikrinti rekomendacijų įgyvendinimą“, – teigia M. Trajanauskas.
Su pastabomis nesutinka
Pasak Pirminės sveikatos priežiūros centro direktoriaus pavaduotojos Jolantos Eičaitės, Visuomenės sveikatos biuro pastaba, kad gydytojai ne visada nurodo rekomendacijas, nėra tiksli, ji su tuo nesutinka.
– Jei gydytojas pažymoje fiksuoja ligos ar sveikatos sutrikimo kodą, nenurodydamas vienos ar kelių bendrųjų ar specialiųjų rekomendacijų ir pirmosios pagalbos priemonių, pažymos pasirašyti negali, to neleidžia sistema, – teigė J. Eičaitė. – Jei vaikui nustatyta kokia nors liga ar jis negali dalyvauti fizinio ugdymo pamokoje, rekomendacijose ir parašoma, kad, pavyzdžiui, atleisti nuo ilgų distancijų bėgimo arba kitos panašios veiklos. Visa tai yra nurodoma.
Pasak J. Eičaitės, jei vaikas turi problemų dėl regėjimo, parenkama sėdėjimo vieta, jei kamuoja alerginiai susirgimai, nurodoma, kokių alergenų vengti, koks maitinimas turi būti pritaikytas.
Raimondos Alysienės
Pasak specialistės, pagrindinei fizinio ugdymo grupei priklauso visiškai sveiki, jokių sveikatos sutrikimų neturintys vaikai. Parengiamajai – vaikai, kurie turi nedidelių sveikatos sutrikimų, gali būti persirgę tam tikromis ligomis ir laikinai negalintys lankyti fizinio ugdymo pamokų visu pajėgumu. Specialiosios grupės mokiniai turi nuolatinių sveikatos sutrikimų ir jų dalyvavimas fizinio ugdymo pamokoje ribojamas.
– Tokiems mokiniams mokykla turi sudaryti specialią programą. Vaikai gali būti ir atleidžiami nuo pamokų, jei jo fizinis pajėgumas neleidžia joje dalyvauti, – teigė J. Eičaitė.
Sistemą reikia sureguliuoti
Pasak Martyno Mažvydo progimnazijos direktoriaus Remigijaus Masteikos, jo vadovaujamoje mokykloje didelių problemų dėl mokinių sveikatos pažymėjimų pateikimo nekyla.
– Beveik visų vaikų pažymos pateikiamos laiku. Būna pavienių atvejų, kai tėvus reikia pabaksnoti, kad būtina patikrinti vaikų sveikatą. Bet taip būdavo visais laikais. Tiesa, pandemijos laikotarpiu buvo šioks toks atlaisvinimas dėl pažymų pateikimo, nereikėjo griežtai laikytis pristatymo terminų. Tai motyvuota tuo, kad ir gydymo įstaigos dirbo nuotoliniu būdu, – teigė direktorius.
Jei sveikatos pažymoje įrašyta, kad vaikas negali dalyvauti pagrindinėje fizinio ugdymo grupėje, jam sudaromos sąlygos dalyvauti fizinio ugdymo pamokoje pagal gydytojų pateiktas rekomendacijas.
– Bet mokykla turi žinoti tikslią informaciją apie vaiko sveikatos būklę, – pabrėžė direktorius.
Paklaustas, ar tėvai praneša mokyklai apie vaikų sveikatos sutrikimus, direktorius atsakė, kad tėvai nelinkę informuoti.
– Matome tai, kas surašyta pažymose. Kartais dėl asmens duomenų apsaugos neatsiranda įrašo, tarkim, apie kokią lėtinę vaiko ligą. Sveikatos priežiūros specialistė informacijos negauna ir mokyklos administracija jos negauname, – sakė direktorius.
R. Masteika akcentavo, kad mokinių sveikatos pažymų pateikimas galėtų būti griežčiau reguliuojamas nacionaliniu mastu.
– Žinome, kad jei mokytojas nepasitikrina sveikatos, jis dirbti negali, mokytoją privalu nušalinti nuo darbo. Arba jei automobilis kas dvejus metus nepraeina techninės apžiūros, negali dalyvauti eisme. Ir dėl vaikų sveikatos patikrinimo didesnė atsakomybė turėtų būti tėvams, kad sveikatos priežiūros specialistas nebūtų kaip detektyvas, kad visus sužiūrėtų, – pasakojo progimnazijos vadovas.
Nors sveikatos priežiūrą mokykloje atlieka kita įstaiga, o mokykla atsakinga tik už mokinių fizinį ugdymą, vis dėlto atsitikus nelaimei atsakomybė tenka mokyklos vadovui. Pasak direktoriaus, reikalingas aiškus sureguliavimas ir atsakomybės pasidalijimas.
Kita problema, apie kurią prakalbo mokyklos vadovas, – tėvams suteikta galimybė ir laisvė pateisinti dėl ligos praleistas vaikų pamokas.
– Gydytojai neberašo pažymų už ligos dienas. O visko pertikrinti, vaikas sirgo ar ne, mes irgi negalime. Turime pasitikėti, o su pasitikėjimu visaip atsitinka. Visokių aspektų iškyla, – kalbėjo direktorius.
Anot R. Masteikos, gaila, jog prireikia nelaimių, kad atsirastų tvirtesnis reguliavimas tiek dėl vaikų sveikatos patikrų kokybės, tiek dėl atsakomybės pasidalijimo tarp gydymo įstaigų, mokyklos ir tėvų.
– Dabar šioje sistemoje vyks tam tikra revizija, – tikisi mokyklos vadovas.
Vaikai šiemet stebėtinai sveiki
Pasak „Aušros“ progimnazijos direktorės Snieguolės Bastakienės, problemų kyla, kai vaikų sveikatos patikrinimo pažymose įrašoma specialioji fizinio ugdymo grupė.
– Matome tik šį įrašą ir ligos kodą. Fizinio ugdymo mokytojui būtų didelė parama, jei būtų pateiktos ir rekomendacijos. Mes nesame tos srities specialistai. Svarbiausia, kad būtų rekomendacijos dėl fizinio krūvio, kad gydytojas surašytų, koks jis turi būti. Fizinių pratimų yra įvairių, tad svarbu žinoti, koks fizinis krūvis galimas, o kokių pratimų atlikti nerekomenduojama, – teigė direktorė.
Mokyklos vadovę šiais mokslo metais nustebino faktas, kad visi mokiniai sveiki.
– Keista, bet specialiojoje grupėje mokinių neturime, nors anksčiau būdavo. Praleidžiamų pamokų dėl ligų labai daugėja, ypač pradinio ugdymo klasėse. Bet kas susiję su fiziniu ugdymu, pagal pažymas visi vaikai – fiziškai sveiki, – abejones išsakė direktorė.
Mokyklos vadovė pastebi, kad tėvai dėl vaikų sveikatos į mokyklą nesikreipia, neinformuoja apie problemas, ligas ar negalavimus. Kad informacija apie sveikatos būklę slepiama, įrodo nors ir pavieniai, bet direktorės praktikoje nutikę ne itin malonūs atvejai.
– Ankstesniais metais buvo atvejis, kad tėvai neinformavo apie vaiko problemas dėl širdelės. Mokykla nežinojome, o kai reikia kviesti greitąją, sveikas vaikas, pasirodo, visgi nėra toks sveikas. Arba nežinojome, kad vaikas serga diabetu, – karčias patirtis vardijo S. Bastakienė.
Svarstydama, kodėl tėvai mokyklai nepraneša apie vaikų sveikatos būklę, pirmiausia pabrėžė, kad labiausiai baiminamasi dėl kitų nuomonės.
– Pirmiausia kaip mama noriu pabrėžti, kad svarbiausia yra vaiko sveikata, ir nesvarbu, kas ką pasakys, kas ką pagalvos. Reikia rūpintis vaiko sveikata, – teigė direktorė.
Medicina atsiribojo nuo švietimo
Vienoje rajono mokykloje dirbanti fizinio ugdymo mokytoja, pavadinkime ją Laura, sako, kad kaip su vaikais dirbti, mokytojai žino.
– Bet bėda, kad medikai neberašo pažymų ir atleidimus nuo fizinio ugdymo pamokų rašo tik tėveliai. Ir mes nežinome, kokia tikroji vaiko sveikatos būklė. Rugsėjį gauname pažymą, kad vaikas sveikas, ir viskas. O daugiau, gal yra kokia problema, pavyzdžiui, jei susitraumuoja, gydytojai pažymos, kad atleistas nuo pamokų, neberašo. Tėvai turi nuspręsti, kaip ilgai, mėnesį ar du, vaikas nesportuos, – pasakojo mokytoja.
Anksčiau, pasak Lauros, taip nebūdavo. Jei vaikui kas nors atsitikdavo, gydytojas nuo fizinio ugdymo pamokų atleisdavo, tarkim, po infekcinės ligos, dviem savaitėms.
– O dabar yra košmaras. Medicina atsiribojo nuo švietimo. Nuspręsta, kad gydytojai pažymų nerašo. Bet ar tėveliai yra gydytojai? Ar jie gali nuspręsti? O kai atsitinka bėda, kalti mokytojai, nors mes turime rugsėjį užpildytą pažymą, kad vaikas sveikas. O po to išlenda, kad, tarkim, su širdele problemų turi. Ir sako tada tėvai: „Važiavom pas gydytojus, buvom“, bet mokykla apie tai nieko nežino, – teigė Laura.
Vaikai fiziškai silpni
Paneigė mokytoja ir viešoje erdvėje sklindančius pasvarstymus, kad fizinis krūvis pamokose yra per didelis, kad vaikai turi atlikti normatyvus.
– Per pamokas fizinio krūvio tikrai nėra. Jau seniai nebėra ir normatyvų, kiekviena mokykla turi savo vertinimo sistemas ir vertinami vaikų asmeniniai gebėjimai, pastangos, nes nubėgti tam tikrą atstumą, nušokti į tolį, peršokti kliūtį visi gali skirtingai, – vardijo mokytoja.
Kitas svarbus ir gąsdinantis momentas – fiziškai vaikai dabar labai silpni.
– Jei vaikas negali pasilenkti ir pasiekti kojų pirštų, vos iki kelių siekia rankomis, tai ką kalbėti apie tai, kokios problemos dėl stuburo jų laukia ateityje. Jau ir dabar vaikai turi problemų, nes visiškai nenori judėti, 20 metrų lėtai neprabėga, jau nekalbu apie tai, kad stadione ratą apibėgtų, – samprotavo Laura.
Įtakos vaikų požiūriui ir pasyviam gyvenimo būdui daugiausia turi tėvai.
– Jei tėvai sako, kam vaikams tas fizinis ugdymas reikalingas, tai ir vaikų toks pat požiūris, – teigė Laura.
Atleidimus nuo fizinio ugdymo pamokų tėvai rašo ne tik dėl ligos. Kaip pastebi mokytoja, tėvai dabar labai piktnaudžiauja – jei vaikas tingi eiti į pamoką, tėvai ir parašo, kad vaikas nesportuos dėl tėvams „žinomų priežasčių“. O kokios tos priežastys, mokytojams belieka tik spėlioti. Ir tokių atleidimų dėl tingėjimo, mokytojos skaičiavimu, dabar yra 70 proc. visų atleidimų.
Asociatyvi Sveikatos apsaugos ministerijos nuotrauka
Lietuvos Respublikos apsaugos ministerija, siekdama pagerbti sveikatos apsaugos darbuotojus už ilgametį ir nepriekaištingą darbą, ypač didelį indėlį plėtojant sveikatos apsaugą, sveikos gyvensenos propagavimą, plėtojant farmacijos pramonę, Lietuvos Respublikos, kaip sveikos valstybės, prestižo kėlimą bei aukštos kvalifikacijos sveikat
Gegužės 8 d., Kauno Nacionaliniame dramos teatre įvyko iškilminga Sveikatos apsaugos ministerijos organizuota Nusipelniusių Lietuvos medikų apdovanojimų ceremonija. Renginys subūrė šalies medicinos bendruomenę pagerbti ilgamečius profesionalus, kurių atsidavimas ir darbštumas palieka neišdildomą pėdsaką Lietuvos sveikato
Gegužės 7d. Tauragės rajono savivaldybėje vyko Tauragės ir Marijampolės regionų atvejo vadybininkų renginys „Atvejo vadybos metodo organizavimo metinių rezultatų apžvalga. Pirmųjų metų patirtys“, sutelkęs gausų dalyvių būrį iš įvairių šalies savivaldybių. Renginio metu dalyviai dalijosi patirtimis, iššūkiais
Jau 38-ąjį kartą visoje Lietuvoje rengiama „Maisto banko“ akcija parduotuvėse prasideda šį penktadienį nuo 15 val. ir tęsis šeštadienį nuo 10 iki 19 val. Šiemet ji vyks 438 prekybos vietose, 78 miestuose ir miesteliuose, o paramą rinks ne tik iniciatyvos organizatorius „Maisto bankas“, bet i
Kauno apygardos prokuratūros prokuroras surašė kaltinamąjį aktą ir teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai dėl fizinio skausmo sukėlimo ar nežymaus sveikatos sutrikdymo ir nužudymo pareikšti 36-erių Tauragės gyventojui. Ikiteisminį tyrimą organizavo ir jam vadovavo Kauno apygardos prokuratūros Pirmojo baudžiamojo perseki
UAB Tauragės šilumos tinklai informuoja, kad nors šildymo sezonas oficialiai pasibaigė, esant nepalankioms oro sąlygoms (žemai oro temperatūrai, drėgmei ar komforto stokai), yra galimybė laikinai pratęsti šildymo tiekimą. Ką daryti, norint pratęsti šildymą?1. Prašymas administratoriui, surinkus gyventojų sutikimą
Vilniuje gegužės 21-22 dienomis vyksiančioje tarptautinėje Sacharovo konferencijoje pranešimą skaitysiantis filosofas iš Prancūzijos Michel Eltchaninoff sako: „Putinas įsitikinęs, kad Rusija yra imperija. Jis pats sakė, kad imperijos sienos „kvėpuoja“ – tai reiškia, kad jas galima keisti, galima „ž
Kiekvieną pavasarį pradėjus žydėti medžiams ir augalams, žiedadulkių koncentracija ore ženkliai išauga, sukeldama alergines reakcijas jautriems asmenims. Ši problema kamuoja nemenką šalies gyventojų dalį – kone trečdalis jų (30 proc.) kasmet patiria įvairaus intensyvumo alerginius simptomus, rodo „Lietuvos draudimo"
Prie mikrofono - Rimgaudas Gruzdys, vienas organizatorių ir VšĮ „APK Motorsport“ direktorius. Kalbamės apie unikalų renginį Tauragėje – „Asfalto ir purvo nuotykis: Tauragės pavasaris 2025“. Kalbino Arūnas Graželiūnas. https://open.spotify.com/episode/0PxOiEnxRJUYIYBxicrjED Gegužės 10 dieną, še&sca
Kalbamės su Tauragės kultrūos centro dailininke, edukatore Areta Didžioniene. Pokalbis sukosi apie... meną – tokį neaprėpiamą, tokį begalinį, įvairų ir nenuspėjamą. https://open.spotify.com/episode/4OUP3Ies07Z29SJDn9Pen4 Kalbino Arūnas Graželiūnas. Tauragės kultūros centro nuotr.
Penktadienį, Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje žurnalistas ir knygų autorius Dovydas Pancerovas pristatė savo knygą „Pragaro vartai“.Prieš susitikimą bibliotekoje Dovydas Pancerovas apsilankė Tauragės radijo studijoje. Kalbėjomės apie romaną „Pragaro vartai“
Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai sėkmingai demaskavo narkotinių medžiagų platintojus bei pirkėjus. Kratų metu pareigūnai aptiko ir paėmė narkotinių bei psichotropinių medžiagų, taip pat grynųjų pinigų, įtariama, gautų iš nusikalstamos veikos. Balandžio 30 d. apie 17.40 val. Tauragėje, Bernotiškės gatvė