Žinios apie mokinių sveikatą – formalumas, kuris gali baigtis tragedija?
Įkelta:
2023-03-29
Nuotrauka
1,3mokiniu sveikatos patikrinimas_1.jpg
Nuotraukos autorius:
Asociatyvi Sveikatos apsaugos ministerijos nuotrauka
,
Nuotrauka
e sveikata
Nuotraukos autorius:
Raimondos Alysienės 
Aprašymas

Mokinių sveikatos pažymėjimai pildomi e.sveikatoje  

 

 

Po tragedijos Žygaičių gimnazijoje, kai per fizinio ugdymo pamoką mirė septintokė, kilo daugybė klausimų – ar tinkamai profilaktiškai tikrinama vaikų sveikata, ar visa reikalinga informacija apie vaikų sveikatos būklę pasiekia mokyklas, ar fizinis krūvis sporto salėse mokiniams pakeliamas. Ieškant atsakymų į šiuos ir kitus klausimus susidaro įspūdis, kad visos institucijos dirba pagal įstatymo eilutę, tačiau mokyklų atstovai pasigenda aiškesnių atsakomybės pasidalijimo ribų, mokytojai nuogąstauja dėl vaikų fizinės sveikatos, tėvai imasi medikų funkcijų ir rašo vaikams atleidimus nuo fizinio ugdymo pamokų. Fizinio ugdymo mokytoja šią situaciją apibūdina trumpai – košmaras.

Po nelaimės Žygaičių gimnazijoje Tauragės visuomenės sveikatos biuras, kurio specialistai mokyklose atlieka sveikatos priežiūros funkcijas, pasidalijo įžvalgomis dėl mokinių sveikatos patikrinimų. Nuo 2017 m. pavasario Lietuvoje centralizuotai, vienoje sistemoje kaupiami nacionaliniai ugdymo įstaigas lankančių vaikų ir pilnamečių mokinių sveikatos pažymėjimuose nurodyti sveikatos būklės duomenys apie dantų ir žandikaulių būklę, fizinio ugdymo grupes, ligotumo rodiklius, rekomendacijas dėl mokinių dalyvavimo ugdymo veikloje. Kaip teigia vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistas Marius Trajanauskas, profilaktinio sveikatos patikrinimo metu gydytojas užpildo informaciją apie moksleivio fizinę būklę, pateikia išvadą, ar mokinys gali dalyvauti ugdymo veikloje be apribojimų. Jei nustatoma sveikatos sutrikimų, sveikatos pažymėjime nurodoma, kad mokinys turi laikytis nustatytų rekomendacijų. 

Profilaktinio sveikatos patikrinimo metu vertinama ir moksleivio fizinio ugdymo grupė (pagrindinė, parengiamoji, specialioji) arba pažymima, kad mokinys yra atleistas nuo fizinio ugdymo pamokų lankymo. Nustačius sveikatos sutrikimų pažymimas ir skubios pagalbos poreikis bei rekomendacijos.  

Ar visos pažymos užpildomos tinkamai?

Mokyklose dirbantys visuomenės sveikatos specialistai mokyklos administracijai pateikia medikų išvadas ir rekomendacijas dėl mokinių dalyvavimo ugdymo veikloje, įrašytas į sveikatos pažymėjimus. 

„Ne visuomet mokinio sveikatos pažymėjimai yra tinkamai užpildomi. Neretai visuomenės sveikatos specialistai susiduria su problema, kad juose trūksta informacijos apie moksleivio sveikatos būklę. Profilaktinio sveikatos patikrinimo metu mokinio sveikatos pažymėjime gydytojas, nurodydamas specialią rekomendaciją, parenka reikiamą ligos ar sutrikimo TLK-10-AM kodą ir suveda papildomą informaciją dėl specialios rekomendacijos taikymo. Kai gydytojas šios informacijos nepateikia, visuomenės sveikatos specialistas negali tinkamai suformuluoti išvadų apie moksleivio sveikatos būklę ir užtikrinti rekomendacijų įgyvendinimą“, – teigia M. Trajanauskas. 

Su pastabomis nesutinka 

Pasak Pirminės sveikatos priežiūros centro direktoriaus pavaduotojos Jolantos Eičaitės, Visuomenės sveikatos biuro pastaba, kad gydytojai ne visada nurodo rekomendacijas, nėra tiksli, ji su tuo nesutinka.  

– Jei gydytojas pažymoje fiksuoja ligos ar sveikatos sutrikimo kodą, nenurodydamas vienos ar kelių bendrųjų ar specialiųjų rekomendacijų ir pirmosios pagalbos priemonių, pažymos pasirašyti negali, to neleidžia sistema, – teigė J. Eičaitė. – Jei vaikui nustatyta kokia nors liga ar jis negali dalyvauti fizinio ugdymo pamokoje, rekomendacijose ir parašoma, kad, pavyzdžiui, atleisti nuo ilgų distancijų bėgimo arba kitos panašios veiklos. Visa tai yra nurodoma. 

Pasak J. Eičaitės, jei vaikas turi problemų dėl regėjimo, parenkama sėdėjimo vieta, jei kamuoja alerginiai susirgimai, nurodoma, kokių alergenų vengti, koks maitinimas turi būti pritaikytas. 

Nuotrauka
e sveikata
Raimondos Alysienės 

Pasak specialistės, pagrindinei fizinio ugdymo grupei priklauso visiškai sveiki, jokių sveikatos sutrikimų neturintys vaikai. Parengiamajai – vaikai, kurie turi nedidelių sveikatos sutrikimų, gali būti persirgę tam tikromis ligomis ir laikinai negalintys lankyti fizinio ugdymo pamokų visu pajėgumu. Specialiosios grupės mokiniai turi nuolatinių sveikatos sutrikimų ir jų  dalyvavimas fizinio ugdymo pamokoje ribojamas.

– Tokiems mokiniams mokykla turi sudaryti specialią programą. Vaikai gali būti ir atleidžiami nuo pamokų, jei jo fizinis pajėgumas neleidžia joje dalyvauti, – teigė J. Eičaitė. 

Sistemą reikia sureguliuoti

Pasak Martyno Mažvydo progimnazijos direktoriaus Remigijaus Masteikos, jo vadovaujamoje mokykloje didelių problemų dėl mokinių sveikatos pažymėjimų pateikimo nekyla.  

– Beveik visų vaikų pažymos pateikiamos laiku. Būna pavienių atvejų, kai tėvus reikia pabaksnoti, kad būtina patikrinti vaikų sveikatą. Bet taip būdavo visais laikais. Tiesa, pandemijos laikotarpiu buvo šioks toks atlaisvinimas dėl pažymų pateikimo, nereikėjo griežtai laikytis pristatymo terminų. Tai motyvuota tuo, kad ir gydymo įstaigos dirbo nuotoliniu būdu, – teigė direktorius.

Jei sveikatos pažymoje įrašyta, kad vaikas negali dalyvauti pagrindinėje fizinio ugdymo grupėje, jam sudaromos sąlygos dalyvauti fizinio ugdymo pamokoje pagal gydytojų pateiktas rekomendacijas. 

– Bet mokykla turi žinoti tikslią informaciją apie vaiko sveikatos būklę, – pabrėžė direktorius.

Paklaustas, ar tėvai praneša mokyklai apie vaikų sveikatos sutrikimus, direktorius atsakė, kad tėvai nelinkę informuoti. 

– Matome tai, kas surašyta pažymose. Kartais dėl asmens duomenų apsaugos neatsiranda įrašo, tarkim, apie kokią lėtinę vaiko ligą. Sveikatos priežiūros specialistė informacijos negauna ir mokyklos administracija jos negauname, – sakė direktorius.  

R. Masteika akcentavo, kad mokinių sveikatos pažymų pateikimas galėtų būti griežčiau reguliuojamas nacionaliniu mastu. 

– Žinome, kad jei mokytojas nepasitikrina sveikatos, jis dirbti negali, mokytoją privalu nušalinti nuo darbo. Arba jei automobilis kas dvejus metus nepraeina techninės apžiūros, negali dalyvauti eisme. Ir dėl vaikų sveikatos patikrinimo didesnė atsakomybė turėtų būti tėvams, kad sveikatos priežiūros specialistas nebūtų kaip detektyvas, kad visus sužiūrėtų, – pasakojo progimnazijos vadovas. 

Nors sveikatos priežiūrą mokykloje atlieka kita įstaiga, o mokykla atsakinga tik už mokinių fizinį ugdymą, vis dėlto atsitikus nelaimei atsakomybė tenka mokyklos vadovui. Pasak direktoriaus, reikalingas aiškus sureguliavimas ir atsakomybės pasidalijimas. 

Kita problema, apie kurią prakalbo mokyklos vadovas, – tėvams suteikta galimybė ir laisvė pateisinti dėl ligos praleistas vaikų pamokas. 

– Gydytojai neberašo pažymų už ligos dienas. O visko pertikrinti, vaikas sirgo ar ne, mes irgi negalime. Turime pasitikėti, o su pasitikėjimu visaip atsitinka. Visokių aspektų iškyla, – kalbėjo direktorius. 

Anot R. Masteikos, gaila, jog prireikia nelaimių, kad atsirastų tvirtesnis reguliavimas tiek dėl vaikų sveikatos patikrų kokybės, tiek dėl atsakomybės pasidalijimo tarp gydymo įstaigų, mokyklos ir tėvų. 

– Dabar šioje sistemoje vyks tam tikra revizija, – tikisi mokyklos vadovas.    

Vaikai šiemet stebėtinai sveiki

Pasak „Aušros“ progimnazijos direktorės Snieguolės Bastakienės, problemų kyla, kai vaikų sveikatos patikrinimo pažymose įrašoma specialioji fizinio ugdymo grupė. 

– Matome tik šį įrašą ir ligos kodą. Fizinio ugdymo mokytojui būtų didelė parama, jei būtų pateiktos ir rekomendacijos. Mes nesame tos srities specialistai. Svarbiausia, kad būtų rekomendacijos dėl fizinio krūvio, kad gydytojas surašytų, koks jis turi būti. Fizinių pratimų yra įvairių, tad svarbu žinoti, koks fizinis krūvis galimas, o kokių pratimų atlikti nerekomenduojama, – teigė direktorė.  

Mokyklos vadovę šiais mokslo metais nustebino faktas, kad visi mokiniai sveiki. 

– Keista, bet specialiojoje grupėje mokinių neturime, nors anksčiau būdavo. Praleidžiamų pamokų dėl ligų labai daugėja, ypač pradinio ugdymo klasėse. Bet kas susiję su fiziniu ugdymu, pagal pažymas visi vaikai – fiziškai sveiki, – abejones išsakė direktorė.  

Mokyklos vadovė pastebi, kad tėvai dėl vaikų sveikatos į mokyklą nesikreipia, neinformuoja apie problemas, ligas ar negalavimus. Kad informacija apie sveikatos būklę slepiama, įrodo nors ir pavieniai, bet direktorės praktikoje nutikę ne itin malonūs atvejai. 

– Ankstesniais metais buvo atvejis, kad tėvai neinformavo apie vaiko problemas dėl širdelės. Mokykla nežinojome, o kai reikia kviesti greitąją, sveikas vaikas, pasirodo, visgi nėra toks sveikas. Arba nežinojome, kad vaikas serga diabetu, – karčias patirtis vardijo S. Bastakienė.

Svarstydama, kodėl tėvai mokyklai nepraneša apie vaikų sveikatos būklę, pirmiausia pabrėžė, kad labiausiai baiminamasi dėl kitų nuomonės.    

– Pirmiausia kaip mama noriu pabrėžti, kad svarbiausia yra vaiko sveikata, ir nesvarbu, kas ką pasakys, kas ką pagalvos. Reikia rūpintis vaiko sveikata, – teigė direktorė.   

Medicina atsiribojo nuo švietimo

Vienoje rajono mokykloje dirbanti fizinio ugdymo mokytoja, pavadinkime ją Laura, sako, kad kaip su vaikais dirbti, mokytojai žino. 

– Bet bėda, kad medikai neberašo pažymų ir atleidimus nuo fizinio ugdymo pamokų rašo tik tėveliai. Ir mes nežinome, kokia tikroji vaiko sveikatos būklė. Rugsėjį gauname pažymą, kad vaikas sveikas, ir viskas. O daugiau, gal yra kokia problema, pavyzdžiui, jei susitraumuoja, gydytojai pažymos, kad atleistas nuo pamokų, neberašo. Tėvai turi nuspręsti, kaip ilgai, mėnesį ar du, vaikas nesportuos, – pasakojo mokytoja. 

Anksčiau, pasak Lauros, taip nebūdavo. Jei vaikui kas nors atsitikdavo, gydytojas nuo fizinio ugdymo pamokų atleisdavo, tarkim, po infekcinės ligos, dviem savaitėms. 

– O dabar yra košmaras. Medicina atsiribojo nuo švietimo. Nuspręsta, kad gydytojai pažymų nerašo. Bet ar tėveliai yra gydytojai? Ar jie gali nuspręsti? O kai atsitinka bėda, kalti mokytojai, nors mes turime rugsėjį užpildytą pažymą, kad vaikas sveikas. O po to išlenda, kad, tarkim, su širdele problemų turi. Ir sako tada tėvai: „Važiavom pas gydytojus, buvom“, bet mokykla apie tai nieko nežino, – teigė Laura. 

Vaikai fiziškai silpni 

Paneigė mokytoja ir viešoje erdvėje sklindančius pasvarstymus, kad fizinis krūvis pamokose yra per didelis, kad vaikai turi atlikti normatyvus.  

– Per pamokas fizinio krūvio tikrai nėra. Jau seniai nebėra ir normatyvų, kiekviena mokykla turi savo vertinimo sistemas ir vertinami vaikų asmeniniai gebėjimai, pastangos, nes nubėgti tam tikrą atstumą, nušokti į tolį, peršokti kliūtį visi gali skirtingai, – vardijo mokytoja. 

Kitas svarbus ir gąsdinantis momentas – fiziškai vaikai dabar labai silpni. 

– Jei vaikas negali pasilenkti ir pasiekti kojų pirštų, vos iki kelių siekia rankomis, tai ką kalbėti apie tai, kokios problemos dėl stuburo jų laukia ateityje. Jau ir dabar vaikai turi problemų, nes visiškai nenori judėti, 20 metrų lėtai neprabėga, jau nekalbu apie tai, kad stadione ratą apibėgtų, – samprotavo Laura.  

Įtakos vaikų požiūriui ir pasyviam gyvenimo būdui daugiausia turi tėvai. 

– Jei tėvai sako, kam vaikams tas fizinis ugdymas reikalingas, tai ir vaikų toks pat požiūris, – teigė Laura. 

Atleidimus nuo fizinio ugdymo pamokų tėvai rašo ne tik dėl ligos. Kaip pastebi mokytoja, tėvai dabar labai piktnaudžiauja  – jei vaikas tingi eiti į pamoką, tėvai ir parašo, kad vaikas nesportuos dėl tėvams „žinomų priežasčių“. O kokios tos priežastys, mokytojams belieka tik spėlioti. Ir tokių atleidimų dėl tingėjimo, mokytojos skaičiavimu, dabar yra 70 proc. visų atleidimų. 

Nuotrauka
nuotrauka
lrv.lt nuotrauka
Įkelta:
prieš 16 valandų
Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė nuoširdžiai sveikina visus Lietuvos žmones Sąjūdžio įkūrimo 35-ųjų metinių proga.
Nuotrauka
ugniagesiai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
prieš 17 valandų
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas šeštadieniais nuo 10 iki 12 val. kviečia šeimas su vaikais, jaunimą ir vyresnius žmones apsilankyti šalies gaisrinėse, susipažinti su ugniagesių gelbėtojų darbu ir saugios gyvensenos pagrindais. Užsukti pas ugniagesius į svečius bus galima kiekvieną šeštadienį visus šiuos metus.
Nuotrauka
Elektromobilis
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Šiandien devintą kartą vyksiančių elektromobilių varžybų „Ignitis ON: pažink Lietuvą!“ dalyviai, vairuojantys naujausius elektromobilius, šiemet aplankys naujas vietas ir miestus.
Nuotrauka
paspirtukas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Lietuvos transporto saugos administracijos (LTSA) atliktas eksperimentas rodo, kad daugiau nei pusė visų elektrinių paspirtukų vairuotojų nepaiso  Kelių eismo taisyklių. Akivaizdu, kad dauguma paspirtukininkų nėra susipažinę su jiems taikomomis taisyklėmis, o dalyvaudami eisme nesirūpina savo ir kitų eismo dalyvių saugumu.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2023-06-01
Į posėdį susirinkę naujosios Tauragės rajono savivaldybės tarybos politikai svarstė savivaldybės įmonių praėjusių metų veiklos ataskaitas. Iš jų paaiškėjo, kad daugiausiai nuostolių – per 600 tūkst. eurų – pernai patyrė UAB Tauragės regiono atliekų tvarkymo centras (TRATC). Bendrovės vadovo Virginijaus Noreikos paaiškinimai tarybos narių neįtikino – už tai, kad ataskaita būtų patvirtinta, balsavo tik trys tarybos nariai iš 24-ių. Išsamiau apie tai skaitykite „Tauragės žinių“ vedamajame.
Nuotrauka
LRV nuotrauka
LRV nuotrauka
Įkelta:
2023-06-01
Šeimos, žmonės su negalia ir jų artimieji, kiti pažeidžiami asmenys greičiau gaus socialines paslaugas, už jas reikės mokėti mažiau, o dalis socialinių paslaugų krizinėje situacijoje atsidūrusiems žmonėms bus teikiamos nemokamai. Taip pat plėsis socialinių paslaugų teikėjų ratas prižiūrintiems artimuosius su negalia, įteisinamas nuolatinis globotojas likusiems be tėvų globos vaikams. Vyriausybė pritarė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teikiamiems Socialinių paslaugų įstatymo  pakeitimams.
Nuotrauka
Įkelta:
2023-05-30
Nuo birželio 1 iki liepos 31 d. laukiama paraiškų pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonės „Bendradarbiavimas“ veiklos sritį „Parama trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti vietos lygmeniu“. Yra remiamas ir skatinamas paramos gavėjų bendradarbiavimas, todėl paraišką būtina teikti kartu su partneriais. Šio paraiškų teikimo etapo biudžetas – 4 870 243 Eur paramos lėšų.
Nuotrauka
kelias
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-05-30
Vykstant migracijai, susidūrimai su laukiniais gyvūnais – vienas dažniausių pavojų vairuojant, ypač užmiesčio aplinkoje. AB Lietuvos automobilių kelių direkcija pataria vairuotojams būti atidiems keliuose, ypač kelio ženklu „Laukiniai žvėrys“ pažymėtuose ruožuose. Taip pat patariama labiau sutelkti dėmesį važiuojant keliu, kuris kerta ne tik mišką, bet ir pievas. Laukiniai gyvūnai kelyje gali atsirasti ištisus metus. Gyvūnai keliuose dažniausiai pasirodo prietemoje ir naktį, 17–23 valandomis, taip pat anksti ryte.
Nuotrauka
tarsa
Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos nuotrauka
Įkelta:
2023-05-30
Aplinkos ministerija parengė Pavojingųjų atliekų identifikavimo ir klasifikavimo metodikos projektą, kuris nustato atliekų pavojingųjų savybių vertinimo, nustatymo ir atliekų priskyrimo pavojingosioms atliekoms tvarką. Taip pat parengti ir Atliekų tvarkymo taisyklių pakeitimai, numatantys reikalavimus namų ūkiuose susidarančioms pavojingųjų medžiagų atliekoms.
Nuotrauka
Egzaminai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-05-30
Abiturientams – įtemptas metas. Jau po kiek daugiau nei savaitės valstybiniu lietuvių kalbos ir literatūros egzaminu prasidės didžioji brandos egzaminų sesija. Baigsis ji birželio 26-ąją fizikos egzaminu. Tiesa, užsienio kalbos egzamino kalbėjimo dalis vyko dar balandžio mėnesį.
Nuotrauka
referendumas
Įkelta:
2023-05-29
Gegužės 23-iąją Seimas paskelbė, kad po metų – 2024-ųjų gegužės 12 d. – Lietuvoje vyks privalomasis referendumas dėl Lietuvos Respublikos Konstitucijos 12 straipsnio, reglamentuojančio pilietybę, pakeitimo. Pritarus Konstitucijos pakeitimui, būtų įteisinta galimybė turėti dvigubą pilietybę. 
Nuotrauka
JAUNIMO UZIMTUMAS
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2023-05-29
Moksleiviai ar studentai vasaros mėnesius nori skirti ne tik poilsiui – dažnas tikisi užsidirbti. Tauragės savivaldybė, suprasdama tokį jaunų žmonių norą, skatina verslininkus per vasaros atostogas įdarbinti juos. Pernai pagal šią programą įdarbinti 69 jauni žmonės, o jas įdarbinusioms įmonėms iš viso skirta per 50 tūkst. eurų.
Nuotrauka
taurage is virsaus
Petro Vaičaičio nuotrauka
Įkelta:
2023-05-26
Tauragės rajono savivaldybės administracija užsakė tyrimą, kurios tikslas buvo įvertinti Tauragės rajono gyventojų nuostatas, elgseną bei požiūrį į klimato kaitą ir Tauragės žaliąją politiką. Apklausoje dalyvavo 570 respondentų, kurių buvo prašoma atsakyti į 30 klausimų ir įvertinti žinias apie klimato kaitą informacijos/komunikacijos poreikį, nustatyti elgseną, siekiant sumažinti klimato kaitą bei atskleisti nuomonę apie įgyvendinamus žaliojo kurso ir klimato neutralumo tikslus Tauragėje. 
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2023-05-25
Lietuvos Raudonasis Kryžius aktyviai veikia 16 miestų Lietuvoje, tarp jų ir Tauragėje. Mūsų miesto skyrius gali pasigirti ilga ir garbinga istorija. Nuo balandžio 18 dienos jam vadovaujančiai Danguolei Jatautienei problemos, kurias siekia spręsti RK, nesvetimos – daugiau nei tris dešimtmečius ji vadovavo Tauragės kaimiškajai seniūnijai. „Gebėti dalintis yra labai svarbu. Jeigu kiekvienas iš mūsų išmoktų pasidalinti, gyvenimas taptų prasmingesnis“, – įsitikinusi ji. Išsamiau apie Raudonojo Kryžiaus veiklą Tauragėje – šio numerio vedamajame.
Nuotrauka
gaisras miske
Asociatyvi Valstybinių miškų urėdijos nuotrauka
Įkelta:
2023-05-25
Šalyje įsitvirtinę šilti ir sausi orai – iššūkis Valstybinių miškų urėdijos priešgaisrinėms komandoms, į iškvietimus dėl degančio miško vykstančioms kone kasdien. Miškų stebėjimui naudojamos antžeminės automatinės miško gaisrų stebėjimo sistemos bei pasitelkiami dronai. Šiuo metu šalyje nustatyta III ir IV miškų gaisringumo klasės – vidutinis ir didelis miško gaisrų pavojus.
Nuotrauka
Įkelta:
2023-05-25
Pirmuosius tris šių metų mėnesius Lietuvos gyventojų pajamos toliau tolygiai augo, tačiau pajamų didėjimas nusileido infliacijai – parodė „Sodros“ pirmojo ketvirčio gyventojų darbo pajamų apžvalga. Analizė atskleidė ir vaikų susilaukusių šeimų pasirinkimus derinant tėvystę ir darbą, skelbiama „Sodros“ pranešime žiniasklaidai.
Nuotrauka
sernai
Tauragės savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-05-25
Tauragės rajono savivaldybė kviečia iki birželio 15 dienos žemės sklypų, kuriuose medžioklė neuždrausta, savininkus, valdytojus ir naudotojus teikti paraiškas dėl kompensacijos už medžiojamųjų gyvūnų daromos žalos einamaisiais metais įdiegtas prevencines priemones. Primenama, kad medžiotojų būreliai nėra žemės sklypų savininkai, valdytojai ar naudotojai.
Nuotrauka
vandenys
Asociatyvi „Tauragės vandenų“ feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-05-24
Nustatoma nemažai atvejų, kai gyventojai yra savavališkai prisijungę prie vandens tiekimo ar nuotekų surinkimo tinklų. Paprastai savavališkai prie tinklų prisijungiama turint nesąžiningų paskatų arba paprasčiausiai nežinant, kaip reikia įteisinti naudojimąsi vandens tiekimo ir nuotekų šalinimo tinklų paslaugas.
Nuotrauka
pinigai
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2023-05-23
Kalbos apie artėjančią krizę ne vienam iš mūsų kelia klausimus dėl asmeninių finansų. Kur laikyti sutaupytus pinigus, kad jie nenuvertėtų, ką daryti su turima paskola, ar dabar palankus metas skolintis? O gal kaip tik reikėtų pasilepinti išlaidaujant ar mėginti laimę perkant loterijos bilietus? Ekspertai pataria nesileisti į kraštutinumus – nereikėtų pulti į paniką, bet taip pat negalima apsimesti, kad nieko nevyksta. 
Nuotrauka
pasienis
VSAT nuotrauka
Įkelta:
2023-05-22
Keičiasi, t. y. lengvėja, patekimo į pasienio su Rusija ruožą tvarka. Jei asmuo atvyks į Neringos, Šilutės, Pagėgių, Tauragės, Jurbarko, Šakių ir Vilkaviškio savivaldybių teritorijas, esančias pasienio ruože, VSAT leidimu patekti į jį rūpintis nebereikia. Tai reiškia, kad leidimas patekti į šį pasienio ruožą laikomas išduotu. Tokio leidimo nereikia ir vykstant į Šalčininkų miesto teritoriją, dalis kurios patenka į pasienio ruožą. Tiesa, tvarka norint patekti į pasienio vandenis nesikeičia.