Tauragei 516: kiek metų, tiek ir žodžių
Įkelta:
2023-03-21
Nuotrauka
banga
Nuotraukos autorius:
Raimondos Alysienės nuotrauka
informacija@taurageszinios.lt
A
A

Tauragės gimtadienį esame įpratę švęsti vasaros pradžioje, tačiau tikroji diena, nuo kurios pradėta skaičiuoti mūsų miesto istorija, – kovo 21-oji. Taigi šiandien lygiai 516 metų, kai Tauragės vardas pirmą kartą paminėtas rašytiniuose šaltiniuose. Apie tai savo feisbuko paskyroje priminė kultūros veikėjas, poetas Eugenijus Šaltis. Jis rašo, kad jau tada mūsų mieste stovėjo bažnyčia ir veikė (pirmoji Žemaitijoje!) mokykla. Sveikindamas Tauragei jis skiria 516 žodžių Tauragei. 

Gerai įsiklausykite į žodį 

TAURAGĖ.

Ką girdite?

Aš girdžiu upių ir upokšnių

gurgėjimą,

elnių, briedžių, taurų 

baubimą 

rujos metu Karšuvos giriose,

girdžiu ir regiu skalvius,

besirengiančius plaukti žemyn

Jūros upe

į tolimus kraštus,

matau, užuodžiu

Tauragės gaisrų dūmus,

griūvančių trobų traškesį, 

bet niekur kitur nenorėčiau gyventi.

Vien dėl gražaus vardo –

tarytumei kažkokio burtažodžio –

T A U R A G Ė – 

verta čia būti,

dirbti,

kurti,

mylėti, 

neišduoti.

Įsiklausykite į žodį

T A U R A G Ė,

tuomet suprasite, 

ką jis visiems šio krašto žmonėms

reiškia.

***

Važiuok ar eik į Tauragę tu iš kurios tik

nori pusės, 

Ar nuo Skaudvilės, nuo Jurbarko, Šilalės, 

nuo Paprūsės,

Visur tau kelią upės

čia pastos

Ir vargas tau, keleivi, jeigu nerastum 

tilto ar brastos!

Jeigu nuo Kryžbergo keliausi tu potvynio metu – 

pajusi kančią,

Kai keltis tau reikės per sraunią po žiemos 

ir veržlią Ančią,

O prie Minkštpaučių kelią kirs tau 

Egluona.

Ne sykį susikeiksi tu, keleivi, ir savyje kartosi: 

– Man gana..

Tas pats tau bus jeigu nuo Tilžės vyksi -

Pakelėje tu Ežerūną gaivalingą susitiksi.

Gerai, kada jinai rami ir stūkso

tvirtas tiltas,

Kada vanduo vidurvasario ne taip gilus

ir šiltas,

Bet pagalvok, kaip buvo čia gal Vytauto laikais,

gal kunigaikščio kito:

Oi, kiek prie upių tų kryžiuočių,

riterių kiek krito...

Ir gynė Tauragę,

ir girdė ją upeliai

ir šaltiniai

Ir dar, skaitytojau,

čia tavo pasakysiu tavo žiniai:

Jeigu manytum, 

kad nuo Jurbarko

lengvai keliausi –

Oi, žiauriai tu suklysi

ir smarkiai

apsigausi:

Pastos tau kelią 

Šešuvis –

ne vienas galą gavo,

Kas Karšuvą užgrobt norėjo

ir iš ten keliavo.. 

O nuo Šilalės pusės 

saugo Akmena,

dar Šunija...

Ne vienas dūsavo prie jų

ir guodėsi –

vaje, vaje...

Žiūrėk, čia Dabrupis 

į Ežerūną

teka 

Ir Akmena, 

Dauba,

Barys,

Bijotas,

Beržė

Čiurlena vis dar, 

rodosi, su skalviais

šneka,

O Jūros (nuo Rietavo) veržiasi

Vanduo skaidrus,

putotas lyg žemaičio kario

žirgas

Ir plukdo Jūra vandenį,

surinkusi iš Alangos,

Ir šaltas Žemaitijos vandenėlis 

prieš saulę

mirga.

Iš Jurgupio,

Blendynės,

Bremenos,

Dūbalės, 

Nuo Tilžės krašto,

Nuo Skaudvilės,

nuo Šilalės,

Ištryškęs iš po žemių, 

girdęs šimtmečiais

kartų kartas, 

lietuvį

ir žemaitį,

kryžiuotį,

lenką, 

prūsą,

karaimą...

Iš kur tuos vandenis šaltiniai mūsų ima?

Iš kur

Duobaitė, 

Drūtupis,

Gebenė,

Gumbė 

ir Ikojis?

Dar Kamė, 

Kamana, 

Karapolis,

Klūpys,

Ir Šešuvis giliausią vagą 

tarsi arklu milžino čia

išvagojęs?

Kernušupis, 

Vynija, 

Irtonėlė, 

Danupys, 

dar Ūkis

Ir Miltauja tarytum pantis

susisukęs,

Ir Barzupė, 

Gebenė, 

Gilvitinė, 

Kamė

Sruveno kur žemaičių, skalvių

Žemė...

Juos mena 

Minsnora, 

Raudonmeižis

ir Molė,

Sartelė, 

Sermas, 

Smirdupis 

ir Skambalinis,

Tarytumei senolis ar senolė, 

Suvirkštė, 

Šaltuona,

ir ežeras Šilinis.

Kur Veižas, 

Tulė, 

Vaivilas, 

Žalikė?

Nėra jau jų, 

vardai tik, ačiū Dievui, likę

Nors tiek gerai, 

kad juos kapojantys kardai

Jų neiškirto – 

liko bent istorija – vardai.

***

Pareinam į tave, o mano mieste žalias,

Pabirę po pasaulį mes, Tauragės vaikai.

Ir vingiais išraitytas mūsų kelias,

Ir į tave – ne visada grįsti takai...

Sugrįžtam į tave, o mano mieste senas,

Lakštingalų prie Jūros paklausyti

Kol dar vaikystėj užkurti laužai rusena,

Bažnyčių bokštai mano miesto švyti.

Atėjom į tave, į gatvių tylą,

Į traukinių naktinį bildesį,

Į rytmetinį upės rūką, kurs pakyla

Ir meilės tavo žodžių paslaptingų ilgisi…

Labas, mano Taurage,

Mano mieste, labas…

Nuotrauka
vaikai
Asociatyvi Pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-05-27
Kino teatruose šiuo metu rodomame Linos Lyte Plioplytės filme „Mėnesinės“ apie menstruacijas kalbama išsamiai ir nuotaikingai. Tad šis edukacinis filmas gali tapti puikia priežastimi pradėti arba pagilinti pokalbius su vaikais – moksleiviams rengiamos specialios filmo peržiūros su režisiere. Gydytoja ir lytiškumo ugdymo ekspertė Rusnė Kirtiklytė atkreipia dėmesį – jei suaugusieji informacijos nesuteiks patys, vaikai ją vis tiek susiras, tik nebūtinai iš patikimų šaltinių.
Nuotrauka
glorija
Choro „Gloria“ archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-05-23
Vis dažniau įvairių miesto švenčių proga tauragiškius džiuginantis miesto gospel choras „Gloria“ surengs pasirodymą ir artėjančios miesto šventės „Tauro ragas 2024“ metu. Koncertas vyks jau sutemus: krikščioniškos muzikos programą lydės šviesų šou, ketinama įrengti 16 m LED ekraną, kuriam rengiamos specialios vizualizacijos.
Nuotrauka
aplinka
Įkelta:
2024-05-21
2024 m. gegužės 20 d. Tauragės rajono savivaldybės administracijoje buvo apdovanoti Atliekų kultūros egzamino nugalėtojai. Juos sveikino Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas kartu su Viešosios tvarkos poskyrio vedėju Pauliumi Goštautu.
Nuotrauka
medžiai
Įkelta:
2024-05-21
Kaip informuoja Tauragės rajono savivaldybė,  pastarosiomis dienomis Tauragės miesto gyventojai gali džiaugtis didele ir reikšminga iniciatyva – didelių medžių sodinimu. Persodinant medžius siekiama ne tik praturtinti miesto grožį, bet ir sukurti komfortišką gyvenimo aplinką gyventojams.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-18
Gegužės 17 d. oficialiai pažymėtas Tauragės daugiafunkcės arenos antrasis statybų etapas – į būsimus sporto ir kultūros centro pamatus įkasta simbolinė laiko kapsulė ateities kartoms. Tikimasi, kad itin laukta ir regionui svarbi arena įneš dar daugiau kultūros ir galimybių sportuoti į visos apskrities gyvenimą. Laišką ateities kartoms, pasakojantį apie tauragiškiams reikšmingo projekto pradžią, pasirašė bei simbolinę kapsulę įkasė Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas ir statybų įmonės „Gilesta“ direktorius Romas Paliulis.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-05-17
Praėjusių metų pabaigoje Seimui atnaujinus įsimintinų dienų kalendorių, Vaiko diena šiemet pirmą kartą švenčiama šeimos mėnesį – gegužę, primena Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM). Ministrė Monika Navickienė kviečia visus – vaikus, tėvelius, senelius, mokytojus, kiekvieną mūsų – paminėti naująją vaikystės šventę.
Nuotrauka
ba;las
Įkelta:
2024-05-16
Po sekmadienį Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjusio „Lietuvos balsas. Kartos“ finalo paaiškėjo, kad naujausiais projekto laimėtojais tapo vaikinų grupė „T3“ iš mokytojos Nomedos Kazlaukomandos. Apie tai, kam muzikantai išleis laimėjimą, dėkingumą bei abejonių nepalikusią pergalę Nomeda ir „T3“ kalbėjo iškart po finalo surengtoje spaudos konferencijoje.
Nuotrauka
balas
S. Lukoševičiaus nuotraukos
Įkelta:
2024-05-13
Sekmadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjo žiūrimiausio šalyje LNK muzikinio projekto „Lietuvos balsas. Kartos“ didysis finalas. Jo nugalėtojais tapo ir LNK įsteigtus 15 tūkstančių eurų laimėjo mokytojos Nomedos Kazlaus komandos dalyviai vaikinų grupė „T3“. Už juos balsavo 39,1 proc. žiūrovų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-09
Siekiant maksimaliai užkirsti kelią galimam seksualiniam smurtui prieš vaikus, bus įtvirtinta pareiga asmeniui, ketinančiam užsiimti veikla, susijusia su vaikais, turėti išduotą Neteisėto darbo su vaikais prevencijos kodą (QR kodą). Darbdaviai privalės tikrinti, ar darbuotojas turi QR kodą, o nustatytos institucijos – vykdyti darbdavių priežiūrą. Efektyvinamas specializuotos pagalbos teikimas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tai numatantiems Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtiems Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimams pritarė Vyriausybė. Juos dar turės priimti Seimas.
Nuotrauka
balsas
Asmeninio archyvo ir Lietuvos balsas. Kartos nuotraukos
Įkelta:
2024-05-09
Sulaukusi pasisekimo „Lietuvos balsas, Kartos“ kryžminių kovų atrankoje tauragiškių vaikinų komanda „T3“ pateko į finalą ir dėl laimėtojo titulo susikaus šį sekmadienį „Žalgirio arenoje“. „Tauragės žinios“, bendradarbiaudami su „Tauragės radiju“ pakalbino jų mokytoją, pasaulinio lygio lietuvių operos žvaigždę Nomedą Kazlaus. Apie savo mokinius vokalo profesorė atsiliepia labai gerai, pasak jos, vaikinuose – didžiulis potencialas.
Nuotrauka
SENJORAS
Įkelta:
2024-05-08
Šalpos pensijos negalią turintiems dirbantiesiems būtų skiriamos nepriklausomai nuo to, kada ir kokio lygio negalia nustatyta, taip pat šalpos senatvės pensijas galėtų gauti ir jau pensinio amžiaus sulaukę, bet vis dar dirbantys žmonės – tokiems siūlymams šiandien po pateikimo pritarė Seimas. Artimiausiu metu jie bus svarstomi Parlamento komitetuose.
Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotraukos
Įkelta:
2024-05-08
Tauragėje veiklą pradėjo dar vienos naujos socialinės dirbtuvės, kurioje žmonės su negalia gamins įvairius rankdarbius, pakuos dovanas, taisys drabužius, taip pat teiks aplinkos tvarkymo ir kitas bendruomenei reikalingas paslaugas.  Čia, žmonės, turintys negalią, pajus, kad ir jie šioje visuomenėje – ne mažiau svarbūs ir reikalingi. O ambicijos nemažos: savo rankų darbo gaminius parduos elektroninėje parduotuvėje.
Nuotrauka
T3
Lietuvos Balso feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-05-07
Ryškiausio muzikinio projekto šalyje grandiozinis finalas naujame sezone užims didžiausią šalies areną, kur tūkstančiai tikrą muziką mylinčių balsų dainuos kartu su tais, kurie naujame projekto sezone savo talentu prasiskynė kelią į finalą!
Nuotrauka
m
Tauragės kultūros centro ir asmeninio archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-05-03
Paskendę darbiniuose ir buitiniuose rūpesčiuose reta šeima prisimena, jog be aprūpinimo materialine gerove tėvų pareiga vaikuose ugdyti ir meilę tėvynei. Šią pareigą sėkmingai atlieka Valinčių šeima. Tiek tėvai, tiek vaikai priklauso šokių ar dainų kolektyvams, kartu keliauja, kuria tradicijas, mini valstybines šventes. O svarbiausia, myli ir gerbia vienas kitą.  
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-27
Šiandien, apie 14 val., specialiosioms tarnyboms pranešta, kad kilo gaisras Leikiškės sąvartyne. Gaisrą pastebėjo ir specialiąsias tarnybas informavo sąvartyne dirbusi dispečerė. Degė apie 70 kv. m sąvartyno ploto. Nuo degusio ploto patraukta technika.
Nuotrauka
Nuošliauža
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-04-23
2024 m. sausio 24–25 dienomis, prasidėjus staigiam atšilimui, į Jūros upę nuslinko nemaža dalis šlaito, daugiamečiai medžiai bei dalis pėsčiųjų ir dviračių tako. Dėl susidariusios situacijos sausio 25 dieną, 10 val. surengtas Tauragės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdis, o tos pačios dienos vakare Tauragės mieste paskelbta ekstremalioji situacija.