Pasaulinei vartotojų dienai – 40! Šia proga – 40 faktų ir skaičių apie VVTAT veiklą 2022-aisiais
Kovo 15-oji – Pasaulinė vartotojų diena, pirmą kartą paminėta 1983 metais. Šiemet šiai įsimintinai dienai – jau 40 metų. Šia proga Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) dalinasi 40 faktų ir skaičių, iliustruojančių praėjusių metų VVTAT veiklos rezultatus. Kasmet VVTAT užsakymu atliekami vartotojų ir verslininkų nuomonių tyrimai, kurių rezultatai leidžia palyginti pokyčius tam tikrose srityse, vertinti rizikas, nustatyti veiklos prioritetus.
Apie vartotojų informuotumą
- 44 proc. vartotojų yra patenkinti informuotumu apie savo teises.
- Patogiausia informacijos pateikimo forma yra nacionalinė televizija – 61 proc. Antras pagal populiarumą informacijos kanalas yra socialiniai tinklai – 36 proc.
- Vartotojai labiausiai stokoja informacijos asmens sveikatos priežiūros srityje – 58 proc., apie energiją (elektros, dujų, šilumos tiekimas) – 55 proc.
- 72 proc. vartotojų žino, kur kreiptis, jei verslininkas atsisakytų atlyginti nuostolius.
- 85 proc. vartotojų žino ar yra girdėję apie VVTAT.
- Apie alternatyvų ginčų sprendimą (AGS) žino 40 proc. vartotojų.
Apie verslininkų informuotumą
- 54 proc. apklaustų verslininkų nurodė, kad jų švietimas apie vartotojų teises yra pakankamas.
- Praktiškai visi verslininkai žino ar bent yra girdėję apie VVTAT – 99 proc.
- 64 proc. verslininkų teigia, kad žino apie AGS (dažniau tai didelės įmonės – 79 proc.).
Apie vartotojų patirtį
- 20 proc. vartotojų nurodė, kad vienerių metų laikotarpiu buvo pažeistos jų teisės.
- 27 proc. apklaustųjų teigė, kad jiems ar jų šeimos nariams per metus yra tekę įsigyti nekokybišką prekę.
- 16 proc. vartotojų metų laikotarpiu buvo suteikta nekokybiška paslauga.
- 33 proc. vartotojų buvo pateikta netiksli arba neišsami informacija apie produkto savybes.
- 32 proc. vartotojų susidūrė su atvejais, kai verslininko pateiktas pasiūlymas visiškai neatitiko skleistoje reklamoje buvusio pasiūlymo.
- Per 12 mėn. raštu į verslininką dėl savo teisių kreipėsi 9 proc. vartotojų (44 proc. tų, kurių teisės buvo pažeistos).
- Į vartotojų teises ginančias įstaigas dėl teisių pažeidimo kreipėsi 4 proc. respondentų (21 proc. tų, kurių teisės buvo pažeistos).
- Nesikreipimo priežastys: nenorima gaišti laiko rašant prašymą – 69 proc., nepakankami institucijų įgaliojimai – 31 proc., brangiai kainuoja – 15 proc.
- Dauguma – 76 proc. – pasinaudojusiųjų AGS teigia, kad ši procedūra padėjo spręsti ginčus.
Apie verslininkų veiklą ginant vartotojų teises
- 63 proc. verslininkų mano, kad vartotojų teisių gynimas skatina sąžiningą konkurenciją.
- 45 proc. verslininkų nurodė, kad bendradarbiavimas su valstybės institucijomis yra pakankamas.
- Didžioji dauguma įmonių nori, kad vartotojai žinotų savo teises – 88 proc.
- 24 proc. apklaustųjų nurodė, kad vartotojai į juos kreipiasi tiesiogiai, 16 proc. – kartais, 28 proc. – labai retai, o 31 proc. – kad niekada nesikreipia.
- Dažniausiai įmonės siekia susitarti su vartotoju nesikreipdamos į teismą – 74 proc.
- 45 proc. įmonių teigė, kad turi vidaus ginčų su vartotojais sprendimo taisykles.
- 60 proc. įmonių vadovų nurodė, kad savo veikloje taiko savireguliacijos mechanizmus,
- Verslui svarbu dalyvauti AGS dėl greitesnio ginčo sprendimo – 49 proc., dėl reputacijos išsaugojimo – 49 proc., dėl pigesnės ir paprastesnės ginčo sprendimo galimybės – 43 proc.
- 40 proc. verslininkų naudojosi VVTAT paslaugomis ar VVTAT teikiama informacija
- Teigiančiųjų, kad prisideda prie aplinką tausojančio vartojimo skatinimo, yra 78 proc.
- 11 proc. įmonių nurodo, kad yra gavusios prevencinio pobūdžio rekomendacijų iš VVTAT dėl galimų pažeidimų. Didžioji dauguma – 96 proc. – gavusiųjų VVTAT rekomendacijas į jas atsižvelgė.
Apie VVTAT veiklą
- 2022 m. VVTAT sulaukė 46 575 kreipimųsi dėl vartotojų teisių (10 proc. daugiau nei pernai, 25 proc. daugiau nei 2020 m. ir net 35 proc. daugiau nei 2019 m.).
- 43 proc. atvejų, kai VVTAT nagrinėjo ginčą, vartotojas ir verslininkas susitaikė.
- Vidutinė ginčo VVTAT nagrinėjimo trukmė – 51 d.
- Patikrintos 347 interneto svetainės, kuriose siūlomos vartojimo prekės ir (ar) paslaugos.
- VVTAT pateikė apie 700 rekomendacijų verslininkams.
- Atlikti 7 093 ne maisto produktų ir paslaugų patikrinimai (72 proc. atitiko teisės aktų reikalavimus).
- Atlikta 30 klasifikuojamų apgyvendinimo objektų apžiūrų.
- Nustatyti 137 pavojingi gaminiai (vyrauja žaislai bei Kinijoje pagamintos prekės).
- Europos vartotojų centras Lietuvoje sulaukė vidutiniškai 15 vartotojų iš 29 Europos šalių kreipimųsi per dieną.
- 72 proc. Europos vartotojų centro Lietuvoje gautų prašymų išnagrinėti vartotojo naudai.
- Europos vartotojų centras Lietuvoje padėjo vartotojams susigrąžinti šiek tiek daugiau nei ketvirtį milijono eurų.
Konkursą Batakių seniūnijos seniūno pareigoms užimti Tauragės rajono savivaldybės administracija paskelbė lapkričio 16-ąją. Jis baigsis lapkričio 30-ąją.
Lietuvos kariuomenės Pulkininko Juozo Vitkaus inžinerijos batalionas informuojame, kad bataliono kariai kartu su sąjungininkų kariais iš Nyderlandų Karalystės lapkričio 28–gruodžio 1 ir gruodžio 4–8 d. vykdys inžinerinę maršruto žvalgybą pagal pridedamą schemą.
Prieš porą mėnesių Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) Seime pristatė esamos Seimo rinkimų apygardų ribų situacijos ir numatomų pokyčių kai kuriose apygardose projektą. Spalio 30-ąją VRK pateikė pakoreguotą Seimo rinkimų apygardų ribų pokyčio variantą. Deja, abu variantai nepalankūs Tauragės rinkimų apygardai – Skaudvilės, Trepų ir Adakavo rinkimų apylinkes norima prijungti prie Karšuvos (Jurbarko) rinkimų apygardos. Su šiuo VRK pasiūlymu kategoriškai nesutinka Skaudvilės krašto bendruomenės, jau žinančios, ką reiškia būti ne savo rajono rinkimų apygardoje.
Kitąmet gegužės 12 d. kartu su prezidento rinkimais vyksiantis referendumas dėl LR Konstitucijos 12 straipsnio keitimo kelia nemažai diskusijų. Jei dauguma balsavimo teisę turinčių Lietuvos piliečių pritartų, Lietuvai draugiškų šalių pilietybes įgyjantys lietuviai galėtų išsaugoti Lietuvos pilietybę. Tačiau dažnam kyla klausimas – kokias pilietines teises ir pareigas turėtų Lietuvos pilietybę išsaugantys asmenys? Dvejojama ir dėl to, kokį ryšį su gimtine išlaiko užsienyje gyvenantys lietuviai ir kaip jie gali būti naudingi Lietuvos vystymuisi.
Lapkričio 23-iąją minėjome Lietuvos kariuomenės dieną. Šia proga Tauragėje šiandien prasidėjo Lietuvos kariuomenės dienai paminėti skirtas renginys.
Lapkričio viduryje į savivaldybę sukviestiems kaimiškųjų seniūnijų seniūnams, seniūnaičiams, bendruomenių pirmininkams ar atstovams pristatytas Tauragės pirminiam sveikatos priežiūros centrui (PSPC) priklausančių medicinos punktų reorganizavimo planas – iš 18-os dabar veikiančių punktų 11 siūloma uždaryti. Medikai pateikė ir argumentus. Ar bus išgirsti gyventojai, ypač vyresni, kurie džiaugiasi galėdami slaugytoją turėti savo kaime, parodys laikas. Išsamiau apie tai skaitykite „Tauragės žinių“ vedamajame.
Spalio pabaigoje posėdžiavę savivaldybės tarybos nariai pritarė sprendimui dalį Gaurės mokyklos, priklausančios Jovarų pagrindinei mokyklai, patalpų panaudos pagrindais perduoti bendruomenei. Mokyklai nereikalingose patalpose kuriasi vaikų dienos centras. Dar vienas vaikų dienos centras kuriamas Kunigiškių kaime. Šiais metais rajone jau veikia 14 vaikų užimtumu po pamokų besirūpinančių centrų.
Pastaruoju metu keičiantis medicininės reabilitacijos skyrimo tvarkai, pacientams nelengva susigaudyti kur, kada ir į ką reikia kreiptis, norint gauti reabilitacijos paslaugas. Ligonių kasos atkreipia dėmesį į pasikeitusius terminus ir kitus svarbius pokyčius.
Seimas pritarė Aplinkos apsaugos įstatymo ir Administracinių nusižengimų kodekso pataisoms, kuriomis griežtinama įmonių ir gyventojų atsakomybė už aplinkos teršimą. Šie pakeitimai, įsigaliosiantys nuo kitų metų sausio 1-osios, kaip teigia Aplinkos ministerija, leis užkardyti galimas neteisėtas veikas, susijusias su neteisėtu atliekų išmetimu aplinkoje, o sankcijos bus atgrasančios ir efektyvios. Pasak Seimo nario Romualdo Vaitkaus, sugriežtinta atsakomybė turėtų sudrausminti piktybiškai gamtą teršiančius asmenis.
Tauragės vandenys praneša apie lapkričio 23 d. planuojamus darbus, kurių metu laikinai nebus tiekiamas vanduo.
Valstybinės reikšmės krašto kelio Nr. 164 ruože ties tiltu per Šuniją (136,14 km) pradedamas eismo reguliavimas šviesoforu. Eismo saugumo sumetimais, abiejose pusėse šviesoforai įrengti šiek tiek toliau nuo tilto tam, kad išvengti galimų nepatogumų ar avarinių situacijų, esant prastoms oro sąlygoms, praneša savivaldybė.
Jau kurį laiką Bernotiškės gatvėje pluša sunkioji technika – pradėta multifunkcinio sporto ir kultūros centro statyba. Kol kas, pasak UAB „Gilesta“ biuro vadovės Jurgitos Lankaitės, paruošiamųjų darbų procesas sklandus.
Trečiadienį Tauragės pilies kiemelyje surinktas naujas mobilus statinys – multifunkcinė scena. Šis projektas „Mobilus multifunkcinis laisvalaikio ir pramogų objektas Tauragės pilies kiemelyje“ – 2022 metų dalyvaujamojo biudžeto, didelės vertės projektų kategorijos laimėtojas (surinkęs 1199 tauragiškių balsus).
Gražiausia metų šventė – Kalėdos – kasdien vis arčiau. Jau visai netrukus, nuo gruodžio pradžios, mieste šventinę nuotaiką kurs ne tik pagrindinė miesto eglė, bet ir eglučių alėja, gatvių ir pastatų papuošimai. Kalėdinės eglės įžiebimo šventė – jau gruodžio 1-ąją.
Per lapkričio – gruodžio mėnesius apie 211 tūkst. nepasiturinčių šalies gyventojų sulauks paskutinių paramos maisto produktais ir higienos prekėmis dalijimų. Nuo 2024 m., gavę socialines korteles, jie patys spręs kur ir kokius produktus bei prekes įsigyti. Prie naujovės aktyviai jungiasi prekybininkai, veiklą vykdantys tiek nacionaliniu, tiek regioniniu lygmenimis. Nepasiturintys gyventojai, turintys teisę gauti paramą maistu, jau nuo gruodžio 1 d. galės teikti prašymus gauti socialinę kortelę.
Nuo 2024 m. vairuotojo pažymėjimo galiojimas bus susietas su vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininės pažymos galiojimu. Tai reiškia, kad vairuotojams, nepasitikrinusiems sveikatos nustatytu periodiškumu, vairuotojo pažymėjimų galiojimas bus sustabdytas. Šis pokytis bus reikšmingas, nes turės įtakos kas penktam šalies vairuotojui. Atlikti sveikatos patikrą jie galės iki kitų metų gegužės 31 d., nes iki šios datos bus pratęstas nebegaliojančių pažymų galiojimas. Sveikatos apsaugos ministro įsakymu taip pat keičiamas patikrų periodiškumas.
Kaip ir kasmet artėjant šildymo sezonui, o ir jam prasidėjus savivaldybę užplūsta gyventojų prašymai kompensuoti namams šildyti patirtas išlaidas. Deja, šiemet daugelio jų gali laukti nusivylimas – kompensavimo tvarka tapo griežtesnė, o įkainiai – gerokai mažesni. Be to, svarstant, ar skirti kompensaciją, vėl imta vertinti gyventojų turtą.
Prieš porą mėnesių Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) Seime pristatė esamos Seimo rinkimų apygardų ribų situacijos ir numatomų pokyčių kai kuriose apygardose projektą. Spalio 30-ąją VRK pateikė pakoreguotą Seimo rinkimų apygardų ribų pokyčio variantą. Deja, abu variantai nepalankūs Tauragės rinkimų apygardai – Skaudvilės, Trepų ir Adakavo rinkimų apylinkes norima prijungti prie Karšuvos (Jurbarko) rinkimų apygardos. Su šiuo VRK pasiūlymu kategoriškai nesutinka Skaudvilės krašto bendruomenės, jau žinančios, ką reiškia būti ne savo rajono rinkimų apygardoje. Išsamiau apie tai skaitykite „Tauragės žinių“ vedamajame.
Tauragiškiai, kuriems tenka važiuoti Spaustuvės gatve, teigia nesuprantantys, kodėl prie „In medica“ klinikos taip keistai sužymėtos automobilių stovėjimo vietos – jie paliekami tiesiog viduryje gatvės. Toks neįprastas žymėjimas sukėlė klausimų ne vienam vairuotojui. Net keli jų su tokiu klausimu pasibeldė ir į „Tauragės žinių“ duris.
Tauragės rajono savivaldybės administracija praneša, kad lapkričio 16 d. valstybės lygiu vyks perspėjimo sistemos patikrinimas. Tikrinimo metu nuo 11 val. 52 min. visoje šalies teritorijoje bus įjungiamos centralizuoto ir vietinio valdymo sirenos, taip pat gyventojams per Gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemą (GPIS) į mobiliuosius telefonus bus siunčiami pranešimai.
Tauragės vandenys praneša apie ketvirtadienį planuojamus vandentiekio tinklų plovimo ir dezinfekavimo darbus.
Lapkričio 7 dieną Tauragės rajono savivaldybė su UAB „Jurmelsta“ pasirašė sutartį dėl Tauragės miesto Žaliosios gatvės atkarpos nuo Šilalės g. iki J. Basanavičiaus g. kapitalinio remonto darbų.
Spalio 25-ąją posėdžiavusi savivaldybės taryba pritarė sprendimui įsteigti naują darinį – Tauragės rajono savivaldybės sveikatos centrą, kuris veiks funkcinio bendradarbiavimo būdu. Šis būdas reiškia, kad naujų įstaigų nebus kuriama – centrui priklausančiose įstaigose paslaugos teikiamos bendradarbiavimo sutarčių pagrindu. Šio centro įkūrimo tikslas – kad reikiamas paslaugas rajono gyventojai gautų greičiau. Ar taip ir bus, parodys ateitis.
Šilalės gatvėje, atkarpoje nuo Puntuko g. iki Dariaus ir Girėno gatvės, neseniai įrengti vadinamieji kalneliai. Tai eismo saugumo priemonės, tačiau į redakciją paskambinęs tauragiškis jų nauda suabejojo.
Masinis Lietuvos paštininkų atleidimas antrus metus iš eilės, kartu branginant leidinių prenumeratos pristatymo įkainius, dramatiškai silpnina regioninę žiniasklaidą ir visą regioninę politiką apskritai, teigia Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija.