Vairuojantiems senjorams sveikatą teks tikrintis dažniau
Įkelta:
2023-01-30
Nuotrauka
Masina
Nuotraukos autorius:
Asociatyvi pexels.com nuotrauka

Senjorai sunerimo dėl naujos tvarkos, kad laiku nepasitikrinusiems sveikatos „Regitra“ automatiškai sustabdys vairuotojų pažymėjimų galiojimą. Vairuotojo pažymėjimas visada pratęsiamas dešimčiai metų, tačiau medicininė pažyma vyresniems žmonėms pratęsiama trumpesniam laikotarpiui. Tokia tvarka patinka ne visiems.

Pažymų teks eiti kasmet 

Seimas pritarė Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pataisoms, kurios įsigalios 2024 m. sausio 1-ąją. Visiems vairuotojams, norintiems gauti vairuotojo pažymėjimą, „Regitroje“ reikia pateikti galiojančią medicininę pažymą. Iki 55 metų žmonėms A, AM, B kategorijai vairuotojo pažymėjimui gauti medicininė pažyma galioja dešimt metų. Tačiau tie, kurių amžius siekia nuo 56 iki 69 metų, sveikatą turės tikrintis kas penkerius metus. O nuo 70 iki 79 metų amžiaus vairuotojams bus privalu sveikatą pasitikrinti kas dvejus metus. Pensininkai nuo 80 metų pažymos į medicinos įstaigas turės eiti kasmet. Vairuotojai profesionalai C ir D kategorijoms turi tikrintis sveikatą kas dvejus metus, o nuo 80 metų – kasmet. Jei tokios pažymos pagyvenęs žmogus neturės, jo vairuotojo pažymėjimo galiojimas bus iškart stabdomas. 

Poliklinikose – eilės 

Nors aiškinama, kad sustabdytų vairuotojo pažymėjimų galiojimas dėl to, kad nepateikta medicininė pažyma, bus atnaujintas automatiškai, kai tik tokias pažymas jie gaus, tai visiškai neguodžia pačių senjorų. 

– Vizito pas gydytoją reikia laukti ir pusę metų. Kas dėsis poliklinikose, kai senjorai kas dvejus metus bus priversti lakstyti medicininių pažymų? – nepatenkinta senjorė Vitalija, ne vieną dešimtmetį vairuojanti automobilį. 

Ji sutinka, kad sveikata rūpintis reikia, ir tikrai ne visiems galima vairuoti iki gilios senatvės. Tačiau, pasak jos, žmonės sensta nevienodai. Vieni dar šešiasdešimties nesulaukę jau ima dejuoti dėl prastėjančios sveikatos, atminties, kiti gi ir devyniasdešimties puikiai jaučiasi ir yra labai šviesaus proto. 

– Tikrai būna tokių, kuriems jau laikas vairuotojo pažymėjimą padėti į stalčių. Gal reakcija nebe ta, regėjimas prastas ar yra kitų ligų, – svarsto Vitalija. – Tačiau aš dar tikrai jaučiuosi puikiai ir galiu vairuoti, nors pavasarį man sukaks 80 metų.

Ji įsitikinusi – senstame visi, tačiau dabar žmonės nebe tokie kaip prieš pusę amžiaus – jie sensta kitaip.

„Ne senjorai laksto kaip be galvų“

„Tauragės žinių“ pakalbintas senjoras Jonas irgi automobilį vairuoja kone pusę amžiaus ir nėra turėjęs jokių eismo įvykių. Ir atsisakyti automobilio neketina. Jis piktinasi, kad senjorai kaltinami dėl nesaugaus vairavimo. Pasak jo, iš tiesų yra atvirkščiai – jaunimas laksto kaip be galvų.

– Žiūrėkit, kai keliai būna slidūs, kas dažniausiai į griovius nuvažiuoja? Tikrai ne senjorai. Jie vairuoja atsakingai ir turi patirties. O ji tik su amžiumi ateina. Pavyzdžiui, aš visada laikausi eismo taisyklių, važiuoju ne 100 km/val., o tik 70 km/val. greičiu. O jaunimas lekia 170 km/val. greičiu. Beje, girtuokliai – dar dažnesni avarijų kaltininkai, – teigia jis.

Politikų sprendimas vaikyti senjorus tikrintis sveikatos, tarsi jie keltų didžiausią grėsmę keliuose, stebina ir Galiną. Jai vairavimas teikia malonumą, nuvažiuoti į kitą miestą paklausyti koncerto ar bent pasivaikščioti – tikra pramoga. Be to, moteris tvirtina tikrai pati pajusianti, kada laikas to atsisakyti.

– Tačiau tai bus dar negreit, – įsitikinusi Galina, per Kalėdas šventusi 70-metį, – todėl nematau prasmės taip dažnai pas gydytojus lakstyti. Esu sveika.

Vairavimo atsisakė pati

O štai netrukus 84-ąjį gimtadienį minėsianti Janina prie automobilio vairo jau nebesėda – perleido jį dukrai. Pastaruoju metu Janina prie vairo sėsdavo rečiau, bet vis dar nuvažiuodavo iki parduotuvės, į gamtą ar aplankyti artimųjų kapų. Nors vairavo visą amžių ir tai daryti labai mėgo, praėjusių metų pabaigoje nusprendė – laikas vairavimo atsisakyti. Ne dėl to, kad dažniau reikės tikrintis sveikatą, o dėl sparčiai prastėjančio regėjimo.

– Labai gaila, kad nebegaliu vairuoti, – apgailestauja ji, – su mašina be vargo pasiekdavau bet kurią miesto vietą. Nueiti man sunkiau. Tačiau pati suprantu, kad nebematau...

Paklausta, ar pritaria, kad vairuotojams nuo 70 iki 79 metų bus privalu sveikatą tikrintis kas dvejus metus, o vyresniems – ir kasmet, antraip neteks teisės vairuoti, ji nedvejodama sako nepritarianti.

– Vadinasi, jeigu esi senas, tave nurašo. Tokie įstatymai žmogų žemina, nes jautiesi per senas, niekur netinkamas. Jeigu sugebi vairuoti, amžius – ne kliūtis, o jeigu jauti, kad sveikata nebeleidžia to daryti, tai juk ir nesėsi prie vairo, – svarsto Janina.

Bus įmanoma patikrinti pažymas 

Kaip „Delfi“ publikuotame straipsnyje teigė „Regitros“ generalinio direktoriaus pavaduotojas Saulius Šuminas, pokyčių jau tikrai reikėjo. Šiuo metu, nors visiems vairuotojams reikia medicininės pažymos, niekas tiksliai nepatikrina, ar ji dar galioja. 

„Visiems vairuotojams reikia turėti galiojančią sveikatos pažymą, bet nėra jokios galimybės patikrinti, ar visi vairuotojai turi sveikatos pažymą. Prievolė yra, bet ar ją vykdo vairuotojai, tai visiškai neaišku. Tas pokytis leis įgyvendinti administravimą, kad tiems, kurie neturi galiojančios medicininės pažymos, būtų stabdomas vairuotojo pažymėjimas. Atnaujinus pažymą, automatiškai būtų atnaujintas vairuotojo pažymėjimas. Tarkim, turite sveikatos pažymą, kuriai liko galioti 2 metai, bet atėjote išsilaikyti dar motociklo teisių. Jas gaunate 10 metų, tada teoriškai jūs galite būti 8 metus be sveikatos patikrinimo“, – teigė jis. 

Pasak S. Šumino, į „Regitrą“ dėl to nereikės papildomai kreiptis, nes atnaujinus sveikatos pažymą vairuotojo pažymėjimas atsinaujins automatiškai. „Net ir jaunam žmogui dėl tam tikrų ligų sveikatos pažyma gali būti išduodama 5 metams. Kuo vyresnis žmogus, tuo dažnesnis sveikatos patikrinimas. Tokia tvarka galiojo visą laiką, tiesiog dabar bus galima patikrinti, ar pažyma galioja, ir sustabdyti vairuotojo pažymėjimą, kol patikros nėra“, – paaiškino S. Šuminas. 

Lietuvoje vairuotojo pažymėjimą turi beveik 200 tūkst. pensinio amžiaus žmonių.

Nuotrauka
draudeniai
Autorės nuotrauka
Įkelta:
prieš 4 valandas
Tauragės rajone galbūt ir neturime labai daug vietų vasaros poilsiui ir pramogoms prie vandens, užtat turimas planuojama tobulinti, gražinti ir padaryti patrauklesnes. Į Tauragė+ funkcinės zonos strategiją įtraukti kempingo bei Draudenių ežero pakrantės atnaujinimo darbai.
Nuotrauka
stagute
Tauragės savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
prieš 11 valandų
Prasidėjo dvi savaites truksiantis balsavimas už labiausiai patikusias dalyvaujamojo biudžeto idėjas,  skirtas gyvenamajai aplinkai ir viešajai infrastruktūrai gerinti ir kurti. Šiais metais gyventojai pateikė 16 paraiškų – tai yra 5 daugiau nei pernai ir 2 daugiau nei pirmaisiais dalyvaujamojo biudžeto starto metais. Projektams keliamus reikalavimus atitiko 15 paraiškų, už jas ir bus galima balsuoti. Savivaldybė kviečia susipažinti su pateiktais gyventojų siūlymais ir atiduoti savo balsą labiausiai patikusiems. Balsuoti galima iki balandžio 14 dienos.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
prieš 23 valandas
Rajono politikai trečiadienį tvirtino ateinančių mokslo metų rajono mokyklų klasių komplektus. Jei kai kurių miesto mokyklų pradinės klasės, nesilaikant Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos rekomendacijų, perpildytos, tai kaimo vietovėse klasių išlikimą lemia ir vienas mokinys. Taip atsitiko su Žygaičių gimnazijos ir Jovarų pagrindinės mokyklos Gaurės skyriaus klasėmis. Tarybos narių sprendimu pasisekė žygaitiškiams – bendruomenės prašymu leista komplektuoti nepilną klasę, o dalis gauriškių vaikų keliaus į miestą. Išsamus straipsnis apie tai – šiame laikraščio numeryje.
Nuotrauka
vmi
Įkelta:
prieš 1 dieną
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pateikti pajamų deklaracijas iki gegužės 2 d. turi ir tie nuolatiniai Lietuvos gyventojai, kurie pernai gavo pajamų iš užsienyje veikiančios įmonės arba kitos šalies gyventojo, taip pat, jei gavo pajamų už užsienio valstybėse vykdomą veiklą (pvz., už svetur atliekamą samdomą darbą, vykdomą registruotą individualią veiklą ir pan.). VMI duomenimis, 2021 metais tokias pajamas iš užsienio gavo apie 28 tūkst. gyventojų.
Nuotrauka
1,3mokiniu sveikatos patikrinimas_1.jpg
Asociatyvi Sveikatos apsaugos ministerijos nuotrauka
Įkelta:
2023-03-29
Po tragedijos Žygaičių gimnazijoje, kai per fizinio ugdymo pamoką mirė septintokė, kilo daugybė klausimų – ar tinkamai profilaktiškai tikrinama vaikų sveikata, ar visa reikalinga informacija apie vaikų sveikatos būklę pasiekia mokyklas, ar fizinis krūvis sporto salėse mokiniams pakeliamas. Ieškant atsakymų į šiuos ir kitus klausimus susidaro įspūdis, kad visos institucijos dirba pagal įstatymo eilutę, tačiau mokyklų atstovai pasigenda aiškesnių atsakomybės pasidalijimo ribų, mokytojai nuogąstauja dėl vaikų fizinės sveikatos, tėvai imasi medikų funkcijų ir rašo vaikams atleidimus nuo fizinio ugdymo pamokų. Fizinio ugdymo mokytoja šią situaciją apibūdina trumpai – košmaras.
Nuotrauka
keliu prieziura
Asociatyvi „Kelių priežiūros“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Kaip ir kasmet žvyrkeliai žiemos pabaigoje bei ankstyvą pavasarį kelininkams bei gyventojams tampa labai aktualūs. Šiemet jų būklė yra prasta, tačiau nepaisant permainingos žiemos nuo sausio valstybinės reikšmės žvyro dangos keliuose nuolat dirbo AB „Kelių priežiūra“. Bendrovės greideriai per šių metų tris mėnesius profiliuodami žvyrkelius jau nuvažiavo 5 tūkst. kilometrų. Mechanizmai ir šiuo metu nesustodami tęsia darbus ten, kur danga pradžiūvo ir yra optimali darbams vykdyti.
Nuotrauka
BRANDOS EGZAMINAI
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2023-03-27
Nemenki pokyčiai kitąmet laukia dabartinių dešimtokų arba gimnazijos klasių antrokų – kad gautų brandos atestatą po dvejų metų, kitąmet jie laikys tarpinius egzaminus. Šį mėnesį jie turi apsispręsti ir pasirinkti dalykus, kurių mokysis trečioje ir ketvirtoje klasėje. Kalbintų gimnazijų atstovų nuomonės dėl naujovių įvairios: vieni vardija galimus minusus, kiti sako, kad ši naujovė sumažins abiturientams egzaminų krūvį. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-03-27
Lietuvoje – vienas po kito išlendantys seksualinio smurto prieš nepilnamečius atvejai. Prieš kurį laiką teisėsauga pareiškė įtarimus buvusiam Seimo nariui Kristijonui Bartoševičiui dėl galimo vaikų tvirkinimo. Neseniai žiniasklaidoje pasirodė informacija, kad buvęs Raseinių rajono meras Remigijus Ačas stojo prieš teismą, nes siekė seksualinių paslaugų su jo bendrovėje nelegaliai dirbusiu nepilnamečiu. Vaiko teisių gynėjai skaičiuoja, kad vien šiemet Tauragės apskrityje užfiksuoti 2 atvejai, kai galimai nuo seksualinio smurto nukentėjo 18 metų nesulaukę asmenys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-03-26
​​​​​​​Kraugeriškos Rusijos užmačios pasikėsino sugriauti milijonų ukrainiečių gyvenimą, daugybę jų išvijo iš gimtųjų namų. Nemažai jų, ypač moterų, kurių vyrai ir iki karo dirbo Tauragėje, rado prieglobstį mūsų mieste: įsikūrė, susirado darbus ir stengiasi kurti gyvenimus iš naujo. Vis dėlto, prisipažįsta restorane „Da Feng“ dirbančios Iryna, Valeriya ir Ruslana, nors ir kaip maloniai čia priimtos, jos tesvajoja apie viena – kuo greičiau grįžti namo. 
Nuotrauka
2arenos statybos.png
Projektuotojų vizualizacija
Įkelta:
2023-03-24
Ketvirtą kartą neįvyko viešasis pirkimo konkursas naujos arenos statyboms Tauragėje, Bernotiškės g.  Modernus pastatas planuojamas jau ne vienerius metus, tačiau vis nepavyksta rasti rangovo, kuris imtųsi šio projekto įgyvendinimo.
Nuotrauka
pusiaukeles namai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-24
Lietuvos kalėjimų tarnyba, siekdama didinti atviro kalinimo galimybes Lietuvoje ir didelį dėmesį skirdama regionams, įgyvendina pusiaukelės namų plėtrą – septintuosius Pusiaukelės namus nuteistiesiems planuojama atidaryti vakarų Lietuvoje, Tauragėje. Specialus Lietuvos kalėjimų tarnybos padalinys, kuriame nuteistieji bus intensyviai rengiami paleidimui iš įkalinimo įstaigos, buvo pristatytas vietos gyventojams. Apie tai informuoja Tauragės rajono savivaldybė.
Nuotrauka
baldai
Jurgitos nuotrauka
Įkelta:
2023-03-24
Dėl iš kamino sklindančių dūmų Tauragės dvare gyvenanti moteris, pavadinkime ją  Jurgita (vardas, pavardė redakcijai žinoma), konfliktuoja su kaimynystėje įsikūrusios įmonės direktoriumi. Moters teigimu, baldų gamybos bendrovėje deginamos neleistinos medžiagos ir dėl to į aplinką patenka nuodingi teršalai. Dėl to ji kreipėsi į aplinkosaugininkus, kurie atliko patikrinimą. Tiesa, pats įmonės direktorius nesijaučia darantis ką nors blogo – sako, kad nieko neleistino nekūrena. 
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2023-03-23
Po tragedijos Žygaičių gimnazijoje, kai per fizinio ugdymo pamoką mirė septintokė, kilo daugybė klausimų: ar tinkamai profilaktiškai tikrinama vaikų sveikata, ar visa reikalinga informacija apie vaikų sveikatos būklę pasiekia mokyklas, ar fizinis krūvis sporto salėse mokiniams pakeliamas. Ieškant atsakymų į šiuos ir kitus klausimus susidaro įspūdis, kad visos institucijos dirba pagal įstatymo eilutę, tačiau mokyklų atstovai pasigenda aiškesnių atsakomybės pasidalijimo ribų, mokytojai nuogąstauja dėl vaikų fizinės sveikatos, tėvai imasi medikų funkcijų ir rašo vaikams atleidimus nuo fizinio ugdymo pamokų. Fizinio ugdymo mokytoja šią situaciją apibūdina trumpai – košmaras. Išsamiai apie visa tai – laikraščio vedamajame.   
Nuotrauka
testas
Asociatyvi unsplash.com nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Tauragėje gyvenantis Lukas vieną rytą sulaukė skambučio. „Geriau jau būčiau neatsiliepęs“, – istoriją „Tauragės žinioms“ pasakojo jis. 24-erių jaunuolis, jo žodžiais tariant, pokalbio metu to nenorėdamas užsisakė prostatai tikrinti skirtą testą. Vaikinas po pokalbio prekės užsakymą panoro atšaukti, bet patyrė stresą supratęs, kad taip paprastai to padaryti gali ir  nepavykti. Kaip elgtis pakliuvus į tokią keblią situaciją? 
Nuotrauka
notare
Asmeninio albumo nuotrauka 
Įkelta:
2023-03-22
Tauragėje yra trys notarų biurai, vienas jų, 1-asis, įsikūręs Vytauto g. 85-101, kurį laiką nedirbo, kai ilgametė notarė Audronė Bakšienė paliko pareigas. Dabar šio biuro durys vėl atviros – jame dirba nauja notarė Valda Varkulevičė. 
Nuotrauka
google maps
Organizatorių nuotrauka
Įkelta:
2023-03-22
Pasaulinė kompanija „Google“ Lietuvoje vėl nufotografuos ir viešai publikuos viską, kas matoma plika akimi gatvėje. Tam šį pavasarį į Lietuvos kelius vėl išriedės specialūs „Google“ automobiliai, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Nuotrauka
degalai
VVTAT nuotrauka
Įkelta:
2023-03-21
Alternatyvių degalų įstatyme numatyta, kad Lietuvos Respublikos teritorijoje esančiose degalinėse turi būti prekiaujama benzinu, kurio kiekviename litre yra ne mažiau kaip 6,6 proc. biodegalų, ir dyzelinu, kurio kiekviename litre yra ne mažiau kaip 6,2 proc. biodegalų. Už šių reikalavimų nesilaikymą VVTAT bendrovei skyrė 300 tūkst. baudą, skelbia Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba.
Nuotrauka
banga
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-21
Tauragės gimtadienį esame įpratę švęsti vasaros pradžioje, tačiau tikroji diena, nuo kurios pradėta skaičiuoti mūsų miesto istorija, – kovo 21-oji. Taigi šiandien lygiai 516 metų, kai Tauragės vardas pirmą kartą paminėtas rašytiniuose šaltiniuose. Apie tai savo feisbuko paskyroje priminė kultūros veikėjas, poetas Eugenijus Šaltis. Jis rašo, kad jau tada mūsų mieste stovėjo bažnyčia ir veikė (pirmoji Žemaitijoje!) mokykla. Sveikindamas Tauragei jis skiria 516 žodžių Tauragei. 
Nuotrauka
dvaro
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-20
Tauragės dvaro gatvės gyventojų laukia pokyčiai – šiuo metu rengiamas statybos projektas, pagal kurį bus sutvarkyta teritorija ir įrengtos automobilių stovėjimo aikštelės. Tauragės dvaro bendruomenė šiuos planus sveikina.
Nuotrauka
maisto bankas
Rasos Krištopaitienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-17
„Maisto banko“ Tauragės padalinio koordinatorė Rasa Krištopaitienė kviečia tauragiškius prisidėti prie pavasarinės, jau 34-osios „Maisto banko“ akcijos, vykstančios šį savaitgalį, ir džiaugiasi tais, kurie jungiasi prie organizacijos misijos ne tik nešvaistyti maisto, bet ir padėti tiems, kuriems sunku.