„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Sausio pradžioje kai kurių vaikų, gimusių 2018 m., tėvus pasiekė žinia, kad penkiamečiai keliauja į mokyklą – esą tų metų sausio–balandžio mėnesiais gimusiems tai privaloma. Kai kuriems tėveliams tai sukėlė šoką. Vėliau įsigilinus į galiojančius dokumentus vis dėlto paaiškėjo, kad penkiamečių ugdymas pagal priešmokyklinę programą – tėvų pasirinkimas. Darželių vadovai svarsto, kad tėvai neturėtų skubėti leisti į mokyklą tokių mažų vaikų, jie turį gerai įvertinti vaiko pasiruošimą. O jei vis dėlto tektų ugdyti ir priešmokyklinukus, darželių vadovai mano, kad problemų neturėtų kilti.
Tėvai šokiruoti
– Ištiko šokas. Neįsivaizduoju, kaip mano vaikas, kuriam tik vasarą sueis penkeri, eis į mokyklą – jis tam nei fiziškai, nei psichologiškai dar nepasiruošęs. Neįsivaizduoju, kaip jis mokyklinę kuprinę paneš. Panašu, kad į mokyklą reikės nešti ne tik vaiką, bet ir kuprinę, – juokaudama pasakojo į redakciją paskambinusi Monika, gavusi pirminę informaciją, kad penkiamečiai privalo eiti į mokyklą.
Pasak pašnekovės, kol kas net sunku suprasti ir tai, ar galės penkiametis dvejus metus lankyti tą pačią programą.
– Vienur randu informacijos, kad galėsime dvejus metus mokytis priešmokyklinėje klasėje, kitur skaitau, kad ne. Nežinau, kas gali paaiškinti, kaip iš tikrųjų bus, – svarstė būsimo penkiamečio mama.
Kad daug sumaišties ir neaiškumo dėl penkiamečių, savaitės pradžioje patvirtino ir dar keli kalbinti tėvai.
Sprendžia tėvai
Kaip paaiškino lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ direktorė Viktorija Paulauskienė, vaikų, gimusių 2018 m. sausio–balandžio mėnesiais, tėveliai gali spręsti, ar vaikas jau mokysis pagal priešmokyklinę programą. Gimusiųjų tų pačių metų gegužės–rugpjūčio mėnesiais tėvų sutikimo nepakaks. Kad vaikas pasirengęs į mokyklą, turės patvirtinti Pedagoginė psichologinė tarnyba (PPT).
– Gimusiems po 2018 m. rugsėjo 1-osios galimybės rinktis priešmokyklinę programą nėra, – informavo direktorė.
Renka duomenis
Pasak lopšelio-darželio „Kodėlčius“ direktorės Linos Kymantienės, tėveliai apie nuo sausio 1-osios įsigaliojusią tvarką, kad penkiamečiai nuo ateinančio rugsėjo gali mokytis pagal priešmokyklinę programą, informuoti trečiadienį.
– Prašysime, kad tėveliai parašytų sutikimus arba nesutikimus, kad jų vaikai būtų ugdomi pagal priešmokyklinę programą nuo penkerių metų. Ir tada spręsime, kaip tai vyks. Jei bus daug norinčių ir mokyklos galės priimti, vaikai galės eiti kartu su šešiamečiais. Jei kažkurios mokyklos jau bus užpildytos, galbūt vaikai pasiliks mokytis darželyje, – teigė direktorė. – Kol kas renkame tėvų poreikį, iki kitos savaitės pradžios jau žinosime, kiek penkiamečių norės eiti į priešmokyklinę grupę.
Direktorė suskaičiavo, kad 2018 m. sausio–balandžio mėnesiais gimusių vaikų darželyje yra 14. Gimusiųjų gegužės-rugpjūčio mėnesiais – dar 37.
– Galbūt reikės mišrios grupės, o gal susidarys ir pilna grupė, – svarstė L. Kymantienė.
Paklausta, ar iš tiesų penkiamečių ugdymas pagal priešmokyklinę programą yra privalomas, direktorė sakė, kad jeigu reikalingas tėvų sutikimas, ugdymas nėra privalomas.
– Privalomas kol kas ugdymas nuo šešerių, – konstatavo darželio vadovė. – Ir jei penkiametis pradės mokytis priešmokyklinėje grupėje, antrus metus kartoti programos negalės, turės eiti į pirmąją klasę. Kartoti programą bus galima, jei PPT nuspręs, kad vaikutis nepasiruošęs.
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Pasak direktorės, jau ir pernai penkiamečiai galėjo būti ugdomi pagal priešmokyklinį programą, bet tokių darželyje buvo vienas kitas.
Pedagogų netrūks
Pedagogų, kurie galės dirbti su priešmokyklinukais, „Kodėlčiaus“ darželyje yra.
– Dar neseniai mes turėjome priešmokyklines grupes, didelė dalis pedagogų išlaikę kursus, tik reikės prisiminti. O jei trūktų pedagogų, siųstume į kursus, kurie trunka tris mėnesius, – teigė L. Kymantienė, pridūrusi, kad gali tekti įsigyti tik kai kurių priemonių, kurių jau nebeturima.
Kaip pavyktų pedagogui dirbti pagal dvi programas, juo labiau, kad grupėse neretai būna ir specialiųjų poreikų vaikų, kitakalbių?
– Gali būti, kad pedagogams teks dirbti pagal dvi programas, būna grupėse ir užsieniečių, specialiųjų poreikių vaikams paprastai turime mokytojų padėjėjus. Pedagogai turės suktis. Kaimo vietovėse beveik visur grupėse dirbama pagal dvi programas. Nesam turėję mišrių grupių, bet manau, kad galėtume įgyvendinti. Aišku, būtų sudėtinga. Gal tokiems pedagogams būtų skirtas priedas prie atlyginimo. Bet turėtų dirbti, – teigė direktorė.
Tikisi, kad liks darželyje
Tikslių skaičių, kiek penkiamečių lankytų priešmokyklinę grupę, kol kas neturi ir lopšelis-darželis „Žvaigždutė“.
– Tėvai sprendžia, ar leisti penkiametį į priešmokyklinę grupę. Tėvai gali ir neleisti, jei mato, kad vaikas dar nepasiruošęs. Kol kas tik paklausėme tėvų nuomonės, tad kol tėvai sprendžia, tikslių skaičių nežinome, – teigė lopšelio-darželio „Žvaigždutė“ direktoriaus pavaduotoja Giedrė Valantiejūtė.
2018 m. gimusių vaikų darželyje yra 60 – trys grupės, 18 iš jų gimę iki gegužės 1-osios.
– Iš gimusiųjų iki rugsėjo 1-osios jau du tėveliai yra pareiškę pageidavimą vaikus ugdyti pagal priešmokyklinę programą. Pernai trys penkiamečiai pradėti ugdyti priešmokyklinėse grupėse, – teigė pavaduotoja.
Ar bus sudaryta atskira priešmokyklinė grupė, pasak pavaduotojos, priklausys nuo to, kiek bus vaikų.
– Diskutavome su savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus specialistais, jie mano, kad vaikai, jei atsirastų daugiau norinčių mokytis pagal priešmokyklinę programą, greičiausiai pasiliks darželiuose. Kadangi mokyklose grupių nemažai, o ir vaikai vis dėlto maži, – informavo G. Valantiejūtė. – Dviejų vaikų tėvai jau išreiškė pageidavimą, jei sutiks visų 18-os vaikų tėvai, sudarytume atskirą priešmokyklinukį grupę. Jei nesusidarys visa grupė, vaikai bus ugdomi mišrioje grupėje.
Paklausta, ar pedagogams tai įveikiamas iššūkis, pavaduotoja teigė, kas su mišriomis grupėmis jau dirbta.
– Nekilo jokių sunkumų nei pedagogams, nei vaikams. Sudėtingiau būtų, jei toje pačioje grupėje dar būtų ir kitakalbių, bet tada ir spręstume, ką daryti, – sakė pavaduotoja.
Siūlo neskubėti
Prieš keletą metų patvirtinus galimybę pagal priešmokyklines programas ugdyti ir penkiamečius psichologai viešai išsakė nuomonę, kad tai daryti per anksti, esą penkiamečiai dar nepasiruošę sėsti į mokyklos suolą. Tam pritarė ir L. Kymantienė.
– Tėveliai, manyčiau, turėtų dar patausoti penkiamečius, jau ir pernai bei užpernai buvo galimybė rinktis anksčiau priešmokyklinį ugdymą, bet pernai tik du penkiamečiai pradėjo mokytis pagal priešmokyklinę programą ir jie išėjo į mokyklas, – pasakojo direktorė.
Pasak savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus specialistės Linos Oželytės, šiuo metu renkami duomenys, kiek penkiamečių ketina lankyti priešmokyklines grupes.
– Jei tokių vaikų nebus daug, jie eis į mokyklas. Jei daugiau, svarstysime galimybę tokius vaikus ugdyti darželiuose, – teigė specialistė.
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Tauragės rajonas – vienas žaliausių ir inovatyviausių Lietuvoje, kuriame tvarumas eina koja kojon su išmanumu. Mokyklas ir darželius elektros energija aprūpina ant stogų įrengtos saulės elektrinės, viešuose pastatuose šildymą kietu kuru keičia modernūs sprendimai, o proveržį atsinaujinančios energetikos srityje lydi spart
Už lango – ilgai laukta vasariška šiluma, tačiau ji didina ir norą gaivintis. Norint naminių ledų, visai nebūtinas specialus aparatas – naminis sorbetas bus labai gaivus, natūraliai saldus, nebrangus ir skanus variantas. Tai labai paprastas receptas, kuris nereikalauja beveik jokių pastangų – herojėmis jame taps &sca
Aštuoni Lietuvos pasieniečiai nuo liepos 7 d. Latvijoje padės šios šalies Valstybės sienos apsaugos tarnybai (VSAT) užtikrinti šalies sienos su Baltarusija apsaugą. Planuojama, kad sienos stebėjimą, neteisėtos migracijos iš Baltarusijos užkardymą ir kitus su sienos apsauga susijusius veiksmus ši Liet
Nuo 2004 metų Lietuva gauna nuolatines išmokas socialiniams bei ekonominiams skirtumams tarp regionų ir jų viduje mažinti bei tvariai ir tolygiai plėtrai visoje šalyje skatinti. Praėjus dviem dešimtmečiams nuo Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą, investicijos viršijo 16 mlrd. eurų, šalies bendrasis vidaus produkta
Statistika rodo, jog metus veikiantys skolų išskaitų pakeitimai ir pusę metų veikianti „skolų atostogų" programa duoda teigiamų rezultatų. Per pusę metų „skolų atostogomis" pasinaudoję į darbo rinką grįžo 265 žmonės. Bendras skolininkų skaičius per metus sumažėjo beveik 13 tūkst. Šį rezultatą, tarp kitų priežasčių, lėmė ir
Įsivaizduok vietą, kur susitinka kartos. Kur tavo vardas – ne tik įrašas skaitmeniniame pasaulyje, bet fizinė, išliekanti žymė miesto erdvėje. Tauragėje startuoja unikalus projektas – „Kartų ąžuolas“, kuris kviečia kiekvieną prisidėti prie naujos erdvės kūrimo ir tuo pačiu – palikti savo vardą miesto isto
UAB „Tauragės autobusų parkas“ informuoja visuomenę, kad socialiniuose tinkluose platinamas įrašas, kuriame pateikta melaginga informacija, susijusi su įmonės teikiamomis keleivių pervežimo paslaugomis. Gyventojai ir miesto svečiai kviečiami būti atsargūs – prašome nespausti jokių įtartinų nuorodų, nekomentuoti ir n
Lietuvoje moterų yra daugiau nei vyrų, tačiau vos trečdaliui verslų vadovauja moterys, o startuolius jos kuria dar rečiau – Inovacijų agentūros duomenimis, moterys vadovauja vos 14 proc. Lietuvoje veikiančių startuolių. Skirtumus lemia ne vien motyvacija ar įgūdžiai – dažnai jie kyla iš gilesnių, aplinkos nulemtų veiksnių. Kaip &
Jau šį savaitgalį Tauragė taps ralio centru! Čia vyks Lietuvos automobilių ralio sprinto čempionato (LARSČ) ir Lietuvos Extreme ralio čempionato (LXRČ) trečiasis etapas „Rally Tauragė 2025“. Dėl vyksiančio ralio liepos 5 d. bus uždaryta: 7.00–22.00 val. Vytauto g. atkarpa nuo „Tauragė Hotel“ iki
Tuo įsitikinusi iš Upynos kilusi ryškaus sopraninio balso savininkė Sandra Lebrikaitė, kurios kelias į didžiausias pasaulio scenas prasidėjo nuo giedojimo gimtojo miestelio bažnyčioje ir nuvedė iki „Dainų dainelės“, o nuo jos – iki operos scenų Europoje, Amerikoje, Azijoje ir netgi Afrikoje. Tokia – kupin
Birželio 30 d. Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos kiemelyje įvyko jautrus ir prasmingas renginys – fotografijų parodos „Mano akims reikia tavo akių“ atidarymas ir diskusija apie vaikų globą. Šis vakaras tapo emocingu susitikimu, kuriame atskleistos vaikų ir jų globėjų istorijos, išgyv