Vaikų dienos centrai pavojaus varpais dar neskambina
Įkelta:
2022-11-04
Nuotrauka
Vdc
Nuotraukos autorius:
Kaimo bendruomenės „Lomiai“ feisbuko nuotrauka
Aprašymas

Vaikų dienos centro „Tegul dūzgia vaikų aviliukas“ vaikai Lomių bibliotekoje 

Tauragės rajone šiuo metu veikia 13 vaikų dienos centrų, juos lanko 268 vaikai. Kaip su skurdu padedantys kovoti centrai gyvena dabar, į kosmines aukštumas pakilus elektros energijos, maisto produktų kainoms? Keli pakalbinti Tauragės rajone ir mieste įsikūrę vaikų dienos centrai didelių sunkumų kol kas nepatiria, nors dėl ateities ir neramu. „Vaikų dienos centrai nėra pateikę prašymų dėl papildomų lėšų skyrimo, taip pat neturime informacijos, kad Vaikų dienos centrai nutrauktų veiklą dėl nepakankamo finansavimo“,  – teigia ir savivaldybės socialinės paramos skyriaus vyr. specialistė Aida Lasauskienė. 

„Didelės bėdos nėra“

Lomių kaimo bendruomenė „Lomiai“ turi vaikų dienos centrą „Tegul dūzgia vaikų aviliukas“. Jame dirbanti Elena Bazinienė sako tik padedanti bibliotekininkei, kuri yra pagrindinė dienos centro darbuotoja. Ji pasakoja, kad centrą lanko 26 vaikai. Centras pradeda dirbti nuo 14 valandos, centre dirbančios moterys pasirūpina, kad vaikai neišalktų – sutepa sumuštinių ar išverda koldūnų, pyragų iškepa, išverda arbatos.

– Mūsų sąrašuose – 25 vaikai, bet būna dienų, kai visi nesusirenka, tada mažiau produktų sunaudojam, šiek tiek susitaupo, – pasakoja E. Bazinienė. – Visi vaikai į centrą susirenka, kai vyksta kokie nors renginiai, ekskursijos.

Pasak jos, centras stengiasi išsiversti iš jam skirtų lėšų ir nieko neprašyti. 

– Didelės bėdos nėra, o ir verkšlenti mes nepratę, – sako E. Bazinienė. – Už elektrą moka seniūnija, nes visi esam po tuo pačiu stogu – ir kultūros namai, ir biblioteka, ir bendruomenė. Dienos centro vaikai didžiąją dalį laiko praleidžia bibliotekoje, nes ten yra knygų, kompiuteriai, ilgas stalas, prie kurio galima ruošti pamokas. Be to, ši erdvė jaukiausia. 

„Jei reiktų už viską mokėti, būtų problema“

Vitalija Šlepavičienė, katalikų parapijos namuose įsikūrusio vaikų dienos centro „Esi laukiamas“ vadovė, teigia, kad su dideliais sunkumais centras kol kas nesusiduria:

– Pasakyčiau taip: kol kas pavojaus varpais neskambinam, bet, aišku, nežinom, kas bus toliau. O išgyventi išgyvenam. Mūsų situacija dėkinga – esame įsikūrę parapijos namuose, tad nei šildymas, nei vanduo ar elektra mums nekainuoja. Jei reiktų už viską mokėti, būtų problema. Tačiau visi matome, kokios maisto kainos parduotuvėse, kaip viskas brangsta, tad iš esmės kaip nors labai pramogauti vaikų dienos centras neturi galimybių. Negali sau leisti ir profesionalių, pavyzdžiui, psichologo paslaugų. Nors yra numatoma, kad vaikams turi būti teikiamos kokybiškos paslaugos, jas turi teikti specialistai, kol kas to sau leisti negalim. 

Ji pasakoja, kad dienos centre vaikus, kurie jame praleidžia daugiau nei keturias valandas, privaloma maitinti. Šią paslaugą „Esi laukiamas“ perka, tačiau, pasak V. Šlepavičienės, kažko labai stipriai sau leisti negali. 

– Net jei kuris nors neateina, maisto nelieka – pavyzdžiui, užsisakom blynelių, tai paaugliai labai maloniai suvalgo ir tris, – pasakoja ji.

Vaikų dienos centro lankytojų sąraše 15 vaikų. Pasak vadovės, būna ir taip, kad kuris nors atsiveda broliuką, sesutę ar draugą. 

Sąskaitas apmoka pats

VšĮ „Gelbėkit vaikus“ vaikų dienos centras – Tauragėje įsikūrė pats pirmasis – veikia nuo 1997-ųjų, tad, kaip teigia jo vadovė Reda Pudževienė, jam teko išgyventi visokių laikotarpių.

– Gauname ir valstybės dotaciją, ir savivaldybė prisideda, tad viskam užtenka. Labai taupyti kol kas nereikia, – sako vadovė.

Šis vaikų dienos centras sąskaitas už šildymą, elektrą, vandenį apmoka pats, vietoje gaminamas ir maistas. Kad kainos pakilo, vadovė sako pajutusi dar nestipriai. 

– Matysim, kaip bus metų pabaigoje. Aišku, pinigėlių tai neužteks, – svarsto ji. – Tačiau turime privačių rėmėjų, be to, organizacija „Gelbėkit vaikus“ yra mūsų partneriai, tai jeigu jau tikrai trūks, kreipsimės į juos. 

Nors tikslinių vietų šiame centre yra tik 12, jį lanko 16 vaikų.

Tiems, kam trūksta namų šilumos

Tauragės rajono dienos centrams valstybė šiems metams skyrė per 250 tūkst. eurų, dar apie kone 100 tūkst. eurų pridėjo savivaldybė. 

Iš viso šalyje veikia beveik 470 vaikų dienos centrų. Jiems šiemet iš valstybės biudžeto skirta pusaštunto milijono eurų. Nevyriausybinėms organizacijoms, pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, šiemet skiriama papildomai 15 procentų lėšų, kad būtų galima padengti išaugusias energijos ir maisto kainas. Kitąmet vaikų dienos centrams bus skirta 8 su puse milijono eurų.

Vaikų dienos centrai ypač reikalingi tiems vaikams, kurie tinkamos priežiūros, rūpesčio, dėmesio negauna savo šeimose. Čia ugdomi kasdieniai vaikų gyvenimo įgūdžiai: mokoma higienos, sveikos gyvensenos, lavinami socialiniai, bendravimo įgūdžiai, organizuojama psichologinė pagalba, užimtumas. Vaikai su darbuotojais kalbasi apie savo sunkumus, išgyvenimus, mokomi pažinti save, spręsti problemas. Čia jie gauna šilto maisto, turiningai praleidžia laisvalaikį, jiems padedama ruošti namų darbus. Vaikų dienos centrai veikia ir vasaromis – organizuoja įvairias stovyklas ar kitas veiklas.

Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
prieš 7 valandas
Iš ramios ir saugios Tauragės – į karo niokojamą šalį. Tokį sprendimą priėmė nuo praėjusios vasaros mūsų mieste gyvenanti jauna moteris, nepabūgusi ten vežtis ir vaikus. Jai be galo norėjosi, kad Kijive likęs vyras pamatytų Tauragėje gimusią dukrelę ir ji būtų pakrikštyta. Pamatyti vaizdai, išgirsti pasakojimai ją sukrėtė iki širdies gelmių. Išsamus Natalijos pasakojimas – „Tauragės žinių“ vedamajame.  
Nuotrauka
vaiko teises
Asociatyvi vaikoteises.lrv.lt nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Vaiko teisių gynėjai pastebi, jog kasmet augantis gaunamų pranešimų skaičius dėl vaikų patiriamo smurto, ne tik dėl fizinio, bet ir sunkiau atpažįstamo – seksualinio – rodo visuomenės nepakantumą smurtui prieš vaikus. Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė sako, jog pastaruoju metu viešojoje erdvėje plačiai aptariami seksualinio smurto atvejai tik įrodo, jog mūsų šalyje vis dar yra vaikų, kurie patiria seksualinį smurtą, tik galbūt ne visuomet apie tai išdrįsta prabilti ir paprašyti pagalbos, o suaugusiesiems galimai pritrūksta atidumo pastebėti vaiko siunčiamus pavojaus ženklus.
Nuotrauka
autobusai
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-01-24
Praėjusią savaitę rajono savivaldybė pasirašė sutartį dėl 4 elektrinių autobusų įsigijimo. Artimiausiu metu tikimasi sulaukti dar 3 autobusų, kurie papildys turimų 5 elektrobusų parką. 
Nuotrauka
šildymas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-01-24
Tauragės rajono savivaldybė dalijasi Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) paskelbtais duomenimis, kuriuose sausio mėnesį šilumos kaina Tauragėje yra viena mažiausių tarp Lietuvos miestų. Visos Lietuvos mastu Tauragės rajono savivaldybė rikiuojasi trečioje vietoje, kur šilumos kaina yra 8,26 ct/kWh.
Nuotrauka
dviraciai
Asociatyvi Reginos Vaičaitienės nuotrauka
Įkelta:
2023-01-24
Nuo sausio 17 d. iki kovo 11 d. visos Lietuvos gyventojai kviečiami Ukrainos žmonėms dovanoti naujus ir naudotus (be didelių defektų) dviračius, skirtus tiek suaugusiesiems, tiek vaikams. Ukrainiečiams reikalingi ir dviračių aksesuarai – šalmai, liemenės, atšvaitai, žibintai ir bagažinės. Dviračiai renkami ir Tauragėje.
Nuotrauka
spis
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-01-24
Kompensacijos šildymo išlaidoms padengti šiemet gerokai didesnės nei ankstesniais metais, be to,  jas gauna daugiau žmonių. Vis dėlto ir klausimų dėl jų kyla nemažai. Redakciją pasiekė skaitytojos skambutis. Ji skundėsi, kad sunku suprasti, kaip kompensacijos skiriamos. Pavyzdžiui, kodėl vieni gauna kompensacijas ir už spalį, o kiti – tik nuo lapkričio? Be to, vieniems kompensacijos skirtos iš karto visam šildymo sezonui, o kitiems – tik trims mėnesiams, po to teks vėl rašyti prašymą, pateikti visus dokumentus iš naujo. O ir išmokamos jos skirtingai – vieni gauna visą sumą iš karto, kiti – kas mėnesį. Kodėl taip yra? Atsakyti į šiuos klausimus paprašėme Tauragės savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjos Ligitos Rimkuvienės.
Nuotrauka
turgus
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2023-01-23
Analizuojant socialiniame tinkle „Facebook“ veikiančių parduotuvių ir prekeivių duomenis nustatyta atvejų, kai įsigydami prekes turgavietėje perpardavėjai nepaprašo pirkimą įrodančių dokumentų, dėl to po atliktų kontrolės veiksmų išauga jų mokesčių sumos. Apie tai informuoja Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI). VMI dėmesio sulaukę prekiautojai, neturėję patirtas išlaidas pagrindžiančių prekių įsigijimo dokumentų ir nustačius kitų pažeidimų, papildomai sumokės beveik 600 tūkst. eurų. 
Nuotrauka
duobes
Gretos Savickienės nuotrauka
Įkelta:
2023-01-23
Šiltas sausis atvėrė didžiulį miesto skaudulį – duobėtos, o neretai ir sunkiai pravažiuojamos žvyruotos miesto gatvės piktina gyventojus, o miesto seniūnas sako, kad dar niekas nepasiūlė recepto, kaip nugreideriuoti tokias gatves, kai lyja ir šąla.  
Nuotrauka
nuotrauka
„Žaliojo regiono“ nuotrauka
Įkelta:
2023-01-20
„Adventur 2023“, vienintelė tarptautinė turizmo, kelionių ir aktyvaus laisvalaikio paroda Lietuvoje, skatinanti turizmo paslaugų populiarinimą ir aktyvų gyvenimo būdą, šįkart jubiliejinė – 10-oji. Joje po vienu stogu – visi sėkmingo turizmo verslo elementai: gausūs atostogoms ir poilsiui neabejingų lankytojų srautai, galimybės užmegzti verslo kontaktus, susirasti verslo partnerių. Parodoje, rengiamoje sausio 27–29 dienomis, Tauragės regionui atstovaus Tauragės turizmo informacijos centras, priklausantis regioninei keturių savivaldybių – Jurbarko, Šilalės, Tauragės rajonų ir Pagėgių – viešajai įstaigai „Žaliasis regionas“. Jos vadovė Gaiva Mačiulaitienė žada – naujovių tikrai netrūks.
Nuotrauka
Raimondas Vaitkevičius
Lietuvos policijos nuotrauka
Įkelta:
2023-01-20
Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) viršininku nuo sausio 17-osios laikinai paskirtas vyresnysis komisaras Raimondas Vaitkevičius, kuris eina Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojo pareigas.
Nuotrauka
butu ukis
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-01-20
UAB Tauragės butų ūkis, siekdamas palaikyti „Žaliosios Tauragės“ iniciatyvą, kviečia prisijungti prie gamtos saugojimo ir atsisakyti popierinių sąskaitų.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2023-01-19
Dvi savaitės dulkių, smėlio, greičio ir didžiulės įtampos – Rokas Baciuška šių metų Dakare išgyveno tikrą dramą. Nors grįžo be išsvajotos pirmosios vietos, po ilgos ir varginančios kovos ne savo noru nusileidęs, tačiau pagerinęs geriausią asmeninį rezultatą Dakare ir bagių klasėje užėmęs antrąją vietą. Išsamiau apie dramatiškas lenktynes – šio numerio vedamajame. 
Nuotrauka
darbai
Asociatyvi Pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2023-01-19
Kokia situacija Tauragės užimtumo tarnyboje: kiek ir kokių laisvų darbo vietų šiuo metu yra, kokių profesijų specialistų trūksta labiausiai, kokie mokymai rengiami, kad tų specialistų būtų daugiau? Ir tuo pačiu – apie darbo ieškančius žmones: kiek dabar įregistruota, kokios tendencijos – jų daugėja ar mažėja.
Nuotrauka
sukciai
Įkelta:
2023-01-19
Pastaruoju metu padažnėjo rusiškai kalbančių sukčių atakos prieš šalies gyventojus ir karo pabėgėlius iš Ukrainos. Telefoniniai sukčiai stengiasi išvilioti asmeninius interneto banko, mokėjimo kortelių duomenis, reikalauja patvirtinti mokėjimus, kurių gyventojai patys neinicijavo. Į tai atkreipia dėmesį „Swedbank“ saugumo ekspertai.
Nuotrauka
senelis
vaikoteises.lrv.lt nuotrauka
Įkelta:
2023-01-19
Tėvų skyrybos neišvengiamai paliečia vaikus, keičia jų santykius su skyrium gyvenančiu vienu iš tėvų, seneliais, draugais, artimaisiais. Skyrybų proceso metu ir po jų, tėvams ne visuomet pavyksta emocijas ir nesutarimus palikti nuošaly, tad vaiko teisių gynėjams kartais tenka padėti suaugusiems ieškoti kompromisų bei ginti vaiko interesus, kai kyla ginčai dėl bendravimo su vaiku tarp jo tėvų ir giminaičių.
Nuotrauka
taurage is virsaus
Petro Vaičaičio nuotrauka
Įkelta:
2023-01-18
Vilniaus politikos analizės institutas paskelbė „Savivaldybių gerovės indeksą 2022“. Patogesnei analizei ir lygiaverčiam palyginimui visos 60 savivaldybių buvo sugrupuotos į penkias kategorijas (didieji miestai, kaimiškosios savivaldybės, urbanizuotos savivaldybės, žiedinės savivaldybės ir kurortai). Tarp kaimiškųjų savivaldybių Tauragė rikiuojasi viršutinėje sąrašo dalyje – 5 vietoje.
Nuotrauka
atestatai
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-01-18
Brandos egzaminus išlaikę Lietuvos mokyklų abiturientai nuo šių metų gaus skaitmeninius brandos atestatus. Tokią žinią praneša Nacionalinė švietimo agentūra (NŠA). Abiturientai, jų tėvai ir mokytojai šią naujieną sutiko nevienareikšmiškai: vieni apgailestauja, kad ilgametes tradicijas turinti graži šventė nebetenka prasmės, kiti gi įsitikinę, kad viskas keičiasi, tradicijos atgyvena, o naujovės – neišvengiamos.
Nuotrauka
darzelis
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-01-18
Sausio pradžioje kai kurių vaikų, gimusių 2018 m., tėvus pasiekė žinia, kad penkiamečiai keliauja į mokyklą – esą tų metų sausio–balandžio mėnesiais gimusiems tai privaloma. Kai kuriems tėveliams tai sukėlė šoką. Vėliau įsigilinus į galiojančius dokumentus vis dėlto paaiškėjo, kad penkiamečių ugdymas pagal priešmokyklinę programą – tėvų pasirinkimas. Darželių vadovai svarsto, kad tėvai neturėtų skubėti leisti į mokyklą tokių mažų vaikų, jie turį gerai įvertinti vaiko pasiruošimą. O jei vis dėlto tektų ugdyti ir priešmokyklinukus, darželių vadovai mano, kad problemų neturėtų kilti. 
Nuotrauka
laukai
Aušros Augustytės nuotrauka 
Įkelta:
2023-01-17
Pagrindinių nacionalinių duomenų tvarkytojas Registrų centras atliko kasmetinį visos Lietuvos žemės sklypų masinį vertinimą ir nustatė žemės sklypų vidutines vertes. Per pastaruosius 5 metus žemės sklypų mokestinė vertė padidėjo 43 procentais, rašoma Registrų centro pranešime žiniasklaidai.
Nuotrauka
reanimacija
Asociatyvi unsplash.com nuotrauka
Įkelta:
2023-01-17
Lietuvą pastaruoju metu apskriejo liūdnos naujienos, susijusios su smurtu prieš vaikus. Tauragės apskrityje gyvena daugiau nei 15 tūkst. vaikų. Per pirmuosius 10 praėjusių metų mėnesių Tauragės apskrityje buvo gauti 2 385 pranešimai apie galimus vaiko teisių pažeidimus. Iš jų beveik 9 proc. – pranešimai apie smurto atvejus, t. y. smurtą galimai patyrė 151 vaikas.
Nuotrauka
draudvila
policija.lrv.lt nuotrauka
Įkelta:
2023-01-16
Nuo 2023 m. sausio 16 d. policijos generalinio komisaro pavaduotoju laikinai paskirtas vyriausiasis komisaras Marius Draudvila, iki šiol ėjęs Tauragės apskr. vyriausiojo policijos komisariato viršininko pareigas.