Renginys saugomoje teritorijoje: lankytojo bilietas tampa privalomu
Įkelta:
2022-11-24
Nuotrauka
Aprašymas
Pagramančio regioninio parko nuotrauka

Spalio pabaigoje šalies savivaldybių administracijos, Lietuvos savivaldybių asociacija ir Nacionalinių parkų ir saugomų teritorijų direkcijos (NPSTD) gavo Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos (VSTT) raštą dėl privalomo lankytojo bilieto ir renginių derinimo su šiomis institucijomis. Savivaldybės, kuriose saugomų teritorijų ypač gausu, ketina atsižvelgti į VSTT prašymą ir papildyti esamus renginių organizavimo tvarkos aprašus, nustatant lankytojo bilieto privalomumą masinių komercinių renginių organizatoriams.

Tai reiškia, kad masinių renginių organizatorius į platinamų savo renginio (100 ir daugiau žmonių) bilietų kainą privalės įskaičiuoti lankytojo bilieto kainą – 1 eurą vienam lankytojui, o po renginio atsiskaityti su atitinkamos saugomos teritorijos direkcija.

Kildavo problemų

„Pastebėjome, kad vis dar ne visada yra tinkamai laikomasi teisės aktų ir dėl to direkcijos praranda dalį pajamų. Todėl priminėme apie galiojančią tvarką derinant masinius komercinius renginius ir platinant saugomų teritorijų lankytojų bilietą“, – paklaustas, dėl kokių priežasčių gimė toks dokumentas, atsakė VSTT direktorius Albertas Stanislovaitis.

Galbūt tokį nurodymą VSTT gavo iš aukščiau, pavyzdžiui, Aplinkos ministerijos? „Ne, jokių nurodymų ar pavedimų šiuo klausimu negavome“, – patikino VSTT direktorius. Kaip paaiškėjo iš minėtoms institucijoms adresuoto rašto, iniciatyva kilo iš NPSTD: kelios direkcijos šiais metais pranešė tarnybai apie problemas su masinių komercinių renginių valstybiniuose parkuose organizatoriais dėl privalomo lankytojo bilietų platinimo bei atsiskaitymo su direkcija.

„Atsižvelgiant į vis populiarėjančius masinius renginius gražiausiose saugomose teritorijose, per kuriuos saugomų teritorijų lankytojai neretai padaro didesnės ar mažesnės žalos valstybinio parko teritorijai ir/ar joje įrengtai lankytojų infrastruktūrai“, 2019 m. gegužės 24 d. Valstybinio parko ir Žuvinto biosferos rezervato lankytojo bilietų platinimo, apskaitos ir surinktų lėšų naudojimo tvarkos aprašą papildė nuostata dėl lankytojo bilieto privalomumo masinių komercinių renginių metu“, – rašoma dokumente.

Todėl VSST paprašė šalies savivaldybes papildyti Masinių renginių savivaldybės viešosiose vietose organizavimo tvarkos aprašus, įtraukiant į dokumentų, kuriuos privalo pateikti organizatoriai dėl leidimo renginiui, sąrašą, suderinimus su atitinkamomis institucijomis.

Tiesa, viešojoje erdvėje suabejota, ar VSTT vadovas neperžengė kompetencijos ribų, prašydamas savivaldybes papildyti esamus renginių organizavimo tvarkos aprašus nustatant lankytojo bilieto privalomumą masinių komercinių renginių organizatoriams.

Paklaustas, ar dokumente suformuluotas prašymas nesikerta su galiojančiais teisės aktais, A. Stanislovaitis patikino, kad raštas parengtas būtent vadovaujantis galiojančiais teisės aktais ir patvirtino, kad minėto rašto išties neketina atšaukti.

Papildys aprašą

Birštono savivaldybės, kurios teritorija yra Nemuno kilpų regioniniame parke, administracijos direktorė Jovita Tirvienė sakė, kad VSTT raštą „Dėl privalomo lankytojo bilieto saugomose teritorijose” gavo spalio 28 dieną.

„Birštono savivaldybė yra patvirtinusi renginių organizavimo Birštono savivaldybės teritorijoje tvarką, kurioje nustatyti reikalavimai fiziniams ir juridiniams asmenims, norintiems organizuoti įvairius renginius Birštono savivaldybėje. Atsižvelgiant į aukščiau minėtą VSTT raštą, numatoma papildyti Birštono savivaldybės renginių organizavimo tvarkos aprašą, nustatant lankytojo bilieto privalomumą masinių komercinių renginių organizatoriams“, – teigė J. Tirvienė.

Birštono savivaldybės administracijos direktorė pabrėžė - už lėšų už lankytojo bilietų surinkimą ir atsiskaitymą su saugomų teritorijų direkcijomis tampa atsakingas masinio komercinio renginio organizatorius, o ne savivaldybė.

Jau taikė tokią praktiką

Neringoje yra du gamtiniai rezervatai – Naglių gamtinis rezervatas ir Grobšto gamtinis rezervatas, taip pat kraštovaizdžio draustiniai (Alksnynės, Garnių kalno, Karvaičių, Parnidžio, Raganos Kalno), geomorfologiniai draustiniai (Angių, Gamtos paminklo – Urbo kalno, Hageno gūbrio), talasologinis (jūrinis) draustinis.

Neringos savivaldybės administracijos vyr. specialistė (atstovė spaudai, ryšiams su visuomene) Sandra Vaišvilaitė teigė, kad Renginių organizavimo Neringos savivaldybei priklausančiose ar valdytojo teise valdomose viešojo naudojimo teritorijose tvarkos aprašas jau numato, kad visi organizatoriai renginį, vykstantį neurbanizuotose teritorijose, privalo suderinti su Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija,  taip pat su direkcija derinama ir renginio įrangos išdėstymo renginio vietoje schema.

„Jau iki šiol buvo taikoma tokia praktika, kad renginiams vykstant Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos valdomose teritorijose, masinių renginių organizatoriai į platinamų bilietų kainą įskaičiuodavo  ir lankytojo bilieto kainą. Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos pateiktą siūlymą dėl lankytojo bilieto planuojama teikti svarstyti Neringos savivaldybės tarybos komitetams“, – rašoma Neringos savivaldybės atsiųstame komentare.

Augustė Teiberytė

Nuotrauka
zvyrkelis
Įkelta:
prieš 5 valandas
Dar nesibaigus žiemos sezonui, žvyrkelių būklė kelia rūpesčių tiek kelininkams, tiek gyventojams. Kelininkų teigimu, ši žiema, kaip tampa įprasta, buvo nepalanki dėl vyravusių permainingų oro sąlygų – gausių ir mišrių kritulių, temperatūros pokyčių. Vis dažniau girdint gyventojų skundus dėl prastos žvyrkelių būklės – AB „Kelių priežiūra“ paaiškino, kaip ir kada jie yra prižiūrimi.
Nuotrauka
sulinys
Įkelta:
2024-02-22
Pavasarį patvinus upėms ir kitiems vandens telkiniams, kai vandens lygis artėja prie stichinio, kyla pavojus, kad gali būti užpilti ir šuliniai. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC), esant tokiai situacijai, ragina gyventojus nevartoti užlietų šulinių vandens maistui, kadangi toks vanduo gali būti užterštas cheminėmis medžiagomis, mikrooganizmais (atsirandančiais dėl užteršto dirvožemio, žuvusių gyvūnų, pavyzdžiui, graužikų) ir kt.
Nuotrauka
vaikai
Įkelta:
2024-02-22
Nuo 2024 metų pradžios indeksavus bazinės socialinės išmokos dydį, padidėjo globos (rūpybos) išmoka globojamiems (rūpinamiems) vaikams ir besimokantiems ar studijuojantiems buvusiems globotiniams. Globos (rūpybos) išmokos dydis priklauso nuo vaiko amžiaus ir jo poreikių. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena kokia valstybės pagalba gali pasinaudoti žmonės, pasiryžę svarbiai misijai, – suteikę namų šilumą be tėvų globos likusiems vaikams.
Nuotrauka
maisto bankas
Įkelta:
2024-02-20
Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ ruošiasi įgyvendinti Materialinio nepritekliaus mažinimo programą, kurios metu stokojantiems bus išdalintos kortelės maistui įsigyti bei suteikta papildoma parama maistu. Daugiau nei trisdešimt Lietuvos savivaldybių šią organizaciją pasirinko partneriu, padėsiančiu pagal naują tvarką nepasiturintiems dalinti parduotuvių korteles. Net keturiasdešimt dvejose savivaldybėse „Maisto bankas“ korteles gausiantiems pasiūlė  galimybę naudotis organizacijos įrengtų atiduotuvių paslauga.
Nuotrauka
VMI
Įkelta:
2024-02-19
Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) praneša, kad nuo šiandien Klaipėdos, Tauragės ir Telšių apskričių mokesčių mokėtojams, gyvenantiems nutolusiose nuo didžiųjų regiono miestų vietovėse siūlo naują paslaugą – mokesčių darbuotojo vizitą. Vasario 19 dieną į gyvenvietes išvyko VMI autobusiukas, kuriame klientams teikiamos VMI paslaugos – nuo pažymų išdavimo iki individualios veiklos registravimo ar pagalbos pildant deklaracijas.
Nuotrauka
projektas
Įkelta:
2024-02-15
2024 m. vasario 12 dieną Tauragėje lankėsi Dr. Jurgita Vaitiekūnienė iš VšĮ „Aplinkos apsaugos politikos centro” ir Vilniaus universiteto mokslininkai Dr. Egidijus Rimkus, Dr. Justas Kažys ir Dr. Justinas Kilpys su tikslu aptarti Tauragės rajono savivaldybei rengiamą prisitaikymo prie klimato kaitos planą.
Nuotrauka
genejimas
Įkelta:
2024-02-13
Aplinkos apsaugos departamentas primena, ką svarbu žinoti gyventojams norint genėti ar šalinti želdinius. Svarbiausią informaciją apie želdinių priežiūrą ir tvarkymą rasite vienoje vietoje – departamento parengtoje atmintinėje.  
Nuotrauka
miestas
Įkelta:
2024-02-12
Atsinaujinančių energijos išteklių dalis įvairiose šalies savivaldybėse yra labai nevienodas ir sudaro nuo 11 iki beveik 80 proc. bendro energijos suvartojimo, rodo Energetikos ministerijos duomenys. Kaip vienas iš gerųjų pavyzdžių išskiriama Tauragės rajono savivaldybė, kuri yra išsikėlusi tikslą tapti žaliausia savivaldybe Lietuvoje. Jau šiuo metu ji yra pasiekusi 76,7 proc. atsinaujinančios energijos dalį, o iki 2030 m. siekia tapti klimatui neutraliu miestu.
Nuotrauka
Tyrimai
Įkelta:
2024-02-08
Vasario 7 dieną, Tauragėje pradėti vykdyti Jūros krantinės geologiniai tyrimai. Šiuos tyrimus pagal 2023 m. rugpjūčio mėnesį pasirašytą sutartį atlieka įmonė UAB „Geoaplinka“.
Nuotrauka
sukciai
Asociatyvi Pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-02-08
Daugelis mūsų galvojame, kad jau puikiai žinome telefoninių ar internetinių sukčių taktikas. Tačiau, ekspertai įspėja, kad mes vis tiek nesame šimtu procentu apsaugoti nuo pasidavimo netikėtoms manipuliacijoms mūsų protu ir jausmais. Kokį vaidmenį psichologija vaidina finansinėse apgaulėse, kaip apgavikai pasirenka savo aukas ir kaip nuo jų apsisaugoti, pasakoja psichologas Edvardas Šidlauskas ir „Luminor“ banko Sukčiavimo rizikos valdymo skyriaus vadovas Linas Sadeckas.
Nuotrauka
darbas
Įkelta:
2024-02-07
Įsigaliojus naujiems teisės aktams, Užimtumo tarnyba ėmė lanksčiau vertinti  klientus, kurie atsisako siūlomo tinkamo darbo: bedarbio statuso netenkama po antro tokio atsisakymo per 12 mėnesių. Tačiau tuo pačiu remiantis naujo įstatymo nuostatomis imta taikyti griežtesnė atsakomybė tiems, kurie nelegaliai dirba ar vykdo nelegalią veiklą, gauna nelegalias pajamas.
Nuotrauka
dujos
Įkelta:
2024-02-07
Vasario 1 d., paskelbtas kvietimas teikti paraiškas finansuoti suskystintų naftos dujų balionų daugiabučiuose pakeitimą kitais energijos šaltiniais. Tam Energetikos ministerija šiemet skyrė 3,8 mln. eurų. 
Nuotrauka
kelias
TVK nuotrauka
Įkelta:
2024-02-07
Pasikeitę orai, tirpstantis sniegas ir ledas sukėlė potvynius dalyje vakarų Lietuvos. Šiemet jie gerokai intensyvesni ir prasidėjo anksčiau: kai kuriuose valstybinės reikšmės kelių ruožuose jau dabar ribojamas ar net draudžiamas eismas. Ekstremaliausia situacija yra Pagėgiuose – rajoniniame kelyje Plaškiai-Lazdėnai-Panemunė, kur potvynis nuplovė rudenį rekonstruotą kelią.
Nuotrauka
atliekos
Įkelta:
2024-02-07
Šiemet daugelyje Lietuvos miestų pradėjus atskirai rūšiuoti biologines (įskaitant maisto ir virtuvės) atliekas viešojoje erdvėje kyla diskusijų, kas priskiriama šioms atliekoms. Aplinkos ministerijos specialistai paaiškina, ką galima mesti į biologinių atliekų konteinerius.
Nuotrauka
biudžetas
Įkelta:
2024-02-05
Visą vasario mėnesį gyventojai kviečiami prisidėti prie jau ketvirtus metus organizuojamo dalyvaujamojo biudžeto, teikiant pačias kūrybiškiausias savo idėjas. Tauragės rajono savivaldybės gyventojai, dalyvaujamojo biudžeto proceso metu, turi galimybę patys nuspręsti, kaip bus panaudota dalis biudžeto. Paraiškos, atitinkančios reikalavimus, bus teikiamos gyventojų balsavimui. Daugiausiai balsų surinkę projektai bus įgyvendinti miesto biudžeto lėšomis.
Nuotrauka
aplinka
Įkelta:
2024-02-02
„Sėkmingai baigėme vieną svarbiausių XVIII-os Vyriausybės pradėtų reformų. Nuo vasario 1-osios 59 Lietuvos savivaldybės jau tapo valstybinės žemės patikėtinėmis, t. y. pasirašė priėmimo-perdavimo aktus ir Registrų centras jau įregistravo joms patikėjimo teisę. Savivaldybės nuo šiol pačios galės skirstyti miestų ir miestelių žemę, pagal savo poreikius ir turės daugiau galimybių papildomų investicijų pritraukimui į regionus“, – Nacionalinės žemės tarnybos reformą apibendrino aplinkos ministras S. Gentvilas.
Nuotrauka
zvejyba
Įkelta:
2024-01-31
Kaip ir kasmet, vasario 1 d. įsigalioja draudimas žvejoti lydekas, jis tęsis iki balandžio 30 d. Taip pat iki balandžio 30 d. draudžiama žvejoti masalui naudojant žuvelę (išskyrus žvejybą Kuršių mariose ir žvejybą žuvies gabalėliu). Tuo tarpu vėgėlių žvejybos draudimas baigiasi – nuo vasario 1 d. (imtinai) jau leidžiama šias žuvis žvejoti.
Nuotrauka
programelel
Įkelta:
2024-01-31
Besitęsiant vienam sudėtingiausių eismo sąlygų sezonui – žiemai, AB „Kelių priežiūra“ sukūrė interaktyvų kelių priežiūros žiemą žemėlapį, kuris viešai kiekvienam pasiekiamas čia: https://ziema.keliuprieziura.lt/. Jis padės informuoti eismo dalyvius apie planuojamus ir atliktus valstybinės reikšmės kelių sniego ir ledo valymo bei ledą tirpdančių medžiagų barstymo darbus, taip pat suteiks informaciją apie kelių priežiūros technikos lokaciją priežiūros maršrutuose.
Nuotrauka
feniksas
Įkelta:
2024-01-30
Sausio 29 d. iškilmingoje ceremonijoje Vilniaus rotušėje, devintą kartą buvo išdalyti prestižiniai Lietuvos kultūros centrų asociacijos apdovanojimai „Auksinis Feniksas“. Iškilmingame renginyje kultūros centrų bendruomenę sveikino Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda. Šiuo renginiu siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į kultūros centrus, jų vykdomą veiklą bei pagerbti ir išskirti ten dirbančius kūrėjus, ryškiausius kultūros centrų puoselėtojus bei tuos kurie neatlygintinai prisideda prie kultūros puoselėjimo.