Perspėja tėvelius atidžiau stebėti, ką veikia jų vaikai
Įkelta:
2022-10-03
Nuotrauka
huggy wuggy
,
Nuotrauka
huggy wuggy

Jei kurią dieną nebegrįšiu iš darbo, vadinasi mane suvalgė „zombiai“. O mokyklos koridoriuose kasmet jų daugėja. Pertraukų metu kartais šiurpas pagaugais nueina, nes pradinukų korpuse „zombiai“ ir „monstrai“ tiesiog kabinasi tau ant nugaros, o neretai vieni kitiems ir į veidus.

Tikiuosi, visuomenė dar tiek neišsikraustė iš proto, kad imtų toleruoti smurtą artimoje aplinkoje. O smurtas artimoje aplinkoje yra ne tik smurtas tarp šeimos narių, bet ir smurtas vaikų technologijose. Jis sutrikdo vaikų psichiką ir diktuoja jiems žalingus elgesio, problemų sprendimų, emocijų išreiškimo būdus.

Dirbant mokykloje galima pamatyti pasekmes „plika akimi“: nuo baimės sėdėti klasėje, nes per ventiliacinę angą bet kada gali išlįsti išsiviepęs „Huggy Wuggy“, iki klasės draugų „zombinimo“ ir smurto į juos.

Kartais suaugę nepastebi kažko blogo vaikų ekranuose, kaip ir kol kas daugelis mano, kad „Simpsonai“ yra vaikiškas filmukas, nes nepažiūrėjo nei vienos serijos iki galo. Suaugusius noriu įspėti nepasikliauti „draugiškais“ žaidimais vaikų ekranuose, kurie dažniausiai toli gražu nėra tokie „nekalti“. IT žaidimų industrija labai gudriai manipuliuoja vaizdais ir situacijomis, pritraukdama žaidėjų dėmesį.

Pvz., žaidime „Baby In Yellow“ mielas nekaltas kūdikėlis, kurį reikia pamaitinti, pervystyti, pasekti jam pasaką, staiga (tėvams nematant) tampa bauginančiu vaiduokliu.

Vienas iškrypėliškiausių ir vaikus demoralizuojančių žaidimų tai „School Simulator“. Vaizduose dominuoja mokyklos aplinka. Laisvė kitus mokinius žudyti. Galima pagauti klasės draugę ir jos galvą įkišti į didelį ventiliatorių. Ekranas apsitaško kraujais. Mokinė begalvį lavoną tąso po mokyklą ir isteriškai juokiasi. Mokinių sužvėrėjimą skatina ir „Yandene simulator“ žaidimas.

Tokie ir panašūs net vieną kartą pamatyti vaizdai gali sutrikdyti vaikų psichiką, jau nekalbant apie pastovų žudynių, patyčių, siaubo scenų vartojimą. Neapsigaudinėkime, kad „tai tik žaidimas“ ir „mano vaikas atskiria tikrovę nuo virtualios realybės“. Tikrai neatskiria. Tokios vizualinės patirtys programuoja smegenis taip sudėtingai, kad pasekmės kiekvienam pasireiškia skirtingai: agresyvumu, nepagarbiu bendravimu su tėvais, nejautriu ir neempatišku elgesiu su bendraamžiais, konfliktiniais santykiais su broliais ir sesėmis, paaštrėjusiomis piktdžiugos, pykčio ir nerimo emocijomis, įvairiomis baimėmis, naktiniu šlapinimusi, psichosomatiniais skausmais, miego, apetito sutrikimais, varginančiais košmarais, sutrikusiu dėmesiu, dėl ko prastėja mokymasis ir atsiranda eilė kitų problemų.

Italijos mokslininkai prieš 20 metų aptiko veidrodinius neuronus, kurie ypač aktyvūs vaikų amžiuje. Vaikų elgesio mokymesi šie neuronai yra patys svarbiausi, nes jų smegenys „neišradinėja naujo dviračio“, o paprasčiausiai nukopijuoja aplinkinių elgesį. Taigi, „ką stebime, tuo ir tampame“.

Kuo mes skiriamės nuo tautos, kuri ant vaikiškų marškinėlių paišo Z raides ir taip kursto neapykantą kitai tautai bei skatina palaikyti smurtą, jei Lietuvos šeimose, masiniuose vaikų renginiuose yra perkami, demonstruojami „Huggy Wuggy“ minkšti žaisliukai su kreiva psichopatine šypsena? Ar jūs pažiūrėjote kokias vertybes ir kokį elgesį mes palaikome su „Huggy Wuggy“ simbolika? Kviečiu susipažinti su šiuo žaidimu ir filmuku. Esu įsitikinusi, kad mažiausiai ką žalingo gali padaryti „Huggy Wuggy“ turinys, tai ankstyvame amžiuje sustiprinti tėvų praradimo baimę ir paskatinti patologinį prisirišimą prie jų. Tose animacijose tėvai absurdiškai miršta ir nėra laimingos pabaigos. Nė grūdo vilties. O žaidime „Huggy Wuggy“ virsta gąsdinančia pabaisa.

Nuotraukoje įvardijau vaikų psichikai pavojingų žaidimų sąrašą, bet toli gražu jis nėra pilnas. Saugiausias būdas – nuodugniai patiems susipažinti su vaikų žaidžiamais žaidimais ir nepasikliauti juose pavieniais gražiais epizodais.

Parengė psichologė Eglė Ramanauskaitė
 

Nuotrauka
zvyrkelis
Įkelta:
prieš 11 valandų
Dar nesibaigus žiemos sezonui, žvyrkelių būklė kelia rūpesčių tiek kelininkams, tiek gyventojams. Kelininkų teigimu, ši žiema, kaip tampa įprasta, buvo nepalanki dėl vyravusių permainingų oro sąlygų – gausių ir mišrių kritulių, temperatūros pokyčių. Vis dažniau girdint gyventojų skundus dėl prastos žvyrkelių būklės – AB „Kelių priežiūra“ paaiškino, kaip ir kada jie yra prižiūrimi.
Nuotrauka
sulinys
Įkelta:
2024-02-22
Pavasarį patvinus upėms ir kitiems vandens telkiniams, kai vandens lygis artėja prie stichinio, kyla pavojus, kad gali būti užpilti ir šuliniai. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC), esant tokiai situacijai, ragina gyventojus nevartoti užlietų šulinių vandens maistui, kadangi toks vanduo gali būti užterštas cheminėmis medžiagomis, mikrooganizmais (atsirandančiais dėl užteršto dirvožemio, žuvusių gyvūnų, pavyzdžiui, graužikų) ir kt.
Nuotrauka
vaikai
Įkelta:
2024-02-22
Nuo 2024 metų pradžios indeksavus bazinės socialinės išmokos dydį, padidėjo globos (rūpybos) išmoka globojamiems (rūpinamiems) vaikams ir besimokantiems ar studijuojantiems buvusiems globotiniams. Globos (rūpybos) išmokos dydis priklauso nuo vaiko amžiaus ir jo poreikių. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena kokia valstybės pagalba gali pasinaudoti žmonės, pasiryžę svarbiai misijai, – suteikę namų šilumą be tėvų globos likusiems vaikams.
Nuotrauka
maisto bankas
Įkelta:
2024-02-20
Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ ruošiasi įgyvendinti Materialinio nepritekliaus mažinimo programą, kurios metu stokojantiems bus išdalintos kortelės maistui įsigyti bei suteikta papildoma parama maistu. Daugiau nei trisdešimt Lietuvos savivaldybių šią organizaciją pasirinko partneriu, padėsiančiu pagal naują tvarką nepasiturintiems dalinti parduotuvių korteles. Net keturiasdešimt dvejose savivaldybėse „Maisto bankas“ korteles gausiantiems pasiūlė  galimybę naudotis organizacijos įrengtų atiduotuvių paslauga.
Nuotrauka
VMI
Įkelta:
2024-02-19
Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) praneša, kad nuo šiandien Klaipėdos, Tauragės ir Telšių apskričių mokesčių mokėtojams, gyvenantiems nutolusiose nuo didžiųjų regiono miestų vietovėse siūlo naują paslaugą – mokesčių darbuotojo vizitą. Vasario 19 dieną į gyvenvietes išvyko VMI autobusiukas, kuriame klientams teikiamos VMI paslaugos – nuo pažymų išdavimo iki individualios veiklos registravimo ar pagalbos pildant deklaracijas.
Nuotrauka
projektas
Įkelta:
2024-02-15
2024 m. vasario 12 dieną Tauragėje lankėsi Dr. Jurgita Vaitiekūnienė iš VšĮ „Aplinkos apsaugos politikos centro” ir Vilniaus universiteto mokslininkai Dr. Egidijus Rimkus, Dr. Justas Kažys ir Dr. Justinas Kilpys su tikslu aptarti Tauragės rajono savivaldybei rengiamą prisitaikymo prie klimato kaitos planą.
Nuotrauka
genejimas
Įkelta:
2024-02-13
Aplinkos apsaugos departamentas primena, ką svarbu žinoti gyventojams norint genėti ar šalinti želdinius. Svarbiausią informaciją apie želdinių priežiūrą ir tvarkymą rasite vienoje vietoje – departamento parengtoje atmintinėje.  
Nuotrauka
miestas
Įkelta:
2024-02-12
Atsinaujinančių energijos išteklių dalis įvairiose šalies savivaldybėse yra labai nevienodas ir sudaro nuo 11 iki beveik 80 proc. bendro energijos suvartojimo, rodo Energetikos ministerijos duomenys. Kaip vienas iš gerųjų pavyzdžių išskiriama Tauragės rajono savivaldybė, kuri yra išsikėlusi tikslą tapti žaliausia savivaldybe Lietuvoje. Jau šiuo metu ji yra pasiekusi 76,7 proc. atsinaujinančios energijos dalį, o iki 2030 m. siekia tapti klimatui neutraliu miestu.
Nuotrauka
Tyrimai
Įkelta:
2024-02-08
Vasario 7 dieną, Tauragėje pradėti vykdyti Jūros krantinės geologiniai tyrimai. Šiuos tyrimus pagal 2023 m. rugpjūčio mėnesį pasirašytą sutartį atlieka įmonė UAB „Geoaplinka“.
Nuotrauka
sukciai
Asociatyvi Pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-02-08
Daugelis mūsų galvojame, kad jau puikiai žinome telefoninių ar internetinių sukčių taktikas. Tačiau, ekspertai įspėja, kad mes vis tiek nesame šimtu procentu apsaugoti nuo pasidavimo netikėtoms manipuliacijoms mūsų protu ir jausmais. Kokį vaidmenį psichologija vaidina finansinėse apgaulėse, kaip apgavikai pasirenka savo aukas ir kaip nuo jų apsisaugoti, pasakoja psichologas Edvardas Šidlauskas ir „Luminor“ banko Sukčiavimo rizikos valdymo skyriaus vadovas Linas Sadeckas.
Nuotrauka
darbas
Įkelta:
2024-02-07
Įsigaliojus naujiems teisės aktams, Užimtumo tarnyba ėmė lanksčiau vertinti  klientus, kurie atsisako siūlomo tinkamo darbo: bedarbio statuso netenkama po antro tokio atsisakymo per 12 mėnesių. Tačiau tuo pačiu remiantis naujo įstatymo nuostatomis imta taikyti griežtesnė atsakomybė tiems, kurie nelegaliai dirba ar vykdo nelegalią veiklą, gauna nelegalias pajamas.
Nuotrauka
dujos
Įkelta:
2024-02-07
Vasario 1 d., paskelbtas kvietimas teikti paraiškas finansuoti suskystintų naftos dujų balionų daugiabučiuose pakeitimą kitais energijos šaltiniais. Tam Energetikos ministerija šiemet skyrė 3,8 mln. eurų. 
Nuotrauka
kelias
TVK nuotrauka
Įkelta:
2024-02-07
Pasikeitę orai, tirpstantis sniegas ir ledas sukėlė potvynius dalyje vakarų Lietuvos. Šiemet jie gerokai intensyvesni ir prasidėjo anksčiau: kai kuriuose valstybinės reikšmės kelių ruožuose jau dabar ribojamas ar net draudžiamas eismas. Ekstremaliausia situacija yra Pagėgiuose – rajoniniame kelyje Plaškiai-Lazdėnai-Panemunė, kur potvynis nuplovė rudenį rekonstruotą kelią.
Nuotrauka
atliekos
Įkelta:
2024-02-07
Šiemet daugelyje Lietuvos miestų pradėjus atskirai rūšiuoti biologines (įskaitant maisto ir virtuvės) atliekas viešojoje erdvėje kyla diskusijų, kas priskiriama šioms atliekoms. Aplinkos ministerijos specialistai paaiškina, ką galima mesti į biologinių atliekų konteinerius.
Nuotrauka
biudžetas
Įkelta:
2024-02-05
Visą vasario mėnesį gyventojai kviečiami prisidėti prie jau ketvirtus metus organizuojamo dalyvaujamojo biudžeto, teikiant pačias kūrybiškiausias savo idėjas. Tauragės rajono savivaldybės gyventojai, dalyvaujamojo biudžeto proceso metu, turi galimybę patys nuspręsti, kaip bus panaudota dalis biudžeto. Paraiškos, atitinkančios reikalavimus, bus teikiamos gyventojų balsavimui. Daugiausiai balsų surinkę projektai bus įgyvendinti miesto biudžeto lėšomis.
Nuotrauka
aplinka
Įkelta:
2024-02-02
„Sėkmingai baigėme vieną svarbiausių XVIII-os Vyriausybės pradėtų reformų. Nuo vasario 1-osios 59 Lietuvos savivaldybės jau tapo valstybinės žemės patikėtinėmis, t. y. pasirašė priėmimo-perdavimo aktus ir Registrų centras jau įregistravo joms patikėjimo teisę. Savivaldybės nuo šiol pačios galės skirstyti miestų ir miestelių žemę, pagal savo poreikius ir turės daugiau galimybių papildomų investicijų pritraukimui į regionus“, – Nacionalinės žemės tarnybos reformą apibendrino aplinkos ministras S. Gentvilas.
Nuotrauka
zvejyba
Įkelta:
2024-01-31
Kaip ir kasmet, vasario 1 d. įsigalioja draudimas žvejoti lydekas, jis tęsis iki balandžio 30 d. Taip pat iki balandžio 30 d. draudžiama žvejoti masalui naudojant žuvelę (išskyrus žvejybą Kuršių mariose ir žvejybą žuvies gabalėliu). Tuo tarpu vėgėlių žvejybos draudimas baigiasi – nuo vasario 1 d. (imtinai) jau leidžiama šias žuvis žvejoti.
Nuotrauka
programelel
Įkelta:
2024-01-31
Besitęsiant vienam sudėtingiausių eismo sąlygų sezonui – žiemai, AB „Kelių priežiūra“ sukūrė interaktyvų kelių priežiūros žiemą žemėlapį, kuris viešai kiekvienam pasiekiamas čia: https://ziema.keliuprieziura.lt/. Jis padės informuoti eismo dalyvius apie planuojamus ir atliktus valstybinės reikšmės kelių sniego ir ledo valymo bei ledą tirpdančių medžiagų barstymo darbus, taip pat suteiks informaciją apie kelių priežiūros technikos lokaciją priežiūros maršrutuose.
Nuotrauka
feniksas
Įkelta:
2024-01-30
Sausio 29 d. iškilmingoje ceremonijoje Vilniaus rotušėje, devintą kartą buvo išdalyti prestižiniai Lietuvos kultūros centrų asociacijos apdovanojimai „Auksinis Feniksas“. Iškilmingame renginyje kultūros centrų bendruomenę sveikino Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda. Šiuo renginiu siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į kultūros centrus, jų vykdomą veiklą bei pagerbti ir išskirti ten dirbančius kūrėjus, ryškiausius kultūros centrų puoselėtojus bei tuos kurie neatlygintinai prisideda prie kultūros puoselėjimo.