Perspėja tėvelius atidžiau stebėti, ką veikia jų vaikai
Įkelta:
2022-10-03
Nuotrauka
huggy wuggy
,
Nuotrauka
huggy wuggy

Jei kurią dieną nebegrįšiu iš darbo, vadinasi mane suvalgė „zombiai“. O mokyklos koridoriuose kasmet jų daugėja. Pertraukų metu kartais šiurpas pagaugais nueina, nes pradinukų korpuse „zombiai“ ir „monstrai“ tiesiog kabinasi tau ant nugaros, o neretai vieni kitiems ir į veidus.

Tikiuosi, visuomenė dar tiek neišsikraustė iš proto, kad imtų toleruoti smurtą artimoje aplinkoje. O smurtas artimoje aplinkoje yra ne tik smurtas tarp šeimos narių, bet ir smurtas vaikų technologijose. Jis sutrikdo vaikų psichiką ir diktuoja jiems žalingus elgesio, problemų sprendimų, emocijų išreiškimo būdus.

Dirbant mokykloje galima pamatyti pasekmes „plika akimi“: nuo baimės sėdėti klasėje, nes per ventiliacinę angą bet kada gali išlįsti išsiviepęs „Huggy Wuggy“, iki klasės draugų „zombinimo“ ir smurto į juos.

Kartais suaugę nepastebi kažko blogo vaikų ekranuose, kaip ir kol kas daugelis mano, kad „Simpsonai“ yra vaikiškas filmukas, nes nepažiūrėjo nei vienos serijos iki galo. Suaugusius noriu įspėti nepasikliauti „draugiškais“ žaidimais vaikų ekranuose, kurie dažniausiai toli gražu nėra tokie „nekalti“. IT žaidimų industrija labai gudriai manipuliuoja vaizdais ir situacijomis, pritraukdama žaidėjų dėmesį.

Pvz., žaidime „Baby In Yellow“ mielas nekaltas kūdikėlis, kurį reikia pamaitinti, pervystyti, pasekti jam pasaką, staiga (tėvams nematant) tampa bauginančiu vaiduokliu.

Vienas iškrypėliškiausių ir vaikus demoralizuojančių žaidimų tai „School Simulator“. Vaizduose dominuoja mokyklos aplinka. Laisvė kitus mokinius žudyti. Galima pagauti klasės draugę ir jos galvą įkišti į didelį ventiliatorių. Ekranas apsitaško kraujais. Mokinė begalvį lavoną tąso po mokyklą ir isteriškai juokiasi. Mokinių sužvėrėjimą skatina ir „Yandene simulator“ žaidimas.

Tokie ir panašūs net vieną kartą pamatyti vaizdai gali sutrikdyti vaikų psichiką, jau nekalbant apie pastovų žudynių, patyčių, siaubo scenų vartojimą. Neapsigaudinėkime, kad „tai tik žaidimas“ ir „mano vaikas atskiria tikrovę nuo virtualios realybės“. Tikrai neatskiria. Tokios vizualinės patirtys programuoja smegenis taip sudėtingai, kad pasekmės kiekvienam pasireiškia skirtingai: agresyvumu, nepagarbiu bendravimu su tėvais, nejautriu ir neempatišku elgesiu su bendraamžiais, konfliktiniais santykiais su broliais ir sesėmis, paaštrėjusiomis piktdžiugos, pykčio ir nerimo emocijomis, įvairiomis baimėmis, naktiniu šlapinimusi, psichosomatiniais skausmais, miego, apetito sutrikimais, varginančiais košmarais, sutrikusiu dėmesiu, dėl ko prastėja mokymasis ir atsiranda eilė kitų problemų.

Italijos mokslininkai prieš 20 metų aptiko veidrodinius neuronus, kurie ypač aktyvūs vaikų amžiuje. Vaikų elgesio mokymesi šie neuronai yra patys svarbiausi, nes jų smegenys „neišradinėja naujo dviračio“, o paprasčiausiai nukopijuoja aplinkinių elgesį. Taigi, „ką stebime, tuo ir tampame“.

Kuo mes skiriamės nuo tautos, kuri ant vaikiškų marškinėlių paišo Z raides ir taip kursto neapykantą kitai tautai bei skatina palaikyti smurtą, jei Lietuvos šeimose, masiniuose vaikų renginiuose yra perkami, demonstruojami „Huggy Wuggy“ minkšti žaisliukai su kreiva psichopatine šypsena? Ar jūs pažiūrėjote kokias vertybes ir kokį elgesį mes palaikome su „Huggy Wuggy“ simbolika? Kviečiu susipažinti su šiuo žaidimu ir filmuku. Esu įsitikinusi, kad mažiausiai ką žalingo gali padaryti „Huggy Wuggy“ turinys, tai ankstyvame amžiuje sustiprinti tėvų praradimo baimę ir paskatinti patologinį prisirišimą prie jų. Tose animacijose tėvai absurdiškai miršta ir nėra laimingos pabaigos. Nė grūdo vilties. O žaidime „Huggy Wuggy“ virsta gąsdinančia pabaisa.

Nuotraukoje įvardijau vaikų psichikai pavojingų žaidimų sąrašą, bet toli gražu jis nėra pilnas. Saugiausias būdas – nuodugniai patiems susipažinti su vaikų žaidžiamais žaidimais ir nepasikliauti juose pavieniais gražiais epizodais.

Parengė psichologė Eglė Ramanauskaitė
 

Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
prieš 13 valandų
Iškritus sniegui eismo sąlygos tapo sudėtingesnės. Tačiau kelininkai susitvarko – pagrindinės Tauragės gatvės nuvalomos laiku. Bet tauragiškiai kalba apie kitą problemą – visas valytuvais nuo gatvių nugramdomas sniegas nustumiamas tiesiai ant šaligatvio. Ne ką mažiau pasipiktinimo sukelia ir slidžios miesto žvyruotos gatvės, kurios dabar labiau primena čiuožyklas. Išsamiau apie kaskart kartu su žiema grįžtančias problemas – „Tauragės žinių“ vedamajame. 
Nuotrauka
rukymas
Gretos Savickienės nuotrauka
Įkelta:
prieš 19 valandų
Šalyje vis dažniau pasigirsta istorijų apie su rūkymu susijusius įvykius, kartais pasibaigiančius ir mirtimis. Dažniausia problema tarp jaunimo – elektroninių cigarečių rūkymas. Nors Tauragėje tokių atvejų registruota, regis, nedaug –  32 per devynis šių metų mėnesius, mokiniai pastebi, kad bendraamžiai rūko ir  nevengia to daryti net mokyklų patalpose.
Nuotrauka
ledas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Šaltajam sezonui vis labiau įsibėgėjant dalinamės Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos parengta informacija, kaip saugiai elgtis ant ledo. 
Nuotrauka
pagalba
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-11-29
Tauragės rajono savivaldybė kviečia prisidėti prie humanitarinės pagalbos teikimo Ukrainai. Parama bus renkama gruodžio 2-ąją, 11–18 val., ir gruodžio 3-ąją, 10–16 val. 
Nuotrauka
vaiku linija telefonas
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2022-11-29
Visoje Lietuvoje, kaip skelbia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, pradėjo veikti nemokama Vaiko teisių linija 8 800 10 800.
Nuotrauka
kaminskis algimantas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-11-28
Šią savaitę baigėsi dokumentų priėmimas į dviejų mokyklų vadovų konkursus. Atrankos vyks gruodžio pirmosiomis dienomis. Gruodžio paskutinę dieną su mokykla atsisveikins 30 metų Jovarų pagrindinei mokyklai vadovavęs Algimantas Kaminskis. O Žalgirių gimnazijos direktorius Jonas Jatautas besibaigiant kadencijai iš pareigų pasitraukė spalio 1-ąją. Abiejuose konkursuose susirungs 7 pretendentai. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-11-28
Šią savaitę, lapkričio 28 d. – gruodžio 3 d., muitinės pareigūnai skirs ypatingą dėmesį į Lietuvą įvežamų sankcionuojamų prekių patikrai. Kilus įtarimams, kad prekių kilmės arba paskirties šalis nurodyta klaidingai, kroviniai ir juos lydintys dokumentai bus tikrinami itin griežtai.
Nuotrauka
autobusai
Įkelta:
2022-11-28
Kaimyninis Šilutės rajonas, rodos, ranka pasiekiamas, tačiau norėdamas ten nuvažiuoti autobusu kelionėje turi užtrukti 6–7 val. Apie tai papasakojo tauragiškė Birutė, kelis kartus per mėnesį norinti per Šilutę pasiekti Rusnę, ir klausė, gal ketinama atnaujinti keleivinių autobusų maršrutą į šią savivaldybę. 
Nuotrauka
neregiai
Įkelta:
2022-11-27
Lapkričio 22-ąją Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos (LASS) Tauragės filialas vykdė akciją „Draugiška neregiams aplinka“. Ta proga į mūsų miestą atvyko LASS fizinės aplinkos pritaikymo specialistas Vytautas Gentvilas.
Nuotrauka
uzi
Įkelta:
2022-11-26
Darbo neturinčių jaunuolių gretos retėja, tačiau tuo pačiu metu ryškėja kitas svarbus reiškinys. Užimtumo tarnybos duomenimis, tarp nedirbančių jaunuolių net 50,4 proc. neturi jokios kvalifikacijos. Su aukštuoju išsilavinimu yra kas ketvirtas (24 proc.) darbo neturintis jaunuolis.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2022-11-24
Gydytojų darbas – gydyti ar tramdyti agresyvius ir apsvaigusius pacientus? Girti žmonės neretai patenka į ligoninių priėmimo skyrius, nes krisdami patiria galvos traumų, kaulų lūžių. Kiti randami tiesiog gatvėse ir reikia patikrinti, ar nieko nesusižeidė. Tačiau vietoje to, kad leistų jiems suteikti kvalifikuotą pagalbą, dalis jų daro viską, kad sukeltų kuo daugiau problemų. Apie tokį atvejį Tauragės ligoninėje skaitykite „Tauragės žinių“ vedamajame. 
Nuotrauka
Įkelta:
2022-11-24
Spalio pabaigoje šalies savivaldybių administracijos, Lietuvos savivaldybių asociacija ir Nacionalinių parkų ir saugomų teritorijų direkcijos (NPSTD) gavo Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos (VSTT) raštą dėl privalomo lankytojo bilieto ir renginių derinimo su šiomis institucijomis. Savivaldybės, kuriose saugomų teritorijų ypač gausu, ketina atsižvelgti į VSTT prašymą ir papildyti esamus renginių organizavimo tvarkos aprašus, nustatant lankytojo bilieto privalomumą masinių komercinių renginių organizatoriams.
Nuotrauka
pspc
Autoriaus nuotrauka
Įkelta:
2022-11-23
Tauragėje, kaip ir visoje Lietuvoje, įsibėgėja Greitosios medicinos pagalbos (GMP) reforma. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) žada, kad ją įgyvendinus gyventojai pagalbos sulauks greičiau, ji bus teikiama kokybiškiau. Tačiau kol kas mažai kas žinoma – nežinia, nei kokią tiksliai teritoriją Tauragės medikai aptarnaus, nei kaip bus sprendžiamos problemos, susijusios su ne visuomet per 15–20 minučių atvykti spėjančiomis brigadomis. Esą tai turėtų paaiškėti tik suformavus GMP tarnybą, kuriai bus patikėta teikti medicinos paslaugas. Tiesa, nors nemažai atsakymų bus pateikta vėliau, Tauragės rajono savivaldybė sprendimą, leidžiantį toliau įgyvendinti reformą, buvo paprašyta priimti dabar.
Nuotrauka
laida
Įkelta:
2022-11-23
Hibridinis karas, propaganda, informacinis karas. Kaip atskirti informaciją nuo dezinformacijos? Ir kokios mūsų laukia informacinės grėsmės viešojoje erdvėje? Ar gebame savarankiškai atsirinkti ir vertinti informaciją? Apie visa tai Tauragės radijo laidų cikle „Kova dėl širdžių ir protų“.
Nuotrauka
daugiabutis
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-11-22
Trečiadienį į posėdį susirinkę Tauragės rajono savivaldybės tarybos nariai pritarė Tauragės rajono savivaldybės socialinio būsto fondo plėtrai ir leido savivaldybės administracijai  organizuoti dviejų socialinių būstų (3 kambarių) Tauragės mieste pirkimą. Butai bus perkami skelbiamų derybų būdu.
Nuotrauka
pinigai
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2022-11-21
Europos Parlamentas ir Europos Taryba priėmė direktyvą, kurioje įtvirtino nuostatas dėl deramo minimaliojo atlyginimo nustatymo. Tai galios ir nustatant minimalųjį darbo užmokestį mūsų šalies dirbantiesiems. Tikimasi, kad tai užtikrins tinkamas gyvenimo ir darbo sąlygas.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-11-21
Šįryt į darbą ar mokyklas skubėję tauragiškiai ne tik mėgavosi sniegu padengta žeme, bet ir turėjo būti itin atidūs – nors pagrindinės gatvės nuvalytos, sniego sankaupų netrūko, šaligatviai labai slidūs, o pačiame miesto centre – Dariaus ir Girėno bei Vytauto gatvių sankryžoje – jau nuo sekmadienio neveikia šviesoforas.
Nuotrauka
lauksargiai
Įkelta:
2022-11-21
Tauragės savivaldybės taryboje trečiadienį pritarta savivaldybės bendradarbiavimo su Pabėgėlių priėmimo centru sutarties sudarymui. Nors visi politikai išreiškė pritarimą tokio centro įkūrimui, opozicija piktinosi, kad net tarybos nariai apie pasitraukusiųjų nuo karo apgyvendinimui reikalingus vežamus daiktus į Lauksargius sužinojo tik iš žiniasklaidos.
Nuotrauka
langai
Įkelta:
2022-11-19
Lapkričio 19-ąją minint Pasaulinę smurto prieš vaikus prevencijos dieną, vaiko teisių gynėjai kviečia visuomenę nelikti abejingai vaikams ir šeimoms, kurioms reikia pagalbos. Tylėti smurto akivaizdoje – reiškia palikti vaiką problemas spręsti vieną. Tačiau net vienas skambutis gali tapti didžiausia investicija į vaiko ir visos šeimos ateitį. Ryžtis tokiam skambučiui vaiko teisių gynėjai šiemet skatina akcija „Šviesa languose“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-11-18
Dėl buvusio ar besitęsiančio snygio didžiojoje šalies dalyje, kaip informuoja kelininkai, valstybinės reikšmės kelių dangos slidžios, su šlapio sniego provėžomis, vietomis susiformavęs plikledis.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2022-11-17
Tauragėje, kaip ir visoje Lietuvoje, įsibėgėja Greitosios medicinos pagalbos (GMP) reforma. Sveikatos apsaugos ministerija žada, kad ją įgyvendinus gyventojai pagalbos sulauks greičiau, ji bus teikiama kokybiškiau. Tačiau kol kas nežinia, nei kokią tiksliai teritoriją Tauragės medikai aptarnaus, nei kaip bus sprendžiamos problemos, susijusios su ne visuomet pas ligonį per 15–20 minučių atvykti spėjančiomis brigadomis. Esą tai turėtų paaiškėti tik suformavus GMP tarnybą, kuriai bus patikėta teikti medicinos paslaugas. Tiesa, nors nemažai atsakymų bus pateikta vėliau, Tauragės rajono savivaldybė sprendimą, leidžiantį toliau įgyvendinti reformą, buvo paprašyta priimti dabar. Išsamiau apie tai skaitykite „Tauragės žinių“ vedamajame.