Kompensacijos už kurą bus gerokai didesnės
Įkelta:
2022-10-02
Nuotrauka
kuras
Nuotraukos autorius:
Reginos Vaičaitienės nuotrauka

Šildymas brangsta, tačiau gyventojams tiesiama pagalbos ranka – kompensacijos už būsto šildymą nepasiturintiems Tauragės rajono savivaldybės gyventojams didinamos. Tauragės rajono taryba priėmė sprendimą, kuriuo nustatė vidutines kuro kainas naujam šildymo sezonui, kurios bus taikomos kompensacijų už būsto šildymą ir karšto vandens ruošimą apskaičiavimui.

Brango kartais

Prasidedant naujam 2022–2023 m. šildymo sezonui buvo būtina nustatyti vidutines kuro kainas Tauragės rajono savivaldybėje, kuriomis remiantis bus apskaičiuojamos kompensacijos gyventojams. 

Kaip prieš tarybos posėdį Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto nariams teigė klausimą pristačiusi Socialinės paramos skyriaus vyriausioji specialistė Justina Balčiūnaitienė, siekiant 2022–2023 m. šildymo sezonui nustatyti vidutines kuro kainas Tauragės rajono savivaldybėje, rugpjūčio mėnesį buvo apklaustos įmonės, prekiaujančios kietuoju ir kitokiu kuru Tauragės apskrityje. Gauti duomenys susisteminti ir atlikta lyginamoji analizė, kuri parodo kainų pokytį per paskutinius penkerius metus. Pastebėta, kad išlaidos visoms kuro rūšims didėja 2,6 karto. Pavyzdžiui, malkos nuo 2017 m. brango 3,1 karto, anglys – 2,6 karto, durpių briketai – 2,1 karto, pjuvenų briketai – 3 kartus, pjuvenų granulės – 3,1 karto, dyzelinas (krosnių kuras) – 2,9 karto, suskystintos naftos dujos – 1,1 karto.

Kompensacijoms taikomos kainos – gerokai didesnės

Savivaldybės taryba nustatė 2022–2023 metų šildymo sezonui būsto šildymo ir karšto vandens išlaidų kompensacijoms apskaičiuoti taikomas vidutines kietojo ir kitokio kuro kainas (su pridėtinės vertės mokesčiu): malkos – 91 Eur/kub. m (praėjusį šildymo sezoną buvo 35 Eur), medžio pjuvenų granulės – 512 Eur/t (buvo 165 Eur), pjuvenų briketai – 434 Eur/t (buvo 155 Eur), durpės – 133 Eur/t (buvo 70 Eur), durpių briketai – 200 Eur/t (buvo 95 Eur), akmens anglys – 429 Eur/t (buvo 165 Eur), suskystintos naftos dujos – 975 Eur/t (buvo 700 Eur), dyzelinas (krosnių kuras) – 1225 Eur/t (buvo 500 Eur).

Tiesa, dar Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto posėdyje Rita Grigalienė teigė, kad visų rūšių kuro kainos auga kasdien ir šiuo metu yra gerokai didesnės nei surašytos analizėje – pavyzdžiui, medžio pjuvenų kaina dabar yra ne 512 eurų už toną, bet 650 eurų ir t.t. Socialinės paramos skyriaus vedėja Ligita Rimkuvienė žadėjo iki bendrojo komitetų posėdžio kuro kainas rinkoje patikslinti. Bendrojo komitetų posėdžio metu ji teigė, kad patikslinus kainas paaiškėjo, kad naftos dujų ir dyzelino kainos šiuo metu yra nukritusios – naftos dujų kaina šiuo metu yra 975 Eur/t, dyzelino –1225 Eur/t. Kitų kuro rūšių kainos ir dabar yra panašios. 

O kaip dėl kompensacijų besišildantiems moderniai? 

Vaclovas Karbauskis klausė, kaip bus kompensuojama už šildymą tiems, kurių būstai šildomi elektra. J. Balčiūnaitienė atsakė, jog gautas išaiškinimas, kad jei žmogus šildosi būstą elektra ir nori gauti kompensaciją, reikia pateikti naują šildymo būdą įrodančius dokumentus, šilumos siurblio naudingumo koeficientą ir nurodyti, kokiu tarifu mokama už elektrą. Keli tarybos nariai suabejojo, ar tikrai tokių dokumentų reikės ir ar tikrai gerai pasiruošta kompensacijų mokėjimui tiems žmonėms, kurie būstą šildosi naujoviškai – šilumos siurbliais oras-oras ar oras-vanduo. O V. Karbauskis teigė, kad šiems žmonėms dėl kompensacijų tikrai kils daug neaiškumų. Pasak L. Rimkuvienės, visą jiems reikalingą informaciją galima rasti savivaldybės interneto svetainėje. 

Pasak jos, jei žmogus nepateikia kuro įsigijimo dokumentų, kompensacija bus skaičiuojama pagal malkų įkainį, o jei pateikia – kompensacija skaičiuojama pagal konkrečią jo įsigyto kuro rūšį.

Stasiui Lapei paklausus, ar savivaldybė užteks pinigų kompensacijoms, L. Rimkuvienė teigė, kad kompensacijų gavėjų skaičius padidės maždaug 30-čia procentų, tačiau kompensacijoms jau gauta apie 400 tūkst. eurų, o mokėti planuojama ne iškart už visą šildymo sezoną, o pamėnesiui. 

Ar užteks pinigų?

Apie tai, ar užteks pinigų kompensacijoms, kalbėta ir Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto posėdyje. Tada apie tai, kad prašymų kompensuoti išlaidas kurui padaugės ir reikia galvoti, ar savivaldybė turės galimybę tiek mokėti, prabilo šio komiteto pirmininkė Jolanta Skrodenienė. Pasak jos, reikia galvoti apie savivaldybės biudžetą.

– Mano supratimu, klaidinam patys save ir visuomenę tokiomis interpretacijomis, kiek biudžetui kainuos – visi puikiai žinom, kad ne iš rajono biudžeto reikės ieškoti pinigėlių, bet valstybė skiria lėšas būtent šitoms problemoms spręsti. Lėšos tam ir skiriamos, mums belieka pritaikyti metodiką ir panaudoti jas pagal paskirtį, – komiteto pirmininkei rėžė Pranas Petrošius.

Gyventojams, kurie būstą šildosi patys, išlaidų kompensacijos bus mokamos iš Tauragės rajono savivaldybės biudžeto piniginei socialinei paramai skirtų asignavimų.

Sveikatos ir socialinių reikalų komitete L. Rimkuvienė teigė, kad yra pasikeitusi ir kompensacijų skaičiavimo tvarka, ji palankesnė žmonėms. 

– Turim prašymų dėl kompensacijų labai daug. Jau pernai buvo jų padaugėję pusantro karto, pernai gavėjų buvo 1896, o dabar vien registracijų pateikti prašymą turime 1046, ir tai dar be kaimiškųjų seniūnijų, – teigė ir J. Balčiūnaitienė. 

Pasak jos, pernai kompensacijoms išleista 296 tūkst. eurų, dabar, tris kartus išaugus pareiškėjų skaičiui, ši suma išaugs tris kartus.

Nuotrauka
zvyrkelis
Įkelta:
15 valandų po
Dar nesibaigus žiemos sezonui, žvyrkelių būklė kelia rūpesčių tiek kelininkams, tiek gyventojams. Kelininkų teigimu, ši žiema, kaip tampa įprasta, buvo nepalanki dėl vyravusių permainingų oro sąlygų – gausių ir mišrių kritulių, temperatūros pokyčių. Vis dažniau girdint gyventojų skundus dėl prastos žvyrkelių būklės – AB „Kelių priežiūra“ paaiškino, kaip ir kada jie yra prižiūrimi.
Nuotrauka
sulinys
Įkelta:
prieš 1 dieną
Pavasarį patvinus upėms ir kitiems vandens telkiniams, kai vandens lygis artėja prie stichinio, kyla pavojus, kad gali būti užpilti ir šuliniai. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC), esant tokiai situacijai, ragina gyventojus nevartoti užlietų šulinių vandens maistui, kadangi toks vanduo gali būti užterštas cheminėmis medžiagomis, mikrooganizmais (atsirandančiais dėl užteršto dirvožemio, žuvusių gyvūnų, pavyzdžiui, graužikų) ir kt.
Nuotrauka
vaikai
Įkelta:
prieš 1 dieną
Nuo 2024 metų pradžios indeksavus bazinės socialinės išmokos dydį, padidėjo globos (rūpybos) išmoka globojamiems (rūpinamiems) vaikams ir besimokantiems ar studijuojantiems buvusiems globotiniams. Globos (rūpybos) išmokos dydis priklauso nuo vaiko amžiaus ir jo poreikių. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena kokia valstybės pagalba gali pasinaudoti žmonės, pasiryžę svarbiai misijai, – suteikę namų šilumą be tėvų globos likusiems vaikams.
Nuotrauka
maisto bankas
Įkelta:
2024-02-20
Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ ruošiasi įgyvendinti Materialinio nepritekliaus mažinimo programą, kurios metu stokojantiems bus išdalintos kortelės maistui įsigyti bei suteikta papildoma parama maistu. Daugiau nei trisdešimt Lietuvos savivaldybių šią organizaciją pasirinko partneriu, padėsiančiu pagal naują tvarką nepasiturintiems dalinti parduotuvių korteles. Net keturiasdešimt dvejose savivaldybėse „Maisto bankas“ korteles gausiantiems pasiūlė  galimybę naudotis organizacijos įrengtų atiduotuvių paslauga.
Nuotrauka
VMI
Įkelta:
2024-02-19
Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) praneša, kad nuo šiandien Klaipėdos, Tauragės ir Telšių apskričių mokesčių mokėtojams, gyvenantiems nutolusiose nuo didžiųjų regiono miestų vietovėse siūlo naują paslaugą – mokesčių darbuotojo vizitą. Vasario 19 dieną į gyvenvietes išvyko VMI autobusiukas, kuriame klientams teikiamos VMI paslaugos – nuo pažymų išdavimo iki individualios veiklos registravimo ar pagalbos pildant deklaracijas.
Nuotrauka
projektas
Įkelta:
2024-02-15
2024 m. vasario 12 dieną Tauragėje lankėsi Dr. Jurgita Vaitiekūnienė iš VšĮ „Aplinkos apsaugos politikos centro” ir Vilniaus universiteto mokslininkai Dr. Egidijus Rimkus, Dr. Justas Kažys ir Dr. Justinas Kilpys su tikslu aptarti Tauragės rajono savivaldybei rengiamą prisitaikymo prie klimato kaitos planą.
Nuotrauka
genejimas
Įkelta:
2024-02-13
Aplinkos apsaugos departamentas primena, ką svarbu žinoti gyventojams norint genėti ar šalinti želdinius. Svarbiausią informaciją apie želdinių priežiūrą ir tvarkymą rasite vienoje vietoje – departamento parengtoje atmintinėje.  
Nuotrauka
miestas
Įkelta:
2024-02-12
Atsinaujinančių energijos išteklių dalis įvairiose šalies savivaldybėse yra labai nevienodas ir sudaro nuo 11 iki beveik 80 proc. bendro energijos suvartojimo, rodo Energetikos ministerijos duomenys. Kaip vienas iš gerųjų pavyzdžių išskiriama Tauragės rajono savivaldybė, kuri yra išsikėlusi tikslą tapti žaliausia savivaldybe Lietuvoje. Jau šiuo metu ji yra pasiekusi 76,7 proc. atsinaujinančios energijos dalį, o iki 2030 m. siekia tapti klimatui neutraliu miestu.
Nuotrauka
Tyrimai
Įkelta:
2024-02-08
Vasario 7 dieną, Tauragėje pradėti vykdyti Jūros krantinės geologiniai tyrimai. Šiuos tyrimus pagal 2023 m. rugpjūčio mėnesį pasirašytą sutartį atlieka įmonė UAB „Geoaplinka“.
Nuotrauka
sukciai
Asociatyvi Pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-02-08
Daugelis mūsų galvojame, kad jau puikiai žinome telefoninių ar internetinių sukčių taktikas. Tačiau, ekspertai įspėja, kad mes vis tiek nesame šimtu procentu apsaugoti nuo pasidavimo netikėtoms manipuliacijoms mūsų protu ir jausmais. Kokį vaidmenį psichologija vaidina finansinėse apgaulėse, kaip apgavikai pasirenka savo aukas ir kaip nuo jų apsisaugoti, pasakoja psichologas Edvardas Šidlauskas ir „Luminor“ banko Sukčiavimo rizikos valdymo skyriaus vadovas Linas Sadeckas.
Nuotrauka
darbas
Įkelta:
2024-02-07
Įsigaliojus naujiems teisės aktams, Užimtumo tarnyba ėmė lanksčiau vertinti  klientus, kurie atsisako siūlomo tinkamo darbo: bedarbio statuso netenkama po antro tokio atsisakymo per 12 mėnesių. Tačiau tuo pačiu remiantis naujo įstatymo nuostatomis imta taikyti griežtesnė atsakomybė tiems, kurie nelegaliai dirba ar vykdo nelegalią veiklą, gauna nelegalias pajamas.
Nuotrauka
dujos
Įkelta:
2024-02-07
Vasario 1 d., paskelbtas kvietimas teikti paraiškas finansuoti suskystintų naftos dujų balionų daugiabučiuose pakeitimą kitais energijos šaltiniais. Tam Energetikos ministerija šiemet skyrė 3,8 mln. eurų. 
Nuotrauka
kelias
TVK nuotrauka
Įkelta:
2024-02-07
Pasikeitę orai, tirpstantis sniegas ir ledas sukėlė potvynius dalyje vakarų Lietuvos. Šiemet jie gerokai intensyvesni ir prasidėjo anksčiau: kai kuriuose valstybinės reikšmės kelių ruožuose jau dabar ribojamas ar net draudžiamas eismas. Ekstremaliausia situacija yra Pagėgiuose – rajoniniame kelyje Plaškiai-Lazdėnai-Panemunė, kur potvynis nuplovė rudenį rekonstruotą kelią.
Nuotrauka
atliekos
Įkelta:
2024-02-07
Šiemet daugelyje Lietuvos miestų pradėjus atskirai rūšiuoti biologines (įskaitant maisto ir virtuvės) atliekas viešojoje erdvėje kyla diskusijų, kas priskiriama šioms atliekoms. Aplinkos ministerijos specialistai paaiškina, ką galima mesti į biologinių atliekų konteinerius.
Nuotrauka
biudžetas
Įkelta:
2024-02-05
Visą vasario mėnesį gyventojai kviečiami prisidėti prie jau ketvirtus metus organizuojamo dalyvaujamojo biudžeto, teikiant pačias kūrybiškiausias savo idėjas. Tauragės rajono savivaldybės gyventojai, dalyvaujamojo biudžeto proceso metu, turi galimybę patys nuspręsti, kaip bus panaudota dalis biudžeto. Paraiškos, atitinkančios reikalavimus, bus teikiamos gyventojų balsavimui. Daugiausiai balsų surinkę projektai bus įgyvendinti miesto biudžeto lėšomis.
Nuotrauka
aplinka
Įkelta:
2024-02-02
„Sėkmingai baigėme vieną svarbiausių XVIII-os Vyriausybės pradėtų reformų. Nuo vasario 1-osios 59 Lietuvos savivaldybės jau tapo valstybinės žemės patikėtinėmis, t. y. pasirašė priėmimo-perdavimo aktus ir Registrų centras jau įregistravo joms patikėjimo teisę. Savivaldybės nuo šiol pačios galės skirstyti miestų ir miestelių žemę, pagal savo poreikius ir turės daugiau galimybių papildomų investicijų pritraukimui į regionus“, – Nacionalinės žemės tarnybos reformą apibendrino aplinkos ministras S. Gentvilas.
Nuotrauka
zvejyba
Įkelta:
2024-01-31
Kaip ir kasmet, vasario 1 d. įsigalioja draudimas žvejoti lydekas, jis tęsis iki balandžio 30 d. Taip pat iki balandžio 30 d. draudžiama žvejoti masalui naudojant žuvelę (išskyrus žvejybą Kuršių mariose ir žvejybą žuvies gabalėliu). Tuo tarpu vėgėlių žvejybos draudimas baigiasi – nuo vasario 1 d. (imtinai) jau leidžiama šias žuvis žvejoti.
Nuotrauka
programelel
Įkelta:
2024-01-31
Besitęsiant vienam sudėtingiausių eismo sąlygų sezonui – žiemai, AB „Kelių priežiūra“ sukūrė interaktyvų kelių priežiūros žiemą žemėlapį, kuris viešai kiekvienam pasiekiamas čia: https://ziema.keliuprieziura.lt/. Jis padės informuoti eismo dalyvius apie planuojamus ir atliktus valstybinės reikšmės kelių sniego ir ledo valymo bei ledą tirpdančių medžiagų barstymo darbus, taip pat suteiks informaciją apie kelių priežiūros technikos lokaciją priežiūros maršrutuose.
Nuotrauka
feniksas
Įkelta:
2024-01-30
Sausio 29 d. iškilmingoje ceremonijoje Vilniaus rotušėje, devintą kartą buvo išdalyti prestižiniai Lietuvos kultūros centrų asociacijos apdovanojimai „Auksinis Feniksas“. Iškilmingame renginyje kultūros centrų bendruomenę sveikino Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda. Šiuo renginiu siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į kultūros centrus, jų vykdomą veiklą bei pagerbti ir išskirti ten dirbančius kūrėjus, ryškiausius kultūros centrų puoselėtojus bei tuos kurie neatlygintinai prisideda prie kultūros puoselėjimo.