Jaunai 26-erių Roko ir 25-erių Ingridos Macaičių šeimai, gyvenančiai ir ūkininkaujančiai Skaudvilės seniūnijos Giržadų kaime, kaimas ir ūkio darbai nesvetimi – abiejų tėvai ūkininkai. Darbo jie nebijo – sunkus šeimos darbas apdovanojimuose „Metų ūkis“ įvertintas jau antrą kartą, šįkart jie pripažinti geriausiais.
Pirmosios vietos laimėtojai
28 kartą organizuotas konkursas „Metų ūkis“ – respublikinis, jo metu išrenkama po tris geriausius kiekvieno rajono ūkininkus. Macaičių ūkis prieš trejus metus Tauragės rajone buvo įvertintas antrąja vieta, o šiemet jie pelnė pirmąją vietą.
– Kadangi vykdome intensyvią ūkio plėtrą ir modernizavimą pieno ūkyje, komisija mums skyrė pirmąją vietą Tauragės rajone, gavome simbolinį apdovanojimą – statulėlę, – teigė Rokas.
Didina ūkį
R. Macaitis savarankiškai ūkininkauti pradėjo prieš 6 metus, o dabar kiekvienais metais ūkis vis plečiasi.
– Vieni ūkiai likviduojasi, naikina gyvulius. Pernai supirkome didelį gyvulių kiekį, buvo gaila, kad gyventojai neparduotų galvijų į Lenkiją, neišvežtų iš Lietuvos. Statome naujus pastatus, didiname ūkį, kuriame darbo vietas, – apie ūkio plėtrą kalbėjo R. Macaitis.
Kai Rokas pradėjo ūkininkauti, šeimos ūkyje buvo 150 galvijų, o dabar jų daugiau nei 400.
Dabar ūkyje yra 4 fermos, dar viena planuojama statyti, nes buvo patvirtintas ūkininkų rašytas Europos Sąjungos finansuojamas ūkio modernizavimo projektas. Planuojama statyti modernią 600 melžimo vietų fermą.
– Didžiausias mūsų ūkio modernizavimas – žemės dirbimo technikos atnaujinimas. Dabar planuojame statyti karuselinę melžimo aikštelę. nors tam ir reikalingas žmogus, bet didesnį kiekį karvių galima pamelžti vienu metu, didėja ir našumas. Darbo efektyvumas bus didesnis, nors žmonių dirbs tiek pat, – apie ūkio modernizavimą aiškino R. Macaitis.
Buvo gaila tėvų įdirbio
Ūkininkas pasakojo, kad buvo pradėjęs mokytis agronomijos ir vadybos Aleksandro Stulginskio universitete (dabar – Vytauto Didžiojo universitetas). Mirus mamai vaikinas nusprendė mesti mokslus ir grįžo tęsti darbus ūkyje.
– Kadangi buvo pradėta tėvų, buvo gaila, kad liks tiek įdėta darbo. Na ir pats nuo pat mažens ūkyje augęs, daug metų dirbęs su traktorium, tai yra ir meilė darbui, – pasakojo pašnekovas.
Darbuotojų ieško nuolat
Kadangi ūkis nuolat didėja, visko patiems sužiūrėti nepavyksta, tad šeima samdo ir darbuotojus.
– Samdome zootechnikę, kuri prižiūri gyvulius. Pats strateguoju žemės darbus ir visą ūkio plėtrą. Ūkyje samdome žmones iš aplinkinių kaimų, darbuotojų ieškome nuolatos, nes vyksta rotacija, – vardijo ūkininkas.
Roko žmona Ingrida šiuo metu yra vaiko priežiūros atostogose, nes šeima ką tik susilaukė antrojo sūnaus.
– Ingrida daugiau užsiima ūkio dokumentų tvarkymu, o aš prižiūriu ūkį ir vadovauju darbams, – teigė Rokas.
Derliaus nuėmimą apsunkina orai
Ne iš vieno ūkininko galima išgirsti, kad šiemet oro sąlygos labai komplikuotos.
– Pavasarį buvo labai daug kritulių, rekordiniai kiekiai. Žolė užaugo labai gera, bet buvo sunku jį nuimti, – teigė Rokas.
Nuo smarkaus lietaus nukentėjo ir grūdinės kultūros.
– Šiemet šiek tiek išguldė javus – jie būna silpnesni, nes mes laukus daugiausia tręšiame tik mėšlu, kadangi trąšų kainos didelės. Yra vietomis išguldyta, bet ne taip masiškai, kaip kituose rajonuose, pavyzdžiui, Joniškio ar Kėdainių. Šiuose rajonuose masiškai viskas išgulę. Ūkininkai patirs tikrai didžiulių nuostolių, – apie šiųmetį derlių kalbėjo ūkininkas.
Pasak jo, derliaus potencialas buvo geras, bet dabar dar išlieka klausimas, kaip pavyks po stipraus lietaus įvažiuoti į laukus.
– Kiek teko matyti ir bendrauti su draugais iš kitų rajonų, tais, kurie augina ankstyvesnes kultūras, pavyzdžiui, žieminius miežius, jų tiesiog neįmanoma nuimti, – pasakojo Rokas.
Ūkininko manymu, šiemet dėl kritulių kiekio kartosis 2016 metų scenarijus, nes tada taip pat liko daug nenuimtų kultūrų.
– Pavyzdžiui, melžiamoms karvėms pagrindinis pašaras yra kukurūzai. Jų yra daug ir jie labai vėlai imami – spalio mėnesį. Tai jeigu dabar bus priliję, o spalį dar daugiau lis, tai bus ne kas, – teigė Rokas.
Darbas ūkyje – nelengvas
Pasak R. Macaičio, darbas ūkyje iš tikrųjų yra sunkus – nuolatinė įtampa, ar pavyks laiku nuimti derlių, įvairios didelės investicijos. Būna ir visokių problemų su gyvuliais, jie suserga, būna nagų problemų.
– Darbas reikalauja tikrai daug laiko ir energijos, bet kol yra optimizmo, tol dirbam. Dabar daug ūkių nėra kam perimti, tad jiems tenka viską parduoti ir naikinti, nes daug jaunimo nenori tęsti tėvų pradėtų darbų, – teigė ūkininkas.
Nenori blaškytis
Paklausus ar neplanuoja keisti darbo, Rokas teigia besistengiantis koncentruotis į vieną sritį.
– Kol yra galimybės plėstis, tol stengiamės eiti ta kryptimi, nes blaškymasis nežada nieko gero. Tokiu būdu tu nukreipi dėmesį nuo vieno dalyko, – tikino Rokas, – bandėme auginti mėsinius galvijus. Su jais mažiau darbo, bet ir pajamos mažesnės.
Jis vardijo, kad su mėsiniais galvijais yra ir kitokių rizikų – gali užpulti ligos, veršeliai neišgyvena ir tuomet patiriama nuostolių visus metus – karvę tenka maitinti veltui. Pasak Roko, ir šiuo atveju ūkininkavimo kryptis jau pakeista – imta vėl auginti melžiamas karves.
– Kai pieno kainos buvo žemos, daug ūkių pardavė melžiamas karves, perėjo prie mėsinių. Dabar vėl, kilus pieno kainoms, visi ieško pirkti melžiamų karvių, nors rinkoje dabar yra jų trūkumas, kai visi išsipardavė. Karvė juk ne per dieną užauga, – teigia jis.
Macaičių šeimos ūkis mišrus: jie augina grūdus, gamina pieną, teikia žemės ūkio paslaugas – padeda kaimynams, kitiems ūkiams, kai reikia. Kokių nors papildomų veiklų Rokas neįvardijo, o žmonos Ingridos pomėgis – makiažai, šioje srityje ji ir dirbo iki vaikučio laukimo.
Kainos kilo visur
Pieno perdirbimu ūkininkai patys neužsiima, tad pieną parduoda tik kaip žaliavą.
– Jeigu užsiimti perdirbimu, reikia atskirų investicijų. Geriau susikoncentruoti į vieną ar kelias kryptis negu užsiimti labai plačiai. Reikia surasti, kur realizuoti produktus. Atsirastų daug papildomo darbo, o uždarbis – neaiškus, – svarstė Rokas.
Vaikinas teigė, kad pieno kainos kilo, bet viskas „vejasi“ iš paskos – reikia kelti darbuotojams algas, investuoti į ūkį.
– Šiuo metu pieno kaina pakilusi, aišku, ir pieno produktai pabrango, bet kilo ir kuro, ir pašarų kainos. Kad ir pasigaminame savo pašarus, vis tiek skaičiuojame rinkos kainą, nes grūdai brangsta, galima juos parduoti, o ne sušerti, – apie kainų pokytį kalbėjo ūkininkas.
Bijotų dvaro festivalis – kaip tas karamelinis saldainis: ilgai „grojantis“ ir suteikiantis saldų malonumą. O su kuo dar galima palyginti daugiau kaip mėnesį trunkantį renginį? Prieš porą savaičių Bijotų dvaro festivalio sumanytojai ir organizatoriai kvietė į Teatrų subuvimą, o jau šią savaitę į dar porą renginių. Vi
Akcinė bendrovė „Via Lietuva“ informuoja, kad 2025 m. liepos 20 d. nuo 9:00 iki 24:00 val. dėl planinių sistemos migravimo darbų į valstybinį duomenų centrą, laikinai neveiks kelių naudotojo mokesčio sumokėjimo sistema, todėl elektroninės vinjetės (e-vinjetė) nebus galimybės nusipirkti nei svetainėje keliumokestis.lt, nei iš plat
Rugpjūčio 14 d. 20 val. Klaipėdos festivalio klausytojai kviečiami į unikalų simfoninės muzikos koncertą „Kodas MKČ", skirtą Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 150-ajam jubiliejui. Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro simfoninis orkestras ir choras, Klaipėdos koncertų salės choras „Aukuras", diriguojami vyriausiojo teatro dirigento Tom
Prie Bilionių piliakalnio, etnografinėje sodyboje „Gīvenėms“, vėl susirinko tautodailininkai iš visos Lietuvos – kurti, bendrauti, dalintis idėjomis, tampančiomis medžio dirbiniais, skulptūromis, paveikslais, puošiančiais jau ne vien Bilionių seniūniją, bet visą Šilalės kraštą. Tradicinio tautodailės pl
Neįtikėtina, kaip aiškiai gitara ir akordeonas, grojant jais drauge, gali pasakoti istorijas. Vakar Tauragės geležinkelio stotyje įvykusiame koncerte tauragiškiai pabuvojo ir Pietų Amerikoje, ir Italijoje, ir Japonijoje. Tikėtina, jog dažnas, užmerkęs akis, mintimis paklajojo ir po savo gyvenimą – netradicinio instrumentų
Komandos formavimo žaidimai yra puikus būdas stiprinti bendradarbiavimą ir pasitikėjimą tarp darbuotojų. Įmonė siūlo platų įvairių veiklų spektrą, kuris apima komandinę dinamiką, kūrybines užduotis ir fizinio aktyvumo rungtis. Šie žaidimai leidžia darbuotojams atsiskleisti, gerinti bendravimo įgūdžius ir siekti bendro tikslo. Pasirinkti tin
Tauragės apskrities vyriausiasis policijos komisariatas informuoja apie pradėtus ikiteisminius tyrimus dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų disponavimo bei fizinio smurto atvejų. Narkotinės ir psichotropinės medžiagos 2025 m. liepos 9 d. apie 19.10 val. Tauragėje, Dariaus ir Girėno gatvėje, patikrinimui buvo sustabdytas automobilis „Su
Paauglystė – išskirtinai jautrus ir iššūkių kupinas laikotarpis ne tik vaikams, bet ir jų tėvams bei mokytojams. Šiuolaikinius paauglius veikia nuolatinis informacijos srautas, socialinių tinklų įtaka ir išaugęs elektroninių patyčių mastas. Visa tai prisideda prie prastėjančios emocinės sveikatos, didėjančio
Liepos 12 dieną Tauragėje Pilies aikštėje užlies amatininkų, tautodailininkų ir kūrėjų šurmulys. Čia vyks „Amatų ir skonių mugė“ – renginys, kuriame ne tik galima įsigyti išskirtinių rankų darbo dirbinių, bet ir susipažinti su jų kūrėjais. „Mugėje susirinks kūrėjai, tautodailininkai ir amatininkai i&sca
Dubajuje dingo žinomas Lietuvos sportinių šokių šokėjas, tauragiškis Vykintas Širmas. Suteikti bet kokios informacijos apie dingusį brolį socialiniuose tinkluose prašo sesuo Dovilė Širmaitė. Portalas Lrt.lt praneša, kad paskutinė žinoma V. Širmo žinoma buvimo vieta – butų kompleksas &bd
Tauragėje paskutinį kartą lankęsis 2018 metais, Benas Norvilas savo viešnagės Lietuvoje metu aplankė Tauragės rajono savivaldybę, kur jam buvo įteiktas Garbės ambasadoriaus ženklelis. Tąkart išvykęs vienas, šįkart sugrįžo į gimtąjį kraštą su šeima. Spėjo sudalyvauti Pasaulio lietuvių žaidynėse ir šeimai apr