Konkurso „Metų ūkis 2021“ pirmosios vietos nugalėtojas Rokas Macaitis: „Blaškymasis nežada nieko gero“
Įkelta:
2022-08-14
Nuotrauka
ukis
Aprašymas

Asmeninio albumo nuotraukos

 

Jaunai  26-erių Roko ir 25-erių Ingridos Macaičių šeimai, gyvenančiai ir ūkininkaujančiai  Skaudvilės seniūnijos Giržadų kaime, kaimas ir ūkio darbai nesvetimi – abiejų tėvai ūkininkai. Darbo jie nebijo – sunkus šeimos darbas apdovanojimuose „Metų ūkis“ įvertintas  jau antrą kartą, šįkart jie pripažinti geriausiais.

Pirmosios vietos laimėtojai

28 kartą organizuotas konkursas „Metų ūkis“ – respublikinis, jo metu išrenkama po tris geriausius kiekvieno rajono ūkininkus. Macaičių ūkis prieš trejus metus Tauragės rajone buvo įvertintas antrąja vieta, o šiemet jie pelnė pirmąją vietą. 

– Kadangi vykdome intensyvią ūkio plėtrą ir modernizavimą pieno ūkyje, komisija mums skyrė pirmąją vietą Tauragės rajone, gavome simbolinį apdovanojimą – statulėlę, – teigė Rokas. 

Didina ūkį

R. Macaitis savarankiškai  ūkininkauti pradėjo prieš 6 metus, o dabar kiekvienais metais ūkis vis plečiasi. 

– Vieni ūkiai likviduojasi, naikina gyvulius. Pernai supirkome didelį gyvulių kiekį, buvo gaila, kad gyventojai neparduotų galvijų į Lenkiją, neišvežtų iš Lietuvos. Statome naujus pastatus, didiname ūkį, kuriame darbo vietas, – apie ūkio plėtrą kalbėjo R. Macaitis.

Kai Rokas pradėjo ūkininkauti, šeimos ūkyje buvo 150 galvijų, o dabar jų daugiau nei 400. 

Dabar ūkyje yra 4 fermos, dar viena planuojama statyti, nes buvo patvirtintas ūkininkų rašytas Europos Sąjungos finansuojamas ūkio modernizavimo projektas. Planuojama statyti modernią 600 melžimo vietų fermą. 

– Didžiausias mūsų ūkio modernizavimas – žemės dirbimo technikos atnaujinimas. Dabar planuojame statyti karuselinę melžimo aikštelę. nors tam ir reikalingas žmogus, bet didesnį kiekį karvių galima pamelžti vienu metu, didėja ir našumas. Darbo efektyvumas bus didesnis, nors žmonių dirbs tiek pat, – apie ūkio modernizavimą aiškino R. Macaitis.

Nuotrauka
ukis

Buvo gaila tėvų įdirbio

Ūkininkas pasakojo, kad buvo pradėjęs mokytis agronomijos ir vadybos Aleksandro Stulginskio universitete (dabar – Vytauto Didžiojo universitetas). Mirus mamai vaikinas nusprendė mesti mokslus ir grįžo tęsti darbus ūkyje.

– Kadangi buvo pradėta tėvų, buvo gaila, kad liks tiek įdėta darbo. Na ir pats nuo pat mažens ūkyje augęs, daug metų dirbęs su traktorium, tai yra ir meilė darbui, – pasakojo pašnekovas.

Darbuotojų ieško nuolat

Kadangi ūkis nuolat didėja, visko patiems sužiūrėti nepavyksta, tad šeima samdo ir darbuotojus. 

– Samdome zootechnikę, kuri prižiūri gyvulius. Pats strateguoju žemės darbus ir visą ūkio plėtrą. Ūkyje samdome žmones iš aplinkinių kaimų, darbuotojų ieškome nuolatos, nes vyksta rotacija, – vardijo ūkininkas.

Roko žmona Ingrida šiuo metu yra vaiko priežiūros atostogose, nes šeima ką tik susilaukė antrojo sūnaus. 

– Ingrida daugiau užsiima ūkio dokumentų tvarkymu, o aš prižiūriu ūkį ir vadovauju darbams, – teigė Rokas.

Derliaus nuėmimą apsunkina orai 

Ne iš vieno ūkininko galima išgirsti, kad šiemet  oro sąlygos labai komplikuotos. 

– Pavasarį buvo labai daug kritulių, rekordiniai kiekiai. Žolė užaugo labai gera, bet buvo sunku jį nuimti, – teigė Rokas.

Nuo smarkaus lietaus nukentėjo ir grūdinės kultūros.

– Šiemet šiek tiek išguldė javus – jie būna silpnesni, nes mes laukus daugiausia tręšiame tik mėšlu, kadangi trąšų kainos didelės. Yra vietomis išguldyta, bet ne taip masiškai, kaip kituose rajonuose, pavyzdžiui, Joniškio ar Kėdainių. Šiuose rajonuose masiškai viskas išgulę. Ūkininkai patirs tikrai didžiulių nuostolių, – apie šiųmetį derlių kalbėjo ūkininkas.

Pasak jo, derliaus potencialas buvo geras, bet dabar dar išlieka klausimas, kaip pavyks po stipraus lietaus įvažiuoti į laukus.

– Kiek teko matyti ir bendrauti su draugais iš kitų rajonų, tais, kurie augina ankstyvesnes kultūras, pavyzdžiui, žieminius miežius, jų tiesiog neįmanoma nuimti, – pasakojo Rokas.

Ūkininko manymu, šiemet dėl kritulių kiekio kartosis 2016 metų scenarijus, nes tada taip pat liko daug nenuimtų kultūrų. 

– Pavyzdžiui, melžiamoms karvėms pagrindinis pašaras yra kukurūzai. Jų yra daug ir jie labai vėlai imami – spalio mėnesį. Tai jeigu dabar bus priliję, o spalį dar daugiau lis, tai bus ne kas, – teigė Rokas.

Darbas ūkyje – nelengvas

Pasak R. Macaičio, darbas ūkyje iš tikrųjų yra sunkus – nuolatinė įtampa, ar pavyks laiku nuimti derlių, įvairios didelės investicijos. Būna ir visokių problemų su gyvuliais, jie suserga, būna nagų problemų. 

– Darbas reikalauja tikrai daug laiko ir energijos, bet kol yra optimizmo, tol dirbam. Dabar daug ūkių nėra kam perimti, tad jiems tenka viską parduoti ir naikinti, nes daug jaunimo nenori tęsti tėvų pradėtų darbų, – teigė ūkininkas.

Nenori blaškytis

Paklausus ar neplanuoja keisti darbo, Rokas teigia besistengiantis koncentruotis į vieną sritį.

– Kol yra galimybės plėstis, tol stengiamės eiti ta kryptimi, nes blaškymasis nežada nieko gero. Tokiu būdu tu nukreipi dėmesį nuo vieno dalyko, – tikino Rokas, – bandėme auginti mėsinius galvijus. Su jais mažiau darbo, bet ir pajamos mažesnės. 

Jis vardijo, kad su mėsiniais galvijais yra ir kitokių rizikų – gali užpulti ligos, veršeliai neišgyvena ir tuomet patiriama nuostolių visus metus – karvę tenka maitinti veltui. Pasak Roko, ir šiuo atveju ūkininkavimo kryptis jau pakeista – imta vėl auginti melžiamas karves. 

– Kai  pieno kainos buvo žemos, daug ūkių pardavė melžiamas karves, perėjo prie mėsinių. Dabar vėl, kilus pieno kainoms, visi ieško pirkti melžiamų karvių, nors rinkoje dabar yra jų trūkumas, kai visi išsipardavė. Karvė juk ne per dieną užauga, – teigia jis.

Macaičių šeimos ūkis mišrus: jie augina grūdus, gamina pieną, teikia žemės ūkio paslaugas – padeda kaimynams, kitiems ūkiams, kai reikia. Kokių nors papildomų veiklų Rokas neįvardijo, o žmonos Ingridos pomėgis – makiažai, šioje srityje ji ir dirbo iki vaikučio laukimo. 

Kainos kilo visur

Pieno perdirbimu ūkininkai patys neužsiima, tad pieną parduoda tik kaip žaliavą.

– Jeigu užsiimti perdirbimu, reikia atskirų investicijų. Geriau susikoncentruoti į vieną ar kelias kryptis negu užsiimti labai plačiai. Reikia surasti, kur realizuoti produktus. Atsirastų daug papildomo darbo, o uždarbis – neaiškus, – svarstė Rokas.

Vaikinas teigė, kad pieno kainos kilo, bet viskas „vejasi“ iš paskos – reikia kelti darbuotojams algas, investuoti į ūkį.

– Šiuo metu pieno kaina pakilusi, aišku, ir pieno produktai pabrango, bet kilo ir kuro, ir pašarų kainos. Kad ir pasigaminame savo pašarus, vis tiek skaičiuojame rinkos kainą, nes grūdai brangsta, galima juos parduoti, o ne sušerti, – apie kainų pokytį kalbėjo ūkininkas.

 

Nuotrauka
elektra
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
prieš 13 valandų
Artėjant tamsiajam metų sezonui ir vėstant orams, vidutinio namų ūkio elektros energijos suvartojimas Lietuvoje gali padidėti 15 proc., skaičiuoja bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO). Dėl Rusijos energetinio karo su Europa augančios elektros kainos neramina gyventojus, kurie rimtai svarsto, kaip reikės taupyti rudenį ir žiemą. Energijos vartojimo statistika ir įpročiai rodo, kad erdvės taupymui esama.
Nuotrauka
uzimtumo tarnyba
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
prieš 18 valandų
Užimtumo tarnyba skelbia, kad įspėtų apie darbuotojų atleidimą dukart daugiau nei pernai. Įtempta geopolitinė situacija pasaulyje bei energijos išteklių krizė koreguoja Lietuvos įmonių veiklą. Šiemet Užimtumo tarnyba gavo 52 pranešimus apie numatomus grupės darbuotojų atleidimus  – 16 pranešimų daugiau nei pernai tokiu pat laikotarpiu. Iš Tauragės rajono įmonių pranešimų apie grupės darbuotojų atleidimus kol kas negauta, pranešama apie fiksuojamą darbuotojų paklausos suaktyvėjimą.  
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2022-09-22
Beprotiškai kylančios elektros kainos – dar vienas smūgis nuo karo pabėgusiems ir Lietuvoje prieglobstį radusiems ukrainiečiams. Tauragėje prisiglaudusios ukrainietės Alionos ir jos šeimos – dviejų dukrų ir dviejų anūkių – istorija ir taip kupina baimės, nerimo, sunkumų. Moteris tvirtina savo kelyje sutikusi tik gerus žmones ir yra be galo jiems dėkinga, tačiau dabar jai ir vėl reikia pagalbos – ji ieško būsto nuomai, kadangi namas, kuriame gyveno iki šiol, šildomas elektra, o sąskaitos – kosminės. Alionos ir jos šeimos istorija – šio numerio vedamajame.
Nuotrauka
darzelis
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-09-22
Šiuo metu Tauragės rajono mokyklų ikimokyklinio ugdymo grupėse laisvų vietų yra daugiau nei pageidaujančiųjų į jas patekti.
Nuotrauka
banga viesbutis
Reginos Vaičaitienės nuotrauka
Įkelta:
2022-09-21
Net ekspertai nesutaria, ar į Lietuvą jau ateina ekonominė krizė ir sunkmetis, nors infliacija jau akivaizdžiai muša rekordus. Šalies ekonomistai jau įspėja ruoštis sunkesniems laikams, ekonomikos lėtėjimui ir recesijai. Vis dėlto sakoma, kad krizės – tai ne tik laikas, kurį reikia tiesiog ramiai išlaukti, bet ir atsiveriančios galimybės bei pasirengimas naujiems startams. Apie tai byloja artėjančios permainos Tauragės viešbučių paslaugų rinkoje: vieno viešbučio savininkai svarsto savo verslą parduoti, kiti gi – plėsti.
Nuotrauka
piesia
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2022-09-21
Mokyklinio amžiaus vaikams ypač svarbu atrasti ir išreikšti save, laiką leisti su bendraminčiais. Bene tinkamiausias saviraiškos būdas – popamokinė veikla. Ji padeda vaikui įgyti papildomų gebėjimų, socialinių įgūdžių, įgauti pasitikėjimo savimi, pailsėti nuo mokslų ir atsipalaiduoti, įsitvirtinti bendraamžių grupėje.  
Nuotrauka
ligonine
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-09-20
Rugsėjo 4-ąją pasibaigus buvusio Tauragės ligoninės vadovo Liutauro Indriuškos kadencijai laikinuoju vadovu paskirtas direktoriaus pavaduotojas medicinai Danas Masiulionis.  Tauragės rajono savivaldybė jau paskelbė konkursą gydymo įstaigos vadovo pareigoms eiti. 
Nuotrauka
rinkimu kodeksas
Įkelta:
2022-09-20
Rugsėjo 1 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos rinkimų kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo konstitucinis įstatymas. Kaip informuoja Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), Rinkimų kodeksas keičia galiojusius Seimo rinkimų, Prezidento rinkimų, Rinkimų į Europos Parlamentą, Savivaldybių tarybų rinkimų, Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės bei Vyriausiosios rinkimų komisijos įstatymus. 
Nuotrauka
vanduo
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2022-09-19
Itin smarkiai augančios energijos kainos geriamojo vandens tiekimą brangins kartais, teigia Lietuvos vandens tiekėjų asociacija (LVTA). Smarkiai didėjančios sąnaudos ir augantys įmonių nuostoliai kelia nerimą, ypač savivaldybių valdomoms įmonėms, nes dėl veiklos specifikos bankrutuoti jos negali, tačiau regionus prislėgs nuostoliai. „Tauragės vandenų“ vadovas patvirtino – įmonės tiekiamas vanduo irgi brangs, tik dar neaišku, kiek.
Nuotrauka
suo
Įkelta:
2022-09-18
Atsakymo į šį klausimą, ko gero, norėtų sulaukti ne vienas tauragiškis, gyvenantis ir daugiabutyje, ir privačių namų kvartaluose. O jei didžiulis šuo lanksto šalia tvoros ir nuolat skalambija arba ankstyvą rytą pažadina kur kas anksčiau nei norėtųsi atsikelti? Pašnekovai sako, kad su kaimynais reikia tartis gražiuoju, o galiojantys teisės aktai ir įpareigoja gyvūnų laikytojus užtikrinti, kad jų augintiniai netrikdytų aplinkinių teisių į poilsį bei ramią gyvenamąją aplinką.
Nuotrauka
elektra
Įkelta:
2022-09-16
Elektros kainoms išaugus iki neregėtų aukštumų su didelėmis išlaidomis susiduriantys verslai ieško išeičių. Vieni dar labiau veržiasi diržus, kiti gi nusiteikę optimistiškai ir laukia išganingų vyriausybės sprendimų. O didelės baldų įmonės vadovas žodžių į vatą nevynioja – jei elektros kainos ir toliau taip kils, dirbti tiesiog nebeapsimokės.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2022-09-15
Kai kurių Tauragės mokyklų stadionų būklė – apverktina, tačiau kada prasidės remontas, jų vadovai nežino. Savivaldybės atstovai sako, kad stadionų atnaujinimo darbai vyksta kasmet, dalis jų planuojami. Tiesa, ne visose ugdymo įstaigose stadionai iš viso įrengti. Mokyklos sukasi iš padėties kaip išmanydamos. Išsamiau apie mokyklų stadionų būklę skaitykite šio numerio vedamajame.
Nuotrauka
foto
Įkelta:
2022-09-15
Rusijai pradėjus karą Ukrainoje, dažniau vartojame informacinio karo ir propagandos sąvokas. Ekspertai Viktoras Denisenko ir Mantas Martišius sutinka, kad vis geriau atskiriame melagienas, tačiau vienbalsiai teigia – privalome išlikti itin budrūs bei kritiški. Informaciniame kare naudojamos priemonės bei įrankiai nuolat keičiasi, o dalis visuomenės grupių išlieka pažeidžiamos. Kaip primena teisėja Kristina Kakurinė, informacijos sklaida ir nuomonių publikavimas privalo neperžengti saviraiškos laisvės ribų, o kai kuriais atvejais gali užtraukti ir baudžiamąją atsakomybę.
Nuotrauka
bankomatai
Įkelta:
2022-09-15
Toliausiai nuo miestų ir vietų, kuriose yra galimybė išsigryninti pinigus, esančiose gyvenvietėse vasarą turėjo būti pastatyti papildomi 100 bankomatų. Dauguma bankomatų jau įrengti, tačiau dar ne visi. Vienas arčiausiai Tauragės numatytų, tačiau dar neįrengtų bankomatų – Rukuose, Pagėgių savivaldybėje. 
Nuotrauka
elektra
Gretos Savickienės nuotrauka
Įkelta:
2022-09-14
Vis didėjant elektros energijos kainoms daugelis Lietuvos ir kitų šalių gyventojų gauna vis didesnes sąskaitas už elektros energiją. Pastarosiomis dienomis vidutinė elektros kaina biržoje siekė 72–83 centus už kilovatvalandę. To niekada nėra buvę, o ir tokios kainos gali tik didėti. Tauragiškius, kaip ir visos šalies gyventojus, ši tema dabar ypač jaudina – jie baiminasi, kad netrukus už elektrą teks pakloti kone pusę atlyginimo, o pensininkai sako, kad jų pensijos gali ir neužtekti. Ar yra kokia nors išeitis, jei taip, kur jos ieškoti?
Nuotrauka
SADM
SADM nuotrauka
Įkelta:
2022-09-13
Dėl karo veiksmų Ukrainoje išaugus migrantų skaičiui Lietuvoje, įkaito šalies būsto nuomos rinka. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad mažesnes pajamas gaunantys šalies gyventojai gali gauti paramą būstui išsinuomoti, t. y. pasinaudoti būsto nuomos mokesčio dalies kompensacija. Dėl jos reikėtų kreiptis į savivaldybę, kurioje žmogus yra išsinuomojęs būstą ir deklaravęs savo gyvenamąją vietą arba yra įtrauktas į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą.
Nuotrauka
pinigai
Įkelta:
2022-09-13
Tauragės rajono savivaldybės taryba nusprendė nurašyti 3 911,38 Eur skolos privatiems ir juridiniams asmenims už nesumokėtą valstybinės žemės nuomos mokestį. 
Nuotrauka
juros pakrante
Įkelta:
2022-09-12
Rugsėjo 17-ąją minint tarptautinę pakrančių valymo dieną Tauragėje, kaip ir visoje ES vyks #EUBeachCleanup akcija, kurios metu dalyviai valys vandens telkinių – jūrų, vandenynų, upių ir ežerų pakrantes.
Nuotrauka
zmogzudyste
Įkelta:
2022-09-12
Tragedija Tauragėje skatina kalbėti apie problemas, su kuriomis susiduria  tiek neįgalieji, tiek ir jų artimieji. Didžiulis emocinis krūvis, palaikymo ir supratimo stoka, ne visuomet prieinama valstybės žadama pagalba – tai dalis iššūkių, su kuriais dorotis yra palikti tėvai, auginantys neįgalius vaikus, sako vaikų ir paauglių psichologijos centro „Laimingas vaikas“ įkūrėja Milda Karklytė-Palevičienė.