Nelaimingi nutikimai, kurie patiriami gyvenamuose būstuose atneša milijoninių nuostolių kasmet. Tačiau dar daugiau rūpesčių ir įtampos sukuria situacijos, kai kažkas nutinka būste, kuriame gyvena nuomininkai. Dėl patirtų nuostolių dažnai kyla nemažai ginčų – nuomininkas ar nuomotojas turi atlyginti žalą, kas dėl to atsakingas, kam teks tuštinti piniginę. Ekspertai pataria, ką svarbu žinoti, kad investicija į būstą neatneštų daugiau nuostolių, o ir patiems gyventojams netektų mokėti daugiau nei privalu.
Ką būtina aptarti sudarant sutartį
Kai ruduo jau visiškai šalia, didžiuosiuose miestuose nuomininkų atsiranda dar daugiau, nes atvyksta studentai. Vis dėlto, specialistai sako, kad aptarti konfliktines situacijas galima ir net privalu dar prieš pasirašant būsto nuomos sutartį.
„Mūsų duomenys rodo, kad didžiausius nuostolius būstui padaro stichinės nelaimės, gaisrai ir užpylimai. Pastarieji gali nutikti dėl prakiurusių vamzdžių ar nesandarių vandens žarnelių, taip pat ir dėl gyventojų kaltės. Tuomet dažnai kyla klausimas – kas padarytą žalą turi atlyginti“, – kalba „Lietuvos draudimo“ turto žalų strategijos ekspertas Andrius Stryla.
Anot jo, užliejimo atveju svarbu pagalvoti ir apie civilinę atsakomybę. Kai apliejami kaimynai, sugadinamas jų turtas – nuostolių kaltininkai turi atverti savo piniginę.
„Per šių metų pirmą pusmetį užliejimų padarytiems nuostoliam atlyginti jau išmokėjome beveik 3,5 milijonus eurų. Tai yra ne tik viena brangiausių, bet ir bene dažniausiai nutinkanti nelaimė. Vidutinė nuostolio suma pirmąjį pusmetį siekė 700 eurų“, – pasakoja A. Stryla.
Kaip pasakoja ekspertas, dažniausiai tokiais atvejais dėl žalos atlyginimo yra kreipiamasi į būsto savininką. Todėl tam, kad būtų išvengta įtampos ir bereikalingų ginčų tarp nuomininko ir nuomotojo – rekomenduojama viską aptarti iš anksto, prieš pasirašant sutartį.
Svarbi ir civilinė atsakomybė
„Viena iš apsaugos nuo ginčų forma gali būti būsto draudimas. Nuomininkai, prieš pasirašydami nuomos sutartį su būsto šeimininku, turėtų pasidomėti, ar jis yra apdraustas pastatų draudimu. Jei taip – nuomininkui užtenka pasirūpinti savo turto apsauga, taip pat ir civiline atsakomybe nelaimės atveju“, – sako „Lietuvos draudimo“ turto žalų strategijos ekspertas.
Anot jo, turint civilinės atsakomybės draudimą, apliejus kaimynus nuostolių atlyginimu pasirūpintų draudimo bendrovė, tad tokiu atveju kaltininkui netektų mokėti iš savo kišenės. Taip pat nuomininkui aktualus nuomojamo būsto draudimas, kuris užtikrina, jog nelaimės atveju bus atlyginta žala ir jo asmeniniams daiktams.
„Tai yra naudinga tiek vagystės, gaisro atvejais, tiek, pavyzdžiui, sudaužius stiklą – langą, kaitlentę virtuvėje ar kitus stiklinius daiktus, kurie yra būste ir už kurių suniokojimą būsto šeimininkas greičiausiai paprašys atlyginti nuostolį“, – sako A. Stryla.
Kas turi mokėti už sulūžusią kėdę?
Draudimo ekspertas pažymi, kad šių metų pirmą pusmetį vagysčių vidutinio nuostolio suma siekia 890 eurų sumą, o, pavyzdžiui, stiklo dūžių vidutinė nuostolio suma minimu laikotarpiu buvo beveik 350 eurų. Anot jo, gaisro nuostoliai patys skaudžiausi – vidutinė nuostolio suma viršijo 4 tūkst. eurų sumą.
„Nuomininkams taip pat gali būti aktualu žinoti, jog įsigijus būsto ir turto apsaugą, yra atlyginami nuostoliai už netyčinę žalą tretiesiems asmenims, taip pat – netyčinę žalą perduotiems nuomotojo daiktams bei nekilnojamam turtui – sienoms ir grindims.
Svarbu, jog nuomos sutartyje būtų aiškiai įvardinti šie perduoti daiktai – stalai, kėdės ar, tarkime, virtuvės komplektas. Tokiu atveju netyčia lūžus, tarkime, virtuvinei spintelei – draudimas gali pagelbėti ir padengti nuostolius“, – tai, ką svarbu žinoti nuomininkas ir nuomotojams pasakoja Andrius Stryla.
Anot jo, didžiausią klaidą daro tie, kurie naudojasi šablonine būsto sutartimi iš interneto. Ten neįtraukia asmeniškai abiem pusėms aktualių punktų, nėra aišku, kas atsakingas už, pavyzdžiui, sulūžusią skalbimo mašiną. Svarbu ne tik aprašai, tačiau ir nuotraukos, kas priklauso nuomotojui, o kas nuomininkui.
Lietuvos Respublikos apsaugos ministerija, siekdama pagerbti sveikatos apsaugos darbuotojus už ilgametį ir nepriekaištingą darbą, ypač didelį indėlį plėtojant sveikatos apsaugą, sveikos gyvensenos propagavimą, plėtojant farmacijos pramonę, Lietuvos Respublikos, kaip sveikos valstybės, prestižo kėlimą bei aukštos kvalifikacijos sveikat
Gegužės 8 d., Kauno Nacionaliniame dramos teatre įvyko iškilminga Sveikatos apsaugos ministerijos organizuota Nusipelniusių Lietuvos medikų apdovanojimų ceremonija. Renginys subūrė šalies medicinos bendruomenę pagerbti ilgamečius profesionalus, kurių atsidavimas ir darbštumas palieka neišdildomą pėdsaką Lietuvos sveikato
Gegužės 7d. Tauragės rajono savivaldybėje vyko Tauragės ir Marijampolės regionų atvejo vadybininkų renginys „Atvejo vadybos metodo organizavimo metinių rezultatų apžvalga. Pirmųjų metų patirtys“, sutelkęs gausų dalyvių būrį iš įvairių šalies savivaldybių. Renginio metu dalyviai dalijosi patirtimis, iššūkiais
Jau 38-ąjį kartą visoje Lietuvoje rengiama „Maisto banko“ akcija parduotuvėse prasideda šį penktadienį nuo 15 val. ir tęsis šeštadienį nuo 10 iki 19 val. Šiemet ji vyks 438 prekybos vietose, 78 miestuose ir miesteliuose, o paramą rinks ne tik iniciatyvos organizatorius „Maisto bankas“, bet i
Kauno apygardos prokuratūros prokuroras surašė kaltinamąjį aktą ir teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai dėl fizinio skausmo sukėlimo ar nežymaus sveikatos sutrikdymo ir nužudymo pareikšti 36-erių Tauragės gyventojui. Ikiteisminį tyrimą organizavo ir jam vadovavo Kauno apygardos prokuratūros Pirmojo baudžiamojo perseki
UAB Tauragės šilumos tinklai informuoja, kad nors šildymo sezonas oficialiai pasibaigė, esant nepalankioms oro sąlygoms (žemai oro temperatūrai, drėgmei ar komforto stokai), yra galimybė laikinai pratęsti šildymo tiekimą. Ką daryti, norint pratęsti šildymą?1. Prašymas administratoriui, surinkus gyventojų sutikimą
Vilniuje gegužės 21-22 dienomis vyksiančioje tarptautinėje Sacharovo konferencijoje pranešimą skaitysiantis filosofas iš Prancūzijos Michel Eltchaninoff sako: „Putinas įsitikinęs, kad Rusija yra imperija. Jis pats sakė, kad imperijos sienos „kvėpuoja“ – tai reiškia, kad jas galima keisti, galima „ž
Kiekvieną pavasarį pradėjus žydėti medžiams ir augalams, žiedadulkių koncentracija ore ženkliai išauga, sukeldama alergines reakcijas jautriems asmenims. Ši problema kamuoja nemenką šalies gyventojų dalį – kone trečdalis jų (30 proc.) kasmet patiria įvairaus intensyvumo alerginius simptomus, rodo „Lietuvos draudimo"
Prie mikrofono - Rimgaudas Gruzdys, vienas organizatorių ir VšĮ „APK Motorsport“ direktorius. Kalbamės apie unikalų renginį Tauragėje – „Asfalto ir purvo nuotykis: Tauragės pavasaris 2025“. Kalbino Arūnas Graželiūnas. https://open.spotify.com/episode/0PxOiEnxRJUYIYBxicrjED Gegužės 10 dieną, še&sca
Kalbamės su Tauragės kultrūos centro dailininke, edukatore Areta Didžioniene. Pokalbis sukosi apie... meną – tokį neaprėpiamą, tokį begalinį, įvairų ir nenuspėjamą. https://open.spotify.com/episode/4OUP3Ies07Z29SJDn9Pen4 Kalbino Arūnas Graželiūnas. Tauragės kultūros centro nuotr.
Penktadienį, Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje žurnalistas ir knygų autorius Dovydas Pancerovas pristatė savo knygą „Pragaro vartai“.Prieš susitikimą bibliotekoje Dovydas Pancerovas apsilankė Tauragės radijo studijoje. Kalbėjomės apie romaną „Pragaro vartai“
Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai sėkmingai demaskavo narkotinių medžiagų platintojus bei pirkėjus. Kratų metu pareigūnai aptiko ir paėmė narkotinių bei psichotropinių medžiagų, taip pat grynųjų pinigų, įtariama, gautų iš nusikalstamos veikos. Balandžio 30 d. apie 17.40 val. Tauragėje, Bernotiškės gatvė