Galvojant apie žiemą: šildytis bus brangu
Įkelta:
2022-08-15
Nuotrauka
malkos
Aprašymas

Gretos Savickienės nuotrauka

Prasidėjo paskutinis vasaros mėnuo, šildymo sezonas – vis artyn. Tačiau vos pagalvojus apie jį dažną ima siaubas: gyventi šiltai ir pigiai, ko gero, nebepavyks niekam: sparčiai brangsta malkos ir kitoks biokuras, nuosavus namus besišildantiems elektra naujienos irgi nekokios, kadangi elektros kainos taip pat kopia į viršų. Nėra kuo džiaugtis ir besišildantiems centralizuotai: Tauragės šilumos tinklų direktoriaus Audriaus Arcišausko prognozės – niūrios.

Niekas nežino, kokia žiema mūsų laukia. Tačiau jau dabar aišku, kad šildymo kainos kils. Trumpai tariant, pagrindinę įtaką šilumos kainų augimui daro didėjančios dujų ir biokuro kainos, kurias diktuoja pasaulinės energijos išteklių rinkos. Dujų ir biokuro kainos priklauso nuo pasaulinių kainų rinkoje.

Kainos skirtingose savivaldybėse kyla skirtingai, nes šilumą gyventojams jos tiekia skirtingu būdu. Vienos naudoja daugiau gamtinių dujų, kitos – biokuro. Taigi, kainos kilimas priklauso nuo šių žaliavų kainos rinkoje. Tauragėje centralizuota šiluma gaminama naudojant biokurą. Šildymo kainos Tauragėje iki šiol buvo vienos mažiausių Lietuvoje. Deja, šią žiemą kils ir jos, nes pasaulyje pakilo ir biokuro kaina. Pasak „Ignitis“, bendrai skaičiuojama, kad vidutiniškai Lietuvoje šildymo kainos turėtų ūgtelti ketvirtadaliu.

Šilumos tinklų prognozės nedžiugina

Paprašytas pateikti artėjančio šildymo sezono prognozes UAB Tauragės šilumos tinklų direktorius Audrius Arcišauskas gerų naujienų neturi. Jis teigė, kad šildymo kainos priklausys nuo biokuro kainos rinkoje pokyčių.

„Tikimasi, kad 2022/2023 šildymo sezono metu biokuro kainos kilimas turėtų stabilizuotis ir neviršyti 400–500 Eur/tne ribos, bet, pagal šios dienos aktualijas, kaina 500 eur/tne – ne riba, – teigė jis. – Taip pat daug diskutuota ir dirbta prie to, kad norėtų Valstybinė miškų urėdija tęsti ir smulkintos medienos tiekimą, ypač šilumos energijos tiekėjams, kurie yra reguliuojami valstybės (VERT), bet kol kas tyla ir verslui visos sudarytos galimybės, nes biokuro biržoje, kaip suprantame visi, lubų nėra“.

Pasak A. Arcišausko, vidutinė 2021–2022 m. šildymo sezono šilumos kaina buvo 0,04861 Eur/kWh (be PVM) arba 0,05298 Eur/kWh (su PVM). Prognozuojama, kad biokurui kainai pakilus iki 400 Eur/tne, šilumos kaina būtų 0,0739 Eur/kWh (be PVM) arba 0,0806 Eur/kWh (su PVM);

biokurui kainai pakilus iki 500 Eur/tne, šilumos kaina būtų 0,0849 Eur/kWh (be PVM) arba 0,0925 Eur/kWh (su PVM).

O paprašytas palyginti šildymo išlaidas renovuotuose ir nerenovuotuose namuose, jis teigė: „2021/2022 šildymo sezono metu 60 kv. m. buto šildymo  išlaidos renovuotose daugiabučiuose namuose vidutiniškai sudarė 109 Eur per šildymo sezoną. Ateinančiame šildymo sezone, biokurui pabrangus iki 400 Eur/tne, prognozuojama, kad 60 kv. m buto renovuotame name šildymo išlaidos padidės iki 165 Eur per šildymo sezoną, o biokurui pabrangus iki 500 Eur/tne, prognozuojama, tokio pat buto renovuotame name šildymo išlaidos padidės iki 189 Eur per šildymo sezoną. 

2021/2022 šildymo sezono metu 60 kv. m. buto šildymo išlaidos nerenovuotose daugiabučiuose namuose vidutiniškai sudarė 265 Eur per šildymo sezoną. Ateinantį šildymo sezoną biokurui pabrangus iki 400 Eur/tne, prognozuojama, 60 kv. m buto nerenovuotame name šildymo išlaidos padidės iki 403 Eur per šildymo sezoną. O jei biokuras pabrangs iki 500 Eur/tne, prognozuojama, 60 kv. m. buto nerenovuotame name šildymo išlaidos padidės iki 463 Eur per šildymo sezoną“.

Brango kelis kartus

Nuosavi namai dabar šildomi įvairiai: vieni tradiciškai – malkomis ar pjuvenų ar durpių briketais, kituose, moderniuose, įrengtas geoterminis šildymą ar šilumos siurbliai oras-oras ar oras-vanduo. Tačiau šiuolaikiškos šildymo sistemos neapsieina be elektros, o pastarosios kainos irgi stipriai kyla. Taigi net ir įsirengusiems šiuolaikiškiausias  šildymo sistemas neišvengiamai teks plačiau atverti piniginę.

Nors yra besišaipančių, kad malkomis kūrenamos krosnys – atgyvena, vis dėlto didžioji dalis nuosavų namų iki šiol kūrenama biokuru – medžio granulėmis, briketais ar malkomis. Toks namų šildymo būdas iki šiol buvo pigiausias. Deja, pastaraisiais mėnesiais biokuro kainos šoktelėjo net kelis kartus. Antai tauragiškė Danutė, namus šildanti malkomis, pasakoja dar pernai vasarą už 10 kub. metrų – tiek jai reikia vienam sezonui – mišrių malkų mokėjusi 500 eurų. Šiemet už tokį pat kiekį suplojusi jau 800 eurų, nors pirkusi vos prasidėjus vasarai. Dabar, svarsto ji, turbūt būtų dar brangiau. 

Regina pasakoja pirkusi beržinių malkų:

– Pirkome ir iš to paties žmogaus, ir tą patį kiekį – 10 kub. metrų. Pernai mokėjome 450 eurų, šiemet – jau 700...

Štai Renatas paprastai perka nepjautus rąstus, juos susipjausto ir susikapoja pats. Pernai jis sako už miškovežį beržinių rąstų mokėjęs 750, šiemet – 900 eurų.

– Malkinės medienos visada ieškau per skelbimus, – pasakoja jis, – išsiklausinėju kainas, ir visada Tauragėje būna brangiau. Taigi visada perku iš kitų miestų – Šilalės, Raseinių, net Mažeikių, ir net su atvežimu išeina 50-čia ar 100-u eurų pigiau...  

Feisbuko grupėje „Tauragės skelbimai“ rugpjūčio 1-ąją įkeltas skelbimas apie parduodamas malkas. Teigiama, kad 6 erdmetriai (tai kubinis metras malkų su oro tarpais) neskaldytų uosio malkų kainuotų 400 eurų, skaldytų – 450 eurų, toks pat kiekis skaldytų mišrių malkų – 280 eurų.

Briketai brango daugiau nei triskart

Šiurpina ir medžio briketų kainos. Štai tauragiškė Dalia pasakoja briketų pirkusi ankstyvą pavasarį, pritrūkusi malkų. Mokėjusi 125 eurus už padėklą, kuriame telpa 960 kg.

– Dar šiek tiek ir liko, – sako ji, – kaip gailiuosi, kad tada nenusipirkau daugiau... Šią savaitę kaip tik susimąsčiau, kad reiktų vėl jų nusipirkti, nes tikrai pasiteisino, tai bus nenualpau kainą pamačiusi.

Dabar, pavyzdžiui, „Senukuose“ už toną bet kurios rūšies pjuvenų briketų teks mokėt 429 eurus. „Moki-veži“ internetinėje parduotuvėje medžio pjuvenų briketų kainos svyruoja nuo 476 iki 443 eurų už toną. Kiek pigiau, bent kol kas, juos parduoda  „Viduklės briketai“ – internetinėje parduotuvėje skelbiama, 960 kg paletė beržo pjuvenų briketų kainuoja 380 eurų. Tiesa, prisiskambinti jiems taip ir nepavyko.

Beržo, kietmedžio ir lapuočių briketais prekiaujama ir elektroninėje „esaurida“ parduotuvėje. Padėklo (960 kg) beržo briketų kaina – 420, kietmedžio – 425, lapuočių – 415 eurų. 

Atitinkamai brango ir granulės. „Esaurida“ jas dabar parduoda po 530 eurų už toną.

Kalbama, kad tokios biokuro kainos – tikrai ne riba.

Nuotrauka
elektra
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
prieš 12 valandų
Artėjant tamsiajam metų sezonui ir vėstant orams, vidutinio namų ūkio elektros energijos suvartojimas Lietuvoje gali padidėti 15 proc., skaičiuoja bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO). Dėl Rusijos energetinio karo su Europa augančios elektros kainos neramina gyventojus, kurie rimtai svarsto, kaip reikės taupyti rudenį ir žiemą. Energijos vartojimo statistika ir įpročiai rodo, kad erdvės taupymui esama.
Nuotrauka
uzimtumo tarnyba
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
prieš 17 valandų
Užimtumo tarnyba skelbia, kad įspėtų apie darbuotojų atleidimą dukart daugiau nei pernai. Įtempta geopolitinė situacija pasaulyje bei energijos išteklių krizė koreguoja Lietuvos įmonių veiklą. Šiemet Užimtumo tarnyba gavo 52 pranešimus apie numatomus grupės darbuotojų atleidimus  – 16 pranešimų daugiau nei pernai tokiu pat laikotarpiu. Iš Tauragės rajono įmonių pranešimų apie grupės darbuotojų atleidimus kol kas negauta, pranešama apie fiksuojamą darbuotojų paklausos suaktyvėjimą.  
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2022-09-22
Beprotiškai kylančios elektros kainos – dar vienas smūgis nuo karo pabėgusiems ir Lietuvoje prieglobstį radusiems ukrainiečiams. Tauragėje prisiglaudusios ukrainietės Alionos ir jos šeimos – dviejų dukrų ir dviejų anūkių – istorija ir taip kupina baimės, nerimo, sunkumų. Moteris tvirtina savo kelyje sutikusi tik gerus žmones ir yra be galo jiems dėkinga, tačiau dabar jai ir vėl reikia pagalbos – ji ieško būsto nuomai, kadangi namas, kuriame gyveno iki šiol, šildomas elektra, o sąskaitos – kosminės. Alionos ir jos šeimos istorija – šio numerio vedamajame.
Nuotrauka
darzelis
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-09-22
Šiuo metu Tauragės rajono mokyklų ikimokyklinio ugdymo grupėse laisvų vietų yra daugiau nei pageidaujančiųjų į jas patekti.
Nuotrauka
banga viesbutis
Reginos Vaičaitienės nuotrauka
Įkelta:
2022-09-21
Net ekspertai nesutaria, ar į Lietuvą jau ateina ekonominė krizė ir sunkmetis, nors infliacija jau akivaizdžiai muša rekordus. Šalies ekonomistai jau įspėja ruoštis sunkesniems laikams, ekonomikos lėtėjimui ir recesijai. Vis dėlto sakoma, kad krizės – tai ne tik laikas, kurį reikia tiesiog ramiai išlaukti, bet ir atsiveriančios galimybės bei pasirengimas naujiems startams. Apie tai byloja artėjančios permainos Tauragės viešbučių paslaugų rinkoje: vieno viešbučio savininkai svarsto savo verslą parduoti, kiti gi – plėsti.
Nuotrauka
piesia
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2022-09-21
Mokyklinio amžiaus vaikams ypač svarbu atrasti ir išreikšti save, laiką leisti su bendraminčiais. Bene tinkamiausias saviraiškos būdas – popamokinė veikla. Ji padeda vaikui įgyti papildomų gebėjimų, socialinių įgūdžių, įgauti pasitikėjimo savimi, pailsėti nuo mokslų ir atsipalaiduoti, įsitvirtinti bendraamžių grupėje.  
Nuotrauka
ligonine
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-09-20
Rugsėjo 4-ąją pasibaigus buvusio Tauragės ligoninės vadovo Liutauro Indriuškos kadencijai laikinuoju vadovu paskirtas direktoriaus pavaduotojas medicinai Danas Masiulionis.  Tauragės rajono savivaldybė jau paskelbė konkursą gydymo įstaigos vadovo pareigoms eiti. 
Nuotrauka
rinkimu kodeksas
Įkelta:
2022-09-20
Rugsėjo 1 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos rinkimų kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo konstitucinis įstatymas. Kaip informuoja Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), Rinkimų kodeksas keičia galiojusius Seimo rinkimų, Prezidento rinkimų, Rinkimų į Europos Parlamentą, Savivaldybių tarybų rinkimų, Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės bei Vyriausiosios rinkimų komisijos įstatymus. 
Nuotrauka
vanduo
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2022-09-19
Itin smarkiai augančios energijos kainos geriamojo vandens tiekimą brangins kartais, teigia Lietuvos vandens tiekėjų asociacija (LVTA). Smarkiai didėjančios sąnaudos ir augantys įmonių nuostoliai kelia nerimą, ypač savivaldybių valdomoms įmonėms, nes dėl veiklos specifikos bankrutuoti jos negali, tačiau regionus prislėgs nuostoliai. „Tauragės vandenų“ vadovas patvirtino – įmonės tiekiamas vanduo irgi brangs, tik dar neaišku, kiek.
Nuotrauka
suo
Įkelta:
2022-09-18
Atsakymo į šį klausimą, ko gero, norėtų sulaukti ne vienas tauragiškis, gyvenantis ir daugiabutyje, ir privačių namų kvartaluose. O jei didžiulis šuo lanksto šalia tvoros ir nuolat skalambija arba ankstyvą rytą pažadina kur kas anksčiau nei norėtųsi atsikelti? Pašnekovai sako, kad su kaimynais reikia tartis gražiuoju, o galiojantys teisės aktai ir įpareigoja gyvūnų laikytojus užtikrinti, kad jų augintiniai netrikdytų aplinkinių teisių į poilsį bei ramią gyvenamąją aplinką.
Nuotrauka
elektra
Įkelta:
2022-09-16
Elektros kainoms išaugus iki neregėtų aukštumų su didelėmis išlaidomis susiduriantys verslai ieško išeičių. Vieni dar labiau veržiasi diržus, kiti gi nusiteikę optimistiškai ir laukia išganingų vyriausybės sprendimų. O didelės baldų įmonės vadovas žodžių į vatą nevynioja – jei elektros kainos ir toliau taip kils, dirbti tiesiog nebeapsimokės.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2022-09-15
Kai kurių Tauragės mokyklų stadionų būklė – apverktina, tačiau kada prasidės remontas, jų vadovai nežino. Savivaldybės atstovai sako, kad stadionų atnaujinimo darbai vyksta kasmet, dalis jų planuojami. Tiesa, ne visose ugdymo įstaigose stadionai iš viso įrengti. Mokyklos sukasi iš padėties kaip išmanydamos. Išsamiau apie mokyklų stadionų būklę skaitykite šio numerio vedamajame.
Nuotrauka
foto
Įkelta:
2022-09-15
Rusijai pradėjus karą Ukrainoje, dažniau vartojame informacinio karo ir propagandos sąvokas. Ekspertai Viktoras Denisenko ir Mantas Martišius sutinka, kad vis geriau atskiriame melagienas, tačiau vienbalsiai teigia – privalome išlikti itin budrūs bei kritiški. Informaciniame kare naudojamos priemonės bei įrankiai nuolat keičiasi, o dalis visuomenės grupių išlieka pažeidžiamos. Kaip primena teisėja Kristina Kakurinė, informacijos sklaida ir nuomonių publikavimas privalo neperžengti saviraiškos laisvės ribų, o kai kuriais atvejais gali užtraukti ir baudžiamąją atsakomybę.
Nuotrauka
bankomatai
Įkelta:
2022-09-15
Toliausiai nuo miestų ir vietų, kuriose yra galimybė išsigryninti pinigus, esančiose gyvenvietėse vasarą turėjo būti pastatyti papildomi 100 bankomatų. Dauguma bankomatų jau įrengti, tačiau dar ne visi. Vienas arčiausiai Tauragės numatytų, tačiau dar neįrengtų bankomatų – Rukuose, Pagėgių savivaldybėje. 
Nuotrauka
elektra
Gretos Savickienės nuotrauka
Įkelta:
2022-09-14
Vis didėjant elektros energijos kainoms daugelis Lietuvos ir kitų šalių gyventojų gauna vis didesnes sąskaitas už elektros energiją. Pastarosiomis dienomis vidutinė elektros kaina biržoje siekė 72–83 centus už kilovatvalandę. To niekada nėra buvę, o ir tokios kainos gali tik didėti. Tauragiškius, kaip ir visos šalies gyventojus, ši tema dabar ypač jaudina – jie baiminasi, kad netrukus už elektrą teks pakloti kone pusę atlyginimo, o pensininkai sako, kad jų pensijos gali ir neužtekti. Ar yra kokia nors išeitis, jei taip, kur jos ieškoti?
Nuotrauka
SADM
SADM nuotrauka
Įkelta:
2022-09-13
Dėl karo veiksmų Ukrainoje išaugus migrantų skaičiui Lietuvoje, įkaito šalies būsto nuomos rinka. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad mažesnes pajamas gaunantys šalies gyventojai gali gauti paramą būstui išsinuomoti, t. y. pasinaudoti būsto nuomos mokesčio dalies kompensacija. Dėl jos reikėtų kreiptis į savivaldybę, kurioje žmogus yra išsinuomojęs būstą ir deklaravęs savo gyvenamąją vietą arba yra įtrauktas į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą.
Nuotrauka
pinigai
Įkelta:
2022-09-13
Tauragės rajono savivaldybės taryba nusprendė nurašyti 3 911,38 Eur skolos privatiems ir juridiniams asmenims už nesumokėtą valstybinės žemės nuomos mokestį. 
Nuotrauka
juros pakrante
Įkelta:
2022-09-12
Rugsėjo 17-ąją minint tarptautinę pakrančių valymo dieną Tauragėje, kaip ir visoje ES vyks #EUBeachCleanup akcija, kurios metu dalyviai valys vandens telkinių – jūrų, vandenynų, upių ir ežerų pakrantes.
Nuotrauka
zmogzudyste
Įkelta:
2022-09-12
Tragedija Tauragėje skatina kalbėti apie problemas, su kuriomis susiduria  tiek neįgalieji, tiek ir jų artimieji. Didžiulis emocinis krūvis, palaikymo ir supratimo stoka, ne visuomet prieinama valstybės žadama pagalba – tai dalis iššūkių, su kuriais dorotis yra palikti tėvai, auginantys neįgalius vaikus, sako vaikų ir paauglių psichologijos centro „Laimingas vaikas“ įkūrėja Milda Karklytė-Palevičienė.