Paauglių vasara: dirbti nori, bet darbo neranda
Įkelta:
2022-06-19
Nuotrauka
darbas
Aprašymas

Restorane „Holivudas“ vasarą papildomai įdarbinami 5–6 jaunuoliai

Raimondos Alysienės nuotrauka

 

Baigiantis mokslo metams moksleiviai kuri vasaros planus: daugelis nori ne tik pailsėti, bet ir užsidirbti išlaidoms. Didžiajai daliai jų įsidarbinti taip ir nepavyksta, nors darbdaviai sako, kad darbų yra. Žinoma, nepilnamečiams tinkamų darbo vietų mažiau nei norinčiųjų padirbėti, be to, darbdaviai labiau linkę įdarbinti pilnamečius. Apie tai kalba ne tik darbdaviai, bet ir moksleiviai. Vaikų ir paauglių darbą griežtai reglamentuoja įstatymai, juos primena ir Valstybinė darbo inspekcija, kuri, susumavusi praėjusių metų rezultatus, skelbia nustatytų pažeidimų statistiką. 

Darbo rasti sunku

Viešojoje erdvėje skelbimų, kad nepilnamečiai ieško darbo, gausu. Dažnas darbo ieškantis jaunuolis nurodo, kokio darbo pageidautų – siūlosi prižiūrėti vaikus, pjauti žolę, kapoti malkas ir jas sunešti, ieško darbo statybose, lentpjūvėse. Kai kurie jaunuoliai siūlosi dirbti ir naktinį darbą. 

„Tauragės žinių“ kalbinta gimnazistė pasakojo, kad per vasarą bent mėnesį norėtų padirbėti. 

– Bet kiek kalbėjau su draugais, mėnesiui įsidarbinti labai sunku. Gal tiksliau – neįmanoma, nes darbdaviai priima tuos, kurie sutinka dirbti visą vasarą. Esu pilnametė, galėčiau išvažiuoti į pajūrį, ten darbo galima rasti, tačiau nenoriu išvykti iš Tauragės. Čia ieškojau darbo, bet greičiausiai jo taip ir nerasiu, – pasakojo Ieva. 

Šešiolikmetė gimnazistė pasakojo, kad darbo Tauragėje susirasti greičiausiai taip ir nepavyks. 

– Darbdaviai nenori nepilnamečių. Radau kelis pasiūlymus, bet tie darbai man per sunkūs. Pasikalbėjau su tėvais, jie irgi sakė nerizikuoti sveikata. O taip noriu užsidirbti bent kažkiek, kad nereikėtų vis prašyti tėvų, – teigė paauglė.  

Šiemet siūlančiųjų mažiau

Šiais metais Užimtumo tarnyboje (UŽT), kaip informavo tarnybos bendradarbiavimo koordinatorė Aušra Kaluzevičienė, vasaros darbams jau užsiregistravo 23 Tauragės rajono moksleiviai. Pastebima, kad didžioji jų dalis registruojasi jau nebe pirmą vasarą. Pernai darbo per UŽT ieškojo apie 40, 2020 m. – apie 10 moksleivių. Dar ankstesniais metais UŽT registruotų Tauragės moksleivių skaičius pasiekdavo ir 100.

– Jaunimas labai darbingai nusiteikęs, tikrai daug mokyklą baigiančių ir egzaminus laikančių moksleivių, studentų aktyviai bando įsidarbinti. Smagių, iniciatyvių darbuotojų sulaukiame. Kartais kalbama, kad sezoniniai darbuotojai būna nelabai kokie, bet mums labai sekasi – visi labai šaunūs. Pernai vasarą turėjome šaunią kompaniją jaunuolių, manau, ir šią panašiai bus, nes pradžia labai nebloga –  pasakojo Justė.

Pasak A. Kaluzevičienės, birželio 7 d. duomenimis, Tauragėje buvo registruotos 6 laisvos darbo vietos, į kurias darbdavys sutiktų įdarbinti moksleivį: atrakcionų parko prižiūrėtojo, automobilių plovėjo, nekvalifikuoto statybos darbininko, padavėjo, valytojo ir virtuvės darbininko. Iš viso šiais metais Tauragėje registruota 12 laisvų darbo vietų moksleiviais. Vakar po pietų UŽT Tauragės skyriuje vyko moksleivių atranka į UAB „Klasmann-Deilmann Laukėsa“ laisvas darbininko vietas, į kurias priimami moksleiviai tik nuo 16 metų. UŽT duomenimis, šiuo pasiūlymu buvo susidomėję 9 moksleiviai.

2021 m. registruota net 70 laisvų darbo vietų – buvo siūloma dirbti pagalbiniais darbininkais (37 laisvos darbo vietos), padavėjais (14), administratoriais (7). 2020 m. registruotos tik 4 laisvos darbo vietos, 2019 m. – 37.

Moksleiviai domisi pagalbinio darbininko, barmeno padavėjo, prekybos salės, virtuvės darbuotojo ir kitomis nekvalifikuoto darbo pozicijomis. Moksleiviai pageidauja įsidarbinti vasaros sezonui.

Paklausta, ar  noriai darbdaviai įdarbina moksleivius, UŽT atstovė teigė, kad darbdaviai domisi moksleivių įdarbinimu ir galimu finansavimu. Moksleiviai noriai ieškosi darbo ir netgi savo iniciatyva kreipiasi į įmones ir teiraujasi, kokios galimybės įsidarbinti. Lengviau įsidarbinti vyresniems (17–18 m.) moksleiviams.

Norinčiųjų netrūksta

Kiekvieną vasarą moksleiviai ir studentai įdarbinami restorane „Holivudas“. Jo direktorė Justė Varškienė „Tauragės žinioms“ pasakojo ieškanti pilnamečių.

– Darbas restorane organizuojamas pagal grafiką, dirbantieji kas antrą savaitgalį nedirba. O nepilnamečiai sekmadieniais dirbti negali. Jei priimtume nepilnamečius, reikėtų specialiai derinti grafiką, tad išsiderintų visų darbuotojų grafikai, būtų per daug keblu, – paaiškino J. Varškienė. 

 O norinčių įsidarbinti, kaip pastebi Justė, labai daug. Šią vasarą restorane pasiūlyta nemažai darbo vietų ir jos jau beveik užimtos. 

– Gal viena dar likusi, –  pasakojo Justė. – Jaunimas labai darbingai nusiteikęs, tikrai daug mokyklą baigiančių ir egzaminus laikančių moksleivių, studentų aktyviai bando įsidarbinti. Smagių, iniciatyvių darbuotojų sulaukiame. Kartais kalbama, kad sezoniniai darbuotojai būna nelabai kokie, bet mums labai sekasi – visi labai šaunūs. Pernai vasarą turėjome šaunią kompaniją jaunuolių, manau, ir šią panašiai bus, nes pradžia labai nebloga.

Kaip pastebi restorano direktorė, darbintis jaunuoliai dažniausiai pageidauja visai vasarai. 

– Tarkim, dvyliktokai dirba nuo birželio 1-osios. Susideriname darbo grafikus, kad galėtų egzaminams pasiruošti ir juos laikyti,  – teigė Justė.  

Vasaros sezonui restorane papildomai priimami 5–6 darbuotojai. Jų ieškoma dedant skelbimus feisbuke, užimtumo tarnyboje. 

– Vienas vakar paskambino, sakiau, kad šiandien galime susitikti, bet jis nepasirodė. Nėra daug norinčių dirbti, o jei ateina, norėtų pastovėti ir nieko nedirbti. Pirmiausia iš jų reikia atimti telefonus, šiuolaikinis jaunimas nelabai nori dirbti paprasto darbo. Reikia iš paskos eiti ir rodyti pirštu. Atsakomybės jausmo trūksta. Jaunuoliai žino savo teises, bet pareigų nelabai – ryte nori ateiti kada atsikelia, pietūs kada nori. Drausmė yra didžiausia problema. Patys turi noro rodyti, o darbų yra, –  pasakojo statybos įmonės vadovas. 

– Dažniausiai ir patys jaunuoliai ieško, o mes prieinami visais kanalais – telefonu, feisbuko žinutėmis, el.paštu. Kiti ateina išgirdę jau įsidarbinusių draugų atsiliepimus. Be to, smagiau, kai kartu dirba pažįstami žmonės, – pasakojo restorano direktorė.  

Paklausta apie darbo užmokestį Justė teigė, kad mokamas valandinis darbo užmokestis, apsižvelgus į darbuotojo motyvaciją ir gebėjimus suteikiama galimybė uždirbti daugiau nei minimalus atlyginimas. 

Pasigenda motyvacijos 

Apie moksleivių ir jaunimo įdarbinimą kalbintas MB „Bajorsta“ direktorius Algimantas Bajorinas nebuvo taip optimistiškai nusiteikęs. 

– Vienas vakar paskambino, sakiau, kad šiandien galime susitikti, bet jis nepasirodė. Nėra daug norinčių dirbti, o jei ateina, norėtų pastovėti ir nieko nedirbti. Pirmiausia iš jų reikia atimti telefonus, šiuolaikinis jaunimas nelabai nori dirbti paprasto darbo. Reikia iš paskos eiti ir rodyti pirštu. Atsakomybės jausmo trūksta. Jaunuoliai žino savo teises, bet pareigų nelabai – ryte nori ateiti kada atsikelia, pietūs kada nori. Drausmė yra didžiausia problema. Patys turi noro rodyti, o darbų yra, – trečiadienį pasakojo statybos įmonės vadovas. 

Paklaustas, kokius darbus tenka dirbti jaunuoliams, pašnekovas vardijo – dažyti, sutvarkyti aplinką, surinkti šiukšles. Tai darbai, kurie nereikalauja kvalifikacijos ir galimi pagal keliamus nepilnamečių įdarbinimo reikalavimus. 

– Kiekvienais metais priimu jaunuolių, ir pernai dirbo 2–3, – teigė A. Bajorinas, pridūręs, kad darbdaviai nelabai linkę įdarbinti nepilnamečių.  

Paklaustas apie tai, kuriam laikui jaunuoliai dažniausiai įsidarbina, pašnekovas pasakojo, kad dažniausias dirbama iki rugpjūčio pradžios, po to jaunuoliai nori atostogauti. Bet būna, kad ir iki rugsėjo 1-osios dirba. 

– Turbūt priklauso ir nuo to, kam kas taupo, – svarstė įmonės vadovas. 
 

Kviečia įdarbinti jaunimą

2019-ųjų pradžioje rajono savivaldybės taryba patvirtino Tauragės rajono savivaldybės jaunimo vasaros užimtumo programą, kurios tikslas – skatinti jaunimo (nuo 14 iki 23 metų, besimokantį savivaldybės ugdymo įstaigoje, profesinėje ar aukštojoje mokyklose) užimtumą vasaros metu ir didinti jaunimo darbo patirtį. Pagal šią programą kompensuojama dalis darbdaviui tenkančių išlaidų, susijusių su darbo užmokesčio mokėjimu. Kompensacija ne didesnė kaip 50 proc. nuo minimalios mėnesinės algos. Jei įdarbinamas jaunas neįgalus asmuo, mėnesinė kompensacija gali siekti 75 proc. minimalios mėnesinės algos. Tam pačiam darbdaviui kompensacija gali būti skiriama ne daugiau kaip už 3 įdarbintus jaunus asmenis. Darbdavys ir įdarbintas jaunas asmuo programa gali pasinaudoti vieną kartą per metus. 

Kompensacija gali pasinaudoti visų teisinių formų darbdaviai ir privatūs subjektai, registruoti savivaldybės teritorijoje ar joje veikiantys, įdarbinę savivaldybėje registruotą jaunimą. 

Kompensacija neskiriama, jeigu jaunas asmuo išdirba mažiau kaip 10 darbo dienų arba mažiau kaip 80 darbo valandų, darbdavys skolingas Valstybinio socialinio draudimo fondui.

Kaip informavo savivaldybės atstovas spaudai Kasparas Bertašius, įgyvendinant šią programą pernai 53 įmonėms, įdarbinusioms 89 jaunus asmenis vasaros metu, skirta 62 070 Eur. 2020 m. kompensacijomis pasinaudojo 31 įmonė, kurios įdarbino 54 jaunus asmenis, o lėšų buvo skirta 28 883 Eur. 2019 m. kompensacijos skirtos 17-ai įmonių, kurios įdarbino 34 jaunus asmenis, o Tauragės rajono savivaldybės administracija kompensavo 17 366 Eur.

Nelegalus darbas – vergovės forma

Baigiantis mokslo metams ir prasidedant sezoniniams darbams VDI primena, kad vaikų ir paauglių darbas yra griežtai reglamentuojamas įstatymais ir tai yra skirta apsaugoti vaikus nuo išnaudojimo.

Vaikų ir paauglių darbas galimas tik tokiomis sąlygomis, kurios nekelia grėsmės jų sveikatai ir protiniam bei fiziniams vystymuisi. Tai gali būti lengvas darbas, turintis labiau edukacinius tikslus, tinkantis pagal amžių ir galimybes bei netrukdantis vaiko mokslams ir poilsiui.

– Bet kiek kalbėjau su draugais, mėnesiui įsidarbinti labai sunku. Gal tiksliau – neįmanoma, nes darbdaviai priima tuos, kurie sutinka dirbti visą vasarą. Esu pilnametė, galėčiau išvažiuoti į pajūrį, ten darbo galima rasti, tačiau nenoriu išvykti iš Tauragės. Čia ieškojau darbo, bet greičiausiai jo taip ir nerasiu, – pasakojo Ieva. 

Pernai – 27 pažeidimai 

Praėjusiais metais VDI šalyje atliko 3 881 nelegalaus darbo patikrinimus, kurių metu nustatyti 1 796 nelegaliai (neteisėtai) dirbę asmenys, iš jų 27 asmenys – iki 18 metų. Nepilnamečiai sudarė 1,5 proc. visų nustatytų nelegaliai (neteisėtai) dirbusių asmenų. Nelegalaus nepilnamečių darbo atvejai nustatyti didžiuosiuose šalies miestuose: Šiaulių VDI skyrius nustatė 9, Vilniaus ir Kauno skyrius – po 8, Klaipėdos skyrius – 2.

Analizuojant VDI duomenis dėl nelegaliai (neteisėtai) dirbusių nepilnamečių asmenų nustatyta, kad nepilnamečiai nelegaliai (neteisėtai) per 2021 metus dirbo žemės ūkyje – 11 nepilnamečių (40,7 proc. visų nustatytų nelegaliai (neteisėtai) dirbusių nepilnamečių), statyboje – 5 nepilnamečiai (18,5 proc.), didmeninėje ir mažmeninėje prekyboje – 5 nepilnamečiai (18,5 proc.), maitinimo ir gėrimų teikimo veikloje – 3 nepilnamečiai (11,1 proc.), apdirbamojoje gamyboje – 2 nepilnamečiai (7,4 proc.) bei 1 kitoje veikloje (3,7 proc.).

Tarp 27 pernai nelegaliai įdarbintų nepilnamečių – 12 vaikinų ir 15 merginų, visų jų amžius – 16–18 m. 

2020 m. šalyje nustatyti 36, 2019 m. – 41, 2018 m. – 45, 2017 m. – 21 nelegalus nepilnamečių įdarbinimo atvejis. 

 

Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
prieš 33 minutes
Šiandien, 18.00 val., visose šalies „Norfose“ valandai bus stipriai sumažintas apšvietimas, prekybos salėse bus išjungtas patalpų vėsinimas ir vėdinimas. Kaip skelbia „Norfos mažmena“, taip siekiama atkreipti valdžios dėmesį į verslą žlugdančias elektros kainas.
Nuotrauka
batalionas
Įkelta:
prieš 1 dieną
Kęstučio batalionas minėjo 30-ąsias įkūrimo metines, šventės metu Kęstučio batalionui buvo įteikta nauja kovinė vėliava bei atidengtas memorialinis akmuo, skirtas įamžinti Kęstučio bataliono 30-ies metų gyvavimą.
Nuotrauka
arfa
Įkelta:
prieš 1 dieną
Kultūros rūmų rūsyje daug metų veikusi kavinė „Arfa“ lankytojų jau nebelaukia – ji uždaroma. Prieš kurį laiką šią kavinę įsigijusi restorano „Da Feng“ savininkė Alma Marozienė sako, kad atėjo laikas suvienyti jėgas – „Arfos“ darbuotojai prisijungs prie „Da Feng“ kolektyvo. O Kultūros centro direktorius Virginijus Bartušis tikisi, kad patalpos tuščios neliks – bus skelbiamas konkursas ir ieškoma naujų nuomininkų.
Nuotrauka
malkos
Įkelta:
2022-08-15
Prasidėjo paskutinis vasaros mėnuo, šildymo sezonas – vis artyn. Tačiau vos pagalvojus apie jį dažną ima siaubas: gyventi šiltai ir pigiai, ko gero, nebepavyks niekam: sparčiai brangsta malkos ir kitoks biokuras, nuosavus namus besišildantiems elektra naujienos irgi nekokios, kadangi elektros kainos taip pat kopia į viršų. Nėra kuo džiaugtis ir besišildantiems centralizuotai: Tauragės šilumos tinklų direktoriaus Audriaus Arcišausko prognozės – niūrios.
Nuotrauka
miskasodis
Įkelta:
2022-08-12
Dideliais žingsniais vienu švariausių ir tvariausių regionų siekianti tapti Tauragė imasi dar vienos iniciatyvos – kartu su VšĮ „Myliu mišką“ ruošiasi pasodinti mišką ten, kur šiandien plyti pieva. Kad tikslas būtų įgyvendintas, prie iniciatyvos kviečiami prisidėti visi rajono gyventojai: jau šiandien tai padaryti galima įsigijus sodinukų, kuriuos spalio mėn. bus siūloma sodinti kartu.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2022-08-11
Po nelaimės Panevėžyje, kai įvyko „Ekrano“ užtvankos avarija ir lūžo užtvankos šliuzas, aiškėja, kodėl įvyko nelaimė, – paseno metalas. Įvykis atvėrė seniai žiojinčią žaizdą – nemaža dalis užtvankų Lietuvoje neprižiūrimos arba pernelyg pasenusios. Kaip sako iš Tauragės kilęs hidrologas Kęstutis Šetkus, kai kurioms užtvankoms nebeatliekant funkcijų reikėtų pagalvoti apie jų demontavimą. Jis mano, kad diskusiją dėl demontavimo vertėtų pradėti ir dėl Tauragės mieste esančios užtvankos. Itin didelį nerimą jam kelia ir Balskų užtvanka. Jeigu griūtų ši, pasekmės būtų kur kas skaudesnės nei įvykus Tauragės miesto užtvankos avarijai, sako jis. Išsamiau apie Tauragės rajono užtvankas ir jų bėdas – „Tauragės žinių“ vedamajame.
Nuotrauka
saskrydis
Įkelta:
2022-08-11
Ariogaloje, Dubysos slėnyje, 32-ą kartą į sąskrydį „Su Lietuva širdy“ šeštadienį buvo susirinkę tremtiniai, politiniai kaliniai ir laisvės kovų dalyviai. Sąskrydžio metu priimta rezoliucija, išreiškianti palaikymą kariaujančiai Ukrainai ir raginanti griežtinti sankcijas Rusijai. Kaip visada, sąskrydyje dalyvavo ir būrys tauragiškių bei choras „Tremtinys“ vadovaujamas Romualdo Eičo. 
Nuotrauka
vaistinele
Įkelta:
2022-08-11
2023 m. sausio 1 d. įsigalios kelis kartus atidėliotas reikalavimas šalies vairuotojams turėti automobiliuose naujos komplektacijos pirmosios pagalbos rinkinius. Iki šio termino likus keliems mėnesiams, vaistininkai ragina neatidėlioti vaistinėlės įsigijimo paskutinei akimirkai ir primena, kokios priemonės būtinai turi joje būti ir kokiu atitikties ženklu jos turi būti paženklintos.
Nuotrauka
turizmas
Įkelta:
2022-08-09
Savarankiškai keliaujantys turistai pažintį su nauja teritorija pradeda turizmo informacijos centruose. Mūsų gimtajame mieste šis centras perkeltas į autobusų stotį. Būtent čia iš Pilies perkeltas turistų į Tauragės kraštą pritraukimu nuo kovo mėnesio besirūpinančiai VšĮ „Žaliasis regionas“ priklausantis Turizmo informacijos centras. Šios funkcijos perimtos iš Tauragės krašto muziejaus „Santaka“. Nors intensyviai šioje srityje dirbama tik keturis mėnesius, turizmo vadybininkė jau vardija pirmuosius darbo rezultatus. 
Nuotrauka
Asociatyvi freepik.com nuotrauka
Įkelta:
2022-08-08
​​​​​​​Mažėjant mokytojų skaičiui stengiamasi jų pritraukti į šalies mokyklas. Valstybės skiriama parama naudojasi ir Tauragės rajono savivaldybė. Šiuo metu Tauragėje ieškoma 8 mokytojų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-08-06
​​​​​​​Vakar minėtos Žygaičių Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus parapijos 160-osios įkūrimo metinės. Ta proga aukotose šv. Mišiose dalyvavo ir Lietuvos Respublikos Prezidentas  Gitanas Nausėda su savo tėvu ir žmona Diana.
Nuotrauka
Įkelta:
2022-08-05
Šį sekmadienį – išskirtinis renginys prie Draudenių ežero. Vyks vidutinio nuotolio Lietuvos triatlono taurės etapas. Renginys turėjo vykti Skaudvilėje, tačiau dėl Skaudvilės užtvankkos vandens nuleidimo ir dėl žuvitakio įrengimo darbų, perkeltas į Draudenius. Dėl varžybų Žygaičių seniūnijoje nuo 9 iki 14 val. bus ribojamas eismas. Visų Žygaičių krašto gyventojų ir ūkininkų prašoma supratimo, atidumo ir kantrybės.
Nuotrauka
sachmatai
Įkelta:
2022-08-05
Šachmatininkės seserys Grikšaitės Plungės rajone, Plateliuose, surengtame tarptautiniame turnyre iškovojo prizines vietas. Ieva buvo antra tarp merginų jaunimo grupėje. Eglė – trečia tarp moterų suaugusiųjų grupėje. Ji ruošiasi Europos šachmatų turnyrui.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2022-08-04
Prasidėjo paskutinis vasaros mėnuo, šildymo sezonas – vis artyn. Tačiau vos pagalvojus apie jį dažną ima siaubas: gyventi šiltai ir pigiai, ko gero, nebepavyks niekam: sparčiai brangsta malkos ir kitoks biokuras, nuosavus namus besišildantiems elektra naujienos irgi nekokios, kadangi elektros kainos taip pat kopia į viršų. Nėra kuo džiaugtis ir besišildantiems centralizuotai: Tauragės šilumos tinklų direktoriaus Audriaus Arcišausko prognozės – niūrios. Išsamiau apie artėjančio šildymo sezono iššūkius – laikraščio vedamajame.
Nuotrauka
sam
Įkelta:
2022-08-04
Sveikatos apsaugos ministerija informuoja, kad trečiadienį Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje (NVSPL) patvirtintas pirmasis Lietuvoje beždžionių raupų atvejis asmeniui, priklausančiam 40–49 m. amžiaus grupei.
Nuotrauka
ligoniu kasa
Įkelta:
2022-08-03
Siuntimas pas gydytoją specialistą yra svarbus ir, rodos, daugumai žmonių aiškus dalykas. Visgi ligonių kasų specialistai pastebi, kad neretai gyventojai nežino, jog kai kuriais atvejais norint gauti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis apmokamas gydytojų specialistų paslaugas siuntimo nė nereikia.