Tauragės žinios logotipas
Paauglių vasara: dirbti nori, bet darbo neranda

Paauglių vasara: dirbti nori, bet darbo neranda

Baigiantis mokslo metams moksleiviai kuri vasaros planus: daugelis nori ne tik pailsėti, bet ir užsidirbti išlaidoms. Didžiajai daliai jų įsidarbinti taip ir nepavyksta, nors darbdaviai sako, kad darbų yra. Žinoma, nepilnamečiams tinkamų darbo vietų mažiau nei norinčiųjų padirbėti, be to, darbdaviai labiau linkę įdarbinti pilnamečius. Apie tai kalba ne tik darbdaviai, bet ir moksleiviai. Vaikų ir paauglių darbą griežtai reglamentuoja įstatymai, juos primena ir Valstybinė darbo inspekcija, kuri, susumavusi praėjusių metų rezultatus, skelbia nustatytų pažeidimų statistiką.

Darbo rasti sunku

Viešojoje erdvėje skelbimų, kad nepilnamečiai ieško darbo, gausu. Dažnas darbo ieškantis jaunuolis nurodo, kokio darbo pageidautų – siūlosi prižiūrėti vaikus, pjauti žolę, kapoti malkas ir jas sunešti, ieško darbo statybose, lentpjūvėse. Kai kurie jaunuoliai siūlosi dirbti ir naktinį darbą.

„Tauragės žinių“ kalbinta gimnazistė pasakojo, kad per vasarą bent mėnesį norėtų padirbėti.

– Bet kiek kalbėjau su draugais, mėnesiui įsidarbinti labai sunku. Gal tiksliau – neįmanoma, nes darbdaviai priima tuos, kurie sutinka dirbti visą vasarą. Esu pilnametė, galėčiau išvažiuoti į pajūrį, ten darbo galima rasti, tačiau nenoriu išvykti iš Tauragės. Čia ieškojau darbo, bet greičiausiai jo taip ir nerasiu, – pasakojo Ieva.

Šešiolikmetė gimnazistė pasakojo, kad darbo Tauragėje susirasti greičiausiai taip ir nepavyks.

– Darbdaviai nenori nepilnamečių. Radau kelis pasiūlymus, bet tie darbai man per sunkūs. Pasikalbėjau su tėvais, jie irgi sakė nerizikuoti sveikata. O taip noriu užsidirbti bent kažkiek, kad nereikėtų vis prašyti tėvų, – teigė paauglė.

Šiemet siūlančiųjų mažiau

Šiais metais Užimtumo tarnyboje (UŽT), kaip informavo tarnybos bendradarbiavimo koordinatorė Aušra Kaluzevičienė, vasaros darbams jau užsiregistravo 23 Tauragės rajono moksleiviai. Pastebima, kad didžioji jų dalis registruojasi jau nebe pirmą vasarą. Pernai darbo per UŽT ieškojo apie 40, 2020 m. – apie 10 moksleivių. Dar ankstesniais metais UŽT registruotų Tauragės moksleivių skaičius pasiekdavo ir 100.

– Jaunimas labai darbingai nusiteikęs, tikrai daug mokyklą baigiančių ir egzaminus laikančių moksleivių, studentų aktyviai bando įsidarbinti. Smagių, iniciatyvių darbuotojų sulaukiame. Kartais kalbama, kad sezoniniai darbuotojai būna nelabai kokie, bet mums labai sekasi – visi labai šaunūs. Pernai vasarą turėjome šaunią kompaniją jaunuolių, manau, ir šią panašiai bus, nes pradžia labai nebloga – pasakojo Justė.

Pasak A. Kaluzevičienės, birželio 7 d. duomenimis, Tauragėje buvo registruotos 6 laisvos darbo vietos, į kurias darbdavys sutiktų įdarbinti moksleivį: atrakcionų parko prižiūrėtojo, automobilių plovėjo, nekvalifikuoto statybos darbininko, padavėjo, valytojo ir virtuvės darbininko. Iš viso šiais metais Tauragėje registruota 12 laisvų darbo vietų moksleiviais. Vakar po pietų UŽT Tauragės skyriuje vyko moksleivių atranka į UAB „Klasmann-Deilmann Laukėsa“ laisvas darbininko vietas, į kurias priimami moksleiviai tik nuo 16 metų. UŽT duomenimis, šiuo pasiūlymu buvo susidomėję 9 moksleiviai.

2021 m. registruota net 70 laisvų darbo vietų – buvo siūloma dirbti pagalbiniais darbininkais (37 laisvos darbo vietos), padavėjais (14), administratoriais (7). 2020 m. registruotos tik 4 laisvos darbo vietos, 2019 m. – 37.

Moksleiviai domisi pagalbinio darbininko, barmeno padavėjo, prekybos salės, virtuvės darbuotojo ir kitomis nekvalifikuoto darbo pozicijomis. Moksleiviai pageidauja įsidarbinti vasaros sezonui.

Paklausta, ar noriai darbdaviai įdarbina moksleivius, UŽT atstovė teigė, kad darbdaviai domisi moksleivių įdarbinimu ir galimu finansavimu. Moksleiviai noriai ieškosi darbo ir netgi savo iniciatyva kreipiasi į įmones ir teiraujasi, kokios galimybės įsidarbinti. Lengviau įsidarbinti vyresniems (17–18 m.) moksleiviams.

Norinčiųjų netrūksta

Kiekvieną vasarą moksleiviai ir studentai įdarbinami restorane „Holivudas“. Jo direktorė Justė Varškienė „Tauragės žinioms“ pasakojo ieškanti pilnamečių.

– Darbas restorane organizuojamas pagal grafiką, dirbantieji kas antrą savaitgalį nedirba. O nepilnamečiai sekmadieniais dirbti negali. Jei priimtume nepilnamečius, reikėtų specialiai derinti grafiką, tad išsiderintų visų darbuotojų grafikai, būtų per daug keblu, – paaiškino J. Varškienė.

O norinčių įsidarbinti, kaip pastebi Justė, labai daug. Šią vasarą restorane pasiūlyta nemažai darbo vietų ir jos jau beveik užimtos.

– Gal viena dar likusi, – pasakojo Justė. – Jaunimas labai darbingai nusiteikęs, tikrai daug mokyklą baigiančių ir egzaminus laikančių moksleivių, studentų aktyviai bando įsidarbinti. Smagių, iniciatyvių darbuotojų sulaukiame. Kartais kalbama, kad sezoniniai darbuotojai būna nelabai kokie, bet mums labai sekasi – visi labai šaunūs. Pernai vasarą turėjome šaunią kompaniją jaunuolių, manau, ir šią panašiai bus, nes pradžia labai nebloga.

Kaip pastebi restorano direktorė, darbintis jaunuoliai dažniausiai pageidauja visai vasarai.

– Tarkim, dvyliktokai dirba nuo birželio 1-osios. Susideriname darbo grafikus, kad galėtų egzaminams pasiruošti ir juos laikyti, – teigė Justė.

Vasaros sezonui restorane papildomai priimami 5–6 darbuotojai. Jų ieškoma dedant skelbimus feisbuke, užimtumo tarnyboje.

– Vienas vakar paskambino, sakiau, kad šiandien galime susitikti, bet jis nepasirodė. Nėra daug norinčių dirbti, o jei ateina, norėtų pastovėti ir nieko nedirbti. Pirmiausia iš jų reikia atimti telefonus, šiuolaikinis jaunimas nelabai nori dirbti paprasto darbo. Reikia iš paskos eiti ir rodyti pirštu. Atsakomybės jausmo trūksta. Jaunuoliai žino savo teises, bet pareigų nelabai – ryte nori ateiti kada atsikelia, pietūs kada nori. Drausmė yra didžiausia problema. Patys turi noro rodyti, o darbų yra, – pasakojo statybos įmonės vadovas.

– Dažniausiai ir patys jaunuoliai ieško, o mes prieinami visais kanalais – telefonu, feisbuko žinutėmis, el.paštu. Kiti ateina išgirdę jau įsidarbinusių draugų atsiliepimus. Be to, smagiau, kai kartu dirba pažįstami žmonės, – pasakojo restorano direktorė.

Paklausta apie darbo užmokestį Justė teigė, kad mokamas valandinis darbo užmokestis, apsižvelgus į darbuotojo motyvaciją ir gebėjimus suteikiama galimybė uždirbti daugiau nei minimalus atlyginimas.

Pasigenda motyvacijos

Apie moksleivių ir jaunimo įdarbinimą kalbintas MB „Bajorsta“ direktorius Algimantas Bajorinas nebuvo taip optimistiškai nusiteikęs.

– Vienas vakar paskambino, sakiau, kad šiandien galime susitikti, bet jis nepasirodė. Nėra daug norinčių dirbti, o jei ateina, norėtų pastovėti ir nieko nedirbti. Pirmiausia iš jų reikia atimti telefonus, šiuolaikinis jaunimas nelabai nori dirbti paprasto darbo. Reikia iš paskos eiti ir rodyti pirštu. Atsakomybės jausmo trūksta. Jaunuoliai žino savo teises, bet pareigų nelabai – ryte nori ateiti kada atsikelia, pietūs kada nori. Drausmė yra didžiausia problema. Patys turi noro rodyti, o darbų yra, – trečiadienį pasakojo statybos įmonės vadovas.

Paklaustas, kokius darbus tenka dirbti jaunuoliams, pašnekovas vardijo – dažyti, sutvarkyti aplinką, surinkti šiukšles. Tai darbai, kurie nereikalauja kvalifikacijos ir galimi pagal keliamus nepilnamečių įdarbinimo reikalavimus.

– Kiekvienais metais priimu jaunuolių, ir pernai dirbo 2–3, – teigė A. Bajorinas, pridūręs, kad darbdaviai nelabai linkę įdarbinti nepilnamečių.

Paklaustas apie tai, kuriam laikui jaunuoliai dažniausiai įsidarbina, pašnekovas pasakojo, kad dažniausias dirbama iki rugpjūčio pradžios, po to jaunuoliai nori atostogauti. Bet būna, kad ir iki rugsėjo 1-osios dirba.

– Turbūt priklauso ir nuo to, kam kas taupo, – svarstė įmonės vadovas.

Kviečia įdarbinti jaunimą

2019-ųjų pradžioje rajono savivaldybės taryba patvirtino Tauragės rajono savivaldybės jaunimo vasaros užimtumo programą, kurios tikslas – skatinti jaunimo (nuo 14 iki 23 metų, besimokantį savivaldybės ugdymo įstaigoje, profesinėje ar aukštojoje mokyklose) užimtumą vasaros metu ir didinti jaunimo darbo patirtį. Pagal šią programą kompensuojama dalis darbdaviui tenkančių išlaidų, susijusių su darbo užmokesčio mokėjimu. Kompensacija ne didesnė kaip 50 proc. nuo minimalios mėnesinės algos. Jei įdarbinamas jaunas neįgalus asmuo, mėnesinė kompensacija gali siekti 75 proc. minimalios mėnesinės algos. Tam pačiam darbdaviui kompensacija gali būti skiriama ne daugiau kaip už 3 įdarbintus jaunus asmenis. Darbdavys ir įdarbintas jaunas asmuo programa gali pasinaudoti vieną kartą per metus.

Kompensacija gali pasinaudoti visų teisinių formų darbdaviai ir privatūs subjektai, registruoti savivaldybės teritorijoje ar joje veikiantys, įdarbinę savivaldybėje registruotą jaunimą.

Kompensacija neskiriama, jeigu jaunas asmuo išdirba mažiau kaip 10 darbo dienų arba mažiau kaip 80 darbo valandų, darbdavys skolingas Valstybinio socialinio draudimo fondui.

Kaip informavo savivaldybės atstovas spaudai Kasparas Bertašius, įgyvendinant šią programą pernai 53 įmonėms, įdarbinusioms 89 jaunus asmenis vasaros metu, skirta 62 070 Eur. 2020 m. kompensacijomis pasinaudojo 31 įmonė, kurios įdarbino 54 jaunus asmenis, o lėšų buvo skirta 28 883 Eur. 2019 m. kompensacijos skirtos 17-ai įmonių, kurios įdarbino 34 jaunus asmenis, o Tauragės rajono savivaldybės administracija kompensavo 17 366 Eur.

Nelegalus darbas – vergovės forma

Baigiantis mokslo metams ir prasidedant sezoniniams darbams VDI primena, kad vaikų ir paauglių darbas yra griežtai reglamentuojamas įstatymais ir tai yra skirta apsaugoti vaikus nuo išnaudojimo.

Vaikų ir paauglių darbas galimas tik tokiomis sąlygomis, kurios nekelia grėsmės jų sveikatai ir protiniam bei fiziniams vystymuisi. Tai gali būti lengvas darbas, turintis labiau edukacinius tikslus, tinkantis pagal amžių ir galimybes bei netrukdantis vaiko mokslams ir poilsiui.

– Bet kiek kalbėjau su draugais, mėnesiui įsidarbinti labai sunku. Gal tiksliau – neįmanoma, nes darbdaviai priima tuos, kurie sutinka dirbti visą vasarą. Esu pilnametė, galėčiau išvažiuoti į pajūrį, ten darbo galima rasti, tačiau nenoriu išvykti iš Tauragės. Čia ieškojau darbo, bet greičiausiai jo taip ir nerasiu, – pasakojo Ieva.

Pernai – 27 pažeidimai

Praėjusiais metais VDI šalyje atliko 3 881 nelegalaus darbo patikrinimus, kurių metu nustatyti 1 796 nelegaliai (neteisėtai) dirbę asmenys, iš jų 27 asmenys – iki 18 metų. Nepilnamečiai sudarė 1,5 proc. visų nustatytų nelegaliai (neteisėtai) dirbusių asmenų. Nelegalaus nepilnamečių darbo atvejai nustatyti didžiuosiuose šalies miestuose: Šiaulių VDI skyrius nustatė 9, Vilniaus ir Kauno skyrius – po 8, Klaipėdos skyrius – 2.

Analizuojant VDI duomenis dėl nelegaliai (neteisėtai) dirbusių nepilnamečių asmenų nustatyta, kad nepilnamečiai nelegaliai (neteisėtai) per 2021 metus dirbo žemės ūkyje – 11 nepilnamečių (40,7 proc. visų nustatytų nelegaliai (neteisėtai) dirbusių nepilnamečių), statyboje – 5 nepilnamečiai (18,5 proc.), didmeninėje ir mažmeninėje prekyboje – 5 nepilnamečiai (18,5 proc.), maitinimo ir gėrimų teikimo veikloje – 3 nepilnamečiai (11,1 proc.), apdirbamojoje gamyboje – 2 nepilnamečiai (7,4 proc.) bei 1 kitoje veikloje (3,7 proc.).

Tarp 27 pernai nelegaliai įdarbintų nepilnamečių – 12 vaikinų ir 15 merginų, visų jų amžius – 16–18 m.

2020 m. šalyje nustatyti 36, 2019 m. – 41, 2018 m. – 45, 2017 m. – 21 nelegalus nepilnamečių įdarbinimo atvejis.

Pasidalinkite su drauge ar draugu

Daugiau naujienų

Tauragėje iškilmingai pagerbti bibliotekos darbuotojai

Balandžio 25-ąją, minint Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę, Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje vyko tradiciniai ir ypač laukiami Metų bibliotekininko apdovanojimai. Šventė subūrė bibliotekininkus iš viso rajono, svečius ir bendruomenės narius – pagerbti tų, kurie savo

Balandžio 30 d. vyks gyventojų perspėjimo sistemos patikrinimas, bus jungiamos sirenos

Tauragės rajono savivaldybės administracija informuoja, kad 2025 m. balandžio 30 d. vyks gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos patikrinimas. Šio patikrinimo metu nuo 11 val. 52 min. visoje šalies teritorijoje trims minutėms bus įjungiamos sirenos, taip pat gyventojams per Gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemą (GPIS) į mo

Tauragės rajone pavogtas seifas su didelės vertės pinigų suma

Balandžio 28 d., apie 21 val. 27 min., Tauragės apskrities vyriausiajame policijos komisariate gautas pranešimas apie įvykdytą vagystę Tauragės rajone, Skirgailių kaime. Pirminiais duomenimis, laikotarpiu nuo balandžio 26 d. iki 27 d., iš gyvenamojo namo buvo pagrobtas metalinis seifas, kuriame, kaip teigiama, buvo laikoma 13 700 eur

Šeimos šventė Šilalėje: „Mažojo raktelio labirintas“ – skirta ir šeimai, ir vaikui

Gegužės mėnesį švenčiamos dvi ypatingos dienos – Tarptautinė šeimos diena (gegužės 15 d.) ir Vaiko diena (gegužės 16 d.), kurios primena apie svarbiausias mūsų gyvenimo vertybes: artumą, rūpestį bei meilę. Šilalės miestas šias progas pažymi ypatingu renginiu – Šeimos švente „Mažojo rakteli

„...paskui Čiurlionį“ su improvizacinės muzikos kūrėjais

Švenčiant 150-tąsias M. K. Čiurlionio gimimo metines jo kūryba visdar yra įkvėpimo šaltinis daugybei menininkų, o jo muzika jaudina ir užburia klausytojų širdis. Projektas „Paskui Čiurlionį” - tai Lietuvos genijaus muzikos interpretacija, kurios grožį, trapumą ir didybę per savo muzikinio požiūrio prizmę pateikia du

Silkė 2025: trys dienos šventės, skonio ir jūrinės dvasios Klaipėdoje

Gegužės 2–4 dienomis Klaipėdoje griausmingai sugrįžta festivalis „Silkė 2025“! Miesto gyventojai ir svečiai kviečiami pasinerti į nepakartojamą šurmulį, kupiną muzikos, kultūros, skonių bei... žinoma – silkės! Renginio organizatorius „Bravo idėja“ tikisi, kad antrus metus vyksiantis festivalis taps gražia

Jautriausiose situacijose paauglių tėvams padės atvirumas ir pagarba

Pasitaiko atvejų, kai tėvai kreipiasi į vaiko teisių gynėjus ar Vaiko teisių linijos konsultantus, svarstydami, kaip elgtis, jei paauglys paprašo leidimo nakvoti pas savo vaikiną ar merginą. Toks klausimas gali pasirodyti netikėtas ir sukelti daug emocijų. Vaiko teisių gynėjai sako, kad tokiose situacijose svarbiausia – ne skubėti drau

Susitikimas su „Pralaužk Vieną Šaltą“ kūrėjais

Balandžio 24 d. į Viešąją biblioteką rinkosi lietuviškos komedijos ir tinklalaidžių mėgėjai. Čia vyko susitikimas su populiaraus podcast’o „Pralaužk Vieną Šaltą“ kūrėjais Airidu Jankumi ir Mantu Grimaliu. Nuo 2018 metų Airidas ir Mantas ne tik juokina savo klausytojus, bet ir kalbina įvairių profesijų žmones,

Pasveikinti Tauragės rajono medicinos darbuotojai

Balandžio 27-ąją minima Medicinos darbuotojų diena. Ši diena skirta dar kartą pagerbti  gydytojus, slaugytojus bei kitus sveikatos priežiūros srityje dirbančius specialistus, kurie savo gyvenimą pašventė rūpinimuisi žmonių sveikata ir gyvybe. Šia proga Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas tradiciškai

Nuo gegužės 1-osios įsigaliojus naujai pinigų apvalinimo tvarkai, gali suaktyvėti ir sukčiai

Policijos duomenimis, vien pirmąją balandžio pusę užfiksuota daugiau nei 10 sukčiavimo atveju, kai banko darbuotojais telefonu prisistatę asmenys iš gyventojų apgaulės būdu išviliojo pinigus – nuo 9 tūkst. iki daugiau nei 120 tūkst. eurų. „Urbo" banko ekspertai primena, kad sukčiai gali pasinaudoti ir artėjančia gegužės 1

„Samaningi kilometrai" kviečia burtis į masinius žygius partizanams atminti

„Samanomis sąmoningi" – tokiu šūkiu antrus metus iš eilės lietuviai kviečiami paminėti gegužės 17 d. – Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dieną. Krašto apsaugos ministerija kartu su Lietuvos šaulių sąjunga tęsia tradiciją šią dieną organizuoti masinius žygius partizanų takais

Lietuvos kariuomenėje paminėta Šuns diena, savo gebėjimus demonstravo tarnybiniai šunys

Balandžio 24-ąją minimos Šuns dienos proga, penktą kartą Lietuvos kariuomenės vienetų karių ir darbuotojų šunys buvo kviečiami „pasisvečiuoti" šeimininkų tarnybos ar darbo vietose ir kasdienines tarnybines užduotis vykdyti kartu. Lietuvos kariuomenės Pulkininko Juozo Vitkaus inžinerijos batalione organizuotas renginys &bd