Mieste pradėjus veikti nemokamoms dviračių saugykloms vasarą Tauragė tikisi pasitikti su dar daugiau dviratininkų ir paspirtukininkų. Uždarose šalia namų įrengtose saugyklose tauragiškiai galės patogiai ir saugiai palikti bei pakrauti gamtai draugiškas transporto priemones. Viena pirmųjų saugyklas išbandžiusi Vlada Musvydaitė–Vilčiauskė tokių sprendimų iki šiol ypač pasigesdavo šalies miestuose.
Didžiausias dėmesys saugumui
Gegužės mėnesį pradedančios veikti saugyklos – uždaros, tačiau 24 val. gyventojams lengvai pasiekiamos dviračių ir paspirtukų saugojimo vietos. Jas projektuojant ypatingas dėmesys buvo skirtas patogiam naudojimuisi bei paliktų transporto priemonių saugumui užtikrinti.
Automatiškai rakinamose saugyklose savo dviratį ar paspirtuką galės palikti visi norintys gyventojai. Turintieji elektrinius paspirtukus ar dviračius čia pat galės juos ir pakrauti – iki saugojimo stotelių atvesta elektra bei įrengti elektros lizdai. Tam, kad savo transporto priemonę gyventojai galėtų laikyti be rūpesčių, jose įrengtos stebėjimo kameros, o į saugyklas patekti galima tik naudojantis mobiliuoju telefonu.
Tauragės meras Dovydas Kaminskas sako, kad saugumui užtikrinti buvo skirta ypač daug dėmesio. „Norėjome, kad gyventojams saugyklose būtų saugu palikti savo turtą – dviračius, paspirtukus. Manau, kad tai yra esminis kriterijus, kuris turėtų nulemti tokių saugyklų populiarumą. Labai džiaugiuosi, kad tapome šių darnaus judumo priemonių bandytojais ir pirmieji šalyje įgyvendinome kompleksinį viešų miesto dviračių saugyklų projektą”, – pabrėžia jis.
Viena pirmųjų tokią saugyklą išbandė Vlada Musvydaitė–Vilčiauskė – buvusi sporto žurnalistė, šiandien – aktyvaus laisvalaikio propaguotoja. Žinoma moteris stebėjosi, kad tokie miestiečiams reikalingi projektai mūsų šalį pasiekė tik šiandien, mat norintiems gyventi aktyviau ar judėti švariau miestuose neretai trūksta reikalingos infrastruktūros.
„Atvažiavau dviračiu ir iškart pagalvojau, kodėl tokio dalyko nėra Vilniuje. Galbūt tiesiog nežinau, bet sostinėje tokio sprendimo matyti dar neteko. Tai, kad tu gali nemokamai ir paprastai atsivežti ir laikyti savo paspirtuką, jį pakrauti ir tai daryti saugiai, yra sprendimas, kurio pavydėtų ir didmiesčiai. Jei Pagėgiuose būtų tokia saugykla, aš jau šiandien mamai nupirkčiau paspirtuką“, – juokavo moteris.

Pati Vlada prieš kurį laiką priėmė sprendimą atsisakyti nuosavo automobilio.
Šiandien daug vaikščiojanti ar dviračiu važinėjanti moteris įsitikinusi, kad jei miestuose būtų daugiau patogių sprendimų dviratininkams, tokį transportą kasdien rinktųsi ir daugiau žmonių. Vis dėlto šiandien ne vienas žmogus, gyvenantis daugiabutyje, susiduria su problema: dviračiui laikyti bute neretai nėra vietos, o sandėliukai maži, kasdien „tįsti“ jį iš ir į viršutinį aukštą ne kiekvienas turi jėgų, o palikti lauke – nesaugu.
„Galiu paliudyti, kad pašaliniams patekti į saugyklą nėra taip lengva. Pirmiausia, kiekviena dviračių saugykla yra susiejama su telefono numeriu, todėl durys atsidaro tik paskambinus iš registruoto vartotojo mobiliojo įrenginio ir vos išėjus užsitrenkia. Be to, erdvę nuolat stebi vaizdo kameros“, – pastebėjimais dalijosi Vlada.
Greit pripras ne visi
Panašias saugyklas pirmą kartą Vokietijoje išbandžiusi V. Musvydaitė-Vilčiauskė neabejoja jų privalumais, tačiau tiki, kad ne visi gyventojai iškart ims naudotis šiuo sprendimu.
„Žinote, kai Lietuvoje, tiesiog gatvėse, prie namų ar viešųjų įstaigų, atsirado pirmieji dviračių stovai, į juos žiūrėjome atsargiai. Vis dėlto šiandien jie tapo tokie įprasti, kad be jų daugelis neįsivaizduotume savo kelionės mieste dviračiu. Manau, kad taip bus ir su dviračių saugyklomis: užtruks laiko, kol išbandys ir jų privalumus pajus dauguma gyventojų“, – kalbėjo žinoma moteris.
Visos 75 dviračių saugyklos įrengtos kuo arčiau tauragiškių namų, t. y. daugiabučių namų kiemuose. Kiekvienoje jų yra po aštuonis dviračių ar paspirtukų stovus. Naujosiomis dviračių saugyklomis gyventojai galės naudotis visiškai nemokamai.
Dviračių saugykloje savo dviratį ar paspirtuką norintys statyti gyventojai kviečiami teikti prašymus Savivaldybei. Pateikęs prašymą gyventojas bus užregistruotas ir dviračių saugyklos paslauga jam bus aktyvuota per 1–2 darbo dienas nuo prašymo pateikimo. Kai registracija bus patvirtinta, atvykus prie dviračių saugyklos savo telefone reikės surinkti ant saugyklos vartelių nurodytą numerį ir šie automatiškai atsirakins. Įvežus savo dviratį ar paspirtuką į saugyklą svarbu jį prirakinti prie laisvo stovo bei užtikrinti, kad palikta transporto priemonė netrukdys kitiems saugyklos naudotojams.
Lygiuojasi į didmiesčius užsienyje
„Panašūs darnaus judumo projektai pasaulyje – ne naujiena: uždarose saugyklose savo paspirtukus ir dviračius jau saugo nuo gyventojų kaimyniniame Taline iki miestiečių Niujorke. Būtent pastariesiems saugyklos tapo sprendimu, pagaliau apsaugančiu nuo dažnų vagysčių. Tad tikrai džiaugiuosi, jog Tauragei nereikia būti didmiesčiu, kad savo žmonėms, norintiems judėti švariau ir gyventi aktyviau ar net žaliau, galėtų pasiūlyti patogių ir pažangių sprendimų“, – sakė Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas.
Saugyklos įrengtos įgyvendinus Centrinės projektų valdymo agentūros administruojamą Europos Sąjungos struktūrinių ir investicijų fondų finansuojamą projektą „Darnaus judumo priemonių diegimas Tauragės mieste“, todėl skirtas finansavimas negalėjo būti naudojamas keliams asfaltuoti, dviračių takams tiesti ar kitoms priemonėms įgyvendinti. Prie projekto savivaldybei užteko prisidėti tik 15 proc. lėšų.
Anot mero, tam, kad žmonės automobilius iškeistų į dviračius ar viešąjį transportą, pirmiausia reikia sukurti tinkamą infrastruktūrą. Tai patvirtina ir skaičiai, pavyzdžiui, naudojimasis viešuoju transportu mieste padarius jį nemokamą išaugo net 60 proc. Todėl įrengus viešąją dviračių infrastruktūrą, sutvarkius esamus dviračių takus ir įrengus naujus, dviračiai mieste taip pat turėtų dar labiau išpopuliarėti. Prie aktyvaus laisvalaikio skatinimo Tauragėje žada prisidėti ir pirmoji dviračių saugyklas išbandžiusi V. Musvydaitė-Vilčiauskė, kuri jau dabar planuoja dviračių maršrutus Tauragės rajone.

Naujų dviračių saugyklų projektas – tvari iniciatyva, leidžianti Tauragei žingsnis po žingsnio judėti link gamtai draugiškesnio miesto titulo. Tauragei patekus į Europos miestų, gausiančių paramą tapti klimatui neutraliais iki 2030 m., šimtuką, tikimasi, kad panašių tvarių sprendimų mieste daugės.
Tauragės rajono savivaldybė, siekia, kad gerėtų viso rajono infrastruktūra, o mieste būtų patogu susisiekti ne tik automobiliu, bet ir pėsčiomis, dviračiu ar nemokamu viešuoju transportu. Todėl jau šiemet planuojama plėsti dviračių takų infrastruktūrą, kartu su Lietuvos automobilių kelių direkcija atnaujinti Gedimino gatvės dangą, toliau asfaltuoti mieste ir rajone esančius žvyrkelius ir spręsti kitas Tauragės rajonui aktualias problemas.
Užs. Nr. 38