Penki dažniausiai užduodami klausimai apie elektros rinkos liberalizaciją
Įkelta:
2022-05-10
Nuotrauka
elektra
Aprašymas

Asociatyvi pasirinkitetiekeja.lt nuotrauka

Tęsiasi elektros rinkos liberalizavimas projektas, kurio metu gyventojai sprendžia, iš ko pirks elektros energiją savo namams. Nuosekliu gyventojų informavimu rūpinasi „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) – vyksta visuomenės informavimo programa „Pasirinkite tiekėją“. Nors apklausos rodo, kad gyventojai gerai žino, kad reikia pasirinkti savo tiekėją, tačiau kai ateina metas tai padaryti – kyla klausimų.

Dažniausiai skambučių į „Pasirinkite tiekėją“ informacijos liniją metu užduodami klausimai yra apie visuomeninio tiekimo monopolinių sąlygų Lietuvoje atsisakymą ir jo terminus, nepriklausomų tiekėjų pasirinkimo tvarką, elektros kainas bei į kokį etapą klientas patenka. Dalinamės dažniausiai gyventojų užduodamais klausimai ir atsakymais į juos, atsako ESO Ryšių su visuomene projektų vadovas Paulius Kalmantas.

Iki kada reikia pasirinkti tiekėją? Kur rasti objekto numerį?

Tai priklauso nuo to, į kurį etapą patenka vartotojas. Nors per šiuos metus turi pasirinkti visi dar to nepadarę gyventojai, sunaudojantys 1000—5000 kilovatvalandžių (kWh) per metus tai turi padaryti vėliausiai iki birželio 18 d. Tuo metu gyventojai, sunaudojantys iki 1 tūkst. kWh per metus bei namų bendrijos, būsto administratoriai ir visi likę vartotojai – iki gruodžio 18 d.

Pasak P. Kalmanto, jeigu vartotojas nežino kiek energijos suvartoja per mėnesį, šią informaciją galima pasitikrinti „Pasirinkite tiekėją“ ar ESO savitarnos svetainėse. Jeigu vartotojas yra sudarę sutartį su tiekėju, savo objekto numerį gali rasti prisijungęs prie ESO savitarnos svetainės. Jeigu sutarties neturėjo, galima kreiptis ESO savitarnos svetainėje arba paskambinus telefonu 1852.

Kas bus jeigu nepasirinkusiu ar nespėsiu?

Laiku nepasirinkus tiekėjo garantinis tiekimas prasidės automatiškai. Tai reiškia, elektros tiekimas nenutruks ir gyventojams bus suteikta laikina paslauga, kad šie galėtų pasirinkti savo nepriklausomą tiekėją. Garantinis tiekimas trunka 6 mėn., jį užtikrina ESO, o ne visuomeninis tiekėjas, o po pusės metų tiekimas gali būti nutrauktas.

Be to, kad ši paslauga yra laikina, ji gali padidinti elektros kainą. kaip teigia P. Kalmantas, garantinio tiekimo atveju galutinę kainą vartotojams sudarys tuo metu galiojanti (praėjusio mėn.) elektros kaina biržoje ir prie jos pridedamas 1.25 koeficientas, arba kitaip tariant 25 proc. Tai reiškia, kad prie vidutinės biržos kainos bus pridedamas ketvirtadalis, teigia ESO atstovas.

Kodėl reikia rinktis tiekėją?

Europos valstybėse tik atvirai konkuruojančios įmonės gali pasiūlyti geriausią kainos ir paslaugos kokybės santykį. Lietuva yra įsipareigojusi Europos Sąjungai panaikinti monopolines sąlygas elektros energijos rinkoje ir šį procesą pradėjo dar 2009 metais, o dabar žengia paskutiniuosius jo žingsnius. Estija tai padarė 2013 m., o Latvija – 2015 m. Konkurencinga elektros tiekimo rinka pasiūlys ir kitų naudingų sprendimų Lietuvos gyventojams: naujas paslaugas, įvairesnius planus, palankesnius tarifus, išmaniuosius sprendimus ir pan.

Valstybė suteikia galimybę laisvai rinktis ir pirkti prekę iš norimo tiekėjo, siūlančio geriausias sąlygas ar teikiančio tinkamiausias vartotojui paslaugas – taip pat, kaip renkamasi perkant degalus, kabelinės televizijos ar mobiliojo ryšio paslaugas. Tiekėjai konkuruoja dėl vartotojų siūlydami kokybiškesnes, įvairesnes paslaugas.

Kaip žinoti ar keisis elektros kainos?

Tai visą laiką kintantis, labai organiškas procesas – neįmanoma nuspėti, kokia gali būti ateities elektros kaina. Jos vertinimas pagrįstas tik prielaidomis: po mėnesio, vertinant dabartinius duomenis, jos gali būti visiškai kitokios. Natūralu, kad elektros energijos kaina gyventojams yra vienas svarbiausių kriterijų renkantis tiekėją. Iki šiol valstybė reguliavo elektros kainą ir tai daugeliui atrodė esant žemiausios kainos bei stabilumo garantas.

Anot P. Kalmanto, tai savaime nereiškia mažesnių gyventojų išlaidų, mat elektros kainą artimiausiems metams ar pusmečiui nustato valstybė, remdamasi prognozėmis, o tai reiškia, kad reali kaina biržoje gali būti mažesnė nei valstybės nustatyta. Taigi, nepriklausomų tiekėjų veikimas rinkos sąlygomis leidžia užtikrinti teisingiausią elektros tiekimo kainą vartotojams, kurią reguliuos nebe valstybė, o auganti konkurencija.

Ar reikia sudaryti sutartį ir su ESO? Kaip tais pačiais kabeliais gali būti tiekiama skirtingų tiekėjų elektros energija?

Elektros energija – atskira prekė, o ESO valdomi kabeliai, anot atstovo – lyg „kanalas“, kuriuo ta prekė pasiekia vartotoją. Vartotojus pasieks iš bet kurio tiekėjo perkama elektros energija, bet kiekvienas turės tokias sąlygas, dėl kurių susitarė su savo pasirinktu nepriklausomu elektros tiekėju.

Kalbant apie energijos skirstymo operatoriaus rolę, P. Kalmantas teigia, jog pasigirsta nuomonė, kad šis nebeaptarnaus vienų ar kitų tiekėjų klientų arba, kad su ESO reikia pasirašyti atskirą sutartį. Sutarties papildomai su ESO sudaryti nereikia, sudarius sutartį su tiekėju, tiekėjas perduos šią informaciją ESO, papildomai pranešti nereikia. Pasak atstovo, bendrovė, kaip ir iki šiol, prižiūrės tinklus, pvz. įves elektrą į namus ar atstatys gedimus jos valdomame tinke.

Programos sklaidai sukurta interneto svetainė pasirinkitetiekeja.lt, tačiau vartotojai visą informaciją taip pat gali gauti ir telefonu +37062655565. Paskambinus telefonu ir interneto svetainėje visi gyventojai gaus svarbiausią informaciją apie šį pokytį, reikiamus žingsnius norint pasirinkti tinkamiausią elektros energijos tiekėją bei kitą aktualią informaciją.

Nuotrauka
naujokiene
Įkelta:
prieš 20 valandų
Nuo vasario 1-osios Paveldo tarnybos funkcijos, iki šiol vykdytos Kultūros centrui priklausiusioje tarnyboje, perduotos Tauragės rajono savivaldybės administracijai, įsteigta ir nauja pareigybė. Nuo balandžio 1-osios paveldo klausimais rūpinasi buvusi savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėja Danutė Naujokienė. 
Nuotrauka
paspirtukams
Įkelta:
prieš 23 valandas
Automobilio vairuotojas skundžiasi neapdairiai besielgiančiais paspirtukininkais – į pėsčiųjų perėjas šie neretai įvažiuoja staiga, net neapsidairę. Toks vaizdas Tauragės gatvėse dažnas. Kyla klausimas, ar Tauragėje yra perėjų, kuriomis važiuoti paspirtukininkai ir dviratininkai gali?  
Nuotrauka
priešgaisirnė
Įkelta:
prieš 1 dieną
Tauragės savivaldybės administracija perka automobilį, kuris bus skirtas savivaldybės Priešgaisrinei tarnybai. Maksimali pirkimo vertė – 25 410 Eur.
Nuotrauka
gaisras
Įkelta:
prieš 1 dieną
Gegužės 11-osios pavakarę Dacijonų kaime kilo gaisras, apdegė gyvenamasis namas, kuriame gyveno vieniša moteris, auginanti ketverių, dešimties bei šešiolikos metų amžiaus vaikus, buvo slaugoma senjorė. Visa šeima liko be pastogės, gyvenimui būtinų daiktų.
Nuotrauka
vsb
Įkelta:
2022-05-14
Įsivaizduokite tokią situaciją – ramiai leidžiate laiką prie vandens telkinio ir pastebite, kaip visiškai nepažįstamas žmogus skęsta ir šaukiasi pagalbos. Ką daryti? Dažniausiai išsitraukiame mobilųjį telefoną ir skambiname skubiosios pagalbos tarnybų numeriu 112 tikėdamiesi, kad netrukus atvyks medikai ir nelaimėlį išgelbės. Narsesni puola į vandenį ir jau praradusį sąmonę skenduolį ištraukia į krantą. Medikų dar nėra. Vieta atoki, ir vargu ar per pirmąsias minutes jie pasirodys. Tik nuo aplinkinių žmonių veiksmų priklausys, ar į nelaimę patekęs žmogus išgyvens.  
Nuotrauka
dviraciu saugykla
Įkelta:
2022-05-13
Mieste pradėjus veikti nemokamoms dviračių saugykloms vasarą Tauragė tikisi pasitikti su dar daugiau dviratininkų ir paspirtukininkų. Uždarose šalia namų įrengtose saugyklose tauragiškiai galės patogiai ir saugiai palikti bei pakrauti gamtai draugiškas transporto priemones. Viena pirmųjų saugyklas išbandžiusi Vlada Musvydaitė–Vilčiauskė tokių sprendimų iki šiol ypač pasigesdavo šalies miestuose.
Nuotrauka
naujagimis ua
Įkelta:
2022-05-13
Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas feisbuko paskyroje pasidalinio džiugia naujiena – Tauragėje sulaukėme pirmojo ukrainiečio naujagimio. Jo vardas – Michail.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2022-05-12
Poryt minėsime Šeimos dieną. Kiek mums visiems svarbi šeima? Ko gero, paprasčiausias meilės savo šeimai įrodymas – domėjimasis jos istorija. Sondrai Vaišvilaitei, pribloškiančios savo grožiu knygos „Šviesybių namai“ autorei, be galo svarbi kiekviena, net ir smulkiausia giminės istorijos detalė, kurias ji kartu su seserimi Danguole rinko po kruopelytę ne vienerius metus ir sudėliojo iš jų ištisą paprasto gyvenimo epą, įdomų ir vertingą ne tik artimiesiems. Išsamiau apie šią knygą, jos pristatymą B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje ir netgi knygos ištrauka – šiame laikraščio numeryje.
Nuotrauka
telefonai
Įkelta:
2022-05-12
Seimo nario Justo Džiugelio Seimui pateiktos Švietimo įstatymo pataisos dėl mobiliųjų telefonų ir planšečių naudojimo mokyklose buvo atmestos. Tiesa, pataisos bus tobulinamos. Rajono mokyklų vadovai šiai įstatymo pataisai pritartų, nors kai kur jau ir turi įsivedę savo taisykles, prie kurių mokiniai priprato.
Nuotrauka
paulius
Įkelta:
2022-05-12
Tauragės rajono Ruikių kaime su tėvais ekologiniame ūkyje ūkininkaujantis Paulius Macas džiaugiasi likęs darbuotis kaime. Dar mokykloje vaikinas žinojo, kad po studijų Kaune grįš į kaimą. O ir technologijų ūkyje gausa jį skatina tik tobulėti ir naujinti techniką bei įrenginius.
Nuotrauka
fixus
Įkelta:
2022-05-11
Paveldo pastatų stebėsenos ir prevencinės priežiūros projektas „FIXUS Mobilis“ jau trečius metus teikia paslaugas privatiems ir instituciniams paveldo valdytojams visoje Lietuvoje. Tauragės rajone yra 78 paveldo statiniai, įtraukti į Kultūros vertybių registrą, o FIXUS sąraše kol kas nėra nė vieno iš jų – tai gali pasikeisti po kitą savaitę vyksiančios viešos konsultacijos Kaišiadorių rajono gyventojams. 
Nuotrauka
monika liu
Įkelta:
2022-05-10
Antradienį pirmajame „Eurovizijos“ pusfinalyje pasirodys Lietuvos atstovė – Monika Liu, ji atliks dainą „Sentimentai“.
Nuotrauka
vaikai
Įkelta:
2022-05-09
Norite daugiau sužinoti apie bendravimą su vaikais? Susiduriate su sunkumais šeimoje? O gal žinote šeimą, kuriai reikia pagalbos? Vaiko teisių gynėjai kviečia į atvirų durų dienas, kurių metu teisininkai, psichologai bei vaiko teisių gynėjai bus pasirengę konsultuoti žmones jiems aktualiais su vaikais susijusiais klausimais. Atvirų durų dienos vyks gegužės 12 d., ketvirtadienį, kiekvienoje savivaldybėje veikiančiuose Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos padaliniuose. Daugelyje iš jų darbo laikas bus pratęstas iki 19 val.
Nuotrauka
europe
Įkelta:
2022-05-09
Gegužės 9-oji – Europos diena. Šią dieną, prieš 72 metus, pasiūlyta sukurti bendriją, kuri suvienytų tuomet karo nualintą Europą.
Nuotrauka
liepu g
Įkelta:
2022-05-09
Tauragės rajono savivaldybė aktyviai ruošiasi pėsčiųjų ir dviračių takų plėtrai. Savivaldybės internetiniame puslapyje skelbiama, kad vienas iš takų drieksis vaizdingu maršrutu pagal Jūros upę nuo vasaros estrados iki Liepų g.