Karas Ukrainoje dar labiau sutelkė „Carito“ savanorius
Įkelta:
2022-03-24
Nuotrauka
caritas
Aprašymas

Rūšiuodamos tauragiškių atneštus daiktus pluša (iš kairės) Inga, Onutė, Laura, Ona, Elytė, Ovidija, Nastazija

Autorės nuotrauka

 

Protu sunku suvokti tai, kas jau ketvirta savaitė vyksta Ukrainoje. Nuo karo pabėgę ukrainiečiai glaudžiasi ir Tauragėje. Mūsų kraštiečiai nelieka abejingi – karo baisumus patyrusiems ir kariaujantiems ukrainiečiams teikia įvairią paramą. Viena organizacijų, prisidedanti prie paramos, – „Caritas“. Tauragiškiai savanoriai susitelkė ir visas savo jėgas skiria tam, kad palengvintų pabėgėlių dalią. Apie paramos teikimą kalbinti savanoriai sunkiai sulaiko ašaras, o žodžiai neretai stringa gerklėje. 

Savivaldybės administracijos suorganizuotame nevyriausybinių organizacijų susitikime tartasi, kas kuo gali prisidėti teikiant pagalbą Tauragėje įsikūrusiems ukrainiečiams. 

– Išsigryninome, kas už ką galėtume būti atsakingi. „Carito“ organizacija įsipareigojo būti atsakinga už pabėgusiems žmonėms reikalingus daiktus – rūbus, avalynę, higienos priemones ir kita. Tad priimame šiuos daiktus, tarpininkaujame, skelbiame, kam ko reikia. Pavyzdžiui, neseniai  ieškojome lovos, o atvykusioms ir Tauragėje atsigyvenusioms keturioms moterims ieškome skalbimo mašinos, – trečiadienį pasakojo V. Šlepavičienė, „Carito“ veiklos koordinatorė.

Rinkti ir dalinti rūbus nepasiturintiems asmenims „Caritui“ ne naujiena.

– Tik tai darydavome du kartus per savaitę. Dabar tai darome visomis savaitės dienomis, po 4 val. Tokiu grafiku planuojame dirbti visą kovo mėnesį, – vardijo V. Šlepavičienė. 

O dabar savanorės ukrainiečiams reikalingus daiktus ne tik priima iš tauragiškių, bet juos ir rūšiuoja. Kiekvienas daiktas apžiūrimas, įsitikinama, kad jis tinkamas naudoti. „Carito“ patalpose prikabinta įvairių rūbų, dėžėse sudėta avalynė. Kitoje patalpoje ukrainiečiai randa patalynės, higienos priemonių, o vaikus, aišku, labiausiai traukia kampelis, kur sudėti žaislai.  

Nuotrauka
caritas

„Carito“ savanorė Ona, kalbėdama apie tauragiškių teikiamą paramą, negailėjo gerų žodžių:

– Žmonės visi stengiasi padėti. Atneša su didele meile, su pagarba, daugumai ašaros byra. Ypač kai tenka bendrauti su ukrainiečiais, patyrusiais karo siaubą. Viena ukrainietė pasakojo palikusi naujus, ką tik pastatytus namus, o dabar ateina ištiesta ranka prašyti pagalbos.

Ona vardijo, kad dabar labiausiai nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams reikia buitinės technikos – lygintuvo ieškojo, mikrobangų krosnelės. 

Prisiminė Vitalija ir atmintin įstrigusių paramos pavyzdžių. Vienas tauragiškis „Caritui“ siūlė piniginę paramą, o suvestas su ukrainiečių šeima tiesiogiai jiems skyrė kelis šimtus eurų.

– Į Tauragę ši šeima atvažiavo turėdama 80 eurų. Žmogiškumo yra, savanorės daug laiko skiria ir viską daro iš širdies. Paramos sulaukę ukrainiečiai tai priima su dėkingumo ašaromis, – pasakojo Vitalija. 

„Džiaugiamės, kad Tauragėje tikrai yra daug žmonių, kurie supranta, apie ką mes kalbame. Tad ir toliau vienykimės ir padėkime, kuo galime. Visuomet galite prisijungti papildomomis rankomis šioje tarnystėje“, – viešai skelbiama Tauragės „Carito“ feisbuke. 

Deguto šaukštas 

Parama ukrainiečiams teikia pasididžiavimo lietuvių tauta jausmą, bet savanorės neištveria neišsakiusios ir nuoskaudų. 

– Kai kuriems paramos teikimas tampa spintų išsivalymu. Visą savaitę dirbame, kiekvieną daiktą apžiūrime ir nustembame, kai atneša, pavyzdžiui, supelijusią patalynę, – kalbėjo viena savanorė. Apie tai šmaikščiai pasisakyta ir „Carito“ feisbuko puspalyje: 

„Mieli tauragiškiai, ačiū už Jūsų paramą Ukrainos žmonėms, atvykusiems į mūsų miestą, taip kad ruoškitės kviesti į vakarėlius, ukrainietes, dabar jos galės puoštis aukštakulniais ir vasarinėmis suknelėmis, kurių daug atnešėte. O jei rimtai, tai labai prašytume būti supratingiems, maišais nešti nereikia. Po vieną, du ar kelis daiktus ir tik išvardintus. 

Neapsunkinkime savanorių, kurie tikrai daug laiko atiduoda šiai savanorystei rūšiuodami daiktus, o netinkamus, visiškai sudėvėtus mesdami lauk. Gerbkime atvykusių žmonių orumą, jie bėga nuo karo, bet tikrai nenori nešioti visai nutrintų „maikių“. 

– Gaila, kad kai kurie žmonės nesupranta, kas yra parama ir pagalba. Beviltiškumo ašaros kaupiasi, kai matau, ką randame tarp atneštų daiktų. Žmonės, bėgantys nuo karo, turi tenkintis tuo, ką gauna, nes pabėgo su kuprine, į kurią daug ko neįsidėsi, bet aukojantys turi suprasti, kad „krempleninių“ suknelių ir aukštakulnių pabėgėlėms nereikia, – teigė V. Šlepavičienė, tokius atvejus apibūdinusi pagal posakį, kai šaukštas deguto sugadina statinę medaus. 

Pasiuvo per 300 balaklavų

Visa Tauragės „Carito“ bendruomenė prisideda prie paramos nukentėjusiai nuo karo Ukrainai. Paklausta, kaip kilo idėja siūti balaklavas, kurios skirtos kariams Ukrainoje, Vitalija pasakojo, kad prašymą padėti viena „Carito“ narė rado internete.

Nuotrauka
caritas

– Karas sumaišties ir nerimo pasėjo visiems. O kad nusiramintum ir jaustumeisi naudingas, reikia veikti – tad amatų būrelio savanorės per savaitgalį pasiuvo 330 balaklavų. Gera padėti, tai tarsi duoklė už laisvę, – kalbėjo Vitalija. 

„Daryk, ką gali, su tuo, ką turi, ten, kur esi“, – JAV prezidento Teodoro Ruzvelto žodžius, kukliai apibendrindamos nuveiktus pagalbos darbus, kartoja „Carito“ bendruomenė. 

Laisvas laikas – geriems darbams

„Carito“ savanoriams talkina ir iniciatyvoje „Stiprūs kartu“ užsiregistravę tauragiškiai. Tiesa, jų nedaug. Rūbus antradienį rūšiavusi Inga sako neabejojusi ir užsiregistravusi savanorystei feisbuke sukurtoje grupėje. Paromis dirbanti moteris per laisvadienius ateina talkinti į „Caritą“.

– Neduok Dieve, jei mums taip atsitiktų, – paklausta, kodėl laisvą laiką skiria pagalbai nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams, nedvejodama atsakė Inga.  

Kita „Carite“ sutikta studentė Laura sako galinti skirti laiko savanorystei, nes mokslai dabar vyksta nuotoliniu būdu.

– Turiu labai daug laisvo laiko. Kiekvieną dieną čia nebūnu, bet kai turiu laisvo laiko, kai paskaitos vyksta vakarais, noriu prisidėti ir bent taip padėti ukrainiečiams, – kalbėjo Laura, prisijungusi prie savanorių prasidėjus karui Ukrainoje. 

Mergina tikisi sulaukti kvietimo ir iš „Raudonojo Kryžiaus“, nes užsiregistravo savanoriauti ir ten. 

– „Raudonajame Kryžiuje“ visoje Lietuvoje užsiregistravusių savanorių apie 11 tūkst. Tikiuosi sulaukti kvietimo lankyti būtinus mokymus ir savanoriauti toje organizacijoje, – planais dalijosi Laura. 

Veiklos – grupelėse

Beveik visa „Carito“ veikla dabar skirta ukrainiečiams. O veiklų – gausybė. Vieni savanoriai atsakingi už rūbų rinkimą ir dalijimą, kiti pluša amatų dirbtuvėlėje. Netrukus tikimasi atnaujinti veiklą ir labdaros valgykloje, kuriai planuojama gauti lėšų pagal savivaldybei teiktą projektą. 

– Į valgyklą galbūt ir ukrainiečiai užsuks, gal ne tiek sriubos, kiek tarpusavyje pabendrauti, susipažinti, ypač tie, kurie kol kas neturi darbo, – viliasi „Carito“ veiklos koordinatorė. 

Kita veiklos grupelė, suburianti savanorius, – programa „Didysis draugas“. Arbatos klubas sekmadieniais kviečia užsukti į Parapijos namus arbatos, pabendrauti. 

Nuotrauka
caritas

O projektas „Kviečiu prie bendro stalo“ suburia tuos, kurie neturi įgūdžių gaminti, gavę paramą maistu, negeba pasigaminti įvairesnio maisto. 

– Dukart per savaitę susirenkantys maisto gaminimo įgūdžių neturintys žmonės mokosi gaminti, patys pavalgo, – projekto tikslus papasakojo V. Šlepavičienė. 

Dalis savanorių, tarp kurių yra ir vyresniųjų klasių mokiniai, prisijungia prie vienkartinių „Carito“ akcijų. 

Apibendrindama praėjusių metų veiklą organizacija skelbia, kad daiktų atiduotuvėje per praėjusius metus apsilankė 1565 žmogės, išdalinta 4690 daiktų, Arbatos klubą kiekvieną sekmadienį aplanko vidutiniškai 30 žmonių, karštos sriubos išdalinta 2800 porcijų, penkios aktyvios senjorės prisiuvo kalną prijuosčių ir džemperių, projekte „Didysis draugas“ užsimezgė naujų draugysčių, nupirkta ir į namus pristatyti 68 paketai maisto, skalbimo paslauga suteikta 158 kartus, o 28 nuolatiniai savanoriai per praėjusius metus savanoriavo 5792 val.

Tauragėje – per 200

Mero patarėja Šarūnė Stasytienė informavo, kad savivaldybės žinioje ketvirtadienio rytą buvo per 200 ukrainiečių. 

– Tauragės mastu šis skaičius nėra tikslus, nes dalis ukrainiečių apsistojo šeimose, jų skaičiaus nežinome, – teigė mero patarėja. – Tauragiškiams noriu padėkoti, nes didžioji dalis atvykusiųjų gyvena šeimose. Tik apie 5 proc. pabėgėlių gyvena „Bastilijoje“ ir „Alante“ viešbutyje. 

Paklausta apie iššūkius, su kuriais susiduriama. Š. Stasytienė įvardijo, kad vietų, kur galėtų apsigyventi ukrainiečiai, mažėja, o pabėgėlių vis dar atvyksta: 

– Nežinome, kiek laiko būsime pajėgūs suteikti nuolatines gyvenamąsias vietas šeimose. 

Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
prieš 1 valanda
Po nelaimės Panevėžyje, kai įvyko „Ekrano“ užtvankos avarija ir lūžo užtvankos šliuzas, aiškėja, kodėl įvyko nelaimė, – paseno metalas. Įvykis atvėrė seniai žiojinčią žaizdą – nemaža dalis užtvankų Lietuvoje neprižiūrimos arba pernelyg pasenusios. Kaip sako iš Tauragės kilęs hidrologas Kęstutis Šetkus, kai kurioms užtvankoms nebeatliekant funkcijų reikėtų pagalvoti apie jų demontavimą. Jis mano, kad diskusiją dėl demontavimo vertėtų pradėti ir dėl Tauragės mieste esančios užtvankos. Itin didelį nerimą jam kelia ir Balskų užtvanka. Jeigu griūtų ši, pasekmės būtų kur kas skaudesnės nei įvykus Tauragės miesto užtvankos avarijai, sako jis. Išsamiau apie Tauragės rajono užtvankas ir jų bėdas – „Tauragės žinių“ vedamajame.
Nuotrauka
saskrydis
Įkelta:
prieš 4 valandas
Ariogaloje, Dubysos slėnyje, 32-ą kartą į sąskrydį „Su Lietuva širdy“ šeštadienį buvo susirinkę tremtiniai, politiniai kaliniai ir laisvės kovų dalyviai. Sąskrydžio metu priimta rezoliucija, išreiškianti palaikymą kariaujančiai Ukrainai ir raginanti griežtinti sankcijas Rusijai. Kaip visada, sąskrydyje dalyvavo ir būrys tauragiškių bei choras „Tremtinys“ vadovaujamas Romualdo Eičo. 
Nuotrauka
vaistinele
Įkelta:
prieš 9 valandas
2023 m. sausio 1 d. įsigalios kelis kartus atidėliotas reikalavimas šalies vairuotojams turėti automobiliuose naujos komplektacijos pirmosios pagalbos rinkinius. Iki šio termino likus keliems mėnesiams, vaistininkai ragina neatidėlioti vaistinėlės įsigijimo paskutinei akimirkai ir primena, kokios priemonės būtinai turi joje būti ir kokiu atitikties ženklu jos turi būti paženklintos.
Nuotrauka
turizmas
Įkelta:
2022-08-09
Savarankiškai keliaujantys turistai pažintį su nauja teritorija pradeda turizmo informacijos centruose. Mūsų gimtajame mieste šis centras perkeltas į autobusų stotį. Būtent čia iš Pilies perkeltas turistų į Tauragės kraštą pritraukimu nuo kovo mėnesio besirūpinančiai VšĮ „Žaliasis regionas“ priklausantis Turizmo informacijos centras. Šios funkcijos perimtos iš Tauragės krašto muziejaus „Santaka“. Nors intensyviai šioje srityje dirbama tik keturis mėnesius, turizmo vadybininkė jau vardija pirmuosius darbo rezultatus. 
Nuotrauka
Asociatyvi freepik.com nuotrauka
Įkelta:
2022-08-08
​​​​​​​Mažėjant mokytojų skaičiui stengiamasi jų pritraukti į šalies mokyklas. Valstybės skiriama parama naudojasi ir Tauragės rajono savivaldybė. Šiuo metu Tauragėje ieškoma 8 mokytojų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-08-06
​​​​​​​Vakar minėtos Žygaičių Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus parapijos 160-osios įkūrimo metinės. Ta proga aukotose šv. Mišiose dalyvavo ir Lietuvos Respublikos Prezidentas  Gitanas Nausėda su savo tėvu ir žmona Diana.
Nuotrauka
Įkelta:
2022-08-05
Šį sekmadienį – išskirtinis renginys prie Draudenių ežero. Vyks vidutinio nuotolio Lietuvos triatlono taurės etapas. Renginys turėjo vykti Skaudvilėje, tačiau dėl Skaudvilės užtvankkos vandens nuleidimo ir dėl žuvitakio įrengimo darbų, perkeltas į Draudenius. Dėl varžybų Žygaičių seniūnijoje nuo 9 iki 14 val. bus ribojamas eismas. Visų Žygaičių krašto gyventojų ir ūkininkų prašoma supratimo, atidumo ir kantrybės.
Nuotrauka
sachmatai
Įkelta:
2022-08-05
Šachmatininkės seserys Grikšaitės Plungės rajone, Plateliuose, surengtame tarptautiniame turnyre iškovojo prizines vietas. Ieva buvo antra tarp merginų jaunimo grupėje. Eglė – trečia tarp moterų suaugusiųjų grupėje. Ji ruošiasi Europos šachmatų turnyrui.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2022-08-04
Prasidėjo paskutinis vasaros mėnuo, šildymo sezonas – vis artyn. Tačiau vos pagalvojus apie jį dažną ima siaubas: gyventi šiltai ir pigiai, ko gero, nebepavyks niekam: sparčiai brangsta malkos ir kitoks biokuras, nuosavus namus besišildantiems elektra naujienos irgi nekokios, kadangi elektros kainos taip pat kopia į viršų. Nėra kuo džiaugtis ir besišildantiems centralizuotai: Tauragės šilumos tinklų direktoriaus Audriaus Arcišausko prognozės – niūrios. Išsamiau apie artėjančio šildymo sezono iššūkius – laikraščio vedamajame.
Nuotrauka
sam
Įkelta:
2022-08-04
Sveikatos apsaugos ministerija informuoja, kad trečiadienį Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje (NVSPL) patvirtintas pirmasis Lietuvoje beždžionių raupų atvejis asmeniui, priklausančiam 40–49 m. amžiaus grupei.
Nuotrauka
ligoniu kasa
Įkelta:
2022-08-03
Siuntimas pas gydytoją specialistą yra svarbus ir, rodos, daugumai žmonių aiškus dalykas. Visgi ligonių kasų specialistai pastebi, kad neretai gyventojai nežino, jog kai kuriais atvejais norint gauti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis apmokamas gydytojų specialistų paslaugas siuntimo nė nereikia.
Nuotrauka
gatves
Įkelta:
2022-08-03
Tauragės rajono savivaldybės administracija liepos mėnesį pasirašė sutartis dėl 5 Tauragės rajono gatvių asfaltavimo darbų. Šią vasarą asfaltavimo darbai bus vykdomi Batakių mstl. Mokyklos, Lauksargių k. Klevų, Šidagių k. Molio, Skaudvilės m. Taikos ir Aukštupių k. Vingio gatvėse.
Nuotrauka
ideja tauragei
Įkelta:
2022-08-02
Šiandien Tauragės savivaldybėje pasveikinti „Idėjos Tauragei“ dalyvaujamojo biudžeto projektų laimėtojų atstovai. Jiems įteikti diplomai. Kaip ir skelbta, trijose kategorijose išrinkta po vieną projektą.
Nuotrauka
aplinkeliis
Įkelta:
2022-08-02
Per pastarąsias dvi savaites Tauragės savivaldybė pranešė apie trijų didelės vertės infrastruktūros projektų įgyvendinimo pradžią – pasirašyta sutartis dėl tauragiškių keiksnojamos Gedimino gatvės asfaltavimo, startuos aplinkkelio tiesimo darbai, o į Dacijonus bus tiesiamas pėsčiųjų ir dviračių takas. Daugiausia lėšų pareikalaus ir ne vienerius metus  truks viso 15 kilometrų Tauragės aplinkkelio tiesimas. Pasak rajono mero Dovydo Kaminsko, jau vien pirmasis šio grandiozinio projekto etapas yra vienas didžiausių viešųjų investicijų projektų Tauragėje nuo Nepriklausomybės atgavimo. 
Nuotrauka
kirpykla
Įkelta:
2022-08-02
Visi verslai nuolat brangina savo paslaugas, ir tai nenuostabu – ir medžiagų, ir elektros, ir nuomos kainos nuolat kyla. Ne išimtis – ir grožio salonai. Ekonomistų teigimu, nebus nieko keisto, jeigu paslaugos per šiuos metus brangs du ir daugiau kartų – tam yra aiškių priežasčių. 
Nuotrauka
ligoniu kasa
Įkelta:
2022-08-01
Nors iki naujų mokslo metų liko dar mėnuo, Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistai ragina tėvus nedelsti ir jau dabar atlikti privalomą profilaktinę vaikų sveikatos patikrą. Neapsilankius pas šeimos gydytojus dar vasarą, rudenį prie medikų kabinetų gali nutįsti ilgos eilės.
Nuotrauka
turgelis
Įkelta:
2022-08-01
Centro turguje sparčiai vyksta baigiamieji kioskų ir prekyviečių įrengimo darbai. Dar vienas numatytas darbas – terasų įrengimas – kol kas atidedamas, nes antradienį turėjęs pasibaigti terasų įrengimo darbų konkursas nutrauktas. Antrasis darbų pirkimas turi baigtis rugpjūčio 2-ąją. Paskelbtas ir turgaus administratoriaus konkursas. 
Nuotrauka
skaudvile
Įkelta:
2022-07-31
Išpuoselėtas Skaudvilės tvenkinio paplūdimys šiuo metu ištuštėjęs – nuo liepos 1-osios pradėti tvenkinio vandens lygio pažeminimo darbai, kad būtų galima įrengti žuvų pralaidą.  Nors besimaudančiųjų  beveik nėra, paplūdimyje laiką leisti galima – skaudviliškiai  naudojasi treniruokliais, žaidžia krepšinį, futbolą. O kad jau vandens lygis nusekęs, bendruomenė kviečiama į talką.