Elektros kainų šokas – tenka mokėti ir tūkstančius
Įkelta:
2022-01-28
Nuotrauka
elektra
Aprašymas

Tokio kainų šuolio ekspertai nesitikėjo, nors kainų kilimas buvo prognozuotas jau vasarą. Asociatyvi pexels.com nuotrauka

 

Žinomi šalies žmonės socialiniuose tinkluose dalijasi už gruodžio mėnesį juos pasiekusių elektros sąskaitų nuotraukomis. Sumos siekia tūkstančius eurų. Kainų šuolis palietė visus, mat su šia problema susiduria ne tik Lietuvos įžymybės, bet ir Tauragės gyventojai. Dalis jų jaučiasi patekę į aklavietę: pasirinkę šildymą elektra jie įsipareigojo nebenaudoti taršaus kuro, nors pakilus elektros kainoms jie norėtų vėl šildytis krosnimis. Tačiau jeigu įsipareigojimą atšauktų, jie privalėtų grąžinti valstybės skirtą kompensaciją už naują šildymo elektra sistemos įrengimą. 

Suviliojo ekologija

Tauragiškė Aurelija (vardas pakeistas) sausį gavo rekordinę elektros sąskaitą, siekiančią per 1 tūkst. eurų. Maždaug 250 kvadratinių metrų name kartu su kitais šeimos nariais gyvenanti tauragiškė patalpas šildo būtent elektra.

– Ši sąskaita – pusė mūsų šeimos pajamų, – apie gruodžio mėnesio sąskaitą kalbėjo tauragiškė.

Viskas prasidėjo dar 2019 metais, kai tik krosnimi namą šildžiusi šeima nusprendė šildytis ekologiškiau – elektra. 

– Mes gyvename priemiestyje, mano tėvų name. Namas statytas sovietmečiu, tačiau visiškai renovuotas: pakeisti langai, apšiltintos sienos ir iš vidaus, ir iš lauko, pakeistas stogas. Mes kūrendavome anglimis, turėjome gerą krosnį, taip pat dujų generatorių. Būdavo taip šilta, kad žiemą reikėdavo atsidaryti langą. Tačiau šaltuoju sezonu Tauragėje yra pilna smalkių ir atidarius langą tas tikrai jausdavosi. Pamaniau, kad nereikėtų teršti gamtos, ekologija tikrai svarbu. Taigi, pamatėme valstybės reklamuojamą projektą. Aplinkos ministerija skelbė, kad tai ekonomiškai naudingas pasiūlymas. O jis buvo toks, jog pakeitus seną krosnį į ekologišką šildymo sistemą „oras-vanduo“ iš dalies būtų kompensuojama. Nepamenu tikslių kainų, tačiau žinau, kad mums ši sistema kainavo 6 tūkst. eurų, o kompensavo per 2 tūkst. eurų. Vien įrengimas kainavo 1,7 tūkst. eurų. O savo krosnį reikėjo sunaikinti ir pateikti ministerijai tai patvirtinančius dokumentus, kad būtų pervesta kompensacija, – pasakojo Aurelija.

Tikėjosi pigaus šildymo

Anot jos, nors pinigų teko pakloti nemažai, valstybės institucijos sudarė tokį įspūdį, kad tai ekonomiškai naudinga.

– Jeigu nesi specialistas, sunku prognozuoti, kad po kelerių metų elektros kainos kils tris kartus. Neįmanoma išmanyti absoliučiai visko. Tačiau tikiesi, kad jeigu valstybė pateikia tokią informaciją, kad tai naudinga, tai taip ir bus, – dėstė pašnekovė.

Be to, tauragiškė tikino prieš naują sistemos įrengimą dar ir pati su šeima skaičiavusi, ar tai išties bus naudinga, kalbėjosi su pardavėjais ir pasirinko ne patį pigiausią sistemos variantą. 

– Rinkomės gerą sistemą. Viskas turėjo būti labai gražu, – sakė Aurelija.

Be to, šalia namo įrengtos ir saulės elektrinės. Jų įrengimą irgi iš dalies kompensavo Aplinkos ministerija. Regis, šildytis elektra šeima turėjo itin pigiai. 

Namuose tenka būti šiltai apsirengusiems. Anksčiau nesuprasdavau, kodėl kiti žmonės daugiau nepasišildo, tačiau dabar suvokiu, kad tai ekonomiškai nenaudinga, – apgailestavo tauragiškė. 

– Tačiau realybė kitokia. Jau 2020 metais už elektrą žiemą per vieną mėnesį gavome net 300 eurų sąskaitą. Nusprendėme šiek tiek taupyti, užsukome šildymą trečiajame aukšte. Mėginome reguliuoti temperatūrą, kvietėme specialistus. Po 2 metų nuolatinio reguliavimo krosnių specialistai mums tiesiai pasakė: „O ko jūs norite? Gi namas senas“. Pernykštės mūsų sąskaitos už gruodį, sausį ir vasarį siekė po 500 eurų. Nežinau, kokia čia ekologija, kai išnaudojama tiek elektros. O mūsų saulės elektrinė gamina normaliai, bet elektra, pagaminta nuo kovo mėnesio, pasibaigia jau lapkričio mėnesį, – sakė ji. 

Trečiajame aukšte šildymą atjungė

Be to, nors sąskaitos už šildymą elektra milžiniškos, namuose vis tiek šaltoka.

– Namuose tenka būti šiltai apsirengusiems. Anksčiau nesuprasdavau, kodėl kiti žmonės daugiau nepasišildo, tačiau dabar suvokiu, kad tai ekonomiškai nenaudinga, – apgailestavo tauragiškė. 

Aurelija kalbėjo šiais metais atjungusi lauko apšvietimą. Šeimai teko apsigyventi tik dviejuose aukštuose – trečiąjį, siekiant taupyti elektrą, teko apleisti.

– Galime nebešildyti ir dar vieno aukšto, visi susigrūsti pirmajame, bet man tai skamba absurdiškai. Juk ne tam įrengėme modernią šildymo sistemą, kad susigrūdę gyventume, – sakė ji. 

Pasak pašnekovės, tokia šildymo sistema gal ir padėtų naujos statybos namams, tačiau tokių Tauragėje ne itin daug.

– Ačiū Dievui, kad turime pajamų, iš ko susimokėti tą 1 tūkst. eurų. Tačiau juk yra žmonių, kurie to padaryti neišgali, – dėstė tauragiškė.

Kompensacijos nesitiki

Aurelija teigė, kad atsisakyti šildymo elektra nebūtų taip paprasta net ir nutraukus sutartį su elektros tiekėju. 

Pasak jos, tokiu atveju gali kilti klausimas, ar nereikės valstybei grąžinti išmokos, kurią ši išmokėjo kaip kompensaciją už „oras-vanduo“ sistemos įrengimą.

– Mes įsipareigojome nebenaudoti taršaus kuro ir šildytis tik „žalia“ energija. Aš žinau, kad už sausį ir vasarį gausiu dar didesnes sąskaitas, nes elektros kaina nuolat kyla. Bet jeigu įsirengsiu kitą krosnį, tikriausiai privalėsiu grąžinti kompensaciją. Taigi vėl reikės susimokėti. O juk ir taip nemažai investuota, – kalbėjo pašnekovė. 

Pasak Aurelijos, didelė problema visoje Lietuvoje kilo dėl to, kad specialistai nenumatė, jog elektros kainos kils.

– Blogai, kad nenumatė. Turi būti prognozės. O žmonėms aiškiai ir suprantama kalba reikėtų paaiškinti, kad jeigu namas statytas seniai ir yra didelis, tai neapsimoka šildytis elektra. Reikia įvertinti žmonių galimybes, ar jie tikrai galės padengti už elektrą gautas sąskaitas, – teigė ji. 

Pasak pašnekovės, jos šeima negali tikėtis ir kompensacijos už padidėjusias šildymo kainas, mat Tauragės rajono savivaldybė vertina pajamas, o ne padidėjusias išlaidas. 

– O mūsų pajamos tikrai yra pakankamos, – kalbėjo Aurelija.

Moteris elektros tiekėju pasirinko „Ignitis“. 

Mes įsipareigojome nebenaudoti taršaus kuro ir šildytis tik „žalia“ energija. Aš žinau, kad už sausį ir vasarį gausiu dar didesnes sąskaitas, nes elektros kaina nuolat kyla. Bet jeigu įsirengsiu kitą krosnį, tikriausiai privalėsiu grąžinti kompensaciją. Taigi vėl reikės susimokėti. O juk ir taip nemažai investuota, – kalbėjo pašnekovė. 

Kainų kilimą numatė jau vasarą

„Ignitis“ ryšių su visuomene vadovas Artūras Ketlerius „Tauragės žinioms“ komentavo, kad dėl situacijos dujų rinkoje vasarą jau buvo prognozuota, jog kainos kils, tačiau ekspertai neprognozavo, kad tai įvyks tokiu mastu.

„Kainų augimo tendencijas matėme ir prognozavome tiek mes, tiek visi rinkos dalyviai dar vasarą, tačiau tokio šuolio, koks buvo pastaraisiais mėnesiais, negalėjo prognozuoti nei mūsų, nei kitų bendrovių ar institucijų ekspertai. Pavyzdžiui, praėjusių metų gruodžio vidutinė elektros kaina „Nord Pool" biržos Lietuvos zonoje, kur įsigyjame elektros energiją, siekė rekordinius 212,22 euro už megavatvalandę. Palyginimui, 2020 m. gruodį kainos biržoje siekė 45,75 Eur/MWh – tai yra buvo 4,6 karto mažesnės, tad toks augimas yra tikrai ypač didelis. Paskutinių mėnesių elektros biržos kainų pokytis buvo didžiausias ne tik Lietuvoje ar Baltijos regione – analogiškas kainų augimas vyko ir visoje Europoje“, – dėstė A. Ketlerius.

Jis teigė, kad elektros kainas ilguoju laikotarpiu sudėtinga tiksliai prognozuoti, nes jas nuolat lemia įvairūs veiksniai: atsinaujinančių energijos išteklių pajėgumai ir jų balansavimo šaltiniai, kitų šalių elektrinių darbas ar remontai, dujų ar taršos leidimų kainos tarptautinėse rinkose, elektros perdavimo linijų prieinamumas ir pralaidumų galimybės ir t.t.

Nuotrauka
elektra

Šildymo būdą renkasi patys

Tuo metu Aplinkos ministerijos Strateginės komunikacijos skyriaus vedėja Loreta Pilkienė teigė, kad ministerija studijų dėl elektros kainos svyravimų nedaro. Taigi, ministerija negalėjo gyventojų informuoti, kad jų pasirinktas šildymo elektra būdas staiga brangs. 

„Iš klimato kaitos programos lėšų finansuojame taršių šildymo įrenginių keitimą į atsinaujinančius energijos išteklius (t. y. 5 klasės biokuro katilus ar šilumos siurblius). Gyventojai patys renkasi šildymo būdą. Klimato kaitos programa yra skirta mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimus“, – apie programą, kuria pasinaudojo ir Aurelija, papasakojo L. Pilkienė.

Ji skaičiavo, kad per 2020 m. senus biokuro katilus pasikeitė 3200 šalies namų ūkių. Jiems išmokėta beveik 9 mln. eurų.

„Per 2021 m. daugiau kaip 3100 namų ūkių gyvenamųjų namų apšildymui naudotus neefektyvius biokuro katilus pakeitė į efektyvesnius šildymo įrenginius, t.y. šilumos siurblius ir 5 klasės biokuro katilus. Už atliktas investicijas jiems išmokėta daugiau kaip 7,6 mln. eurų“, – teigė L. Pilkienė.

Nuotrauka
pilies aikste
Įkelta:
prieš 1 valanda
Kaip skelbiama Tauragės rajono savivaldybės puslapyje, VšĮ „Žaliasis regionas“ jungiantis keturias Tauragės regiono savivaldybes organizuoja turizmo populiarinimo renginį – „Neatrasta Tauragė“.
Nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Gegužę startavusi Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos iniciatyva „Kas man priklauso?“, keliaujanti po šalies savivaldybes ir konsultuosianti šalies gyventojus apie socialinę paramą skirtingais gyvenimo atvejais atvyksta ir į Tauragę.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Siekdama sušvelninti kainų kilimo pasekmes šalies gyventojams, Vyriausybė pritarė siūlymui nuo birželio mėnesio didinti bazinius socialinių išmokų dydžius. Tai padės apsaugoti vidutines ir mažesnes pajamas gaunančių žmonių perkamąją galią, kad jų gyvenimo kokybė neprastėtų, turės teigiamą poveikį žmonių su negalia, vienišų tėvų, senjorų skurdo mažinimui. 
Nuotrauka
pinigai
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2022-05-22
Seimas pritarė neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD) padidinti 80 eurų iki 540 eurų. Dėl to uždirbančių mažiausiai pajamos į rankas per mėnesį didės 16 eurų. Valstybės biudžetui per metus tai atsieis 103 mln. eurų. 
Nuotrauka
elektra
Įkelta:
2022-05-21
Seimas apsisprendė – nuo liepos mėnesio biudžeto lėšomis kompensuoti smarkiai išaugusias elektros ir gamtinių dujų kainas gyventojams ir verslui. Numatoma, kad paramą gautų visi vartotojai – tiek perkantys elektrą iš visuomeninio, tiek iš nepriklausomų tiekėjų, tiek ir tie, kuriems užtikrinamas garantinis tiekimas. 
Nuotrauka
meilesaleja
Įkelta:
2022-05-20
Viena gražiausių Tauragės vietų – Jūros krantinė, vadinama Meilės alėja, prieš keletą metų nuslinkus šlaitui, vis dar nesutvarkyta – šlaitas ir toliau griūva, viršutiniu taku nepasivaikščiosi – jis deformuotas ir dėl to uždarytas pėstiesiems. Savivaldybės specialistai praėjusią savaitę tarėsi, kaip spręsti šią problemą. 
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-05-20
Tauragės savivaldybės administracija paskelbė  Kultūros skyriaus vedėjo konkursą. Pretendentai dokumentus dalyvauti konkurse gali pateikti iki gegužės 30-osios. Savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėja Danutė Noreikienė pareigas paliko balandžio 1-ąją.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2022-05-19
Nuo karo siaubo bėgusius ukrainiečius priglaudė ir Tauragė. Dabar jų čia – kone pusė tūkstančio. Tamarai Jakovec Tauragė nebuvo svetima ir prieš karą, tačiau Rusijai užpuolus Ukrainą ji suskubo čia atsivežti ir savo, ir sesers vaikus. Dabar šeima gyvena Tauragėje, vaikai lanko mokyklą, Tamara dirba mokykloje ir puoselėja idėją suburti savo tautiečius. „Galbūt yra ukrainiečių šeimų, kurios nieko apie mus negirdėjo ir norėtų prisijungti?“ – kviečia ji ir ragina tauragiškius pasakoti apie kuriamą organizaciją jos kraštiečiams. Plačiau apie kuriamą organizaciją ir kaip prie jos prisijungti – „Tauragės žinių“ vedamajame.
Nuotrauka
greitoji
Įkelta:
2022-05-18
Tauragės rajono pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC) įsigijo naują greitosios medicinos pagalbos automobilį. Nuo šiol padėti Tauragės rajono gyventojams medikai vyks šiuolaikiška, poreikius atitinkančia transporto priemone.
Nuotrauka
darzelis
Įkelta:
2022-05-18
Lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ vyko rajono raiškiojo skaitymo šventė-konkursas „Skamba žodelis – šypsosi akelės “. 17 mažųjų skaitovų kartu su mokytojais atvyko iš lopšelių-darželių „Kodėlčius“, „Žvaigždutė“, „Ąžuoliukas“, vaikų reabilitacijos centro-mokyklos „Pušelė“, „Šaltinio“ ir Tarailių progimnazijų.
Nuotrauka
vaitimenai
Įkelta:
2022-05-18
Vaitimėnų kapinaitės – mažos, jaukios ir prižiūrėtos. Tačiau vaizdas, kurį pamatė kapus lankančios plungiškės, jas šokiravo – žiūrint į atliekų kalnus už kapinių tvoros, pasak moterų, atrodo, jog šiukšlės vežamos kartą per metus. Kapines prižiūrinti seniūnija apeliuoja į kapinių lankytojų sąmoningumą – patys meta ten, kur negalima, patys skundžiasi. 
Nuotrauka
sadm
Įkelta:
2022-05-17
Būstų ir kitų tinkamų gyventi patalpų savininkai, kurie apgyvendino Ukrainos karo pabėgėlius, nuo balandžio gali teikti prašymus kompensacijoms gauti. Per balandžio mėnesį savivaldybės sulaukė daugiau kaip 1800 prašymų skirti kompensacijas. Pagal šiuos prašymus bus išmokėti  beveik 300 tūkst. eurų. Daugiausiai lėšų skirtų kompensacijoms gyventojams, suteikusiems būstą ukrainiečiams rajonuose skirta Prienų rajonui – 15 500 eurų, o antroje vietoje, Tauragės rajonui – 9 300 eurų ir Panevėžio rajonui – 8 062 eurų.
Nuotrauka
renovacija
Įkelta:
2022-05-17
Renovacija viename Tauragės daugiabučių tapo tikru galvos skausmu ir gyventojams, ir darbus atliekančiai bendrovei, ir renovacijos administratoriui. Viena namo gyventoja jau viešai kalba apie rangovo vis neištaisomus trūkumus, dėl kurių esą gresia pavojus sveikatai, bei pernelyg ilgai užsitęsusius darbus. Rangovo „MNTO statyba“ vadovas su žurnalistais nebendrauja, o renovacijos administratorės UAB „Tauragės šilumos tinklai“ direktorius tikina – padėtis nėra tokia tragiška, kaip ją mėgina pateikti gyventoja.
Nuotrauka
mama
Įkelta:
2022-05-16
Realų pajamų augimą šių metų pradžioje stabdė infliacija – rodo „Sodros“ I ketvirčio gyventojų darbo pajamų apžvalga. Analizė atskleidžia ir iššūkius, su kuriais susiduria vaikus auginančios šeimos.
Nuotrauka
teisėjos
Įkelta:
2022-05-16
Penktadienį Lietuvos Respublikos Prezidentūroje Tauragės apylinkės teismo pirmininkas Egidijus Mockaitis pasveikino tris naujas Tauragės apylinkės teismo teisėjas: Jurgitą Vaitkevičienę, Jurgą Jasmontienę ir Ritą Renkytę.
Nuotrauka
berzos bendruomene
Įkelta:
2022-05-16
„Šis pavasaris atkeliavo pas mus ne tik su paukštelių giesmėmis, gėlių ir medžių žiedais, kvapais, bet ir su pagaliau ilgai laukta karantino pabaiga. Atkuto, sujudo beržiečiai visi – nuo mažiausio iki didžiausio – pavasario darbų dirbti“, – skelbia bendruomenės pirmininkė Jolita Krompcholcienė.
Nuotrauka
naujokiene
Įkelta:
2022-05-15
Nuo vasario 1-osios Paveldo tarnybos funkcijos, iki šiol vykdytos Kultūros centrui priklausiusioje tarnyboje, perduotos Tauragės rajono savivaldybės administracijai, įsteigta ir nauja pareigybė. Nuo balandžio 1-osios paveldo klausimais rūpinasi buvusi savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėja Danutė Naujokienė. 
Nuotrauka
paspirtukams
Įkelta:
2022-05-15
Automobilio vairuotojas skundžiasi neapdairiai besielgiančiais paspirtukininkais – į pėsčiųjų perėjas šie neretai įvažiuoja staiga, net neapsidairę. Toks vaizdas Tauragės gatvėse dažnas. Kyla klausimas, ar Tauragėje yra perėjų, kuriomis važiuoti paspirtukininkai ir dviratininkai gali?  
Nuotrauka
priešgaisirnė
Įkelta:
2022-05-14
Tauragės savivaldybės administracija perka automobilį, kuris bus skirtas savivaldybės Priešgaisrinei tarnybai. Maksimali pirkimo vertė – 25 410 Eur.