Antra lietuvių duona: prastu derliumi skundžiasi ne visi
Įkelta:
2021-09-12
Nuotrauka
Gretos Savickienės nuotrauka
Aprašymas

Bulvių derlius šiemet mažesnis. Gretos Savickienės nuotrauka

 

Ūkininkai neslepia – antrąja lietuvių duona vadinamos bulvės šiemet brangesnės. Dėl sausros ir kaitros šiemet jie sako bulvių prikasiantys mažiau nei pernai, jos žada būti ir smulkesnės, nors pastarųjų savaičių lietūs jas dar kiek paaugino. Vis dėlto kai kurie Tauragės rajono ūkininkai bulvių derliumi visai patenkinti. Tiesa, bulvių plotai vis mažėja.

Vieniems geros, kitiems – ne

Tauragiškė Ilona pasakoja bulvių kasmet pasisodinanti savo sodyboje Mažonų seniūnijoje. 

– Pernai buvom užsisodinę daug, užderėjo labai gerai, tai neturėjom kur dėti. Dėl to šiemet pasisėjom kur kas mažiau, bet ir tos pačios neužaugo – buvo sausa. Kasu vos ne žirnio dydžio ir verdu, o ką darysi... Žiemai turbūt teks pirkti. Sako, šiemet bulvės bus brangios, – svarstė moteris.

– Nežinau, ko čia visi dejuoja, mano visai gražios bulvės užaugo, – stebėjosi ji.

O tauragiškė Irena savo užaugintomis bulvėmis nesiskundžia – sako, užaugo visai neblogos. Ji bulvėmis neprekiauja, savo reikmėms pasisėja giminaičio žemėje netoli miesto. 

– Nežinau, ko čia visi dejuoja, mano visai gražios bulvės užaugo, – stebėjosi ji. 

Aukštupių kaime ūkininkaujantis Jonas Abromas pasakoja auginantis įvairių daržovių. Bulvių šiemet jis sodino mažiau nei pernai – vos 70 a. Sako, nebeapsimoka auginti, nes sunkaus darbo daug, o realizuoti sudėtinga. O bulvės, panašu, užaugo visai neblogos. 

– Visų dar nekasiau, tik dėl savęs šiek tiek pasikasam, bet jau matau, kad visai geros užaugo, – pasakojo jis. – Matau, kaip kiti turguje prekiauja – kainos išties pakilusios: maždaug nuo 30 iki 60 centų už kilogramą prašo. Manau, ir žiemą kainos laikysis.

Abromai augina daug įvairių daržovių – pomidorų, agurkų, paprikų, svogūnų, burokėlių, krapų, o prekiauja turguose patys. Šiemet, pasak jų, gerai užderėjo agurkai, paprikos, burokėliai, morkos iš pradžių sunkiai dygo, tačiau paskui vis dėlto užaugo, pomidorų pilnas šiltnamis, bet jie sunkiai noksta, su krapais irgi prastai. 

Bulvė irgi turi kainuoti

Griežpelkių II kaime gyvenantis ūkininkas Remigijus Saročka bulves augina ketvirtį amžiaus, bet šiuo metu jų pasėliai teužima vos daugiau nei 3 ha. Anksčiau jis sako bulvių augindavęs daugiau nei 20 ha, pernai auginęs vos 4 ha, šiemet – 3 ha, kitąmet žada bulvių plotus sumažinti dar labiau. Paklaustas, kodėl taip sumažino bulvių pasėlius, jis sako:

– O kaip jūs įsivaizduojat, jei daug metų po 10 centų kilogramas bulvių parduotuvėje kainuoja, o mums vos 5 centus moka? Kai savikaina – 25 centai. Jūs į darbą einat, norit algą gauti, juk neprimokat, kad į darbą einat? Kiekvienas darbas turi atsipirkti. O mes, taip išeina, primokam. 

Tiesa, šiemet, sako jis, bulvių kainos bus geros, kadangi jos daug kam neužaugo – per vegetaciją saulė išdegino. 

– Iš dalies man ir patinka: mažiau tampymo, geresnė kaina, be to, žmonės jau buvo pamiršę, kad bulvė irgi turi kainuoti. Palyginkit, anksčiau duonos kepaliukas kainuodavo 12 kapeikų, o bulvių kilogramas – 20. O žmonių pasamdyti dabar nėra iš kur, algas reikia kelti, o nėra iš ko, o tuo labiau, ir produkcijos nėra: dabar reikia daug nukasti, kol tą kiekį surenki. Po keru – 1–2 bulvės. Jos išdegė, o augalas irgi kaip žmogus: jei žinai, kad 6 vaikų neišauginsi, tai jų ir nepaleidi į pasaulį. 

Tiesa, bulvių R. Saročka sako dar nenukasęs – dabar kulia javus. Tačiau javų derliumi pasidžiaugti irgi nėra dėl ko: sako, saulė išdegino, mat jo žemė – priemolis. 

– Ne kuliam, o gaudom. Iš hektaro 400 kg prikūlėm... Šiek tiek ir bulves kasėm, taigi pasakysiu taip: ko saulė neišdegino, tą lietus supūdė... – sako jis.

R. Saročka nusiteikęs filosofiškai – sako, gamta yra gamta, prieš ją nepašokinėsi.

– Kai pasako, kad brangu, aš sakau – o tu dirbtum už tokią kainą? Kiekvienam turi atsipirkti. Tas ūkininkas neturi kažkokios bedugnės, iš kurios galėtų paimti, jis iš to paties gyvena. O kiek dar visokių papildomų reikalavimų... 

Jis įsitikinęs, kad šiemet bulvės tiktai bus brangios:

– Kiek mačiau, turgely po 0,80 centų, po eurą prekiauja. Žinoma, mes tokių kainų negaunam, čia perpardavinėtojai turguje po tiek prašo. Jie daugina iš dviejų... Ūkininkai, kiek girdėjau, urmu po 40–50 centų atiduoda. Jie neturi kada turguje stovėti. Žmonių nėra, patys viską dirbam: aš pats vienas ir kulti, ir kasti turiu. Žmona mieste dirba. 

Pasak jo, jei nori nusipirkti pigiau, žmonės turi važiuoti pirkti pas ūkininką. 

Nors visi sako, kad ūkininkai nuolat verkia, R. Saročka sako tiesiai: 

– Kai pasako, kad brangu, aš sakau – o tu dirbtum už tokią kainą? Kiekvienam turi atsipirkti. Tas ūkininkas neturi kažkokios bedugnės, iš kurios galėtų paimti, jis iš to paties gyvena. O kiek dar visokių papildomų reikalavimų... 

Pasak jo, hektarą bulvių pasodinti ir minimaliai patręšti atsieina 2,5 tūkst. eurų. Tai kiek reikia parduoti bulvių, kad atsipirktų? Ir tai dar savo darbo neskaičiuojant.

– Tai paskaičiuokit – kiek bulvių ir už kokią kainą reikia parduoti, kad atsipirktų? – klausia jis. 

Eksporto paklausa bus nemaža

Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorė Zofija Cironkienė BNS pasakojo, kad praėjusią savaitę bulvės buvo vidutiniškai 40 proc. brangesnės nei pernai. Pasak jos, šiemet išrūšiuotos, sufasuotos bulvės augintojų saugyklose kainuoja 28–38 centus už kilogramą. Pernai kainos siekė 18–32 centus. Pandemija parodė, kad Lietuvos daržovių augintojai labiau nei manyta priklausomi nuo maitinimo sektoriaus – tiek pernai, tiek užpernai liko daug neparduotų bulvių, ir pasiūla, ir konkurencija vidaus rinkoje buvo labai didelė – augintojams teko ieškoti naujų pardavimo nišų, siūlant pačią mažiausią rinkoje kainą. Pasak Z. Cironkienės, panaši situacija gali būti ir šiemet, jeigu vėl bus karantinas ir nedirbs maitinimo sektorius. Šiemet irgi gali būti nemaža bulvių eksporto paklausa, tuomet bulvės greitai parduodamos – visa perteklinė produkcija išvežama per mėnesį, du. Mat buvusios Sovietų Sąjungos didžiulė dalis išdegusi, Europos dalis buvo užtvindyta.

Bulvių plotai mažėja

Z. Cironkienės teigimu, bulvių plotai kurį laiką stabiliai mažėjo, bet prieš koronaviruso krizę situacija buvo stabilesnė, vis daugiau bulvių buvo eksportuojama pagal išankstines sutartis.
Tačiau šiemet žemdirbiai vėl apsodino beveik 11 proc. mažesnius plotus nei pernai.

„Deklaruoti bulvių plotai sumažėjo daugiau kaip tūkstančiu hektarų, o tai reiškia, ir pasiūla bet kokiu atveju bus mažesnė. Jeigu dar ir derlius bus mažesnis, tada pasiūla bus gerokai mažesnė. Tikėkimės palankių orų, kad geras derlius dalinai amortizuotų pasėlių sumažėjimą“, – tvirtino ji.

Ji sako, kad tarp atsisakiusiųjų auginti bulves yra ir stambių, ir mažesnių ūkininkų. 

Lietuvos daržovių augintojų asociacijos duomenimis, dabar bulvėmis apsodinta maždaug pusė visų sodų ir daržų plotų.

Statistikos departamento duomenimis, bulvių derlius pernai siekė 299,8 tūkst. tonų, eksportuota beveik 22 tūkst. tonų. Vidaus rinkoje 2017–2019 metais buvo suvartojama po 337–371 tūkst. tonų bulvių.

 

Nuotrauka
batalionas
Įkelta:
prieš 1 dieną
Kęstučio batalionas minėjo 30-ąsias įkūrimo metines, šventės metu Kęstučio batalionui buvo įteikta nauja kovinė vėliava bei atidengtas memorialinis akmuo, skirtas įamžinti Kęstučio bataliono 30-ies metų gyvavimą.
Nuotrauka
arfa
Įkelta:
prieš 1 dieną
Kultūros rūmų rūsyje daug metų veikusi kavinė „Arfa“ lankytojų jau nebelaukia – ji uždaroma. Prieš kurį laiką šią kavinę įsigijusi restorano „Da Feng“ savininkė Alma Marozienė sako, kad atėjo laikas suvienyti jėgas – „Arfos“ darbuotojai prisijungs prie „Da Feng“ kolektyvo. O Kultūros centro direktorius Virginijus Bartušis tikisi, kad patalpos tuščios neliks – bus skelbiamas konkursas ir ieškoma naujų nuomininkų.
Nuotrauka
malkos
Įkelta:
prieš 1 dieną
Prasidėjo paskutinis vasaros mėnuo, šildymo sezonas – vis artyn. Tačiau vos pagalvojus apie jį dažną ima siaubas: gyventi šiltai ir pigiai, ko gero, nebepavyks niekam: sparčiai brangsta malkos ir kitoks biokuras, nuosavus namus besišildantiems elektra naujienos irgi nekokios, kadangi elektros kainos taip pat kopia į viršų. Nėra kuo džiaugtis ir besišildantiems centralizuotai: Tauragės šilumos tinklų direktoriaus Audriaus Arcišausko prognozės – niūrios.
Nuotrauka
miskasodis
Įkelta:
2022-08-12
Dideliais žingsniais vienu švariausių ir tvariausių regionų siekianti tapti Tauragė imasi dar vienos iniciatyvos – kartu su VšĮ „Myliu mišką“ ruošiasi pasodinti mišką ten, kur šiandien plyti pieva. Kad tikslas būtų įgyvendintas, prie iniciatyvos kviečiami prisidėti visi rajono gyventojai: jau šiandien tai padaryti galima įsigijus sodinukų, kuriuos spalio mėn. bus siūloma sodinti kartu.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2022-08-11
Po nelaimės Panevėžyje, kai įvyko „Ekrano“ užtvankos avarija ir lūžo užtvankos šliuzas, aiškėja, kodėl įvyko nelaimė, – paseno metalas. Įvykis atvėrė seniai žiojinčią žaizdą – nemaža dalis užtvankų Lietuvoje neprižiūrimos arba pernelyg pasenusios. Kaip sako iš Tauragės kilęs hidrologas Kęstutis Šetkus, kai kurioms užtvankoms nebeatliekant funkcijų reikėtų pagalvoti apie jų demontavimą. Jis mano, kad diskusiją dėl demontavimo vertėtų pradėti ir dėl Tauragės mieste esančios užtvankos. Itin didelį nerimą jam kelia ir Balskų užtvanka. Jeigu griūtų ši, pasekmės būtų kur kas skaudesnės nei įvykus Tauragės miesto užtvankos avarijai, sako jis. Išsamiau apie Tauragės rajono užtvankas ir jų bėdas – „Tauragės žinių“ vedamajame.
Nuotrauka
saskrydis
Įkelta:
2022-08-11
Ariogaloje, Dubysos slėnyje, 32-ą kartą į sąskrydį „Su Lietuva širdy“ šeštadienį buvo susirinkę tremtiniai, politiniai kaliniai ir laisvės kovų dalyviai. Sąskrydžio metu priimta rezoliucija, išreiškianti palaikymą kariaujančiai Ukrainai ir raginanti griežtinti sankcijas Rusijai. Kaip visada, sąskrydyje dalyvavo ir būrys tauragiškių bei choras „Tremtinys“ vadovaujamas Romualdo Eičo. 
Nuotrauka
vaistinele
Įkelta:
2022-08-11
2023 m. sausio 1 d. įsigalios kelis kartus atidėliotas reikalavimas šalies vairuotojams turėti automobiliuose naujos komplektacijos pirmosios pagalbos rinkinius. Iki šio termino likus keliems mėnesiams, vaistininkai ragina neatidėlioti vaistinėlės įsigijimo paskutinei akimirkai ir primena, kokios priemonės būtinai turi joje būti ir kokiu atitikties ženklu jos turi būti paženklintos.
Nuotrauka
turizmas
Įkelta:
2022-08-09
Savarankiškai keliaujantys turistai pažintį su nauja teritorija pradeda turizmo informacijos centruose. Mūsų gimtajame mieste šis centras perkeltas į autobusų stotį. Būtent čia iš Pilies perkeltas turistų į Tauragės kraštą pritraukimu nuo kovo mėnesio besirūpinančiai VšĮ „Žaliasis regionas“ priklausantis Turizmo informacijos centras. Šios funkcijos perimtos iš Tauragės krašto muziejaus „Santaka“. Nors intensyviai šioje srityje dirbama tik keturis mėnesius, turizmo vadybininkė jau vardija pirmuosius darbo rezultatus. 
Nuotrauka
Asociatyvi freepik.com nuotrauka
Įkelta:
2022-08-08
​​​​​​​Mažėjant mokytojų skaičiui stengiamasi jų pritraukti į šalies mokyklas. Valstybės skiriama parama naudojasi ir Tauragės rajono savivaldybė. Šiuo metu Tauragėje ieškoma 8 mokytojų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-08-06
​​​​​​​Vakar minėtos Žygaičių Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus parapijos 160-osios įkūrimo metinės. Ta proga aukotose šv. Mišiose dalyvavo ir Lietuvos Respublikos Prezidentas  Gitanas Nausėda su savo tėvu ir žmona Diana.
Nuotrauka
Įkelta:
2022-08-05
Šį sekmadienį – išskirtinis renginys prie Draudenių ežero. Vyks vidutinio nuotolio Lietuvos triatlono taurės etapas. Renginys turėjo vykti Skaudvilėje, tačiau dėl Skaudvilės užtvankkos vandens nuleidimo ir dėl žuvitakio įrengimo darbų, perkeltas į Draudenius. Dėl varžybų Žygaičių seniūnijoje nuo 9 iki 14 val. bus ribojamas eismas. Visų Žygaičių krašto gyventojų ir ūkininkų prašoma supratimo, atidumo ir kantrybės.
Nuotrauka
sachmatai
Įkelta:
2022-08-05
Šachmatininkės seserys Grikšaitės Plungės rajone, Plateliuose, surengtame tarptautiniame turnyre iškovojo prizines vietas. Ieva buvo antra tarp merginų jaunimo grupėje. Eglė – trečia tarp moterų suaugusiųjų grupėje. Ji ruošiasi Europos šachmatų turnyrui.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2022-08-04
Prasidėjo paskutinis vasaros mėnuo, šildymo sezonas – vis artyn. Tačiau vos pagalvojus apie jį dažną ima siaubas: gyventi šiltai ir pigiai, ko gero, nebepavyks niekam: sparčiai brangsta malkos ir kitoks biokuras, nuosavus namus besišildantiems elektra naujienos irgi nekokios, kadangi elektros kainos taip pat kopia į viršų. Nėra kuo džiaugtis ir besišildantiems centralizuotai: Tauragės šilumos tinklų direktoriaus Audriaus Arcišausko prognozės – niūrios. Išsamiau apie artėjančio šildymo sezono iššūkius – laikraščio vedamajame.
Nuotrauka
sam
Įkelta:
2022-08-04
Sveikatos apsaugos ministerija informuoja, kad trečiadienį Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje (NVSPL) patvirtintas pirmasis Lietuvoje beždžionių raupų atvejis asmeniui, priklausančiam 40–49 m. amžiaus grupei.
Nuotrauka
ligoniu kasa
Įkelta:
2022-08-03
Siuntimas pas gydytoją specialistą yra svarbus ir, rodos, daugumai žmonių aiškus dalykas. Visgi ligonių kasų specialistai pastebi, kad neretai gyventojai nežino, jog kai kuriais atvejais norint gauti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis apmokamas gydytojų specialistų paslaugas siuntimo nė nereikia.
Nuotrauka
gatves
Įkelta:
2022-08-03
Tauragės rajono savivaldybės administracija liepos mėnesį pasirašė sutartis dėl 5 Tauragės rajono gatvių asfaltavimo darbų. Šią vasarą asfaltavimo darbai bus vykdomi Batakių mstl. Mokyklos, Lauksargių k. Klevų, Šidagių k. Molio, Skaudvilės m. Taikos ir Aukštupių k. Vingio gatvėse.