Nauji vėjai pašalpų sistemoje: atidirbti nebereikės? 
Įkelta:
2021-08-18
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Margaritos Rimkutės nuotrauka

Džiugi žinia pašalpų gavėjams – Socialinės apsaugos ir darbo ministerija planuoja įteisinti, kad atidirbti už gautas išmokas jiems nebebūtų privaloma. Siūlomas kitas kelias – įteisinti tai darbo santykiais. Taip tikimasi įdarbinti kuo daugiau žmonių, mažinti skurdą, socialinę atskirtį. Seniūnijos gi be papildomų darbo rankų sunkiai išsiverstų ir teigia, kad visiškai atsisakyti už pašalpas dirbančių žmonių nereikėtų. 

Pažeidžiamos žmogaus teisės? 

Tauragiškė Irena gauna pašalpą, o gatves šluoja, šiukšles renka seniūnijos prašymu. Žinia, kad jau netrukus atidirbinėti už pašalpas tikriausiai nebereikės, ją nudžiugino. Tačiau kol kas pašalpas gaunantys žmonės 40 valandų per mėnesį turi dirbti visuomenei naudingą darbą. Be pateisinamos priežasties atsisakęs dirbti žmogus socialinę paramą praranda.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) rengiasi uždrausti savivaldybėms ir seniūnijoms reikalauti, kad pašalpas gaunantys žmonės už gaunamas išmokas reguliariai tvarkytų aplinką ir nemokamai dirbtų kitus nuolatinius darbus. 

Skurdo mažinimo organizacijų tinklas teigia, kad tai žmogaus teisių ir darbo teisės pažeidimas, bei ragina naikinti „atidirbimo“ už socialinę paramą sistemą. Visuomenininkų teigimu, už pašalpas dirbantiems žmonėms nesikaupia darbo stažas ir taip jie stumiami į dar didesnį skurdą senatvėje.

„Darbo santykiai civilizuotose valstybėse reguliuojami per darbo santykius ir darbo sutarčių pasirašymą. Savivaldybės taip „įdarbindamos“ žmones vengia mokesčių, nes jie turėtų samdyti žmones šitiems reguliariems darbams, mokėti užmokestį ir mokėti visus mokesčius už žmogų“, – žiniasklaidoje teigė Skurdo mažinimo organizacijų tinklo vadovė Aistė Adomavičienė.

SADM siūlo, kad tais atvejais, kai faktiškai tai yra darbo santykiai, tai neturėtų būti laikoma visuomenei naudinga veikla.

„Mūsų noras yra, kad žmonės, kurie šiandien faktiškai dirba, būtų įdarbinti ir dirbtų, nes kokią mes matome problemą, kad dalis pašalpų gavėjų yra tapę pigia darbo jėga, tai reiškia, kad seniūnai ir savivaldybės yra suinteresuotos, kad aplinka būtų tvarkoma, bet 90 proc. šitų žmonų taip ir nepakyla iki tokio lygio, kad būtų įdarbinami“, – pasakoja SADM viceministras Vytautas Šilinskas.

Kaip ministerija kontroliuos, kada tai visuomenei naudinga veikla, o kada jau darbas, viceministras sako dar nežinantis. Taip pat planuoja perpus – iki 20 – mažinti visuomenei naudingos veiklos valandų skaičių, kurių neatlikus pašalpa gali būti atimama. Galutiniai sprendimai žadami, kai pavyks susitarti su savivaldybėmis.

Dvi medalio pusės

Tauragės miesto seniūnijai papildomos darbo rankos – tikra paspirtis. Plotai didžiuliai, o savų darbininkų mažai. Pasak seniūno Žilvino Majaus, už pašalpas dirbantys žmonės, daugiau ar mažiau, prižiūrint miesto erdves tikrai prisideda. 

– Pavyzdžiui, vieną siunčiam į Pramonės gatvę, kitą – į Tarailius, trečią dar į kitą miesto pakraštį. Pašluoja, šiukšles surenka, žolę nupjauna. Tai yra paspirtis. O kai būna miesto šventės – visi suprantam, kiek reikia pasitvarkyti ir pasiruošti. Sukurti tiek etatų ir pasisamdyti žmones niekada neturėsim galimybės, – pasakoja jis. 

Seniūnas sako suprantąs, kad teisiškai gal čia ir ne viskas gerai. 

Jis pasakoja užpraėjusią savaitę turėjęs nuotolinį susirinkimą, kuriame apie tai diskutuota:

– Yra dvi medalio pusės. Mes, seniūnijų ir savivaldybių atstovai, sakėm, kad visiškai atsakyti už pašalpas dirbančių žmonių nereikėtų. Būtų blogai. Argumentai tokie: toliau klestėtų, o gal ir didėtų nelegalus darbas: kai žmogus gauna pašalpą ir yra visiškai laisvas, jis ras kur užsidirbti iš šalies, jei yra sveikas. Antras dalykas – dauguma tų žmonių turi žalingų įpročių, ir kai neliks pareigos atidirbti bent tas kelias valandas, kelio galas aiškus... Nevyriausybinės organizacijos teigia, kad seniūnijos žmones engia, liepia dirbti nekvalifikuotus darbus, esą turėtume daugiau dirbti su žmonėmis, juos integruoti. Manau, kad jos atitrūkusios nuo realybės... Pasiūliau jiems atvažiuoti į vietą ir susipažinti su situacija. Visi suprantam, kad kokie 9 iš 10 apie jokią integraciją į darbo rinką ir kvalifikacijos kėlimą nė negalvoja. 

Šiuo metu seniūnijoje už pašalpas dirba apie 15 vyrų ir 10 moterų. Seniūnas sako, dirbti tikrai ne visi nori, tačiau, pasak jo, – prievartos nėra, kai kurie pristato pažymą, kad dirbti negali, ir nedirba. 

– Jokių sunkių darbų mes neduodam. Tai kasdieniai nekvalifikuoti darbai. Ir niekas jiems netrukdo susirasti kvalifikuotesnį darbą, jei jaučiasi sugebantys daugiau ir nori užsidirbti, – tvirtino jis.

Pasak Ž. Majaus, dabar šio sprendimo terminai nukelti iki sausio 1-osios. Jis tikisi, kad priimant sprendimus į seniūnų, savivaldybių nuomonę bus atsižvelgta.

Turi prisidėti prie visuomenės gerovės

  Lauksargių seniūnas Mindaugas Giačas mano, kad naudotis visomis visuomenei skirtomis paslaugomis ir tai visuomenei nieko už tai „neduoti“ – neteisinga. Todėl, pasak jo, visai normalu, kad pašalpas gaunantys ir jokių mokesčių nemokantys žmonės bent jau tas keliasdešimt valandų per mėnesį atidirba visuomenės naudai. Tai tikrai nėra daug, juo labiau, kad tai proga išeiti iš namų, pajudėti. Šiuo metu Lauksargių seniūnijoje už pašalpas dirba 8 žmonės.   

– Tai elementariausi aplinkos priežiūros darbai nupjauti žolę, pašluoti, išgenėti krūmus ir pan, – pasakoja jis. – O seniūnijai tai didelė paspirtis. 

Skaudvilės seniūno Gedimino Dinapo nuomonė irgi nevienareikšmiška – pasak jo, vienais atvejais gal ir reikalingi tie žmonės, kitais atvejais – išsiverstų ir be jų. 

– Žinoma, yra nerimo, kaip ir prieš bet kurią naujovę. Iš vienos pusės, dabar atrodo – kaip bus, kai jų nebus. Iš kitos pusės – manau, nieks nesugrius. 

Seniūnai – „darželio auklėtojai“

Tauragės savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojas Tomas Raulinavičius pasakoja prieš savaitę akis į akį kalbėjęsis su SADM ministre Monika Navickiene dėl pašalpų gavėjų įtraukimo į visuomenei naudingą darbą. 

– Ministerijos pozicija labai aiški, dabartinį modelį reikia keisti, gal dar ne šiemet, bet artimiausiu metu. Seniūnijoje ar savivaldybėje yra nuolatinio pobūdžio darbų poreikis, pavyzdžiui, aplinkos tvarkymas, šiuos darbus turėtų atlikti pagal darbo sutartį įdarbintas žmogus, o ne piniginę socialinę paramą gaunantis gyventojas, – pasakoja T. Raulinavičius. – Daugelis savivaldybių kol kas nepritaria tokioms permainoms, tačiau aš manau, kad dabar veikianti sistema taip pat šlubuoja, atrodo sovietinė ir reikalauja permainų. Mes puikiai matome, kokie asmenys atlieka visuomenei naudingus darbus. Dažnam vyrui, ryte atėjusiam „atidirbti už pašalpą“, pačiam reikia pagalbos, naudos iš jo praktiškai nėra, trimerio žolei pjauti jam negali patikėti, žmonės turi problemų su priklausomybėmis. Nuolat bendrauju su seniūnais ir puikiai matau, kaip jie atlieka tą darželio auklėtojo funkciją: kažkurį ryte varo namo ilsėtis, kitam ieško to darbelio, kuriame jis nesusižeistų ir dar kažkiek būtų naudingas, trečias apskritai neatvykęs, nes velnias žino kur. Mano asmenine nuomone, seniūnijose turėtų dirbti asmenys pagal darbo sutartis. Tačiau reikia pripažinti, kad darbo rankų seniūnijose trūksta. Seniūnai nepatikliai į šią reformą žiūri tik dėl to, jog supranta, kad didelius teritorijos plotus vis tiek reiks sutvarkyti, iškirsti, nušienauti, tad klausimas, kas tai darys, iš kur reiks atrasti nemenkų papildomų finansinių išteklių.

 

Nuotrauka
pratybos
Įkelta:
prieš 2 valandas
Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio pėstininkų batalionas informuoja, kad Tauragės įgulos kariniai vienetai bendradarbiaujant su Tauragės apskrities vyriausiuoju policijos komisariatu 2024 m. spalio 1 ir 2 d. Tauragės mieste vykdys pratybas „Saveika 2024“.
Nuotrauka
ridi
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2024-09-26
Sekmadienį tie, kas domisi žemaičių kalba, ir tie, kas norėjo žemaitiškai paporinti, užsuko į Upynos kultūros na­mų organizuojamą renginį „Žemaitiškų ketureilių ridikiulis“. Svečius pasitiko trys žavingos damos: Renata Gu­žauskienė, Violeta Razminienė ir Dalia Petkevičienė, ku­rių „ridikiuliuose“ buvo ne tik telefonas, doleriai, bet ir močiutės testamen­tas, parašytas nesuprantama žemaičių kalba. No­rė­damos perskaityti ir perprasti žemaitišką raštą, po­nios pagalbos prašė Juozo Pabrėžos, tikro že­mai­čio, kilusio iš Skuodo krašto. Taip išradingai, ne­tradiciškai ir šmaikščiai buvo pristatytas profeso­rius, lituanistas, že­maičių tarmės tyrinėtojas bei že­maitiškos rašybos normintojas J. Pabrėža.
Nuotrauka
stadionas
Juozo Petkevičiaus ir Tauragės radijo nuotrauko
Įkelta:
2024-09-25
Rugsėjo 25 d. po rekonstrukcijos, kurios vertė – daugiau nei 2 mln. Eur., oficialiai atidarytas Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos stadionas. Šia investicija galės džiaugtis ne tik progimnazijos, tačiau ir visa Tauragės bendruomenė. Ilgą laiką buvusi apleista ir neatitinkanti šiuolaikinių sporto infrastruktūros standartų nuo šiol „Šaltinio“ progimnazijos stadiono teritorija lankytojus pasitinka kardinaliai atnaujinta ir pritaikyta visų amžiaus grupių gyventojų poreikiams.
Nuotrauka
langines
Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejaus archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-09-24
Rugsėjo 19 d., minint Europos paveldo dieną, Dionizo Poškos Baublių muziejuje pristatytas Lietuvos kultūros tarybos projektas „Pasakojančios langinės“, taip siekiant atkurti ir iš naujo pamatyti giluminius klodus muziejaus teritorijoje, D. Poškos dvarvietėje, kur sklandė iškilios kūrėjo mintys, kur bemąstant ir bevaikščiojant buvo numinti takeliai...
Nuotrauka
med
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2024-09-24
Kasmet, minint Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną, Lietuvos Prezidentas Žūvančiųjų gel­bėjimo kryžiumi apdovanoja žydų gelbėtojus. Šilalėje iš maždaug 1500 myriop pasmerktų žydų prieš 83-ejus metus iš­si­gelbėjo tik vienas – dabar jau šviesios atminties Ruvinas Zeligmanas. Tačiau jo atminimas tebėra gyvas dukros ir dviejų anūkų širdyse, o už tai jie dėkingi gelbėtojams, sunkiais pokario laikais priglaudusiems jų tėvą, senelį.
Nuotrauka
mins
Įkelta:
2024-09-23
Lietuva ir Jungtinės Amerikos Valstijos žengia reikšmingą žingsnį stiprinant bendradarbiavimą gynybos pajėgumų srityje. Pirmadienį su JAV gynybos technologijų įmone „Northrop Grumman International Trading“ pasirašytame bendradarbiavimo memorandume išdėstyta bendra vizija dėl Lietuvos gynybos pramonės pajėgumų stiprinimo, daugiausiai dėmesio skiriant vidutinio kalibro šaudmenų gamybos vystymui ir tiekimui mūsų šalyje.
Nuotrauka
kinija
Autorės nuotraukos
Įkelta:
2024-09-23
Oficialiai Kinijos plotas užima net 9 mln. 598 tūkst. 086 kvadratinius kilometrus. Tačiau realiai ji jau šei­mi­nin­kauja Sibire kone iki pat Uralo kalnų. Tik Putinas apsimeta, kad to nemato. Tai valstybė, kuri siekia tapti pirmąja pa­saulio galybe įvairiomis prasmėmis.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-09-19
Rugsėjį vaikams sugrįžus į mokyklas, mažiesiems tenka prisiminti arba naujai išmokti pagrindinius saugaus elgesio kelyje principus. Tėvai dažniausiai atkreipia vaikų dėmesį, kaip saugiai pereiti gatvę, tačiau neretai pamiršta priminti, kaip naudotis viešuoju transportu arba ką daryti nutikus nelaimei – tai atskleidė „Lietuvos draudimo“ užsakymu atliktas šalies gyventojų nuomonės tyrimas.
Nuotrauka
sukciai
Įkelta:
2024-09-19
Laiškai apie paveldėtą turtą, laimėtą loteriją ar gautą siuntą – dažniausiai šiais būdais internetiniai sukčiai bando išvilioti Lietuvos gyventojų pinigus bei asmeninius duomenis, rodo liepos pabaigoje atlikta reprezentatyvi „Spinter tyrimai“ apklausa. Pasak ekspertų, sukčiai nesirenka aukų nei pagal išsilavinimą, nei pagal gyvenamąją vietą, tad ragina išlikti budriems.
Nuotrauka
Nuotrauka
Įkelta:
2024-09-18
Nuo karo pradžios iki šių metų rugpjūčio mėnesio Lietuvoje dirbantys Ukrainos karo pabėgėliai į mūsų šalies biudžetą sumokėjo 205 mln. eurų. Ukrainiečių sumokėtų mokesčių dalis auga. Per 2022 m. ukrainiečiai į mūsų šalie biudžetą sumokėjo 45 mln. eurų, per 2023 m. – 95 mln. eurų, o per šių metų 7 mėnesius – 65,2 mln. eurų, t.y. 13 mln. eurų arba 25 proc. daugiau, nei per tą patį laikotarpį praėjusiais metais.
Nuotrauka
paskola
Įkelta:
2024-09-17
Būsto įsigijimas su paskola, ypač pirmą kartą tai darantiems žmonėms, gali pasirodyti sudėtingas procesas. „Citadele“ banko atstovas atkreipia dėmesį, kad nors skolintis būstui seniai nebėra naujiena, paskolas suteikiantys specialistai susiduria vis su tomis pačiomis gyventojų daromomis klaidomis. Kokius namų darbus svarbu atlikti prieš pildant būsto paskolos paraišką, kad pavyktų išvengti klaidų ir gauti geriausią pasiūlymą?
Nuotrauka
kelias
Įkelta:
2024-09-14
Vairuotojams kartais tenka susidurti su įvairiomis kliūtimis ir pažaidomis keliuose, kurios kelia grėsmę jų pačių ir kitų eismo dalyvių saugumui. Nors kelininkai deda maksimalias pastangas, siekdami užtikrinti savalaikę kelių priežiūrą, pavojingos išdaužos, kelio deformacijos, užtvindyti ruožai ar kitos kliūtys gali susidaryti itin greitai. Siekiant užtikrinti saugumą visiems eismo dalyviams, AB „Kelių priežiūra“ ragina nedelsiant pranešti apie pastebėtas kliūtis ir primena, kaip galima tai padaryti.
Nuotrauka
VMI
Tauragės radijo nuotrauka
Įkelta:
2024-09-13
2024 m. rugsėjo 11 d., Vilnius. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, jog nuo rugsėjo mėn. startuoja naujas VMI procesas – pridėtinės vertės mokesčio (PVM) deklaracijų vertinimas realiu laiku. Pirmojo etapo metu klientų deklaracijos bus lyginamos su jų pateiktais pardavimų Lietuvoje duomenimis e. sąskaitų faktūrų posistemyje i.SAF.
Nuotrauka
neutralumas
Įkelta:
2024-09-12
Vakar Tauragė žengė reikšmingą žingsnį siekyje tapti klimatui neutraliu miestu. Tauragės rajono Tarybos posėdyje patvirtinta Klimato neutralumo strategija – dokumentas, nubrėžiantis kelią link klimato neutralumo Tauragėje iki 2030 metų.
Nuotrauka
vilko
Įkelta:
2024-09-09
Šių metų rugsėjo 14 dieną pirmą kartą bus minima nauja LR Respublikos Seimo patvirtintina atmintina data – vilko vaikų atminimo diena. Minėjime dalyvaus Vokietijos Federacinės Respublikos Vilniuje atstovai, Lietuvos garbės konsulas Badeno – Viurtembergo žemėje Wolfgangas von Stettenas, vilko vaikai ir jų ainiai. Specialią meninę programą, skirtą vilko vaikams, atliks poetas, režisierius, rašytojas, romano „Mano vardas – Marytė“ autorius Alvydas Šlepikas, aktorius Andrius Bialobžeskis, muzikantas Arkadijus Gotesmanas ir kompozitorius Tomas Kutavičius. Po meninio pasirodymo vyks pokalbis su vilko vaikais ir jų ainiais. Minėjimo vedėjai  Edita Mildažytė ir Saulius Pilinkus.
Nuotrauka
vyt
Nuotraukos iš pašnekovės albumo
Įkelta:
2024-09-07
Kai gyvenimą aptemdo kas­dienybė, reikia ieškoti nuo­tykių. Tokia taisykle va­­dovaujasi iš Vytogalos ki­lu­si verslininkė Giedrė Ge­­dei­kienė (Gedeikytė), šį pa­va­sarį už­ko­pu­­si į net pa­ty­­rusiems al­pi­­nis­tams sun­­kiai pa­si­duo­dan­čią aukščiausią Kaz­beko viršukalnę. Be nuo­­tykių jau nebegalinti gy­venti mūsų kraštietė tikina, kad sunkiausia įveikti save, nes kalno viršūnė tėra tik dar vienas žingsnis į pasau­lio ir savęs pažinimą.