Per žingsnį nuo katastrofos: nuotekų valymas perkrautas
Įkelta:
2021-06-25
Nuotrauka
Nuotekų valykla
Aprašymas

Simonos Valinčiūtės nuotrauka

,
Nuotrauka
f
Aprašymas

Raimondos Alysienės nuotrauka

„Tauragės vandenų“ nuotekų valymo įrenginys perkrautas. Pramonė plečiasi, daugėja gyventojų, kurie jungiasi prie vandens tiekimo tinklų. Bet augimas atveria didžiulių problemų – nei savivaldybė, nei vandentvarkos įmonė neturi lėšų valymo įrenginių plėtrai. Jeigu artimiausiu metu problema nebus sprendžiama, didesnis potvynis – ir Jūros upė būtų užteršta fosforu, azotu ar kitomis kenksmingomis medžiagomis.


Sistemos perkrautos

Apie vandens valymo problemas kalbėta ir Tauragės rajono savivaldybės tarybos posėdyje. Kaip „Tauragės žinioms“ pasakojo UAB „Tauragės vandenys“ technikos direktorius Jonas Gečas, dabartinis vandens nuotekų valymo įrenginys veikia su 70 proc. perkrova. Todėl situaciją reikia spręsti.

– Pramonė plečiasi, vis daugiau gyventojų prisijungia, reikia dar vieno tokio valymo įrenginio šalia. Yra paruošta galimybių studija, reikėtų 6,18 mln. Eur investicijų. Tokių pinigų nei savivaldybė, nei mes neturime. Tarėmės su aplinkos ministru, buvo kalbų, kad gal Pagėgius prijungtų ir per stambinimo programą iš Europos Sąjungos gautume 90 proc. reikiamo finansavimo. Tačiau pažadai ir viltys nuplaukė, niekas nebekalba apie tai, – problemą įvardino pašnekovas.

Taip tęstis nebegali

Jis pasakojo, kad vyksta derybos su AB „Vilkyškių pienine“, kad įmonė pasistatytų įrenginius ir nuotekas valytųsi pati. Tačiau, pasak J. Gečo, tai išspręstų tik dalį problemos – hidraulikos, vamzdynų apkrovos. Teršalų išvalymo klausimas vis tiek liktų. Paklaustas, ar esame per žingsnį nuo ekologinės katastrofos, technikos direktorius teigė, kad tai skambus pareiškimas, tačiau čia pat pripažino, kad problema gili.

– Įrenginiai veikia stabiliai, bet dabar jie perkrauti, ir džiugu, kad nebuvo potvynių ar lietaus. Jeigu iškristų daugiau kritulių, būtų potvynis, būtume prie ribos. Taip ilgai tęstis nebegali. Išvalytos nuotekos teka į Jūrą, susidarius potvyniui, nuotekos neatitiktų normų, gautume baudas, į upę patektų fosforo, azoto, kitų medžiagų, – teigė J. Gečas.

Kainos brangs

Bet kokiu atveju, pasak pašnekovo, valymo įrenginių plėtra neišvengiama. Net jei pavyks pritraukti finansavimą iš valstybės ar ES fondų, savivaldybei ir pačiai įmonei teks rasti lėšų prisidėti prie projekto, nes dažnai tokie projektai 100 proc. nefinansuojami. Tai atsilieps ir gyventojams.

– Kainos kils, ir nemažai kils. Bet tai neišvengiama. Tačiau kol nėra naujo įrenginio, apie pramonės ir gyvenamųjų namų plėtrą nėra kalbos, – žodžių į vatą nevyniojo J. Gečas.

Finansinių instrumentų yra

Kaip „Tauragės žinioms“ komentavo Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas, problema yra įsisenėjusi, paskutiniuose susitikimuose su aplinkos ministru šis klausimas buvo keliamas kaip vienas svarbiausių, tačiau kol kas jokių konkrečių žinių nėra. Vis dėlto, pasak mero, savivaldybės kontroliuojama įmonė turi finansinių instrumentų, kaip gauti lėšų ne tik iš Europos Sąjungos ar valstybės biudžeto.

– Vienaip ar kitaip problemą spręsti reikės, savivaldybė pinigų neturi, tai tikrai nebus daroma iš savivaldybės biudžeto. Įmonė yra UAB‘as, gali imti paskolą, uždirba pelną keli metai iš eilės, manau, bankai sutiks finansuoti. Nemanau, kad į Jūros upę tekės teršalai, bet nuotekų kiekiai didėja, reikia infrastruktūros, – telefonu komentavo meras.

Nuotrauka
meras

Abipusė nauda

AB „Vilkyškių pieninė“ generalinis direktorius Gintaras Bertašius „Tauragės žinioms“ komentuodamas situaciją teigė, kad kalbama apie pirminį nuotekų valymą ir pačių nuotekų kiekio sumažinimą. Įmonė per parą generuoja apie 1 tūkstantį kub. m nuotekų. Jau planuojama pirminio valymo įrenginių statyba, deramasi su tiekėjais. Tačiau miesto teikiamų vandens nuotekų valymo paslaugų atsisakyti nesiekiama ir, pasak direktoriaus, šis bendradarbiavimas yra abipusė nauda.

– Tai abipusė nauda, perkant didelį kiekį valymo paslaugos, efektyvumas didėja, miestui, gyventojams dėl mūsų buvimo kaina mažėja, fiksuotų kaštų mažiau, ir mes džiaugiamės, kad mūsų nuotekas gali priimti ir tokią paslaugą galime gauti. Miestiečiai dėl to laimi, – tikino AB „Vilkyškių pieninė“ direktorius.

 

Nuotrauka
a
Tauragės rajono savivaldybės administracijos nuotr.
Įkelta:
prieš 12 valandų
Tauragės rajono savivaldybė šiandien pranešė, jog nuo ryt, rugsėjo 28-osios, Tauragėje pradedamas šildymo sezonas.
Nuotrauka
a
R. Danisevičiaus nuotr.
Įkelta:
prieš 13 valandų
Visos politinės partijos iki spalio 1 dienos Teisingumo ministerijai privalo pateikti savo partijos narių sąrašus. Pagal šiuo metu galiojančias Politinių partijų įstatymo nuostatas, politinėje partijoje turi būti mažiausiai 2000 narių.
Nuotrauka
Bažnyčių aikštelė
Autorės nuotrauka
Įkelta:
prieš 14 valandų
Apleista, duobėta teritorija pačiame miesto centre, prie vienos gražiausių Bažnyčių gatvės, seniai buvo virtusi piktžaizde. Pagaliau žengtas pirmasis žingsnis, kad visiems akis badanti problema būtų išspręsta. Tiesa, nesušlampant kojų ir nelaužant automobilių ja naudotis bus galima dar negreit – kol kas savivaldybės tarybos prašyta tik leisti užsakyti techninį projektą. O sumą šiems remonto darbams atlikti teks rasti nemažą – maždaug 150 tūkst. eurų.
Nuotrauka
a
Zigmo Mozuraičio nuotrauka
Įkelta:
prieš 16 valandų
Pirmadienio orai bus palankūs pasivaikščiojimams rudenėjančioje gamtoje, tačiau vėliau dangus vis labiau niauksis, protarpiais palis, stiprės vėjas. Visgi, savaitei baigiantis orų permainos gali pradžiuginti. 
Nuotrauka
baseinas
"Tauragės žinių" archyvo nuotrauka
Įkelta:
prieš 19 valandų
Tarybos sprendimu, atsižvelgus į Tauragės sporto centro prašymus, patikslinti baseino teikiamų paslaugų įkainiai. Tiesa, iki šiol galioję įkainiai nesikeičia, patvirtinti kai kurie pakeitimai. Vienas jų – baseine lankytis pigiau galės šeimos, nes įtrauktas šeimos bilietas. 
Nuotrauka
Šilumos tinklai
Tauragės šilumos tinklų feisbuko nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Trečiadienį į tarybos posėdį susirinkę politikai patvirtino naujajam šildymo sezonui vidutines kuro kainas, kurios bus taikomos apskaičiuojant kompensaciją už būsto šildymą ir karšto vandens ruošimą nepasiturintiems gyventojams. Konstatuota, kad kompensacijų poreikis auga, o kuro kainos kyla. 
Nuotrauka
Ligoninė
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-09-25
Tauragės ligoninės Psichiatrijos skyriaus pacientai sunerimę, kad skyrius uždaromas, o žmonės, kuriems gydymas labai reikalingas, paliekami likimo valiai. Jie nesupranta, kodėl priimtas toks sprendimas, ir ketina protestuoti. Pasak ligoninės direktoriaus, skyrius uždaromas todėl, kad darbuotojai reikalingi kovidiniam skyriui.
Nuotrauka
a
Tauragės rajono savivaldybės administracijos infograma
Įkelta:
2021-09-24
Trečiadienį savivaldybės tarybos politikai patvirtino du naujus miesto autobusų maršrutus. Besinaudojantieji nemokamu viešuoju transportu, tikimasi, jau kitų metų pradžioje galės pasiekti Norkaičius, o atokesnių miesto vietovių gyventojai – miesto centrą. Autobusai kursuos ir pro baseiną. 
Nuotrauka
a
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-09-24
Trečiadienį rajono politikai Tauragės šeimos gerovės centrui perdavė nupirktą namą, kuriame kursis bendruomeniniai vaikų globos namai. Įkurtuvės planuojamos šiemet. Tarybos posėdyje priimta ir daugiau sprendimų, susijusių su turto perėmimu ir perdavimu. 
Nuotrauka
a
Tauragės savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2021-09-24
Prie Vilkyškių pieninės (VILVI), didžiausios pastarųjų metų investicijos Tauragėje, – išrūgų miltelių gamybos cecho ir modernaus sandėlio – jau plevėsuoja vėliavos, o savivaldybės tarybos nariams ir administracijai pristatyta įmonės veikla ir ateities planai.  
Nuotrauka
a
Tauragės rajono savivaldybės administracijos nuotrauka
Įkelta:
2021-09-23
Šią savaitę Tauragės rajono savivaldybės administracija su UAB „Irvytis“ pasirašė sutartį dėl Atokvėpio aikštelės įrengimo Tauragės miesto Žalgirių mikrorajone, prie daugiabučio gyvenamojo namo, esančio adresu Ateities takas 4. Ši aikštelė skirta senjorams.
Nuotrauka
a
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-09-23
Renovuoti namus panorę daugiabučių gyventojai susiduria su dilema – nors apšiltinti namai sunaudotų daug mažiau šilumos energijos ir dėl to pigiau atsieitų šildymas, ramybės neduoda tai, kiek kainuos pati renovacija, nes stebimas statybinių medžiagų kainų šuolis. Be to, aiškėja, kad butus renovuotuose pastatuose gali būti sunku parduoti. Taip nutiko Dobilo g. 9 ir 11 daugiabučių namų butų savininkams.
Nuotrauka
a
Reginos Vaičaitienės  nuotrauka
Įkelta:
2021-09-23
Savivaldybė kviečia siūlyti kandidatus Tauragės rajono savivaldybės garbės ženklui „Už nuopelnus Tauragės rajonui“ gauti. Garbės ženklas už nuopelnus skiriamas Lietuvos Respublikos, bet kurios užsienio valstybės asmeniui arba institucijai. Tokius apdovanojimus jau yra gavę 16 mūsų kraštui nusipelniusių asmenų. 
Nuotrauka
a
„Žvaigždutės“ nuotrauka
Įkelta:
2021-09-22
Šiandien minima Tarptautinė diena be automobilio. Tiek šalyje, tiek visame pasaulyje, šiandien vairuotojai raginami susilaikyti nuo nebūtinų kelionių, rinktis ekologišką transportą. Tauragėje nuo ryto uždaryta Bažnyčių gatvė, vyksta įvairios ugdomosios veiklos.
Nuotrauka
a
Margaritos Rimkutės nuotr.
Įkelta:
2021-09-22
Dariaus ir Girėno gatvėje kyla naujos degalinės konstrukcija. Kitąmet čia duris atvers nauja automatinė degalinė.
Nuotrauka
taryba
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-09-22
Šiandien į nuotolinį posėdį renkasi rajono savivaldybės taryba. Darbotvarkėje numatyta apsvarstyti 30 klausimų. 
Nuotrauka
a
Skaitytojo nuotrauka
Įkelta:
2021-09-22
Šernų lankymasis mieste pastaruoju metu, ko gero, populiariausia gyventojų pokalbių tema. Žmonės pasidalinę į dvi stovyklas, tuos, kurie bijo šernų ir baksnoja į medžiotojų būrelį, kodėl šie jų nešaudo, ir į tuos, kuriems tokie pokyčiai gamtoje kelia juoką. Tiesa, dėl netikėto šernų susidomėjimo Žalgirių mikrorajonu gyventojai iš dalies kalti patys – neturėdami kur dėti įvairių vaisių ir daržovių pertekliaus pila  jį pamiškėse ir net mikrorajone. O šernai puotauja, ir ne tik puotauja, bet ir nakvoja netoli tokių savavališkų šiukšlynų. Gali būti, jog nebeilgai – teritoriją prižiūrintis medžiotojų klubas spalio mėnesį žada kilti į medžioklę ir iš Žalgirių mikrorajono šernus varyti link Juodpetrių bei juos medžioti. 
Nuotrauka
šildymas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-09-21
Nuo šiandien pradedamas šildymo sezonas Tauragės rajono ikimokyklinio ir bendrojo ugdymo bei sveikatos priežiūros įstaigose. Galutinį sprendimą, ar įjungti šildymą patalpose, pagal poreikį priims įstaigų vadovai, – skelbia Tauragės rajono savivaldybė.
Nuotrauka
sodra
sodra.lt nuotr.
Įkelta:
2021-09-21
„Sodra“ perspėja apie sukčių siunčiamus elektroninius laiškus, kuriuose pateikiamas fiktyvus susirašinėjimas su neva „Sodros“ darbuotojais. Nieko bendro su „Sodra“ šie pranešimai neturi.
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-09-21
Pasaulio sveikatos organizacija įspėja, kad demencija yra vienas iš didžiausių ateities iššūkių viso pasaulio šalių visuomenėms. Rugsėjo 21 d. minint Pasaulio Alzheimerio ligos dieną, asociacija „Demencija Lietuvoje“ su partneriais – Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Lietuvos sveikatos mokslų universitetu, Lietuvos sporto universitetu, Nacionalinė dailės galerija ir kt. kviečia įsitraukti į renginių programą „Kalbėkime apie demenciją“, kuri vyksta visą rugsėjo mėnesį.
Nuotrauka
a
Reginos Vaičaitienės nuotrauka
Įkelta:
2021-09-20
Savaitės pradžia daug kur bus niūri ir žvarbi, vietomis lis, o naktimis pasirodys šalnos. Antroje savaitės pusėje bus permainų – šiluma didės, tačiau lietus nesitrauks, bus vėjuota.