Per žingsnį nuo katastrofos: nuotekų valymas perkrautas
Įkelta:
2021-06-25
Nuotrauka
Nuotekų valykla
Aprašymas

Simonos Valinčiūtės nuotrauka

,
Nuotrauka
f
Aprašymas

Raimondos Alysienės nuotrauka

„Tauragės vandenų“ nuotekų valymo įrenginys perkrautas. Pramonė plečiasi, daugėja gyventojų, kurie jungiasi prie vandens tiekimo tinklų. Bet augimas atveria didžiulių problemų – nei savivaldybė, nei vandentvarkos įmonė neturi lėšų valymo įrenginių plėtrai. Jeigu artimiausiu metu problema nebus sprendžiama, didesnis potvynis – ir Jūros upė būtų užteršta fosforu, azotu ar kitomis kenksmingomis medžiagomis.


Sistemos perkrautos

Apie vandens valymo problemas kalbėta ir Tauragės rajono savivaldybės tarybos posėdyje. Kaip „Tauragės žinioms“ pasakojo UAB „Tauragės vandenys“ technikos direktorius Jonas Gečas, dabartinis vandens nuotekų valymo įrenginys veikia su 70 proc. perkrova. Todėl situaciją reikia spręsti.

– Pramonė plečiasi, vis daugiau gyventojų prisijungia, reikia dar vieno tokio valymo įrenginio šalia. Yra paruošta galimybių studija, reikėtų 6,18 mln. Eur investicijų. Tokių pinigų nei savivaldybė, nei mes neturime. Tarėmės su aplinkos ministru, buvo kalbų, kad gal Pagėgius prijungtų ir per stambinimo programą iš Europos Sąjungos gautume 90 proc. reikiamo finansavimo. Tačiau pažadai ir viltys nuplaukė, niekas nebekalba apie tai, – problemą įvardino pašnekovas.

Taip tęstis nebegali

Jis pasakojo, kad vyksta derybos su AB „Vilkyškių pienine“, kad įmonė pasistatytų įrenginius ir nuotekas valytųsi pati. Tačiau, pasak J. Gečo, tai išspręstų tik dalį problemos – hidraulikos, vamzdynų apkrovos. Teršalų išvalymo klausimas vis tiek liktų. Paklaustas, ar esame per žingsnį nuo ekologinės katastrofos, technikos direktorius teigė, kad tai skambus pareiškimas, tačiau čia pat pripažino, kad problema gili.

– Įrenginiai veikia stabiliai, bet dabar jie perkrauti, ir džiugu, kad nebuvo potvynių ar lietaus. Jeigu iškristų daugiau kritulių, būtų potvynis, būtume prie ribos. Taip ilgai tęstis nebegali. Išvalytos nuotekos teka į Jūrą, susidarius potvyniui, nuotekos neatitiktų normų, gautume baudas, į upę patektų fosforo, azoto, kitų medžiagų, – teigė J. Gečas.

Kainos brangs

Bet kokiu atveju, pasak pašnekovo, valymo įrenginių plėtra neišvengiama. Net jei pavyks pritraukti finansavimą iš valstybės ar ES fondų, savivaldybei ir pačiai įmonei teks rasti lėšų prisidėti prie projekto, nes dažnai tokie projektai 100 proc. nefinansuojami. Tai atsilieps ir gyventojams.

– Kainos kils, ir nemažai kils. Bet tai neišvengiama. Tačiau kol nėra naujo įrenginio, apie pramonės ir gyvenamųjų namų plėtrą nėra kalbos, – žodžių į vatą nevyniojo J. Gečas.

Finansinių instrumentų yra

Kaip „Tauragės žinioms“ komentavo Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas, problema yra įsisenėjusi, paskutiniuose susitikimuose su aplinkos ministru šis klausimas buvo keliamas kaip vienas svarbiausių, tačiau kol kas jokių konkrečių žinių nėra. Vis dėlto, pasak mero, savivaldybės kontroliuojama įmonė turi finansinių instrumentų, kaip gauti lėšų ne tik iš Europos Sąjungos ar valstybės biudžeto.

– Vienaip ar kitaip problemą spręsti reikės, savivaldybė pinigų neturi, tai tikrai nebus daroma iš savivaldybės biudžeto. Įmonė yra UAB‘as, gali imti paskolą, uždirba pelną keli metai iš eilės, manau, bankai sutiks finansuoti. Nemanau, kad į Jūros upę tekės teršalai, bet nuotekų kiekiai didėja, reikia infrastruktūros, – telefonu komentavo meras.

Nuotrauka
meras

Abipusė nauda

AB „Vilkyškių pieninė“ generalinis direktorius Gintaras Bertašius „Tauragės žinioms“ komentuodamas situaciją teigė, kad kalbama apie pirminį nuotekų valymą ir pačių nuotekų kiekio sumažinimą. Įmonė per parą generuoja apie 1 tūkstantį kub. m nuotekų. Jau planuojama pirminio valymo įrenginių statyba, deramasi su tiekėjais. Tačiau miesto teikiamų vandens nuotekų valymo paslaugų atsisakyti nesiekiama ir, pasak direktoriaus, šis bendradarbiavimas yra abipusė nauda.

– Tai abipusė nauda, perkant didelį kiekį valymo paslaugos, efektyvumas didėja, miestui, gyventojams dėl mūsų buvimo kaina mažėja, fiksuotų kaštų mažiau, ir mes džiaugiamės, kad mūsų nuotekas gali priimti ir tokią paslaugą galime gauti. Miestiečiai dėl to laimi, – tikino AB „Vilkyškių pieninė“ direktorius.

 

Nuotrauka
a
Įkelta:
prieš 9 valandas
Paaiškėjo, kas vadovaus naujai už verslo, turizmo plėtros skatinimą regione atsakingai VšĮ „Žaliasis regionas“. Tauragės rajono savivaldybės patalpose įsikursiančios viešosios įstaigos vadove tapo jurbarkietė Gaiva Mačiulaitienė – Jurbarko turizmo ir verslo informacijos centro (TVIC) direktorė.
Nuotrauka
a
Įkelta:
prieš 10 valandų
Pirmadienį iki 15 val. Tauragėje lankosi Nacionalinis kraujo centras. Gyventojai kviečiami dovanoti kraujo.
Nuotrauka
savivaldybė
Įkelta:
2021-07-23
Tauragės rajono savivaldybės administracija informuoja, kad gyventojų priimamasis du kartus per savaitę dirbs ilgesnėmis darbo valandomis, antradieniais nuo 7.00-17.00 val., o trečiadieniais nuo 8.00-18.00 val. Kitomis darbo dienomis dirbs įprastai nuo 8.00 iki 17.00 val.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-23
Bijodami, kad reikės susimokėti, kai kurie žmonės atliekas veža ne į sąvartynus ar atliekų surinkimo aikšteles, o tiesiog į mišką ir taip teršia gamtą. Kai kurie jų sučiumpami, skiriamos baudos.  Ne visi žino, kad kai kurias atliekas galima pristatyti nemokamai. UAB Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro atliekų tvarkymo priežiūros vyr. specialistė Kristina Majienė „Tauragės žinioms“ sakė, kad kiekvienam gyventojui yra numatytas kiekis atliekų, kurias jis gali pristatyti nemokamai. Sudarytas ir nemokamai pristatomų atliekų sąrašas.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-23
Policija praneša apie antradienį iš kiemo Pilėnų gatvėje pavogtą betono pjaustyklę ,,K770“.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-22
Kūrenimo sezonu jovariškius dusinantis smogas, regis, ir toliau vargins. Noro įsirengti dujinį šildymą ir gyventi ekologiškiau taip paprastai įgyvendinti, atrodo, nepavyks. Su kokiais sunkumais susiduria prie dujotiekio savo namus prijungti svajojantys jovariškiai, kuo galėtų padėti savivaldybė ir ką apie tai mano rajono meras? Skaitykite „Tauragės žinių“ vedamajame.
Nuotrauka
Joniškės sodai
Įkelta:
2021-07-21
Joniškės soduose prie atliekų aikštelės įrengtos vaizdo stebėjimo kameros. Tikimasi, kad tai padės drausminti šioje vietoje neleistomis atliekomis atsikratančius asmenis.
Nuotrauka
Skaudvilės tvenkinys
Įkelta:
2021-07-20
Liepos 14-ąją Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Klaipėdos skyriaus specialistai paėmė Jūros upės, Draudenių ežero, Balskų, Keramikos, Skaudvilės tvenkinių vandens mėginius bei atliko mikrobiologinius tyrimus.
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-07-20
Įpusėjus vasarai abiturientai sulaukė beveik visų brandos egzaminų rezultatų – jau paskelbti lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos, biologijos, geografijos, informacinių technologijų ir chemijos egzaminų rezultatai. Tauragės rajone aukščiausiu balu įvertinti dviejų abiturientų  lietuvių kalbos ir literatūros bei matematikos egzaminų rezultatai.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-20
Po gausybės skambučių ir ilgų pokalbių paaiškėjo: šiukšlės daugiabučių namų atliekų surinkimo aikštelėse – problema, kurios išspręsti taip lengvai nepavyksta. Vieni gyventojai, nors ir negali, atliekas sumeta prie konteinerių, o kol išsiaiškinama, kas jas turi tvarkyti, kyla pasipiktinimo banga – neapsikenčiama smarvės, musių ir baisaus vaizdo po daugiabučių langais.    
Nuotrauka
suolai
Įkelta:
2021-07-19
Trūkstamų pedagogų paieškas mokyklos šiais metais pradėjo anksčiau nei įprastai. Mokytojų paklausa darbo rinkoje imdavo didėti rugpjūtį, tačiau šiemet tie procesai prasidėjo mokslo metams net nesibaigus. Net ketvirtadaliu – 25,3 proc. birželį augo laisvų darbo vietų skaičius pagrindinio ir vidurinio ugdymo mokytojams, palyginti su pernai tuo pačiu laikotarpiu. Užimtumo tarnyboje buvo pateikti 208 darbo pasiūlymai pagrindinio ir vidurinio ugdymo mokytojams (pernai – 166), 50 – pradinio ugdymo mokytojams (pernai – 48), 11 – priešmokyklinio ugdymo pedagogams (16), 51 – specialiųjų poreikių mokinių mokytojams (15 laisvų darbo vietų daugiau nei pernai).
Nuotrauka
PILIES AIKŠTĖ
Įkelta:
2021-07-16
Nacionalinio kraujo centro vakcinavimo turas per Lietuvą antradienį lankysis Tauragėje. Turo metu visi norintys nuo 11.00 iki 16.00 val. galės atvykti į Tauragės pilies aikštę ir be išankstinės registracijos pasiskiepyti „Janssen“ vakcina nuo COVID-19, – skelbia Tauragės rajono savivaldybė.
Nuotrauka
versmė
Įkelta:
2021-07-16
Tauragės „Versmės“ gimnazijoje vykdomos Tarptautinio bakalaureato (TB) diplomo programos moksleiviai jau sulaukė pagrindinės egzaminų sesijos rezultatų, o šie – išties puikūs. Konvertavus TB programos vertinimą į valstybinio brandos egzamino įvertinimą matyti, kad programoje besimokiusių 19-os mokinių aukščiausiu balu įvertintas 21 egzaminų darbas.  
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-16
Vakcinacijos tempai sulėtėję ir tai neramina ne tik šalies aukščiausiosios valdžios atstovus, bet ir Tauragės vadovus. Kuriami planai, kaip paskatinti gyventojus skiepytis. Be to, kad visi norintieji gali pasiskiepyti be registracijos, planuojama dažniau vykti į seniūnijas ir siūlyti „Moderna“, „Vaxzevria“ vakcinas.  Tauragiškiai, kaip teigia medikai, labiausiai pageidauja „Johnson&Johnson“ vakcinos, kurios rajonui skiriama mažiau nei medikai galėtų suskiepyti.