Jaunimo vasaros darbas: ir svajonė, ir rizika
Įkelta:
2021-06-10
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Aprašymas

„Tauragės žinių“ asociatyvi nuotrauka

Dalis moksleivių beveik baigė mokslo metus, abiturientams prasidėjo egzaminų sesija. Tiesa, ilsėsis ne visi – kai kurie ieškos sezoninio darbo: tai naudinga gyvenimo aprašymui, patirčiai, o svarbiausia – tai proga užsidirbti. Viešojoje erdvėje  darbo ieškančių jaunuolių skelbimų gausu, bet Užimtumo tarnyboje Tauragės regione registruota tik 13 darbo pasiūlymų moksleiviams. O yra ir tokių darbdavių, kurie gali nepatyrusiais jaunuoliais pasinaudoti. 

Iššūkiai ir pavojai

Jaunimo organizacijose dirbantis Džioraldas Šukys pats prieš keletą metų baigė mokyklą ir neseniai atkreipė dėmesį socialiniuose tinkluose paskelbęs žinutę apie jaunimo ir būtent – nepilnamečių įdarbinimą. Vaikinas pasidalino abstrakčiu skelbimu: „Be sutarties, daugiau grynųjų ant stalo ir didelė rizika AR mokesčiai bei garantijos ir be rizikos?“ Džioraldas taip siekė atkreipti dėmesį, kad vis dar daug nepatyrusių jaunuolių susigundo lengvu uždarbiu, o nesąžiningi darbdaviai tuo pasinaudoja. Po šio įrašo vaikinas sulaukė daugybės jaunuolių užklausų dėl darbo.

– Norėdamas atkreipti dėmesį į siunčiamą žinutę, įrašo pradžioje pridėjau perdėtą, tačiau standartinį darbo skelbimą: tokius įmonės deda įvairiose darbą per vasarą siūlančiose grupėse. Ir nors tekstas ne visai apie tai, ne vienas žmogus sureagavo būtent tik į tą teksto dalį. Akivaizdu, kad jaunimui trūksta žinių apie darbo pavojus, ir nesąžiningi darbdaviai tuo naudojasi, – „Tauragės žinioms“ sakė Džioraldas.

Atkreipia dėmesį

Valstybinė darbo inspekcija (VDI) informuoja, kad dažniausiai pasitaikantys pažeidimai jaunus žmones įdarbinančiose įmonės yra nelegalus darbas, darbo laiko reglamento nepaisymas, neišmokamas darbo užmokestis, netinkamos darbo sąlygos, piktnaudžiavimas jų darbo bei poilsio laiku. Artėjant moksleivių vasaros atostogoms įsibėgėja aktyvi sezoninių darbų paieška: jaunieji darbuotojai planuoja ir ieško laikinų įdarbinimo vietų, norėdami užsidirbti asmeninių lėšų, išbandyti save naujoje srityje. 

– Maždaug pusė jų pageidauja dirbti pagalbiniais darbininkais, administratoriais, pardavėjais, apdailininkais, pardavimo vadybininkais, automobilio vairuotojais, vairuotojais ekspeditoriais, barmenais padavėjais, kompiuterininkais, automobilių mechanikais ir kt., – situaciją Tauragės regione nušvietė specialistė.

Darbdaviams toks darbo rinkos naujokas padeda užpildyti trumpalaikes sezonines darbo vietas. VDI specialistai pažymi, kad siekdamas išvengti neteisėto darbdavių elgesio kiekvienas pradedantis dirbti vaikas (nuo 14 metų iki 16 metų) ar paauglys (nuo 16 metų iki 18 metų) turi žinoti, kokie papildomi reikalavimai taikomi pradedantiems dirbti asmenims iki 18 metų.

Kaip „Tauragės žinioms“ sakė VDI Tauragės padalinio patarėjas, vyriausiasis darbo inspektorius Raimundas Leonavičius, pastaruoju metu Tauragės regione skundų dėl jaunimo nesąžiningo įdarbinimo negauta.

– Anksčiau įmonėms buvo reikalavimas pateikti duomenis apie įdarbintus 14–16 metų vaikus, dabar tokio reikalavimo nėra, tad duomenų mes neturime. Kokius trejus ketverius metus nesame gavę nusiskundimų dėl jaunimo įdarbinimo. Automatinė sistema paskiria įmones patikrinimui, tuomet matome, kurios įmonės kokius darbuotojus buvo ar yra įdarbinusios. Sunku pasakyti kaip čia yra, bet matome, kad trūksta darbo jėgos, gamyba nestovi, darbdaviai galbūt nerizikuoja, elgiasi pagal įstatymus, nes juos pažeidusiems taikoma administracinė atsakomybė, – teigė inspektorius.

Jaunimas ieško darbo

Kaip „Tauragės žinias“ informavo Užimtumo tarnybos atstovė spaudai Milda Jankauskienė, per šių metų keturis mėnesius Užimtumo tarnyboje registravosi 967 darbo neturintys Tauragės r. sav. gyventojai. Jaunimas iki 29 metų sudarė 30 proc., iš viso registravosi 290 jaunų asmenų.

Gegužės 1-osios duomenimis, darbo ieškojo 671 jaunas iki 29 metų Tauragės r. sav. gyventojas, ir registruotas nedarbas siekė 10,5 proc. Nuo metų pradžios jaunimo nedarbas sumažėjo 5,1 proc. punkto.

– Maždaug pusė jų pageidauja dirbti pagalbiniais darbininkais, administratoriais, pardavėjais, apdailininkais, pardavimo vadybininkais, automobilio vairuotojais, vairuotojais ekspeditoriais, barmenais padavėjais, kompiuterininkais, automobilių mechanikais ir kt., – situaciją Tauragės regione nušvietė specialistė.

Registruojasi patys

Sezoninį darbą darbdaviai siūlo ir per Užimtumo tarnybą. Kaip nurodė M. Jankauskienė, šiuo metu Užimtumo tarnybos Tauragės skyriuje registruota 371 laisva darbo vieta, iš jų 10 – terminuotos arba sezoninės. Tačiau nepilnamečiams darbo rasti sunku. Registruojasi ir patys darbo ieškantys jaunuoliai.

– Daugiau pasiūlymų tikimasi sulaukti birželio pradžioje. Remiantis praėjusių metų patirtimi, darbo moksleiviams turėtų pasiūlyti statybinės įmonės (įvairūs pagalbiniai darbai), prekybos įmonės (salės darbuotojai, pardavėjai), paslaugų, klientų aptarnavimo srityje dirbančios įmonės (darbas lauko kavinėse), – nurodė specialistė.

„Tauragės žinių“ kalbintas 17-metis moksleivis Lukas pasakojo pernai vasarą darbo taip ir negavęs.

– Gal per vėlai kreipiausi, visos galimos vietos jau buvo užimtos, bet taip ir nepavyko įsidarbinti. Ar bandysiu šiemet? Greičiausiai važiuosiu į pajūrį, – teigė vaikinas.  

Užimtumo tarnybos informacinėje sistemoje darbdaviai registruoja laisvas darbo vietas, kurios nėra atskirai išskiriamos pagal amžiaus grupes, pavyzdžiui, tik jaunimui. Dauguma pateiktų darbo pasiūlymų – bendri, nenukreipti į studentus ar kitas asmenų grupes, tačiau darbdaviai, norintys priimti besimokantį jaunimą, turi galimybę pažymėti, kad laisva darbo vieta skirta mokiniui ar studentui.

Užimtumo tarnybos duomenimis, birželio 3 d. Tauragėje darbdaviai yra įregistravę 13 laisvų darbo vietų, skirtų studentams ir moksleiviams. 

Siūlomos darbo pozicijos – padavėjui, pardavėjui, apdailininkui, sandėlio darbininkui, degalinės operatoriams ir pagalbiniams darbininkams. 

Šių darbuotojų ieško UAB „Sumuštinis“, UAB „Bonsa“, UAB „Jozita“, UAB „Uliksas“, UAB „Sigitos kepiniai“, UAB „Remirga“, UAB „Šaukštelis“, UAB „Apasteel“, UAB „Versina“.

Jaunimo darbo centrai

Informaciją apie įdarbinimą skelbiama mokyklose artėjant vasaros sezonui, informaciją skelbia ir darbdaviai. Šalyje veikia 45 Jaunimo darbo centrai (JDC), kurie teikia informaciją apie įdarbinimą vasaros sezonu tiek jaunimui, tiek darbdaviams. Čia registracija nėra privaloma. Vykdomi seminarai, kartu su VDI.

– Jaunimui skirtuose renginiuose kartu su Valstybine darbo inspekcija akcentuojama, kad kiekvienas darbas turi būti įformintas darbo sutartimi, tai susitarimas tarp darbdavio ir darbuotojo dėl darbo sąlygų. Tokiu būdu įgyjamos darbo garantijos, – teigia Užimtumo tarnybos specialistė.

Dokumentuojama sutartis

VDI atkreipia dėmesį, kad nepilnamečiai nuo 14 metų jau gali pradėti dirbti, bet priklausomai nuo amžiaus grupės (vaikai nuo 14 iki 16 ar paaugliai nuo 16 iki 18 metų) taikomi skirtingi apribojimai. Bet kuriuo atveju įdarbinimas privalo būti įforminamas darbo sutartimi, kurioje sutariama dėl būtinųjų darbo sutarties sąlygų: darbo funkcijų, apmokėjimo ir kt. sąlygų. Tik taip įgyjamos garantijos, kurios reikalingos, ypač jeigu darbe įvyktų nelaimingas atsitikimas, rašoma pranešime. Darbo sutarčiai sudaryti reikia vieno iš tėvų ar vaiko atstovo raštiško sutikimo.

Pabrėžtina, kad vaikas gali dirbti tik fizines galimybes atitinkančius lengvus darbus, neturinčius neigiamo poveikio vaiko saugai, sveikatai, fizinei, psichinei, moralinei ar socialinei raidai. Taip pat nepilnamečiams draudžiama dirbti darbus, kai jie bet kuriame procese susiję su alkoholiu (užsakymo priėmimas, pateikimas).

Ribojamas darbo laikas

Jauniems asmenims svarbu žinoti, kokia gali būti jų darbo laiko trukmė. Vaikai ne mokslo metų laiku gali dirbti iki 6 valandų per dieną ir 30 valandų per savaitę. Mokslo metų laiku – iki 12 valandų per savaitę: iki 2 valandų per dieną mokyklos lankymo dienomis ir iki 6 valandų per dieną ne mokyklos lankymo dienomis, jeigu dirbama trimestro arba semestro metu, tačiau ne tada, kai mokykloje vyksta pamokos. Paaugliai gali dirbti ne daugiau kaip 8 valandas per dieną kartu su kasdiene pamokų trukme ir ne daugiau kaip 40 valandų per savaitę kartu su pamokų trukme.

Vaikų darbas draudžiamas nuo 20 val. vakaro iki 6 val. ryto, rytais – nuo 6 iki 7 val. prieš pamokas. Turi būti suteikiamos ne mažiau kaip 2 poilsio dienos per savaitę, jeigu įmanoma, paeiliui, viena iš jų turi būti sekmadienį. Vaikų kasdienio nepertraukiamo poilsio laikas per 24 valandų laikotarpį privalo būti ne trumpesnis kaip 14 valandų. 

Paauglių darbas nuo 22 val. vakaro iki 6 val. ryto draudžiamas. Turi būti suteikiamos ne mažiau kaip 2 poilsio dienos per savaitę, jeigu įmanoma, paeiliui, viena iš jų turi būti sekmadienį. Paauglių kasdienio nepertraukiamo poilsio laikas per 24 valandų laikotarpį privalo būti ne trumpesnis kaip 12 valandų.

 

Nuotrauka
siuksl
woroni.com puslapio nuotrauka
Įkelta:
prieš 50 minučių
Pakelti svetimą šiukšlę – jau nebe tabu. Vis daugiau Lietuvos žmonių įsitraukia į aplinkos tvarkymą ir stengiasi mažinti taršą, todėl birželį Lietuvoje vyksta „Misija: švari vasara!“, skatinanti gamtoje pakelti svetimą šiukšlę, nepalikti savų ir tokiu pavyzdžiu dalytis socialiniuose tinkluose.
Nuotrauka
menės
Tauragės krašto muziejaus nuotrauka
Įkelta:
prieš 2 valandas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ projekto „Kultūros muitinės“ renginių idėjinė amplitudė kasmet aprėpia skirtingas temas: nuo kulinarinio paveldo tyrinėjimų iki perkusijos meistrų improvizacijų, teatralizuotų, žiūrovus įtraukiančių istorinių performansų. Šiais metais organizatoriai teigia neketinantys sustoti ir kviečia dalyvauti „Kultūros muitinės“ vardą pateisinsiančiuose renginiuose. Pirmasis – jau šiandien. 
Nuotrauka
Tauragės savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
prieš 7 valandas
Tradiciškai pirmąjį liepos savaitgalį Lietuvoje minima Globėjų diena. Jai paminėti visą savaitę, birželio 28-liepos 4 dienomis, Lietuvoje vyks specialūs globėjų savaitės renginiai – susitikimai, piknikai, pokalbiai su globėjais, filmų peržiūros ir kt. Renginių metu visuomenei bus pasakojama apie globą, jos svarbą, globėjo vaidmenį ir jo prasmingumą bei pagerbiami patys globėjai, padėkojant jiems už globojamus ar užaugintus vaikus.
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Epidemiologinei situacijai šalyje gerėjant, Vyriausybė šiandien skubos tvarka priėmė sprendimą be testavimo į mokyklas leisti grįžti beveik visų šalies savivaldybių mokiniams. Taip pat Vyriausybės sprendimu vaikų vasaros stovyklų grupės galės būti didesnės, o organizuojant neformaliojo suaugusiųjų švietimo bei profesinio mokymo veiklas nebeliks dalyvių skaičiaus ribojimo.
Nuotrauka
tremtin
Reginos Vaičaitienės nuotrauka
Įkelta:
2021-06-14
Birželio 14-oji – Gedulo ir vilties diena. Diena, kai prisimename tuos, kurie ne savo valia namus paliko gyvuliniuose vagonuose, o daugelis tolimame svetimame krašte atgulė ir amžinojo poilsio. Vis dėlto lietuviai, labai gerbiantys savo išėjusius artimuosius, laikė gyvųjų pareiga palaidoti juos tėvynėje. Nepaisydami sunkumų jie vyko į Sibirą ir darė tai, ko niekada neįsivaizdavo galėsiantys padaryti – savo rankomis išsikasti artimųjų kaulus ir juos parsivežti namo. Skaitytojų dėmesiui  – dvi istorijos apie tai, kaip mirusių artimųjų palaikai grįžo į tėvynę. 
Nuotrauka
tremtin
Kultūros centro feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2021-06-14
1941 m. birželio 14-ąją prasidėję masiniai lietuvių tautos trėmimai, Sibiro kryptimi per visą tremties laikotarpį pasiuntė dešimtis tūkstančių tautiečių. Tai nesuvokiami skaičiai, kuriuos dažnai galima rasti istorijos vadovėliuose, tačiau ištremti buvo ne skaičiai, o žmonės.
Nuotrauka
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2021-06-14
Birželio 11-ąją su UAB „Patikimas turtas“ savivaldybės administracija pasirašė sutartį dėl naujų lauko treniruoklių įsigijimo ir jų montavimo Kartų parke (Moksleivių alėjoje). Prie Zumpės tvenkinio bus įrengta 400 kv. metrų ploto treniruoklių aikštelė, kurią sudarys dešimt įvairių treniruoklių, skirtų skirtingoms kūno dalims treniruoti. 
Nuotrauka
geles
Autorės nuotraukos
Įkelta:
2021-06-11
Tauragiškių ir miesto svečių akis džiugina tūkstančiai įvairiaspalvių žiedų. Gėlynų zonos nelieka nepastebėtos, o kai kur jos tampa patrauklia lokacija fotografijoms, ypač – asmenukėms. Dabar pavasarines gėles jau keičia vasarinės – pelargonijos, šalavijai, serenčiai. 
Nuotrauka
Tauragės savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2021-06-11
Dvi savaites trukusio balsavimo metu Tauragės rajono gyventojai rinko iniciatyvas, skirtas gyvenamajai aplinkai ir viešajai infrastruktūrai gerinti ir kurti. Trijose kategorijose pateikta keturiolika projektų.  Daugiausia gyventojų palaikymo sulaukė projektai „Stragutės pastogė“, „Judėk lengviau, gyvenk smagiau“ ir „Pikniko parkas“.
Nuotrauka
„Šaltinio“ progimnazijos nuotrauka
Įkelta:
2021-06-11
„Šaltinio“ progimnazijoje mokiniai valgykloje jau gali atsiskaityti ne grynaisiais pinigais, o elektroniniu mokinio pažymėjimu (EMP), kuris atstoja banko kortelę. Tiesa, visiškai išbandyti šios naujovės dėl karantino nepavyks, bet pradžia padaryta. 
Nuotrauka
anon
Įkelta:
2021-06-10
Birželio 14-ąją, Gedulo ir vilties dieną, prisimename tuos, kurie ne savo valia namus paliko gyvuliniuose vagonuose, o daugelis tolimame svetimame krašte atgulė ir amžinojo poilsio. Vis dėlto lietuviai, labai gerbiantys savo išėjusius artimuosius, laikė savo pareiga palaidoti juos tėvynėje. Šiame numeryje – dvi istorijos apie tai, kaip mirusių artimųjų palaikai iš Sibiro grįžo į tėvynę. 
Nuotrauka
orai
Simonos Valinčiūtės nuotrauka
Įkelta:
2021-06-10
Vasaros startas tikrai negaili karščiu alsuojančių dienų. Visgi, artimiausiomis paromis danguje vis dažniau pasirodys lietumi nešini debesys, o savaitės pabaigoje šiek tiek atslūgs ir pats karštis.
Nuotrauka
fuxai
Įkelta:
2021-06-09
Norintys siekti aukštojo mokslo arba ketinantys įgyti profesiją jau gali teikti prašymus. Priimami jie internetu – bendrojo priėmimo sistemoje www.lamabpo.lt. Tauragėje studentams, mokiniams duris atveria Kauno kolegijos Tauragės skyrius ir Tauragės profesinio rengimo centras.
Nuotrauka
technika
Įkelta:
2021-06-07
Kartu su vasara nuo birželio 1 d. startavo aplinkosauginis projektas „Mes rūšiuojam. Vasara“, kuris aktyviai kvies Lietuvos bendruomenes rūšiuoti atliekas, rinkti taškus ir laimėti projekto rėmėjų prizus. Projekto metu, su bendruomene sutartu laiku ir sutartoje vietoje atliekos bus surenkamos buitinės elektronikos, nešiojamųjų baterijų ir akumuliatorių atliekos.
Nuotrauka
fontanas
Įkelta:
2021-06-04
Šiandien krantinėje prie Jūros upės po ilgos pertraukos vėl veikia fontanas-skulptūra „Gyvybės medis“. Tiesa, šiek tiek atsinaujinęs – tautodailininko Stepono Juškos skulptūrą papildė kalvio Kęstučio Plyskaičio kaltos kompozicijos.
Nuotrauka
rec
Įkelta:
2021-06-04
Persirgę, gavę neigiamą COVID-19 testo rezultatą arba pasiskiepiję gyventojai jau gali naudotis vadinamuoju Galimybių pasu, suteikiančiu galimybę, pavyzdžiui, lankytis renginiuose ar kavinių viduje, sporto klubuose ir baseinuose. Tiesa, pasakyti, kiek tauragiškių jau turi Galimybių pasą, šį dokumentą išduodantis Registrų centras negali.
Nuotrauka
la cafe
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2021-06-04
Terasos „ant bangos“! Ši mada, ypač išpopuliarėjusi karantino laikotarpiu, neaplenkė ir Pilies aikštės. Jau kelerius metus čia veikianti lauko kavinė „La cafe“ šiomis dienomis irgi pakvies į terasą – čia bus galima ir atsigaivinti, ir užkąsti.
Nuotrauka
Darželiai
Įkelta:
2021-06-04
Praėjusią savaitę vaikų darželiai-lopšeliai išlydėjo vyriausius savo įstaigų ikimokyklinukus. Švenčių pasiilgusiai, kaip dabar sakoma, pandeminei vaikų kartai pramogų netrūko: kai kurių grupių tėveliai samdė animatorius, nuomojo pripučiamus batutus.