Išgyventi kaitrą: kiekvienam prieinami temperatūros reguliavimo triukai
Įkelta:
2021-06-22
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Aprašymas

„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka

Lietuvą užklupus stichinei kaitrai žmonės vėsinasi, kaip išmano: visu pajėgumu jungia kondicionierius ir paprasčiausius oro ventiliatorius, uždaro langus ar kaip tik stengiasi susikurti nors menkiausią skersvėjį. Prasidėjus naujai darbo savaitei patariama atkreipti dėmesį į kompiuterius, kurie ne tik patys jautrūs karščiui, bet ir gali tapti nepageidaujamu papildomos šilumos šaltiniu.

„Įsivyravus tokiems dideliems karščiams ne laikas aiškintis, ar gerai izoliuotos buto ar namo sienos, stogas bei kitus inžinerinius parametrus, kurių vis tiek negalėsite greitai pakeisti. Geriausia, ką šiuo metu galima padaryti, tai imtis kiekvienam prieinamų triukų, kurie ne tik suteiks vėsos pojūtį, bet ir padės sumažinti elektros suvartojimą“, – sako elektros tiekimo bendrovės „Elektrum Lietuva“ Produktų vystymo projektų vadovė Domantė Navarskaitė.

Susirinkimams – planšetė, picai ne

Nesvarbu, iš kur dirbate, darbo vieta turi būti apsaugota nuo tiesioginių saulės spindulių.

„Vertėtų žinoti, kad kompiuteriai naudoja daugiau elektros energijos nei kompaktiškesni įrenginiai. Be to, jie kaista ir turi būti aušinami – integruotomis sistemomis ar specialiais stovais. Kai kurių darbų ar užduočių neįmanoma atlikti su mažesnio formato įrenginiu, tačiau tai negalioja dabar tokiems populiariems virtualiems susitikimams. Skaičiuojama, jog vaizdo transliavimas nešiojamuoju kompiuteriu sunaudoja net 4 kartus daugiau elektros energijos, palyginti su planšete, dar taupesnis čia išmanusis telefonas. Bendravimą perkėlus į išmanųjį įrenginį galima sumažinti apkrovą kompiuteriui, jo procesoriui bei sunaudoti mažiau elektros“, – pastebi D. Navarskaitė.

Iš elektros tinklo apsimoka išjungti visus nenaudojamus prietaisus, įkroviklius, nes net ir pasyviu režimu jie suka elektros skaitiklį. Elektros suvartojimą galima sumažinti pritemdant išmaniųjų prietaisų, kompiuterių, televizorių ekranus. Tuo tarpu LED lemputės yra ne tik taupesnės už kaitrines, bet ir neįkaista šviesdamos.

Per stichinę kaitrą namuose dienos metu derėtų nenaudoti orkaitės, nes ji ne tik smarkiai įkaista, bet ir ilgai išlaiko bei atiduoda karštį. Būtent todėl per karščius rekomenduojama rinktis maistą, kurį galima pasigaminti ar pašildyti naudojant viryklę ar mikrobangų krosnelę.

Į kurią pusę turi pūsti vėjas?

Paprasčiausi oro ventiliatoriai yra vieni populiariausių vasarą naudojamų elektros prietaisų, kurie per karščius tiesiog iššluojami iš parduotuvių lentynų. Vis dėlto, anot „Elektrum Lietuva“ atstovės, ir su jais reikia mokėti elgtis.

„Jei naudojate ventiliatorių, jį reikėtų nukreipti tiesiai į save – ne į lubas, ne į sieną, ne pro šalį. Tiesiai į jus nukreipta vėjo srovė suteikia net maždaug 4 laipsniais vėsesnio oro pojūtį. Norint jutiminę temperatūrą sumažinti dar labiau, priešais ventiliatorių galima pastatyti indą su šaltu vandeniu arba ant ventiliatoriaus grotelių užmesti šaltame vandenyje sudrėkintą, tačiau jokiu būdu ne šlapią ir ne varvantį rankšluostį. Pastaruoju atveju reikia įsitikinti, kad tą daryti yra tikrai saugu ir rankšluostis nesiliečia su ventiliatoriaus mechanizmu, taip pat nepatarčiau taip eksperimentuoti su senu ar silpnai besisukančiu ventiliatoriumi“, – sako ji.

Naudojant ventiliatorius bei kondicionierius svarbu neužmiršti peršalimo rizikos bei pasirinkti saugų jų veikimo intensyvumą, o kondicionierių atveju – ir ne per žemą temperatūrą.

Vėsą gaudome naktį

Neturint modernių būsto vėsinimo sistemų, tą galima daryti išnaudojant natūralius paros temperatūrų skirtumus. Čia galioja paprasta taisyklė: dieną langai uždaryti, naktį – atidaryti.

„Mūsų klimato zonoje didžiausių karščių metu galima nors truputį atsikvėpti naktimis ir jas tikrai galima įdarbinti kaip gamtos kondicionierių. Tai reiškia, kad nusisukus ar nusileidus saulei ir kiek pravėsus vertėtų atsidaryti langus, stoglangius, leisti vėsesniam orui cirkuliuoti bei atvėsinti namus. Ryte viską reikėtų uždaryti išlaikant vėsumos efektą per patį karščio piką“, – pastebi D. Navarskaitė.

Anot jos, dienomis uždaryti langus reikėtų visapusiškai: užtraukti užuolaidas, nuleisti ritinines užuolaidas ir žaliuzes, kurių juosteles galima pakreipti taip, kad jos praleistų dalį šviesos, bet atspindėtų tiesioginius saulės spindulius.

„Atrodytų, toks paprastas dalykas, tačiau jis yra efektyvus ir tikrai veiksmingas stengiantis ištverti didžiausius karščius. Protingai išnaudojant buitinius bei kitus prietaisus, išvengiant papildomų šilumos šaltinių bei naudojant vėsinimo triukus“, – sako D. Navarskaitė.

Saulė, kuri šaldo

Vasaros popietėmis, kai ne tik lauko, bet ir namų temperatūra pakyla, orą vėsinančių kondicionierių energijos sąnaudos taip pat išauga. Tokiu metu ypač efektyviai veikianti saulės jėgainė ant namo stogo yra ekonomiškai naudingas sprendimas – gaminama elektra tiesiogiai suvartojama namų vėsinimui. Taigi, nors šiuo metu sąvoka – „saulė, kuri šaldo“ mūsų ausims skamba neįprastai ir keičia nusistovėjusią logiką, tikėtina, kad būtent tai taps išeitimi daugeliui žmonių, saugančių savo sveikatą, tačiau norinčių prisidėti prie aplinkos tausojimo. Tad namuose įsirengę vėsinimo sistemą ir jai naudodami žalią energiją ne tik sutaupysime, pasirūpinsime savo komfortu, bet ir saugosime aplinką.

Nuotrauka
a
Įkelta:
prieš 9 valandas
Paaiškėjo, kas vadovaus naujai už verslo, turizmo plėtros skatinimą regione atsakingai VšĮ „Žaliasis regionas“. Tauragės rajono savivaldybės patalpose įsikursiančios viešosios įstaigos vadove tapo jurbarkietė Gaiva Mačiulaitienė – Jurbarko turizmo ir verslo informacijos centro (TVIC) direktorė.
Nuotrauka
a
Įkelta:
prieš 10 valandų
Pirmadienį iki 15 val. Tauragėje lankosi Nacionalinis kraujo centras. Gyventojai kviečiami dovanoti kraujo.
Nuotrauka
savivaldybė
Įkelta:
2021-07-23
Tauragės rajono savivaldybės administracija informuoja, kad gyventojų priimamasis du kartus per savaitę dirbs ilgesnėmis darbo valandomis, antradieniais nuo 7.00-17.00 val., o trečiadieniais nuo 8.00-18.00 val. Kitomis darbo dienomis dirbs įprastai nuo 8.00 iki 17.00 val.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-23
Bijodami, kad reikės susimokėti, kai kurie žmonės atliekas veža ne į sąvartynus ar atliekų surinkimo aikšteles, o tiesiog į mišką ir taip teršia gamtą. Kai kurie jų sučiumpami, skiriamos baudos.  Ne visi žino, kad kai kurias atliekas galima pristatyti nemokamai. UAB Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro atliekų tvarkymo priežiūros vyr. specialistė Kristina Majienė „Tauragės žinioms“ sakė, kad kiekvienam gyventojui yra numatytas kiekis atliekų, kurias jis gali pristatyti nemokamai. Sudarytas ir nemokamai pristatomų atliekų sąrašas.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-23
Policija praneša apie antradienį iš kiemo Pilėnų gatvėje pavogtą betono pjaustyklę ,,K770“.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-22
Kūrenimo sezonu jovariškius dusinantis smogas, regis, ir toliau vargins. Noro įsirengti dujinį šildymą ir gyventi ekologiškiau taip paprastai įgyvendinti, atrodo, nepavyks. Su kokiais sunkumais susiduria prie dujotiekio savo namus prijungti svajojantys jovariškiai, kuo galėtų padėti savivaldybė ir ką apie tai mano rajono meras? Skaitykite „Tauragės žinių“ vedamajame.
Nuotrauka
Joniškės sodai
Įkelta:
2021-07-21
Joniškės soduose prie atliekų aikštelės įrengtos vaizdo stebėjimo kameros. Tikimasi, kad tai padės drausminti šioje vietoje neleistomis atliekomis atsikratančius asmenis.
Nuotrauka
Skaudvilės tvenkinys
Įkelta:
2021-07-20
Liepos 14-ąją Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Klaipėdos skyriaus specialistai paėmė Jūros upės, Draudenių ežero, Balskų, Keramikos, Skaudvilės tvenkinių vandens mėginius bei atliko mikrobiologinius tyrimus.
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-07-20
Įpusėjus vasarai abiturientai sulaukė beveik visų brandos egzaminų rezultatų – jau paskelbti lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos, biologijos, geografijos, informacinių technologijų ir chemijos egzaminų rezultatai. Tauragės rajone aukščiausiu balu įvertinti dviejų abiturientų  lietuvių kalbos ir literatūros bei matematikos egzaminų rezultatai.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-20
Po gausybės skambučių ir ilgų pokalbių paaiškėjo: šiukšlės daugiabučių namų atliekų surinkimo aikštelėse – problema, kurios išspręsti taip lengvai nepavyksta. Vieni gyventojai, nors ir negali, atliekas sumeta prie konteinerių, o kol išsiaiškinama, kas jas turi tvarkyti, kyla pasipiktinimo banga – neapsikenčiama smarvės, musių ir baisaus vaizdo po daugiabučių langais.    
Nuotrauka
suolai
Įkelta:
2021-07-19
Trūkstamų pedagogų paieškas mokyklos šiais metais pradėjo anksčiau nei įprastai. Mokytojų paklausa darbo rinkoje imdavo didėti rugpjūtį, tačiau šiemet tie procesai prasidėjo mokslo metams net nesibaigus. Net ketvirtadaliu – 25,3 proc. birželį augo laisvų darbo vietų skaičius pagrindinio ir vidurinio ugdymo mokytojams, palyginti su pernai tuo pačiu laikotarpiu. Užimtumo tarnyboje buvo pateikti 208 darbo pasiūlymai pagrindinio ir vidurinio ugdymo mokytojams (pernai – 166), 50 – pradinio ugdymo mokytojams (pernai – 48), 11 – priešmokyklinio ugdymo pedagogams (16), 51 – specialiųjų poreikių mokinių mokytojams (15 laisvų darbo vietų daugiau nei pernai).
Nuotrauka
PILIES AIKŠTĖ
Įkelta:
2021-07-16
Nacionalinio kraujo centro vakcinavimo turas per Lietuvą antradienį lankysis Tauragėje. Turo metu visi norintys nuo 11.00 iki 16.00 val. galės atvykti į Tauragės pilies aikštę ir be išankstinės registracijos pasiskiepyti „Janssen“ vakcina nuo COVID-19, – skelbia Tauragės rajono savivaldybė.
Nuotrauka
versmė
Įkelta:
2021-07-16
Tauragės „Versmės“ gimnazijoje vykdomos Tarptautinio bakalaureato (TB) diplomo programos moksleiviai jau sulaukė pagrindinės egzaminų sesijos rezultatų, o šie – išties puikūs. Konvertavus TB programos vertinimą į valstybinio brandos egzamino įvertinimą matyti, kad programoje besimokiusių 19-os mokinių aukščiausiu balu įvertintas 21 egzaminų darbas.  
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-16
Vakcinacijos tempai sulėtėję ir tai neramina ne tik šalies aukščiausiosios valdžios atstovus, bet ir Tauragės vadovus. Kuriami planai, kaip paskatinti gyventojus skiepytis. Be to, kad visi norintieji gali pasiskiepyti be registracijos, planuojama dažniau vykti į seniūnijas ir siūlyti „Moderna“, „Vaxzevria“ vakcinas.  Tauragiškiai, kaip teigia medikai, labiausiai pageidauja „Johnson&Johnson“ vakcinos, kurios rajonui skiriama mažiau nei medikai galėtų suskiepyti.