Nelegalus sąvartynas Dapkiškiuose kaupiasi, o kaltų nėra
Įkelta:
2021-04-29
Nuotrauka
padangos
Aprašymas

Tarp padangų matyti ir nebereikalingas fotelis, senas unitazas. Autorės nuotrauka

 

,
Nuotrauka
padangos
Aprašymas

Pastato viduje – taip pat pilna atliekų. Autorės nuotrauka

 

,
Nuotrauka
padangos
Aprašymas

Savavališkame sąvartyne mėtėsi ir pustuštės talpos su chemija, nuotraukoje – medienos antiseptikas. Autorės nuotrauka

 

Vos keli šimtai metrų nuo Dapkiškių kaimo centro, laukuose prie apleisto pastato, jau ne vienerius metus formuojasi savavališkas sąvartynas. Didžioji dalis atliekų – automobilių padangos, kėbulo dalys, apmušalai. Vietiniai sako, kad atliekas gamtoje palieka to paties kaimo gyventojai, galimai – automobilių remontu užsiimantys asmenys. Kas tokie – niekas esą nematė ir nežino.

Automobilių dalių atliekos

Šį sąvartyną, dviračiu važinėdamas po Dapkiškių apylinkes, atsitiktinai pastebėjo ir savo feisbuko paskyroje paviešino Seimo narys Romualdas Vaitkus.

– Važiuojame su žmona, žiūrime – padangų priversta. Prie fermą primenančio pastato. Ir lauke, ir viduje. Pernai, kai važiavome pro tą pačią vietą, tų padangų nepastebėjau. Galbūt jos buvo vežamos į vidų, o kai jau nebetilpo, pradėjo versti prie pastato. Matėsi ne tik padangos, bet ir, matyt, nelegalių automobilių ardytojų įvairios elektronikos dalys. Kiek teko domėtis, norint jomis atsikratyti, utilizuoti reikia mokėti pinigus. Tas pats ir su tomis įmonėmis, kurios keičia padangas. Jei įsigyji padangas iš įmonės, jie, norėdami atiduoti padangas utilizavimui, turi mokėti pinigus. Kaip matome, tiems, kurie nemyli gamtos, ranka nesudreba padangomis atsikratyti paliekant jas gamtoje. Tai šokiruoja. Susisiekiau su Tauragės aplinkosaugos agentūros vadovu Petru Jukna. Manau, jog ten viskas bus sutvarkyta. Tikriausiai jis praneš seniūnijai, – kalbėjo Seimo narys.

Nežino, kieno pastatas

Situaciją Dapkiškiuose paprašėme pakomentuoti Dapkiškių seniūnaičio Albino Stasiulio. Pasak vyro, didžiausia problema ta, jog nepavyksta rasti ir susisiekti su apleisto pastato, kuriame ir greta kurio kaupiasi sąvartynas, savininku. Anot jo, jei pastatas būtų paskelbtas bešeimininkiu, juo tektų rūpintis seniūnijai ir problema išsispręstų.

Vyras teigė, jog panašus sąvartynas buvo susiformavęs prieš penkerius metus.

– Tada savivaldybė ėmėsi to pastato savininko paieškų. Tą patį klausimą buvome iškėlę prieš dvejus-trejus metus. Sakė, jog tebeieško. Mes, vietiniai, žinome, kad tas statinys tikriausiai priklauso Gečui. Kur jis yra, nežinoma. Kai sąvartynas yra niekieno, tai ir kaupiasi šiukšlės, žmonės ardo plytas, pastatas avarinės būklės, gali užgriūti. Kažkada važiuodamas pro šalį pastebėjau žmogų, į priekabą kraunantį plytas, sakau „Ką darai?“, o jis atsakė esąs pastato savininko giminaitis ir jam esą leista ardyti, – pasakojo A. Stasiulis.

Nuotrauka
padangos
Autorės nuotrauka

Pasak pašnekovo, anksčiau minėtame pastate buvo sandėlis. Pastatas Lietuvai atkūrus Nepriklausomybę buvo privatizuotas, jį įsigijęs asmuo pastate buvo įkūręs lentpjūvę, tačiau nesusiklosčius asmeniniams santykiams vyras esą išvyko į Ameriką. Nuo tada, pasak A. Stasiulio, apie jį nieko negirdėta.

Kas galėtų čia vežti atliekas?

– Tai tik vietiniai, ūkininkai bei užsiimantys automobiliais. Tik vietiniai, iš Tauragės gi tokio atstumo nevažiuos vien tam, kad paliktų šiukšles. Tai žinote, kaip vyksta: pamato, kad vienas kažkas išmetė šiukšles, kitas savo pridėjo, taip ir susikaupė, – sakė vyras.

Niekas nieko nematė

Neoficialiais duomenimis, gyvenvietėje yra trys asmenys, kurie galimai nelegaliai verčiasi automobilių remontu. Tai šių eilučių autorė sužinojo pakalbinusi vieną kaime sutiktų vietinių. Informacijos, kad Dapkiškiuose kas nors oficialiai verstųsi automobilių remontu, internete rasti nepavyko.

– Gali būti, kad tas atliekas veža tie automobilių remontu užsiimantys. Kaip jie tai daro, nesam matę. Dar pernai tokio sąvartyno nebuvo, o gal nepastebėjau. O apie tą savininką taip pat nieko nežinau. Miestelyje gyvena vienas asmuo kokia pačia pavarde, bet pastatas tikrai ne jo. Tai tvarkingas žmogus, – „Tauragės žinioms“ sakė Dapkiškių gyventojas, kurio tapatybės saugumo sumetimais neatskleisime.

Tarp suverstų šiukšlių žurnalistė aptiko ir medienos antiseptiko indelį. Už keliasdešimt metrų nuo apleisto pastato dirba lauko baldų gaminanti įmonė „Laukbaldis“. Pasiteiravome, gal ir įmonė prisideda prie sąvartyno augimo. Telefonu bendrovės direktorius Raimondas Jarmoška patikino: jie medienos paruošimui reikalingų priemonių indelius kaupia savo teritorijoje, tam skirtoje vietoje – rastos atliekos tikrai ne jų. O gal pro įmonę vedančiu keliu pašnekovas pastebėjo atliekas vežančius asmenis?

– Dieną greičiausiai niekas neveža, nesame pastebėję. Tas sąvartynas čia ne pirmi metai. Tai ne tik atliekomis atsikrato, pastato viduje esame radę ir šunelį pririštą. O dar prieš penkerius metus kažkas mėgino šį pastatą išsaugoti, mėgino stogą dengti, tačiau vėtra jį nuplėšė, – žiniomis dalijosi pašnekovas.

Apie tai, ar pavyko išsiaiškinti, kas yra pastato savininkas ir kas atlikta siekiant išspręsti atliekų minėtame pastate kaupimąsi, paklausėme rajono savivaldybės administracijos – klausimus nusiuntėme mero patarėjui Kasparui Bertašiui. Mero patarėjas perdavė tokį Šarūno Graužinio, Architektūros ir geodezijos skyriaus vyr. specialisto atsakymą: „Žemės sklypas yra suformuotas ir priklauso fiziniam asmeniui, kurio deklaruota gyvenamoji vieta yra JAV. Sklype esantys apleisti, neprižiūrimi statiniai yra įrašyti į 2020 m. Tarybos patvirtintą Apleisto ar neprižiūrimo nekilnojamojo turto sąrašą. Šiems statiniams yra padidintas nekilnojamojo turto mokesčio tarifas (3 proc.)“.

Nuotrauka
padangos

Trūksta gyventojų pilietiškumo

Jei užfiksuota pastato savininko deklaruota gyvenamoji vieta, tai gal galima savininką priversti susitvarkyti jo privačiame sklype susikaupusį sąvartyną? Pasirodo, ne viskas taip paprasta. Kaip „Tauragės žinioms“ sakė kaimiškosios seniūnijos seniūnės pavaduotojas Mindaugas Černeckas, duomenų bazėse tikslaus vyro adreso nematyti, tad ir susisiekti su juo neįmanoma.

– Deklaracijose nurodoma išvykimo šalis, o kur tiksliai asmuo apsigyvens – ne. Kas tą sąvartyną sutvarkys? Žinoma, teks to imtis mums. Nors teisiškai tai privatus sklypas ir šeimininkauti jame mes negalėtume. Galime vėliau sulaukti pretenzijų, esą ką nors sugadinome, apgriovėme, kad ir tą pastatą. Galiausiai, apmaudu, kad tam asmeniui nėra jokios atsakomybės: jis įsigijo sklypą, jį apleido, jame dėl nepriežiūros susiformavo sąvartynas, o jam – nieko. Valstybė paima ir už tave viską sutvarko. Žinoma, jį sutvarkyti vis tiek teks. Kaip matėte, sąvartyne didžioji dalis atliekų – automobilių dalys. Turime problemą su automobilių verslo atstovais. Tokie sąvartynai kaupiasi ne vienoje vietoje. Ką daryti? Juos pažabotų nebent mokesčių inspekcija, finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba. Yra pasitikėjimo telefonai, sulaukusios gyventojų skambučių, tarnybos pradėtų tyrimus. Tačiau vėlgi, ar išties jie (automobilių remontu užsiimantys asmenys – aut. past.) veikia nelegaliai? Kartais nutinka taip, kad jie vis dėlto būna išsiėmę vienokius ar kitokius veiklą įteisinančius verslo liudijimus, – kalbėjo M. Černeckas.

Pasak pašnekovo, tikėtis, kad gyventojai „įduos“ šiukšlinančius savo gyvenvietės kaimynus, neverta. Dažniausiai mažose gyvenvietėse gyventojai vienas su kitu susaistyti vienokiais ar kitokiais (darbiniais, paslaugų ar giminystės) ryšiais. Be to, prie šiukšlinimo greičiausiai prisideda ne vien automobilių verslu užsiimantys asmenys, atliekas prie apleisto pastato veža ir kiti gyventojai.

Nuotrauka
padangos

Žada tirti

O koks šioje situacijoje Aplinkos apsaugos departamento bei jam priklausančios Aplinkos apsaugos inspekcijos vaidmuo? Ar ji gali padėti išspręsti problemą?

Su aplinkosaugininku tauragiškiu Petru Jukna (su kuriuo dėl sąvartyno kalbėjo Seimo narys R. Vaitkus) žurnalistei susisiekti pavyko, tačiau vyras teigė neturintis įgaliojimų kalbėti su spauda, tad skambinome Šilutės aplinkos apsaugos inspekcijos, kuriai jis pavaldus, viršininkei Galinai Misevičienei. Ši taip pat teigė negalinti bendrauti su spauda. Jos nurodytu elektroniniu pašto adresu išsiuntėme laišką. Kai straipsnis buvo parengtas spaudai, sulaukėme atsakymo. „Šiuo metu pareigūnai vykdo žemės sklypo savininko paiešką (apklausia žemės sklypo savininką pažįstančius liudytojus, rengia užklausimus seniūnijai, policijai, migracijos tarnybai ir kt.), kad galėtų įteikti privalomąjį nurodymą užterštai teritorijai sutvarkyti ir atliekas atiduoti atliekų tvarkytojams.

Tik išnaudojęs visas galimybes ir priemones žemės sklypo savininkui Dapkiškių kaime, Tauragės r., surasti, Departamentas kreipsis į savivaldybę dėl pagalbos organizuojant atliekų tvarkymą“, – rašoma Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Komunikacijos skyriaus laiške.

Praėjusį ketvirtadienį Seimas pradėjo svarstyti siūlymą dėl įstatymo pataisos griežtinti nuobaudas gamtos teršėjams. Siūloma konfiskuoti automobilius, kuriais asmenys į pamiškes, kitas neleistinas vietas veža šiukšles. Kol kas į aplinkosaugininkų akiratį patekusiems asmenims gresia piniginės baudos.

 

 

Nuotrauka
Nuotekų valykla
Įkelta:
4 valandas po
„Tauragės vandenų“ nuotekų valymo įrenginys perkrautas. Pramonė plečiasi, daugėja gyventojų, kurie jungiasi prie vandens tiekimo tinklų. Bet augimas atveria didžiulių problemų – nei savivaldybė, nei vandentvarkos įmonė neturi lėšų valymo įrenginių plėtrai. Jeigu artimiausiu metu problema nebus sprendžiama, didesnis potvynis – ir Jūros upė būtų užteršta fosforu, azotu ar kitomis kenksmingomis medžiagomis.
Nuotrauka
M. Mažvydo progimnazija
Įkelta:
prieš 15 valandų
Apie tai savo feisbuko paskyroje praneša rajono meras Dovydas Kaminskas. Bus atnaujinti bėgimo takai, įrengta universali krepšinio ir teniso aikštelė, atnaujinta futbolo aikštė, įrengta dirbtinės dangos mini futbolo aikštė, smėlio tinklinio aikštelė, metimo sektorius ir vaikų bei paauglių sporto aikštelė.
Nuotrauka
gt
Įkelta:
prieš 19 valandų
Gyventojai, net išreiškę pageidavimą reklamos negauti, pašto dėžutėse kartais vis dar randa krūvas skrajučių. Vieni, ypač vyresni žmonės, tokiu „turtu“ pašto dėžutėse džiaugiasi – reklaminiuose leidiniuose jie išstudijuoja didžiųjų prekybos tinklų kainas, išsirenka, kur, ką ir kada bus galima nusipirkti pigiau. O kitus žmones namuose sparčiai besikaupiančios bereikalingos popierių krūvos erzina, todėl jie visokiais būdais nori jų atsikratyti. 
Nuotrauka
kupolas
Įkelta:
prieš 1 dieną
Šiandien Kartų parke Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos iniciatyva pastatytas kupolas, kuriame netrukus turėtų įsikurti mini biblioteka. Poilsiautojai čia galės užsukti paskaityti spaudos ar tiesiog leisti laiką – viduje bus sėdmaišiai. Kadangi kupolas nebus rakinamas baiminamasi, kad jo naktimis nenuniokotų vandalai.
Nuotrauka
rec
Įkelta:
prieš 1 dieną
Penktadienį Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Klaipėdos skyrius atlikto Tauragės rajono maudyklų tyrimus.
Nuotrauka
rec
Įkelta:
prieš 1 dieną
Tauragės rajono savivaldybė vakar pranešė, kad dėl aukštos lauko temperatūros ir didelės kaitros Ryto (Norkaičiai), Vėjų (Stragutė) ir Mokyklos (Dacijonai) gatvėse išplaukė bitumas – ant asfaltbetonio dangos susidarė blizgantis paviršius, matosi dangos tirpimo žymės.
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-06-22
Lietuvą užklupus stichinei kaitrai žmonės vėsinasi, kaip išmano: visu pajėgumu jungia kondicionierius ir paprasčiausius oro ventiliatorius, uždaro langus ar kaip tik stengiasi susikurti nors menkiausią skersvėjį. Prasidėjus naujai darbo savaitei patariama atkreipti dėmesį į kompiuterius, kurie ne tik patys jautrūs karščiui, bet ir gali tapti nepageidaujamu papildomos šilumos šaltiniu.
Nuotrauka
Pėsčiųjų tiltas
Įkelta:
2021-06-22
Dvi savaites trukusio balsavimo metu Tauragės rajono gyventojai rinko iniciatyvas, skirtas gyvenamajai aplinkai ir viešajai infrastruktūrai gerinti ir kurti. Trijose kategorijose pateikta keturiolika projektų. Daugiausia gyventojų palaikymo sulaukė projektai „Stragutės pastogė“, „Judėk lengviau, gyvenk smagiau“ ir „Pikniko parkas“.
Nuotrauka
rec
Įkelta:
2021-06-21
Mokytojai, baigę mokslus Vilniaus ar Kauno universitetuose, į regionų mokyklas atvyksta retai. Apie 80 proc. Šiaurės Lietuvos švietimo sistemos žmonių yra baigę pedagogikos mokslus Šiauliuose, o kaimų mokyklose didžiųjų universitetų absolventų likę, matyt, tik vienas kitas, ir tai iš vyresnės kartos.
Nuotrauka
nzt
Įkelta:
2021-06-21
Pastaruoju metu Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT), kaip ir daugelis kitų institucijų, susiduria su problema, kai naudojantis AB Lietuvos pašto paslaugomis siunčiami laiškai su svarbia ir aktualia informacija dalies asmenų nepasiekia arba pasiekia pavėluotai. 
Nuotrauka
rec
Įkelta:
2021-06-21
Kaip teigia Tauragės savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojas Tomas Raulinavičius, pernai Tauragėje 10 km žvyruotų gatvių buvo palaistyta kalio chloridu, tai veiksmingai padeda kovoti su gatvių dulkėjimo problema. 
Nuotrauka
orai
Įkelta:
2021-06-21
Stichinė kaitra Lietuvoje tęsis ir šios savaitės pradžioje, tačiau nuo antradienio šalį vis dažniau aplankys ir audringesni momentai – liūtys bei perkūnijos.
Nuotrauka
gandras
Įkelta:
2021-06-21
Ne mažiau nei 1000 kWh elektros energijos per metus sunaudojantys privatūs vartotojai artimiausiu metu sulauks pranešimų dėl elektros tiekėjo pasirinkimo. Tam laiko bus skirta iki šių metų gruodžio 18 dienos. Tai antrasis Lietuvos elektros rinkos liberalizavimo etapas. Tačiau ką daryti gyventojams, kurie  neseniai keitė būstą ir jų suvartojamos elektros energijos statistika tik pildoma? Išeičių yra, sako specialistai.
Nuotrauka
Tauragės kultūros centro feisbuko nuotraukos
Tauragės kultūros centro feisbuko nuotraukos
Įkelta:
2021-06-19
Taurų nuotykių parke, atveriant vartus į mūsų tradicijas, kviesta keliauti mūsų protėvių nutiestais Amatų keliais ir pajusti iki šiol gyvą lietuvių darbštumą. Audėjai, puodžiai, juvelyrai, pynėjai, medžio drožėjai, siuvėjai, kalviai, bitininkai... – penktadienį vykusioje šventėje pristatyti įvairiausi amatai.
Nuotrauka
pilis
Simonos Valinčiūtės nuotrauka
Įkelta:
2021-06-18
Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas teigia, kad miestas galėtų tapti žaliausiu Lietuvoje. Mūsų šalis iki 2030 metų siekia turėtų bent vieną miestą, neutralų klimatui. Tuo metu aplinkos ministras Simonas Gentvilas įsitikinęs, kad tokiais galėtų tapti tie miestai, kurie yra kurortinėse savivaldybėse, praneša BNS.
Nuotrauka
orai
Simonos Valinčiūtės nuotrauka
Įkelta:
2021-06-18
Penktadienį karštis bus intensyvesnis. Kaitrios saulės neuždengs debesys, išsilaikys sausi orai. Pūs vos juntamesnis pietų, pietryčių krypties vėjas. Naktis numatoma giedra, temperatūra sieks 13–17 laipsnių šilumos. Dieną karštis daug kur artės prie 30 laipsnių, o kai kur šią ribą ir peržengs. Vilniuje oras šils iki 27, Kaune, Šiauliuose ir Panevėžyje iki 28 laipsnių. Klaipėdoje bus apie 25 laipsnius karščio.
Nuotrauka
siuksl
woroni.com puslapio nuotrauka
Įkelta:
2021-06-16
Pakelti svetimą šiukšlę – jau nebe tabu. Vis daugiau Lietuvos žmonių įsitraukia į aplinkos tvarkymą ir stengiasi mažinti taršą, todėl birželį Lietuvoje vyksta „Misija: švari vasara!“, skatinanti gamtoje pakelti svetimą šiukšlę, nepalikti savų ir tokiu pavyzdžiu dalytis socialiniuose tinkluose.
Nuotrauka
menės
Tauragės krašto muziejaus nuotrauka
Įkelta:
2021-06-16
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ projekto „Kultūros muitinės“ renginių idėjinė amplitudė kasmet aprėpia skirtingas temas: nuo kulinarinio paveldo tyrinėjimų iki perkusijos meistrų improvizacijų, teatralizuotų, žiūrovus įtraukiančių istorinių performansų. Šiais metais organizatoriai teigia neketinantys sustoti ir kviečia dalyvauti „Kultūros muitinės“ vardą pateisinsiančiuose renginiuose. Pirmasis – jau šiandien. 
Nuotrauka
Tauragės savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2021-06-16
Tradiciškai pirmąjį liepos savaitgalį Lietuvoje minima Globėjų diena. Jai paminėti visą savaitę, birželio 28-liepos 4 dienomis, Lietuvoje vyks specialūs globėjų savaitės renginiai – susitikimai, piknikai, pokalbiai su globėjais, filmų peržiūros ir kt. Renginių metu visuomenei bus pasakojama apie globą, jos svarbą, globėjo vaidmenį ir jo prasmingumą bei pagerbiami patys globėjai, padėkojant jiems už globojamus ar užaugintus vaikus.