Priglaustų gyvūnų šeimininkai: namai prisipildė dėkingumu ir džiaugsmu
Įkelta:
2020-08-18
Nuotrauka
Aprašymas

Asmeninių albumų nuotraukos 

,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka

Priglausti gyvūną ryžtasi ne kiekvienas. Tai tarsi naujo šeimos nario atsiradimas, už kurio savijautą, sveikatą tampi atsakingas. Tačiau geri darbai grįžta su kaupu – kaip sako benamius gyvūnus priglaudusieji, namai per durų slenkstį žengus nuskriaustam gyvūnui prisipildo dėkingumu ir džiugesiu. Kaip keičia gyvenimus priglausti gyvūnai, sutiko pasidalyti šunų mylėtoja Rūta Karmazinaitė ir pelėdų augintinės patirtį sparčiai kaupianti Lina Buchlickaja-Lauciuvienė.

Maistas – ypatingas

L. Buchlickajos-Lauciuvienės patirtis su pelėdomis prasidėjo prieš keletą metų. Jos sūnui Ignui tuomet buvo trylika, vaikinas nuo mažens domėjosi ir mėgo pelėdas. Kadangi moters šeima draugauja su Lietuvos gyvūnų globos draugijos vadovu Sigitu Klymantu, žinia, kad prieglaudoje atsirado kažkieno rasta ir atgabenta pelėda, iškart pasiekė Linos šeimą.

– Sigitas žinojo, kad mano Ignas labai mėgsta pelėdas. Vos tik prieglaudoje atsidūrus vienai jų, iškart davė mums žinoti. Atvykome aplankyti. Paukštis buvo nusilpęs, beveik nesidomėjo maistu. Žiūriu, mano sūnus nuo pelėdos akių neatplėšia. Pamanėme, paimsime, atmaitinsime ir paleisime į laisvę, – pasakojo Lina.

Tačiau planus pakoregavo veterinaro išvada: lūžęs pelėdos sparnas, tad gyvūnas, net ir sustiprėjęs, natūralioje gamtoje neišgyventų.

Nuo tada prasidėjo linksmybės: pelėda atkuto greit. Naujieji šeimininkai paukštį maitino tarsi kūdikį tol, kol paukštis pats ėmė domėtis maistu. Meniu – gana ištaigingas. Lina, be šeimai perkamų produktų, kas dieną rūpinosi, kad šaldytuve maisto produktų netrūktų ir pelėdai: vištienos, triušienos, jautienos.

– Pirkdavome guliašui skirtą jautieną. Liesą, kad nebūtų riebalų priemaišų. Iš gyvūnų parduotuvių pirkome kirminus „Zoofobusus“, tokius baltus, dryžuotus... Fui, kai dabar prisimenu... Aš jų į rankas neimdavau, man jie buvo baisūs. Pirkome ir šaldytas peles. Na, jau gyvų pelių man nekilo rankos pirkti, – pasakojo šeimos galva.

Praleidusi savaitę ją mylinčioje šeimoje pelėda sustiprėjo. O dar po kurio laiko ji jau sugebėdavo ištiesti sužeistą sparnelį, kiek pakilti į orą, tačiau buvo praradusi pusiausvyros pajautą, tad jai būdavo keblu nutūpti. Natūralioje gamtoje plėšriam paukščiui tikslumo reikalaujančios pelių medžioklės būtų buvęs per didelis iššūkis.

Nuotrauka

Sūnui – džiaugsmas

Anot pašnekovės, dienomis keitėsi ne tik pelėda, bet ir ją globojantis moters sūnus Ignas. Tada dar trylikos metų berniukas tapo linksmesnis, atviresnis, labiau atsipalaidavęs.

– Sūnus turėjo tikslą ja pasirūpinti. Žinoma, buvo visokių akimirkų. Pelėda – laukinis paukštis. Kartais paviešinę nuotraukas socialiniuose tinkluose sulaukdavome piktų komentarų, jog nedera laukinio paukščio auginti namuose. Negalima imti į rankas. Tačiau jie nežinojo, kad pelėda natūraliomis sąlygomis, kaip mums sakė veterinaras, neišgyventų. O paukštis – toks gyvūnas, kurį gydyti sunku: nei operacijos atliksi, nei lašelinę pastatysi. Laimei, praleidusi savaitę namuose ji sustiprėjo, – pasakojo Lina.

Bėgo dienos, pelėda priprato prie naminių sąlygų. Ignas paukštį prausdavo, šeima įsigijo įvairių pelėdai auginti praverčiančių aksesuarų. Vaikinas pelėdą vesdavosi į lauką dėvėdamas specialią pirštinę pelėdai nutūpti. Pelėda prisirišo prie naujojo savo šeimininko. Pašnekovės pasakojimu, vaikinui žaidžiant kompiuteriu, ši tupėdavo šalia, snapu kutendavo šeimininko galvą.

Priglaudė ir antrą

– Pelėda priprato gyventi namuose. Sklandydavo vaikų kambaryje, nutūpdavo ant kėdės, durų, drabužių kabyklos, kompiuterio. Ant lėkštės. Valgai, pavyzdžiui, žuvų pirštelius, o ji jau – grybšt ir lesa. Gamtos žinovai stebėdavosi, kaip laukinis, plėšrus, paukštis gali būti toks jaukus, ramus. Buvome padarę dvi išvadas: arba ją kažkas augino anksčiau ir vėliau, pabodus, ja atsikratė, arba pelėdos ramumas galėjo būti jos senatvės išdava, – sakė Lina.

Po beveik trejų metų pelėda nugaišo.

Pasak pašnekovės, nepraėjus savaitei šeima vėl sulaukė S. Klymanto skambučio. Prieglaudoje buvo apgyvendinta kita, jaunesnė, pelėda. Šeima, sužinojusi, jog ši – tik nusilpusi, tačiau sveika, nutarė gyvūną priglausti. Tik šį kartą apie pelėdos globą konsultavosi su gamtosaugininkais.

– Mums buvo pasakyta, kad, norint tokį paukštį užauginti ir paleisti į nelaisvę, kad joje išgyventų, negalima jo čiupinėti. Paukštis turi būti laukinėje gamtoje, gali jį šerti, tačiau negali jo pratinti prie žmogaus rankų.  Susisiekiau su savo Eičiuose gyvenančia giminaite. Apie kaime esantį ąžuolą įrengėme didžiulį voljerą. Įkėlėme inkilą. Kol visa tai įrengėme, ji pas mus namie praleido gal tik 3 savaites. Žinojome, jog norint, kad pelėda neprarastų medžioklės įgūdžių, turėtume ją paleisti vasaros viduryje. Kol dar pelės į urvus nesulindusios, – pasakojo pašnekovė.

Nuotrauka

Pelėdai sustiprėjus, po trijų mėnesių, šeima pelėdą paleido į laisvę. Nuėmė inkilą supantį voljerą, tad pelėda galėjo kada norėdama palikti inkilą ir grįžti į gimtuosius namus, mišką. Šeima kartkartėmis inkile palikdavo mėsos. Matyt, pelėda grįždavo – inkile maistas būdavo sulestas. Laikui bėgant, sugrįžimai vis retėjo, kol galų gale inkilas nebeteko savo lankytojos. Kaip pašnekovė pasakoja, dar vakarais netoliese gyvenanti jos sesuo girdėdavo ūbavimą, tad šeimai buvo gera žinoti, jog galbūt tai jų globota pelėda mėgaujasi gyvenimu laisvėje.

Trys pamestinukai

Kitos istorijos herojės Rūtos Karmazinaitės šeimoje šiuo metu gyvena du šunys. Pamestinukas Šansas ir iš prieglaudos paimta Sima. Dar prieš kurį laiką gyveno ir Šrekis. Dabar Rūta juokais sako, jog šunys  patys ją randa. O pirmasis jos priglaustas šunelis kelią į moters širdį ir namus atrado prieš 12 metų.

– Stumdama vežimėlį vaikščiojau su savo sūnumi pamiške. Išgirdau cypiant, galvojau, kažkieno vaikas verkia. Artėdama girdžiu, jog greičiausiai šunytis. Galvoju, turbūt sužeistas, bijojau eiti žiūrėti, tačiau sukaupiau drąsą ir prisiartinau. Šuo. Mažas. Nesužeistas. Rudanosis. O prieš dvylika metų dar feisbukas nebuvo toks populiarus, šeimininkų taip greit nerasi... Pakalbinau,  ir taip besikalbant tas šuo paskui vežimėlį mus parsekė namo ir pasiliko, – pasakojo Rūta.

Anot Rūtos, šuneliui vardas Šrekis uždėtas pagal tuo metu populiarų animacinį filmuką. Šrekis gyveno dešimt metų, gyvūnui susirgus ir nugaišus, Rūtos šeima labai liūdėjo.

Nuotrauka

Po kurio laiko, 2017 m., šeima atsiliepė į laikraštyje rastą skelbimą apie prieglaudoje esančius gyvūnus ir priglaudė Simą. Kaip Rūta sakė, draugystė su gyvūnu prasidėjo kiek sudėtingiau nei su pirmuoju pamestinuku. Iš prieglaudos paimta kalytė buvo baikšti.

– Jos labai išraiškingos akys. Tą dieną, kai pasiėmėme, jos akys atrodė pilnos išgąsčio. Ji mėgino susigaudyti, kas vyksta. Aš ją maudau, šukuoju, o ji žiūri į mane. Tokiomis paklaikusiomis, klausiančiomis akimis... Dienos slinko. Akys darėsi linksmesnės. Dabar ji – geriausia mano mamos draugė, abi miega kartu, kalytė visur eina iš paskos, yra labai miela ir prieraiši. Kartais pašnekame, koks būtų gyvenimas, jei Simos nebūtų, ji dabar – lygiateisis šeimos narys. Ir ji turi savo charakterį. Galima sakyti, kad kalba akimis. Jei supyksta, prisimerkia, jei ko nors nenori, nusuka žvilgsnį. Tarkim, sakau „ jau reikės išmaudyti“, tai ji užverčia akis į viršų, atseit, „negirdžiu, ką tu sakai“, – linksmai pasakojo Rūta.

Tačiau kalytė iš prieglaudos, pasirodo, atkeliavo ne viena. Netrukus naujuose namuose atsivedė keturis šunyčius. Šeima dėl to nė kiek nesutriko. Užsibrėžė tikslą ir šiems namus atrasti.

– Tą vasarą niekur neišvykome atostogų. O kiek veiksmo namuose buvo! Ūgtelėję šuniukai paslėpė mano automobilio raktelius. Juos radau tik po metų sodindama darže. Rakteliai buvo užkasti. Šunyčiams šeimininkus surasti pavyko. Kartais dar dabar susitinkame mieste, pasidžiaugiame, jog šie rado puikius šeimininkus, – džiaugėsi Rūta.

Nuotrauka

Namai – pilni gyvybės

Vienas naujausių šeimą papildžiusių narių yra Šansas. Šį šunelį pernai lapkritį Rūta pastebėjo internete. Kažkas Šilalės rajone gyvūną buvo pririšę prie medžio ir palikę. Šunį radusi ir socialiniuose tinkluose publikaciją paskelbusi mergaitė ieškojo, kas galėtų gyvūną priglausti.

– Nuvyko senelis su sūnumi ir pasiėmė. Dabar vyksta auklėjimas. Šuo, kaip paaiškėjo vėliau, gyvenęs pas asocialius asmenis, visuomet buvo pririštas, tai ir mes jį apgyvendinome lauke, voljere. O iškadininkas! Tai jis muilą suėdęs, tai kokią cukrinę apgriaužęs, kamuolį perkandęs. Dabar mano sūnus Justas kiekvieną vakarą eina su juo užsiimti, dresuoja. Šuo pripratęs, jog mes kiekvieną vakarą jį tam tikru metu paleidžiame palakstyti. Tik pamėgink pavėluoti paleisti – didžiausias triukšmas, – kalbėjo Rūta.

Nepaisant Šanso pridarytų iškadų, šeima gyvūną myli ir tikisi, kad laikui bėgant gyvūnas pasiduos dresūrai. Norėtųsi šunį leisti kieme lakstyti dažniau, tačiau gudrutis moka atsidaryti kiemo vartus, Rūtai jau kartą yra tekę vykti naktį jo ieškoti.

Pašnekovė sako neįsivaizduojanti gyvenimo be šunų, jie visuomet buvo šeimos nariai. Ypač džiaugsmo suteikia priglausti šunys.

– Jie namus užpildo ištikimybe, dėkingumu. Kiekvienas šuo turi savo charakterį, įpročius, net taisykles. Šrekis, kuris pas mus gyveno dešimt metų, seneliui išvykus į komandiruotę miegodavo ant viršutinės laiptų pakopos ir laukdavo, kada šis grįš. Šunys pripildo namus džiaugsmo. Aišku, va, tarkim, mano sūnui dabar rūpestis kas vakarą pabūti su didžiuoju šunimi Šansu, jį padresiruoti, pabūti su juo. Tačiau jis tai daro noriai, Justas apskritai neįsivaizduoja gyvenimo be šunų. Taip įprato nuo mažens. Tuo visa mūsų šeima gyveno ir neįžvelgė jokio vargo, vien meilę, – gražių žodžių benamiams gyvūnams nestokojo trijų šunų „mama“ Rūta.

Nuotrauka

Nuotrauka
ridi
Autorės nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Sekmadienį tie, kas domisi žemaičių kalba, ir tie, kas norėjo žemaitiškai paporinti, užsuko į Upynos kultūros na­mų organizuojamą renginį „Žemaitiškų ketureilių ridikiulis“. Svečius pasitiko trys žavingos damos: Renata Gu­žauskienė, Violeta Razminienė ir Dalia Petkevičienė, ku­rių „ridikiuliuose“ buvo ne tik telefonas, doleriai, bet ir močiutės testamen­tas, parašytas nesuprantama žemaičių kalba. No­rė­damos perskaityti ir perprasti žemaitišką raštą, po­nios pagalbos prašė Juozo Pabrėžos, tikro že­mai­čio, kilusio iš Skuodo krašto. Taip išradingai, ne­tradiciškai ir šmaikščiai buvo pristatytas profeso­rius, lituanistas, že­maičių tarmės tyrinėtojas bei že­maitiškos rašybos normintojas J. Pabrėža.
Nuotrauka
stadionas
Juozo Petkevičiaus ir Tauragės radijo nuotrauko
Įkelta:
2024-09-25
Rugsėjo 25 d. po rekonstrukcijos, kurios vertė – daugiau nei 2 mln. Eur., oficialiai atidarytas Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos stadionas. Šia investicija galės džiaugtis ne tik progimnazijos, tačiau ir visa Tauragės bendruomenė. Ilgą laiką buvusi apleista ir neatitinkanti šiuolaikinių sporto infrastruktūros standartų nuo šiol „Šaltinio“ progimnazijos stadiono teritorija lankytojus pasitinka kardinaliai atnaujinta ir pritaikyta visų amžiaus grupių gyventojų poreikiams.
Nuotrauka
langines
Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejaus archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-09-24
Rugsėjo 19 d., minint Europos paveldo dieną, Dionizo Poškos Baublių muziejuje pristatytas Lietuvos kultūros tarybos projektas „Pasakojančios langinės“, taip siekiant atkurti ir iš naujo pamatyti giluminius klodus muziejaus teritorijoje, D. Poškos dvarvietėje, kur sklandė iškilios kūrėjo mintys, kur bemąstant ir bevaikščiojant buvo numinti takeliai...
Nuotrauka
med
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2024-09-24
Kasmet, minint Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną, Lietuvos Prezidentas Žūvančiųjų gel­bėjimo kryžiumi apdovanoja žydų gelbėtojus. Šilalėje iš maždaug 1500 myriop pasmerktų žydų prieš 83-ejus metus iš­si­gelbėjo tik vienas – dabar jau šviesios atminties Ruvinas Zeligmanas. Tačiau jo atminimas tebėra gyvas dukros ir dviejų anūkų širdyse, o už tai jie dėkingi gelbėtojams, sunkiais pokario laikais priglaudusiems jų tėvą, senelį.
Nuotrauka
mins
Įkelta:
2024-09-23
Lietuva ir Jungtinės Amerikos Valstijos žengia reikšmingą žingsnį stiprinant bendradarbiavimą gynybos pajėgumų srityje. Pirmadienį su JAV gynybos technologijų įmone „Northrop Grumman International Trading“ pasirašytame bendradarbiavimo memorandume išdėstyta bendra vizija dėl Lietuvos gynybos pramonės pajėgumų stiprinimo, daugiausiai dėmesio skiriant vidutinio kalibro šaudmenų gamybos vystymui ir tiekimui mūsų šalyje.
Nuotrauka
kinija
Autorės nuotraukos
Įkelta:
2024-09-23
Oficialiai Kinijos plotas užima net 9 mln. 598 tūkst. 086 kvadratinius kilometrus. Tačiau realiai ji jau šei­mi­nin­kauja Sibire kone iki pat Uralo kalnų. Tik Putinas apsimeta, kad to nemato. Tai valstybė, kuri siekia tapti pirmąja pa­saulio galybe įvairiomis prasmėmis.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-09-19
Rugsėjį vaikams sugrįžus į mokyklas, mažiesiems tenka prisiminti arba naujai išmokti pagrindinius saugaus elgesio kelyje principus. Tėvai dažniausiai atkreipia vaikų dėmesį, kaip saugiai pereiti gatvę, tačiau neretai pamiršta priminti, kaip naudotis viešuoju transportu arba ką daryti nutikus nelaimei – tai atskleidė „Lietuvos draudimo“ užsakymu atliktas šalies gyventojų nuomonės tyrimas.
Nuotrauka
sukciai
Įkelta:
2024-09-19
Laiškai apie paveldėtą turtą, laimėtą loteriją ar gautą siuntą – dažniausiai šiais būdais internetiniai sukčiai bando išvilioti Lietuvos gyventojų pinigus bei asmeninius duomenis, rodo liepos pabaigoje atlikta reprezentatyvi „Spinter tyrimai“ apklausa. Pasak ekspertų, sukčiai nesirenka aukų nei pagal išsilavinimą, nei pagal gyvenamąją vietą, tad ragina išlikti budriems.
Nuotrauka
Nuotrauka
Įkelta:
2024-09-18
Nuo karo pradžios iki šių metų rugpjūčio mėnesio Lietuvoje dirbantys Ukrainos karo pabėgėliai į mūsų šalies biudžetą sumokėjo 205 mln. eurų. Ukrainiečių sumokėtų mokesčių dalis auga. Per 2022 m. ukrainiečiai į mūsų šalie biudžetą sumokėjo 45 mln. eurų, per 2023 m. – 95 mln. eurų, o per šių metų 7 mėnesius – 65,2 mln. eurų, t.y. 13 mln. eurų arba 25 proc. daugiau, nei per tą patį laikotarpį praėjusiais metais.
Nuotrauka
paskola
Įkelta:
2024-09-17
Būsto įsigijimas su paskola, ypač pirmą kartą tai darantiems žmonėms, gali pasirodyti sudėtingas procesas. „Citadele“ banko atstovas atkreipia dėmesį, kad nors skolintis būstui seniai nebėra naujiena, paskolas suteikiantys specialistai susiduria vis su tomis pačiomis gyventojų daromomis klaidomis. Kokius namų darbus svarbu atlikti prieš pildant būsto paskolos paraišką, kad pavyktų išvengti klaidų ir gauti geriausią pasiūlymą?
Nuotrauka
kelias
Įkelta:
2024-09-14
Vairuotojams kartais tenka susidurti su įvairiomis kliūtimis ir pažaidomis keliuose, kurios kelia grėsmę jų pačių ir kitų eismo dalyvių saugumui. Nors kelininkai deda maksimalias pastangas, siekdami užtikrinti savalaikę kelių priežiūrą, pavojingos išdaužos, kelio deformacijos, užtvindyti ruožai ar kitos kliūtys gali susidaryti itin greitai. Siekiant užtikrinti saugumą visiems eismo dalyviams, AB „Kelių priežiūra“ ragina nedelsiant pranešti apie pastebėtas kliūtis ir primena, kaip galima tai padaryti.
Nuotrauka
VMI
Tauragės radijo nuotrauka
Įkelta:
2024-09-13
2024 m. rugsėjo 11 d., Vilnius. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, jog nuo rugsėjo mėn. startuoja naujas VMI procesas – pridėtinės vertės mokesčio (PVM) deklaracijų vertinimas realiu laiku. Pirmojo etapo metu klientų deklaracijos bus lyginamos su jų pateiktais pardavimų Lietuvoje duomenimis e. sąskaitų faktūrų posistemyje i.SAF.
Nuotrauka
neutralumas
Įkelta:
2024-09-12
Vakar Tauragė žengė reikšmingą žingsnį siekyje tapti klimatui neutraliu miestu. Tauragės rajono Tarybos posėdyje patvirtinta Klimato neutralumo strategija – dokumentas, nubrėžiantis kelią link klimato neutralumo Tauragėje iki 2030 metų.
Nuotrauka
vilko
Įkelta:
2024-09-09
Šių metų rugsėjo 14 dieną pirmą kartą bus minima nauja LR Respublikos Seimo patvirtintina atmintina data – vilko vaikų atminimo diena. Minėjime dalyvaus Vokietijos Federacinės Respublikos Vilniuje atstovai, Lietuvos garbės konsulas Badeno – Viurtembergo žemėje Wolfgangas von Stettenas, vilko vaikai ir jų ainiai. Specialią meninę programą, skirtą vilko vaikams, atliks poetas, režisierius, rašytojas, romano „Mano vardas – Marytė“ autorius Alvydas Šlepikas, aktorius Andrius Bialobžeskis, muzikantas Arkadijus Gotesmanas ir kompozitorius Tomas Kutavičius. Po meninio pasirodymo vyks pokalbis su vilko vaikais ir jų ainiais. Minėjimo vedėjai  Edita Mildažytė ir Saulius Pilinkus.
Nuotrauka
vyt
Nuotraukos iš pašnekovės albumo
Įkelta:
2024-09-07
Kai gyvenimą aptemdo kas­dienybė, reikia ieškoti nuo­tykių. Tokia taisykle va­­dovaujasi iš Vytogalos ki­lu­si verslininkė Giedrė Ge­­dei­kienė (Gedeikytė), šį pa­va­sarį už­ko­pu­­si į net pa­ty­­rusiems al­pi­­nis­tams sun­­kiai pa­si­duo­dan­čią aukščiausią Kaz­beko viršukalnę. Be nuo­­tykių jau nebegalinti gy­venti mūsų kraštietė tikina, kad sunkiausia įveikti save, nes kalno viršūnė tėra tik dar vienas žingsnis į pasau­lio ir savęs pažinimą. 
Nuotrauka
zelandija
AUTORĖS nuotraukos
Įkelta:
2024-09-06
„Visur sutiksi žvirblį ir lietuvį“, – šiuo posakiu įsitikinau jau tada, kai pirmą kartą išvykau už Atlanto, į Jungtines Amerikos valstijas. Susi­radusi darbą mažo salos mies­telio viešbutyje, netrukus susi­pa­ži­nau su ten dirbančiais trim lie­tu­viais. O da­bar paaiškėjo, jog lietu­vių ne­trūks­ta ir Naujojoje Zelan­dijoje.