Kita pandemijos pusė: gamybos milžinėms karantinas išėjo į naudą
Įkelta:
2020-08-13
Nuotrauka
Aprašymas

Per karantiną Tauragės industrinio parko įmonių gamybos apimtys ne tik nesumažėjo, bet ir išaugo. „Jupiter Bach Lietuvos“ archyvo nuotrauka

,
Nuotrauka
Aprašymas

Irmantas Arlauskis - „Jupiter Bach Lietuva“ vadovas. Autorės nuotraukos

 

,
Nuotrauka
Aprašymas

Vadovas džiaugėsi, kad kolektyve vis didėja dailiosios lyties darbuotojų procentas – prieš keletą metų dirbo vien vyrai

 

,
Nuotrauka
Aprašymas

Gaminių gabaritai – įspūdingi

 

,
Nuotrauka
Aprašymas

Gamyklos plotas užima apie 15 tūkst. kv. m

Apie mūsų mieste gyvuojančias įmones karantino metu ir pasibaigus jam „Tauragės žinios“ rašė išsamiai – domėjomės, kaip verslui sekėsi atlaikyti pandemiją, kokius nuostolius patyrė, su kokias iššūkiais susidūrė. Kaip žinoma, Tauragėje veiklą vykdo keletas užsienio kapitalo įmonių, įsikūrusių vieninteliame privačiame Lietuvoje Industriniame parke. Jose dirba bent keli tūkstančiai tauragiškių ir aplinkinių rajonų gyventojų, o didžioji dalis didžiuliuose fabrikuose pagaminamos produkcijos keliauja į užsienį. Dviejų iš trijų kalbintų įmonių vadovų teigimu, per pandemiją fabrikų veikla ne tik nesusitraukė – karantinas jiems netgi išėjo į naudą.

Misija liepos mėnesį pakalbinti šių įmonių vadovus pasirodė esanti neįmanoma – vadovaujantis skandinaviškais standartais, visi fabrikų darbuotojai – taip taip, ne tik administracinis personalas, o visas fabrikas – atostogauja tris savaites. Tai šių eilučių autorei buvo staigmena.

Žurnalistė pirmadienį aplankė tris Tauragės industriniame parke įsikūrusias užsienio kapitalo įmones: „Jupiter Bach Lietuva“ (Danija, buvęs „Tauroplastas“), „Elka Rainwear“ ir „Trelleborg“. Įmonių parke yra ir daugiau – tai „Ansell Protective Solutions APS“ (Australija / JAV), „Egersund NET“ (Norvegija) ir keletas kitų.

Aplankytų bendrovių vadovai ne tik sutiko papasakoti apie tai, kuo kvėpuoja verslas, bet praskleidė ir gamybos procesų uždangą – nusivedė pasižvalgyti po fabrikus. Tiesa, užsienio kapitalo įmonės turi griežtą politiką dėl gamybos procesų viešinimo – fabrikuose įdiegtos technologijos ir vieningi vadybos procesai, praktinė patirtis, angl. vadinamas „Know-how“ nuo pašalinių akių saugomi kaip komercinės paslaptys, taigi tikrai ne viską leidžiama fotografuoti ir atskleisti.

Karantinas – „vieni privalumai“

Vėjo jėgainių korpusus gaminančios „Jupiter Bach Lietuva“ vadovas Irmantas Arlauskis pasakojo, jog bendrovė pavadinimą pakeitė praėjusiais metais pasikeitus akcininkams. Prisiminus istoriją, veiklos paruošiamuosius darbus kaip „Tauraplastas“ įmonė pradėjo 2006-aisiais, o pagrindinės gamybos ėmėsi 2007-aisiais, tuomet fabrike darbavosi vos 30 darbuotojų. Per 14 metų žmogiškasis kapitalas išsiplėtė dešimteriopai – priklausomai nuo metų laikotarpio, bendrovėje dirba nuo 300 iki 400 darbuotojų. Įdomu tai, jog karantinas ir koronaviruso pandemija, anot I. Arlauskio, ne tik kad nesumažino gamybos apimčių. Karantinas vėjo jėgainių korpusų gamintojams išėjo net į naudą.

– Darbuotojų skaičius svyruoja labai stipriai, priklausomai nuo gamybos apimčių. Metų pirmąjį pusmetį vėjo jėgainių statyba vyksta intensyviau, šiais metais mūsų gaminių poreikio pikas prasidėjo vasario mėnesį, baigėsi liepos pradžioje. Pikai yra susiję su galimybe pastatyti vėjo jėgaines, priklausomai nuo oro sąlygų, privažiavimo į tas vietas, kur jos yra montuojamos. Tai vasaros periodas, ruduo, pavasaris, yra pikas jų statymui, o žiemos periodas – sumažėjimas, gamyba į sandėlį, – gamybos ciklų ypatybes atskleidė I. Arlauskis.

Karantino, anot I. Arlauskio, „Jupiter Bach Lietuva“ nepajuto visiškai. Užsakymų skaičius ne tik kad nesumažėjo, bet net išaugo.

– Kadangi nė vienas iš mūsų užsakovų savo gamybinių linijų nestabdė, poreikis buvo lygiai toks pat kaip ir buvo planuotas, netgi šiek tiek didesnis, kadangi užsakovai, aišku, natūraliai bijojo dėl galimų strigimų tiekimo grandinėje. Nebūtinai susijusių su mūsų produkcija, bet apskritai, tad netgi padidino užsakymų skaičių, mat pasidėjo produktų pas save į sandėlius, kad jaustųsi saugiau. Mes irgi dirbom 100 proc. pagal planą ir dar daugiau, – sakė I. Arlauskis.

Anot vadovo, šių metų gegužės mėnesį bendrovės darbuotojų skaičius buvo išaugęs iki didžiausio istorijoje. Kartu su subrangos įmonių darbuotojais, kurioms „Jupiter Bach Lietuva“ yra perleidusi kai kurias operacijas, žmonių skaičius buvo pasiekęs netoli 400. Bendrovė reikalingus darbuotojus apmoko pati, tad problemų dėl žmonių kvalifikacijos, vadovo teigimu, kaip ir nėra. Juolab kad vėjo jėgainių korpusų gamykloje mokamas apie 1000 eurų vidutinis darbo užmokestis į rankas.

– Išlaikyti darbuotojų branduolį nėra sunku. Mums yra sunku surasti darbuotojų, kai mes turime ženkliai išauginti darbuotojų skaičių per gan trumpą laiką. Surinkti plius 100 darbuotojų į gamybą per porą mėnesių, gamybiniam pikui suvaldyti – tai yra sunku, – atviravo I. Arlauskis.

Nuotrauka

Tokiu atveju įmonė kliaujasi atvykstančia darbo jėga – darbuotojais iš Ukrainos, Baltarusijos, Gruzijos. Jie atvažiuoja sezoniniam darbui, gauna terminuotas iki 6 vizas, o tai gan gerai sutampa su įmonės poreikiais – sezoniniai darbuotojai čia reikalingi 3–4 mėnesiams, gamybos piko metu. O ar suspėjo šiemet prieš karantiną atvykti?

– Atvykti suspėjo, bet nesuspėjo išvykti. Jiems vizos baigėsi per karantiną, iš tikrųjų tai mums buvo gan palanki situacija. Kaip minėjau, gamyba nestojo, daug gaminom, visiškai virusas mums neturėjo įtakos, užsieniečiai negalėjo išvykti dėl keliavimo apribojimų tarp šalių, liko dirbti čia, vizos buvo pratęstos, ir jie sėkmingai toliau darbavosi, – kalbėjo I. Arlauskis.

Tad karantinas – daugiau privalumas?

– Kol kas – vieni privalumai, – juokavo vadovas.

Šlavė sandėlio likučius

Kita danų kapitalo bendrovė „Elka Rainwear“ pandemijos metu ne tik vykdė gamybą, bet ir prisidėjo prie jos suvaldymo dovanodama savo siūtas kaukes bei apsauginius kostiumus tyrimų punktui. Jos vadovė Rima Zeringienė „Tauragės žinioms“ sakė, jog karantino laikotarpiu, skirtingai nei kitų sektorių verslai, įmonė turėjo tik daugiau darbo, o jo netrūksta ir šiuo metu.

– Buvo daugiau užsakymų, ypač daug reikėjo apsauginių kostiumų, kurių buvom jau prisisiuvę. Kai tik prasidėjo karantinas, mes juos patys pasiūlėm, nes pagalvojom, kad bus puikiai pritaikomi priešakinėse linijose stovintiems medikams, – apie tai, kaip verslas sugebėjo sureaguoti į besikeičiančią situaciją, pasakojo R. Zeringienė.

Patikros punkte dirbantys medikai „puošėsi“ „Elkos“ siūtais švarkais bei kelnėmis, o savivaldybės administracijai bendrovė padovanojo 200 medžiaginių kaukių.

– Kokios buvo galimybės, tokias pasiuvom, ir buvo tinkamos, kiek matėm, panaudojo, – pandemijos aplinkybes prisiminė vadovė. – Iš tiesų greitai sureagavom, pagalvojom, kad tie mūsų kostiumai bus reikalingi būtent lauko sąlygomis dirbantiems. Dar ir kūno šildytuvus padovanojom po apačia dėvimus. Patalpoj su jais nepabūsi. Šiaip jie yra patalpų plovimui, gamybinių cechų plovimui naudojami mėsos pramonėje.

Naujų produktų pandemijos metu įmonės asortimente neatsirado, tačiau, anot R. Zeringienės, labai išaugo jų paklausa visoje Europoje. Primename, jog danų kapitalo bendrovė visą savo produkciją eksportuoja į 46 pasaulio šalis.

– Naujas mūsų užsakovas yra Kanadoje – didžiuliai kiekiai. Labai didžiuliai užsakymai, modeliai yra kiek pasikeitę, nes buvome parodoje pernai Frankfurte, labai didelio susidomėjimo sulaukė mūsų drabužiai. Nors buvo parodoje nemažai apsauginių rūbų, bet stendą buvom labai gerai pasiruošę, labai daug pritraukėm naujų klientų. Klientų ratas tikrai yra išaugęs, – pasakojo „Elka Rainwear“ vadovė.

Nors dauguma vežėjų Lietuvoje skambino pavojaus varpais dėl lūžtančių logistikos linijų, pasak R. Zeringienės, problemų su transportavimu bendrovė neturėjo.

– Išvis jokių problemų nepajutom, išskyrus tai, kad saugom vieni kitus – laikomės atstumų, su vežėjais nuotoliniu būdu, kiek buvo įmanoma, dirbom, – teigė ji.

Anot vadovės, bendrovė šiuo metu po truputį priima naujų darbuotojų, nes išaugusių užsakymų įvykdyti esami 70 nebespėja.

Su R. Zeringiene, kaip ir su kitais dviem įmonių vadovais, kaip minėta, susitikome pirmą dieną po tris savaites trukusių atostogų. Vadovė neslėpė, jog tiek vadovybė, tiek personalas džiaugiasi prigijusia skandinaviška kultūra atostogauti visiems darbuotojams kartu. Pasak jos, tuo pat metu atostogauja ir centrinė danų įmonė, apie šią tvarką užsakovai informuojami dar metų pradžioje. Tačiau šįkart nutiko taip, kad teko trumpam sugrįžti iš atostogų surinkti gaminių likučius –užsakymų buvo tiek daug, kad gaminių pritrūko platintojams.

– Šiemet buvo kuriozų – tik pradėjom atostogas, ir jau paskambino iš Danijos, kad viską, ką atsiuntėm paskutiniu vežimu, jau nupirko. Sako: „Gal dar ką nors turit sandėly?“ Tai skambinau sandėlininkei, sužiūrėjom, ką dar turim, prikrovėm dar vieną mašiną. Nes ten daug kas per karantiną dirbo iš namų ir įniko žvejoti, tad išaugo žvejybinių kelnių – bridkelnių – paklausa, visi su šeimom patraukė į gamtą, prireikė laisvalaikio drabužių, – šypsojosi R. Zeringienė.

„Trelleborg“ – gumų mersedesas

Paskutinis pašnekovas  – „Trelleborg Sealing Profiles Lithuania“ vadovas Modestas Špučys –žurnalistę pirmą dieną po atostogų taip pat pasitiko geros nuotaikos, tačiau neslėpė, jog karantino pasekmes bendrovė visgi pajuto.

– Mūsų industrija, kadangi susijusi su statybomis, yra kritimas 10–20 procentų, priklausomai nuo gaminio. Gaminame tarpines vėdinimo sistemoms, ventiliacijai, langams, durims, įlaidas į drenažinius vamzdynus. Dėl sienų problemų neturėjom, daugiau gal dėl sustojusios gamybos. Autopramonėje buvo rimtas sustojimas, mes, tiesa, mažai gaminam automobiliams gumų, gal kažkiek autobusų langams, bet švedai gamina daug, tad jiems labai jautėsi. Kažkiek sumažinom gamybą, ir žmonių skaičių teko sumažinti. Neliko be pėdsakų, – atskleidė „Trelleborg“ vadovas.

Visą produkciją bendrovė eksportuoja tiek į Europą, tiek į Rusiją. Tačiau gaminių stendą galima rasti „Senukuose“ – tai Tauragėje pagamintos švediškos gumos.

„Trelleborg“ M. Špučys vadovauja kiek daugiau nei metus. Kiek jam žinoma, pats padalinys Tauragėje nėra augantis, tačiau stabiliai dirbantis.

– Pagal apimtis vienos rūšies gamyba gal kiek susitraukė, kitos yra atkeltos iš užsienio į Tauragę, toks yra judėjimas. Ką apskritai švedai čia veikia? Jie įdarbina darbo jėgą, kuri pigiau kainuoja negu Švedijoje. Dalis gamybos – tarpinių sulydymo – prieš porą metų atkelta iš Lenkijos, – pasakojo vadovas.

Korporacija, anot M. Špučio, yra auganti, veikia labai plačiai – nuo pienininkystės žarnų, šioje srityje ypač gerai žinoma, iki aeronautikos hidraulinių sistemų.

– „Trelleborg“ turi daugiau nei 100 metų įdirbį nišiniuose produktuose, randa tokią nišą, kur, tarkim, gumelė pati kaip žaliava yra pigi, o kaip produktas turi labai didelę vertę, su tam tikromis fizikinėmis ar cheminėmis savybėmis. Galima sakyti, kas liečia gumas, „Trelleborg“ reputacija atitinka mersedeso automobilių, – juokavo vadovas.

Nuotrauka
ridi
Autorės nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Sekmadienį tie, kas domisi žemaičių kalba, ir tie, kas norėjo žemaitiškai paporinti, užsuko į Upynos kultūros na­mų organizuojamą renginį „Žemaitiškų ketureilių ridikiulis“. Svečius pasitiko trys žavingos damos: Renata Gu­žauskienė, Violeta Razminienė ir Dalia Petkevičienė, ku­rių „ridikiuliuose“ buvo ne tik telefonas, doleriai, bet ir močiutės testamen­tas, parašytas nesuprantama žemaičių kalba. No­rė­damos perskaityti ir perprasti žemaitišką raštą, po­nios pagalbos prašė Juozo Pabrėžos, tikro že­mai­čio, kilusio iš Skuodo krašto. Taip išradingai, ne­tradiciškai ir šmaikščiai buvo pristatytas profeso­rius, lituanistas, že­maičių tarmės tyrinėtojas bei že­maitiškos rašybos normintojas J. Pabrėža.
Nuotrauka
stadionas
Juozo Petkevičiaus ir Tauragės radijo nuotrauko
Įkelta:
2024-09-25
Rugsėjo 25 d. po rekonstrukcijos, kurios vertė – daugiau nei 2 mln. Eur., oficialiai atidarytas Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos stadionas. Šia investicija galės džiaugtis ne tik progimnazijos, tačiau ir visa Tauragės bendruomenė. Ilgą laiką buvusi apleista ir neatitinkanti šiuolaikinių sporto infrastruktūros standartų nuo šiol „Šaltinio“ progimnazijos stadiono teritorija lankytojus pasitinka kardinaliai atnaujinta ir pritaikyta visų amžiaus grupių gyventojų poreikiams.
Nuotrauka
langines
Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejaus archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-09-24
Rugsėjo 19 d., minint Europos paveldo dieną, Dionizo Poškos Baublių muziejuje pristatytas Lietuvos kultūros tarybos projektas „Pasakojančios langinės“, taip siekiant atkurti ir iš naujo pamatyti giluminius klodus muziejaus teritorijoje, D. Poškos dvarvietėje, kur sklandė iškilios kūrėjo mintys, kur bemąstant ir bevaikščiojant buvo numinti takeliai...
Nuotrauka
med
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2024-09-24
Kasmet, minint Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną, Lietuvos Prezidentas Žūvančiųjų gel­bėjimo kryžiumi apdovanoja žydų gelbėtojus. Šilalėje iš maždaug 1500 myriop pasmerktų žydų prieš 83-ejus metus iš­si­gelbėjo tik vienas – dabar jau šviesios atminties Ruvinas Zeligmanas. Tačiau jo atminimas tebėra gyvas dukros ir dviejų anūkų širdyse, o už tai jie dėkingi gelbėtojams, sunkiais pokario laikais priglaudusiems jų tėvą, senelį.
Nuotrauka
mins
Įkelta:
2024-09-23
Lietuva ir Jungtinės Amerikos Valstijos žengia reikšmingą žingsnį stiprinant bendradarbiavimą gynybos pajėgumų srityje. Pirmadienį su JAV gynybos technologijų įmone „Northrop Grumman International Trading“ pasirašytame bendradarbiavimo memorandume išdėstyta bendra vizija dėl Lietuvos gynybos pramonės pajėgumų stiprinimo, daugiausiai dėmesio skiriant vidutinio kalibro šaudmenų gamybos vystymui ir tiekimui mūsų šalyje.
Nuotrauka
kinija
Autorės nuotraukos
Įkelta:
2024-09-23
Oficialiai Kinijos plotas užima net 9 mln. 598 tūkst. 086 kvadratinius kilometrus. Tačiau realiai ji jau šei­mi­nin­kauja Sibire kone iki pat Uralo kalnų. Tik Putinas apsimeta, kad to nemato. Tai valstybė, kuri siekia tapti pirmąja pa­saulio galybe įvairiomis prasmėmis.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-09-19
Rugsėjį vaikams sugrįžus į mokyklas, mažiesiems tenka prisiminti arba naujai išmokti pagrindinius saugaus elgesio kelyje principus. Tėvai dažniausiai atkreipia vaikų dėmesį, kaip saugiai pereiti gatvę, tačiau neretai pamiršta priminti, kaip naudotis viešuoju transportu arba ką daryti nutikus nelaimei – tai atskleidė „Lietuvos draudimo“ užsakymu atliktas šalies gyventojų nuomonės tyrimas.
Nuotrauka
sukciai
Įkelta:
2024-09-19
Laiškai apie paveldėtą turtą, laimėtą loteriją ar gautą siuntą – dažniausiai šiais būdais internetiniai sukčiai bando išvilioti Lietuvos gyventojų pinigus bei asmeninius duomenis, rodo liepos pabaigoje atlikta reprezentatyvi „Spinter tyrimai“ apklausa. Pasak ekspertų, sukčiai nesirenka aukų nei pagal išsilavinimą, nei pagal gyvenamąją vietą, tad ragina išlikti budriems.
Nuotrauka
Nuotrauka
Įkelta:
2024-09-18
Nuo karo pradžios iki šių metų rugpjūčio mėnesio Lietuvoje dirbantys Ukrainos karo pabėgėliai į mūsų šalies biudžetą sumokėjo 205 mln. eurų. Ukrainiečių sumokėtų mokesčių dalis auga. Per 2022 m. ukrainiečiai į mūsų šalie biudžetą sumokėjo 45 mln. eurų, per 2023 m. – 95 mln. eurų, o per šių metų 7 mėnesius – 65,2 mln. eurų, t.y. 13 mln. eurų arba 25 proc. daugiau, nei per tą patį laikotarpį praėjusiais metais.
Nuotrauka
paskola
Įkelta:
2024-09-17
Būsto įsigijimas su paskola, ypač pirmą kartą tai darantiems žmonėms, gali pasirodyti sudėtingas procesas. „Citadele“ banko atstovas atkreipia dėmesį, kad nors skolintis būstui seniai nebėra naujiena, paskolas suteikiantys specialistai susiduria vis su tomis pačiomis gyventojų daromomis klaidomis. Kokius namų darbus svarbu atlikti prieš pildant būsto paskolos paraišką, kad pavyktų išvengti klaidų ir gauti geriausią pasiūlymą?
Nuotrauka
kelias
Įkelta:
2024-09-14
Vairuotojams kartais tenka susidurti su įvairiomis kliūtimis ir pažaidomis keliuose, kurios kelia grėsmę jų pačių ir kitų eismo dalyvių saugumui. Nors kelininkai deda maksimalias pastangas, siekdami užtikrinti savalaikę kelių priežiūrą, pavojingos išdaužos, kelio deformacijos, užtvindyti ruožai ar kitos kliūtys gali susidaryti itin greitai. Siekiant užtikrinti saugumą visiems eismo dalyviams, AB „Kelių priežiūra“ ragina nedelsiant pranešti apie pastebėtas kliūtis ir primena, kaip galima tai padaryti.
Nuotrauka
VMI
Tauragės radijo nuotrauka
Įkelta:
2024-09-13
2024 m. rugsėjo 11 d., Vilnius. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, jog nuo rugsėjo mėn. startuoja naujas VMI procesas – pridėtinės vertės mokesčio (PVM) deklaracijų vertinimas realiu laiku. Pirmojo etapo metu klientų deklaracijos bus lyginamos su jų pateiktais pardavimų Lietuvoje duomenimis e. sąskaitų faktūrų posistemyje i.SAF.
Nuotrauka
neutralumas
Įkelta:
2024-09-12
Vakar Tauragė žengė reikšmingą žingsnį siekyje tapti klimatui neutraliu miestu. Tauragės rajono Tarybos posėdyje patvirtinta Klimato neutralumo strategija – dokumentas, nubrėžiantis kelią link klimato neutralumo Tauragėje iki 2030 metų.
Nuotrauka
vilko
Įkelta:
2024-09-09
Šių metų rugsėjo 14 dieną pirmą kartą bus minima nauja LR Respublikos Seimo patvirtintina atmintina data – vilko vaikų atminimo diena. Minėjime dalyvaus Vokietijos Federacinės Respublikos Vilniuje atstovai, Lietuvos garbės konsulas Badeno – Viurtembergo žemėje Wolfgangas von Stettenas, vilko vaikai ir jų ainiai. Specialią meninę programą, skirtą vilko vaikams, atliks poetas, režisierius, rašytojas, romano „Mano vardas – Marytė“ autorius Alvydas Šlepikas, aktorius Andrius Bialobžeskis, muzikantas Arkadijus Gotesmanas ir kompozitorius Tomas Kutavičius. Po meninio pasirodymo vyks pokalbis su vilko vaikais ir jų ainiais. Minėjimo vedėjai  Edita Mildažytė ir Saulius Pilinkus.
Nuotrauka
vyt
Nuotraukos iš pašnekovės albumo
Įkelta:
2024-09-07
Kai gyvenimą aptemdo kas­dienybė, reikia ieškoti nuo­tykių. Tokia taisykle va­­dovaujasi iš Vytogalos ki­lu­si verslininkė Giedrė Ge­­dei­kienė (Gedeikytė), šį pa­va­sarį už­ko­pu­­si į net pa­ty­­rusiems al­pi­­nis­tams sun­­kiai pa­si­duo­dan­čią aukščiausią Kaz­beko viršukalnę. Be nuo­­tykių jau nebegalinti gy­venti mūsų kraštietė tikina, kad sunkiausia įveikti save, nes kalno viršūnė tėra tik dar vienas žingsnis į pasau­lio ir savęs pažinimą. 
Nuotrauka
zelandija
AUTORĖS nuotraukos
Įkelta:
2024-09-06
„Visur sutiksi žvirblį ir lietuvį“, – šiuo posakiu įsitikinau jau tada, kai pirmą kartą išvykau už Atlanto, į Jungtines Amerikos valstijas. Susi­radusi darbą mažo salos mies­telio viešbutyje, netrukus susi­pa­ži­nau su ten dirbančiais trim lie­tu­viais. O da­bar paaiškėjo, jog lietu­vių ne­trūks­ta ir Naujojoje Zelan­dijoje.