Sukčiai atrado naują pasipelnymo nišą, taikosi į „Smart ID“
Įkelta:
2020-07-10
Nuotrauka
Aprašymas
Asociatyvi nuotrauka

Panašu, kad sukčiai atrado naują pasipelnymo nišą – nusitaikė į „Smart-ID“ vartotojus. Bankai ir programėlės kūrėjai įspėja savo klientus būti atsargius. Sukčiai telefono SMS žinutėmis platina nuorodas, kurias paspaudę vartotojai prašomi suvesti prisijungimo kodus. Tai padariusieji netenka pinigų banko sąskaitose. Tauragės apskrityje nukentėjusiųjų dar nėra, bet Telšių rajone policija jau pradėjo ikiteisminį tyrimą.

Nurašė bemaž 3 000 eurų

Pastarosiomis savaitėmis vis daugiau žmonių į savo telefonus gauna SMS žinutes su nuorodomis ir prašymais atnaujinti savo „Smart ID“ duomenis. Paspaudę tokias nuorodas vartotojai nukreipiami į svetainę, kuri vizualiai panaši į tikrą banko svetainę. Nuoroda aktyvuoja „Smart ID“ prisijungimą, suvedus prisijungimo kodus sukčius gauna prieigą prie banko sąskaitos ir ją ištuština. Kaip „Tauragės žinioms“ teigė Tauragės apskr. VPK atstovė Greta Kęsminaitė, ikiteisminio tyrimo policija nėra pradėjusi, bet situacija pareigūnams yra žinoma.

– Situacija yra žinoma iš internetinės erdvės, konkrečių nurodymų nesame gavę, tačiau vykdome prevencines priemones dėl nusikaltimų internetinėse erdvėse. Tačiau bendruomenės pareigūnai savo iniciatyva apie galimas pasekmes susitikimų metu su visuomene stengsis informuoti, kalbėti apie tai, – teigė G. Kęsminaitė.

Vis dėlto nukentėjusiųjų nuo šių sukčių jau yra Telšių rajone. Telšių apskr. VPK yra pradėję ikiteisminį tyrimą dėl sukčiavimo. Kaip informavo policijos atstovė Greta Frajerytė, birželio 16 d. Telšių rajono Užgirių kaime gyvenanti moteris į savo telefoną gavo SMS žinutę su prašymu atnaujinti „Smart ID“ profilio duomenis. Suvedusi bankininkystės duomenis, gavo pranešimą, kad nuo banko sąskaitos nurašyti 2970 Eur.

– Tokių atvejų dažnai nepasitaiko, tai pavieniai atvejai. Gyventojams patariama būti budriems. Sukčiai dažnai siunčia SMS, elektroninius laiškus su, pavyzdžiui, bankų nuorodomis. Neatidarykite tokių nuorodų. Nei policija, nei bankai ar kitos institucijos niekada telefonu neprašo asmeninės informacijos. Kilus įtarimams neskubėkite vykdyti sukčiaus prašymų ir nedelsdami skambinkite 112, apie tai praneškite policijai, – gyventojus perspėjo Telšių apskr. VPK atstovė.

Sukčiai prisitaiko

Kalbinti bankų atstovai teigė, kad situacija jiems žinoma. „Swedbank“ verslo komunikacijos vadovas Ernestas Ramonas „Tauragės žinioms“ pasakojo, kad bankas apie šiuos sukčiavimo atvejus informuoja klientus.

– Pastaruoju metu fiksuojame išaugusį sukčių atakų skaičių prieš „Smart ID“ naudotojus. Gyventojams siunčiamos SMS žinutės su prašymu atnaujinti savo paskyrą. Paspaudus ant gautos nuorodos, prašoma suvesti asmeninius prisijungimo duomenis ir taip patvirtinti sukčių operacijas. Perspėjame klientus to nedaryti, nes gyventojai rizikuoja prarasti savo sąskaitos lėšas, – teigė E. Ramonas.

Kaip teigė programėlės kūrėjų „SK ID Solutions AS“ verslo vadovas Lietuvoje Viktoras Kamarevcevas, sukčiai visuomet prisitaiko prie technologijų. Jeigu anksčiau sukčiai pelnydavosi išgavę bankų klientų elektroninės bankininkystės kodų kortelių duomenis, šiandien sukčiai taikosi į „Smart ID“, kodų generatorius bei mobiliuosius parašus.

– Visada svarbu pačiam vartotojui jungtis prie norimų puslapių, o ne spausti nuorodas, kurios gautos e. paštu ar trumposiomis žinutėmis. Taip pat būtina įsitikinti, kad interneto naršyklėje svetainės adresas yra toks, į kurį norėjote nueiti, o prie svetainės adreso matosi https, bet ne http, – komentavo V. Kamarevcevas.

Priklauso nuo vartotojų

Pašnekovas taip pat atkreipė dėmesį, kad „Smart-ID“ nulaužti yra labai sudėtinga. Programėlės autentifikacija vykdoma tik konkrečiame telefone, tad net žinodami programėlės PIN kodus sukčiai negalės pasinaudoti programėle iš kito įrenginio.

– Svarbu pabrėžti, kad programėlė taikoma padalinto rakto šifravimo sistema. Viena rakto dalis saugoma mobiliajame įrenginyje, kita dalis – mūsų serveryje. Tad net ir turėdami telefoną sukčiai negalėtų nulaužti prisijungimo. Net mūsų specialistai negali matyti vartotojo sukurtų kodų, – saugumo žingsnius aptarė V. Kamarevcevas.

Apie vartotojų sąmoningumą kalba ir „Šiaulių banko“ atstovai. Pasak banko Rinkodaros ir komunikacijos departamento komunikacijos specialistės Monikos Rožytės, labai svarbu tikrinti gaunamas nuorodas ir įvertinti, ar bankas tikrai galėtų prašyti tokių duomenų.

– Visa finansų rinka stengiasi skatinti klientų sąmoningumą. Bankai, kaip ir „Šiaulių bankas“, diegia papildomus sprendimus, tokius kaip sukčiavimo atvejų identifikavimo sistemos (angl. Fraud Management System), kurios padidina tikimybę pagauti tokius sukčiavimo atvejus ir užkirsti kelią galimam klientų lėšų praradimui. Tačiau tokios priemonės yra tik pagalbinės ir negarantuoja, kad vartotojo neatsargaus elgesio atveju jis nepatirs nuostolių, – teigė M. Rožytė.

 

Nuotrauka
a
Tauragės rajono savivaldybės administracijos nuotr.
Įkelta:
prieš 2 valandas
Tauragės rajono savivaldybė šiandien pranešė, jog nuo ryt, rugsėjo 28-osios, Tauragėje pradedamas šildymo sezonas.
Nuotrauka
a
R. Danisevičiaus nuotr.
Įkelta:
prieš 3 valandas
Visos politinės partijos iki spalio 1 dienos Teisingumo ministerijai privalo pateikti savo partijos narių sąrašus. Pagal šiuo metu galiojančias Politinių partijų įstatymo nuostatas, politinėje partijoje turi būti mažiausiai 2000 narių.
Nuotrauka
Bažnyčių aikštelė
Autorės nuotrauka
Įkelta:
prieš 4 valandas
Apleista, duobėta teritorija pačiame miesto centre, prie vienos gražiausių Bažnyčių gatvės, seniai buvo virtusi piktžaizde. Pagaliau žengtas pirmasis žingsnis, kad visiems akis badanti problema būtų išspręsta. Tiesa, nesušlampant kojų ir nelaužant automobilių ja naudotis bus galima dar negreit – kol kas savivaldybės tarybos prašyta tik leisti užsakyti techninį projektą. O sumą šiems remonto darbams atlikti teks rasti nemažą – maždaug 150 tūkst. eurų.
Nuotrauka
a
Zigmo Mozuraičio nuotrauka
Įkelta:
prieš 6 valandas
Pirmadienio orai bus palankūs pasivaikščiojimams rudenėjančioje gamtoje, tačiau vėliau dangus vis labiau niauksis, protarpiais palis, stiprės vėjas. Visgi, savaitei baigiantis orų permainos gali pradžiuginti. 
Nuotrauka
baseinas
"Tauragės žinių" archyvo nuotrauka
Įkelta:
prieš 9 valandas
Tarybos sprendimu, atsižvelgus į Tauragės sporto centro prašymus, patikslinti baseino teikiamų paslaugų įkainiai. Tiesa, iki šiol galioję įkainiai nesikeičia, patvirtinti kai kurie pakeitimai. Vienas jų – baseine lankytis pigiau galės šeimos, nes įtrauktas šeimos bilietas. 
Nuotrauka
Šilumos tinklai
Tauragės šilumos tinklų feisbuko nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Trečiadienį į tarybos posėdį susirinkę politikai patvirtino naujajam šildymo sezonui vidutines kuro kainas, kurios bus taikomos apskaičiuojant kompensaciją už būsto šildymą ir karšto vandens ruošimą nepasiturintiems gyventojams. Konstatuota, kad kompensacijų poreikis auga, o kuro kainos kyla. 
Nuotrauka
Ligoninė
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-09-25
Tauragės ligoninės Psichiatrijos skyriaus pacientai sunerimę, kad skyrius uždaromas, o žmonės, kuriems gydymas labai reikalingas, paliekami likimo valiai. Jie nesupranta, kodėl priimtas toks sprendimas, ir ketina protestuoti. Pasak ligoninės direktoriaus, skyrius uždaromas todėl, kad darbuotojai reikalingi kovidiniam skyriui.
Nuotrauka
a
Tauragės rajono savivaldybės administracijos infograma
Įkelta:
2021-09-24
Trečiadienį savivaldybės tarybos politikai patvirtino du naujus miesto autobusų maršrutus. Besinaudojantieji nemokamu viešuoju transportu, tikimasi, jau kitų metų pradžioje galės pasiekti Norkaičius, o atokesnių miesto vietovių gyventojai – miesto centrą. Autobusai kursuos ir pro baseiną. 
Nuotrauka
a
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-09-24
Trečiadienį rajono politikai Tauragės šeimos gerovės centrui perdavė nupirktą namą, kuriame kursis bendruomeniniai vaikų globos namai. Įkurtuvės planuojamos šiemet. Tarybos posėdyje priimta ir daugiau sprendimų, susijusių su turto perėmimu ir perdavimu. 
Nuotrauka
a
Tauragės savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2021-09-24
Prie Vilkyškių pieninės (VILVI), didžiausios pastarųjų metų investicijos Tauragėje, – išrūgų miltelių gamybos cecho ir modernaus sandėlio – jau plevėsuoja vėliavos, o savivaldybės tarybos nariams ir administracijai pristatyta įmonės veikla ir ateities planai.  
Nuotrauka
a
Tauragės rajono savivaldybės administracijos nuotrauka
Įkelta:
2021-09-23
Šią savaitę Tauragės rajono savivaldybės administracija su UAB „Irvytis“ pasirašė sutartį dėl Atokvėpio aikštelės įrengimo Tauragės miesto Žalgirių mikrorajone, prie daugiabučio gyvenamojo namo, esančio adresu Ateities takas 4. Ši aikštelė skirta senjorams.
Nuotrauka
a
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-09-23
Renovuoti namus panorę daugiabučių gyventojai susiduria su dilema – nors apšiltinti namai sunaudotų daug mažiau šilumos energijos ir dėl to pigiau atsieitų šildymas, ramybės neduoda tai, kiek kainuos pati renovacija, nes stebimas statybinių medžiagų kainų šuolis. Be to, aiškėja, kad butus renovuotuose pastatuose gali būti sunku parduoti. Taip nutiko Dobilo g. 9 ir 11 daugiabučių namų butų savininkams.
Nuotrauka
a
Reginos Vaičaitienės  nuotrauka
Įkelta:
2021-09-23
Savivaldybė kviečia siūlyti kandidatus Tauragės rajono savivaldybės garbės ženklui „Už nuopelnus Tauragės rajonui“ gauti. Garbės ženklas už nuopelnus skiriamas Lietuvos Respublikos, bet kurios užsienio valstybės asmeniui arba institucijai. Tokius apdovanojimus jau yra gavę 16 mūsų kraštui nusipelniusių asmenų. 
Nuotrauka
a
„Žvaigždutės“ nuotrauka
Įkelta:
2021-09-22
Šiandien minima Tarptautinė diena be automobilio. Tiek šalyje, tiek visame pasaulyje, šiandien vairuotojai raginami susilaikyti nuo nebūtinų kelionių, rinktis ekologišką transportą. Tauragėje nuo ryto uždaryta Bažnyčių gatvė, vyksta įvairios ugdomosios veiklos.
Nuotrauka
a
Margaritos Rimkutės nuotr.
Įkelta:
2021-09-22
Dariaus ir Girėno gatvėje kyla naujos degalinės konstrukcija. Kitąmet čia duris atvers nauja automatinė degalinė.
Nuotrauka
taryba
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-09-22
Šiandien į nuotolinį posėdį renkasi rajono savivaldybės taryba. Darbotvarkėje numatyta apsvarstyti 30 klausimų. 
Nuotrauka
a
Skaitytojo nuotrauka
Įkelta:
2021-09-22
Šernų lankymasis mieste pastaruoju metu, ko gero, populiariausia gyventojų pokalbių tema. Žmonės pasidalinę į dvi stovyklas, tuos, kurie bijo šernų ir baksnoja į medžiotojų būrelį, kodėl šie jų nešaudo, ir į tuos, kuriems tokie pokyčiai gamtoje kelia juoką. Tiesa, dėl netikėto šernų susidomėjimo Žalgirių mikrorajonu gyventojai iš dalies kalti patys – neturėdami kur dėti įvairių vaisių ir daržovių pertekliaus pila  jį pamiškėse ir net mikrorajone. O šernai puotauja, ir ne tik puotauja, bet ir nakvoja netoli tokių savavališkų šiukšlynų. Gali būti, jog nebeilgai – teritoriją prižiūrintis medžiotojų klubas spalio mėnesį žada kilti į medžioklę ir iš Žalgirių mikrorajono šernus varyti link Juodpetrių bei juos medžioti. 
Nuotrauka
šildymas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-09-21
Nuo šiandien pradedamas šildymo sezonas Tauragės rajono ikimokyklinio ir bendrojo ugdymo bei sveikatos priežiūros įstaigose. Galutinį sprendimą, ar įjungti šildymą patalpose, pagal poreikį priims įstaigų vadovai, – skelbia Tauragės rajono savivaldybė.
Nuotrauka
sodra
sodra.lt nuotr.
Įkelta:
2021-09-21
„Sodra“ perspėja apie sukčių siunčiamus elektroninius laiškus, kuriuose pateikiamas fiktyvus susirašinėjimas su neva „Sodros“ darbuotojais. Nieko bendro su „Sodra“ šie pranešimai neturi.
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-09-21
Pasaulio sveikatos organizacija įspėja, kad demencija yra vienas iš didžiausių ateities iššūkių viso pasaulio šalių visuomenėms. Rugsėjo 21 d. minint Pasaulio Alzheimerio ligos dieną, asociacija „Demencija Lietuvoje“ su partneriais – Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Lietuvos sveikatos mokslų universitetu, Lietuvos sporto universitetu, Nacionalinė dailės galerija ir kt. kviečia įsitraukti į renginių programą „Kalbėkime apie demenciją“, kuri vyksta visą rugsėjo mėnesį.
Nuotrauka
a
Reginos Vaičaitienės nuotrauka
Įkelta:
2021-09-20
Savaitės pradžia daug kur bus niūri ir žvarbi, vietomis lis, o naktimis pasirodys šalnos. Antroje savaitės pusėje bus permainų – šiluma didės, tačiau lietus nesitrauks, bus vėjuota.