Sukčiai atrado naują pasipelnymo nišą, taikosi į „Smart ID“
Įkelta:
2020-07-10
Nuotrauka
Aprašymas
Asociatyvi nuotrauka

Panašu, kad sukčiai atrado naują pasipelnymo nišą – nusitaikė į „Smart-ID“ vartotojus. Bankai ir programėlės kūrėjai įspėja savo klientus būti atsargius. Sukčiai telefono SMS žinutėmis platina nuorodas, kurias paspaudę vartotojai prašomi suvesti prisijungimo kodus. Tai padariusieji netenka pinigų banko sąskaitose. Tauragės apskrityje nukentėjusiųjų dar nėra, bet Telšių rajone policija jau pradėjo ikiteisminį tyrimą.

Nurašė bemaž 3 000 eurų

Pastarosiomis savaitėmis vis daugiau žmonių į savo telefonus gauna SMS žinutes su nuorodomis ir prašymais atnaujinti savo „Smart ID“ duomenis. Paspaudę tokias nuorodas vartotojai nukreipiami į svetainę, kuri vizualiai panaši į tikrą banko svetainę. Nuoroda aktyvuoja „Smart ID“ prisijungimą, suvedus prisijungimo kodus sukčius gauna prieigą prie banko sąskaitos ir ją ištuština. Kaip „Tauragės žinioms“ teigė Tauragės apskr. VPK atstovė Greta Kęsminaitė, ikiteisminio tyrimo policija nėra pradėjusi, bet situacija pareigūnams yra žinoma.

– Situacija yra žinoma iš internetinės erdvės, konkrečių nurodymų nesame gavę, tačiau vykdome prevencines priemones dėl nusikaltimų internetinėse erdvėse. Tačiau bendruomenės pareigūnai savo iniciatyva apie galimas pasekmes susitikimų metu su visuomene stengsis informuoti, kalbėti apie tai, – teigė G. Kęsminaitė.

Vis dėlto nukentėjusiųjų nuo šių sukčių jau yra Telšių rajone. Telšių apskr. VPK yra pradėję ikiteisminį tyrimą dėl sukčiavimo. Kaip informavo policijos atstovė Greta Frajerytė, birželio 16 d. Telšių rajono Užgirių kaime gyvenanti moteris į savo telefoną gavo SMS žinutę su prašymu atnaujinti „Smart ID“ profilio duomenis. Suvedusi bankininkystės duomenis, gavo pranešimą, kad nuo banko sąskaitos nurašyti 2970 Eur.

– Tokių atvejų dažnai nepasitaiko, tai pavieniai atvejai. Gyventojams patariama būti budriems. Sukčiai dažnai siunčia SMS, elektroninius laiškus su, pavyzdžiui, bankų nuorodomis. Neatidarykite tokių nuorodų. Nei policija, nei bankai ar kitos institucijos niekada telefonu neprašo asmeninės informacijos. Kilus įtarimams neskubėkite vykdyti sukčiaus prašymų ir nedelsdami skambinkite 112, apie tai praneškite policijai, – gyventojus perspėjo Telšių apskr. VPK atstovė.

Sukčiai prisitaiko

Kalbinti bankų atstovai teigė, kad situacija jiems žinoma. „Swedbank“ verslo komunikacijos vadovas Ernestas Ramonas „Tauragės žinioms“ pasakojo, kad bankas apie šiuos sukčiavimo atvejus informuoja klientus.

– Pastaruoju metu fiksuojame išaugusį sukčių atakų skaičių prieš „Smart ID“ naudotojus. Gyventojams siunčiamos SMS žinutės su prašymu atnaujinti savo paskyrą. Paspaudus ant gautos nuorodos, prašoma suvesti asmeninius prisijungimo duomenis ir taip patvirtinti sukčių operacijas. Perspėjame klientus to nedaryti, nes gyventojai rizikuoja prarasti savo sąskaitos lėšas, – teigė E. Ramonas.

Kaip teigė programėlės kūrėjų „SK ID Solutions AS“ verslo vadovas Lietuvoje Viktoras Kamarevcevas, sukčiai visuomet prisitaiko prie technologijų. Jeigu anksčiau sukčiai pelnydavosi išgavę bankų klientų elektroninės bankininkystės kodų kortelių duomenis, šiandien sukčiai taikosi į „Smart ID“, kodų generatorius bei mobiliuosius parašus.

– Visada svarbu pačiam vartotojui jungtis prie norimų puslapių, o ne spausti nuorodas, kurios gautos e. paštu ar trumposiomis žinutėmis. Taip pat būtina įsitikinti, kad interneto naršyklėje svetainės adresas yra toks, į kurį norėjote nueiti, o prie svetainės adreso matosi https, bet ne http, – komentavo V. Kamarevcevas.

Priklauso nuo vartotojų

Pašnekovas taip pat atkreipė dėmesį, kad „Smart-ID“ nulaužti yra labai sudėtinga. Programėlės autentifikacija vykdoma tik konkrečiame telefone, tad net žinodami programėlės PIN kodus sukčiai negalės pasinaudoti programėle iš kito įrenginio.

– Svarbu pabrėžti, kad programėlė taikoma padalinto rakto šifravimo sistema. Viena rakto dalis saugoma mobiliajame įrenginyje, kita dalis – mūsų serveryje. Tad net ir turėdami telefoną sukčiai negalėtų nulaužti prisijungimo. Net mūsų specialistai negali matyti vartotojo sukurtų kodų, – saugumo žingsnius aptarė V. Kamarevcevas.

Apie vartotojų sąmoningumą kalba ir „Šiaulių banko“ atstovai. Pasak banko Rinkodaros ir komunikacijos departamento komunikacijos specialistės Monikos Rožytės, labai svarbu tikrinti gaunamas nuorodas ir įvertinti, ar bankas tikrai galėtų prašyti tokių duomenų.

– Visa finansų rinka stengiasi skatinti klientų sąmoningumą. Bankai, kaip ir „Šiaulių bankas“, diegia papildomus sprendimus, tokius kaip sukčiavimo atvejų identifikavimo sistemos (angl. Fraud Management System), kurios padidina tikimybę pagauti tokius sukčiavimo atvejus ir užkirsti kelią galimam klientų lėšų praradimui. Tačiau tokios priemonės yra tik pagalbinės ir negarantuoja, kad vartotojo neatsargaus elgesio atveju jis nepatirs nuostolių, – teigė M. Rožytė.

 

Nuotrauka
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
prieš 21 valanda
Jei manote, kad kibernetinio saugumo atakos užšifruojančios jūsų duomenis ir reikalaujančios išpirkų už juos (angl. ransomware) gresia tik didžiosioms pasaulio įmonėms ar institucijoms, tai jūs stipriai apsirinkate. Nuo šių atakų nukenčia tiek verslo atstovai, tiek viešasis sektorius, tiek ir eiliniai žmonės. Kibernetinio saugumo specialistai šias atakas įvardija kaip vienas grėsmingiausių ir sutartinai ragina reikalaujamų išpirkų nemokėti, nes užšifruotus duomenis, net ir sumokėjus išpirką, ne visada įmanoma atgauti.
Nuotrauka
Greitoji
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Trečiadienį savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdyje Tauragės ligoninės atstovas Danas Masiulionis informavo apie grėsmingą ir jau sunkiai valdomą situaciją dėl gydymo įstaigą užplūdusių pacientų. Abu kovidiniai skyriai pilni pacientų ir neatmetama, kad netrukus teks atidaryti dar vieną skyrių. Ką tai reiškia? Teks dar labiau apriboti teikiamas paslaugas ir visas pajėgas nukreipti koronavirusų sergančių ligonių gydymui. Kad besikreipiančiųjų srautas sumažėtų, siūlyta atidaryti daugiau karščiavimo klinikų. 
Nuotrauka
Tauragės savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Bendra tendencija tiek Lietuvoje, tiek Europoje – išsivysčiusiose šalyse silpnaregių sparčiai daugėja. Prie įgimtų ir įgytų ligų prisideda skaitmeninis akių nuovargis, pandemijos paskatintas nuotolinis darbas. Pasaulinės baltosios lazdelės dienos paminėjimo renginiai bus skirti atkreipti dėmesį į problemas, su kuriomis susiduria silpnaregiai. 
Nuotrauka
Galimybių pasas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Dėl įvestų galimybių pasų vyriausybei tenkančią kritiką neretai turi išklausyti ir sprendimų dėl pandemijos valdymo nepriimantys žmonės. Įeinančių į prekybos centrus pirkėjų dokumentus turintys tikrinti kontrolieriai išgirsta visko – nuo maldavimų iki keiksmų. Vienas jų „Tauragės žinioms“ pasakojo, kad būna klientų, kurie nė nepaiso reikalavimų sustoti bei parodyti galimybių pasą ir eina į parduotuvę be leidimo. Tvarką, anot pašnekovo, ne visada užtikrina ir apsaugos darbuotojai.
Nuotrauka
a
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Savivaldybės administracijoje jau netrukus darbą pradės naujasis viešosios tvarkos specialistas. Praėjusią savaitę vyko Švietimo ir sporto skyriaus specialisto atranka, bet konkurso nė vienas pretendentas nelaimėjo. Nuo spalio 1-osios veiklą pradėjusiame naujajame Viešųjų pirkimų skyriuje vedėjos pareigas eina Milda Kliunkienė, o juridinio ir personalo skyriaus vedėja tapo Greta Jankauskaitė. 
Nuotrauka
a
Margaritos Rimkutės nuotr.
Įkelta:
2021-10-14
Ketvirtadienio dieną numatomi debesuoti su pragiedruliais orai, kai kur gali negausiai palyti. Pūs nestiprus vakarų, pietvakarių vėjas. Dienos metu Vilniuje oras sušils iki 9, Kaune, Šiauliuose ir Panevėžyje iki 10 laipsnių. Klaipėdoje vyraus 11 laipsnių šiluma
Nuotrauka
a
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-10-14
2021-ieji yra paskutiniai metai, kai gyventojai turi galimybę pasinaudoti Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvata už nepilnamečių vaikų priežiūrą, būsto ar automobilio remonto darbus ir susigrąžinti dalį išlaidų už šias paslaugas. Lengvata pasinaudoti galima, kai minėtus darbus atliko ir paslaugas suteikė Lietuvoje registravęs veiklą gyventojas ar įmonė, o pirkėjas turi darbų/paslaugų suteikimą ir sumokėjimą patvirtinančius dokumentus, – praneša VMI.
Nuotrauka
pinigai
D. Umbraso/LRT nuotr.
Įkelta:
2021-10-13
Vyriausybė posėdyje trečiadienį pritarė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siūlymui minimalią mėnesio algą (MMA) nuo 2022 metų sausio didinti 88 eurais arba beveik 14 proc. – nuo 642 iki 730 eurų, – skelbia portalas LRT.
Nuotrauka
a
rekvizitai.lt nuotrauka
Įkelta:
2021-10-13
Keičiasi klientų, turinčių specialiųjų poreikių, aptarnavimo tvarka Lietuvos pašto skyriuose – negalią turintys klientai bus aptarnaujami be eilės, jiems bus suteikiama nemokama siuntos pakavimo paslauga, esant poreikiui – pagalba, bus siekiama atliepti ir kitus individualius aptarnavimo poreikius, – praneša Lietuvos paštas.
Nuotrauka
a
„Tauragės žinių“ nuotrauka
Įkelta:
2021-10-13
Spalio 13-ąją Europoje minima saugaus eismo diena. Šia proga prasideda akcija „Saugus greitis – saugūs kelininkai“, kuria AB „Kelių priežiūra“ siekia atkreipti dėmesį į vairavimo kultūrą ir keliuose slypinčius pavojus bei paskatinti keliuose elgtis atsargiau.
Nuotrauka
a
Asociatyvi Sveikatos apsaugos ministerijos nuotrauka
Įkelta:
2021-10-13
Tauragiškis Martynas šių metų pradžioje persirgo COVID-19 infekcija, todėl Vyriausybei įvedus galimybių pasą jis galėjo šį dokumentą gauti. Rugsėjo mėnesį vaikinas nusprendė pasiskiepyti „Janssen“ vakcina. Kitą dieną nešinas galimybių pasu jis norėjo įžengti į parduotuvę, tačiau nebuvo įleistas. 
Nuotrauka
a
Asociatyvi autoriaus nuotrauka
Įkelta:
2021-10-12
Moksleivio mama tauragiškė Rūta Karmazinaitė apie tai, kad jos sūnus galėjo turėti kontaktą su COVID-19 sergančiu bendraklasiu, iš pradžių sulaukė žinių ne iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC), o iš savo atžalos. Moteris teigė, kad nuo to laiko, kai susirgęs jos vaiko klasiokas, atlikęs greitąjį testą, sužinojo sergąs COVID-19, iki tol, kai ji pati oficialiai buvo informuota apie galimą sergančiojo ir sūnaus kontaktą, praėjo bene 6 dienos. „Tai apie kokį pandemijos valdymą mes kalbame?“ – stebėjosi ji.
Nuotrauka
Vytauto gatvė
Tauragės rajono savivaldybės administracijos nuotrauka
Įkelta:
2021-10-11
Nuo penktadienio įsigaliojo nauja automobilių statymo Tauragės mieste tvarka. Vytauto ir Bažnyčių gatvėse pastatyti ženklai, ribojantys automobilių stovėjimo laiką. Artimiausiu metu tokie ženklai bus pastatyti ir Respublikos gatvėje, – praneša Tauragės rajono savivaldybės adminiatrcija.
Nuotrauka
Maxima
Margaritos Rimkutės nuotr.
Įkelta:
2021-10-11
Nuo šiandien duris užvėrė Šlaito gatvėje esanti „Maxima“. Parduotuvė uždaroma trumpam atsinaujinimui – tik kelioms dienoms. Atnaujinimo darbai numatyti ir Gedimino gatvėje esančioje IKI. Šis prekybos centras neveiks mėnesį.
Nuotrauka
katė
Mindaugo Laurinaičio nuotrauka
Įkelta:
2021-10-11
Gyventojai, įsigydami šunį, katę ar šešką, turėtų įsitikinti, kad jis paženklintas mikroschema.  Tie, kurie laiko augintinį seniau, turėtų jį paženklinti ir tai padaryti privalu iki ateinančios gegužės. Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas patvirtino pakeistas Gyvūnų augintinių ženklinimo ir registravimo taisykles, pagal kurias ženklinti ir registruoti augintinius tampa paprasčiau.
Nuotrauka
a
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-10-08
Šiandien Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka mini ypatingą datą – Tauragės Valstybinio centralinio knygyno skyriaus (dabartinė biblioteka) 90-ųjų įsteigimo metinių šventę. Ta proga viešojoje bibliotekoje rinkosi garbingi svečiai, surengta laudacija pirmajai bibliotekos vadovei Larisai Kopaitei ir bibliotekos darbuotojams.
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-10-08
Spalio 8–9 d., šiandien ir rytoj, jau trisdešimt pirmąjį kartą vyksta Lietuvą suvienijanti gerumo iniciatyva – rudeninė „Maisto banko“ akcija. Planuojama, kad joje dalyvaus ir paramą maistu savo globojamiems žmonėms rinks 304 skirtingos organizacijos, akcija vyks 71 Lietuvos mieste ir miestelyje.
Nuotrauka
a
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-10-08
Spalio 11-ąją Žygaičių seniūnijoje darbą pradeda nauja seniūnė – Lina Baziliauskienė, iki šios savaitės vidurio ėjo Tauragė šeimos gerovės centro direktorės pareigas.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-10-07
Ambicingas planas pavyko – jau keletą metų puoselėta idėja Tauragei tapti Lietuvos kultūros sostine bus realizuota 2023-aisiais. Kultūros ministerija skelbia, kad Tauragė siekia Lietuvoje būti gyventojams ir svečiams iš viso pasaulio atviras miestas su kultūriškai aktyvia bendruomene ir kūrybai įgalintu jaunimu. Šią žinią tauragiškiai sutiko džiaugsmingai.
Nuotrauka
a
LRT nuotr.
Įkelta:
2021-10-07
Spalio 25 d. vyks Teisingumo ministerijos rengiamas jubiliejinis 15-asis Konstitucijos egzaminas. Ministerija prie šios iniciatyvos kviečia jungtis visus Lietuvoje ir užsienyje gyvenančius Lietuvos piliečius, nes tai puiki proga ne tik pasitikrinti savo teisines žinias, pagrindinio šalies įstatymo išmanymą, bet ir prisidėti prie mūsų šalies teisinio pamato, bendruomeniškumo stiprinimo.