Tauragės krašto kultūros paveldo tarnybai talkina ir kariai, ir pasieniečiai
Įkelta:
2020-04-20
Nuotrauka
Aprašymas

Biliuonių piliakalnis. wikipedia.org nuotrauka

,
Nuotrauka
Aprašymas

Georgenburgo pilies vieta – Kalnėnų piliavietė. archeologas.lt nuotrauka

,
Nuotrauka
Aprašymas

LDK Kęstučio motorizuoto pėstininkų bataliono šauktiniai kiekvieną pavasarį tvarko piliakalnius. Tauragės kultūros centro paveldotvarkos tarnybos archyvo nuotrauka

Balandžio 18-ąją paminėta tarptautinės paminklų ir paminklinių vietovių apsaugos diena. Ta proga Kultūros paveldo departamento Tauragės skyrius dėkoja Tauragės, Jurbarko, Šilalės, Pagėgių savivaldybių vadovams, paveldosaugos specialistams, seniūnams, muziejininkams, Pagramančio, Panemunių, Rambyno, Varnių regioninių parkų darbuotojams – visiems, besirūpinantiems kultūros paveldo išsaugojimu ir populiarinimu.

Šauktiniai tvarkė piliakalnius

Glaudus bendradarbiavimas, užsimezgęs tarp Tauragės kultūros centro paveldotvarkos tarnybos ir LDK Kęstučio motorizuoto pėstininkų bataliono, tęsiasi jau daugelį metų. Kiekvieną pavasarį šauktiniai tvarko piliakalnius: šalina avarinius medžius, krūmokšnius, kylančias atžalas, sąžalynus. Bendradarbiavimą inspiravo buvęs ilgametis šios tarnybos vadovas Edmundas Mažrimas. Prieš pradedant darbus talkininkai  supažindinami su bendraisiais archeologijos objektų priežiūros reikalavimais, pertraukėlių metu - tvarkomo piliakalnio struktūra, istorija, atliktų tyrinėjimų rezultatais. Kaip pabrėžė bataliono ryšių su visuomene skyriaus atstovas Albinas Rukas, užsimezgę ryšiai yra abipusiai naudingi: šauktiniai daug sužino apie krašto istoriją, kovų su Kryžiuočių ordinu laikotarpį, įgauna paveldosaugos žinių ir darbo patirties.

Talkino archeologiniuose kasinėjimuose

Džiugu, kad pastaruoju metu kyla ir suklesti bendruomenių, organizacijų, sambūrių, pavienių asmenų privačios iniciatyvos, globojant kultūros paveldo objektus, atskleidžiant naujas jų vertes ar gelbstint  nuo sužalojimo bei sunaikinimo, vykdant edukacines paveldosaugos programas, švietėjišką veiklą.

Pažymėtina pilietiška, energinga ir konsoliduota Bilionių kaimo bendruomenė (Šilalės r. savivaldybė), aktyviai dalyvavusi Bilionių piliakalnio, vad. Švedkalniu, Šventkalniu, tyrinėjimuose.

Nuotrauka

Tris metus (2017-2019 m.) šios bendruomenės (pirmininkė Virginija Geštautienė) nariai talkino archeologui Gintautui Zabielai, atlikdami archeologo kvalifikacijos nereikalaujančius žemės kasimo, sijojimo, kasinėjimų vietos sutvarkymo ir kitus darbus. Bendruomenės nariai įsitraukė ištisomis šeimomis (Loretos Daukantienės, Antano Gestauto šeimos), keletas bilioniškių - Virginija Geštautienė, Zita Grudienė ir Zenonas Levickis – dalyvavo tyrinėjimuose visus trejus metus. Bendruomenė kartu su seniūnija organizavo piliakalnio tyrinėjimuose dalyvaujančių žmonių maitinimą, rengė tyrinėjimų rezultatų pristatymus bei aptarimus, organizavo šalia esančioje etnoarchitektūrinėje sodyboje plenerus, kurių metu buvo sukurtas ne vienas piliakalnį bei jo aplinką įamžinantis dailės  kūrinys.

Tvarko ir Georgenburgo pilies vietą

Nemuno slėnyje Kryžiuočių ordino įkurtos Georgenburgo pilies vietą – Kalnėnų piliavietę, vad. Bišpiliukais – globoja  Jurbarko P. Paulaičio šaulių 701 kuopa (vadas – Algirdas Genys), kuri tvarko ir prižiūri šį kultūros paveldo objektą, organizuoja prie jo naujų narių priėmimo į Šaulių sąjungą ceremoniją. Mintis globoti šį objektą šauliams kilo po Europos paveldo dienų metu dr. V.Almonaičio pastebėjimo, kad kunigaikščiui Kęstučiui 1382 m. puolant čia stovėjusią pilį, buvo pirmą kartą lietuvių iššautas artilerijos šūvis.

Mažosios Lietuvos senosios evangelikų liuteronų kapinės – tai vienos iš nedaugelio išlikusių šio pokariu naujai apgyvendinto krašto gyvensenos ir istorijos liudininkų. Pagėgių savivaldybėje jų priskaičiuojama daugiau kaip šimtas. Į talką priežiūros darbuose seniūnijoms ateina Valstybės sienos apsaugos tarnyba: Bardinų pasienio užkardos darbuotojai  sutvarkė šio kaimo senąsias evangelikų liuteronų kapines, tiesiogine žodžio prasme atkariaudami jas iš miško, o Plaškių pasienio užkardos pareigūnai ir darbuotojai rūpinasi šalia užkardos, miško pakraštyje, esančiomis Plaškių kaimo senosiomis evangelikų liuteronų kapinėmis. Jie ne tik iškirto paminklus ir kapines gožusius krūmokšnius, sąžalynus, atstatė nuvirtusius metalinius kryžius, juos padengė antikoroziniu tepalu, bet ir vykdo nuolatinę šių kapinių priežiūrą.

Gelbsti ir geocahing‘o entuziastai

Tvarkant, prižiūrint, inventorizuojant kapines, renkant medžiagą, ją sisteminant ir  keliant į duomenų bazę didžiulį darbą  atlieka Pagėgių A. Mackaus gimnazijos istorijos mokytojas Eugenijus Dargužas. Į nuo 2008 metų vykdomą veiklą, plėsdamas paveldo bičiulių ratą, jis įtraukia gimnazistus, taip skatindamas domėtis savo krašto istorija, ją  analizuoti, vertinti ir puoselėti.

Pagelbėti pagėgiškiams nusprendė ir populiaraus žaidimo geokešingo (geocaching) entuziastai.  Suburti Valstybės įmonės Valstybinių miškų urėdijos Jurbarko regioninio padalinio specialisto Jono Šeflerio, jie pavasarinių talkų metu sutvarkė  Žagmantų, Baltupėnų kaimų senąsias evangelikų liuteronų kapines. Iniciatyva toliau tęsta dirbant Belvederio gynybiniame įtvirtinime, vad. Šančiais, (Jurbarko r. sav.), tvarkant Melno sutartimi nustatytos LDK sienos atkarpą.

Ką gali nuveikti vienas entuziastas gerai iliustruoja šiauliečio Benjamino Bendiko pavyzdys. Jis, surinkęs gausią medžiagą apie savo tėviškės Šilalės rajono savivaldybės Tūbinių  Dievo Apvaizdos  bažnyčios istoriją, dėjo daug pastangų, kad būtų sutvarkytos šventoriuje esančios koplyčios  nuniokoto rūsio su jame palaidotais bažnyčios fundatorių šeimos narių palaikais, kriptos. B. Bendiko iniciatyva Tūbinėse atstatytas 1930-1964 čia stovėjęs Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto paminklas.

Dar daug gražių iniciatyvų gimsta, kyla ir plėtojasi. Dėkodami už jas ir krašto istorijos puoselėjimą, visiems kultūros paveldo bičiuliams linkime prasmingos tolesnės veiklos bei džiuginančių atradimų.

 

 

Nuotrauka
ridi
Autorės nuotrauka
Įkelta:
prieš 18 valandų
Sekmadienį tie, kas domisi žemaičių kalba, ir tie, kas norėjo žemaitiškai paporinti, užsuko į Upynos kultūros na­mų organizuojamą renginį „Žemaitiškų ketureilių ridikiulis“. Svečius pasitiko trys žavingos damos: Renata Gu­žauskienė, Violeta Razminienė ir Dalia Petkevičienė, ku­rių „ridikiuliuose“ buvo ne tik telefonas, doleriai, bet ir močiutės testamen­tas, parašytas nesuprantama žemaičių kalba. No­rė­damos perskaityti ir perprasti žemaitišką raštą, po­nios pagalbos prašė Juozo Pabrėžos, tikro že­mai­čio, kilusio iš Skuodo krašto. Taip išradingai, ne­tradiciškai ir šmaikščiai buvo pristatytas profeso­rius, lituanistas, že­maičių tarmės tyrinėtojas bei že­maitiškos rašybos normintojas J. Pabrėža.
Nuotrauka
stadionas
Juozo Petkevičiaus ir Tauragės radijo nuotrauko
Įkelta:
prieš 1 dieną
Rugsėjo 25 d. po rekonstrukcijos, kurios vertė – daugiau nei 2 mln. Eur., oficialiai atidarytas Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos stadionas. Šia investicija galės džiaugtis ne tik progimnazijos, tačiau ir visa Tauragės bendruomenė. Ilgą laiką buvusi apleista ir neatitinkanti šiuolaikinių sporto infrastruktūros standartų nuo šiol „Šaltinio“ progimnazijos stadiono teritorija lankytojus pasitinka kardinaliai atnaujinta ir pritaikyta visų amžiaus grupių gyventojų poreikiams.
Nuotrauka
langines
Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejaus archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-09-24
Rugsėjo 19 d., minint Europos paveldo dieną, Dionizo Poškos Baublių muziejuje pristatytas Lietuvos kultūros tarybos projektas „Pasakojančios langinės“, taip siekiant atkurti ir iš naujo pamatyti giluminius klodus muziejaus teritorijoje, D. Poškos dvarvietėje, kur sklandė iškilios kūrėjo mintys, kur bemąstant ir bevaikščiojant buvo numinti takeliai...
Nuotrauka
med
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2024-09-24
Kasmet, minint Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną, Lietuvos Prezidentas Žūvančiųjų gel­bėjimo kryžiumi apdovanoja žydų gelbėtojus. Šilalėje iš maždaug 1500 myriop pasmerktų žydų prieš 83-ejus metus iš­si­gelbėjo tik vienas – dabar jau šviesios atminties Ruvinas Zeligmanas. Tačiau jo atminimas tebėra gyvas dukros ir dviejų anūkų širdyse, o už tai jie dėkingi gelbėtojams, sunkiais pokario laikais priglaudusiems jų tėvą, senelį.
Nuotrauka
mins
Įkelta:
2024-09-23
Lietuva ir Jungtinės Amerikos Valstijos žengia reikšmingą žingsnį stiprinant bendradarbiavimą gynybos pajėgumų srityje. Pirmadienį su JAV gynybos technologijų įmone „Northrop Grumman International Trading“ pasirašytame bendradarbiavimo memorandume išdėstyta bendra vizija dėl Lietuvos gynybos pramonės pajėgumų stiprinimo, daugiausiai dėmesio skiriant vidutinio kalibro šaudmenų gamybos vystymui ir tiekimui mūsų šalyje.
Nuotrauka
kinija
Autorės nuotraukos
Įkelta:
2024-09-23
Oficialiai Kinijos plotas užima net 9 mln. 598 tūkst. 086 kvadratinius kilometrus. Tačiau realiai ji jau šei­mi­nin­kauja Sibire kone iki pat Uralo kalnų. Tik Putinas apsimeta, kad to nemato. Tai valstybė, kuri siekia tapti pirmąja pa­saulio galybe įvairiomis prasmėmis.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-09-19
Rugsėjį vaikams sugrįžus į mokyklas, mažiesiems tenka prisiminti arba naujai išmokti pagrindinius saugaus elgesio kelyje principus. Tėvai dažniausiai atkreipia vaikų dėmesį, kaip saugiai pereiti gatvę, tačiau neretai pamiršta priminti, kaip naudotis viešuoju transportu arba ką daryti nutikus nelaimei – tai atskleidė „Lietuvos draudimo“ užsakymu atliktas šalies gyventojų nuomonės tyrimas.
Nuotrauka
sukciai
Įkelta:
2024-09-19
Laiškai apie paveldėtą turtą, laimėtą loteriją ar gautą siuntą – dažniausiai šiais būdais internetiniai sukčiai bando išvilioti Lietuvos gyventojų pinigus bei asmeninius duomenis, rodo liepos pabaigoje atlikta reprezentatyvi „Spinter tyrimai“ apklausa. Pasak ekspertų, sukčiai nesirenka aukų nei pagal išsilavinimą, nei pagal gyvenamąją vietą, tad ragina išlikti budriems.
Nuotrauka
Nuotrauka
Įkelta:
2024-09-18
Nuo karo pradžios iki šių metų rugpjūčio mėnesio Lietuvoje dirbantys Ukrainos karo pabėgėliai į mūsų šalies biudžetą sumokėjo 205 mln. eurų. Ukrainiečių sumokėtų mokesčių dalis auga. Per 2022 m. ukrainiečiai į mūsų šalie biudžetą sumokėjo 45 mln. eurų, per 2023 m. – 95 mln. eurų, o per šių metų 7 mėnesius – 65,2 mln. eurų, t.y. 13 mln. eurų arba 25 proc. daugiau, nei per tą patį laikotarpį praėjusiais metais.
Nuotrauka
paskola
Įkelta:
2024-09-17
Būsto įsigijimas su paskola, ypač pirmą kartą tai darantiems žmonėms, gali pasirodyti sudėtingas procesas. „Citadele“ banko atstovas atkreipia dėmesį, kad nors skolintis būstui seniai nebėra naujiena, paskolas suteikiantys specialistai susiduria vis su tomis pačiomis gyventojų daromomis klaidomis. Kokius namų darbus svarbu atlikti prieš pildant būsto paskolos paraišką, kad pavyktų išvengti klaidų ir gauti geriausią pasiūlymą?
Nuotrauka
kelias
Įkelta:
2024-09-14
Vairuotojams kartais tenka susidurti su įvairiomis kliūtimis ir pažaidomis keliuose, kurios kelia grėsmę jų pačių ir kitų eismo dalyvių saugumui. Nors kelininkai deda maksimalias pastangas, siekdami užtikrinti savalaikę kelių priežiūrą, pavojingos išdaužos, kelio deformacijos, užtvindyti ruožai ar kitos kliūtys gali susidaryti itin greitai. Siekiant užtikrinti saugumą visiems eismo dalyviams, AB „Kelių priežiūra“ ragina nedelsiant pranešti apie pastebėtas kliūtis ir primena, kaip galima tai padaryti.
Nuotrauka
VMI
Tauragės radijo nuotrauka
Įkelta:
2024-09-13
2024 m. rugsėjo 11 d., Vilnius. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, jog nuo rugsėjo mėn. startuoja naujas VMI procesas – pridėtinės vertės mokesčio (PVM) deklaracijų vertinimas realiu laiku. Pirmojo etapo metu klientų deklaracijos bus lyginamos su jų pateiktais pardavimų Lietuvoje duomenimis e. sąskaitų faktūrų posistemyje i.SAF.
Nuotrauka
neutralumas
Įkelta:
2024-09-12
Vakar Tauragė žengė reikšmingą žingsnį siekyje tapti klimatui neutraliu miestu. Tauragės rajono Tarybos posėdyje patvirtinta Klimato neutralumo strategija – dokumentas, nubrėžiantis kelią link klimato neutralumo Tauragėje iki 2030 metų.
Nuotrauka
vilko
Įkelta:
2024-09-09
Šių metų rugsėjo 14 dieną pirmą kartą bus minima nauja LR Respublikos Seimo patvirtintina atmintina data – vilko vaikų atminimo diena. Minėjime dalyvaus Vokietijos Federacinės Respublikos Vilniuje atstovai, Lietuvos garbės konsulas Badeno – Viurtembergo žemėje Wolfgangas von Stettenas, vilko vaikai ir jų ainiai. Specialią meninę programą, skirtą vilko vaikams, atliks poetas, režisierius, rašytojas, romano „Mano vardas – Marytė“ autorius Alvydas Šlepikas, aktorius Andrius Bialobžeskis, muzikantas Arkadijus Gotesmanas ir kompozitorius Tomas Kutavičius. Po meninio pasirodymo vyks pokalbis su vilko vaikais ir jų ainiais. Minėjimo vedėjai  Edita Mildažytė ir Saulius Pilinkus.
Nuotrauka
vyt
Nuotraukos iš pašnekovės albumo
Įkelta:
2024-09-07
Kai gyvenimą aptemdo kas­dienybė, reikia ieškoti nuo­tykių. Tokia taisykle va­­dovaujasi iš Vytogalos ki­lu­si verslininkė Giedrė Ge­­dei­kienė (Gedeikytė), šį pa­va­sarį už­ko­pu­­si į net pa­ty­­rusiems al­pi­­nis­tams sun­­kiai pa­si­duo­dan­čią aukščiausią Kaz­beko viršukalnę. Be nuo­­tykių jau nebegalinti gy­venti mūsų kraštietė tikina, kad sunkiausia įveikti save, nes kalno viršūnė tėra tik dar vienas žingsnis į pasau­lio ir savęs pažinimą. 
Nuotrauka
zelandija
AUTORĖS nuotraukos
Įkelta:
2024-09-06
„Visur sutiksi žvirblį ir lietuvį“, – šiuo posakiu įsitikinau jau tada, kai pirmą kartą išvykau už Atlanto, į Jungtines Amerikos valstijas. Susi­radusi darbą mažo salos mies­telio viešbutyje, netrukus susi­pa­ži­nau su ten dirbančiais trim lie­tu­viais. O da­bar paaiškėjo, jog lietu­vių ne­trūks­ta ir Naujojoje Zelan­dijoje.