Mokytojų misija – išlydėti į gyvenimą
Įkelta:
2019-10-04
Nuotrauka
Aprašymas

Alina Gailiuvienė (pirma iš kairės), Janina Pukelienė, Ligita Visockienė. Asmeninių archyvų nuotraukų koliažas

 

Mokytojas – ypatinga profesija. Savo mintimis, darbu, energija jis gali nulemti tolimesnę mokinio gyvenimo kryptį. Tai ne tik didelė dovana, bet ir atsakomybė bei nelengva užduotis. Tarptautinės mokytojo dienos proga „Tauragės žinios“ paprašė kelių mokytojų pasidalinti mintimis, kas juos motyvuoja darbe, kokia turėtų būti mokykla, kokius mitus apie mokytojo darbą jie norėtų paneigti.

Anglų kalbos mokytoja ekspertė Janina Pukelienė dešimtus metus dirba Žalgirių gimnazijoje, prieš tai devynerius metus – M.Mažvydo progimnazijoje. Mokytoja sako, kad labiausiai ją motyvuoja mokiniai, atsakomybė, kurią jaučia dirbdama su jais, ir suvokimas, kad savo darbu prisideda prie kažko didingo ir svarbaus, o tai yra jaunų žmonių ateitis.

Jos manymu, labiausiai šiuolaikinei Lietuvos mokyklai reikėtų vieningumo – mokyklos ir tėvų vienybės auklėjant jaunąjį žmogų. Juk ir tėvai, ir mokytojai nori, kad vaikai užaugtų išsilavinę, kuo geresniais rezultatais išlaikytų egzaminus ir sėkmingai pasirinktų savo gyvenimo kelią, todėl tėvų pagarba, pasitikėjimas mokytoju ir jo darbu ir palaikymas padeda mokiniui suvokti, kad mokaisi ne mokytojui, bet sau. Tik tai supratę mokiniai nustos dėl savo nesėkmių kaltinti aplinkinius ir prasidės sąmoningas mokymosi procesas. Tik bendras susitarimas ir jo laikymasis gali užkirsti kelią tingėjimui, kaltų paieškai, neadekvačiam savęs įsivertinimui ir atsakomybės už savo veiksmus vengimui.

J. Pukelienė nesutinka su nuomone, kad mokytojas dirba tik pusę dienos, nes tai tik trečdalis to, ką daro mokytojas. Po pamokų vyksta pasiruošimas kitoms pamokoms, mokinių darbų taisymas ir rezultatų analizė, dokumentų analizė, pasitarimai dėl veiklos mokykloje organizavimo, o pasitarimams irgi reikia pasiruošti, juk niekas savaime nepasidaro. Be to, mokytojas nuolat mokosi pats.

J. Pukelienė įsitikinusi, kad mūsų valstybė žmonėms, kurie atlieka tokią svarbią misiją, kaip jaunosios kartos ugdymas, deja, moka per mažai – tai ir yra didžiausias stabdis jauniems žmonėms rinktis mokytojo kelią.  

Kolegoms Mokytojo dienos proga ji linki vieningumo, abipusio palaikymo ir gebėjimo konstruktyviai susitarti profesionaliai sprendžiant iškilusius iššūkius, o mokiniams – sėkmingai atrasti savo kelią ir kantriai bei atkakliai mokytis siekiant savo tikslų, o pasiekus viršūnę neužmiršti žmonių, kurie jiems padėjo.

Vyresnioji lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Ligita Visockienė Skaudvilės gimnazijoje dirba nuo 1995 m., nuo 2000 m. – direktoriaus pavaduotoja, šiuo metu dar dėsto vienuoliktokams lietuvių kalbą ir literatūrą discipliną. Pasak jos, labiausiai motyvuoja mokiniai, jų patirtis, mąstymas, jaunatviškas maksimalizmas, geras humoro jausmas, smalsumas, domėjimasis naujais dalykais. Žinoma, ir gerėjanti edukacinė aplinka, neblogas aprūpinimas mokymo priemonėmis,  šilti santykiai su mokiniais, tėvais ir kolegomis.

Paklausta, kokia turėtų būti mokykla, kad kiekvienas vaikas joje jaustųsi puikiai, ji sako:

– Mano nuomone, labai svarbu, kad mokykloje būtų geras mikroklimatas, vaikas jaustųsi svarbus, laukiamas, gerbiamas, tikima juo, patirtų kad ir nedidelę sėkmę, džiaugsmą.

L. Visockienė neigia mitą, kad mokytojų darbo diena trumpesnė. Ji nepasibaigia kartu su pamokomis. Daug laiko tenka praleisti taisant mokinių rašto, kūrybinius, projektinius, kontrolinius darbus, o kad mokytojas kokybiškai pasiruoštų pamokoms, tenka užtrukti 5–6 val. per dieną, o kartais ir dar ilgiau.

O ką ji norėtų pasakyti tiems, kurie šiuo metu svarsto, ar tapti mokytoju?

– Mokytojo darbas sunkus, reikalaujantis daug kantrybės, tačiau įdomus, kūrybiškas, mokytojas nuolat „scenoje“, bendrauja su jaunais žmonėmis, jų sėkmė išgyvenama kaip sava, bendravimas su mokiniais visada šiltas. Tiems, kurie nori darbo, paremto nuolatiniu bendravimu ir šurmuliu, siūlyčiau nebijoti ir rinktis mokytojo profesiją, – sako mokytoja.

Mokytojai ilgą laiką kovoja už atlyginimų ir darbo sąlygų gerinimą. Į klausimą, ar šiuo metu pedagogų atlyginimai pakankami, ji atsakė taip:

– Manau, kad mokytojų atlyginimai per maži. Šiemet teko lankytis Suomijoje, kurioje mokytojai uždirba nuo 3 iki 5 tūkstančių eurų, taigi skirtumas akivaizdus.

Mokiniams L. Visockienė linki planuoti ir svajoti, o kolegoms – kantrybės, energijos, didžiuotis ir tikėti tuo, ką daro, nenusiminti, kai kas nors nepavyksta, džiaugtis mažais dalykais, nedidelėmis sėkmėmis, nebijoti keistis.

Šeštus metus „Šaltinio“ progimnazijoje katalikų tikybos mokanti vyresnioji mokytoja Alina Gailiuvienė, paklausta, kas ją labiausiai motyvuoja darbe, sako esanti laiminga, kad turi galimybę dirbti su jaunais žmonėmis:

– Džiugu, kad galiu prisidėti prie jų augimo, kartu su jais augu, tobulėju ir pati. Smagu, kad buvę mokiniai nepamiršta, aplanko, susitikę gatvėje sveikinasi, nusišypso ir užkalbina. Tai ir yra didžiausia motyvacija šiame darbe. 

Anot jos, gerai, kad į mokyklos gyvenimą vis labiau yra įtraukiami tėvai. Svarbu, kad visi atsakingai vykdytų pareigas, nes tiek tėvai, tiek mokytojai vaikams linki kuo geriausių rezultatų. Visomis atsakomybėmis reikia dalintis, nes kartais už tai, kad vaikas kažko neišmoko, kaltas lieka mokytojas.

– Svarbu ir pats  mokymosi procesas. Jis turėtų teikti mokiniams pasitenkinimą. Mokymasis ir mokymas turėtų būti paremtas diskusija, dialogu ir tyrinėjimu. Mokytojas pamokoje, užuot pats „transliavęs“ žinias mokiniui, turėtų kalbėtis, tartis ir diskutuoti – taip mokiniai mokosi atsakomybės, gebėjimo bendrauti ir bendradarbiauti, tolerancijos kito nuomonei.

A. Gailiuvienė pripažįsta, kad būti mokytoju būtinas pašaukimas, o tapus juo mokykla tampa ne tik darbu, o antraisiais namais. Dirbdamas mokykloje privalai jausti vidinį pasitenkinimą. Jeigu netiki tuo, ką darai, bus labai sunku. 

Savo mokiniams ji linki tolerancijos ir supratimo, mokymosi motyvacijos ir atradimo džiaugsmo, o kolegoms – didžiulės kantrybės.

Nuotrauka
a
Įkelta:
prieš 1 valanda
Antroje savaitės pusėje išsilaikys šilti orai, tačiau danguje vis dažniau pasirodys lietaus debesys, numatomas smarkokas vėjas. Gaivesnius orus atneš kitos savaitės pradžia.
Nuotrauka
Jovarai
Įkelta:
prieš 3 valandas
Kūrenimo sezonu jovariškius dusinantis smogas, regis, ir toliau vargins. Noras gyventi ekologiškiau ir įsirengti dujinį šildymą taip paprastai neįgyvendinamas – bendruomenės nariai turi patys susimokėti už trasos atvedimą, o preliminari 10 tūkst. eurų suma ne kiekvienam „įkandama“. Nors rajono valdžia pritaria gyventojų iniciatyvai šildytis ekologiškiau, teigiama, kad dujos – jau  praeities kuras. 
Nuotrauka
Sodra
Įkelta:
prieš 21 valanda
„Sodros“ informacijos centre prijungta 10 papildomų telefono linijų – tikimasi, kad tai sutrumpins klientų laukimo laiką. Jei kreipiatės telefonu, geriausia rinktis ne piko valandas – pataria specialistai. Vykstantiems į klientų aptarnavimo skyrius vis dar būtina išankstinė registracija – tai padeda užtikrinti gyventojų ir darbuotojų saugumą, valdyti srautus.
Nuotrauka
Skaudvilės tvenkinys
Įkelta:
2021-07-27
Liepos viduryje Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Klaipėdos skyriaus specialistams ištyrus Jūros upės, Draudenių ežero, Balskų, Keramikos, Skaudvilės tvenkinių vandenį pastarajame žarninių enterokokų skaičius viršija Lietuvos higienos normoje nustatytą dydį. Pakartotinis tyrimas parodė – maudytis ten saugu.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-27
„Sodra“ išsiuntė priminimus daugiau nei 300 tūkstančių savarankiškai dirbančių gyventojų, kuriems, pasibaigus karantinui, vėl atsirado prievolė kas mėnesį mokėti privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas. Sumokėję įmokas iki paskutinės einamojo mėnesio dienos, jie ir toliau galės nemokamai naudotis sveikatos priežiūros paslaugomis.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-26
Paaiškėjo, kas vadovaus naujai už verslo, turizmo plėtros skatinimą regione atsakingai VšĮ „Žaliasis regionas“. Tauragės rajono savivaldybės patalpose įsikursiančios viešosios įstaigos vadove tapo jurbarkietė Gaiva Mačiulaitienė – Jurbarko turizmo ir verslo informacijos centro (TVIC) direktorė.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-26
Pirmadienį iki 15 val. Tauragėje lankosi Nacionalinis kraujo centras. Gyventojai kviečiami dovanoti kraujo.
Nuotrauka
savivaldybė
Įkelta:
2021-07-23
Tauragės rajono savivaldybės administracija informuoja, kad gyventojų priimamasis du kartus per savaitę dirbs ilgesnėmis darbo valandomis, antradieniais nuo 7.00-17.00 val., o trečiadieniais nuo 8.00-18.00 val. Kitomis darbo dienomis dirbs įprastai nuo 8.00 iki 17.00 val.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-23
Bijodami, kad reikės susimokėti, kai kurie žmonės atliekas veža ne į sąvartynus ar atliekų surinkimo aikšteles, o tiesiog į mišką ir taip teršia gamtą. Kai kurie jų sučiumpami, skiriamos baudos.  Ne visi žino, kad kai kurias atliekas galima pristatyti nemokamai. UAB Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro atliekų tvarkymo priežiūros vyr. specialistė Kristina Majienė „Tauragės žinioms“ sakė, kad kiekvienam gyventojui yra numatytas kiekis atliekų, kurias jis gali pristatyti nemokamai. Sudarytas ir nemokamai pristatomų atliekų sąrašas.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-23
Policija praneša apie antradienį iš kiemo Pilėnų gatvėje pavogtą betono pjaustyklę ,,K770“.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-22
Kūrenimo sezonu jovariškius dusinantis smogas, regis, ir toliau vargins. Noro įsirengti dujinį šildymą ir gyventi ekologiškiau taip paprastai įgyvendinti, atrodo, nepavyks. Su kokiais sunkumais susiduria prie dujotiekio savo namus prijungti svajojantys jovariškiai, kuo galėtų padėti savivaldybė ir ką apie tai mano rajono meras? Skaitykite „Tauragės žinių“ vedamajame.
Nuotrauka
Joniškės sodai
Įkelta:
2021-07-21
Joniškės soduose prie atliekų aikštelės įrengtos vaizdo stebėjimo kameros. Tikimasi, kad tai padės drausminti šioje vietoje neleistomis atliekomis atsikratančius asmenis.