UAB Tauragės šilumos tinklų l. e. p. direktoriaus Audriaus Arcišausko teigimu, vasarą investavusi į biokuro atsargas ir sukaupusi žaliavos rezervą, žiemą bendrovė gali pasidžiaugti gaminanti šilumą, kuri yra viena pigiausių Lietuvoje. Bendrovės tikslas – ir toliau išlaikyti kainą stabilią ir išlikti penketuke tarp didžiųjų Lietuvos šilumos tiekėjų ir ateinantį 2019– 2020 metų šildymo sezoną. A. Arcišausko teigimu, išlaikyti žemą kainą vasaros sezono metu vartotojams sudėtinga dėl nestabilios biokuro kainos ir konkurencijos su didžiųjų Lietuvos miestų šilumos tiekėjais – jų vasaros gamyba siekia UAB Tauragės šilumos tinklų visą metinę gamybą, įmonė yra priklausoma nuo vartotojui patiektos šilumos.
Iš ko susideda šilumos kaina?
Tai šilumos tiekimo bendrovėms nustatyta šilumos vienos kilovatvalandės kaina (ct/kWh). Šilumos kainas šilumos tiekimo įmonėms, vadovaudamasi Šilumos kainų nustatymo metodika, nustato Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba (VERT), kainos yra perskaičiuojamos kiekvieną mėnesį, įvertinus kuro kainos ir perkamos šilumos kainų pasikeitimą (žr. www.regula.lt). Šilumos kainų dydį labiausiai lemia šilumos gamybai naudojamo kuro kainos. Pagal VERT tinklapyje pateiktą informaciją vidutinė centralizuotai tiekiamos šilumos kaina liepos mėn. yra 4,23 ct/kWh(be PVM) ir, palyginus su birželio mėn., mažėja 3,20 proc. Permetus (nuo 2018 m. liepos mėn. iki 2019 m. liepos mėn.) vidutinė šilumos kaina sumažėjo 4,51proc. Į 2019 m. liepos mėn. šilumos kainas įskaičiuota vidutinė2019 m. gegužės mėn. biokuro (žaliavos kartu su transportavimu) kaina – 123,62 Eur/tne yra 10,81 proc. mažesnė nei į birželio mėn. šilumos kainas įskaičiuota vidutinė 2019 m. balandžio mėn. biokuro kaina (138,61 Eur/tne). Lentelėje pateikiame šilumos kainos dinamiką Lietuvoje nuo 2012 m. iki 2019 m. Bendrovės vadovo teigimu,2019 m. bendrovės strategijoje numatyta, kad biokuras, kurio reikalingas kiekis 6000 tne, įsigyjamas vasarą ateinančiam šildymo sezonui, kai kaina mažesnė, šiuo atveju 136 Eur/tne, lyginant su praėjusiai metais (143 Eur/tne). Preliminariais skaičiavimais, kaina turėtų išlikti stabili– apie 5,45–5,78 Eur/kWh, lyginant su praėjusiais metais, šildymo sezono metu 1 proc. didesnė. Bendrovės strategijoje numatyta, kad šilumos kaina šildymo sezono metu būtų stabili, kai šilumos gamybos kiekis yra didžiausias 87 proc. 2018metų vasarą 2018/2019 metams pirkto biokuro kaina 143 Eur/tne, jau šiais metais sukontraktuota 6 eurais pigiau. Rinkoje 2018/2019 metų šildymo sezono metu biokuro kaina buvo 195–230 Eur/tne. Šiais metais bendrovių sukontraktuoti kiekiai pusmetiniai, ketvirtiniai, mėnesiniai 2019–2020 metų šildymo sezonui yra 155–160 Eur/tne. Kadangi vasaros sezono metu tarp Lietuvos šilumos tiekėjų buvome pagal kaina 17-ti, tai lėmė miškų aukciono kainą20 Eur/m3, ir sudaryti kontraktai nuo 120 Eur/tne iki 130 Eur/t ne vasariniai kas savaitę. Didieji šilumos tiekėjai sudaro daugiau kaip trečdalį Lietuvos šilumos rinkos, tad bendrai skaičiuojant atrodys, kad Lietuvoje gerokai sumažėjo šilumos kainos, tačiau didelių kainų įkaitais liks mažesni miestai, tokie kaip Tauragė, kurie priklausomi nuo biokuro kainos. Palyginimui pateikiame VERT tinklapyje skelbiamą informaciją apie šilumos kainas 2019 m. sausio mėnesį (šildymo sezono metu) ir 2019 m. liepos mėnesį (vasaros sezono metu).
Biokuro įsigijimo strategija
Biokuro biržos UAB „Baltpool“ duomenimis, dėl šiltesnio rudens ir žiemos 2018/2019 m. šildymo sezoną buvo nupirkta 8 proc. mažiau biokuro nei pernai ir užpernai atitinkamu laikotarpiu (272 tūkst. tne). Šį periodą sudarius daugiau ilgalaikių sutarčių, atitinkamai 31 proc. mažėjo sandorių skaičius iki 2822 sandorių. Rudenį pabrangus biokurui, šilumos tiekimo įmonės patyrė didelį spaudimą apsispręsti, ar sudaryti ilgalaikio tiekimo sandorius baiminantis žiemą istoriškai augančių biokuro kainų, ar pasitikėti rinkos likvidumu ir žiemos sezoną pradėti be ilgalaikių tiekimo sutarčių. Galiausiai išlošė tie šilumos gamintojai, kurie neturėjo suformuoto biokuro tiekimo vien ilgalaikiais sandoriais 2018/2019 m. šildymo sezonui bei pasirinko mišrią pirkimo strategiją. UAB „Baltpool“ duomenimis, bendra ateinančio šildymo sezono svertinė tiekimo kaina – 158,91 Eur/ tne, 24 proc. mažesnė nei buvo susiformavusi šiemet per visą 2018/2019 m. žiemos sezoną. Šiemet, net neprasidėjus vasarai, pirkėjai suskubo ir įsigijo maždaug 25 proc. ateinančiai žiemai reikalingo kuro, o kai kurie regionai užsitikrino jau per 70 proc. reikiamo kiekio.– Lieka tikėtis, jog atpigęs biokuras ir palankiai sudaryti ilgalaikiai tiekimo kontraktai atitinkamai paveiks ir šildymo kainas ateinantį šildymo sezoną, šoktelėjusias šiais metais, teigia bendrovės vadovas.
Investicijos į atsinaujinančių energijos išteklių naudojimą
Bendrovė pasinaudojo specialia ES lėšomis iš dalies finansuojama priemone ir skirta parama biokuro katilinėms statyti, buvo investuota į 8 MW modernų biokuro katilą, perskaičiavimas kuro struktūrai bus vykdomas kitais metais kg ne/MWh mažės 2 proc., perskaičiavimas kuro struktūros vykdomas kas 3–5 metus, pagal VERT teisės aktus, bendrovėje kas 4 metus. Seni vamzdynai taip pat keičiami pasinaudojant ES parama, ši priemonė yra ypač aktyvi ir turinti didelį finansavimo poreikį, nes investicijos į centralizuoto šilumos tiekimo vamzdynus labai didelės, tačiau būtinos, nes jų atsiperkamumo laikotarpis ilgas, o šilumos tiekimo įmonių galimybės jas finansuoti yra ribotos. Investicijos į vamzdynų modernizavimą ir plėtrą sukuria didžiulę socialinę-ekonominę netiesioginę naudą dėl oro taršos, dėl šios priežasties į šilumos kainą įtraukiamos mažesnės sąnaudos, todėl kaina galutiniam šilumos vartotojui, jei ir nemažėja, tai bent nedidėja. Taip prisidedama ne tik prie šilumos kainos sumažinimo, bet ir prie aplinkos apsaugos ir efektyvaus šilumos tiekimo. Pasak bendrovės vadovo, dabar yra tinkamiausias laikas ir gerokai daugiau galimybių pasirūpinti pastatų renovacija ir jų šildymo sistemų (šilumos punktų)modernizavimu, kas dar labiau įtakotų šilumos vartojimo efektyvumą ir mažesnes šilumos kainas Tauragėje.
Užs. Nr. 96