Tauragės krašto bandonininkams – garbingas statusas
Įkelta:
2019-03-22
Nuotrauka
,
Nuotrauka

Muzikavimas bandonija Tauragės krašte yra unikalus reiškinys, ir nuo šiol tai pripažinta oficialiai – jis įtrauktas į nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Projektą teikusiai ir didelį darbą nuveikusiai Tauragės kultūros centro kultūrinių renginių organizatorei, etnografei Salvinijai Žemaitienei iškilmingai įteiktas tai įrodantis sertifikatas. Ką sugeba, pademonstravo ir patys Tauragės krašto bandonininkai.

Tam, kad paveldas išliktų ateities kartoms, stiprėtų jo sklaida, svarba, būtų užtikrinta visokeriopa apsauga, Lietuva pasitelkė tarptautinį instrumentą – 2004 m. priėmė UNESCO Nematerialaus kultūros paveldo apsaugos konvenciją. Ja vadovaujantis kuriamas visuomenei atviras ir reikšmingas nacionalinis Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadas, kuriame – žmonių per amžius sukaupti įgūdžiai, žinios, susiformavusios tradicijos.

Kovo 15-ąją iškilmingoje ceremonijoje Vilniaus rotušėje pristatytos devynios 2018 metais į nacionalinį sąvadą įrašytos nematerialaus kultūros paveldo vertybės ir įteikti sertifikatai jų saugotojams bei paraiškų teikėjams. Tradicinės kultūros puoselėtojus sveikino Lietuvos Respublikos kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas, įrašymą į sąvadą liudijančius sertifikatus teikė iškilūs Lietuvos visuomenės, kultūros, sporto veikėjai. Ceremoniją LRT plius televizija rodė tiesiogiai.

2017 m. buvo patvirtintos pirmosios dešimt Lietuvos Nematerialaus kultūros paveldo sąvado vertybių. Šiuo įrašymu Sąvadą papildė dar devynios tradicijos: lietuviškos ristynės, tarptautinis folkloro festivalis „Skamba skamba kankliai“ Vilniuje, verbų rišimo tradicija Vilniaus krašte, visaginiečių totorių pavasario ūkio darbų pabaigtuvių šventė „Sabantujus“, Skudutiškio (Molėtų r.) šventvietės lankymas, Biržų krašto sutartinių atlikimas, Šiaurės rytų aukštaičių muzikavimas Peterburgo armonika ir užlietų Kauno rajono kaimų dainavimo tradicija, tarp jų – ir muzikavimas bandonijomis Tauragės krašte.

Tauragiškiams apdovanojimą ir sertifikatą įteikė tauragiškis, operos solistas Liudas Mikalauskas. Nuoširdžiai padėkota projekto rengėjams (Tauragės Kultūros centro specialistei S. Žemaitienei), kartu su bandonininkais koncerte grojusiam Albinui Batavičiui, muzikantams virtuozams iš Lomių krašto, sambūrio įkūrėjams, vadovams ir kitiems žmonėms, puoselėjantiems šią tradiciją mūsų krašte.

Ypatingą muzikavimą bandonijomis, kai tempiant ir glaudžiant instrumento dumples tuo pačiu mygtuku išgaunami skirtingo aukščio garsai, tad galima muzikuoti įvairiomis tonacijomis, pademonstravo Tauragės krašto muzikantai.

Tauragės krašto bandoniją žemaitiška dūnininkų tarme pristatė pagramantiškė Birutė Normantienė. Pasak jos, prieš daugiau kaip 100 metų iš prūsų pusės per rubežių bandonijas atsivežė turtingesni ūkininkai.

– Ir kaip prigijo, taip prigijo, mat ir instrumento balsas gražus, ir visokias melodijas su įmantriais papuošimais muzikantai galėjo skirtingomis rankomis išgroti. Tai ir grojo – po vieną, ansambliais, su smuikeliais, būgnu, klarnetu, jei bus lėkštės, tai visa veselia! Visokiomis progomis grojo, gal tik per pagrabą ne, o taip tai visada. Populiarios buvo šeimų kapelijos. Va, ir mūsų Ona Jakienė – muzikalumą iš tėvelio paveldėjo, pati penkerių būdama išmoko groti, vėliau ir savo sūnus išmokino, – gražiai žemaitiškai porino ji.

O Ona Jakienė  prisiminė, kaip ji nusipirko savo pirmąją bandoniją:

– Kai sutikau savo žmogų, tai nieko neturėjom, basi buvom. Ale einam ir matom parduotuvės lange bandoniją... Tai už paskutinius pinigus nusipirkom tą instrumentą... Esu labai laiminga, kad moku groti bandonija.

Albinas Batavičius, iš Devynakių kaimo (Lomių apyl.) kilęs vienas žinomiausių Lietuvos bandonininkų, padėjęs tauragiškiams pristatyti bandoniją, teigė groti išmokęs iš Petro, Algio Ramanauskio tėvuko. Kiek jis gražių kūrinių grodavo! Iš jo išmokau ir Ramanauskio valsą, ir polkikę ir dar tokią smagią su pridainavimu: „Spyrė dūrė, kuprą statė, susirietęs kaip gyvatė!“

Batavičius su Tauragės kultūros centro bandonininkų ansambliu dar ir sugrojo smagią „Žemaitišką polką“.

Nuotrauka

Paraišką, kad unikalus muzikavimas bandonijomis Tauragės krašte būtų įtrauktas į nacionalinį sąvadą, teikė Kultūros centro darbuotoja Salvinija Žemaitienė. Pasak jos, unikalus vokiečių sukonstruotas instrumentas bandonija į Lietuvą atkeliavo XIX a. viduryje ir pirmiausiai paplito Tauragės krašte. Jau prieš šimtmetį Pietų Žemaitijos kaimuose buvo žmonių, grojančių bandonija vestuvėse, vakaruškose, gegužinėse. Muzikantai mėgo fabrikines ir meistrų darbo dvibalses, tribalses arba keturbalses bandonijas. Tauragės krašte populiariausios buvo  „Arnold“ firmos bandonijos, vėliau jas pradėjo gaminti ir vietiniai meistrai.

– Tauragės krašte yra susiformavęs vienas svarbiausių pietų žemaičių grojimo bandonija tradicijos židinių. Čia vis dar gyva šimtametė muzikavimo praktika, perduodama iš kartos į kartą šeimose, vieno muzikanto kitam, puoselėjama pavieniui ir kolektyvuose. Tauragės rajono, apylinkių ir kaimų griežėjams būdingas turtingas repertuaras, gera technika ir išraiškingas muzikavimas, gebėjimas improvizuoti. Grojimo stiliaus bruožus paveldėjo ir šiandien demonstruoja tradiciją perėmę muzikantai. Mūsų krašte griežiama solo ir duetu, kaimo kapelose, nuo 1998 m. gyvuojančiame ansamblyje „Velnio tuzinas“, šiuo metu – bandonininkų ansamblyje (vadovas Arūnas Rakevičius) – pasakoja ji.

Geriausias pavyzdys, kad muzikavimo tradicija yra perduodama iš kartos į kartą – tai Onos Jakienės šeima. Ona kilusi iš Treinosios kaimo (Lomių apyl.) dar ir dabar tebegyvena garsi bandonininkė Ona Jakienė, jos sūnus Juozas. Ona išmoko groti iš savo tėvelio, o pati muzikavimo bandonija vingrybių išmokė savo sūnų.

Vis dėlto muzikavimo bandonija tradicija labiau plėtoja vyresnės kartos muzikantai, o jų gretos vis nyksta. Ateityje bus siekiama pritraukti jaunus žmones domėtis šiuo instrumentu ir tęsti unikalias Tauragės krašto muzikavimo tradicijas. Populiarindamas muzikavimą bandonija, Tauragės kultūros centras vis dažniau į organizuojamus renginius bei šventes stengiasi įtraukia bandonininkus. Šiemet Tauragės rajono kultūros centras planuoja įgyvendinti projektą „Tauragės krašto bandonija“, kuris  padės aktualizuoti muzikavimo bandonija tradicijos Tauragės rajone svarbą, išsaugojimo būtinybę, sklaidos galimybes.

Taigi dabar sąvade įrašytos jau 22 vertybės, įskaitant 10 įrašytų 2017 m. ir tris jau esančias UNESCO Reprezentatyviajame nematerialaus kultūros paveldo sąraše – kryždirbystę ir kryžių simboliką Lietuvoje, lietuvių polifonines dainas sutartines, Dainų ir šokių švenčių tradiciją Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje.

Sąvado valdytojas Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir tvarkytojas Lietuvos nacionalinis kultūros centras paraiškų teikimą sąvadui skelbs kiekvienais metais, tad savo tradicijas saugančios ir tęsiančios bendruomenės turės galimybę jas išryškinti ir parodyti kitiems.

 

Nuotrauka
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
prieš 10 minučių
Birželio 11-ąją su UAB „Patikimas turtas“ savivaldybės administracija pasirašė sutartį dėl naujų lauko treniruoklių įsigijimo ir jų montavimo Kartų parke (Moksleivių alėjoje). Prie Zumpės tvenkinio bus įrengta 400 kv. metrų ploto treniruoklių aikštelė, kurią sudarys dešimt įvairių treniruoklių, skirtų skirtingoms kūno dalims treniruoti. 
Nuotrauka
geles
Autorės nuotraukos
Įkelta:
2021-06-11
Tauragiškių ir miesto svečių akis džiugina tūkstančiai įvairiaspalvių žiedų. Gėlynų zonos nelieka nepastebėtos, o kai kur jos tampa patrauklia lokacija fotografijoms, ypač – asmenukėms. Dabar pavasarines gėles jau keičia vasarinės – pelargonijos, šalavijai, serenčiai. 
Nuotrauka
Tauragės savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2021-06-11
Dvi savaites trukusio balsavimo metu Tauragės rajono gyventojai rinko iniciatyvas, skirtas gyvenamajai aplinkai ir viešajai infrastruktūrai gerinti ir kurti. Trijose kategorijose pateikta keturiolika projektų.  Daugiausia gyventojų palaikymo sulaukė projektai „Stragutės pastogė“, „Judėk lengviau, gyvenk smagiau“ ir „Pikniko parkas“.
Nuotrauka
„Šaltinio“ progimnazijos nuotrauka
Įkelta:
2021-06-11
„Šaltinio“ progimnazijoje mokiniai valgykloje jau gali atsiskaityti ne grynaisiais pinigais, o elektroniniu mokinio pažymėjimu (EMP), kuris atstoja banko kortelę. Tiesa, visiškai išbandyti šios naujovės dėl karantino nepavyks, bet pradžia padaryta. 
Nuotrauka
anon
Įkelta:
2021-06-10
Birželio 14-ąją, Gedulo ir vilties dieną, prisimename tuos, kurie ne savo valia namus paliko gyvuliniuose vagonuose, o daugelis tolimame svetimame krašte atgulė ir amžinojo poilsio. Vis dėlto lietuviai, labai gerbiantys savo išėjusius artimuosius, laikė savo pareiga palaidoti juos tėvynėje. Šiame numeryje – dvi istorijos apie tai, kaip mirusių artimųjų palaikai iš Sibiro grįžo į tėvynę. 
Nuotrauka
orai
Simonos Valinčiūtės nuotrauka
Įkelta:
2021-06-10
Vasaros startas tikrai negaili karščiu alsuojančių dienų. Visgi, artimiausiomis paromis danguje vis dažniau pasirodys lietumi nešini debesys, o savaitės pabaigoje šiek tiek atslūgs ir pats karštis.
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-06-10
Dalis moksleivių beveik baigė mokslo metus, abiturientams prasidėjo egzaminų sesija. Tiesa, ilsėsis ne visi – kai kurie ieškos sezoninio darbo: tai naudinga gyvenimo aprašymui, patirčiai, o svarbiausia – tai proga užsidirbti. Viešojoje erdvėje  darbo ieškančių jaunuolių skelbimų gausu, bet Užimtumo tarnyboje Tauragės regione registruota tik 13 darbo pasiūlymų moksleiviams. O yra ir tokių darbdavių, kurie gali nepatyrusiais jaunuoliais pasinaudoti. 
Nuotrauka
fuxai
Įkelta:
2021-06-09
Norintys siekti aukštojo mokslo arba ketinantys įgyti profesiją jau gali teikti prašymus. Priimami jie internetu – bendrojo priėmimo sistemoje www.lamabpo.lt. Tauragėje studentams, mokiniams duris atveria Kauno kolegijos Tauragės skyrius ir Tauragės profesinio rengimo centras.
Nuotrauka
technika
Įkelta:
2021-06-07
Kartu su vasara nuo birželio 1 d. startavo aplinkosauginis projektas „Mes rūšiuojam. Vasara“, kuris aktyviai kvies Lietuvos bendruomenes rūšiuoti atliekas, rinkti taškus ir laimėti projekto rėmėjų prizus. Projekto metu, su bendruomene sutartu laiku ir sutartoje vietoje atliekos bus surenkamos buitinės elektronikos, nešiojamųjų baterijų ir akumuliatorių atliekos.
Nuotrauka
fontanas
Įkelta:
2021-06-04
Šiandien krantinėje prie Jūros upės po ilgos pertraukos vėl veikia fontanas-skulptūra „Gyvybės medis“. Tiesa, šiek tiek atsinaujinęs – tautodailininko Stepono Juškos skulptūrą papildė kalvio Kęstučio Plyskaičio kaltos kompozicijos.
Nuotrauka
rec
Įkelta:
2021-06-04
Persirgę, gavę neigiamą COVID-19 testo rezultatą arba pasiskiepiję gyventojai jau gali naudotis vadinamuoju Galimybių pasu, suteikiančiu galimybę, pavyzdžiui, lankytis renginiuose ar kavinių viduje, sporto klubuose ir baseinuose. Tiesa, pasakyti, kiek tauragiškių jau turi Galimybių pasą, šį dokumentą išduodantis Registrų centras negali.
Nuotrauka
la cafe
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2021-06-04
Terasos „ant bangos“! Ši mada, ypač išpopuliarėjusi karantino laikotarpiu, neaplenkė ir Pilies aikštės. Jau kelerius metus čia veikianti lauko kavinė „La cafe“ šiomis dienomis irgi pakvies į terasą – čia bus galima ir atsigaivinti, ir užkąsti.
Nuotrauka
Darželiai
Įkelta:
2021-06-04
Praėjusią savaitę vaikų darželiai-lopšeliai išlydėjo vyriausius savo įstaigų ikimokyklinukus. Švenčių pasiilgusiai, kaip dabar sakoma, pandeminei vaikų kartai pramogų netrūko: kai kurių grupių tėveliai samdė animatorius, nuomojo pripučiamus batutus.  
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2021-06-03
Moksleiviams jau prasideda vasaros atostogos, tiesa, ilsėsis ne visi – kai kurie ieškos sezoninio darbo. Apie tai, su kokiais sunkumais susiduria užsidirbti norintys jaunuoliai, kokie iššūkiai jų laukia ir kokie reikalavimai keliami nepilnamečius įdarbinančioms įmonėms – „Tauragės žinių“ vedamajame.
Nuotrauka
gyventojų priėmimas
Įkelta:
2021-06-03
Švelninat šalyje paskelbto karantino sąlygas klientų aptarnavimui tiesioginiu būdu duris atvėrė Tauragės rajono savivaldybė ir „Sodros“ skyrius. Valstybinės mokesčių inspekcijos ir Užimtumo tarnybos padaliniai Tauragėje klientus priims nuo liepos 1-osios.
Nuotrauka
konkursas
Įkelta:
2021-06-02
Prasidėjęs vasaros sezonas kviečia keliauti, atrasti ir pažinti. Tauragės turizmo informacijos centras skelbia konkursą vasaros sezono atidarymui, kurio metu galima vienu šūviu nušauti du zuikius: ir sužinoti apie savo miestą daug įdomaus, ir laimėti puikių prizų.
Nuotrauka
Lietuvos paštas
Įkelta:
2021-06-02
Nuo liepos 1 d. visoje Europos Sąjungoje (ES) įsigalios naujos siuntimo iš trečiųjų šalių taisyklės – nuo šios datos pridėtinės vertės mokesčiu (PVM) bus apmokestintos visos į ES atvykstančios siuntos, įskaitant ir mažos vertės (iki 22 eurų), kurioms šiuo metu taikoma importo lengvata. Iki pokyčių likus mėnesiui Lietuvos paštas primena, kaip veiks nauja tvarka, kokie bus taikomi mokesčiai bei kitą svarbią informaciją, kuri aktuali laukiant siuntų iš ne ES šalių, pvz. Kinijos, Jungtinės Karalystės, Šveicarijos, JAV  ir kt. Bendrovė atkreipia dėmesį, kad net ir prekėms iš el. parduotuvių už ES ribų, užsakytoms dar iki liepos mėn., nauja apmokestinimo ir deklaravimo tvarka bus taikoma, jei jos pasieks Lietuvos paštą po liepos 1 d.
Nuotrauka
STEam
Įkelta:
2021-06-02
Rajono politikai tarybos posėdyje patvirtino nuo rugsėjo veiklą „Aušros“ progimnazijos patalpose turėsiančio pradėti STEAM – gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos ir matematikos tyrimų ir eksperimentinės veiklos atviros prieigos centro – pareigybių sąrašą. O pati STEAM kūrimo idėja gimė ir pradėta įgyvendinti praėjusios kadencijos vyriausybės švietimo ministrės. Į iki rugsėjo 1-osios planuojamą atidaryti centrą šiuo metu intensyviai vežami baldai, įranga ir kitos priemonės.