Tauragės krašto bandonininkams – garbingas statusas
Įkelta:
2019-03-22
Nuotrauka
,
Nuotrauka

Muzikavimas bandonija Tauragės krašte yra unikalus reiškinys, ir nuo šiol tai pripažinta oficialiai – jis įtrauktas į nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Projektą teikusiai ir didelį darbą nuveikusiai Tauragės kultūros centro kultūrinių renginių organizatorei, etnografei Salvinijai Žemaitienei iškilmingai įteiktas tai įrodantis sertifikatas. Ką sugeba, pademonstravo ir patys Tauragės krašto bandonininkai.

Tam, kad paveldas išliktų ateities kartoms, stiprėtų jo sklaida, svarba, būtų užtikrinta visokeriopa apsauga, Lietuva pasitelkė tarptautinį instrumentą – 2004 m. priėmė UNESCO Nematerialaus kultūros paveldo apsaugos konvenciją. Ja vadovaujantis kuriamas visuomenei atviras ir reikšmingas nacionalinis Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadas, kuriame – žmonių per amžius sukaupti įgūdžiai, žinios, susiformavusios tradicijos.

Kovo 15-ąją iškilmingoje ceremonijoje Vilniaus rotušėje pristatytos devynios 2018 metais į nacionalinį sąvadą įrašytos nematerialaus kultūros paveldo vertybės ir įteikti sertifikatai jų saugotojams bei paraiškų teikėjams. Tradicinės kultūros puoselėtojus sveikino Lietuvos Respublikos kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas, įrašymą į sąvadą liudijančius sertifikatus teikė iškilūs Lietuvos visuomenės, kultūros, sporto veikėjai. Ceremoniją LRT plius televizija rodė tiesiogiai.

2017 m. buvo patvirtintos pirmosios dešimt Lietuvos Nematerialaus kultūros paveldo sąvado vertybių. Šiuo įrašymu Sąvadą papildė dar devynios tradicijos: lietuviškos ristynės, tarptautinis folkloro festivalis „Skamba skamba kankliai“ Vilniuje, verbų rišimo tradicija Vilniaus krašte, visaginiečių totorių pavasario ūkio darbų pabaigtuvių šventė „Sabantujus“, Skudutiškio (Molėtų r.) šventvietės lankymas, Biržų krašto sutartinių atlikimas, Šiaurės rytų aukštaičių muzikavimas Peterburgo armonika ir užlietų Kauno rajono kaimų dainavimo tradicija, tarp jų – ir muzikavimas bandonijomis Tauragės krašte.

Tauragiškiams apdovanojimą ir sertifikatą įteikė tauragiškis, operos solistas Liudas Mikalauskas. Nuoširdžiai padėkota projekto rengėjams (Tauragės Kultūros centro specialistei S. Žemaitienei), kartu su bandonininkais koncerte grojusiam Albinui Batavičiui, muzikantams virtuozams iš Lomių krašto, sambūrio įkūrėjams, vadovams ir kitiems žmonėms, puoselėjantiems šią tradiciją mūsų krašte.

Ypatingą muzikavimą bandonijomis, kai tempiant ir glaudžiant instrumento dumples tuo pačiu mygtuku išgaunami skirtingo aukščio garsai, tad galima muzikuoti įvairiomis tonacijomis, pademonstravo Tauragės krašto muzikantai.

Tauragės krašto bandoniją žemaitiška dūnininkų tarme pristatė pagramantiškė Birutė Normantienė. Pasak jos, prieš daugiau kaip 100 metų iš prūsų pusės per rubežių bandonijas atsivežė turtingesni ūkininkai.

– Ir kaip prigijo, taip prigijo, mat ir instrumento balsas gražus, ir visokias melodijas su įmantriais papuošimais muzikantai galėjo skirtingomis rankomis išgroti. Tai ir grojo – po vieną, ansambliais, su smuikeliais, būgnu, klarnetu, jei bus lėkštės, tai visa veselia! Visokiomis progomis grojo, gal tik per pagrabą ne, o taip tai visada. Populiarios buvo šeimų kapelijos. Va, ir mūsų Ona Jakienė – muzikalumą iš tėvelio paveldėjo, pati penkerių būdama išmoko groti, vėliau ir savo sūnus išmokino, – gražiai žemaitiškai porino ji.

O Ona Jakienė  prisiminė, kaip ji nusipirko savo pirmąją bandoniją:

– Kai sutikau savo žmogų, tai nieko neturėjom, basi buvom. Ale einam ir matom parduotuvės lange bandoniją... Tai už paskutinius pinigus nusipirkom tą instrumentą... Esu labai laiminga, kad moku groti bandonija.

Albinas Batavičius, iš Devynakių kaimo (Lomių apyl.) kilęs vienas žinomiausių Lietuvos bandonininkų, padėjęs tauragiškiams pristatyti bandoniją, teigė groti išmokęs iš Petro, Algio Ramanauskio tėvuko. Kiek jis gražių kūrinių grodavo! Iš jo išmokau ir Ramanauskio valsą, ir polkikę ir dar tokią smagią su pridainavimu: „Spyrė dūrė, kuprą statė, susirietęs kaip gyvatė!“

Batavičius su Tauragės kultūros centro bandonininkų ansambliu dar ir sugrojo smagią „Žemaitišką polką“.

Nuotrauka

Paraišką, kad unikalus muzikavimas bandonijomis Tauragės krašte būtų įtrauktas į nacionalinį sąvadą, teikė Kultūros centro darbuotoja Salvinija Žemaitienė. Pasak jos, unikalus vokiečių sukonstruotas instrumentas bandonija į Lietuvą atkeliavo XIX a. viduryje ir pirmiausiai paplito Tauragės krašte. Jau prieš šimtmetį Pietų Žemaitijos kaimuose buvo žmonių, grojančių bandonija vestuvėse, vakaruškose, gegužinėse. Muzikantai mėgo fabrikines ir meistrų darbo dvibalses, tribalses arba keturbalses bandonijas. Tauragės krašte populiariausios buvo  „Arnold“ firmos bandonijos, vėliau jas pradėjo gaminti ir vietiniai meistrai.

– Tauragės krašte yra susiformavęs vienas svarbiausių pietų žemaičių grojimo bandonija tradicijos židinių. Čia vis dar gyva šimtametė muzikavimo praktika, perduodama iš kartos į kartą šeimose, vieno muzikanto kitam, puoselėjama pavieniui ir kolektyvuose. Tauragės rajono, apylinkių ir kaimų griežėjams būdingas turtingas repertuaras, gera technika ir išraiškingas muzikavimas, gebėjimas improvizuoti. Grojimo stiliaus bruožus paveldėjo ir šiandien demonstruoja tradiciją perėmę muzikantai. Mūsų krašte griežiama solo ir duetu, kaimo kapelose, nuo 1998 m. gyvuojančiame ansamblyje „Velnio tuzinas“, šiuo metu – bandonininkų ansamblyje (vadovas Arūnas Rakevičius) – pasakoja ji.

Geriausias pavyzdys, kad muzikavimo tradicija yra perduodama iš kartos į kartą – tai Onos Jakienės šeima. Ona kilusi iš Treinosios kaimo (Lomių apyl.) dar ir dabar tebegyvena garsi bandonininkė Ona Jakienė, jos sūnus Juozas. Ona išmoko groti iš savo tėvelio, o pati muzikavimo bandonija vingrybių išmokė savo sūnų.

Vis dėlto muzikavimo bandonija tradicija labiau plėtoja vyresnės kartos muzikantai, o jų gretos vis nyksta. Ateityje bus siekiama pritraukti jaunus žmones domėtis šiuo instrumentu ir tęsti unikalias Tauragės krašto muzikavimo tradicijas. Populiarindamas muzikavimą bandonija, Tauragės kultūros centras vis dažniau į organizuojamus renginius bei šventes stengiasi įtraukia bandonininkus. Šiemet Tauragės rajono kultūros centras planuoja įgyvendinti projektą „Tauragės krašto bandonija“, kuris  padės aktualizuoti muzikavimo bandonija tradicijos Tauragės rajone svarbą, išsaugojimo būtinybę, sklaidos galimybes.

Taigi dabar sąvade įrašytos jau 22 vertybės, įskaitant 10 įrašytų 2017 m. ir tris jau esančias UNESCO Reprezentatyviajame nematerialaus kultūros paveldo sąraše – kryždirbystę ir kryžių simboliką Lietuvoje, lietuvių polifonines dainas sutartines, Dainų ir šokių švenčių tradiciją Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje.

Sąvado valdytojas Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir tvarkytojas Lietuvos nacionalinis kultūros centras paraiškų teikimą sąvadui skelbs kiekvienais metais, tad savo tradicijas saugančios ir tęsiančios bendruomenės turės galimybę jas išryškinti ir parodyti kitiems.

 

Nuotrauka
tesimas
Įkelta:
prieš 11 valandų
Artėjant Šv. Velykoms Tauragės apylinkės teismo kolektyvas prisijungė prie Tauragės Carito  2024 m. kovo 14 d. – 2024 m. kovo 22 d. organizuotos iniciatyvos „Pasidalinimo krepšelis“. Akcijos metu darbuotojai dalinosi ilgo galiojimo maisto produktais su vargstančiais. Nepamiršti buvo ir mažieji. Pasirūpinta, kad ir jie pajustų saldesnį Šv. Velykų stalą bei galėtų pasmaližiauti saldumynais.
Nuotrauka
rotary
Linos Buchlickajos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-26
Šeštadienį, Tauragėje vyko vienas svarbiausių Rotary Lithuania D1462 Apygardos renginių - Asamblėja ir Išrinktųjų prezidentų bei jų komandų mokymai. Jų tikslas uždegti, motyvuoti bendruomenę drauge kurti prasmingus pokyčius ir visapusiškai augti!
Nuotrauka
aikštynas
Įkelta:
2024-03-26
Prasidėjo dvi savaites truksiantis balsavimas už labiausiai patikusias dalyvaujamojo biudžeto idėjas, skirtas gyvenamajai aplinkai ir viešajai infrastruktūrai gerinti ir kurti. Susipažinti su projektais ir atiduoti savo balsus už labiausiai patikusias idėjas gyventojai galės iki balandžio 8 dienos, internetinėje svetainėje.
Nuotrauka
Nuotrauka
Įkelta:
2024-03-25
Kovo 29 d. penktadienį nuo 11 iki 16 valandos prie Tauragės pilies bus renkama parama Ukrainos kariams .
Nuotrauka
a
Įkelta:
2024-03-21
Žvelgdami į mums artimus senjorus – tėvus ar senelius – neretai pamirštame, kad ir jie kažkada buvo jauni, ištroškę nuotykių ir kupini svajonių, o šiandien daugelį patirtų istorijų tyliai saugoja savo prisiminimuose. Pokalbiai tarp skirtingų kartų gali leisti geriau pažinti vieni kitus bei atrasti, kad su brandaus amžiaus žmonėmis, kiekvienas iš mūsų turi daugiau bendrumų nei skirtumų.
Nuotrauka
šiluma
Įkelta:
2024-03-21
Kaip informuoja Tauragės šilumos tinklai, šilumos kaina Tauragėje kovo mėnesį išliko žemesnė už vidutinę šilumos kainą Lietuvoje. Tauragės šilumos tinklų vartotojams kovo mėnesį taikoma 6,70 ct/kWh (be PVM) kaina. 2023 metais Tauragės šilumos tinklų vartotojams kovo mėnesį taikyta 8,12 ct/kWh (be PVM) kaina, 2022 m. – 5,90 ct/kWh (be PVM).
Nuotrauka
Pratybos
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-03-20
Kaip informuoja Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaičių apygardos 3-ioji rinktinė, kovo 23–24 dienomis Sakalinės miškuose (Jūravos girininkija) planuojamos sprogdinimo darbų pratybos.
Nuotrauka
sodra
„Sodros“ nuotrauka
Įkelta:
2024-03-19
Įprastai savarankiškai dirbantys gyventojai, kurie nedirba dar ir samdomo darbo ir nėra draudžiami sveikatos draudimu valstybės lėšomis, kiekvieną mėnesį turi sumokėti minimalią privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmoką – 6,98 proc. nuo minimalios mėnesio algos (MMA). To reikia tam, kad prireikus žmonės galėtų pasinaudoti sveikatos priežiūros paslaugomis, gauti kompensuojamuosius vaistus ir kitas paslaugas.
Nuotrauka
klimato
Įkelta:
2024-03-19
Tauragės misija tapti klimatui neutraliu ir išmaniu miestu įgauna pagreitį. Praeitą savaitę, kovo 14 dieną įvyko pirmasis susitikimas su bendruomene. Renginio tikslas - supažindinti susirinkusius gyventojus, verslo ir įstaigų atstovus bei suinteresuotus asmenis su misija ir vykstančiu procesu, bei pakviesti diskusijai.
Nuotrauka
caritas
Įkelta:
2024-03-16
Kovo 15 d. Tauragėje, atidarytas Užimtumo tarnybos regioninis karjeros centras.  Taip pat atidarytos naujos socialinės dirbtuvės žmonėms su negalia – Tauragės Švč. Trejybės parapijos Carito socialinės dirbtuvės „Draugų kiemelis“. Šių visuomenei svarbių įstaigų atidaryme  dalyvavo socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė. 
Nuotrauka
Maisto bankas
Įkelta:
2024-03-14
Jau šį penktadienį ir šeštadienį visoje Lietuvoje vyks tradicinė „Maisto banko“ akcija, kurios metu daugelyje šalies parduotuvių budės savanoriai, kviesiantys stokojantiems paaukoti ilgiau negendančių maisto produktų. Šiais metais „Maisto banko“ akcija vyks 74 Lietuvos miestuose ir miesteliuose, 379 parduotuvėse, akcijoje dalyvaus 256 skirtingos nevyriausybinės organizacijos, prie „Maisto banko“ akcijos šį pavasarį jungiasi rekordinis daugiau nei 7400 savanorių būrys. Labiausiai prašoma aukoti aliejaus, taip pat mėsos ar žuvies konservų.
Nuotrauka
sodra
„Sodros“ nuotrauka
Įkelta:
2024-03-14
Daugiau nei 120 tūkstančių senatvės pensijos ir netekto darbingumo (invalidumo) pensijų gavėjų toliau dirba, o dirbdami kaupia stažą ir pensijų apskaitos vienetus. Dėl to daugumai jų pensijos kasmet padidėja. 2023 metais dirbusiems pensijų gavėjams šiemet atnaujintos pensijos pradedamos mokėti nuo kovo. Dalį gavėjų jos pasieks jau šį mėnesį, kitus – vėlesniais mėnesiais. Visos dirbančiųjų pensijų gavėjų pensijos bus perskaičiuotos iki liepos.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-03-14
Tauragės rajono savivaldybės administracija informuoja, kad 2024 m. kovo 18 d., pirmadienį, valstybinio lygio civilinės saugos kompleksinių pratybų metu vyks gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos (GPIS) patikrinimas.
Nuotrauka
vyskupai
Įkelta:
2024-03-14
2024 m. kovo 13 dieną įvyko tradicinis Telšių vyskupo Algirdo Jurevičiaus susitikimas su savivaldos vadovais – merais. Telšių vyskupijos teritorija pagal civilinį administracinį paskirstymą siejasi su penkiolikos savivaldybių administracinėmis teritorijomis. Merus į susitikimą su vyskupu atlydėjo tų vietovių dekanai arba klebonai.
Nuotrauka
masina
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-03-13
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad netrukus beveik 260 gyventojų ir 100 įmonių, dėl kurių automobilių pardavimo kainos realumo kyla klausimų, pasieks informaciniai pranešimai. Pranešimus gavę asmenys raginami įvertinti įformintą pardavimo kainą, ir jei ji neatitinka realybės – deklaracijose deklaruoti tikrąją transporto priemonių pardavimo kainą.
Nuotrauka
aplinkosauga
Įkelta:
2024-03-13
Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos parengtiems Administracinių nusižengimų kodekso ir Aplinkos apsaugos įstatymo pakeitimams, kuriais siūloma baudas diferencijuoti pagal pažeidimo mastą, daromą neigiamą poveikį aplinkai, griežtinti baudas fiziniams asmenims ir nustatyti atsakomybę juridiniams asmenims už pažeidimus gyvosios gamtos srityje, ūkinės ir kitos veiklos vykdymą nesilaikant aplinkosauginių reikalavimų.