Sugrįžęs iš emigracijos: „pinigai ten ant medžių neauga“
Įkelta:
2018-08-20
Nuotrauka
Aprašymas

Verslą įkūręs tauragiškis ketina įsitvirtinti automobilių ir mikroautobusų nuomos rinkoje

,
Nuotrauka
Aprašymas

Anot tauragiškio, Bergene jis gyveno komfortiškai, bet nugalėjo gimto krašto ilgesys

 

,
Nuotrauka

Septynerius metus Bergene  praleidęs tauragiškis Paulius Skarbalius grįžęs į Tauragę ėmėsi verslo. Vyras teigė, jog į Norvegiją vyko užsidirbti pinigų, o susikrovęs kapitalą, grįžo į gimtąjį miestą. „Aš visada buvau patriotiškas, nemėgau tų, kurie „važiuoja“ ant Lietuvos. Gal todėl, kad labai traukia tėvynė, be to, norėjau nuosavo verslo,“ – teigė trisdešimtmetis. Kartu su žmona jie įkūrė automobilių nuomos verslą, kuris orientuotas į iš užsienio grįžtančius lietuvaičius.

Norvegijos kainos

Studijas Aleksandro Stulginskio (buvusiame Žemės ūkio, – red. past.) universitete baigęs tauragiškis P. Skarbalius nė nedvejojo dėl savo ateities planų užsienyje. Vyras pripažino, kad 2011 metais į Norvegiją išvyko planuodamas užsidirbti pinigų ir grįžti į tėvynę.

Miškininkystės specialybę įgijusiam vyrui svetur teko imtis kiek kitokio profilio darbo. Vos apšilęs kojas antrame pagal dydį Norvegijos mieste Bergene, Paulius pradėjo dirbti CNC tekinimo staklių programuotoju. Jo atstovaujama kompanija gamino detales „Rolls Royce“ prekės ženklui. Tiesa, po 2014-aisiais prasidėjusios naftos krizės, įmonė bankrutavo. Tauragiškis susirado darbą dėvėtų baldų salone ir, kaip pats tikina, gyveno tikrų tikriausioje komforto zonoje.

Nors Norvegija viena brangiausių valstybių pasaulyje, ten išgyventi P. Skarbaliui ir jo šeimai sekėsi puikiai. Tiesa, vyras pripažino, kad pinigai Bergene ant medžių neauga, o kainos kyla gerokai dažniau nei Lietuvoje.

– Kainos ten kyla dar labiau nei atlyginimai. Ateini po naujųjų metų į kino teatrą, o ten bilietas pabrangęs 10 kronų. Maisto kainos, apskritai, 3–4 kartus didesnės, litras benzino apie 1,7 Eur. Na gal tik lašiša panašiai, kaip Lietuvoje, bet visi supranta, kad Norvegija – didžiausia jos eksportuotoja pasaulyje. Neverta net kalbėti apie dideles cigarečių ar alkoholio kainas, nors pats nerūkau, bet ten viskas daug brangiau, pavyzdžiui, nuomojamos gyvenamosios patalpos per mėnesį su mokesčiais – 1 200 eurų, draugai pirko apie 70 kv. m butą, jis kainavo 300 tūkst. eurų, – pasakojo P. Skarbalius.

Vyro nuomone, vidutines pajamas uždirbančių lietuvių ir norvegų galimybės panašios, tačiau Skandinavijoje kur kas geriau jaučiasi nekvalifikuoti darbininkai, atvykę iš Lietuvos. Ten jie uždirba apie 2 000 eurų per mėnesį, tuo tarpu Lietuvoje minimumas vos peržengia 400 eurų.

Patriotas

P. Skarbalius pripažino, kad per 7 metus emigracijoje nepajuto šiltesnės draugystės su norvegais. Esą daugelis jų pasižymi uždarumu, atvykėlių į savų ratą neįsileidžia. Vyras tikino, jog tai nereiškia, kad norvegai nedraugiški. Buvęs tauragiškio darbdavys mielai paskolindavo automobilį, padėdavo iškilus sunkumams.

– Aš visada buvau patriotiškas, nemėgau tų, kurie „važiuoja“ ant Lietuvos „Delfi“ komentaruose. Grįžau, gal todėl, kad labai traukia tėvynė, be to, norėjau nuosavo verslo,“ – apie pagrindines sugrįžimo priežastis kalbėjo vyras.

Paulius pripažino: Norvegijoje dėl kronos kurso ir brangstančių produktų gyventi dabar sunkiau nei prieš septynerius metus.

Prieš kraustantis į Tauragę šeima nelabai domėjosi „Globalios Lietuvos“ ar „Globalios Tauragės“ projektais. Tačiau tiki kalbomis apie sugrįžtančius tauragiškius. Per kelerius metus iš jo draugų rato net šešios šeimos paliko Norvegiją ir sugrįžo į Lietuvą. Rugsėjį persikels dar viena, anot pašnekovo, daugeliui jų apie trisdešimt, ir jie nori gyventi Lietuvoje.

P. Skarbalius, prieš pradėdamas verslą, daug nesigilino ir į paramos modelius, tiesiog, bandė viską sukurti savo rankomis.

Verslo vandenis išbandė jo tėtis, brolis ir pusbroliai, tad pavyzdžių buvo. O kurti automobilių nuomos paslaugą pakuždėjo jo paties patirtis. Keletą kartų per metus iš Norvegijos parskridęs į Lietuvą, sukdavo galvą, iš kur gauti automobilį.

Automobilių nuoma

„Auto2rent“ – vos dvi savaites veikianti tauragiškio įmonė, kuri jau šį mėnesį turės 5 lengvuosius automobilius ir 2 keleivinius autobusiukus. P. Skarbaliaus nuomone, didžiuosiuose šalies miestuose ši rinka jau užpildyta, veikia ne tik gerai žinomos automobilius nuomojančios „City Bee“, bet ir kitos kompanijos.

Kaip teigė pašnekovas, jų nuomojami lengvieji automobiliai orientuoti į emigrantus. Esant poreikiui, transporto priemonė pristatoma į oro uostą, pasirašoma sutartis ir vairuotojas gali leisti atostogas Lietuvoje be suvaržymų.

Mikroautobusų nuoma labiausiai domina didesnių švenčių – vestuvių, mergvakarių dalyvius. Žmonės su aštuonviete „Opel Vivaro“ keliauja į Kroatija, Slovakiją. Kaip teigė P. Skarbalius, didesnio susidomėjimo sulaukia šaltuoju metų laikotarpiu, kai žmonės vyksta slidinėti. Su mikroautobusiuku patogu vežtis slides ar kitą didesnę mantą, visiškai naujos ir KASKO draudimu aprūpintos transporto priemonės užtikrina saugią kelionę, be didesnių nesklandumų.

– Šiuose mikroautobusiukuose yra sėdynės vaikams, įdiegsime nemokamą wi-fi ryšį. Skirtingai nei kiti, stengiamės suteikti visą paketą, be jokių užslėptų mokesčių, – teigė verslininkas.

Laisvų nėra

Vos prieš dvi savaites startavęs verslas klientų skaičiumi nesiskundžia. Lengvuosius automobilius dabar graibsto parvykstantys emigrantai, laisvas stovi dar dažais kvepiantis autobusiukas, tiesa savaitgalį jis išvyks su vestuvininkų svita.

– Kol kas reklamuojamės per žinomus automobilių prekybos ir nuomos tinklalapius, socialinį tinklą „Facebook“, kuriame veikia didelės emigrantų grupės, – pasakojo tauragiškis.

Nuotrauka

Anot P. Skarbaliaus, Tauragėje nuomojamų automobilių kainos svyruoja nuo 15 iki 70 eurų už parą. Kainą lemia keletas faktorių: transporto priemonės modelis ir sutarties trukmė. Nuomojant ilgesniam laikotarpiui, apynaujo automobilio nuoma bus pigesnė.   

Tauragiškio teigimu, elektra varomų transporto priemonių jo parke nebus. Esą Lietuvoje dar nesukurta infrastruktūra jais naudotis. Norvegijoje ši sritis itin išvystyta. Keliaujantys į Bergeno centrą privalo mokėti 6 eurų taršos mokestį. Elektromobilių vairuotojai jo nemoka, bet valstybė jiems suteikia pridėtinės vertės mokesčio lengvatas.

P. Skarbaliaus teigimu, dar šio mėnesio pabaigoje jo verslą papildys 3 naujos transporto priemonės. Ateityje jie planuoja įsitvirtinti Kauno mieste, kuriame yra oro uostas. Kol kas „Auto2rent“ dar tik naujokas šioje rinkoje, bet tauragiškis tiki, kad šis verslas turi geras perspektyvas.  

Nuotrauka
zvyrkelis
Įkelta:
16 valandų po
Dar nesibaigus žiemos sezonui, žvyrkelių būklė kelia rūpesčių tiek kelininkams, tiek gyventojams. Kelininkų teigimu, ši žiema, kaip tampa įprasta, buvo nepalanki dėl vyravusių permainingų oro sąlygų – gausių ir mišrių kritulių, temperatūros pokyčių. Vis dažniau girdint gyventojų skundus dėl prastos žvyrkelių būklės – AB „Kelių priežiūra“ paaiškino, kaip ir kada jie yra prižiūrimi.
Nuotrauka
sulinys
Įkelta:
prieš 1 dieną
Pavasarį patvinus upėms ir kitiems vandens telkiniams, kai vandens lygis artėja prie stichinio, kyla pavojus, kad gali būti užpilti ir šuliniai. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC), esant tokiai situacijai, ragina gyventojus nevartoti užlietų šulinių vandens maistui, kadangi toks vanduo gali būti užterštas cheminėmis medžiagomis, mikrooganizmais (atsirandančiais dėl užteršto dirvožemio, žuvusių gyvūnų, pavyzdžiui, graužikų) ir kt.
Nuotrauka
vaikai
Įkelta:
prieš 1 dieną
Nuo 2024 metų pradžios indeksavus bazinės socialinės išmokos dydį, padidėjo globos (rūpybos) išmoka globojamiems (rūpinamiems) vaikams ir besimokantiems ar studijuojantiems buvusiems globotiniams. Globos (rūpybos) išmokos dydis priklauso nuo vaiko amžiaus ir jo poreikių. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena kokia valstybės pagalba gali pasinaudoti žmonės, pasiryžę svarbiai misijai, – suteikę namų šilumą be tėvų globos likusiems vaikams.
Nuotrauka
maisto bankas
Įkelta:
2024-02-20
Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ ruošiasi įgyvendinti Materialinio nepritekliaus mažinimo programą, kurios metu stokojantiems bus išdalintos kortelės maistui įsigyti bei suteikta papildoma parama maistu. Daugiau nei trisdešimt Lietuvos savivaldybių šią organizaciją pasirinko partneriu, padėsiančiu pagal naują tvarką nepasiturintiems dalinti parduotuvių korteles. Net keturiasdešimt dvejose savivaldybėse „Maisto bankas“ korteles gausiantiems pasiūlė  galimybę naudotis organizacijos įrengtų atiduotuvių paslauga.
Nuotrauka
VMI
Įkelta:
2024-02-19
Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) praneša, kad nuo šiandien Klaipėdos, Tauragės ir Telšių apskričių mokesčių mokėtojams, gyvenantiems nutolusiose nuo didžiųjų regiono miestų vietovėse siūlo naują paslaugą – mokesčių darbuotojo vizitą. Vasario 19 dieną į gyvenvietes išvyko VMI autobusiukas, kuriame klientams teikiamos VMI paslaugos – nuo pažymų išdavimo iki individualios veiklos registravimo ar pagalbos pildant deklaracijas.
Nuotrauka
projektas
Įkelta:
2024-02-15
2024 m. vasario 12 dieną Tauragėje lankėsi Dr. Jurgita Vaitiekūnienė iš VšĮ „Aplinkos apsaugos politikos centro” ir Vilniaus universiteto mokslininkai Dr. Egidijus Rimkus, Dr. Justas Kažys ir Dr. Justinas Kilpys su tikslu aptarti Tauragės rajono savivaldybei rengiamą prisitaikymo prie klimato kaitos planą.
Nuotrauka
genejimas
Įkelta:
2024-02-13
Aplinkos apsaugos departamentas primena, ką svarbu žinoti gyventojams norint genėti ar šalinti želdinius. Svarbiausią informaciją apie želdinių priežiūrą ir tvarkymą rasite vienoje vietoje – departamento parengtoje atmintinėje.  
Nuotrauka
miestas
Įkelta:
2024-02-12
Atsinaujinančių energijos išteklių dalis įvairiose šalies savivaldybėse yra labai nevienodas ir sudaro nuo 11 iki beveik 80 proc. bendro energijos suvartojimo, rodo Energetikos ministerijos duomenys. Kaip vienas iš gerųjų pavyzdžių išskiriama Tauragės rajono savivaldybė, kuri yra išsikėlusi tikslą tapti žaliausia savivaldybe Lietuvoje. Jau šiuo metu ji yra pasiekusi 76,7 proc. atsinaujinančios energijos dalį, o iki 2030 m. siekia tapti klimatui neutraliu miestu.
Nuotrauka
Tyrimai
Įkelta:
2024-02-08
Vasario 7 dieną, Tauragėje pradėti vykdyti Jūros krantinės geologiniai tyrimai. Šiuos tyrimus pagal 2023 m. rugpjūčio mėnesį pasirašytą sutartį atlieka įmonė UAB „Geoaplinka“.
Nuotrauka
sukciai
Asociatyvi Pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-02-08
Daugelis mūsų galvojame, kad jau puikiai žinome telefoninių ar internetinių sukčių taktikas. Tačiau, ekspertai įspėja, kad mes vis tiek nesame šimtu procentu apsaugoti nuo pasidavimo netikėtoms manipuliacijoms mūsų protu ir jausmais. Kokį vaidmenį psichologija vaidina finansinėse apgaulėse, kaip apgavikai pasirenka savo aukas ir kaip nuo jų apsisaugoti, pasakoja psichologas Edvardas Šidlauskas ir „Luminor“ banko Sukčiavimo rizikos valdymo skyriaus vadovas Linas Sadeckas.
Nuotrauka
darbas
Įkelta:
2024-02-07
Įsigaliojus naujiems teisės aktams, Užimtumo tarnyba ėmė lanksčiau vertinti  klientus, kurie atsisako siūlomo tinkamo darbo: bedarbio statuso netenkama po antro tokio atsisakymo per 12 mėnesių. Tačiau tuo pačiu remiantis naujo įstatymo nuostatomis imta taikyti griežtesnė atsakomybė tiems, kurie nelegaliai dirba ar vykdo nelegalią veiklą, gauna nelegalias pajamas.
Nuotrauka
dujos
Įkelta:
2024-02-07
Vasario 1 d., paskelbtas kvietimas teikti paraiškas finansuoti suskystintų naftos dujų balionų daugiabučiuose pakeitimą kitais energijos šaltiniais. Tam Energetikos ministerija šiemet skyrė 3,8 mln. eurų. 
Nuotrauka
kelias
TVK nuotrauka
Įkelta:
2024-02-07
Pasikeitę orai, tirpstantis sniegas ir ledas sukėlė potvynius dalyje vakarų Lietuvos. Šiemet jie gerokai intensyvesni ir prasidėjo anksčiau: kai kuriuose valstybinės reikšmės kelių ruožuose jau dabar ribojamas ar net draudžiamas eismas. Ekstremaliausia situacija yra Pagėgiuose – rajoniniame kelyje Plaškiai-Lazdėnai-Panemunė, kur potvynis nuplovė rudenį rekonstruotą kelią.
Nuotrauka
atliekos
Įkelta:
2024-02-07
Šiemet daugelyje Lietuvos miestų pradėjus atskirai rūšiuoti biologines (įskaitant maisto ir virtuvės) atliekas viešojoje erdvėje kyla diskusijų, kas priskiriama šioms atliekoms. Aplinkos ministerijos specialistai paaiškina, ką galima mesti į biologinių atliekų konteinerius.
Nuotrauka
biudžetas
Įkelta:
2024-02-05
Visą vasario mėnesį gyventojai kviečiami prisidėti prie jau ketvirtus metus organizuojamo dalyvaujamojo biudžeto, teikiant pačias kūrybiškiausias savo idėjas. Tauragės rajono savivaldybės gyventojai, dalyvaujamojo biudžeto proceso metu, turi galimybę patys nuspręsti, kaip bus panaudota dalis biudžeto. Paraiškos, atitinkančios reikalavimus, bus teikiamos gyventojų balsavimui. Daugiausiai balsų surinkę projektai bus įgyvendinti miesto biudžeto lėšomis.
Nuotrauka
aplinka
Įkelta:
2024-02-02
„Sėkmingai baigėme vieną svarbiausių XVIII-os Vyriausybės pradėtų reformų. Nuo vasario 1-osios 59 Lietuvos savivaldybės jau tapo valstybinės žemės patikėtinėmis, t. y. pasirašė priėmimo-perdavimo aktus ir Registrų centras jau įregistravo joms patikėjimo teisę. Savivaldybės nuo šiol pačios galės skirstyti miestų ir miestelių žemę, pagal savo poreikius ir turės daugiau galimybių papildomų investicijų pritraukimui į regionus“, – Nacionalinės žemės tarnybos reformą apibendrino aplinkos ministras S. Gentvilas.
Nuotrauka
zvejyba
Įkelta:
2024-01-31
Kaip ir kasmet, vasario 1 d. įsigalioja draudimas žvejoti lydekas, jis tęsis iki balandžio 30 d. Taip pat iki balandžio 30 d. draudžiama žvejoti masalui naudojant žuvelę (išskyrus žvejybą Kuršių mariose ir žvejybą žuvies gabalėliu). Tuo tarpu vėgėlių žvejybos draudimas baigiasi – nuo vasario 1 d. (imtinai) jau leidžiama šias žuvis žvejoti.
Nuotrauka
programelel
Įkelta:
2024-01-31
Besitęsiant vienam sudėtingiausių eismo sąlygų sezonui – žiemai, AB „Kelių priežiūra“ sukūrė interaktyvų kelių priežiūros žiemą žemėlapį, kuris viešai kiekvienam pasiekiamas čia: https://ziema.keliuprieziura.lt/. Jis padės informuoti eismo dalyvius apie planuojamus ir atliktus valstybinės reikšmės kelių sniego ir ledo valymo bei ledą tirpdančių medžiagų barstymo darbus, taip pat suteiks informaciją apie kelių priežiūros technikos lokaciją priežiūros maršrutuose.
Nuotrauka
feniksas
Įkelta:
2024-01-30
Sausio 29 d. iškilmingoje ceremonijoje Vilniaus rotušėje, devintą kartą buvo išdalyti prestižiniai Lietuvos kultūros centrų asociacijos apdovanojimai „Auksinis Feniksas“. Iškilmingame renginyje kultūros centrų bendruomenę sveikino Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda. Šiuo renginiu siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į kultūros centrus, jų vykdomą veiklą bei pagerbti ir išskirti ten dirbančius kūrėjus, ryškiausius kultūros centrų puoselėtojus bei tuos kurie neatlygintinai prisideda prie kultūros puoselėjimo.