Išrinkti šimtas iškiliausių tauragiškių. Kas jie?
Įkelta:
2018-08-16
Nuotrauka
,
Nuotrauka

Šių metų pradžioje Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui paminėti Tauragės rajono savivaldybė paskelbė šimtmečio tauragiškių rinkimus. Už ypatingus nuopelnus, aktyvią visuomeninę veiklą ir išskirtinį indėlį mokslo, švietimo, kultūros, sveikatos apsaugos, sporto, verslo, socialinio vystymo, žemės ūkio bei kitose srityse buvo pasiūlytos 196 asmenų kandidatūros. Praėjusią savaitę, susumavus balsus, paaiškėjo iškiliausiųjų šimtukas. Sąrašo priekyje įsitvirtino mūsų krašto kultūros šviesuliai, įvairių religinių konfesijų atstovai, laisvės kovotojai ir net politikai.

Galimybė pagerbti

Šimtmečio tauragiškių projekto koordinatorius, mero patarėjas Artūras Fetingis šią savaitę baigė skaičiuoti visų kandidatų balsus. Vyras pripažino, kad darbas – nelengvas. Metų pradžioje paskelbtų iškiliausių tauragiškių rinkimų sistema dėl techninių kliūčių laikinai neveikė.

– Pasirinkome „Google Docs“ programą, kuri suteikė galimybę plėsti šimtmečio tauragiškių sąrašą, tačiau dėl smulkių techninių kliūčių kandidatų aprašai išsikraipė, buvo netikslūs. Vėliau pats susirgau ir negalėjau tinkamai kontroliuoti projekto, – šimtmečio tauragiškių rinkimų startą prisiminė A. Fetingis.

Tačiau projektas įsibėgėjo ir sulaukė nemenko tauragiškių susidomėjimo. Organizacijų atstovai raštu, telefonu kreipėsi į Savivaldybę prašydami įtraukti, jų nuomone, nusipelniusį kraštietį. Gyventojai pridėdavo ir trumpą asmens aprašą, tačiau jis dažnai buvo netikslus. A. Fetingis dėkojo Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos kraštotyros bibliografei Laimai Pikčiūnienei, kuri padėjo surinkti teisingus duomenis.

Per keletą mėnesių projekto organizatoriai ir tauragiškiai pateikė 196 kandidatūras, iš kurių reikėjo atrinkti šimtą. Balsuoti už savo favoritus galėjo kiekvienas norintis ir patvirtinta komisija, kurią sudarė 16 asmenų.

Anot A. Fetingio, 12 komisijos narių – Virginija Eičienė, Darius Kiniulis, Sigitas Mičiulis, Romualdas Vaitkus, Meilutė Parnarauskienė, Laima Pikčiūnienė, Iveta Skurvydienė, Giedrė Stulginskienė, Eugenijus Šaltis, Laurynas Jarutis, Modestas Petraitis ir Elena Bazinienė – atidavė savo balsą. Šie balsai buvo sumuojami su daugiau nei keturiais šimtais savo valią išreiškusių tauragiškių.

Pirmas – Liudas Mikalauskas

„Tauragės žinių“ redakcijai pavyko sužinoti, kurie kandidatai bus įvertinti šimtmečio tauragiškių titulu. Šis sąrašas visuomenei bus skelbiamas jau netrukus. Pasak mero patarėjo A. Fetingio, viešai nebus nurodoma, kiek balsų surinko kiekvienas kandidatas, tiesiog bus suformuotas bendras šimtukas, kuris ateityje bus įamžintas.

– Balsavusiųjų tendencijos aiškios – rinkosi labiausiai žinomus, matomus tauragiškius. Vienas iš pavyzdžių – daugiausiai balsų surinkęs Liudas Mikalauskas, – teigė A. Fetingis.

Nuotrauka

Šimtmečio tauragiškių sąrašą sudaro prie Tauragės kultūros, sporto, istorijos, laisvės kovų prisidėjusios asmenybės. 

Aukščiausiose šimtuko pozicijose – dainininkas, Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro solistas, Tauragės tarptautinio muzikos festivalio organizatorius Liudas Mikalauskas, tautodailininkas Antanas Bagdonas, muzikantas kraštotyrininkas Albinas Juozapas Batavičius, skulptorius Regimantas Midvikis, Lietuvos evangelikų liuteronų vyskupas Jonas Viktoras Kalvanas (vyresnysis), istorikas Edmundas Mažrimas, pedagogas Renė Barščiauskas, rašytoja, literatūros tyrinėtoja Birutė Baltrušaitytė-Masionienė (pavardės pateiktos ne pagal surinktų balsų skaičių – red. past.).

Dominuoja vyrai

Šimtmečio tauragiškių sąraše dominuoja vyriškos pavardės. Moterys sudaro vos penktadalį. Tiesa, tai daugeliui tauragiškių gerai žinomos asmenybės: režisierė Genovaitė Urmonaitė, kultūros atstovė Balserytė Mamertina, muzikologė Irena Kalvanaitė-Povilanskienė, Tauragės garbės pilietė Valerija Bumbulienė, dainininkė Gintarė Jautakaitė, Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė, partizanė Ona Lešinskytė-Švedienė, garsi Lietuvos badmintonininkė Akvilė Stapušaitytė ir kitos.

Tarp išrinktųjų – net kelių religinių konfesijų atstovai. Jau minėtas Jonas Viktoras Kalvanas (vyresnysis), taip pat Jonas Viktoras Kalvanas (jaunesnysis), buvęs Tauragės Švč. Trejybės bažnyčios klebonas kanauninkas Alvydas Bridikis, dabartinis liuteronų bažnyčios vyskupas Mindaugas Sabutis.

Į šimtmečio sąrašą buvo išrinktas ne vienas sportininkas, treneris, taip pat yra verslininkų, mecenatų. Nemažo balsų skaičiaus sulaukė Taurų nuotykių parko įkūrėjas, automobilių sporto entuziastas, visuomenininkas Antanas Venckus. Taip pat Tauragės politinis ir visuomenės veikėjas, verslininkas Antanas Stankus – jo įkurtas privatus Tauragės industrinis parkas yra vienas pirmųjų toks šalyje, efektyviai vystomas verslas ne kartą sulaukė dėmesio nacionaliniu mastu. 

Laukia idėjų

Mero patarėjo A. Fetingio teigimu, šios iniciatyvos tikslas – pagerbti žmones, labiausiai nusipelniusius garsinant Tauragės miesto ir rajono vardą Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio laikotarpiu.

Paskelbus šimtmečio tauragiškių sąrašą, bus kviečiama diskutuoti, kaip šie žmonės galėtų būti pagerbti. Iki šiol savivaldybės administracija yra sulaukusi keturių pasiūlymų, kaip įamžinti šiuos nusipelniusius žmones.

Elena Bazininenė siūlo pagaminti iš metalo medį, ant kurio lapų būtų iškaltos šimtmečio tauragiškių pavardės. Modestas Petraitis teikia siūlymą šių asmenybių pavardes stilingai pridėti naujai gimsiančiame Zumpės parke, prie naujų suoliukų.

Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktorius Romualdas Vaitkus siūlo nusipelniusiuosius pažymėti Pilies pastatų dekoracijose, o verslininkas Laurynas Jarutis kviečia įamžinti tauragiškius (vardus ir pavardes) jau kylančio verslo centro „Šimtmetis“ atraminėje sienoje. Ši iš Dariaus ir Girėno gatvės pusės būtų dekoruojama degto molio plytomis ir dailininkų iliustracijomis su Lietuvos šimtmečio įvykių motyvais.

Šimtmečio tauragiškių sąraše dominuoja vyriškos pavardės. Moterys sudaro vos penktadalį. Viena jų – pedagogė, JAV lietuvių bendruomenės krašto valdybos pirmininkė, Sigita Šimkuvienė.

 

Nuotrauka
malkos
Įkelta:
prieš 10 valandų
Prasidėjo paskutinis vasaros mėnuo, šildymo sezonas – vis artyn. Tačiau vos pagalvojus apie jį dažną ima siaubas: gyventi šiltai ir pigiai, ko gero, nebepavyks niekam: sparčiai brangsta malkos ir kitoks biokuras, nuosavus namus besišildantiems elektra naujienos irgi nekokios, kadangi elektros kainos taip pat kopia į viršų. Nėra kuo džiaugtis ir besišildantiems centralizuotai: Tauragės šilumos tinklų direktoriaus Audriaus Arcišausko prognozės – niūrios.
Nuotrauka
ukis
Įkelta:
prieš 1 dieną
Jaunai  26-erių Roko ir 25-erių Ingridos Macaičių šeimai, gyvenančiai ir ūkininkaujančiai  Skaudvilės seniūnijos Giržadų kaime, kaimas ir ūkio darbai nesvetimi – abiejų tėvai ūkininkai. Darbo jie nebijo – sunkus šeimos darbas apdovanojimuose „Metų ūkis“ įvertintas  jau antrą kartą, šįkart jie pripažinti geriausiais.
Nuotrauka
miskasodis
Įkelta:
2022-08-12
Dideliais žingsniais vienu švariausių ir tvariausių regionų siekianti tapti Tauragė imasi dar vienos iniciatyvos – kartu su VšĮ „Myliu mišką“ ruošiasi pasodinti mišką ten, kur šiandien plyti pieva. Kad tikslas būtų įgyvendintas, prie iniciatyvos kviečiami prisidėti visi rajono gyventojai: jau šiandien tai padaryti galima įsigijus sodinukų, kuriuos spalio mėn. bus siūloma sodinti kartu.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2022-08-11
Po nelaimės Panevėžyje, kai įvyko „Ekrano“ užtvankos avarija ir lūžo užtvankos šliuzas, aiškėja, kodėl įvyko nelaimė, – paseno metalas. Įvykis atvėrė seniai žiojinčią žaizdą – nemaža dalis užtvankų Lietuvoje neprižiūrimos arba pernelyg pasenusios. Kaip sako iš Tauragės kilęs hidrologas Kęstutis Šetkus, kai kurioms užtvankoms nebeatliekant funkcijų reikėtų pagalvoti apie jų demontavimą. Jis mano, kad diskusiją dėl demontavimo vertėtų pradėti ir dėl Tauragės mieste esančios užtvankos. Itin didelį nerimą jam kelia ir Balskų užtvanka. Jeigu griūtų ši, pasekmės būtų kur kas skaudesnės nei įvykus Tauragės miesto užtvankos avarijai, sako jis. Išsamiau apie Tauragės rajono užtvankas ir jų bėdas – „Tauragės žinių“ vedamajame.
Nuotrauka
saskrydis
Įkelta:
2022-08-11
Ariogaloje, Dubysos slėnyje, 32-ą kartą į sąskrydį „Su Lietuva širdy“ šeštadienį buvo susirinkę tremtiniai, politiniai kaliniai ir laisvės kovų dalyviai. Sąskrydžio metu priimta rezoliucija, išreiškianti palaikymą kariaujančiai Ukrainai ir raginanti griežtinti sankcijas Rusijai. Kaip visada, sąskrydyje dalyvavo ir būrys tauragiškių bei choras „Tremtinys“ vadovaujamas Romualdo Eičo. 
Nuotrauka
vaistinele
Įkelta:
2022-08-11
2023 m. sausio 1 d. įsigalios kelis kartus atidėliotas reikalavimas šalies vairuotojams turėti automobiliuose naujos komplektacijos pirmosios pagalbos rinkinius. Iki šio termino likus keliems mėnesiams, vaistininkai ragina neatidėlioti vaistinėlės įsigijimo paskutinei akimirkai ir primena, kokios priemonės būtinai turi joje būti ir kokiu atitikties ženklu jos turi būti paženklintos.
Nuotrauka
turizmas
Įkelta:
2022-08-09
Savarankiškai keliaujantys turistai pažintį su nauja teritorija pradeda turizmo informacijos centruose. Mūsų gimtajame mieste šis centras perkeltas į autobusų stotį. Būtent čia iš Pilies perkeltas turistų į Tauragės kraštą pritraukimu nuo kovo mėnesio besirūpinančiai VšĮ „Žaliasis regionas“ priklausantis Turizmo informacijos centras. Šios funkcijos perimtos iš Tauragės krašto muziejaus „Santaka“. Nors intensyviai šioje srityje dirbama tik keturis mėnesius, turizmo vadybininkė jau vardija pirmuosius darbo rezultatus. 
Nuotrauka
Asociatyvi freepik.com nuotrauka
Įkelta:
2022-08-08
​​​​​​​Mažėjant mokytojų skaičiui stengiamasi jų pritraukti į šalies mokyklas. Valstybės skiriama parama naudojasi ir Tauragės rajono savivaldybė. Šiuo metu Tauragėje ieškoma 8 mokytojų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-08-06
​​​​​​​Vakar minėtos Žygaičių Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus parapijos 160-osios įkūrimo metinės. Ta proga aukotose šv. Mišiose dalyvavo ir Lietuvos Respublikos Prezidentas  Gitanas Nausėda su savo tėvu ir žmona Diana.
Nuotrauka
Įkelta:
2022-08-05
Šį sekmadienį – išskirtinis renginys prie Draudenių ežero. Vyks vidutinio nuotolio Lietuvos triatlono taurės etapas. Renginys turėjo vykti Skaudvilėje, tačiau dėl Skaudvilės užtvankkos vandens nuleidimo ir dėl žuvitakio įrengimo darbų, perkeltas į Draudenius. Dėl varžybų Žygaičių seniūnijoje nuo 9 iki 14 val. bus ribojamas eismas. Visų Žygaičių krašto gyventojų ir ūkininkų prašoma supratimo, atidumo ir kantrybės.
Nuotrauka
sachmatai
Įkelta:
2022-08-05
Šachmatininkės seserys Grikšaitės Plungės rajone, Plateliuose, surengtame tarptautiniame turnyre iškovojo prizines vietas. Ieva buvo antra tarp merginų jaunimo grupėje. Eglė – trečia tarp moterų suaugusiųjų grupėje. Ji ruošiasi Europos šachmatų turnyrui.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2022-08-04
Prasidėjo paskutinis vasaros mėnuo, šildymo sezonas – vis artyn. Tačiau vos pagalvojus apie jį dažną ima siaubas: gyventi šiltai ir pigiai, ko gero, nebepavyks niekam: sparčiai brangsta malkos ir kitoks biokuras, nuosavus namus besišildantiems elektra naujienos irgi nekokios, kadangi elektros kainos taip pat kopia į viršų. Nėra kuo džiaugtis ir besišildantiems centralizuotai: Tauragės šilumos tinklų direktoriaus Audriaus Arcišausko prognozės – niūrios. Išsamiau apie artėjančio šildymo sezono iššūkius – laikraščio vedamajame.
Nuotrauka
sam
Įkelta:
2022-08-04
Sveikatos apsaugos ministerija informuoja, kad trečiadienį Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje (NVSPL) patvirtintas pirmasis Lietuvoje beždžionių raupų atvejis asmeniui, priklausančiam 40–49 m. amžiaus grupei.
Nuotrauka
ligoniu kasa
Įkelta:
2022-08-03
Siuntimas pas gydytoją specialistą yra svarbus ir, rodos, daugumai žmonių aiškus dalykas. Visgi ligonių kasų specialistai pastebi, kad neretai gyventojai nežino, jog kai kuriais atvejais norint gauti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis apmokamas gydytojų specialistų paslaugas siuntimo nė nereikia.
Nuotrauka
gatves
Įkelta:
2022-08-03
Tauragės rajono savivaldybės administracija liepos mėnesį pasirašė sutartis dėl 5 Tauragės rajono gatvių asfaltavimo darbų. Šią vasarą asfaltavimo darbai bus vykdomi Batakių mstl. Mokyklos, Lauksargių k. Klevų, Šidagių k. Molio, Skaudvilės m. Taikos ir Aukštupių k. Vingio gatvėse.
Nuotrauka
ideja tauragei
Įkelta:
2022-08-02
Šiandien Tauragės savivaldybėje pasveikinti „Idėjos Tauragei“ dalyvaujamojo biudžeto projektų laimėtojų atstovai. Jiems įteikti diplomai. Kaip ir skelbta, trijose kategorijose išrinkta po vieną projektą.
Nuotrauka
aplinkeliis
Įkelta:
2022-08-02
Per pastarąsias dvi savaites Tauragės savivaldybė pranešė apie trijų didelės vertės infrastruktūros projektų įgyvendinimo pradžią – pasirašyta sutartis dėl tauragiškių keiksnojamos Gedimino gatvės asfaltavimo, startuos aplinkkelio tiesimo darbai, o į Dacijonus bus tiesiamas pėsčiųjų ir dviračių takas. Daugiausia lėšų pareikalaus ir ne vienerius metus  truks viso 15 kilometrų Tauragės aplinkkelio tiesimas. Pasak rajono mero Dovydo Kaminsko, jau vien pirmasis šio grandiozinio projekto etapas yra vienas didžiausių viešųjų investicijų projektų Tauragėje nuo Nepriklausomybės atgavimo. 
Nuotrauka
kirpykla
Įkelta:
2022-08-02
Visi verslai nuolat brangina savo paslaugas, ir tai nenuostabu – ir medžiagų, ir elektros, ir nuomos kainos nuolat kyla. Ne išimtis – ir grožio salonai. Ekonomistų teigimu, nebus nieko keisto, jeigu paslaugos per šiuos metus brangs du ir daugiau kartų – tam yra aiškių priežasčių.