Išrinkti šimtas iškiliausių tauragiškių. Kas jie?
Įkelta:
2018-08-16
Nuotrauka
,
Nuotrauka

Šių metų pradžioje Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui paminėti Tauragės rajono savivaldybė paskelbė šimtmečio tauragiškių rinkimus. Už ypatingus nuopelnus, aktyvią visuomeninę veiklą ir išskirtinį indėlį mokslo, švietimo, kultūros, sveikatos apsaugos, sporto, verslo, socialinio vystymo, žemės ūkio bei kitose srityse buvo pasiūlytos 196 asmenų kandidatūros. Praėjusią savaitę, susumavus balsus, paaiškėjo iškiliausiųjų šimtukas. Sąrašo priekyje įsitvirtino mūsų krašto kultūros šviesuliai, įvairių religinių konfesijų atstovai, laisvės kovotojai ir net politikai.

Galimybė pagerbti

Šimtmečio tauragiškių projekto koordinatorius, mero patarėjas Artūras Fetingis šią savaitę baigė skaičiuoti visų kandidatų balsus. Vyras pripažino, kad darbas – nelengvas. Metų pradžioje paskelbtų iškiliausių tauragiškių rinkimų sistema dėl techninių kliūčių laikinai neveikė.

– Pasirinkome „Google Docs“ programą, kuri suteikė galimybę plėsti šimtmečio tauragiškių sąrašą, tačiau dėl smulkių techninių kliūčių kandidatų aprašai išsikraipė, buvo netikslūs. Vėliau pats susirgau ir negalėjau tinkamai kontroliuoti projekto, – šimtmečio tauragiškių rinkimų startą prisiminė A. Fetingis.

Tačiau projektas įsibėgėjo ir sulaukė nemenko tauragiškių susidomėjimo. Organizacijų atstovai raštu, telefonu kreipėsi į Savivaldybę prašydami įtraukti, jų nuomone, nusipelniusį kraštietį. Gyventojai pridėdavo ir trumpą asmens aprašą, tačiau jis dažnai buvo netikslus. A. Fetingis dėkojo Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos kraštotyros bibliografei Laimai Pikčiūnienei, kuri padėjo surinkti teisingus duomenis.

Per keletą mėnesių projekto organizatoriai ir tauragiškiai pateikė 196 kandidatūras, iš kurių reikėjo atrinkti šimtą. Balsuoti už savo favoritus galėjo kiekvienas norintis ir patvirtinta komisija, kurią sudarė 16 asmenų.

Anot A. Fetingio, 12 komisijos narių – Virginija Eičienė, Darius Kiniulis, Sigitas Mičiulis, Romualdas Vaitkus, Meilutė Parnarauskienė, Laima Pikčiūnienė, Iveta Skurvydienė, Giedrė Stulginskienė, Eugenijus Šaltis, Laurynas Jarutis, Modestas Petraitis ir Elena Bazinienė – atidavė savo balsą. Šie balsai buvo sumuojami su daugiau nei keturiais šimtais savo valią išreiškusių tauragiškių.

Pirmas – Liudas Mikalauskas

„Tauragės žinių“ redakcijai pavyko sužinoti, kurie kandidatai bus įvertinti šimtmečio tauragiškių titulu. Šis sąrašas visuomenei bus skelbiamas jau netrukus. Pasak mero patarėjo A. Fetingio, viešai nebus nurodoma, kiek balsų surinko kiekvienas kandidatas, tiesiog bus suformuotas bendras šimtukas, kuris ateityje bus įamžintas.

– Balsavusiųjų tendencijos aiškios – rinkosi labiausiai žinomus, matomus tauragiškius. Vienas iš pavyzdžių – daugiausiai balsų surinkęs Liudas Mikalauskas, – teigė A. Fetingis.

Nuotrauka

Šimtmečio tauragiškių sąrašą sudaro prie Tauragės kultūros, sporto, istorijos, laisvės kovų prisidėjusios asmenybės. 

Aukščiausiose šimtuko pozicijose – dainininkas, Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro solistas, Tauragės tarptautinio muzikos festivalio organizatorius Liudas Mikalauskas, tautodailininkas Antanas Bagdonas, muzikantas kraštotyrininkas Albinas Juozapas Batavičius, skulptorius Regimantas Midvikis, Lietuvos evangelikų liuteronų vyskupas Jonas Viktoras Kalvanas (vyresnysis), istorikas Edmundas Mažrimas, pedagogas Renė Barščiauskas, rašytoja, literatūros tyrinėtoja Birutė Baltrušaitytė-Masionienė (pavardės pateiktos ne pagal surinktų balsų skaičių – red. past.).

Dominuoja vyrai

Šimtmečio tauragiškių sąraše dominuoja vyriškos pavardės. Moterys sudaro vos penktadalį. Tiesa, tai daugeliui tauragiškių gerai žinomos asmenybės: režisierė Genovaitė Urmonaitė, kultūros atstovė Balserytė Mamertina, muzikologė Irena Kalvanaitė-Povilanskienė, Tauragės garbės pilietė Valerija Bumbulienė, dainininkė Gintarė Jautakaitė, Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė, partizanė Ona Lešinskytė-Švedienė, garsi Lietuvos badmintonininkė Akvilė Stapušaitytė ir kitos.

Tarp išrinktųjų – net kelių religinių konfesijų atstovai. Jau minėtas Jonas Viktoras Kalvanas (vyresnysis), taip pat Jonas Viktoras Kalvanas (jaunesnysis), buvęs Tauragės Švč. Trejybės bažnyčios klebonas kanauninkas Alvydas Bridikis, dabartinis liuteronų bažnyčios vyskupas Mindaugas Sabutis.

Į šimtmečio sąrašą buvo išrinktas ne vienas sportininkas, treneris, taip pat yra verslininkų, mecenatų. Nemažo balsų skaičiaus sulaukė Taurų nuotykių parko įkūrėjas, automobilių sporto entuziastas, visuomenininkas Antanas Venckus. Taip pat Tauragės politinis ir visuomenės veikėjas, verslininkas Antanas Stankus – jo įkurtas privatus Tauragės industrinis parkas yra vienas pirmųjų toks šalyje, efektyviai vystomas verslas ne kartą sulaukė dėmesio nacionaliniu mastu. 

Laukia idėjų

Mero patarėjo A. Fetingio teigimu, šios iniciatyvos tikslas – pagerbti žmones, labiausiai nusipelniusius garsinant Tauragės miesto ir rajono vardą Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio laikotarpiu.

Paskelbus šimtmečio tauragiškių sąrašą, bus kviečiama diskutuoti, kaip šie žmonės galėtų būti pagerbti. Iki šiol savivaldybės administracija yra sulaukusi keturių pasiūlymų, kaip įamžinti šiuos nusipelniusius žmones.

Elena Bazininenė siūlo pagaminti iš metalo medį, ant kurio lapų būtų iškaltos šimtmečio tauragiškių pavardės. Modestas Petraitis teikia siūlymą šių asmenybių pavardes stilingai pridėti naujai gimsiančiame Zumpės parke, prie naujų suoliukų.

Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktorius Romualdas Vaitkus siūlo nusipelniusiuosius pažymėti Pilies pastatų dekoracijose, o verslininkas Laurynas Jarutis kviečia įamžinti tauragiškius (vardus ir pavardes) jau kylančio verslo centro „Šimtmetis“ atraminėje sienoje. Ši iš Dariaus ir Girėno gatvės pusės būtų dekoruojama degto molio plytomis ir dailininkų iliustracijomis su Lietuvos šimtmečio įvykių motyvais.

Šimtmečio tauragiškių sąraše dominuoja vyriškos pavardės. Moterys sudaro vos penktadalį. Viena jų – pedagogė, JAV lietuvių bendruomenės krašto valdybos pirmininkė, Sigita Šimkuvienė.

 

Nuotrauka
saugi vasara
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
prieš 6 valandas
Kad galėtum džiaugtis saugia vasara, reikia prisiminti svarbiausias taisykles, kaip elgtis prie vandens bei nutikus nelaimei gelbėti skęstančius ir suteikti pirmąją pagalbą. Šiuo tikslu Tauragės visuomenės sveikatos biuras (VSB) kviečia į prevencinį renginį.
Nuotrauka
draudeniai
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
prieš 9 valandas
Gegužės 31 d. Tauragės rajono savivaldybė su UAB „Šilutės polderiai“ pasirašė sutartis dėl vandens transporto priemonių nuleidimo ir iškėlimo vietos (slipo) įrengimo Draudenių ežere.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
prieš 21 valanda
516-ąjį gimtadienį Tauragė šiemet švenčia ypatingai – Lietuvos kultūros sostinės vėliavą nešdamas gimtasis miestas dešimt dienų pilnas šurmulio, dainų ir šokių ritmo, parodų po atviru dangumi, šiltų pabendravimų. Nuskambėjo ir įspūdingas dainų ir šokių ansamblių vakaras „Gyvybės medis“, užbūręs teatralizuotu koncertu, apjungusiu liaudiškus šokius, dainas ir įspūdingą šviesos dailę. Jo metu Garbės piliečio regalijos įteiktos dviem tauragiškiams. Miesto šventė dar nesibaigia – laukia įspūdingas savaitgalis. Plačiau skaitykite laikraščio vedamajame. 
Nuotrauka
greitoji
Autorės nuotrauka 
Įkelta:
prieš 1 dieną
Nuo liepos 1-osios veiklą pradeda naujoji Greitosios medicinos pagalbos (GMP) įstaiga, apjungsianti visas šalies GMP stotis. Į bendrą sistemą jungiasi ir Tauragės GMP, vis dar priklausanti Tauragės rajono pirminės sveikatos pagalbos centrui (PSPC). Apie šią pertvarką kalbėjo ir sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, metų pradžioje lankęsis Tauragėje. Šios reformos įgyvendinimui reikalingus sprendimus antradienį svarstė ir Tauragės savivaldybės taryba – naujajai įstaigai perduotos patalpos, kuriose veikia GMP stotis, ir visa įranga bei kitas turtas. 
Nuotrauka
batakiu stovykla
Batakių stovyklos archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-06-06
Mokslo metų pabaiga ir prasidedanti vasara vaikams žada poilsį ir linksmybes. Vasaros stovyklose siūlomų veiklų įvairovė, įgūdžių lavinimas ir bendravimas su bendraamžiais – dalis smagaus vaikų laisvalaikio. Šiemet vaikų ir jaunimo socializacijos (vasaros poilsio) programoms Tauragės rajono savivaldybė skyrė 70 000 Eur. 
Nuotrauka
Autobusas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-06-06
Į posėdį susirinkę naujosios savivaldybės tarybos nariai išklausė kelių įmonių ataskaitas. UAB Autobusų parko ataskaitą pateikė laikinai Autobusų parko direktoriaus pareigas einantis direktoriaus pavaduotojas Rimantas Martinavičius. Pasak jo, įmonė praėjusius metus baigė su 14 tūkst. eurų pelnu. „Pernai susidūrėme su tikai nemažai iššūkių, tačiau matom labai daug pozityvo“, – teigė įmonės vadovas. Taryba ataskaitą praėjusį antradienį patvirtino.
Nuotrauka
ŠMSM inform.
Įkelta:
2023-06-05
Nuo rugsėjo 1-osios 1, 3, 5, 7, 9 ir III gimnazijos klasių mokiniai mokysis pagal atnaujintas ugdymo programas. Kitose klasėse dar bus tęsiamos ir užbaigiamos dabartinės programos. Taip pereiti prie atnaujinto turinio apsispręsta dėl to, kad būtų išlaikytas mokinių ugdymo nuoseklumas, prie atnaujintų ugdymo programų būtų pereinama laipsniškai, be to, tai ir mažesnė apkrova mokykloms. Dar kitais mokslo metais, 2024–2025 m. m., jau visos klasės dirbs pagal atnaujintas programas.
Nuotrauka
vaikų taryba
Įkelta:
2023-06-05
Dvejus metus vaiko teisių gynėjų patariamasis balsas – Vaikų taryba – diskutavo svarbiausiais vaiko teisių apsaugos klausimais, susitiko su įvairių sričių ekspertais bei originaliais pasiūlymais ir jaunatviškomis idėjomis atkreipė institucijų bei visuomenės dėmesį. Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė džiaugiasi pasiektu rezultatu, jog vaikų balsas Lietuvoje yra girdimas, o temos, kuriomis norėjo diskutuoti patys vaikai – sudėtingos, bet svarbios ir aktualios kiekvienam žmogui.
Nuotrauka
nuotrauka
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-04
Lietuvos Raudonasis Kryžius (RK) aktyviai veikia 16 miestų Lietuvoje, tarp jų ir Tauragėje. Jis įsikūręs V. Kudirkos g. 2A. Tauragės skyrius gali pasigirti ilga ir garbinga istorija. Nuo balandžio 18 dienos jam vadovaujančiai Danguolei Jatautienei problemos, kurias siekia spręsti RK, nesvetimos – daugiau nei tris dešimtmečius ji vadovavo Tauragės kaimiškajai seniūnijai. „Gebėti dalintis yra labai svarbu. Jeigu kiekvienas iš mūsų išmoktų pasidalinti, gyvenimas taptų prasmingesnis“, – įsitikinusi ji.
Nuotrauka
ugniagesiai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-06-03
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas šeštadieniais nuo 10 iki 12 val. kviečia šeimas su vaikais, jaunimą ir vyresnius žmones apsilankyti šalies gaisrinėse, susipažinti su ugniagesių gelbėtojų darbu ir saugios gyvensenos pagrindais. Užsukti pas ugniagesius į svečius bus galima kiekvieną šeštadienį visus šiuos metus.
Nuotrauka
Elektromobilis
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-02
Šiandien devintą kartą vyksiančių elektromobilių varžybų „Ignitis ON: pažink Lietuvą!“ dalyviai, vairuojantys naujausius elektromobilius, šiemet aplankys naujas vietas ir miestus.
Nuotrauka
paspirtukas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-06-02
Lietuvos transporto saugos administracijos (LTSA) atliktas eksperimentas rodo, kad daugiau nei pusė visų elektrinių paspirtukų vairuotojų nepaiso  Kelių eismo taisyklių. Akivaizdu, kad dauguma paspirtukininkų nėra susipažinę su jiems taikomomis taisyklėmis, o dalyvaudami eisme nesirūpina savo ir kitų eismo dalyvių saugumu.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2023-06-01
Į posėdį susirinkę naujosios Tauragės rajono savivaldybės tarybos politikai svarstė savivaldybės įmonių praėjusių metų veiklos ataskaitas. Iš jų paaiškėjo, kad daugiausiai nuostolių – per 600 tūkst. eurų – pernai patyrė UAB Tauragės regiono atliekų tvarkymo centras (TRATC). Bendrovės vadovo Virginijaus Noreikos paaiškinimai tarybos narių neįtikino – už tai, kad ataskaita būtų patvirtinta, balsavo tik trys tarybos nariai iš 24-ių. Išsamiau apie tai skaitykite „Tauragės žinių“ vedamajame.
Nuotrauka
LRV nuotrauka
LRV nuotrauka
Įkelta:
2023-06-01
Šeimos, žmonės su negalia ir jų artimieji, kiti pažeidžiami asmenys greičiau gaus socialines paslaugas, už jas reikės mokėti mažiau, o dalis socialinių paslaugų krizinėje situacijoje atsidūrusiems žmonėms bus teikiamos nemokamai. Taip pat plėsis socialinių paslaugų teikėjų ratas prižiūrintiems artimuosius su negalia, įteisinamas nuolatinis globotojas likusiems be tėvų globos vaikams. Vyriausybė pritarė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teikiamiems Socialinių paslaugų įstatymo  pakeitimams.
Nuotrauka
Įkelta:
2023-05-30
Nuo birželio 1 iki liepos 31 d. laukiama paraiškų pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonės „Bendradarbiavimas“ veiklos sritį „Parama trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti vietos lygmeniu“. Yra remiamas ir skatinamas paramos gavėjų bendradarbiavimas, todėl paraišką būtina teikti kartu su partneriais. Šio paraiškų teikimo etapo biudžetas – 4 870 243 Eur paramos lėšų.
Nuotrauka
kelias
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-05-30
Vykstant migracijai, susidūrimai su laukiniais gyvūnais – vienas dažniausių pavojų vairuojant, ypač užmiesčio aplinkoje. AB Lietuvos automobilių kelių direkcija pataria vairuotojams būti atidiems keliuose, ypač kelio ženklu „Laukiniai žvėrys“ pažymėtuose ruožuose. Taip pat patariama labiau sutelkti dėmesį važiuojant keliu, kuris kerta ne tik mišką, bet ir pievas. Laukiniai gyvūnai kelyje gali atsirasti ištisus metus. Gyvūnai keliuose dažniausiai pasirodo prietemoje ir naktį, 17–23 valandomis, taip pat anksti ryte.
Nuotrauka
tarsa
Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos nuotrauka
Įkelta:
2023-05-30
Aplinkos ministerija parengė Pavojingųjų atliekų identifikavimo ir klasifikavimo metodikos projektą, kuris nustato atliekų pavojingųjų savybių vertinimo, nustatymo ir atliekų priskyrimo pavojingosioms atliekoms tvarką. Taip pat parengti ir Atliekų tvarkymo taisyklių pakeitimai, numatantys reikalavimus namų ūkiuose susidarančioms pavojingųjų medžiagų atliekoms.
Nuotrauka
Egzaminai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-05-30
Abiturientams – įtemptas metas. Jau po kiek daugiau nei savaitės valstybiniu lietuvių kalbos ir literatūros egzaminu prasidės didžioji brandos egzaminų sesija. Baigsis ji birželio 26-ąją fizikos egzaminu. Tiesa, užsienio kalbos egzamino kalbėjimo dalis vyko dar balandžio mėnesį.