Išrinkti šimtas iškiliausių tauragiškių. Kas jie?
Įkelta:
2018-08-16
Nuotrauka
,
Nuotrauka

Šių metų pradžioje Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui paminėti Tauragės rajono savivaldybė paskelbė šimtmečio tauragiškių rinkimus. Už ypatingus nuopelnus, aktyvią visuomeninę veiklą ir išskirtinį indėlį mokslo, švietimo, kultūros, sveikatos apsaugos, sporto, verslo, socialinio vystymo, žemės ūkio bei kitose srityse buvo pasiūlytos 196 asmenų kandidatūros. Praėjusią savaitę, susumavus balsus, paaiškėjo iškiliausiųjų šimtukas. Sąrašo priekyje įsitvirtino mūsų krašto kultūros šviesuliai, įvairių religinių konfesijų atstovai, laisvės kovotojai ir net politikai.

Galimybė pagerbti

Šimtmečio tauragiškių projekto koordinatorius, mero patarėjas Artūras Fetingis šią savaitę baigė skaičiuoti visų kandidatų balsus. Vyras pripažino, kad darbas – nelengvas. Metų pradžioje paskelbtų iškiliausių tauragiškių rinkimų sistema dėl techninių kliūčių laikinai neveikė.

– Pasirinkome „Google Docs“ programą, kuri suteikė galimybę plėsti šimtmečio tauragiškių sąrašą, tačiau dėl smulkių techninių kliūčių kandidatų aprašai išsikraipė, buvo netikslūs. Vėliau pats susirgau ir negalėjau tinkamai kontroliuoti projekto, – šimtmečio tauragiškių rinkimų startą prisiminė A. Fetingis.

Tačiau projektas įsibėgėjo ir sulaukė nemenko tauragiškių susidomėjimo. Organizacijų atstovai raštu, telefonu kreipėsi į Savivaldybę prašydami įtraukti, jų nuomone, nusipelniusį kraštietį. Gyventojai pridėdavo ir trumpą asmens aprašą, tačiau jis dažnai buvo netikslus. A. Fetingis dėkojo Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos kraštotyros bibliografei Laimai Pikčiūnienei, kuri padėjo surinkti teisingus duomenis.

Per keletą mėnesių projekto organizatoriai ir tauragiškiai pateikė 196 kandidatūras, iš kurių reikėjo atrinkti šimtą. Balsuoti už savo favoritus galėjo kiekvienas norintis ir patvirtinta komisija, kurią sudarė 16 asmenų.

Anot A. Fetingio, 12 komisijos narių – Virginija Eičienė, Darius Kiniulis, Sigitas Mičiulis, Romualdas Vaitkus, Meilutė Parnarauskienė, Laima Pikčiūnienė, Iveta Skurvydienė, Giedrė Stulginskienė, Eugenijus Šaltis, Laurynas Jarutis, Modestas Petraitis ir Elena Bazinienė – atidavė savo balsą. Šie balsai buvo sumuojami su daugiau nei keturiais šimtais savo valią išreiškusių tauragiškių.

Pirmas – Liudas Mikalauskas

„Tauragės žinių“ redakcijai pavyko sužinoti, kurie kandidatai bus įvertinti šimtmečio tauragiškių titulu. Šis sąrašas visuomenei bus skelbiamas jau netrukus. Pasak mero patarėjo A. Fetingio, viešai nebus nurodoma, kiek balsų surinko kiekvienas kandidatas, tiesiog bus suformuotas bendras šimtukas, kuris ateityje bus įamžintas.

– Balsavusiųjų tendencijos aiškios – rinkosi labiausiai žinomus, matomus tauragiškius. Vienas iš pavyzdžių – daugiausiai balsų surinkęs Liudas Mikalauskas, – teigė A. Fetingis.

Nuotrauka

Šimtmečio tauragiškių sąrašą sudaro prie Tauragės kultūros, sporto, istorijos, laisvės kovų prisidėjusios asmenybės. 

Aukščiausiose šimtuko pozicijose – dainininkas, Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro solistas, Tauragės tarptautinio muzikos festivalio organizatorius Liudas Mikalauskas, tautodailininkas Antanas Bagdonas, muzikantas kraštotyrininkas Albinas Juozapas Batavičius, skulptorius Regimantas Midvikis, Lietuvos evangelikų liuteronų vyskupas Jonas Viktoras Kalvanas (vyresnysis), istorikas Edmundas Mažrimas, pedagogas Renė Barščiauskas, rašytoja, literatūros tyrinėtoja Birutė Baltrušaitytė-Masionienė (pavardės pateiktos ne pagal surinktų balsų skaičių – red. past.).

Dominuoja vyrai

Šimtmečio tauragiškių sąraše dominuoja vyriškos pavardės. Moterys sudaro vos penktadalį. Tiesa, tai daugeliui tauragiškių gerai žinomos asmenybės: režisierė Genovaitė Urmonaitė, kultūros atstovė Balserytė Mamertina, muzikologė Irena Kalvanaitė-Povilanskienė, Tauragės garbės pilietė Valerija Bumbulienė, dainininkė Gintarė Jautakaitė, Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė, partizanė Ona Lešinskytė-Švedienė, garsi Lietuvos badmintonininkė Akvilė Stapušaitytė ir kitos.

Tarp išrinktųjų – net kelių religinių konfesijų atstovai. Jau minėtas Jonas Viktoras Kalvanas (vyresnysis), taip pat Jonas Viktoras Kalvanas (jaunesnysis), buvęs Tauragės Švč. Trejybės bažnyčios klebonas kanauninkas Alvydas Bridikis, dabartinis liuteronų bažnyčios vyskupas Mindaugas Sabutis.

Į šimtmečio sąrašą buvo išrinktas ne vienas sportininkas, treneris, taip pat yra verslininkų, mecenatų. Nemažo balsų skaičiaus sulaukė Taurų nuotykių parko įkūrėjas, automobilių sporto entuziastas, visuomenininkas Antanas Venckus. Taip pat Tauragės politinis ir visuomenės veikėjas, verslininkas Antanas Stankus – jo įkurtas privatus Tauragės industrinis parkas yra vienas pirmųjų toks šalyje, efektyviai vystomas verslas ne kartą sulaukė dėmesio nacionaliniu mastu. 

Laukia idėjų

Mero patarėjo A. Fetingio teigimu, šios iniciatyvos tikslas – pagerbti žmones, labiausiai nusipelniusius garsinant Tauragės miesto ir rajono vardą Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio laikotarpiu.

Paskelbus šimtmečio tauragiškių sąrašą, bus kviečiama diskutuoti, kaip šie žmonės galėtų būti pagerbti. Iki šiol savivaldybės administracija yra sulaukusi keturių pasiūlymų, kaip įamžinti šiuos nusipelniusius žmones.

Elena Bazininenė siūlo pagaminti iš metalo medį, ant kurio lapų būtų iškaltos šimtmečio tauragiškių pavardės. Modestas Petraitis teikia siūlymą šių asmenybių pavardes stilingai pridėti naujai gimsiančiame Zumpės parke, prie naujų suoliukų.

Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktorius Romualdas Vaitkus siūlo nusipelniusiuosius pažymėti Pilies pastatų dekoracijose, o verslininkas Laurynas Jarutis kviečia įamžinti tauragiškius (vardus ir pavardes) jau kylančio verslo centro „Šimtmetis“ atraminėje sienoje. Ši iš Dariaus ir Girėno gatvės pusės būtų dekoruojama degto molio plytomis ir dailininkų iliustracijomis su Lietuvos šimtmečio įvykių motyvais.

Šimtmečio tauragiškių sąraše dominuoja vyriškos pavardės. Moterys sudaro vos penktadalį. Viena jų – pedagogė, JAV lietuvių bendruomenės krašto valdybos pirmininkė, Sigita Šimkuvienė.

 

Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotrauka
Įkelta:
2024-06-11
Vos prieš mėnesį Tauragėje startavusios socialinės dirbtuvės „Metų ratas“ įgavo pagreitį – startavo neįgaliųjų rankomis sukurtų gaminių elektroninė parduotuvė. Pirkprasmingai.lt ragina žmones išleisti pinigus prasmingai.
Nuotrauka
turgus
Tauragės radijo nuotrauka
Įkelta:
2024-06-04
Tauragės rajono savivaldybės administracija skelbia statinių (kioskų) Tauragėje, Spaustuvės g. 1, elektroninius nuomos aukcionus. Kiekvienas kioskas išnuomojamas 5 metų terminui (su galimybe pratęsti nuomos sutartį iki 10 metų). Numatytas veiklos pobūdis kiekviename kioske – prekyba (maisto produktais).
Nuotrauka
lauksargiai
Lauksargių globos namų archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-06-03
Birželio mėnesį Lauksargių globos namai mini trisdešimties metų sukaktį. Moderniai įrengtos patalpos, jaukus kiemelis yra namai senyvo amžiaus arba negalios kamuojamiems suaugusiesiems. Gyvenama čia, kaip šeimoje: gyventojai kartu švenčia šventes, vyksta į ekskursijas, čia mezgasi draugystės ir net simpatijos. Per trisdešimt metų įstaigoje buvo iškeltos keturios vestuvės.
Nuotrauka
Jazz
Ignas Skridlas ir TauragJazz.Lt foto
Įkelta:
2024-05-31
Jaunieji muzikantai vis dažniau ir aktyviau įsilieja į Tauragės džiazo festivalio renginius. Štai ir birželio 1-ąją Vasaros estradoje pamatysime ir išgirsime jungtinį Tauragės, Jurbarko ir Šilalės jaunimo džiazo projektą „Džiazo jūra 2024“.
Nuotrauka
vaikai
Asociatyvi Pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-05-27
Kino teatruose šiuo metu rodomame Linos Lyte Plioplytės filme „Mėnesinės“ apie menstruacijas kalbama išsamiai ir nuotaikingai. Tad šis edukacinis filmas gali tapti puikia priežastimi pradėti arba pagilinti pokalbius su vaikais – moksleiviams rengiamos specialios filmo peržiūros su režisiere. Gydytoja ir lytiškumo ugdymo ekspertė Rusnė Kirtiklytė atkreipia dėmesį – jei suaugusieji informacijos nesuteiks patys, vaikai ją vis tiek susiras, tik nebūtinai iš patikimų šaltinių.
Nuotrauka
glorija
Choro „Gloria“ archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-05-23
Vis dažniau įvairių miesto švenčių proga tauragiškius džiuginantis miesto gospel choras „Gloria“ surengs pasirodymą ir artėjančios miesto šventės „Tauro ragas 2024“ metu. Koncertas vyks jau sutemus: krikščioniškos muzikos programą lydės šviesų šou, ketinama įrengti 16 m LED ekraną, kuriam rengiamos specialios vizualizacijos.
Nuotrauka
aplinka
Įkelta:
2024-05-21
2024 m. gegužės 20 d. Tauragės rajono savivaldybės administracijoje buvo apdovanoti Atliekų kultūros egzamino nugalėtojai. Juos sveikino Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas kartu su Viešosios tvarkos poskyrio vedėju Pauliumi Goštautu.
Nuotrauka
medžiai
Įkelta:
2024-05-21
Kaip informuoja Tauragės rajono savivaldybė,  pastarosiomis dienomis Tauragės miesto gyventojai gali džiaugtis didele ir reikšminga iniciatyva – didelių medžių sodinimu. Persodinant medžius siekiama ne tik praturtinti miesto grožį, bet ir sukurti komfortišką gyvenimo aplinką gyventojams.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-18
Gegužės 17 d. oficialiai pažymėtas Tauragės daugiafunkcės arenos antrasis statybų etapas – į būsimus sporto ir kultūros centro pamatus įkasta simbolinė laiko kapsulė ateities kartoms. Tikimasi, kad itin laukta ir regionui svarbi arena įneš dar daugiau kultūros ir galimybių sportuoti į visos apskrities gyvenimą. Laišką ateities kartoms, pasakojantį apie tauragiškiams reikšmingo projekto pradžią, pasirašė bei simbolinę kapsulę įkasė Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas ir statybų įmonės „Gilesta“ direktorius Romas Paliulis.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-05-17
Praėjusių metų pabaigoje Seimui atnaujinus įsimintinų dienų kalendorių, Vaiko diena šiemet pirmą kartą švenčiama šeimos mėnesį – gegužę, primena Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM). Ministrė Monika Navickienė kviečia visus – vaikus, tėvelius, senelius, mokytojus, kiekvieną mūsų – paminėti naująją vaikystės šventę.
Nuotrauka
ba;las
Įkelta:
2024-05-16
Po sekmadienį Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjusio „Lietuvos balsas. Kartos“ finalo paaiškėjo, kad naujausiais projekto laimėtojais tapo vaikinų grupė „T3“ iš mokytojos Nomedos Kazlaukomandos. Apie tai, kam muzikantai išleis laimėjimą, dėkingumą bei abejonių nepalikusią pergalę Nomeda ir „T3“ kalbėjo iškart po finalo surengtoje spaudos konferencijoje.
Nuotrauka
balas
S. Lukoševičiaus nuotraukos
Įkelta:
2024-05-13
Sekmadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjo žiūrimiausio šalyje LNK muzikinio projekto „Lietuvos balsas. Kartos“ didysis finalas. Jo nugalėtojais tapo ir LNK įsteigtus 15 tūkstančių eurų laimėjo mokytojos Nomedos Kazlaus komandos dalyviai vaikinų grupė „T3“. Už juos balsavo 39,1 proc. žiūrovų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-09
Siekiant maksimaliai užkirsti kelią galimam seksualiniam smurtui prieš vaikus, bus įtvirtinta pareiga asmeniui, ketinančiam užsiimti veikla, susijusia su vaikais, turėti išduotą Neteisėto darbo su vaikais prevencijos kodą (QR kodą). Darbdaviai privalės tikrinti, ar darbuotojas turi QR kodą, o nustatytos institucijos – vykdyti darbdavių priežiūrą. Efektyvinamas specializuotos pagalbos teikimas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tai numatantiems Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtiems Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimams pritarė Vyriausybė. Juos dar turės priimti Seimas.
Nuotrauka
balsas
Asmeninio archyvo ir Lietuvos balsas. Kartos nuotraukos
Įkelta:
2024-05-09
Sulaukusi pasisekimo „Lietuvos balsas, Kartos“ kryžminių kovų atrankoje tauragiškių vaikinų komanda „T3“ pateko į finalą ir dėl laimėtojo titulo susikaus šį sekmadienį „Žalgirio arenoje“. „Tauragės žinios“, bendradarbiaudami su „Tauragės radiju“ pakalbino jų mokytoją, pasaulinio lygio lietuvių operos žvaigždę Nomedą Kazlaus. Apie savo mokinius vokalo profesorė atsiliepia labai gerai, pasak jos, vaikinuose – didžiulis potencialas.
Nuotrauka
SENJORAS
Įkelta:
2024-05-08
Šalpos pensijos negalią turintiems dirbantiesiems būtų skiriamos nepriklausomai nuo to, kada ir kokio lygio negalia nustatyta, taip pat šalpos senatvės pensijas galėtų gauti ir jau pensinio amžiaus sulaukę, bet vis dar dirbantys žmonės – tokiems siūlymams šiandien po pateikimo pritarė Seimas. Artimiausiu metu jie bus svarstomi Parlamento komitetuose.
Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotraukos
Įkelta:
2024-05-08
Tauragėje veiklą pradėjo dar vienos naujos socialinės dirbtuvės, kurioje žmonės su negalia gamins įvairius rankdarbius, pakuos dovanas, taisys drabužius, taip pat teiks aplinkos tvarkymo ir kitas bendruomenei reikalingas paslaugas.  Čia, žmonės, turintys negalią, pajus, kad ir jie šioje visuomenėje – ne mažiau svarbūs ir reikalingi. O ambicijos nemažos: savo rankų darbo gaminius parduos elektroninėje parduotuvėje.
Nuotrauka
T3
Lietuvos Balso feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-05-07
Ryškiausio muzikinio projekto šalyje grandiozinis finalas naujame sezone užims didžiausią šalies areną, kur tūkstančiai tikrą muziką mylinčių balsų dainuos kartu su tais, kurie naujame projekto sezone savo talentu prasiskynė kelią į finalą!