Prieš dvi savaites Tauragės rajono savivaldybės Ekonomikos, finansų ir strateginio planavimo komiteto posėdyje buvo pristatyta kvartalinės renovacijos koncepcija. Tai miestų atnaujinimas ne pavieniais namais, o kvartalais, kai atnaujinami ir šaligatviai, parkai, sutvarkomos žaliosios erdvės bei renovuojami visi konkrečiame rajone esantys daugiabučiai namai. 2018–2019 metais Tauragės rajono savivaldybė planuoja prisijungti prie kvartalinės renovacijos iniciatyvos ir iš pagrindų atnaujinti miesto centrą.
Parama būstui modernizuoti
Svarbiausias ir pagrindinis renovacijos kriterijus – energinis neefektyvumas. Tokių teritorijų tikrai gausu, o kaip jas sujungti ir sutvarkyti kompleksiškai – galvosūkis savivaldybėms.
Praėjusią savaitę kvartalinės renovacijos iniciatyva pristatyta ir Tauragės rajono savivaldybėje.
Lėšas renovacijai galima surinkti ir kooperuoti iš įvairių finansavimo šaltinių, tai gali būti ir Europos Sąjungos projektai.
Įgyvendindama sėkmingai įsibėgėjusį daugiabučių namų renovacijos procesą, 2017 m. spalio 2 d. Aplinkos ministerija paskelbė kvietimą teikti paraiškas rengti ir įgyvendinti naujus daugiabučių namų atnaujinimo projektus pagal Vyriausybės patvirtintą Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą. Atnaujinimo (modernizavimo) projektams finansuoti numatyta 150 mln. Eur.
Prioritetas – kompleksinė renovacija
Kompleksinės, kvartalinės renovacijos projektų įgyvendinimas– vienas iš Vyriausybės prioritetinių darbų. Renovuojant daugiabučių namų ir kitų viešosios paskirties pastatų grupes bei sutvarkant gyvenamąją aplinką, privažiavimo kelius, gatvių apšvietimą ir kitą infrastruktūrą, pasiekiamas didesnis energinis efektyvumas. Tokių projektų Lietuvoje daugėja, savivaldybės aktyviai domisi ir rengia atitinkamas kvartalų energinio efektyvumo programas, todėl itin svarbu sudaryti visas sąlygas šioms programoms įgyvendinti.
Šiuo metu numatoma priimti neribotą paraiškų skaičių ir jas įgyvendinti išdėstant projektų srautą pamečiui, atsižvelgiant į kvietime numatytus atrankos kriterijus. Prioritetinis jų – kvartalinė renovacija, kiti kriterijai – aukštesnė energinio naudingumo klasė bei efektyvumas. Sureitingavus paraiškas numatoma sudaryti pirmiausia finansuojamų projektų sąrašą. Į šį sąrašą nepateksiančias paraiškas numatoma įtraukti į rezervinį sąrašą, sudarant sąlygas projektus įgyvendinti kitais metais.
Anot UAB Tauragės šilumos tinklai direktoriaus Mindaugo Nevardausko, sprendžiant energetinio efektyvumo didinimo programos finansavimo klausimą, akivaizdu, kad pavieniai daugiabučiai į modernizuojamųjų sąrašą gali nepatekti. Būtina parengti kvartalo energetinio efektyvumo programą, o iš Tauragės miesto kvartalų labiausiai nustatytus kriterijus atitiktų centras. Mat jame veikia visuomeninės paskirties pastatas (M. Mažvydo progimnazija). Centro kvartalą sudarytų Dariaus ir Girėno, Gedimino, Prezidento ir Vytauto gatvės namai.
– Kvartalas taptų ne tik energetiškai efektyvesnis, bet ir saugesnis, nes būtų tvarkomas apšvietimas, aikštelės ir viešosios erdvės. Jis taip pat taptų patrauklesnis verslui. Dar vienas svarbus rodiklis – įvykdžius kvartalinę renovaciją, sumažėtų bendra šiltnamio efektą sukeliančių dujų tarša, kas svarbu įgyvendinant ES direktyvos nuostatas, – teigė M. Nevardauskas.
Paraiškas kvartalinei renovacijai gali teikti savivaldybės, daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų valdytojai, asmenys, teikiantys daugiabučio namo atnaujinimo projekto įgyvendinimo administravimo paslaugas, savivaldybės energinio efektyvumo didinimo programos įgyvendinimo administratoriai. Daugiabučių namų butų ir kitų patalpų savininkų patvirtintos paraiškos teikiamos Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą administruojančiai VšĮ „Būsto energijos taupymo agentūra“. Paraiškų teikimo terminas – iki 2018 m. vasario 1 d.
Šilumos mazgų modernizavimo nauda
Vertinant renovacijos naudą, šilumininkai ypač ragina gyventojus atkreipti dėmesį į daugiabučių namų šildymo ir karšto vandens sistemų eksploatavimo trūkumus.
Ypatingas vaidmuo, siekiant vartoti šilumą efektyviau, tenka šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojams, kurie namų gyventojams turi išaiškinti, kokias problemas būtina spręsti, kad šiluma daugiabutyje būtų naudojama efektyviau.
Diskutuoti apie daugiabučių namų inžinerinių sistemų būklę būtina, kadangi vis dar opia problema išlieka senos statybos daugiabučiai namai, kuriuose šilumos suvartojimas yra ženkliai didesnis – tokio namo gyventojų sąskaitos per mėnesį siekia per 160 eurų, kai tuo tarpu už buto šildymą naujos statybos daugiabutyje mokama per 15–20 eurų.
Tauragės šilumos tinklų direktoriaus Mindaugo Nevardausko nuomone, būtina diskusija su gyventojais. Esą įgūdžių ir pagrindinių žinių trūkumas lemia tai, kad netinkamai prižiūrimi ir eksploatuojami daugiabučių namų šilumos punktai ir inžinerinės sistemos neefektyviai naudoja šilumos energiją, o įgyvendinus pastato atnaujinimo (modernizavimo) projektus, išlieka didelės energijos sąnaudos, gyventojams nemažėja sąskaitos už šildymą, nepajuntama reali daugiabučio namo renovacijos nauda.
Ne visi prižiūrėtojai moka tinkamai sureguliuoti šilumos punkto darbą. Renovacijos nauda bus patiriama tik tuomet, jei šilumos punkto įrenginiai po atliktos renovacijos veiks tinkamai, mat kiekvienam namui tos pačios formulės, kaip sureguliuoti jo darbą, nėra. Atlikus namo šildymo ir karšto vandens sistemų bei šilumos punkto renovaciją, būtina iš juos įrengusių asmenų reikalauti šilumos punkto, šildymo ir karšto vandens sistemų išbandymo ir derinimo darbų akto, susipažinti, kaip reguliuojamas šilumos punkto įrenginių darbas, analizuoti šilumos suvartojimą.
Skaičiuojama, kad po namo atnaujinimo (modernizavimo) daugiabutis namas sutaupo nuo 40 proc. iki 70 proc. energijos. Pateiktoje lentelėje matosi, kad vien atnaujinus šilumos punktą daugiabučiame name adresu Žemaitės g. 3, Tauragė, sutaupyta 26,52 proc. energijos.
Tauragėje pagal patvirtintą LR Vyriausybės atnaujinimo (modernizavimo) programą per 2012–2017 m. atnaujino (modernizavo) 43 daugiabučius namus. Šiuo metu 6 daugiabučiuose namuose vyksta atnaujinimo (modernizavimo) statybos rangos darbai, o 8 daugiabučiams namams baiginėjami rengti atnaujinimo (modernizavimo) techniniai darbo projektai, bus gaunami statybos leidimai ir pradedami statybos rangos darbai.
Užs. Nr. 111