Kyla į kovą su vėjo malūnais
Įkelta:
2016-10-24
Nuotrauka
Aprašymas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka

Tauragės rajone planuojama įrengti vėjo jėgainių parką, idėją palaiko ir rajono savivaldybė. Tačiau savo planus gyventojams atskleidę projektuotojai sulaukė pasipriešinimo iš Meldikviršių, Žygaičių ir Aukštupių kaimų bendruomenių. Verslininkai siekia susitarti su gyventojais gražiuoju, mat vėjo jėgainėms įrengti reikalinga žemė, statytojai turi sudaryti su gyventojais žemės nuomos sutartis, kurios savo ruožtu neštų finansinę naudą jos šeimininkams. Nors derybos vyksta jau gerą pusmetį, pagalius į ratus verslininkams kiša vietos gyventojai, rinkdami parašus, kad vėjo jėgainės šalia jų namų neiškiltų. 

Aiškėja ribos

Tauragės regione pastarąjį dešimtmetį drąsiai plėtota atsinaujinanti energetika. 2016-aiais Pagėgių savivaldybėje įrengtas didžiausias Lietuvoje vėjo jėgainių parkas, išsidėstęs 2500 ha plote. Jį sudaro 30 jėgainių, kurių bendra galia siekia 73,5 MW, o per metus jis pagamina iki 200 GWh elektros.

Rajono meras Sigitas Mičiulis ne kartą yra pabrėžęs žaliosios energijos teikiamą naudą Tauragės kraštui. „Toks projektas sumažins išmetamųjų dujų kiekį 40 tūkst. tonų bei duos ekonominės naudos Tauragės kraštui: lėšos elektros energijos pirkimui pasiliks Lietuvoje, į savivaldybės biudžetą bus mokami nekilnojamojo turto mokesčiai, bus sukurtos naujos darbo vietos jėgainių priežiūrai ir eksploatacijai“, – anuomet teigė meras.

Atsižvelgdami į tinkamas gamtines sąlygas vėjo energetikai plėtoti, verslininkai užsimojo įrengti dar vieną vėjo jėgainių parką arčiau Tauragės. Yra parengtas preliminarus specialiojo plano zonų žemėlapis. Pagal šį žemėlapį, galimos vėjo elektrinių įrengimo zonos išsidėsčiusios Žygaičių, Lauksargių ir Tauragės seniūnijose, abipus Sartinikų-Meldikviršių kelio, aplink Girininkų kaime esantį aerodromą.

Projektą koordinuoja UAB „Archstudija“, rengianti energetikos projektus, priklausanti energetikos įmonei „Blix lt“. Vėjo jėgainių statybą planuoja vykdyti dukterinė bendrovės įmonė „S-energija“.  UAB „Archstudija“ yra įgyvendinusi vėjo jėgainių projektus Šilutės, Kretingos rajonuose bei pavienius projektus visoje Lietuvoje nuo 2007-ųjų metų.

Susisiekus su verslininkų atstove, ši į detalius paaiškinimus nesileido:

– Kai bus parengtas detalusis planas ir techninis projektas, galėsime komentuoti plačiau. Dabar yra planuojami susitikimai su gyventojais, aiškinamasi jų pozicija, ryškinamos zonų, kuriose galėtų išdygti vėjo jėgainės, ribos, – teigė UAB „Blix lt“ direktorė Inga Baronienė.

Kyla diskusijų

Tauragės savivaldybės administracijos direktoriaus Modesto Petraičio teigimu, besikuriantys jėgainių parkai atneštų daug naudos seniūnijoms ir jų gyventojams. Žemės nuomos sutartis pasirašę gyventojai gautų tiesioginę finansinę naudą 25-erių metų eksploatacijos laikotarpiu – 0,5 proc. nuo visų žemės sklype įrengtų vėjo elektrinių sugeneruotos elektros energijos pardavimo pajamų, ne mažiau kaip 2000 Eur per metus.

– UAB „S-energija“ komunikuoja su rajono gyventojais jau nuo kovo mėnesio, artimiausiu metu planuojama rengti susitikimus su bendruomenėmis, susitarti su norinčiais nuomoti savo žemę vėjo jėgainių statybai, tiesa, yra ir prieštaraujančių, tačiau verslininkai tariasi su žmonėmis diplomatiškai, atsižvelgia į jų nuogąstavimus. Spausti priešiškai nusiteikusių gyventojų pasirašyti nuomos sutartis neketinama, – kalbėjo M. Petraitis.

Praėjusią savaitę savivaldybėje vyko bendruomenių narių, savivaldybės atstovų ir projektuotojų susitikimas. Susitikimo metu iškilo nemažai prieštaravimų, vietos gyventojai nuogąstauja dėl galimos vėjo jėgainių žalos aplinkai ir jų sveikatai, subjauroto gamtovaizdžio.

Susirinkime dalyvavęs buvęs architektas  Vincentas Paulauskas išreiškė susirūpinimą, jog prireikus plėsti aerodromą, prailginti lėktuvų nusileidimo taką, arti nebūtų įrengtų vėjo jėgainių. Pagal reikalavimus, vėjo jėgainės turėtų būti statomos ne arčiau kaip 3 km atstumu nuo aerodromo zonos, o pagal planą numatytos zonos praktiškai ribojasi su aerodromo apsaugos zona. Maža to, numatomas įrengimų aukštis – iki 250 m, kai leistinas yra 45 m.

Žygaičių bendruomenės pirmininkas Jonas Nairanauskas, kovojęs prieš skalūninių dujų gavybos įmonės „Schevron“ planuotą skalūninių dujų gavybą Žygaičių krašte, vietos žmonių pasipriešinimo nepalaiko bei pasisako už atsinaujinančios vėjo energetikos plėtrą regione.

– Nenoriu, kad mūsų krašto žmonės būtų suprasti kaip primityvūs, besipriešinantys viskam, tarsi iš kaimo glūdumos. Atsinaujinanti energetika nėra tokia pavojinga ir ji yra neišvengiama, turint galvoje klimato atšilimo reiškinius, – „Tauragės žinioms“ teigė J. Nairanauskas.

Žygaičių bendruomenės pirmininkas teigė, kad vietos gyventojų pasipriešinimas dažniausiai kyla iš nežinojimo. Taip pat informavo, jog spalio 26 d. žygaičiuose planuojama surengti konferenciją dėl technologijų ir aplinkos sąveikos, kurią organizuos aplinkosaugos ekspertas Liutauras Stoškus. Su bendruomene bus diskutuojama ir vėjo jėgainių poveikio aplinkai klausimais.

Tegul siūlo, ką nori

Meldikviršių bendruomenės atstovė Roma Gavėnienė teigė plačiai domėjusis vėjo jėgainių kaimynystės „privalumais“. Moteris nunešė į savivaldybę raštą su 118 gyventojų parašų prieš vėjo jėgainių statybas. Ūkininkė kalbėjo be užuolankų – remiantis pavyzdžiais, vėjo jėgainių kaimynystė kelia nemalonius pojūčius žmonėms – girdimas triukšmas ir jaučiamas infragarsas, sutrinka ryšio technologijų veikla, ūkininkai pastebi padidėjusį gyvulių išsigimimų skaičių. Moteris buvo kategoriška – vėjo jėgainės turėtų stovėti ne arčiau kaip 3 km iki gyvenamųjų namų. Taip pat išreiškė nepasitikėjimą projektui atstovaujančiai dukterinei įmonei „S-energija“. Esą niekam nežinoma įmonė, neturinti jokios apyvartos, pasitikėjimo nekelia.

– Nesuprantu, kodėl pastaruoju metu yra kreipiamas dėmesys tik į investicijas. Ar jau mūsų žmonės nieko nebegali? Galime patys kurti smulkius verslus, naudoti kitus atsinaujinančius energijos šaltinius – kad ir saulės kolektorius. Mums vis kiša Vokietijos pavyzdį, aiškina, kad mes nieko neišmanom. Vokietijoje įteisinti vėjo jėgainių atstumai nuo gyvenviečių – tik 250 m. Mes nesame prieš atsinaujinančią energetiką, bet, mūsų nuomone, vėjo jėgainės turi stovėti ne ant žmonių kiemo. Pastačius šiuos „monstrus“ žmonėms virš galvų, jaunos šeimos tikrai turės išsikraustyti, mūsų nekilnojamas turtas, žemė taps beverčiai,  kraštas taps nepatrauklus investicijoms. Pagal preliminarų planą, jėgainė stovėtų 600 m nuo mūsų namų. Nebegalėčiau dirbti laukuose vien dėl jos sukeliamų nemalonių pojūčių. Tegul siūlo mums ką nori, tikrai nesutiksime, – žodžių į vatą nevyniojo R. Gavėnienė.

Tiesa, moteris teigė, kad verslininkai jų poziciją išklausė ir pažadėjo C raide plane pažymėtą zoną – Agurklių, Dagių, Kalpokų kaimų teritorijas palikti ramybėje. Taip pat teigė girdėjusi, jog kitos bendruomenės yra surinkusios dar daugiau parašų – žygaitiškiai net per 300.

Su kitų vėjo jėgainių statybai besipriešinančių bendruomenių atstovais „Tauragės žinioms“ susisiekti nepavyko.  

Nuotrauka
keliu prieziura
Asociatyvi „Kelių priežiūros“ nuotrauka
Įkelta:
prieš 7 valandas
Kaip ir kasmet žvyrkeliai žiemos pabaigoje bei ankstyvą pavasarį kelininkams bei gyventojams tampa labai aktualūs. Šiemet jų būklė yra prasta, tačiau nepaisant permainingos žiemos nuo sausio valstybinės reikšmės žvyro dangos keliuose nuolat dirbo AB „Kelių priežiūra“. Bendrovės greideriai per šių metų tris mėnesius profiliuodami žvyrkelius jau nuvažiavo 5 tūkst. kilometrų. Mechanizmai ir šiuo metu nesustodami tęsia darbus ten, kur danga pradžiūvo ir yra optimali darbams vykdyti.
Nuotrauka
BRANDOS EGZAMINAI
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Nemenki pokyčiai kitąmet laukia dabartinių dešimtokų arba gimnazijos klasių antrokų – kad gautų brandos atestatą po dvejų metų, kitąmet jie laikys tarpinius egzaminus. Šį mėnesį jie turi apsispręsti ir pasirinkti dalykus, kurių mokysis trečioje ir ketvirtoje klasėje. Kalbintų gimnazijų atstovų nuomonės dėl naujovių įvairios: vieni vardija galimus minusus, kiti sako, kad ši naujovė sumažins abiturientams egzaminų krūvį. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Lietuvoje – vienas po kito išlendantys seksualinio smurto prieš nepilnamečius atvejai. Prieš kurį laiką teisėsauga pareiškė įtarimus buvusiam Seimo nariui Kristijonui Bartoševičiui dėl galimo vaikų tvirkinimo. Neseniai žiniasklaidoje pasirodė informacija, kad buvęs Raseinių rajono meras Remigijus Ačas stojo prieš teismą, nes siekė seksualinių paslaugų su jo bendrovėje nelegaliai dirbusiu nepilnamečiu. Vaiko teisių gynėjai skaičiuoja, kad vien šiemet Tauragės apskrityje užfiksuoti 2 atvejai, kai galimai nuo seksualinio smurto nukentėjo 18 metų nesulaukę asmenys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-03-26
​​​​​​​Kraugeriškos Rusijos užmačios pasikėsino sugriauti milijonų ukrainiečių gyvenimą, daugybę jų išvijo iš gimtųjų namų. Nemažai jų, ypač moterų, kurių vyrai ir iki karo dirbo Tauragėje, rado prieglobstį mūsų mieste: įsikūrė, susirado darbus ir stengiasi kurti gyvenimus iš naujo. Vis dėlto, prisipažįsta restorane „Da Feng“ dirbančios Iryna, Valeriya ir Ruslana, nors ir kaip maloniai čia priimtos, jos tesvajoja apie viena – kuo greičiau grįžti namo. 
Nuotrauka
2arenos statybos.png
Projektuotojų vizualizacija
Įkelta:
2023-03-24
Ketvirtą kartą neįvyko viešasis pirkimo konkursas naujos arenos statyboms Tauragėje, Bernotiškės g.  Modernus pastatas planuojamas jau ne vienerius metus, tačiau vis nepavyksta rasti rangovo, kuris imtųsi šio projekto įgyvendinimo.
Nuotrauka
pusiaukeles namai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-24
Lietuvos kalėjimų tarnyba, siekdama didinti atviro kalinimo galimybes Lietuvoje ir didelį dėmesį skirdama regionams, įgyvendina pusiaukelės namų plėtrą – septintuosius Pusiaukelės namus nuteistiesiems planuojama atidaryti vakarų Lietuvoje, Tauragėje. Specialus Lietuvos kalėjimų tarnybos padalinys, kuriame nuteistieji bus intensyviai rengiami paleidimui iš įkalinimo įstaigos, buvo pristatytas vietos gyventojams. Apie tai informuoja Tauragės rajono savivaldybė.
Nuotrauka
baldai
Jurgitos nuotrauka
Įkelta:
2023-03-24
Dėl iš kamino sklindančių dūmų Tauragės dvare gyvenanti moteris, pavadinkime ją  Jurgita (vardas, pavardė redakcijai žinoma), konfliktuoja su kaimynystėje įsikūrusios įmonės direktoriumi. Moters teigimu, baldų gamybos bendrovėje deginamos neleistinos medžiagos ir dėl to į aplinką patenka nuodingi teršalai. Dėl to ji kreipėsi į aplinkosaugininkus, kurie atliko patikrinimą. Tiesa, pats įmonės direktorius nesijaučia darantis ką nors blogo – sako, kad nieko neleistino nekūrena. 
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2023-03-23
Po tragedijos Žygaičių gimnazijoje, kai per fizinio ugdymo pamoką mirė septintokė, kilo daugybė klausimų: ar tinkamai profilaktiškai tikrinama vaikų sveikata, ar visa reikalinga informacija apie vaikų sveikatos būklę pasiekia mokyklas, ar fizinis krūvis sporto salėse mokiniams pakeliamas. Ieškant atsakymų į šiuos ir kitus klausimus susidaro įspūdis, kad visos institucijos dirba pagal įstatymo eilutę, tačiau mokyklų atstovai pasigenda aiškesnių atsakomybės pasidalijimo ribų, mokytojai nuogąstauja dėl vaikų fizinės sveikatos, tėvai imasi medikų funkcijų ir rašo vaikams atleidimus nuo fizinio ugdymo pamokų. Fizinio ugdymo mokytoja šią situaciją apibūdina trumpai – košmaras. Išsamiai apie visa tai – laikraščio vedamajame.   
Nuotrauka
testas
Asociatyvi unsplash.com nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Tauragėje gyvenantis Lukas vieną rytą sulaukė skambučio. „Geriau jau būčiau neatsiliepęs“, – istoriją „Tauragės žinioms“ pasakojo jis. 24-erių jaunuolis, jo žodžiais tariant, pokalbio metu to nenorėdamas užsisakė prostatai tikrinti skirtą testą. Vaikinas po pokalbio prekės užsakymą panoro atšaukti, bet patyrė stresą supratęs, kad taip paprastai to padaryti gali ir  nepavykti. Kaip elgtis pakliuvus į tokią keblią situaciją? 
Nuotrauka
notare
Asmeninio albumo nuotrauka 
Įkelta:
2023-03-22
Tauragėje yra trys notarų biurai, vienas jų, 1-asis, įsikūręs Vytauto g. 85-101, kurį laiką nedirbo, kai ilgametė notarė Audronė Bakšienė paliko pareigas. Dabar šio biuro durys vėl atviros – jame dirba nauja notarė Valda Varkulevičė. 
Nuotrauka
google maps
Organizatorių nuotrauka
Įkelta:
2023-03-22
Pasaulinė kompanija „Google“ Lietuvoje vėl nufotografuos ir viešai publikuos viską, kas matoma plika akimi gatvėje. Tam šį pavasarį į Lietuvos kelius vėl išriedės specialūs „Google“ automobiliai, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Nuotrauka
degalai
VVTAT nuotrauka
Įkelta:
2023-03-21
Alternatyvių degalų įstatyme numatyta, kad Lietuvos Respublikos teritorijoje esančiose degalinėse turi būti prekiaujama benzinu, kurio kiekviename litre yra ne mažiau kaip 6,6 proc. biodegalų, ir dyzelinu, kurio kiekviename litre yra ne mažiau kaip 6,2 proc. biodegalų. Už šių reikalavimų nesilaikymą VVTAT bendrovei skyrė 300 tūkst. baudą, skelbia Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba.
Nuotrauka
banga
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-21
Tauragės gimtadienį esame įpratę švęsti vasaros pradžioje, tačiau tikroji diena, nuo kurios pradėta skaičiuoti mūsų miesto istorija, – kovo 21-oji. Taigi šiandien lygiai 516 metų, kai Tauragės vardas pirmą kartą paminėtas rašytiniuose šaltiniuose. Apie tai savo feisbuko paskyroje priminė kultūros veikėjas, poetas Eugenijus Šaltis. Jis rašo, kad jau tada mūsų mieste stovėjo bažnyčia ir veikė (pirmoji Žemaitijoje!) mokykla. Sveikindamas Tauragei jis skiria 516 žodžių Tauragei. 
Nuotrauka
dvaro
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-20
Tauragės dvaro gatvės gyventojų laukia pokyčiai – šiuo metu rengiamas statybos projektas, pagal kurį bus sutvarkyta teritorija ir įrengtos automobilių stovėjimo aikštelės. Tauragės dvaro bendruomenė šiuos planus sveikina.
Nuotrauka
maisto bankas
Rasos Krištopaitienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-17
„Maisto banko“ Tauragės padalinio koordinatorė Rasa Krištopaitienė kviečia tauragiškius prisidėti prie pavasarinės, jau 34-osios „Maisto banko“ akcijos, vykstančios šį savaitgalį, ir džiaugiasi tais, kurie jungiasi prie organizacijos misijos ne tik nešvaistyti maisto, bet ir padėti tiems, kuriems sunku. 
Nuotrauka
eismoinfo.lt
Įkelta:
2023-03-17
Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) penktadienį pranešė, kad uždaromas tiltas per Juodupės upę valstybiniame reikšmės rajoniniame kelyje Nr. 4201  Pagėgiai–Gudai–Sartininkai 9,64 kilometre, pranešama portale eismoinfo.lt
Nuotrauka
zygaiciai
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-17
Antradienį Žygaičių universaliame daugiafunkciniame centre rinkosi vietos gyventojai. Problema, dėl kurios jie susirinko, opi daugeliui nevairuojančių asmenų – autobusais pasiekti Šilutę nėra galimybės, tad gyventojai prašo grąžinti senąjį autobusų grafiką, galiojusį iki praėjusių metų rugsėjo 1-osios. 
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2023-03-16
Kraugeriškos Rusijos užmačios pasikėsino sugriauti milijonų ukrainiečių gyvenimą, daugybę jų išvijo iš gimtųjų namų. Nemažai jų, ypač moterų, kurių vyrai ir iki karo dirbo Tauragėje, rado prieglobstį mūsų mieste: įsikūrė, susirado darbus ir stengiasi kurti gyvenimus iš naujo. Vis dėlto, prisipažįsta restorane „Da Feng“ dirbančios Iryna, Valeriya ir Ruslana, nors ir kaip maloniai čia priimtos, jos tesvajoja apie viena – kuo greičiau grįžti namo. Šių moterų istorijos – „Tauragės žinių“ vedamajame.
Nuotrauka
vtat
Įkelta:
2023-03-15
Kovo 15-oji – Pasaulinė vartotojų diena, pirmą kartą paminėta 1983 metais. Šiemet šiai įsimintinai dienai – jau 40 metų. Šia proga Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) dalinasi 40 faktų ir skaičių, iliustruojančių praėjusių metų VVTAT veiklos rezultatus. Kasmet VVTAT užsakymu atliekami vartotojų ir verslininkų nuomonių tyrimai, kurių rezultatai leidžia palyginti pokyčius tam tikrose srityse, vertinti rizikas, nustatyti veiklos prioritetus.