Kyla į kovą su vėjo malūnais
Įkelta:
2016-10-24
Nuotrauka
Aprašymas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka

Tauragės rajone planuojama įrengti vėjo jėgainių parką, idėją palaiko ir rajono savivaldybė. Tačiau savo planus gyventojams atskleidę projektuotojai sulaukė pasipriešinimo iš Meldikviršių, Žygaičių ir Aukštupių kaimų bendruomenių. Verslininkai siekia susitarti su gyventojais gražiuoju, mat vėjo jėgainėms įrengti reikalinga žemė, statytojai turi sudaryti su gyventojais žemės nuomos sutartis, kurios savo ruožtu neštų finansinę naudą jos šeimininkams. Nors derybos vyksta jau gerą pusmetį, pagalius į ratus verslininkams kiša vietos gyventojai, rinkdami parašus, kad vėjo jėgainės šalia jų namų neiškiltų. 

Aiškėja ribos

Tauragės regione pastarąjį dešimtmetį drąsiai plėtota atsinaujinanti energetika. 2016-aiais Pagėgių savivaldybėje įrengtas didžiausias Lietuvoje vėjo jėgainių parkas, išsidėstęs 2500 ha plote. Jį sudaro 30 jėgainių, kurių bendra galia siekia 73,5 MW, o per metus jis pagamina iki 200 GWh elektros.

Rajono meras Sigitas Mičiulis ne kartą yra pabrėžęs žaliosios energijos teikiamą naudą Tauragės kraštui. „Toks projektas sumažins išmetamųjų dujų kiekį 40 tūkst. tonų bei duos ekonominės naudos Tauragės kraštui: lėšos elektros energijos pirkimui pasiliks Lietuvoje, į savivaldybės biudžetą bus mokami nekilnojamojo turto mokesčiai, bus sukurtos naujos darbo vietos jėgainių priežiūrai ir eksploatacijai“, – anuomet teigė meras.

Atsižvelgdami į tinkamas gamtines sąlygas vėjo energetikai plėtoti, verslininkai užsimojo įrengti dar vieną vėjo jėgainių parką arčiau Tauragės. Yra parengtas preliminarus specialiojo plano zonų žemėlapis. Pagal šį žemėlapį, galimos vėjo elektrinių įrengimo zonos išsidėsčiusios Žygaičių, Lauksargių ir Tauragės seniūnijose, abipus Sartinikų-Meldikviršių kelio, aplink Girininkų kaime esantį aerodromą.

Projektą koordinuoja UAB „Archstudija“, rengianti energetikos projektus, priklausanti energetikos įmonei „Blix lt“. Vėjo jėgainių statybą planuoja vykdyti dukterinė bendrovės įmonė „S-energija“.  UAB „Archstudija“ yra įgyvendinusi vėjo jėgainių projektus Šilutės, Kretingos rajonuose bei pavienius projektus visoje Lietuvoje nuo 2007-ųjų metų.

Susisiekus su verslininkų atstove, ši į detalius paaiškinimus nesileido:

– Kai bus parengtas detalusis planas ir techninis projektas, galėsime komentuoti plačiau. Dabar yra planuojami susitikimai su gyventojais, aiškinamasi jų pozicija, ryškinamos zonų, kuriose galėtų išdygti vėjo jėgainės, ribos, – teigė UAB „Blix lt“ direktorė Inga Baronienė.

Kyla diskusijų

Tauragės savivaldybės administracijos direktoriaus Modesto Petraičio teigimu, besikuriantys jėgainių parkai atneštų daug naudos seniūnijoms ir jų gyventojams. Žemės nuomos sutartis pasirašę gyventojai gautų tiesioginę finansinę naudą 25-erių metų eksploatacijos laikotarpiu – 0,5 proc. nuo visų žemės sklype įrengtų vėjo elektrinių sugeneruotos elektros energijos pardavimo pajamų, ne mažiau kaip 2000 Eur per metus.

– UAB „S-energija“ komunikuoja su rajono gyventojais jau nuo kovo mėnesio, artimiausiu metu planuojama rengti susitikimus su bendruomenėmis, susitarti su norinčiais nuomoti savo žemę vėjo jėgainių statybai, tiesa, yra ir prieštaraujančių, tačiau verslininkai tariasi su žmonėmis diplomatiškai, atsižvelgia į jų nuogąstavimus. Spausti priešiškai nusiteikusių gyventojų pasirašyti nuomos sutartis neketinama, – kalbėjo M. Petraitis.

Praėjusią savaitę savivaldybėje vyko bendruomenių narių, savivaldybės atstovų ir projektuotojų susitikimas. Susitikimo metu iškilo nemažai prieštaravimų, vietos gyventojai nuogąstauja dėl galimos vėjo jėgainių žalos aplinkai ir jų sveikatai, subjauroto gamtovaizdžio.

Susirinkime dalyvavęs buvęs architektas  Vincentas Paulauskas išreiškė susirūpinimą, jog prireikus plėsti aerodromą, prailginti lėktuvų nusileidimo taką, arti nebūtų įrengtų vėjo jėgainių. Pagal reikalavimus, vėjo jėgainės turėtų būti statomos ne arčiau kaip 3 km atstumu nuo aerodromo zonos, o pagal planą numatytos zonos praktiškai ribojasi su aerodromo apsaugos zona. Maža to, numatomas įrengimų aukštis – iki 250 m, kai leistinas yra 45 m.

Žygaičių bendruomenės pirmininkas Jonas Nairanauskas, kovojęs prieš skalūninių dujų gavybos įmonės „Schevron“ planuotą skalūninių dujų gavybą Žygaičių krašte, vietos žmonių pasipriešinimo nepalaiko bei pasisako už atsinaujinančios vėjo energetikos plėtrą regione.

– Nenoriu, kad mūsų krašto žmonės būtų suprasti kaip primityvūs, besipriešinantys viskam, tarsi iš kaimo glūdumos. Atsinaujinanti energetika nėra tokia pavojinga ir ji yra neišvengiama, turint galvoje klimato atšilimo reiškinius, – „Tauragės žinioms“ teigė J. Nairanauskas.

Žygaičių bendruomenės pirmininkas teigė, kad vietos gyventojų pasipriešinimas dažniausiai kyla iš nežinojimo. Taip pat informavo, jog spalio 26 d. žygaičiuose planuojama surengti konferenciją dėl technologijų ir aplinkos sąveikos, kurią organizuos aplinkosaugos ekspertas Liutauras Stoškus. Su bendruomene bus diskutuojama ir vėjo jėgainių poveikio aplinkai klausimais.

Tegul siūlo, ką nori

Meldikviršių bendruomenės atstovė Roma Gavėnienė teigė plačiai domėjusis vėjo jėgainių kaimynystės „privalumais“. Moteris nunešė į savivaldybę raštą su 118 gyventojų parašų prieš vėjo jėgainių statybas. Ūkininkė kalbėjo be užuolankų – remiantis pavyzdžiais, vėjo jėgainių kaimynystė kelia nemalonius pojūčius žmonėms – girdimas triukšmas ir jaučiamas infragarsas, sutrinka ryšio technologijų veikla, ūkininkai pastebi padidėjusį gyvulių išsigimimų skaičių. Moteris buvo kategoriška – vėjo jėgainės turėtų stovėti ne arčiau kaip 3 km iki gyvenamųjų namų. Taip pat išreiškė nepasitikėjimą projektui atstovaujančiai dukterinei įmonei „S-energija“. Esą niekam nežinoma įmonė, neturinti jokios apyvartos, pasitikėjimo nekelia.

– Nesuprantu, kodėl pastaruoju metu yra kreipiamas dėmesys tik į investicijas. Ar jau mūsų žmonės nieko nebegali? Galime patys kurti smulkius verslus, naudoti kitus atsinaujinančius energijos šaltinius – kad ir saulės kolektorius. Mums vis kiša Vokietijos pavyzdį, aiškina, kad mes nieko neišmanom. Vokietijoje įteisinti vėjo jėgainių atstumai nuo gyvenviečių – tik 250 m. Mes nesame prieš atsinaujinančią energetiką, bet, mūsų nuomone, vėjo jėgainės turi stovėti ne ant žmonių kiemo. Pastačius šiuos „monstrus“ žmonėms virš galvų, jaunos šeimos tikrai turės išsikraustyti, mūsų nekilnojamas turtas, žemė taps beverčiai,  kraštas taps nepatrauklus investicijoms. Pagal preliminarų planą, jėgainė stovėtų 600 m nuo mūsų namų. Nebegalėčiau dirbti laukuose vien dėl jos sukeliamų nemalonių pojūčių. Tegul siūlo mums ką nori, tikrai nesutiksime, – žodžių į vatą nevyniojo R. Gavėnienė.

Tiesa, moteris teigė, kad verslininkai jų poziciją išklausė ir pažadėjo C raide plane pažymėtą zoną – Agurklių, Dagių, Kalpokų kaimų teritorijas palikti ramybėje. Taip pat teigė girdėjusi, jog kitos bendruomenės yra surinkusios dar daugiau parašų – žygaitiškiai net per 300.

Su kitų vėjo jėgainių statybai besipriešinančių bendruomenių atstovais „Tauragės žinioms“ susisiekti nepavyko.  

Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Įkelta:
prieš 21 valanda
​​​​​​​Po ilgos pertraukos savivaldybės tarybos nariai trečiadienį į posėdį rinkosi didžiojoje savivaldybės salėje. Po himno sugiedojimo prieš pereinant prie darbotvarkės svarstymo pranešta, kad prie tarybos Liberalų frakcijos prisijungė Vidas Bičkus. 
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2022-05-26
Trečiadienį tarybos posėdyje rajono politikai galutinai pritarė, kad Sveikatos apsaugos ministerijai ir savivaldybei būtų suteikta po lygiai – po 50 proc. – balsų priimant su ligoninės valdymu susijusius sprendimus. Šis klausimas tarp tarybos narių įžiebė diskusijas: norėta, kad balsų abi ligoninės dalininkės turėtų ne po lygiai, lemiamą žodį galėtų tarti savivaldybės atstovai. Be to, nežinia, ar Vyriausybė nepriims sprendimų, dėl kurių kokie nors ligoninės skyriai, pavyzdžiui, Akušerijos-ginekologijos, nebus uždaryti. Išsamiau apie šį sprendimą – laikraščio vedamajame.
Nuotrauka
seniunija
Įkelta:
2022-05-26
Tauragės savivaldybės administracija paskelbė Tauragės miesto seniūnijos seniūno pavaduotojo konkursą. Dokumentus dalyvauti konkurse pretendentai  gali pateikti iki birželio 6-osios. Šias pareigas palikęs Žilvinas Majus nuo 2020 m. balandžio 1-osios eina miesto seniūno pareigas.
Nuotrauka
paspirtukai
Įkelta:
2022-05-26
Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, kelionių „Bolt“ paspirtukais skaičius per pastaruosius metus augo įspūdingai. Ne išimtis ir Tauragė – lyginant su 2021 m. kovo mėnesiu, kelionių skaičius čia per metus išaugo išaugo 34 proc., teigia „Bolt“ dalijimosi paslaugų plėtros vadovas Baltijos šalyse Eimantas Balta.
Nuotrauka
keliu remontas
Įkelta:
2022-05-25
Tauragės rajono savivaldybės administracija – investicinio projekto „Tauragės savivaldybės gatvių infrastruktūros modernizavimas privačios partnerystės būdu“ vykdytojas. Su privataus investuotojo prisidėjimu planuojama išasfaltuoti 20 Tauragės miesto gatvių.
Nuotrauka
pilies aikste
Įkelta:
2022-05-25
Kaip skelbiama Tauragės rajono savivaldybės puslapyje, VšĮ „Žaliasis regionas“ jungiantis keturias Tauragės regiono savivaldybes organizuoja turizmo populiarinimo renginį – „Neatrasta Tauragė“.
Nuotrauka
Įkelta:
2022-05-24
Gegužę startavusi Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos iniciatyva „Kas man priklauso?“, keliaujanti po šalies savivaldybes ir konsultuosianti šalies gyventojus apie socialinę paramą skirtingais gyvenimo atvejais atvyksta ir į Tauragę.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-05-23
Siekdama sušvelninti kainų kilimo pasekmes šalies gyventojams, Vyriausybė pritarė siūlymui nuo birželio mėnesio didinti bazinius socialinių išmokų dydžius. Tai padės apsaugoti vidutines ir mažesnes pajamas gaunančių žmonių perkamąją galią, kad jų gyvenimo kokybė neprastėtų, turės teigiamą poveikį žmonių su negalia, vienišų tėvų, senjorų skurdo mažinimui. 
Nuotrauka
pinigai
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2022-05-22
Seimas pritarė neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD) padidinti 80 eurų iki 540 eurų. Dėl to uždirbančių mažiausiai pajamos į rankas per mėnesį didės 16 eurų. Valstybės biudžetui per metus tai atsieis 103 mln. eurų. 
Nuotrauka
elektra
Įkelta:
2022-05-21
Seimas apsisprendė – nuo liepos mėnesio biudžeto lėšomis kompensuoti smarkiai išaugusias elektros ir gamtinių dujų kainas gyventojams ir verslui. Numatoma, kad paramą gautų visi vartotojai – tiek perkantys elektrą iš visuomeninio, tiek iš nepriklausomų tiekėjų, tiek ir tie, kuriems užtikrinamas garantinis tiekimas. 
Nuotrauka
meilesaleja
Įkelta:
2022-05-20
Viena gražiausių Tauragės vietų – Jūros krantinė, vadinama Meilės alėja, prieš keletą metų nuslinkus šlaitui, vis dar nesutvarkyta – šlaitas ir toliau griūva, viršutiniu taku nepasivaikščiosi – jis deformuotas ir dėl to uždarytas pėstiesiems. Savivaldybės specialistai praėjusią savaitę tarėsi, kaip spręsti šią problemą. 
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-05-20
Tauragės savivaldybės administracija paskelbė  Kultūros skyriaus vedėjo konkursą. Pretendentai dokumentus dalyvauti konkurse gali pateikti iki gegužės 30-osios. Savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėja Danutė Noreikienė pareigas paliko balandžio 1-ąją.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2022-05-19
Nuo karo siaubo bėgusius ukrainiečius priglaudė ir Tauragė. Dabar jų čia – kone pusė tūkstančio. Tamarai Jakovec Tauragė nebuvo svetima ir prieš karą, tačiau Rusijai užpuolus Ukrainą ji suskubo čia atsivežti ir savo, ir sesers vaikus. Dabar šeima gyvena Tauragėje, vaikai lanko mokyklą, Tamara dirba mokykloje ir puoselėja idėją suburti savo tautiečius. „Galbūt yra ukrainiečių šeimų, kurios nieko apie mus negirdėjo ir norėtų prisijungti?“ – kviečia ji ir ragina tauragiškius pasakoti apie kuriamą organizaciją jos kraštiečiams. Plačiau apie kuriamą organizaciją ir kaip prie jos prisijungti – „Tauragės žinių“ vedamajame.
Nuotrauka
greitoji
Įkelta:
2022-05-18
Tauragės rajono pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC) įsigijo naują greitosios medicinos pagalbos automobilį. Nuo šiol padėti Tauragės rajono gyventojams medikai vyks šiuolaikiška, poreikius atitinkančia transporto priemone.
Nuotrauka
darzelis
Įkelta:
2022-05-18
Lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ vyko rajono raiškiojo skaitymo šventė-konkursas „Skamba žodelis – šypsosi akelės “. 17 mažųjų skaitovų kartu su mokytojais atvyko iš lopšelių-darželių „Kodėlčius“, „Žvaigždutė“, „Ąžuoliukas“, vaikų reabilitacijos centro-mokyklos „Pušelė“, „Šaltinio“ ir Tarailių progimnazijų.
Nuotrauka
vaitimenai
Įkelta:
2022-05-18
Vaitimėnų kapinaitės – mažos, jaukios ir prižiūrėtos. Tačiau vaizdas, kurį pamatė kapus lankančios plungiškės, jas šokiravo – žiūrint į atliekų kalnus už kapinių tvoros, pasak moterų, atrodo, jog šiukšlės vežamos kartą per metus. Kapines prižiūrinti seniūnija apeliuoja į kapinių lankytojų sąmoningumą – patys meta ten, kur negalima, patys skundžiasi. 
Nuotrauka
sadm
Įkelta:
2022-05-17
Būstų ir kitų tinkamų gyventi patalpų savininkai, kurie apgyvendino Ukrainos karo pabėgėlius, nuo balandžio gali teikti prašymus kompensacijoms gauti. Per balandžio mėnesį savivaldybės sulaukė daugiau kaip 1800 prašymų skirti kompensacijas. Pagal šiuos prašymus bus išmokėti  beveik 300 tūkst. eurų. Daugiausiai lėšų skirtų kompensacijoms gyventojams, suteikusiems būstą ukrainiečiams rajonuose skirta Prienų rajonui – 15 500 eurų, o antroje vietoje, Tauragės rajonui – 9 300 eurų ir Panevėžio rajonui – 8 062 eurų.
Nuotrauka
renovacija
Įkelta:
2022-05-17
Renovacija viename Tauragės daugiabučių tapo tikru galvos skausmu ir gyventojams, ir darbus atliekančiai bendrovei, ir renovacijos administratoriui. Viena namo gyventoja jau viešai kalba apie rangovo vis neištaisomus trūkumus, dėl kurių esą gresia pavojus sveikatai, bei pernelyg ilgai užsitęsusius darbus. Rangovo „MNTO statyba“ vadovas su žurnalistais nebendrauja, o renovacijos administratorės UAB „Tauragės šilumos tinklai“ direktorius tikina – padėtis nėra tokia tragiška, kaip ją mėgina pateikti gyventoja.
Nuotrauka
mama
Įkelta:
2022-05-16
Realų pajamų augimą šių metų pradžioje stabdė infliacija – rodo „Sodros“ I ketvirčio gyventojų darbo pajamų apžvalga. Analizė atskleidžia ir iššūkius, su kuriais susiduria vaikus auginančios šeimos.
Nuotrauka
teisėjos
Įkelta:
2022-05-16
Penktadienį Lietuvos Respublikos Prezidentūroje Tauragės apylinkės teismo pirmininkas Egidijus Mockaitis pasveikino tris naujas Tauragės apylinkės teismo teisėjas: Jurgitą Vaitkevičienę, Jurgą Jasmontienę ir Ritą Renkytę.