Kyla į kovą su vėjo malūnais
Įkelta:
2016-10-24
Nuotrauka
Aprašymas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka

Tauragės rajone planuojama įrengti vėjo jėgainių parką, idėją palaiko ir rajono savivaldybė. Tačiau savo planus gyventojams atskleidę projektuotojai sulaukė pasipriešinimo iš Meldikviršių, Žygaičių ir Aukštupių kaimų bendruomenių. Verslininkai siekia susitarti su gyventojais gražiuoju, mat vėjo jėgainėms įrengti reikalinga žemė, statytojai turi sudaryti su gyventojais žemės nuomos sutartis, kurios savo ruožtu neštų finansinę naudą jos šeimininkams. Nors derybos vyksta jau gerą pusmetį, pagalius į ratus verslininkams kiša vietos gyventojai, rinkdami parašus, kad vėjo jėgainės šalia jų namų neiškiltų. 

Aiškėja ribos

Tauragės regione pastarąjį dešimtmetį drąsiai plėtota atsinaujinanti energetika. 2016-aiais Pagėgių savivaldybėje įrengtas didžiausias Lietuvoje vėjo jėgainių parkas, išsidėstęs 2500 ha plote. Jį sudaro 30 jėgainių, kurių bendra galia siekia 73,5 MW, o per metus jis pagamina iki 200 GWh elektros.

Rajono meras Sigitas Mičiulis ne kartą yra pabrėžęs žaliosios energijos teikiamą naudą Tauragės kraštui. „Toks projektas sumažins išmetamųjų dujų kiekį 40 tūkst. tonų bei duos ekonominės naudos Tauragės kraštui: lėšos elektros energijos pirkimui pasiliks Lietuvoje, į savivaldybės biudžetą bus mokami nekilnojamojo turto mokesčiai, bus sukurtos naujos darbo vietos jėgainių priežiūrai ir eksploatacijai“, – anuomet teigė meras.

Atsižvelgdami į tinkamas gamtines sąlygas vėjo energetikai plėtoti, verslininkai užsimojo įrengti dar vieną vėjo jėgainių parką arčiau Tauragės. Yra parengtas preliminarus specialiojo plano zonų žemėlapis. Pagal šį žemėlapį, galimos vėjo elektrinių įrengimo zonos išsidėsčiusios Žygaičių, Lauksargių ir Tauragės seniūnijose, abipus Sartinikų-Meldikviršių kelio, aplink Girininkų kaime esantį aerodromą.

Projektą koordinuoja UAB „Archstudija“, rengianti energetikos projektus, priklausanti energetikos įmonei „Blix lt“. Vėjo jėgainių statybą planuoja vykdyti dukterinė bendrovės įmonė „S-energija“.  UAB „Archstudija“ yra įgyvendinusi vėjo jėgainių projektus Šilutės, Kretingos rajonuose bei pavienius projektus visoje Lietuvoje nuo 2007-ųjų metų.

Susisiekus su verslininkų atstove, ši į detalius paaiškinimus nesileido:

– Kai bus parengtas detalusis planas ir techninis projektas, galėsime komentuoti plačiau. Dabar yra planuojami susitikimai su gyventojais, aiškinamasi jų pozicija, ryškinamos zonų, kuriose galėtų išdygti vėjo jėgainės, ribos, – teigė UAB „Blix lt“ direktorė Inga Baronienė.

Kyla diskusijų

Tauragės savivaldybės administracijos direktoriaus Modesto Petraičio teigimu, besikuriantys jėgainių parkai atneštų daug naudos seniūnijoms ir jų gyventojams. Žemės nuomos sutartis pasirašę gyventojai gautų tiesioginę finansinę naudą 25-erių metų eksploatacijos laikotarpiu – 0,5 proc. nuo visų žemės sklype įrengtų vėjo elektrinių sugeneruotos elektros energijos pardavimo pajamų, ne mažiau kaip 2000 Eur per metus.

– UAB „S-energija“ komunikuoja su rajono gyventojais jau nuo kovo mėnesio, artimiausiu metu planuojama rengti susitikimus su bendruomenėmis, susitarti su norinčiais nuomoti savo žemę vėjo jėgainių statybai, tiesa, yra ir prieštaraujančių, tačiau verslininkai tariasi su žmonėmis diplomatiškai, atsižvelgia į jų nuogąstavimus. Spausti priešiškai nusiteikusių gyventojų pasirašyti nuomos sutartis neketinama, – kalbėjo M. Petraitis.

Praėjusią savaitę savivaldybėje vyko bendruomenių narių, savivaldybės atstovų ir projektuotojų susitikimas. Susitikimo metu iškilo nemažai prieštaravimų, vietos gyventojai nuogąstauja dėl galimos vėjo jėgainių žalos aplinkai ir jų sveikatai, subjauroto gamtovaizdžio.

Susirinkime dalyvavęs buvęs architektas  Vincentas Paulauskas išreiškė susirūpinimą, jog prireikus plėsti aerodromą, prailginti lėktuvų nusileidimo taką, arti nebūtų įrengtų vėjo jėgainių. Pagal reikalavimus, vėjo jėgainės turėtų būti statomos ne arčiau kaip 3 km atstumu nuo aerodromo zonos, o pagal planą numatytos zonos praktiškai ribojasi su aerodromo apsaugos zona. Maža to, numatomas įrengimų aukštis – iki 250 m, kai leistinas yra 45 m.

Žygaičių bendruomenės pirmininkas Jonas Nairanauskas, kovojęs prieš skalūninių dujų gavybos įmonės „Schevron“ planuotą skalūninių dujų gavybą Žygaičių krašte, vietos žmonių pasipriešinimo nepalaiko bei pasisako už atsinaujinančios vėjo energetikos plėtrą regione.

– Nenoriu, kad mūsų krašto žmonės būtų suprasti kaip primityvūs, besipriešinantys viskam, tarsi iš kaimo glūdumos. Atsinaujinanti energetika nėra tokia pavojinga ir ji yra neišvengiama, turint galvoje klimato atšilimo reiškinius, – „Tauragės žinioms“ teigė J. Nairanauskas.

Žygaičių bendruomenės pirmininkas teigė, kad vietos gyventojų pasipriešinimas dažniausiai kyla iš nežinojimo. Taip pat informavo, jog spalio 26 d. žygaičiuose planuojama surengti konferenciją dėl technologijų ir aplinkos sąveikos, kurią organizuos aplinkosaugos ekspertas Liutauras Stoškus. Su bendruomene bus diskutuojama ir vėjo jėgainių poveikio aplinkai klausimais.

Tegul siūlo, ką nori

Meldikviršių bendruomenės atstovė Roma Gavėnienė teigė plačiai domėjusis vėjo jėgainių kaimynystės „privalumais“. Moteris nunešė į savivaldybę raštą su 118 gyventojų parašų prieš vėjo jėgainių statybas. Ūkininkė kalbėjo be užuolankų – remiantis pavyzdžiais, vėjo jėgainių kaimynystė kelia nemalonius pojūčius žmonėms – girdimas triukšmas ir jaučiamas infragarsas, sutrinka ryšio technologijų veikla, ūkininkai pastebi padidėjusį gyvulių išsigimimų skaičių. Moteris buvo kategoriška – vėjo jėgainės turėtų stovėti ne arčiau kaip 3 km iki gyvenamųjų namų. Taip pat išreiškė nepasitikėjimą projektui atstovaujančiai dukterinei įmonei „S-energija“. Esą niekam nežinoma įmonė, neturinti jokios apyvartos, pasitikėjimo nekelia.

– Nesuprantu, kodėl pastaruoju metu yra kreipiamas dėmesys tik į investicijas. Ar jau mūsų žmonės nieko nebegali? Galime patys kurti smulkius verslus, naudoti kitus atsinaujinančius energijos šaltinius – kad ir saulės kolektorius. Mums vis kiša Vokietijos pavyzdį, aiškina, kad mes nieko neišmanom. Vokietijoje įteisinti vėjo jėgainių atstumai nuo gyvenviečių – tik 250 m. Mes nesame prieš atsinaujinančią energetiką, bet, mūsų nuomone, vėjo jėgainės turi stovėti ne ant žmonių kiemo. Pastačius šiuos „monstrus“ žmonėms virš galvų, jaunos šeimos tikrai turės išsikraustyti, mūsų nekilnojamas turtas, žemė taps beverčiai,  kraštas taps nepatrauklus investicijoms. Pagal preliminarų planą, jėgainė stovėtų 600 m nuo mūsų namų. Nebegalėčiau dirbti laukuose vien dėl jos sukeliamų nemalonių pojūčių. Tegul siūlo mums ką nori, tikrai nesutiksime, – žodžių į vatą nevyniojo R. Gavėnienė.

Tiesa, moteris teigė, kad verslininkai jų poziciją išklausė ir pažadėjo C raide plane pažymėtą zoną – Agurklių, Dagių, Kalpokų kaimų teritorijas palikti ramybėje. Taip pat teigė girdėjusi, jog kitos bendruomenės yra surinkusios dar daugiau parašų – žygaitiškiai net per 300.

Su kitų vėjo jėgainių statybai besipriešinančių bendruomenių atstovais „Tauragės žinioms“ susisiekti nepavyko.  

Nuotrauka
donvina arlauskiene
Asmeninio albumo nuotrauka 
Įkelta:
8 valandas po
Finansinių sunkumų patiriančiam ir labai sudėtingą laikotarpį išgyvenančiam Tauragės regiono atliekų tvarkymo centrui (TRATC) nuo gruodžio 1-osios pradėjo vadovauti tauragiškė Donvina Arlauskienė. 
Nuotrauka
kraujo donoryste
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-08
Gruodžio 11 dieną Tauragės kultūros rūmuose vyks neatlygintina kraujo donorystės akcija. Nacionalinis kraujo centras (NKC) labai laukia ir esamų, ir būsimų kraujo donorų. NKC atstovė Rūta Ramanauskienė džiaugiasi, kad Tauragėje gyvena labai daug gerų žmonių, kurie, dovanodami dalelę savęs – savo kraujo – prisideda prie gyvybių gelbėjimo.
Nuotrauka
sukciai
Įkelta:
2023-12-08
Sukčiaus gyvenimas liūdnas – jame nėra nei švenčių, nei laisvadienių. Netgi atvirkščiai – kol ruošiamės Kalėdoms, piktavaliai kibte kimba į darbus, bandydami pavogti ir mūsų šventinę nuotaiką, ir pinigus. Todėl šiuo metu ypač svarbu suprasti, kaip veikia nusikaltėliai ir kokiomis istorijomis jie gali bandyti įtikinti savo aukas.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2023-12-07
Kalbėti su Irina Sadauskiene nuostabiai paprasta ir įdomu. Ji turi tiek daug ką pasakoti! Irina iš tų žmonių, kurie ne tik daug kuo domisi, turi sukaupusi daug žinių, bet ir turi noro visu tuo savo turtu dalintis. Sako, kad tokie žmonės būtų geri mokytojai... Nors dirba mokykloje, Irina – ne mokytoja. Vis dėlto savo žiniomis dosniai dalijasi su visais, kurie nori klausytis. Kaip jai pavyko suderinti tris didžiausius savo norus: norą keliauti, norą mokytis ir norą pasakoti istorijas? Apie tai skaitykite šio numerio vedamajame. 
Nuotrauka
pastas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-07
Neseniai paskelbta, kad laiškininkų tinklą pertvarkanti ir iš viso apie 400 darbuotojų žadanti atleisti bendrovė Lietuvos paštas apie atleidimą įspėjo dar 72 darbuotojus. Įdomu, ar šie pertvarkymai palies ir Tauragės paštą. Į šį klausimą atsakė Lietuvos pašto Komunikacijos projektų vadovas Lukas Zadarackas.
Nuotrauka
apylanka
Tauragės savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-06
Gruodžio 12–13 d. UAB „Tauragės agrotechnika“ planuoja vykdyti remonto darbus J. Tumo-Vaižganto gatvėje, kurių metu bus keičiamas šulinys.
Nuotrauka
Ziema
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-06
Sudėtingesnės eismo sąlygos Kaišiadorių rajone, kur eismo sąlygas sunkina šarma ir rūkas, matomumas vietomis sumažėjęs iki 50 m.
Nuotrauka
zygaiciu gimnazija
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-05
Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (LŠDPS) antradienį atnaujina mokytojų streiką. Streikuojantys mokytojai planuoja stebėti Seimo posėdį, kurio metu ketinama tvirtinti kitų metų valstybės biudžetą. Prie šalyje streikuojančių mokytojų jungiasi ir Tauragės rajono Žygaičių gimnazijos mokytojai.
Nuotrauka
med punktai
Raimondos Alysienės nuotrauka 
Įkelta:
2023-12-04
Lapkričio viduryje į savivaldybę sukviestiems kaimiškųjų seniūnijų seniūnams, seniūnaičiams, bendruomenių pirmininkams ar atstovams pristatytas Tauragės pirminiam sveikatos priežiūros centrui (PSPC) priklausančių medicinos punktų reorganizavimo planas – iš 18-os dabar veikiančių punktų 11 siūloma uždaryti. Medikai pateikė ir argumentus. Ar bus išgirsti gyventojai, ypač vyresni, kurie džiaugiasi galėdami slaugytoją turėti savo kaime, parodys laikas.   
Nuotrauka
stovykla
VSB nuotrauka
Įkelta:
2023-12-01
Į Tauragės visuomenės sveikatos biuro įgyvendintų veiklų sąrašą „įkrenta“ ketvirtoji suaugusiųjų sveikatinimo stovykla! Baltą ir žiema dvelkiantį, paskutinį rudens savaitgalį net 40 Tauragės rajono gyventojų atkeliavo į Skaudvilę, kur Tauragės visuomenės sveikatos biuras organizavo suaugusiųjų stovyklą. Į ją buvo kviečiami 40–60 metų vyrai ir moterys, atitinkantys širdies ir kraujagyslių prevencinės programos amžiaus grupę. Pagrindinis sveikatinimo stovyklos siekis – suteikti bazinių žinių, reikalingų keisti gyvenimo būdą ir elgseną bei formuoti sveikatai palankius įgūdžius ir įpročius.
Nuotrauka
maisto atliekos
Autorės nuotrauka 
Įkelta:
2023-12-01
Nuo 2024-ųjų Lietuvos, kaip ir kitų Europos Sąjungos (ES) valstybių narių, laukia atskiras maisto ir virtuvės atliekų surinkimas. Gyventojai turės jas atskirti susidarymo vietoje ir nemaišyti su kitų rūšių atliekomis. Šiuo metu maisto ir virtuvės atliekos daugeliu atvejų yra renkamos kartu su mišriomis komunalinėmis atliekomis. Seimo tyrimų skyriaus atlikta apklausa rodo, kad dauguma Lietuvos savivaldybių atskirą maisto ir virtuvės atliekų surinkimą didesniu ar mažesniu mastu ir planuoja pradėti 2024 m., vis dėlto ne visos savivaldybės pokyčiams yra tinkamai pasiruošusios. Kaip pasiruošusi Tauragė? Apie tai papasakojo Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro (TRAC) direktoriaus pavaduotoja Rimantė Gailienė.   
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2023-11-30
Sekmadienį prasidės bene prasmingiausias ir jaukiausias gražiausių metų švenčių laukimas – adventas. Daugelio žmonių namai puošis advento vainikais, bus degamos advento žvakelės. Neretai, susėdę prie žvakių šviesos, žmonės tampa atviresni, nuoširdžiai bendrauja su draugais, artimaisiais. Bendrystei kviečia ir Tauragės „Carito“ komanda – ketvirtadieniais pietums kviečia užsukti ne į kavinę, o į Gintaro gatvėje įsikūrusius parapijos namus, kuriuose nuo pat ryto pluša savanoriai ir „Carito“ bičiuliai. Išsamiau apie tai – šio numerio vedamajame.
Nuotrauka
pinig
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2023-11-30
Savo vaikų neišlaikantys tėvai vidutiniškai skolingi „Sodrai“ iki 5 tūkstančių eurų, o didžiausia vieno žmogaus skola siekia 60 tūkstančių eurų. Yra žinomas atvejis, kai vaiko išlaikymo išmokų skolininkas nemoka alimentų 8 savo vaikams.
Nuotrauka
raktai, seima
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2023-11-30
Siekiant taikliau ir efektyviau panaudoti mokesčių mokėtojų lėšas, labiau skatinti savivaldybes prisidėti finansiškai prie valstybės teikiamos jaunų šeimų įsigyti būstus paskatos, keičiamas finansinės paramos jaunoms šeimoms teikimo modelis. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtam įstatymo projektui pritarė Vyriausybė. Jam dar turės pritarti Seimas.
Nuotrauka
foto
„Nacionalinis aplinkosaugos egzaminas“ feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-11-29
Antrą kartą organizuoto Nacionalinio aplinkosaugos egzamino rezultatai rodo, kad visuomenės aplinkosaugos žinių lygis vis dar nėra pakankamas. Kaip ir pernai, šiemet dalyvių gautų pažymių vidurkis siekia 5 balus iš 10. Organizatorių duomenimis, egzaminą laikė 232 Tauragės rajono savivaldybės gyventojai. Pažymių, kuriuos gavo tauragiškiai, vidurkis yra mažesnis nei Lietuvos ir siekia 4 balus iš 10.
Nuotrauka
VVTAT nuotrauka
VVTAT nuotrauka
Įkelta:
2023-11-29
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) užbaigė Gleivių žaislų (angl. slime) tikrinimo programą, kurios tikslas – užtikrinti, kad į Lietuvos rinką tiekiami šios kategorijos žaislai būtų saugūs ir atitiktų numatytus reikalavimus.
Nuotrauka
rentgenas
Tauragės ligoninės iliustracija
Įkelta:
2023-11-29
Įgyvendinant Rentgeno diagnostikos paslaugų kokybės gerinimo programos III etapą, iš valstybės biudžeto lėšų, skirtų ilgalaikiam materialiajam ir nematerialiajam turtui įsigyti, Tauragės ligoninės operacinėje sumontuota nauja skaitmeninė rentgeno sistema su C lanku „Vision, RFD“. 
Nuotrauka
batakiu seniunija
Vikipedija nuotrauka
Įkelta:
2023-11-28
Konkursą Batakių seniūnijos seniūno pareigoms užimti Tauragės rajono savivaldybės administracija paskelbė lapkričio 16-ąją. Jis baigsis lapkričio 30-ąją.   
Nuotrauka
pratybu marsrutas
Įkelta:
2023-11-27
Lietuvos kariuomenės Pulkininko Juozo Vitkaus inžinerijos batalionas informuojame, kad bataliono kariai kartu su sąjungininkų kariais iš Nyderlandų Karalystės lapkričio 28–gruodžio 1 ir gruodžio 4–8 d. vykdys inžinerinę maršruto žvalgybą pagal pridedamą schemą.
Nuotrauka
apygarda
Vido Bičkaus nuotrauka
Įkelta:
2023-11-27
Prieš porą mėnesių Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) Seime pristatė esamos Seimo rinkimų apygardų ribų situacijos ir numatomų pokyčių kai kuriose apygardose projektą. Spalio 30-ąją VRK pateikė pakoreguotą Seimo rinkimų apygardų ribų pokyčio variantą. Deja, abu variantai nepalankūs Tauragės rinkimų apygardai – Skaudvilės, Trepų ir Adakavo rinkimų apylinkes norima prijungti prie Karšuvos (Jurbarko) rinkimų apygardos. Su šiuo VRK pasiūlymu kategoriškai nesutinka Skaudvilės krašto bendruomenės, jau žinančios, ką reiškia būti ne savo rajono rinkimų apygardoje.