Kyla į kovą su vėjo malūnais
Įkelta:
2016-10-24
Nuotrauka
Aprašymas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka

Tauragės rajone planuojama įrengti vėjo jėgainių parką, idėją palaiko ir rajono savivaldybė. Tačiau savo planus gyventojams atskleidę projektuotojai sulaukė pasipriešinimo iš Meldikviršių, Žygaičių ir Aukštupių kaimų bendruomenių. Verslininkai siekia susitarti su gyventojais gražiuoju, mat vėjo jėgainėms įrengti reikalinga žemė, statytojai turi sudaryti su gyventojais žemės nuomos sutartis, kurios savo ruožtu neštų finansinę naudą jos šeimininkams. Nors derybos vyksta jau gerą pusmetį, pagalius į ratus verslininkams kiša vietos gyventojai, rinkdami parašus, kad vėjo jėgainės šalia jų namų neiškiltų. 

Aiškėja ribos

Tauragės regione pastarąjį dešimtmetį drąsiai plėtota atsinaujinanti energetika. 2016-aiais Pagėgių savivaldybėje įrengtas didžiausias Lietuvoje vėjo jėgainių parkas, išsidėstęs 2500 ha plote. Jį sudaro 30 jėgainių, kurių bendra galia siekia 73,5 MW, o per metus jis pagamina iki 200 GWh elektros.

Rajono meras Sigitas Mičiulis ne kartą yra pabrėžęs žaliosios energijos teikiamą naudą Tauragės kraštui. „Toks projektas sumažins išmetamųjų dujų kiekį 40 tūkst. tonų bei duos ekonominės naudos Tauragės kraštui: lėšos elektros energijos pirkimui pasiliks Lietuvoje, į savivaldybės biudžetą bus mokami nekilnojamojo turto mokesčiai, bus sukurtos naujos darbo vietos jėgainių priežiūrai ir eksploatacijai“, – anuomet teigė meras.

Atsižvelgdami į tinkamas gamtines sąlygas vėjo energetikai plėtoti, verslininkai užsimojo įrengti dar vieną vėjo jėgainių parką arčiau Tauragės. Yra parengtas preliminarus specialiojo plano zonų žemėlapis. Pagal šį žemėlapį, galimos vėjo elektrinių įrengimo zonos išsidėsčiusios Žygaičių, Lauksargių ir Tauragės seniūnijose, abipus Sartinikų-Meldikviršių kelio, aplink Girininkų kaime esantį aerodromą.

Projektą koordinuoja UAB „Archstudija“, rengianti energetikos projektus, priklausanti energetikos įmonei „Blix lt“. Vėjo jėgainių statybą planuoja vykdyti dukterinė bendrovės įmonė „S-energija“.  UAB „Archstudija“ yra įgyvendinusi vėjo jėgainių projektus Šilutės, Kretingos rajonuose bei pavienius projektus visoje Lietuvoje nuo 2007-ųjų metų.

Susisiekus su verslininkų atstove, ši į detalius paaiškinimus nesileido:

– Kai bus parengtas detalusis planas ir techninis projektas, galėsime komentuoti plačiau. Dabar yra planuojami susitikimai su gyventojais, aiškinamasi jų pozicija, ryškinamos zonų, kuriose galėtų išdygti vėjo jėgainės, ribos, – teigė UAB „Blix lt“ direktorė Inga Baronienė.

Kyla diskusijų

Tauragės savivaldybės administracijos direktoriaus Modesto Petraičio teigimu, besikuriantys jėgainių parkai atneštų daug naudos seniūnijoms ir jų gyventojams. Žemės nuomos sutartis pasirašę gyventojai gautų tiesioginę finansinę naudą 25-erių metų eksploatacijos laikotarpiu – 0,5 proc. nuo visų žemės sklype įrengtų vėjo elektrinių sugeneruotos elektros energijos pardavimo pajamų, ne mažiau kaip 2000 Eur per metus.

– UAB „S-energija“ komunikuoja su rajono gyventojais jau nuo kovo mėnesio, artimiausiu metu planuojama rengti susitikimus su bendruomenėmis, susitarti su norinčiais nuomoti savo žemę vėjo jėgainių statybai, tiesa, yra ir prieštaraujančių, tačiau verslininkai tariasi su žmonėmis diplomatiškai, atsižvelgia į jų nuogąstavimus. Spausti priešiškai nusiteikusių gyventojų pasirašyti nuomos sutartis neketinama, – kalbėjo M. Petraitis.

Praėjusią savaitę savivaldybėje vyko bendruomenių narių, savivaldybės atstovų ir projektuotojų susitikimas. Susitikimo metu iškilo nemažai prieštaravimų, vietos gyventojai nuogąstauja dėl galimos vėjo jėgainių žalos aplinkai ir jų sveikatai, subjauroto gamtovaizdžio.

Susirinkime dalyvavęs buvęs architektas  Vincentas Paulauskas išreiškė susirūpinimą, jog prireikus plėsti aerodromą, prailginti lėktuvų nusileidimo taką, arti nebūtų įrengtų vėjo jėgainių. Pagal reikalavimus, vėjo jėgainės turėtų būti statomos ne arčiau kaip 3 km atstumu nuo aerodromo zonos, o pagal planą numatytos zonos praktiškai ribojasi su aerodromo apsaugos zona. Maža to, numatomas įrengimų aukštis – iki 250 m, kai leistinas yra 45 m.

Žygaičių bendruomenės pirmininkas Jonas Nairanauskas, kovojęs prieš skalūninių dujų gavybos įmonės „Schevron“ planuotą skalūninių dujų gavybą Žygaičių krašte, vietos žmonių pasipriešinimo nepalaiko bei pasisako už atsinaujinančios vėjo energetikos plėtrą regione.

– Nenoriu, kad mūsų krašto žmonės būtų suprasti kaip primityvūs, besipriešinantys viskam, tarsi iš kaimo glūdumos. Atsinaujinanti energetika nėra tokia pavojinga ir ji yra neišvengiama, turint galvoje klimato atšilimo reiškinius, – „Tauragės žinioms“ teigė J. Nairanauskas.

Žygaičių bendruomenės pirmininkas teigė, kad vietos gyventojų pasipriešinimas dažniausiai kyla iš nežinojimo. Taip pat informavo, jog spalio 26 d. žygaičiuose planuojama surengti konferenciją dėl technologijų ir aplinkos sąveikos, kurią organizuos aplinkosaugos ekspertas Liutauras Stoškus. Su bendruomene bus diskutuojama ir vėjo jėgainių poveikio aplinkai klausimais.

Tegul siūlo, ką nori

Meldikviršių bendruomenės atstovė Roma Gavėnienė teigė plačiai domėjusis vėjo jėgainių kaimynystės „privalumais“. Moteris nunešė į savivaldybę raštą su 118 gyventojų parašų prieš vėjo jėgainių statybas. Ūkininkė kalbėjo be užuolankų – remiantis pavyzdžiais, vėjo jėgainių kaimynystė kelia nemalonius pojūčius žmonėms – girdimas triukšmas ir jaučiamas infragarsas, sutrinka ryšio technologijų veikla, ūkininkai pastebi padidėjusį gyvulių išsigimimų skaičių. Moteris buvo kategoriška – vėjo jėgainės turėtų stovėti ne arčiau kaip 3 km iki gyvenamųjų namų. Taip pat išreiškė nepasitikėjimą projektui atstovaujančiai dukterinei įmonei „S-energija“. Esą niekam nežinoma įmonė, neturinti jokios apyvartos, pasitikėjimo nekelia.

– Nesuprantu, kodėl pastaruoju metu yra kreipiamas dėmesys tik į investicijas. Ar jau mūsų žmonės nieko nebegali? Galime patys kurti smulkius verslus, naudoti kitus atsinaujinančius energijos šaltinius – kad ir saulės kolektorius. Mums vis kiša Vokietijos pavyzdį, aiškina, kad mes nieko neišmanom. Vokietijoje įteisinti vėjo jėgainių atstumai nuo gyvenviečių – tik 250 m. Mes nesame prieš atsinaujinančią energetiką, bet, mūsų nuomone, vėjo jėgainės turi stovėti ne ant žmonių kiemo. Pastačius šiuos „monstrus“ žmonėms virš galvų, jaunos šeimos tikrai turės išsikraustyti, mūsų nekilnojamas turtas, žemė taps beverčiai,  kraštas taps nepatrauklus investicijoms. Pagal preliminarų planą, jėgainė stovėtų 600 m nuo mūsų namų. Nebegalėčiau dirbti laukuose vien dėl jos sukeliamų nemalonių pojūčių. Tegul siūlo mums ką nori, tikrai nesutiksime, – žodžių į vatą nevyniojo R. Gavėnienė.

Tiesa, moteris teigė, kad verslininkai jų poziciją išklausė ir pažadėjo C raide plane pažymėtą zoną – Agurklių, Dagių, Kalpokų kaimų teritorijas palikti ramybėje. Taip pat teigė girdėjusi, jog kitos bendruomenės yra surinkusios dar daugiau parašų – žygaitiškiai net per 300.

Su kitų vėjo jėgainių statybai besipriešinančių bendruomenių atstovais „Tauragės žinioms“ susisiekti nepavyko.  

Nuotrauka
Nuotekų valykla
Įkelta:
prieš 1 valanda
„Tauragės vandenų“ nuotekų valymo įrenginys perkrautas. Pramonė plečiasi, daugėja gyventojų, kurie jungiasi prie vandens tiekimo tinklų. Bet augimas atveria didžiulių problemų – nei savivaldybė, nei vandentvarkos įmonė neturi lėšų valymo įrenginių plėtrai. Jeigu artimiausiu metu problema nebus sprendžiama, didesnis potvynis – ir Jūros upė būtų užteršta fosforu, azotu ar kitomis kenksmingomis medžiagomis.
Nuotrauka
M. Mažvydo progimnazija
Įkelta:
prieš 21 valanda
Apie tai savo feisbuko paskyroje praneša rajono meras Dovydas Kaminskas. Bus atnaujinti bėgimo takai, įrengta universali krepšinio ir teniso aikštelė, atnaujinta futbolo aikštė, įrengta dirbtinės dangos mini futbolo aikštė, smėlio tinklinio aikštelė, metimo sektorius ir vaikų bei paauglių sporto aikštelė.
Nuotrauka
gt
Įkelta:
prieš 1 dieną
Gyventojai, net išreiškę pageidavimą reklamos negauti, pašto dėžutėse kartais vis dar randa krūvas skrajučių. Vieni, ypač vyresni žmonės, tokiu „turtu“ pašto dėžutėse džiaugiasi – reklaminiuose leidiniuose jie išstudijuoja didžiųjų prekybos tinklų kainas, išsirenka, kur, ką ir kada bus galima nusipirkti pigiau. O kitus žmones namuose sparčiai besikaupiančios bereikalingos popierių krūvos erzina, todėl jie visokiais būdais nori jų atsikratyti. 
Nuotrauka
kupolas
Įkelta:
prieš 1 dieną
Šiandien Kartų parke Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos iniciatyva pastatytas kupolas, kuriame netrukus turėtų įsikurti mini biblioteka. Poilsiautojai čia galės užsukti paskaityti spaudos ar tiesiog leisti laiką – viduje bus sėdmaišiai. Kadangi kupolas nebus rakinamas baiminamasi, kad jo naktimis nenuniokotų vandalai.
Nuotrauka
rec
Įkelta:
prieš 1 dieną
Penktadienį Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Klaipėdos skyrius atlikto Tauragės rajono maudyklų tyrimus.
Nuotrauka
rec
Įkelta:
prieš 1 dieną
Tauragės rajono savivaldybė vakar pranešė, kad dėl aukštos lauko temperatūros ir didelės kaitros Ryto (Norkaičiai), Vėjų (Stragutė) ir Mokyklos (Dacijonai) gatvėse išplaukė bitumas – ant asfaltbetonio dangos susidarė blizgantis paviršius, matosi dangos tirpimo žymės.
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-06-22
Lietuvą užklupus stichinei kaitrai žmonės vėsinasi, kaip išmano: visu pajėgumu jungia kondicionierius ir paprasčiausius oro ventiliatorius, uždaro langus ar kaip tik stengiasi susikurti nors menkiausią skersvėjį. Prasidėjus naujai darbo savaitei patariama atkreipti dėmesį į kompiuterius, kurie ne tik patys jautrūs karščiui, bet ir gali tapti nepageidaujamu papildomos šilumos šaltiniu.
Nuotrauka
Pėsčiųjų tiltas
Įkelta:
2021-06-22
Dvi savaites trukusio balsavimo metu Tauragės rajono gyventojai rinko iniciatyvas, skirtas gyvenamajai aplinkai ir viešajai infrastruktūrai gerinti ir kurti. Trijose kategorijose pateikta keturiolika projektų. Daugiausia gyventojų palaikymo sulaukė projektai „Stragutės pastogė“, „Judėk lengviau, gyvenk smagiau“ ir „Pikniko parkas“.
Nuotrauka
rec
Įkelta:
2021-06-21
Mokytojai, baigę mokslus Vilniaus ar Kauno universitetuose, į regionų mokyklas atvyksta retai. Apie 80 proc. Šiaurės Lietuvos švietimo sistemos žmonių yra baigę pedagogikos mokslus Šiauliuose, o kaimų mokyklose didžiųjų universitetų absolventų likę, matyt, tik vienas kitas, ir tai iš vyresnės kartos.
Nuotrauka
nzt
Įkelta:
2021-06-21
Pastaruoju metu Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT), kaip ir daugelis kitų institucijų, susiduria su problema, kai naudojantis AB Lietuvos pašto paslaugomis siunčiami laiškai su svarbia ir aktualia informacija dalies asmenų nepasiekia arba pasiekia pavėluotai. 
Nuotrauka
rec
Įkelta:
2021-06-21
Kaip teigia Tauragės savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojas Tomas Raulinavičius, pernai Tauragėje 10 km žvyruotų gatvių buvo palaistyta kalio chloridu, tai veiksmingai padeda kovoti su gatvių dulkėjimo problema. 
Nuotrauka
orai
Įkelta:
2021-06-21
Stichinė kaitra Lietuvoje tęsis ir šios savaitės pradžioje, tačiau nuo antradienio šalį vis dažniau aplankys ir audringesni momentai – liūtys bei perkūnijos.
Nuotrauka
gandras
Įkelta:
2021-06-21
Ne mažiau nei 1000 kWh elektros energijos per metus sunaudojantys privatūs vartotojai artimiausiu metu sulauks pranešimų dėl elektros tiekėjo pasirinkimo. Tam laiko bus skirta iki šių metų gruodžio 18 dienos. Tai antrasis Lietuvos elektros rinkos liberalizavimo etapas. Tačiau ką daryti gyventojams, kurie  neseniai keitė būstą ir jų suvartojamos elektros energijos statistika tik pildoma? Išeičių yra, sako specialistai.
Nuotrauka
Tauragės kultūros centro feisbuko nuotraukos
Tauragės kultūros centro feisbuko nuotraukos
Įkelta:
2021-06-19
Taurų nuotykių parke, atveriant vartus į mūsų tradicijas, kviesta keliauti mūsų protėvių nutiestais Amatų keliais ir pajusti iki šiol gyvą lietuvių darbštumą. Audėjai, puodžiai, juvelyrai, pynėjai, medžio drožėjai, siuvėjai, kalviai, bitininkai... – penktadienį vykusioje šventėje pristatyti įvairiausi amatai.
Nuotrauka
pilis
Simonos Valinčiūtės nuotrauka
Įkelta:
2021-06-18
Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas teigia, kad miestas galėtų tapti žaliausiu Lietuvoje. Mūsų šalis iki 2030 metų siekia turėtų bent vieną miestą, neutralų klimatui. Tuo metu aplinkos ministras Simonas Gentvilas įsitikinęs, kad tokiais galėtų tapti tie miestai, kurie yra kurortinėse savivaldybėse, praneša BNS.
Nuotrauka
orai
Simonos Valinčiūtės nuotrauka
Įkelta:
2021-06-18
Penktadienį karštis bus intensyvesnis. Kaitrios saulės neuždengs debesys, išsilaikys sausi orai. Pūs vos juntamesnis pietų, pietryčių krypties vėjas. Naktis numatoma giedra, temperatūra sieks 13–17 laipsnių šilumos. Dieną karštis daug kur artės prie 30 laipsnių, o kai kur šią ribą ir peržengs. Vilniuje oras šils iki 27, Kaune, Šiauliuose ir Panevėžyje iki 28 laipsnių. Klaipėdoje bus apie 25 laipsnius karščio.
Nuotrauka
siuksl
woroni.com puslapio nuotrauka
Įkelta:
2021-06-16
Pakelti svetimą šiukšlę – jau nebe tabu. Vis daugiau Lietuvos žmonių įsitraukia į aplinkos tvarkymą ir stengiasi mažinti taršą, todėl birželį Lietuvoje vyksta „Misija: švari vasara!“, skatinanti gamtoje pakelti svetimą šiukšlę, nepalikti savų ir tokiu pavyzdžiu dalytis socialiniuose tinkluose.
Nuotrauka
menės
Tauragės krašto muziejaus nuotrauka
Įkelta:
2021-06-16
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ projekto „Kultūros muitinės“ renginių idėjinė amplitudė kasmet aprėpia skirtingas temas: nuo kulinarinio paveldo tyrinėjimų iki perkusijos meistrų improvizacijų, teatralizuotų, žiūrovus įtraukiančių istorinių performansų. Šiais metais organizatoriai teigia neketinantys sustoti ir kviečia dalyvauti „Kultūros muitinės“ vardą pateisinsiančiuose renginiuose. Pirmasis – jau šiandien. 
Nuotrauka
Tauragės savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2021-06-16
Tradiciškai pirmąjį liepos savaitgalį Lietuvoje minima Globėjų diena. Jai paminėti visą savaitę, birželio 28-liepos 4 dienomis, Lietuvoje vyks specialūs globėjų savaitės renginiai – susitikimai, piknikai, pokalbiai su globėjais, filmų peržiūros ir kt. Renginių metu visuomenei bus pasakojama apie globą, jos svarbą, globėjo vaidmenį ir jo prasmingumą bei pagerbiami patys globėjai, padėkojant jiems už globojamus ar užaugintus vaikus.