Kyla į kovą su vėjo malūnais
Įkelta:
2016-10-24
Nuotrauka
Aprašymas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka

Tauragės rajone planuojama įrengti vėjo jėgainių parką, idėją palaiko ir rajono savivaldybė. Tačiau savo planus gyventojams atskleidę projektuotojai sulaukė pasipriešinimo iš Meldikviršių, Žygaičių ir Aukštupių kaimų bendruomenių. Verslininkai siekia susitarti su gyventojais gražiuoju, mat vėjo jėgainėms įrengti reikalinga žemė, statytojai turi sudaryti su gyventojais žemės nuomos sutartis, kurios savo ruožtu neštų finansinę naudą jos šeimininkams. Nors derybos vyksta jau gerą pusmetį, pagalius į ratus verslininkams kiša vietos gyventojai, rinkdami parašus, kad vėjo jėgainės šalia jų namų neiškiltų. 

Aiškėja ribos

Tauragės regione pastarąjį dešimtmetį drąsiai plėtota atsinaujinanti energetika. 2016-aiais Pagėgių savivaldybėje įrengtas didžiausias Lietuvoje vėjo jėgainių parkas, išsidėstęs 2500 ha plote. Jį sudaro 30 jėgainių, kurių bendra galia siekia 73,5 MW, o per metus jis pagamina iki 200 GWh elektros.

Rajono meras Sigitas Mičiulis ne kartą yra pabrėžęs žaliosios energijos teikiamą naudą Tauragės kraštui. „Toks projektas sumažins išmetamųjų dujų kiekį 40 tūkst. tonų bei duos ekonominės naudos Tauragės kraštui: lėšos elektros energijos pirkimui pasiliks Lietuvoje, į savivaldybės biudžetą bus mokami nekilnojamojo turto mokesčiai, bus sukurtos naujos darbo vietos jėgainių priežiūrai ir eksploatacijai“, – anuomet teigė meras.

Atsižvelgdami į tinkamas gamtines sąlygas vėjo energetikai plėtoti, verslininkai užsimojo įrengti dar vieną vėjo jėgainių parką arčiau Tauragės. Yra parengtas preliminarus specialiojo plano zonų žemėlapis. Pagal šį žemėlapį, galimos vėjo elektrinių įrengimo zonos išsidėsčiusios Žygaičių, Lauksargių ir Tauragės seniūnijose, abipus Sartinikų-Meldikviršių kelio, aplink Girininkų kaime esantį aerodromą.

Projektą koordinuoja UAB „Archstudija“, rengianti energetikos projektus, priklausanti energetikos įmonei „Blix lt“. Vėjo jėgainių statybą planuoja vykdyti dukterinė bendrovės įmonė „S-energija“.  UAB „Archstudija“ yra įgyvendinusi vėjo jėgainių projektus Šilutės, Kretingos rajonuose bei pavienius projektus visoje Lietuvoje nuo 2007-ųjų metų.

Susisiekus su verslininkų atstove, ši į detalius paaiškinimus nesileido:

– Kai bus parengtas detalusis planas ir techninis projektas, galėsime komentuoti plačiau. Dabar yra planuojami susitikimai su gyventojais, aiškinamasi jų pozicija, ryškinamos zonų, kuriose galėtų išdygti vėjo jėgainės, ribos, – teigė UAB „Blix lt“ direktorė Inga Baronienė.

Kyla diskusijų

Tauragės savivaldybės administracijos direktoriaus Modesto Petraičio teigimu, besikuriantys jėgainių parkai atneštų daug naudos seniūnijoms ir jų gyventojams. Žemės nuomos sutartis pasirašę gyventojai gautų tiesioginę finansinę naudą 25-erių metų eksploatacijos laikotarpiu – 0,5 proc. nuo visų žemės sklype įrengtų vėjo elektrinių sugeneruotos elektros energijos pardavimo pajamų, ne mažiau kaip 2000 Eur per metus.

– UAB „S-energija“ komunikuoja su rajono gyventojais jau nuo kovo mėnesio, artimiausiu metu planuojama rengti susitikimus su bendruomenėmis, susitarti su norinčiais nuomoti savo žemę vėjo jėgainių statybai, tiesa, yra ir prieštaraujančių, tačiau verslininkai tariasi su žmonėmis diplomatiškai, atsižvelgia į jų nuogąstavimus. Spausti priešiškai nusiteikusių gyventojų pasirašyti nuomos sutartis neketinama, – kalbėjo M. Petraitis.

Praėjusią savaitę savivaldybėje vyko bendruomenių narių, savivaldybės atstovų ir projektuotojų susitikimas. Susitikimo metu iškilo nemažai prieštaravimų, vietos gyventojai nuogąstauja dėl galimos vėjo jėgainių žalos aplinkai ir jų sveikatai, subjauroto gamtovaizdžio.

Susirinkime dalyvavęs buvęs architektas  Vincentas Paulauskas išreiškė susirūpinimą, jog prireikus plėsti aerodromą, prailginti lėktuvų nusileidimo taką, arti nebūtų įrengtų vėjo jėgainių. Pagal reikalavimus, vėjo jėgainės turėtų būti statomos ne arčiau kaip 3 km atstumu nuo aerodromo zonos, o pagal planą numatytos zonos praktiškai ribojasi su aerodromo apsaugos zona. Maža to, numatomas įrengimų aukštis – iki 250 m, kai leistinas yra 45 m.

Žygaičių bendruomenės pirmininkas Jonas Nairanauskas, kovojęs prieš skalūninių dujų gavybos įmonės „Schevron“ planuotą skalūninių dujų gavybą Žygaičių krašte, vietos žmonių pasipriešinimo nepalaiko bei pasisako už atsinaujinančios vėjo energetikos plėtrą regione.

– Nenoriu, kad mūsų krašto žmonės būtų suprasti kaip primityvūs, besipriešinantys viskam, tarsi iš kaimo glūdumos. Atsinaujinanti energetika nėra tokia pavojinga ir ji yra neišvengiama, turint galvoje klimato atšilimo reiškinius, – „Tauragės žinioms“ teigė J. Nairanauskas.

Žygaičių bendruomenės pirmininkas teigė, kad vietos gyventojų pasipriešinimas dažniausiai kyla iš nežinojimo. Taip pat informavo, jog spalio 26 d. žygaičiuose planuojama surengti konferenciją dėl technologijų ir aplinkos sąveikos, kurią organizuos aplinkosaugos ekspertas Liutauras Stoškus. Su bendruomene bus diskutuojama ir vėjo jėgainių poveikio aplinkai klausimais.

Tegul siūlo, ką nori

Meldikviršių bendruomenės atstovė Roma Gavėnienė teigė plačiai domėjusis vėjo jėgainių kaimynystės „privalumais“. Moteris nunešė į savivaldybę raštą su 118 gyventojų parašų prieš vėjo jėgainių statybas. Ūkininkė kalbėjo be užuolankų – remiantis pavyzdžiais, vėjo jėgainių kaimynystė kelia nemalonius pojūčius žmonėms – girdimas triukšmas ir jaučiamas infragarsas, sutrinka ryšio technologijų veikla, ūkininkai pastebi padidėjusį gyvulių išsigimimų skaičių. Moteris buvo kategoriška – vėjo jėgainės turėtų stovėti ne arčiau kaip 3 km iki gyvenamųjų namų. Taip pat išreiškė nepasitikėjimą projektui atstovaujančiai dukterinei įmonei „S-energija“. Esą niekam nežinoma įmonė, neturinti jokios apyvartos, pasitikėjimo nekelia.

– Nesuprantu, kodėl pastaruoju metu yra kreipiamas dėmesys tik į investicijas. Ar jau mūsų žmonės nieko nebegali? Galime patys kurti smulkius verslus, naudoti kitus atsinaujinančius energijos šaltinius – kad ir saulės kolektorius. Mums vis kiša Vokietijos pavyzdį, aiškina, kad mes nieko neišmanom. Vokietijoje įteisinti vėjo jėgainių atstumai nuo gyvenviečių – tik 250 m. Mes nesame prieš atsinaujinančią energetiką, bet, mūsų nuomone, vėjo jėgainės turi stovėti ne ant žmonių kiemo. Pastačius šiuos „monstrus“ žmonėms virš galvų, jaunos šeimos tikrai turės išsikraustyti, mūsų nekilnojamas turtas, žemė taps beverčiai,  kraštas taps nepatrauklus investicijoms. Pagal preliminarų planą, jėgainė stovėtų 600 m nuo mūsų namų. Nebegalėčiau dirbti laukuose vien dėl jos sukeliamų nemalonių pojūčių. Tegul siūlo mums ką nori, tikrai nesutiksime, – žodžių į vatą nevyniojo R. Gavėnienė.

Tiesa, moteris teigė, kad verslininkai jų poziciją išklausė ir pažadėjo C raide plane pažymėtą zoną – Agurklių, Dagių, Kalpokų kaimų teritorijas palikti ramybėje. Taip pat teigė girdėjusi, jog kitos bendruomenės yra surinkusios dar daugiau parašų – žygaitiškiai net per 300.

Su kitų vėjo jėgainių statybai besipriešinančių bendruomenių atstovais „Tauragės žinioms“ susisiekti nepavyko.  

Nuotrauka
moksleiviai i vyriausybe
Įkelta:
prieš 10 valandų
Rugpjūčio 22–26 d. vėl gyvai vyks aktyvaus ir pilietiško jaunimo projektas „Moksleiviai – į Vyriausybę“. 30 komisijos atrinktų baigiamųjų klasių moksleivių iš visos Lietuvos turės unikalią galimybę iš labai arti susipažinti su Vyriausybės veikla ir darbu viešajame sektoriuje. Šių metų projekto tema – „Moksleiviai Lietuvos ateičiai“. Tauragės rajono moksleiviai projekte dalyvavo 2010 ir 2017 metais, vis jie buvo atrinkti iš Tauragės „Versmės“ gimnazijos.
Nuotrauka
regitra
Įkelta:
prieš 13 valandų
Balandį Ukrainai laikinai panaikinus muito mokesčius į šalį įvežamoms transporto priemonėms, ženkliai išaugo ukrainiečių srautas „Regitros“ padaliniuose, kuris tebesitęsia iki šiol. Nuo liepos 1 d. muitų lengvata turėtų būti panaikinta, tad prognozuojama, kad šią savaitę bus pasiektas pikas. Atsižvelgiant į tai, gyventojai kviečiami naudotis elektroninėmis paslaugomis arba pasinaudoti išankstine registracija ir taip savo vizitą planuoti iš anksto.
Nuotrauka
aiksteles
Įkelta:
prieš 1 dieną
Tauragės rajono savivaldybės administracija kartu su UAB „Sportėja“ pasirašė sutartį dėl sporto aikštelių, esančių Tauragės rajone ir Tauragės mieste, dangos įrengimo. Kaip rašoma savivaldybės puslapyje, darbus minėtas rangovas įsipareigojo atlikti iki rudens pradžios.
Nuotrauka
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2022-06-26
Namuose, sodyboje, gamtoje, stovykloje – kur beatostogautų vaikai, jiems vasara – nerūpestingų dienų metas. Mes, suaugusieji, turėtume tai įvertinti ir priminti vaikams, kaip saugiai elgtis gamtoje ar namuose, prie vandens telkinių ir patys turėtume išlikti budrūs net tuomet, kai laiką leidžiame kartu su savo mažaisiais, sako Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė.
Nuotrauka
zmogus
Įkelta:
2022-06-25
Neįgalūs žmonės turi ne tik sveikatos problemų, bet ir kitokių rūpesčių – tenka įveikti kliūtis, apie kurias kiti nė nesusimąsto. Ratukuose judantys žmonės Tauragėje vis dar neretai susiduria su stačiais ir neįveikiamais įvažiavimais prie įvairių įstaigų. Kartais nebūna nė jų. Problema kyla ir tuomet, kai dalis verslininkų bėdos matyti nenori ir tartum užsiriša akis. „Nieko nedarysim“, – atšauna kai kurių įmonių vadovai, kai neįgalieji šiems primena, kad neįmanoma patekti į patalpas ir šią problemą reikėtų išspręsti. Tiesa, tauragiškiai kalba, kad yra ir geranoriškų verslininkų. Tačiau negalią turinčias moteris vis dar stebina įsivaizdavimas, kad reikalui esant neįgalųjį, sėdintį vežimėlyje, pasitelkus porą stiprių vyrukų, galima lyg niekur nieko pakelti. „Ar norėtumėte, kad jus kas nors kilnotų?ׅ“ – klausia jos.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-06-23
Į redakciją laišką ir nuotraukas atsiuntusi tauragiškė teigė negalinti suprasti, kodėl po žolės nupjovimo senosiose miesto kapinėse subirusi žolė ant kapaviečių taip ir palikta. Kapines prižiūrinčios parapijos kunigas sako, kad žolę apie kapavietes turi apsipjauti jas prižiūrintys žmonės, o jei žolė užbiro, parapija neįsipareigojusi jos sutvarkyti.  
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2022-06-22
Baigiantis mokslo metams gausu skelbimų su darbo pasiūlymais pedagogams – mokyklos ieško ne tik dalykų mokytojų, bet ir pagalbos mokiniams specialistų, kurių ypatingai trūksta ne tik mūsų rajone, bet visoje šalyje. Pedagogų bendruomenė, kaip pastebi ne tik ugdymo įstaigų vadovai, bet ir rajono vadovai, sensta, o jaunų specialistų į mokyklas privilioti neįmanoma. Prognozės bauginančios – suskaičiuota, kad po metų šalyje trūks beveik 3 tūkst. pedagogų. Plačiau apie tai skaitykite laikraščio vedamajame. 
Nuotrauka
saules energija
Įkelta:
2022-06-20
Visuomenės grupėms susiduriant su galvosūkiu, kaip sutaupyti pinigų energijos išlaidoms, gyventojai ir verslai raginami pasinaudoti beveik 1 mlrd. eurų investicijoms į nuosavas elektrines bei energijos vartojimo efektyvinimą. Kaip skelbia Tauragės rajono savivaldybė, iš jų daugiau nei pusė – 608 mln. eurų ES lėšų – gyventojus ir įmones pasieks per artimiausius 1,5 metų, t.y., iki 2023 m. pabaigos. Likusioji – iki 2030 m.
Nuotrauka
savivaldybe
Įkelta:
2022-06-20
aaiškėjo, kokių specialistų labiausiai trūksta Tauragės rajone. Tai – psichologai, slaugytojai ir buhalteriai. Šias specialybes pasirinkę studijuoti asmenys gali prašyti Tauragės rajono savivaldybės finansuoti jiems studijas arba skirti stipendiją, per metus siekiančią iki 2 tūkst. eurų.
Nuotrauka
darbas
Įkelta:
2022-06-19
Baigiantis mokslo metams moksleiviai kuri vasaros planus: daugelis nori ne tik pailsėti, bet ir užsidirbti išlaidoms. Didžiajai daliai jų įsidarbinti taip ir nepavyksta, nors darbdaviai sako, kad darbų yra. Žinoma, darbo vietų mažiau nei norinčiųjų padirbėti, be to, darbdaviai labiau linkę įdarbinti pilnamečius. Apie tai kalba ne tik darbdaviai, bet ir moksleiviai. Vaikų ir paauglių darbą griežtai reglamentuoja įstatymai, juos primena ir Valstybinė darbo inspekcija, kuri, susumavusi praėjusių metų rezultatus, skelbia nustatytų pažeidimų statistiką. 
Nuotrauka
savivaldybe
Įkelta:
2022-06-19
Rajono meras su komanda, savivaldybės administracijos atstovai patirties sėmėsi Briuselyje ir Švedijoje.
Nuotrauka
krepsinis100
Įkelta:
2022-06-18
Krepšinis – tai sporto šaka, kuri Lietuvai padovanojo daug išskirtinių akimirkų, ir nė viena kita sporto šaka neatnešė tiek džiaugsmo, kiek krepšinis. Neatsitiktinai krepšinis vadinamas antrąja Lietuvos religija. Šiomis mintimis trečiadienį kultūros rūmuose prasidėjo šventė, skirta Lietuvos krepšinio šimtmečiui paminėti ir pagerbti krašto krepšinio atstovus. Gausiai susirinkusi Tauragės krepšinio bendruomenė vos tilpo salėje – ir visi jie neatsiejama šios sporto šakos dalis – legendiniai mūsų krašto krepšininkai, treneriai, rėmėjai, jaunųjų žaidėjų artimieji. Ir visus juos drąsiai galima vadinti krepšinio ligoniai.   
Nuotrauka
prezidentas
Įkelta:
2022-06-17
Metiniame Prezidento pranešime Seime nuskambėjo Tauragės vardas. Klimatui neutraliu tapti pasiryžęs miestas sulaukė pagyrų. Gitanas Nausėda pabrėžė, kaip svarbu, kad savivalda suvoktų savo atsakomybę siekiant klimato krizės valdymo tikslų. 
Nuotrauka
Skaudvilės tvenkinys. Tauragės VSB nuotrauka
Įkelta:
2022-06-17
Į Tauragę savaitgalį atslinksianti karščio banga greičiausiai privilios žmones prie įvairių upių ir tvenkinių. Prieš kurį laiką Nacionalinės visuomenės sveikatos centro (NVSC) priežiūros laboratorijos specialistai, atlikę Skaudvilės tvenkinio vandens kokybės tyrimą, nustatė, kad maudytis jame – pavojinga. Tačiau dabar žmonės gali būti ramūs – jame maudytis vėl galima.
Nuotrauka
saugykla
Įkelta:
2022-06-17
Gegužės viduryje atsidariusios nemokamos dviračių saugyklos sulakė didžiulio gyventojų susidomėjimo. Kaip skelbia Tauragės rajono savivaldybė, per mėnesį laiko jau daugiau kaip 650 Tauragės miesto gyventojų užpildė prašymus ir pradėjo naudotis dviračių saugyklomis.
Nuotrauka
maistas
Įkelta:
2022-06-17
Kad suprastum, jog viskas brangsta, nereikia būti ekonomikos ekspertu – tai akivaizdu, tai patvirtina ir statistika, ir gatvėje sutikti žmonės. Jei vieniems didelio skirtumo nėra, ar, tarkim, sviestas kainuoja pusantro, ar du su puse euro, tai kitus kone kasdien didėjantys skaičiai etiketėse varo į neviltį. Juo labiau, kad greito palengvėjimo nematyti.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2022-06-16
Krepšinis – tai sporto šaka, kuri Lietuvai padovanojo daug išskirtinių akimirkų, ir nė viena sporto šaka neatnešė tiek džiaugsmo, kiek krepšinis. Neatsitiktinai krepšinis vadinamas antrąja Lietuvos religija. Šiomis mintimis trečiadienį kultūros rūmuose prasidėjo šventė, skirta Lietuvos krepšinio šimtmečiui paminėti. Apie tai skaitykite laikraščio vedamajame. 
Nuotrauka
gaures mokykla
Įkelta:
2022-06-16
Pradėtas ruošti dar vienas ugdymo įstaigos atnaujinimo projektas. Kaip rašoma Tauragės rajono savivaldybės puslapyje, šį kartą pokyčiai laukia Gaurės pagrindinės mokyklos moksleivių. Mokykla įsikūrusi centrinėje miestelio dalyje, todėl po atliktos renovacijos ne tik mokiniai ir mokytojai galėsi džiaugti šiltesnėmis ir energetiškai efektyvesnėmis patalpomis, bet ir atsinaujinusiu Gaurės miestelio vaizdu.