Naujoji šiukšlių era prasideda
Įkelta:
2012-01-02
Nuotrauka
Aprašymas
Tikimasi, kad nuo sausio 1-osios tokių „šedevrų“ mieste nebeliks – visos šiukšlės nukeliaus į sąvartyną. Tik ar naujoji sistema veiks be priekaištų, šiandien atsakyti dar negali niekas. Karinos Sėrikovos nuotrauka

Karina SĖRIKOVA

karina@taurageszinios.lt

2012-uosius pasitinkame pagaliau turėdami vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų tvarką. Pagal ją vietinė rinkliavos kaina už komunalinių atliekų surinkimą ir sutvarkymą fiziniams ir juridiniams asmenims bus skaičiuojama pagal metinę komunalinių atliekų susikaupimo normą bendrajam turimam plotui – tai yra atsižvelgiant į turimą registruotą nekilnojamojo turto bendrąjį plotą ir atliekų turėtojų grupę, kuriai šis plotas priklauso. Tačiau vietos politikų priimtai tvarkai ant kulnų lipa būsimos Seimo aplinkotvarkos įstatymų pataisos – parlamentas už šiukšlių surinkimą siūlo mokėti ne nuo ploto, o nuo gyventojų skaičiaus.

Pirmuosius mokėjimo pranešimus gausime sausio pabaigoje

Apie naująją, jau pirmadienį įsigaliosiančią, tvarką kalbėjome su Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro (TRATC) ekonomiste Rasa Ruseckiene.

– Kiekvienas atliekų turėtojas – tiek buto daugiabutyje savininkas, tiek buto daugiabučių namų bendrijoje savininkas, tiek individualaus namo savininkas, tiek juridinis asmuo sausio pabaigoje–vasario pradžioje registruoto turto adresu gaus mokėjimo pranešimus, kuriuose bus nurodyta visa metinės rinkliavos suma. Mokėjimo pranešimo suma bus apskaičiuota pagal tai, kiek kvadratinių metrų turto, registruoto Registrų centre, turi mokėtojas ir kokiai rinkliavos mokėtojų grupei priklauso – tai fizinis ar juridinis asmuo, – sakė R. Ruseckienė.

Fiziniams asmenims, gyvenantiems mieste, teks mokėti 2,92 Lt už kvadratinį metrą per metus, arba 0,24 Lt už kvadratinį metrą per mėnesį, gyvenantys kaime mokės 1,80 Lt už kvadratinį metrą per metus, arba 0,15 Lt už kvadratinį metrą per mėnesį.

Svarbu žinoti, kad maksimalus plotas, kuriam skaičiuojama rinkliava, yra 100 kvadratinių metrų, tai yra jei asmuo ar šeima, nepriklausomai nuo gyventojų skaičiaus, gyvena name, kurio bendras plotas yra, pavyzdžiui, 250 kvadratinių metrų, metinę rinkliavą jis mokės tik už 100 kvadratinių metrų.

Po dviejų įspėjimų skolininkai bus perduoti antstoliams

Gyventojai, kurie po vieną gyvena didesnio ploto būstuose, turės galimybę pasirinkti mokėti mažesnę metinę rinkliavą: Tauragės mieste 150 Lt per metus, likusioje Tauragės rajono teritorijoje – 105 Lt per metus. Pasak R. Ruseckienės, praktika rodo, kad mokėti nustatytą kainą, 150 arba 105 litus per metus, apsimoka tiems gyventojams, kurie gyvena 52 kvadratinių metrų ir didesniuose būstuose. Gyventojai, pasirinkę mokėti rinkliavą pagal nustatytą dydį vienam gyventojui, turi pateikti gyvenamosios vietos deklaravimo pažymą, kurią išduoda seniūnijos.

– Mokėtojas galės sumokėti visą sumą iš karto, mokėti ketvirčiais arba kiekvieną mėnesį. Mokėtina suma bus išdėstyta ketvirčiais ir mokėtojas, einamajam ketvirčiui pasibaigus, iki ateinančio mėnesio 15 dienos privalės sumokėti visą ketvirčio sumą. Pasirinkus mokėti kiekvieną mėnesį, bendra mėnesių suma už einamąjį ketvirtį neturi būti mažesnė, negu nurodyta to ketvirčio priskaičiuota suma. Metinės rinkliavos įmokas bus galima sumokėti tose vietose, kur surenkami įvairūs kiti mokesčiai – bankuose, pašto skyriuose, loterijos „Perlas“ terminaluose. Nesumokėjusieji atitinkamų sumų gaus įspėjimus. Po dviejų tokių įspėjimų skolininkai bus perduoti antstoliams, – aiškino ekonomistė.

Kas gaus nemokamas kompostavimo dėžes?

Pasak R. Ruseckienės, individualių namų atliekų turėtojams Tauragės mieste, kompostuojantiems bioskaidžias ir žaliąsias atliekas, numatyta galimybė metinį rinkliavos dydį sumažinti 20 procentų. Tam būtina įsirengti kompostavimo dėžę ir deklaruoti tai, atvykus į TRATC.

– Tačiau neužteks tiesiog pranešti, kad yra įrengta kompostavimo dėžė. Yra sudaryta Vietinės rinkliavos mokėtojų registro tikslinimo komisija, kurią sudaro savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausioji specialistė Neringa Kedavičiūtė, Juridinio ir personalo skyriaus vyriausioji specialistė Eglė Narmontienė, TRATC direktoriaus pavaduotojas rinkliavai Kęstutis Komskis, rinkliavos administravimo vyriausiasis specialistas Virginijus Noreika ir kaskart dalyvaus vienas iš seniūnų, priklausomai nuo to, kokios seniūnijos klausimai bus svarstomi. Komisija rinksis ne mažiau kaip kartą per mėnesį ir rengs patikras, ar tikrai kompostavimo dėžes deklaravę žmonės yra jas įsirengę. Tiems, kurie bus melagingai pranešę apie įrengtas kompostavimo dėžes, lengvata bus panaikinta, – tikino TRATC specialistė.

„Tauragės žinios“ rašė apie tai, kad TRATC yra paskelbęs konkursą kompostavimo dėžėms pirkti. TRATC juristas Edmundas Mockus „Tauragės žinias“ patikino, kad gruodžio 22 dieną buvo atplėšti vokai su įmonių pasiūlymais, tačiau vis dar sprendžiama, kas laimėjo konkursą. Konkurso rezultatai turėtų paaiškėti sausio pradžioje. Kompostavimo dėžes konkurso nugalėtojai privalės TRATC pristatyti per trejetą mėnesių. Kompostavimo dėžių įsigijimą finansuoja Europos Sąjunga ir Lietuvos Vyriausybė.

– Gyventojams skirtų dėžių ketinama nupirkti už 102608 litus. Kadangi viena kompostavimo dėžė vidutiniškai kainuoja nuo 200 iki 250 litų, pavyks nupirkti maksimaliai 450, minimaliai 370 dėžių, jas teks padalyti visoms keturioms savivaldybėms, vadinasi, dėžių kiekis vienai savivaldybei labai nedidelis. Kol kas dar nenuspręsta, kokiu būdu dėžės bus išdalytos gyventojams, – teigė TRATC juristas.

E. Mockus „Tauragės žinias“ patikino, kad gyventojams nėra reikalo eiti į TRATC ir rašyti prašymo kompostavimo dėžei gauti, kadangi eilė dar nesudarinėjama. Apie tai, kaip bus paskirstytos kompostavimo dėžės, E. Mockaus teigimu, bus skelbiama spaudoje.

Juridiniams asmenims – dar mažiau rūpesčių

Visi atliekų turėtojai, kurie iki šiol nebuvo įsigiję atliekų surinkimo konteinerių, jais bus aprūpinti nemokamai arba jiems bus suteikta galimybė atliekas šalinti bendruose konteineriuose. Pasitikslinti dėl aprūpinimo konteineriais galima kreiptis į bendrovę „Dunokai“ Paberžių g. 14 arba teirautis telefonu 61 585.

Atliekų turėtojai, gyvenantys neprivažiuojamose vietose ar atokiose gyvenvietėse, galės naudotis bendrais atliekų konteineriais, kurie bus pastatyti prie įvažiavimų įrengtose surinkimo aikštelėse ar kitose prieinamose vietose, bet ne toliau kaip 200 metrų nuo gyvenamosios vietos. Atliekų turėtojai, gyvenantys individualiuose namuose ir nuo bendro naudojimo konteinerių aikštelių nutolę ne daugiau kaip 200 metrų, atliekas galės šalinti bendruose konteineriuose.

Juridiniams asmenims taip pat nereikės sudarinėti jokių sutarčių ir pagrindinis dokumentas, mokant metinę rinkliavą, bus mokėjimo pranešimas. Jo pagrindu visą sumą bus galima apskaityti į sąnaudas, nes rinkliava nėra PVM objektas ir jos ataskaitos rengti nereikės. Juridiniai asmenys, turintys galimybę atliekas kaupti uždarose teritorijose esančiuose konteineriuose, gali deklaruoti atliekų susikaupimo kiekius, bet ne mažiau kaip susikaupimo normos vienam kvadratiniam metrui pagal atskiras veiklos rūšis.

Tektų skaičiuoti gyventojus ir jų atliekas

Prieš keletą dienų viešoje erdvėje pasirodė informacija, kad Seimas ruošiasi balsuoti dėl naujojo Atliekų tvarkymo įstatymo pataisų, kurios siekia skatinti gyventojus rūšiuoti šiukšles. Naujajame įstatyme teigiama, kad atliekų vežėjai, nustatydami kainą, turės atsižvelgti į bute ar name gyvenančių žmonių skaičių, nekilnojamojo turto paskirtį ir galintį susidaryti atliekų kiekį bei pagal mišrių atliekų konteineriuose esantį atliekų kiekį. Šiuo atveju nieko nekalbama apie mokėjimą pagal plotą, kaip nustatė Tauragės savivaldybė. Jei pataisoms bus pritarta, pakeitimai įsigalios nuo 2012 metų birželio 30 dienos – praėjus vos daugiau nei pusmečiui po Tauragės rajono savivaldybės sprendimo rinkliavą skaičiuoti nuo ploto. Jei pataisos įsigaliotų, Tauragės rajono savivaldybei teks užduotis skaičiuoti gyventojus, jų atliekas. Pasak specialistų, rūšiuojant atliekas, šiukšlių išvežimo paslauga atpigs.

Anot mūsų pašnekovės R. Ruseckienės, TRATC jau ne kartą siūlė, kad šiukšlių išvežimo sistema būtų vienoda visoje Lietuvoje, nes dabar kiekviena savivaldybė rūšiuoja taip, kaip ji nori. Tauragės savivaldybė priėmė, R. Ruseckienės manymu, patį ekonomiškiausią ir lengviausią rinkliavos būdą.

– Tačiau jei gausim nurodymą iš Aplinkos ministerijos, žinoma, viską teks keisti. Galiu tik pridurti, kad esamų mūsų pajėgų tokioms permainoms neužteks – reikės daugiau darbuotojų, – komentavo TRATC ekonomistė.

Nuotrauka
Tarp egz
Įkelta:
prieš 10 valandų
Šių metų tarpinių patikrinimų sesija bus laikoma pilotine, vienuoliktokų šiemet pasiekti rezultatai bus neprivalomi ir tik jų pačių pageidavimu galės būti įskaityti į galutinį valstybinio brandos egzamino vertinimą. Likusieji trys tarpiniai vyks – į juos galės ateiti norintieji mokiniai. Apie tai šiandien pranešė švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas.
Nuotrauka
Defibliristorius
Įkelta:
prieš 1 dieną
Siekiant užtikrinti, kad kritinių sveikatos sutrikimų atvejais kaip galima greičiau ir kokybiškiau būtų suteikiama pirmoji medicinos pagalba, Tauragės rajono savivaldybė įsigijo 16 automatinių defibriliatorių, kurie įrengti ugdymo įstaigose.
Nuotrauka
Namai
Tauragės rajono savivaldybės nuotraukos
Įkelta:
prieš 1 dieną
Vakar atidaryti bendruomeniniai vaikų globos namai, esantys Veterinarijos g. 10. Čia vaikams sukurta gyvenimui šeimoje artima aplinka – jie turi savo kambarius, kuriuose gyvena po du vaikus. Artimesniam bendravimui naujųjų namų gyventojai gali susirinkti į svetainę kurioje yra televizorius, minkštasuoliai, laisvalaikiui skirti žaidimai.
Nuotrauka
smurtas
Tauragės apskrities policijos feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-04-10
Nacionalinis informacijos apie seksualinį smurtą centras kartu su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija balandžio mėnesį skelbia seksualinio smurto prevencijos mėnesiu, kurio metu siekiama atkreipti dėmesį į seksualinio pobūdžio nusikaltimus ir kviečiama nebijoti kreiptis pagalbos. 77 proc. Lietuvos gyventojų yra patyrę seksualinį priekabiavimą. Seksualinę prievartą be išžaginimo išgyveno beveik kas antras Lietuvos gyventojas, rodo 2023 m. atliktas tyrimas.* Deja, tai vis dar yra latentiniai nusikaltimai, apie kuriuos neretai nutylima dėl baimės, gėdos, streso, stigmos ir aukų kaltinimo. 
Nuotrauka
rinkimai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-09
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) balandžio 9 d. priėmė sprendimus registruoti likusius 5 kandidatus dalyvauti gegužę vyksiančiuose Respublikos Prezidento rinkimuose. Antradienį sprendimai priimti dėl Giedrimo Jeglinsko, Andriaus Mazuronio, Eduardo Vaitkaus, Igno Vėgėlės ir Remigijaus Žemaitaičio. Jie visi įregistruoti kandidatais šiuose rinkimuose.
Nuotrauka
pratybos
Įkelta:
2024-04-09
Balandžio 11–12 d. Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio pėstininkų bataliono (toliau – LDKK PB) padaliniai vykdys orientacinį žygį Tauragės ir Jurbarko savivaldybėms priklausančiose teritorijose.
Nuotrauka
dega
Įkelta:
2024-04-05
Įsivyraujant sausiems ir šiltiems orams, daugėja iškvietimų į gaisrus atvirose teritorijose, kuriose dega sausa pernykštė žolė, miško paklotė.  Siekiant sumažinti jų kiekį, buvo vykdoma gaisrų prevencijos akcija „Nedegink žolės“.
Nuotrauka
skaudvile
Įkelta:
2024-04-05
Balandžio 4 d. vyko respublikinis seminaras “Atnaujinto ugdymo turinio praktiniai aspektai, patirtys ir sėkmės“. Susitikimo pradžioje visus pasveikino centro direktorius Rolandas Beišys, pakvietė pedagogus atsakingai pažvelgti į aktualias temas ir pasisemti kuo daugiau žinių bei praktinės patirties dirbant su mokiniais.
Nuotrauka
nzt
Įkelta:
2024-04-02
Siekdama padidinti Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) paslaugų prieinamumą, nuo 2024 m. balandžio 2 d. NŽT atnaujina asmenų aptarnavimą rajonuose, buvusiose NŽT patalpose. Gyventojai gyvai bus priimami kiekvieną antradienį 46-iuose padaliniuose.
Nuotrauka
siuksles
Įkelta:
2024-04-02
Informuojame, kad 2024 metų balandžio 6, 13, 20; gegužės 4, 11, 18; rugsėjo 7, 14, 21; spalio 5, 12, 19 dienomis, UAB „Ekonovus“ Tauragės rajono savivaldybės seniūnijose vykdys didžiųjų atliekų (seni baldai, čiužiniai, kilimai, langų rėmai, durys, dviračiai, vežimėliai) buityje susidarančių pavojingų atliekų (t. y., baterijos, akumuliatoriai, buitinės chemijos produktų, dažų, lakų, skiediklių atliekos, cheminėmis medžiagomis užteršta pakuotė, tepalų filtrai, panaudoti tepalai ir kitos naftos produktų atliekos, dienos šviesos lempos ir kitos atliekos, kuriose yra gyvsidabrio) bei elektros ir elektroninės įrangos atliekų surinkimą apvažiavimo būdu.
Nuotrauka
tesimas
Įkelta:
2024-03-28
Artėjant Šv. Velykoms Tauragės apylinkės teismo kolektyvas prisijungė prie Tauragės Carito  2024 m. kovo 14 d. – 2024 m. kovo 22 d. organizuotos iniciatyvos „Pasidalinimo krepšelis“. Akcijos metu darbuotojai dalinosi ilgo galiojimo maisto produktais su vargstančiais. Nepamiršti buvo ir mažieji. Pasirūpinta, kad ir jie pajustų saldesnį Šv. Velykų stalą bei galėtų pasmaližiauti saldumynais.
Nuotrauka
rotary
Linos Buchlickajos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-26
Šeštadienį, Tauragėje vyko vienas svarbiausių Rotary Lithuania D1462 Apygardos renginių - Asamblėja ir Išrinktųjų prezidentų bei jų komandų mokymai. Jų tikslas uždegti, motyvuoti bendruomenę drauge kurti prasmingus pokyčius ir visapusiškai augti!
Nuotrauka
aikštynas
Įkelta:
2024-03-26
Prasidėjo dvi savaites truksiantis balsavimas už labiausiai patikusias dalyvaujamojo biudžeto idėjas, skirtas gyvenamajai aplinkai ir viešajai infrastruktūrai gerinti ir kurti. Susipažinti su projektais ir atiduoti savo balsus už labiausiai patikusias idėjas gyventojai galės iki balandžio 8 dienos, internetinėje svetainėje.
Nuotrauka
Nuotrauka
Įkelta:
2024-03-25
Kovo 29 d. penktadienį nuo 11 iki 16 valandos prie Tauragės pilies bus renkama parama Ukrainos kariams .
Nuotrauka
a
Įkelta:
2024-03-21
Žvelgdami į mums artimus senjorus – tėvus ar senelius – neretai pamirštame, kad ir jie kažkada buvo jauni, ištroškę nuotykių ir kupini svajonių, o šiandien daugelį patirtų istorijų tyliai saugoja savo prisiminimuose. Pokalbiai tarp skirtingų kartų gali leisti geriau pažinti vieni kitus bei atrasti, kad su brandaus amžiaus žmonėmis, kiekvienas iš mūsų turi daugiau bendrumų nei skirtumų.
Nuotrauka
šiluma
Įkelta:
2024-03-21
Kaip informuoja Tauragės šilumos tinklai, šilumos kaina Tauragėje kovo mėnesį išliko žemesnė už vidutinę šilumos kainą Lietuvoje. Tauragės šilumos tinklų vartotojams kovo mėnesį taikoma 6,70 ct/kWh (be PVM) kaina. 2023 metais Tauragės šilumos tinklų vartotojams kovo mėnesį taikyta 8,12 ct/kWh (be PVM) kaina, 2022 m. – 5,90 ct/kWh (be PVM).
Nuotrauka
Pratybos
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-03-20
Kaip informuoja Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaičių apygardos 3-ioji rinktinė, kovo 23–24 dienomis Sakalinės miškuose (Jūravos girininkija) planuojamos sprogdinimo darbų pratybos.
Nuotrauka
sodra
„Sodros“ nuotrauka
Įkelta:
2024-03-19
Įprastai savarankiškai dirbantys gyventojai, kurie nedirba dar ir samdomo darbo ir nėra draudžiami sveikatos draudimu valstybės lėšomis, kiekvieną mėnesį turi sumokėti minimalią privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmoką – 6,98 proc. nuo minimalios mėnesio algos (MMA). To reikia tam, kad prireikus žmonės galėtų pasinaudoti sveikatos priežiūros paslaugomis, gauti kompensuojamuosius vaistus ir kitas paslaugas.