Krašto istorija: tremties prisiminimuose – ir ašaros, ir lokio medžioklė
Įkelta:
2011-10-10
Nuotrauka
Aprašymas
Zigmantas Raudonis, Petras Pilypas ir Bronius Karbauskas mena, kad Sibire juos persekiojo viena mintis – kaip grįžti į Lietuvą. Tomo Raulinavičiaus nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
1951-ieji. Į Velykų šventę Sibire susibūrę lietuviai tremtiniai. Asmeninio archyvo nuotrauka

Minint 60-ąsias trėmimo į Sibirą metines „Tauragės žinių“ kalbinami vyrai teigė, kad iš atminties to, ką jie patyrė, ištrinti neįmanoma. Krovininiuose vagonuose sugrūsti vyrai, moterys ir vaikai tuomet tik spėliojo, kas jų laukia už 8000 kilometrų nuo gimtinės. Maisto trūkumą, šaltį, sunkų darbą ir patyčias ištvėrė ne visi. Tie, kurie išgyveno, šiandien mena tremties rytą, paskubomis sukrautus daiktus, kelionę į Tauragės traukinių stotį, prarastus artimuosius ir tolimo Rusijos krašto gamtą.

Pažadino ryte

16-metis Zigmantas Raudonis negalėjo suprasti, kas vyksta tą darganotą rudens rytą. Atvykę pareigūnai tiesiog pasakė: „Ruoškitės, važiuosit į Sibirą“. Apie atvykėlius neperspėjo nei tuo metu svirne miegojęs tėvas, nei šuo – įsibrovėliai jį nušovė.

– Turėjome nepilnas dvi valandas susikrauti daiktams. Ką ten spėsi... miltų, mėsos, kurios daug neturėjome. Spalio 2 diena, ruduo, gyvuliai tai dar nebuvo pjauti, anksti... Susirinkome drabužius ir viską į karklubas (arkliu įkinkytą nedidelį vežimą, kuriuo būdavo vežamas mėšlas – red.), – prisimena Z. Raudonis.

Šilalės rajone gyvenusią šeimą ginkluoti pareigūnai palydėjo iki Tauragės geležinkelio stoties tiesiai į vagonus. Kiek šeimų buvo tokiame pramoniniame, gyvuliams ir prekėms vežti skirtame vagone, vyrai tiksliai pasakyti negalėjo. Sukrito visi čia pat ant savo daiktų. Vyrai, nėščios moterys, vaikai ir kūdikiai – visi ten pat, susigrūdo į šaltą kelionę ant bėgių.

Vyrai spėliojo, kas bus

– Gerai atsimenu, kaip tada pykau ant verkiančio vaiko, nes negirdėjau, ką kalba vyrai. Jie kažką pasakojo, politikavo, o vos penkių mėnesių kūdikis ant mamos rankų verkė ir verkė, – braukdamas ašaras pasakojo Zigmantas Raudonis.

Kitas tauragiškis Petras Pilypas prisimena, kaip mama jam pasakojo, kad vyrai tikėjosi, jog amerikiečiai juos išvaduos, tačiau traukiniui riedant optimizmas blėso. P. Pilypas į Sibirą važiavo mamos pilve, gimė jau tolimojoje šalyje po mėnesio.

Sunku įsivaizduoti, kokias sunkias sąlygas patirti teko ištremtiems žmonėms. Visi tuštinosi į čia pat stovintį kibirą, čia pat moterys maitino vaikus, vyrai teigė girdėję, kad viename sąstato vagone moteris pagimdė. Po 8000 kilometrų kankinančios kelionės tauragiškius pasitiko atšiaurus Sibiro klimatas.

Nebuvo kelių nei takelių

Nazarovo mieste Rusijoje tremtinius temstant perėmė sunkiasvoriai, per bekeles „brendantys“ sunkvežimiai. Sibire kelių nėra. Vyrai teigė, kad kasmet jie keldavosi vis į kitą vietą, ten, kur mažiau išvažinėta, kur sausiau.

Skirtingai nei politiniams kaliniams, šioms šeimoms nereikėjo gyventi taigoje, kur nebuvo nieko.

– Stogas virš galvos buvo. Mus vežė ne sunaikinti, vežė dirbti. Dėl propagandinės informacijos vietiniai rusai pasitiko mus kaip banditus ir vagis, tačiau netrukus įsitikino, kad lietuviai darbštūs, net susibičiuliavom, – kalbėjo tremtiniai.

Išgyventi pirmuosius metus Sibire buvo sunkiausia. Algos nemokėjo, duodamo miltų kiekio pramisti neužteko. Žmonės pardavinėjo atsivežtus daiktus. Bandė parduoti ir drabužius, tačiau kone pusvelčiui, juk atšiaurioms klimato sąlygoms lietuviškieji drabužiai nereikalingi.

– Mama pasakojo, kad viską iškeitė į pieną. Juk mėnuo po tremties gimiau Sibire, – teigė iš Pryšmantų kaimo su broliu, seserimi ir tėvais ištremtas Petras Pilypas.

Kai pavasarį nutirpdavo sniegas, neturėdamos ką valgyti šeimos susiruošdavo rinkti rudenį ne itin kruopščiai nurinktų bulvių ar net ant žemės prikritusių javų grūdų. Sušalusias bulves kepdavo, tačiau tik paslapčia, kad valdžia nesužinotų.

Kaip ir Lietuvoje, Sibire lietuviai dirbo žemės ūkio darbus, augino gyvulius. Derlingame krašte trumpos vasaros būdavo itin karštos, o šaltos žiemos sniegynuose buvo galima išvysti net mešką.

Atsimena žvejybą ir meškos medžioklę

Tremtiniai teigia niekad neužmiršiantys patirto skausmo ir sunkumų. Įamžintose nuotraukose daugelio jų šypsenų nepamatysi. Kai kurie Sibire prarado gimines ir artimuosius, tačiau neužmiršo ir linksmai praleistų dienų. Mirus Stalinui, gyvenimo sąlygos tremtyje pagerėjo. Lietuviai susirinkdavo švęsti Velykų, daugelis kalbėdavo apie galimybę grįžti į Lietuvą.

17 metų tremtyje praleidęs Bronius Karbauskas sako, kad, be patirto skausmo, atsimena ir gražių dienų.

– Žvejodavome upėse, pagaudavom lydekų, ešerių. Anglių pirkti nereikėjo, užtekdavo nueiti ir prisikasti, – šypsojosi B. Karbauskas.

Zigmantas Raudonis prisiminė, kad Sibire teko vykti į meškų medžioklę. Šių gyvūnų mėsa gera, o kailis sunkus, tačiau puikiai tinka kloti ant grindų.

B. Karbauskas sako, kad grįžusi į Lietuvą šeima namus rado neužimtus. Tačiau kiti pašnekovai tuo pasidžiaugti negalėjo. Po aštuonerių metų tremties sugrįžus P. Pilypo tėvų namai buvo užimti, ne iš karto pavyko juos atsikovoti. Vyras sako girdėjęs, kad tremties dieną, vos stribai išvežė jų šeimą, kaimynai nesikuklino tempti daiktų iš jų namų.

Z. Raudonis sako, kad tremtis išmokė viską pradėti iš naujo. Teko keletą kartų prisitaikyti, o grįžus į gimtinę patirti pašaipas. Daugeliui tremtinių reikėjo įrodyti savo vertę, o apie karčius tremties prisiminimus kalbėti tyliai niekam negirdint.

Nuotrauka
Tarp egz
Įkelta:
prieš 11 valandų
Šių metų tarpinių patikrinimų sesija bus laikoma pilotine, vienuoliktokų šiemet pasiekti rezultatai bus neprivalomi ir tik jų pačių pageidavimu galės būti įskaityti į galutinį valstybinio brandos egzamino vertinimą. Likusieji trys tarpiniai vyks – į juos galės ateiti norintieji mokiniai. Apie tai šiandien pranešė švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas.
Nuotrauka
Defibliristorius
Įkelta:
prieš 1 dieną
Siekiant užtikrinti, kad kritinių sveikatos sutrikimų atvejais kaip galima greičiau ir kokybiškiau būtų suteikiama pirmoji medicinos pagalba, Tauragės rajono savivaldybė įsigijo 16 automatinių defibriliatorių, kurie įrengti ugdymo įstaigose.
Nuotrauka
Namai
Tauragės rajono savivaldybės nuotraukos
Įkelta:
prieš 1 dieną
Vakar atidaryti bendruomeniniai vaikų globos namai, esantys Veterinarijos g. 10. Čia vaikams sukurta gyvenimui šeimoje artima aplinka – jie turi savo kambarius, kuriuose gyvena po du vaikus. Artimesniam bendravimui naujųjų namų gyventojai gali susirinkti į svetainę kurioje yra televizorius, minkštasuoliai, laisvalaikiui skirti žaidimai.
Nuotrauka
smurtas
Tauragės apskrities policijos feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-04-10
Nacionalinis informacijos apie seksualinį smurtą centras kartu su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija balandžio mėnesį skelbia seksualinio smurto prevencijos mėnesiu, kurio metu siekiama atkreipti dėmesį į seksualinio pobūdžio nusikaltimus ir kviečiama nebijoti kreiptis pagalbos. 77 proc. Lietuvos gyventojų yra patyrę seksualinį priekabiavimą. Seksualinę prievartą be išžaginimo išgyveno beveik kas antras Lietuvos gyventojas, rodo 2023 m. atliktas tyrimas.* Deja, tai vis dar yra latentiniai nusikaltimai, apie kuriuos neretai nutylima dėl baimės, gėdos, streso, stigmos ir aukų kaltinimo. 
Nuotrauka
rinkimai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-09
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) balandžio 9 d. priėmė sprendimus registruoti likusius 5 kandidatus dalyvauti gegužę vyksiančiuose Respublikos Prezidento rinkimuose. Antradienį sprendimai priimti dėl Giedrimo Jeglinsko, Andriaus Mazuronio, Eduardo Vaitkaus, Igno Vėgėlės ir Remigijaus Žemaitaičio. Jie visi įregistruoti kandidatais šiuose rinkimuose.
Nuotrauka
pratybos
Įkelta:
2024-04-09
Balandžio 11–12 d. Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio pėstininkų bataliono (toliau – LDKK PB) padaliniai vykdys orientacinį žygį Tauragės ir Jurbarko savivaldybėms priklausančiose teritorijose.
Nuotrauka
dega
Įkelta:
2024-04-05
Įsivyraujant sausiems ir šiltiems orams, daugėja iškvietimų į gaisrus atvirose teritorijose, kuriose dega sausa pernykštė žolė, miško paklotė.  Siekiant sumažinti jų kiekį, buvo vykdoma gaisrų prevencijos akcija „Nedegink žolės“.
Nuotrauka
skaudvile
Įkelta:
2024-04-05
Balandžio 4 d. vyko respublikinis seminaras “Atnaujinto ugdymo turinio praktiniai aspektai, patirtys ir sėkmės“. Susitikimo pradžioje visus pasveikino centro direktorius Rolandas Beišys, pakvietė pedagogus atsakingai pažvelgti į aktualias temas ir pasisemti kuo daugiau žinių bei praktinės patirties dirbant su mokiniais.
Nuotrauka
nzt
Įkelta:
2024-04-02
Siekdama padidinti Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) paslaugų prieinamumą, nuo 2024 m. balandžio 2 d. NŽT atnaujina asmenų aptarnavimą rajonuose, buvusiose NŽT patalpose. Gyventojai gyvai bus priimami kiekvieną antradienį 46-iuose padaliniuose.
Nuotrauka
siuksles
Įkelta:
2024-04-02
Informuojame, kad 2024 metų balandžio 6, 13, 20; gegužės 4, 11, 18; rugsėjo 7, 14, 21; spalio 5, 12, 19 dienomis, UAB „Ekonovus“ Tauragės rajono savivaldybės seniūnijose vykdys didžiųjų atliekų (seni baldai, čiužiniai, kilimai, langų rėmai, durys, dviračiai, vežimėliai) buityje susidarančių pavojingų atliekų (t. y., baterijos, akumuliatoriai, buitinės chemijos produktų, dažų, lakų, skiediklių atliekos, cheminėmis medžiagomis užteršta pakuotė, tepalų filtrai, panaudoti tepalai ir kitos naftos produktų atliekos, dienos šviesos lempos ir kitos atliekos, kuriose yra gyvsidabrio) bei elektros ir elektroninės įrangos atliekų surinkimą apvažiavimo būdu.
Nuotrauka
tesimas
Įkelta:
2024-03-28
Artėjant Šv. Velykoms Tauragės apylinkės teismo kolektyvas prisijungė prie Tauragės Carito  2024 m. kovo 14 d. – 2024 m. kovo 22 d. organizuotos iniciatyvos „Pasidalinimo krepšelis“. Akcijos metu darbuotojai dalinosi ilgo galiojimo maisto produktais su vargstančiais. Nepamiršti buvo ir mažieji. Pasirūpinta, kad ir jie pajustų saldesnį Šv. Velykų stalą bei galėtų pasmaližiauti saldumynais.
Nuotrauka
rotary
Linos Buchlickajos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-26
Šeštadienį, Tauragėje vyko vienas svarbiausių Rotary Lithuania D1462 Apygardos renginių - Asamblėja ir Išrinktųjų prezidentų bei jų komandų mokymai. Jų tikslas uždegti, motyvuoti bendruomenę drauge kurti prasmingus pokyčius ir visapusiškai augti!
Nuotrauka
aikštynas
Įkelta:
2024-03-26
Prasidėjo dvi savaites truksiantis balsavimas už labiausiai patikusias dalyvaujamojo biudžeto idėjas, skirtas gyvenamajai aplinkai ir viešajai infrastruktūrai gerinti ir kurti. Susipažinti su projektais ir atiduoti savo balsus už labiausiai patikusias idėjas gyventojai galės iki balandžio 8 dienos, internetinėje svetainėje.
Nuotrauka
Nuotrauka
Įkelta:
2024-03-25
Kovo 29 d. penktadienį nuo 11 iki 16 valandos prie Tauragės pilies bus renkama parama Ukrainos kariams .
Nuotrauka
a
Įkelta:
2024-03-21
Žvelgdami į mums artimus senjorus – tėvus ar senelius – neretai pamirštame, kad ir jie kažkada buvo jauni, ištroškę nuotykių ir kupini svajonių, o šiandien daugelį patirtų istorijų tyliai saugoja savo prisiminimuose. Pokalbiai tarp skirtingų kartų gali leisti geriau pažinti vieni kitus bei atrasti, kad su brandaus amžiaus žmonėmis, kiekvienas iš mūsų turi daugiau bendrumų nei skirtumų.
Nuotrauka
šiluma
Įkelta:
2024-03-21
Kaip informuoja Tauragės šilumos tinklai, šilumos kaina Tauragėje kovo mėnesį išliko žemesnė už vidutinę šilumos kainą Lietuvoje. Tauragės šilumos tinklų vartotojams kovo mėnesį taikoma 6,70 ct/kWh (be PVM) kaina. 2023 metais Tauragės šilumos tinklų vartotojams kovo mėnesį taikyta 8,12 ct/kWh (be PVM) kaina, 2022 m. – 5,90 ct/kWh (be PVM).
Nuotrauka
Pratybos
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-03-20
Kaip informuoja Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaičių apygardos 3-ioji rinktinė, kovo 23–24 dienomis Sakalinės miškuose (Jūravos girininkija) planuojamos sprogdinimo darbų pratybos.
Nuotrauka
sodra
„Sodros“ nuotrauka
Įkelta:
2024-03-19
Įprastai savarankiškai dirbantys gyventojai, kurie nedirba dar ir samdomo darbo ir nėra draudžiami sveikatos draudimu valstybės lėšomis, kiekvieną mėnesį turi sumokėti minimalią privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmoką – 6,98 proc. nuo minimalios mėnesio algos (MMA). To reikia tam, kad prireikus žmonės galėtų pasinaudoti sveikatos priežiūros paslaugomis, gauti kompensuojamuosius vaistus ir kitas paslaugas.