Kaip gyvena Ukrainos miestai karo sąlygomis, kokie didžiausi rūpesčiai jų laukia artėjant žiemai nuo oro gynybos iki viešųjų pastatų pritaikymo neįgaliesiems bei skaitmeninės technologijos kovojant prieš korupciją? Apie tai laidoje „Pilietiškumo dėlionė“ kalbėjo Lvivo meras Andrejus Sadovij, Kyjivo savivaldybės tarybos narė Ksenia Semenova, Vinycos tarybos narė Svetlana Yarova ir žurnalistai Romas Sadauskas bei Liudas Ramanauskas.
Prisiminė apsilankymą Avdijivkoje
Laidos pradžioje jos vedėjas L. Ramanauskas pagarsino žinią, kad Rusijos okupuotose Ukrainos teritorijose okupantai pradėjo priverstinį donorų kraujo surinkimą. R. Sadauskas pratęsė jo pasakojimą teiginiu, kad okupuotos teritorijos ir taip yra nukraujavusios visomis prasmėmis.
„Vadinamosiose Donecko ir Luhansko „liaudies respublikose“ mobilizacija buvo vykdoma visiškai kitaip, negu pačioje Rusijoje: paėmė visus, kas nors kiek kruta – ir moksleivius, ir pensininkus. Net ir tuomet, kai jos buvo prijungtos prie Rusijos, jokie įstatymai ten negalioja. Gyventojai bando rašyti atvirus laiškus Vladimirui Putinui, bet niekas į juos nekreipia dėmesio. Tų žmonių tragedija yra baisi, nes jie neturi jokių teisių nei kaip Rusijos piliečiai, nors jiems neteisėtai išdalinti rusiški pasai, nei kaip ukrainiečiai, nes Ukrainos teisė faktiškai ten negalioja“, – svarstė žurnalistas.
Romas Prisipažino itin įdomiai stebintis mūšius Avdijivkoje, nes 2017 m. lankėsi šiame pramoniniame Rytų Ukrainos mieste, tuomet buvusiame visai prie vadinamosios „kontaktinės linijos“, kur net ir galiojant Minsko susitarimams reguliariai vykdavo susišaudymai.
„Avdijivka buvo pramoninis miestas su didžiausia Europoje kokso chemijos gamykla. Tos kokso pramonės atliekų krūvos, kurias bandė šturmuoti rusai, iš tikrųjų yra panašios į Lietuvoje, prie Kėdainių stūksančius „Lifosos“ baltojo fosfogipso kalnus. Tik gerokai didesnės. Tie, kas įsitvirtina jų viršuje, turi pranašumą matyti, kontroliuoti dronais ir apšaudyti visą regioną“, – pasakojo R. Sadauskas.
Jo teigimu, 2017 m. miestas dar buvo gyvas, veikė parduotuvės, nors po pietų okupantai pradėdavo jį apšaudyti, o nukentėjusiuose nuo apšaudymų daugiabučiuose namuose žmonės toliau gyveno.
„Sukrečia kai dabar pamatau visiškai sugriautas tas pačias gatves, kuriomis mes vaikščiojom ir fotografavomės. O dabar likę tik griuvėsiai, paskutiniai benamiai šunys ir keli gyventojai. Tas miestas buvo paverstas tvirtove, nes jau tada ukrainiečiai suprato, kad miestą dar reikės ginti. Spėčiau, kad jį užimti okupantams užtruks dar ilgai – tai bus antrasis Bachmutas“, – kalbėjo žurnalistas.
Liudas Ramanauskas ir Romas Sadauskas
Iššūkis sostinei – pritaikyti miestą neįgaliesiems
L. Ramanauskas pakvietė pasiklausyti, ką apie Ukrainos sostinės gyvenimą pasakojo Kyjivo savivaldybės tarybos narė Ksenia Semenova, kurią kalbino Vilija Kvedaraitė. Vienas iššūkių, su kuriais susiduria sotinė Kyjivas – miesto pritaikymas neįgaliesiems. Darnus judrumas Ukrainos miestams tapo gyvybiškai svarbus.
Ksenia Semenova
„Raketos kasdien pasiekia įvairius Ukrainos miestus, tad mes kariaujame. Mes ruošiamės žiemai, nes Rusija darys tą patį – atkirs visas energetikos sistemas. Mes taip pat dirbame kurdami neįgaliems žmonėms draugiškas erdves naikindami kliūtis. Nes Kyjive dabar gan sudėtinga žmonėms, pavyzdžiui, su neįgaliojo vežimėliu. Mes taip pat dirbame su kariaujančiųjų fronte šeimomis ir tų, kurie ten žuvo, kad jų atmintis būtų įamžinta. Taip pat daug padedame vaikinams fronte medikamentais, apsaugos priemonėmis – daug žmonių iš Kyjivo ten kovoja“, – sakė K. Semenova.
Paklausta, kaip sostinė pasiruošė žiemai, Kyjivo tarybos narė pasakojo, kad pirmiausia stengiasi apsaugoti energetinės infrastruktūros objektus nuo priešo raketų atakų ir perka generatorius, jei elektra būtų išjungta.
„Ruošiame specialias saugias vietas visuomeniniuose pastatuose, tokiuose kaip mokyklos ir savivaldybės, kur žmonės galėtų ateiti, pasikrauti telefonus, paskambinti artimiesiems, gauti šilto vandens. Taip pat dirbame toliau su slėptuvėmis, nes mums jų reikia daug. Tiesą sakant, mes nepasiruošę. Nė viena Kyjivo slėptuvė nepritaikyta žmonėms su negalia. Tai yra rimta problema, nes tokių žmonių vis daugėja. Neįgaliųjų buvo ir anksčiau, bet šie žmonės, kurie neįgaliais tampa dabar, buvo ekonomiškai ir socialiai aktyvūs. Jie reikalauja iš miesto ir Vyriausybės normalių gyvenimo sąlygų. Jie nori dirbti, eiti į restoranus, vėl gyventi normalų gyvenimą. Tai nauja Kyjivui ir visai Ukrainai. Mums dabar tai didžiausias iššūkis“, – teigė K. Semenova.
Ji pasakojo, kad Europos miestai padėjo Kyjivui gauti didelius generatorius ligoninėms ir mokykloms. Taip pat transportu, nes sostinė labai daug autobusų atidavė į pafrontės miestus, kurie visiškai neturėjo visuomeninio transporto po jų išvadavimo.
„Mūsų miestai partneriai siunčia mums autobusų, tramvajų. Juos taip pat naudojame ir taisyti tiems, kuriuos turime. Sulaukiame daug pagalbos iš Europos miestų“, – džiaugėsi sostinės politikė.
Lvivui reikia oro gynybos
Lvivo miesto Vakarų Ukrainoje meras Andrejus Sadovij pasakojo, kad Lvivas iš viso priėmė 5 mln. šalies viduje perkeltų žmonių, bet šiandien gyvena 150 tūkst. karo pabėgėlių iš kitų šalies regionų.
Vilija Kvedaraitė ir Lvivo miesto Vakarų Ukrainoje meras Andrejus Sadovij
„Kai Chersonas buvo išlaisvintas nuo okupacijos, Chersono žmonės sugrįžo namo. Bet Rusija vėl pradėjo atakuoti Chersoną ir žmonės sugrįžo į Lvivą. Kiti pas mus gyvenantys: nedidelė grupė iš Mykolajivo, labai daug iš Mariupolio, Melitopolio, iš Skladovsko. Vaikai kasdien eina į mokyklas, moterys dirba. Teikiame maksimalią pagalbą naujiems savo miesto piliečiams“, – sakė A. Sadovij.
Paklaustas, kaip Lvivas pasiruošė artėjančiai žiemai, miesto meras teigė, kad nuveiktas didžiulis darbas – įrengti 4 tūkst. slėptuvių ir 1,5 tūkst. iš jų turi židinius.
„Mes turime didžiules malkų atsargas ir visos mūsų ligoninės, mokyklos turi dyzelinius generatorius, alternatyvias šildymo sistemas. Mes maksimaliai atstatėme savo energetikos ūkį, galime išgyventi be centralizuoto vandens ir elektros tiekimo, be šildymo. Paskutinis NATO viršūnių susitikimas man suteikė viltį, kad gausime priešraketines sistemas. Mums reikia oro gynybos. Pateiksiu pavyzdį: kai Rusijos dronai paskutinį kartą atakavo Lvivą, Rusija paleido 18 dronų. Ukrainos oro gynybos sistemos sunaikino 15. 3 dronai pataikė į sandėlius. 25 tūkst. kvadratinių metrų visiškai sunaikinta – daugybė maisto, daugybė humanitarinės pagalbos“, – pasakojo A. Sadovij.
Lvivo mero teigimu, anksčiau kiekvienas Rusijos dronas pataikydavo į kokį nors objektą, o dabar Rusija paleidžia 20-30 dronų, kurie pataiko į vieną taikinį. Vienintelis sprendimas – geros oro gynybos sistemos.
„Per paskutinę ataką Lvive mes praradome 450 mln. grivinų vertės humanitarinės pagalbos ir maisto. Tai siaubinga. Viso labo trys dronai, kurie kainuoja apie 15 tūkst. dolerių, padarė žalos už 12 mln. dolerių“, – apgailestavo politikas.
„Rusija buvo yra ir bus visą laiką grėsmės šaltinis mūsų šaliai. Mums reikia patirties iš Europos demokratinių šalių, mums reikia patarimų, prieži9ros. Mano idėja labai paprasta: turime padidinti bendradarbiavimą tarp Europos ir Ukrainos miestų ir regionų. Turime pastatyti naujus pamatus mūsų ateičiai. Pinigai yra gerai, bet reikia naujų idėjų ir žinių – tai yra pergalė. Mums reikia supratimo. Daug žmonių supranta ir palaiko Ukrainą, bet manau, kad jeigu praleistumėte 2-3 dienas Lvive, jūs suprastumėte dabartinę situaciją Ukrainoje. Kalbėti apie Ukrainą Briuselyje yra gerai, bet jūs turite pamatyti mano šalį. Ir kartu Lvivo regionas, kiti Ukrainos ir Europos regionai suras geras idėjas ateičiai“, – kalbėjo Lvivo meras.
Lvivas yra Ukrainos informacinių technologijų sektoriaus sostinė. Meras įsitikinęs, kad šios technologijos padeda Ukrainą padaryti atviresnę ir atsparesnę korupcijai. Kasdien Ukrainos kariuomenė išlaisvina naujas okupuotas teritorijas, bet A. Sadovij mano, kad pergalė turi dvi dalis – teritorijos išlaisvinimą ir šalies atstatymą.
Vinycos tarybos narė ir Biudžeto komiteto pirmininkė Svetlana Yarova pasakojo apie dar vieną Ukrainos skaudulį – kovą prieš korupciją.
Skaitmenizavimas padeda įveikti korupciją
„Galbūt girdėjote apie valdininkų areštus Ukrainoje?“ – klausė Svetlana ir net pašiurpusi iš pasipiktinimo sakė negalinti suprasti, kaip taip gali būti karo metu. Anot jos, ir Ukrainos visuomenė negali suprasti. Skaitmenizavimas padeda su tuo kovoti, o iš Ukrainos toje srityje tikrai yra ko pasimokyti. Su Estijos pagalba ukrainiečiai visa galva pralenkė senuosius europiečius. Elektroninės vyriausybės portale yra viskas, ko gali prireikti – visi asmens dokumentai, visos paslaugos, visa informacija ir mokestinė sistema smulkiems verslininkams, kad nereikėtų kontakto su tarnautojais. Estijos pavyzdžiu buvo įdiegta viskas, kas geriausia.
Svetlana Yarova
„Galbūt jau girdėjote apie tą galimybę, kad aš galiu telefone surasti viską – savo tapatybės kortelę, vairuotojo pažymėjimą, pasą, baudas už greitį. Skaitmenizavimas padeda kovoti su korupcija, nes mes nukertame kontaktą tarp valstybės tarnautojų ir piliečių. Ukrainos visuomenė neleis įsigalėti korupcijai. Ar galite įsivaizduoti, ką kario mama ar praradę vaikus tėvai padarytų su tuo korumpuotu tarnautoju, mokytoju ar valdininku. Ukrainos visuomenė dabar labai tvirtai stoja prieš korupciją, už demokratiškas vertybes – stipriau, nei bet kada. Šis karas suvienijo ukrainiečius. Vertingiausia gyvenime yra gyvybė. Ir ukrainiečiai atiduoda gyvybes, kad įrodytų, jog mes norime eiti demokratijos keliu. Norime laisvės, demokratijos, skaidrumo. Nenorime būti imperija, apraizgyta korupcijos“, – sakė S. Yarova.
Tauragesradijas.lt inform. / Parengta FM99
Prie projekto finansavimo prisideda Spaudos radijo ir televizijos rėmimo fondas
Praėjusią savaitę MO muziejuje „Verslo žinių“ surengtoje konferencijoje „Gazelė 2024“ apdovanotos sparčiausiai besivystančios smulkios ir vidutinės įmonės. Šiemet jų visoje Lietuvoje yra 8438, keliais šimtais mažiau nei 2023-aisiais, tačiau pirmą kartą paskelbta tvariausia Lietuvos įmonė. Tai ypač g
Tauragės B. Baltrušaitytės viešoji biblioteka sėkmingai vykdo prasmingą projektą „Sensoriniai skaitymai bibliotekoje – 5 pojūčiai“, skirtą vaikams ir suaugusiems, siekiant įtraukti visus visuomenės narius į literatūros pažinimo procesą. Rudens sezonu bibliotekoje įvyko net 23 skaitymo sesijos, kuriose dalyvavo 179 mo
Policijos pareigūnai, užtikrindami eismo saugumą ir mažindami eismo įvykių skaičių, gruodžio mėnesį Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato aptarnaujamoje teritorijoje vykdys šias prevencines priemones: • Gruodžio 2 – 4 d. vyks vairuotojų nesustojimo prieš pėsčiųjų perėją, kai to reikalaujama pagal KET, kontr
Komunikacijos priemonės visada buvo žmonių bendravimo pagrindas, formavęs civilizacijas ir jų kultūras tūkstančius metų. Tačiau dar niekas taip stipriai nepaveikė bendravimo, kaip telefonai. Jų atsiradimas 19-ame amžiuje ir vystymasis iki šiuolaikinių išmaniųjų telefonų iš esmės pakeitė mūsų gyvenimus. Telefono išradima
Vestuvių planavimas – vienas įsimintiniausių, bet ir intensyviausių gyvenimo momentų. Nuolat kylantys klausimai apie biudžetą, vietą, svečių sąrašą ar dekoracijas gali tapti iššūkiu. Tačiau tinkamai pasiruošus galima sumažinti rūpesčių kiekį ir džiaugtis planavimo procesu. Štai keletas naudingų patarimų, pad
Nors istorija yra tik viena iš daugelio sričių, yra labai daug priežasčių, kodėl ją reikėtų puikiai išmanyti. Apie šias priežastis ir pakalbėsime jau netrukus. Ne paslaptis, kad visi norie būtų išsilavinę. Tačiau, jei nežinosime pagrindinių istorinių faktų, vargu, ar galėsime save tokiais vadinti? Taigi, jei nor
Ligita Baracevičiūtė, ,,Vet anima" veterinarijos klinikos Tauragėje gydytoja apie augintinių parengimą rudeniui ir žiemai. - Priežiūra lauke būnančių gyvūnų (kiemo šuniukai, katės, etc.) - Kaip tinkamai išvesti pasivaikščioti - pėdutės, apranga, kiti aksesuarai. - Vitaminai, papildai žiemos sezonui. Kailio priežiūra. Pėdučių
Gruodžio 14 d. Palangos koncertų salėje vyks ypatingas gyvo garso koncertas, kuriame pirmą kartą pasirodys legendinis Lietuvos atlikėjas Ovidijus Vyšniauskas kartu su sūnumi Adomu Vyšniausku. Nors Adomas Vyšniauskas jau kelis metus yra žinomas muzikos pasaulyje, o jo dainos „Aš judu“, „Prisimin
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Tauragės departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Vaida Mitkuvienė apie susirgimus gripu, COVID‘u ar kitomis ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų ligomis. Kokia situacija Tauragės mieste ir krašte? Kokia situacija Tauragės mieste ir krašte? Rekomendacijos, kaip i&scaro
Artėja Kalėdos I Gintarė Rakauskienė ir Šarūnė Stasytienė apie renginių programąLaidoje „Dienos svečias“ – viešnios – Gintarė Rakauskienė, Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorė ir Šarūnė Stasytienė, Kultūros skyriaus vedėja. Apie Kalėdinių renginių ciklą Tauragėje, apie eglės įžiebimo v
Lapkričio 18-29 d. Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų (KJP) kariai dalyvavo tarptautinėse pratybose „Stingdantys vėjai 2024“ (angl. „Freezing winds“), kurios vyko Suomijos teritorinės jūros ir išskirtinės ekonominės zonos vandenyse, salų archipelage. Lietuvos KJP tarptautinėse pratybose atstovavo
Lapkričio 21 d. Žemės ūkio ministerijoje vykusioje kokybiško maisto konferencijoje „Auginame čia, Lietuvoje!” apdovanoti konkurso „Kokybe paženklintas maistas 2024“ nugalėtojai, žiniomis apie vaikų mitybą ir kokybiško maisto svarbą dalijosi šios srities žinovai. Viceministrė įteikė padėkas savivaldybėms