Tiems, kas ilgisi vasarinės uogų gausos, nusiminti neverta – spanguolių sezonas jau pačiame gražume. Šios nedidelės raudonos uogos yra pigus vertingų medžiagų užtaisas, o jų naudą ir įvairius panaudojimo būdus atranda vis daugiau lietuvių, pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Jas šviežias įtraukti į meniu išties nesunku – pavyzdžiui, visai lengvai pasiruošus nebrangaus padažo. Jis puikiai derės tiek prie paukštienos, tiek prie mėsos patiekalų ir pakels juos į naują skonio lygį.
„Rudens derlius vis dar lepina. Šalia obuolių, kriaušių, slyvų, įvairiausių rūšių moliūgų, morkų, kopūstų parduotuvėse pirkėjai noriai į krepšelius dedasi ir dar vieną jau pasirodžiusią rudenišką miško gėrybę – spanguoles. Juo labiau, kad šiemet jos siūlomos už patrauklią kainą – 200 g indelis su „Iki“ lojalumo kortele kainuoja 1,79 Eur“, – sako V. Budrienė.
Sveikatos šaltinis, bet kai kuriems jomis mėgautis reikia atsargiau
„Nuo senų laikų spanguolės užima svarbią vietą žmogaus gyvenime. Jau seniai buvo pastebta, kad šios raudonos gražuolės pasižymi ne tik geru skoniu, bet gali turėti ir gydančių savybių, tonizuoja ir stiprina organizmą. Indai, pavyzdžiui, jau šimtus metų naudoja spanguoles ir žaizdų gydymui“, – sako „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė.
Spanguolių tikrai neapkaltinsi vitaminų naudingų medžiagų stygiumi. Jose yra C, A, E, B grupės vitaminų, taip pat mikroelementų, tokių kaip manganas, geležis, kalis, kalcis, varis ir kobaltas, ir daug antioksidantų flavonoidų, kurie padeda lėtinti senėjimo procesus.
Spanguolės ar jų sultys gali padėti sergant peršalimo ligomis, turint šlapimo takų problemų, jos bus naudingos norint apsisaugoti nuo dantų ėduonies, kitų bakterinių burnos ir dantenų ligų. Kartu spanguolės pasižymi ir probiotiniu poveikiu, palaiko naudingos žarnyno mikrofloros augimą. Visgi jas atsargiau vartoti turėtų tie, kurie skundžiasi padidėjusiu skrandžio rūgštingumu, inkstų akmenlige arba vartoja kraują skystinančius vaistus.
Kur laikyti, kad išstovėtų net kelis mėnesius
„Spanguolės mėgsta šaltį, todėl parsinešus uogų iš parduotuvės, jas reikėtų laikyti šaldytuve. Palikite jas originalioje pakuotėje arba galite laikyti sandariai uždarytame inde. Tinkamai laikomos, jos šaldytuve gali išstovėti ir kelis mėnesius. Tačiau paliktos atvirame ore, kambario temperatūroje spanguolės greitai praranda šviežumą“, – sako J. Sabaitienė.
Verta ne tik pasimėgauti šviežiomis uogomis, bet ir jų atsargų pasiruošti žiemai. Pasak J. Sabaitienės, lengviausias ir greičiausias būdas išsaugoti spanguoles ir jų naudingąsias savybes yra šaldymas. Džiovinimas taip pat puikiai išsaugos mikroelementus.
Populiaru ir konservavimas, terminis apdorojimas. Tiesa, gaminant uogienę, sirupą, kompotą, proceso metu prarandama dalis vitaminų ir pridedama kalorijų.
Spanguolės – ne tik kisieliui
Ne visi mėgsta šias uogas valgyti vienas, tačiau gera žinia ta, kad jos puikiai dera tiek saldžiuose, tiek pikantiškuose patiekaluose. Pasak „Iki“ kulinarijos technologės Gailės Urbonavičiūtės, iš jų galima gaminti desertus, salotas vakarienei, apkepus, naudoti ruošiant padažus mėsai, dėti į troškinius ar derinti su paukštiena.
Spanguolės kaip pusryčių priedas. Spanguolės pasižymi stipriu skoniu, kuris puikiai tinka prie saldžių avižinių dribsnių, kokteilių ar glotnučių. Jis skaniai dera su tokiais ingredientais kaip šokoladas, obuoliai ir cinamonas. Taip pat verta išbandyti egzotiškesnių skonių kompozicijas – su kokosais, bananais, ananasai ar citrusiniais vaisiais. Spanguoles taip pat galima naudoti kaip priedą prie viso grūdo miltų blynų.
Desertai su spanguolėmis. Uogos saldiems kepiniams suteiks nepamainomą skonį. Jomis galima puošti pyragus ir tortus. Jų dedama į sūrio pyragus, štrudelį ar keksiukus, taip pat iš liofilizuotų vaisių galima paruošti miltelių, kurie bus veiksminga įvairių desertų puošmena ir puikiai pertrauks šokolado ar plaktos grietinėlės saldumą.
Spanguolės pikantiškuose patiekaluose. Šios uogos tinka prie paukštienos – anties, žąsies, vištienos ar kalakuto. Uogienės dažnai atsiduria ir lėkštėse prie raudonos mėsos patiekalų. Daugelyje Europos virtuvių galima rasti tradicinių spanguolių paštetų receptų. Iš šių uogų gaminama uogienė taip pat dažnai derinama su sūriu ir yra puikus priedas sūrių lėkšteje.
Spanguolių sultys ir arbatos. Džiovintų uogų arbata turi daug naudos sveikatai. Spanguolių sulčių taip pat galima tiesiog įpilti į juodosios arbatos užpilą. Šis variantas ypač skanus rudenį ir žiemą. Spanguolių sultis taip pat galima naudoti kaip pagrindą kitiems šaltiems gėrimams gaminti.
G. Urbonavičiūtė siūlo ir visai paprastai pagaminamą spanguolių padažo receptą, kuris bus idealus palydovas prie mėsos, paukštienos patiekalų. Tereikės kelių nebrangių ingredientų ir vos 15 minučių virtuvėje.
Greičiausias ir skaniausias spanguolių padažas prie mėsos ir paukštienos
Reikės: 150 g cukraus, ½ puodelio apelsinų sulčių, ½ puodelio vandens, 350 g šviežių spanguolių, žiupsnelio druskos, 1 cinamono lazdelės, 1-2 apelsino žievelės gabalėlių.
Gaminame:
Šį ketvirtadienį Kauno bigbendas kviečia į aristokratišką pasimatymą su Ella Jane Fitzgerald ir džiazo atlikėja Laura Budreckyte. Nors abi džiazo dainininkes skiria šimtmetis, bet kai kas jas suartina. Tai – saviti šių atlikėjų tembrai, jų dėmesys ir jautrumas atliekamam turiniui, platūs diapazonai, balsų &sc
Šiandien, 2025 m. gegužės 28 d., apie 7.15 val. iš namų, Pagėgių sav., Rukų k., išėjo ir negrįžo Erikas Poška, gim. 2010 m. Su nepilnamečiu susisiekti nėra galimybės, jo buvimo vieta nėra žinoma. Vaikinas smulkaus kūno sudėjimo, apie 180 cm ūgio, tamsiai rusvų, garbanotų plaukų, vilkėjo šviesios spalvos džinsines
Pašnekovas - Algridas Petraitis, Tauragės meno mokyklos direktoriaus pavaduotojas muzikos ugdymui. Pokalbio tema – mokinių priėmimas į meno mokyklą. https://open.spotify.com/episode/3ZzgXkmxAxkjoLfEifjhZB Baigiantis mokslo metams, mokytojai mąsto apie naujuosius mokslo metus, todėl gabumų patikrinimas (ne egzaminai!) birželio 3-4 d.
Prie mikrofono - Raimondas Vaitkevičius, TauragėsAVPK viršininkas. https://open.spotify.com/episode/0VcF6ucAHL8szRN9ksJ1Di - Vizitinė kortelė, trumpai apie save. - Kokia tvarka skiriami apskričių policijos komisariatųviršininkai, kiek kadencijų? Kas lėmė jūsų paskyrimą? - Pirmi (ar pirmi?) įspūdžiai atvykus į naująją darbovietą.
Paplūdimio teniso entuziastas Mindaugas Dumčius apie sparčiai populiarėjančią sporto šaką ir artėjantį turnyrą „Tauragė 2025“. Ko tikėtis sportininkams ir žiūrovams? Klausykitės pokalbio! https://open.spotify.com/episode/23ePVBBY51t3zMPh2rJWAN
Empatija – vienas svarbiausių gebėjimų, padedantis kurti stiprius tarpusavio santykius, išvengti konfliktų ir užaugti atsakingu, supratingu žmogumi. Empatiški vaikai geriau suvokia tiek savo, tiek ir kitų jausmus, lengviau sprendžia nesutarimus ir geba būti atidūs savo ir aplinkinių emocijoms. Vis dėlto vaiko teisių gynėjai past
Sunkvežimių parką valdanti įmonė puikiai žino, kad netikėtas technikos gedimas gali reikšti ne tik papildomas išlaidas, bet ir verslo grandinės sutrikimus. Dėl to vis aktualesnis tampa klausimas – kiek ir kokių atsarginių dalių reikėtų turėti „po ranka“, kad sprendimai būtų priimami greitai, o remonto darbai vyktų sk
Gegužės 22 d. atlikti maudyklų vandens tyrimai Jūros upės maudykloje, Balskų tvenkinyje, Keramikos tvenkinyje, Skaudvilės tvenkinyje, Draudenių ežere, Baltrušaičių tvenkinyje, Zumpės tvenkinyje. Nustatyta, kad Zumpės tvenkinyje žarninių enterokokų skaičius viršija higienos normoje (HN92:2018) nustatytas ribines vertes, todėl š
Visą gegužę Tauragės raj. bendrojo ugdymo įstaigose vyksta įvadinės dronų pamokos, kurias veda Lietuvos neformaliojo švietimo agentūros (LINEŠA) „Airtech“ skyriaus bepiločių orlaivių mokytojai. Įvadinės pamokos mokyklose rengiamos populiarinant jau nuo šio rugsėjo Tauragės raj. startuosiančius „Airtech“
Tęsiame pasakojimą apie netoli Tauragės esančius senovės kapinynus, kuriuos paliko skalviai. Kas jie tokie buvo, „Tauragės žinių“ skaitytojai gali sužinoti skaitydami pirmąjį šios serijos straipsnį. Greižėnų kapinynas200 m į šiaurę nuo Oplankio yra kapinynas, kurį dar 1897–1898 m. tyrė baltų proistorės tyrinėtojas,
Penkerius metus Lietuvoje galima pasinaudoti Šeimos kortelės teikiamomis nuolaidomis, naudomis ir privilegijomis. Teisę į Šeimos kortelę turi daugiau kaip 43 tūkst. šeimų, pirmąja kortele naudojasi daugiau kaip 18 tūkst. Lietuvos šeimų, t.y. 42 proc. teisę į šią kortelę turinčių šeimų. Kortelė populiariausi
Pamėginkime apibrėžti, ką laikome Tauragės senamiesčiu. Gal tai Tauragės dvaras, davęs pradžią miestui? Bet jis taip toli nuo dabartinio centro. Gal tuomet Senamiesčio skveras, tokį vardą gavęs tik 2013 metais, ir jo aplinka? Gal, tačiau šiandien tai irgi ne centras. Tuomet gal dabartinis centras aplink Dariaus ir Girėno bei Vytauto gatvių s