Asociatyvi unsplash.com nuotrauka
Tauragėje gyvenantis Lukas vieną rytą sulaukė skambučio. „Geriau jau būčiau neatsiliepęs“, – istoriją „Tauragės žinioms“ pasakojo jis. 24-erių jaunuolis, jo žodžiais tariant, pokalbio metu to nenorėdamas užsisakė prostatai tikrinti skirtą testą. Vaikinas po pokalbio prekės užsakymą panoro atšaukti, bet patyrė stresą supratęs, kad taip paprastai to padaryti gali ir nepavykti. Kaip elgtis pakliuvus į tokią keblią situaciją?
Pažadino skambutis
Lukas (vardas pakeistas, redakcijai žinomas) prisiminė vieną vasario rytą saldžiai miegojęs, kai jį pažadino telefono skambutis.
– Skambino iš nepažįstamo numerio. Pastaruoju metu turėjau reikalų valstybinėse institucijose, pavyzdžiui, Mokesčių inspekcijoje, „Sodroje“, todėl pamaniau, kad tikriausiai skambina specialistai iš ten, norėdami dar kažką pasitikslinti. Dėl to ir atsiliepiau, – kalbėjo vaikinas.
Tačiau skambino ne „Sodros“ specialistai ir ne VMI inspektoriai. Luką pasiekė skambutis iš vienos bendrovės, telefonu prekiaujančios įvairiomis prekėmis.
– Keisčiausia tai, kad atsiliepus malonus moteriškas balsas į mane kreipėsi vardu, nors vardo jai nepasakiau. Iš kur ji žinojo mano vardą, taip ir liko mįslė. Pardavėja prisistatė, pasakė bendrovės, kurioje dirba, pavadinimą, ir informavo, kad labai svarbu vyrams tikrintis prostatą, gyventi sveikai. Kas gali su tuo nesutikti? Žinoma, atsakiau, kad svarbu, taip, sutinku, kad ir vyrams, ir moterims gyventi reikia sveikai ir nuolat rūpintis savo sveikata. Taip ir įsitraukiau į pokalbį. Susierzinau, kai paklausė, kiek man metų. Tai bent įžūlumas! Vardą iš kažkur sužinojo, iš kur – nepasakė, o dar metų klausia lyg niekur nieko. Pirma mintis – koks jų reikalas? Sumelavau. Man 24-eri, bet pasakiau, kad 26-eri. Pamaniau, kad renka duomenis. Bet ne, vėliau supratau, kad tiesiog norėjo palaikyti pokalbį, nes ėmė kalbėti, kad vyrams, kuriems jau yra per 50 metų, darytis prostatos testą labai svarbu, – rytinio skambučio detales prisiminė Lukas.
Užsisakė, nors nenorėjo
Jaunuolis tikino nustebęs, kad jam, 24-erių metų vaikinui, buvo išdėstyta informacija, kuri aktuali kur kas vyresnio amžiaus vyrams.
– Pasiūlė atsisiųsti testą. Norėjau kaip įmanoma greičiau baigti pokalbį, nes kalbėti apie tai, kas man net neaktualu, įgriso, todėl atsakiau: „Gerai, atsiųskit“. Apie tai, kad reikės už tą testą mokėti, iš pradžių nebuvo jokios kalbos. Galvojau, gal kokia dovana, gal čia kompensuoja valstybė ar pan. Daug ką gali prisigalvoti apsimiegojęs. Pardavėja sako man: „Gerai, tuomet tvirtinu užsakymą“. Ir štai čia aš supratau, kad ne valstybė mokės, o aš. Tokia informacija privertė ir pražvalėti. Juk aš to testo nenoriu! O trauktis jau nėra kur. Užsakymas patvirtintas. Pokalbis baigėsi tuo, kad užsisakiau prostatos testą, kurio man visiškai nereikia, – apmaudo neslėpė Lukas.
Jaunuolis tikino pasijutęs užkalbėtas apsukrios telefoninės pardavėjos.
– Žinoma, ir aš žioplai pasielgiau. Reikėjo atsakyti – ačiū, man neįdomu, viso gero, arba neturiu laiko. Bet norėjau mandagiai palaikyti pokalbį. Ir va kas išėjo. Geriau jau būčiau neatsiliepęs, – kalbėjo jis.
Ieškojo būdų prekę grąžinti
Po nemalonaus pokalbio Lukas ėmė domėtis internete, kaip galėtų prekę grąžinti ir už ją nemokėti. Vaikinas sugalvojo paskambinti tuo pačiu numeriu, kuriuo jam buvo skambinta, ir pasakyti, kad persigalvojo, užsakymą jis nori atšaukti.
– Tačiau prisiskambinti nėjo – telefonas buvo išjungtas. Tada parašiau žinutę. Prisistačiau, parašiau, kokią prekę užsisakiau, kad jos gauti nebenoriu. Jokio atsako, – kalbėjo Lukas.
Jaunuolis sugalvojo kitą planą – jeigu į namus atvyks kurjeris su preke, apsimesti, kad joks vaikinas, vardu Lukas, čia negyvena.
– Pamaniau, kad tikriausiai atvyks kurjeris. Taigi, pasakiau savo šeimos nariams, kad apsimestų, jog manęs nėra. Jeigu būčiau su kurjeriu susitikęs akis į akį, irgi būčiau melavęs, kad aš ne Lukas, sakyčiau, tokio išvis nepažįstu, – pusiau rimtai, pusiau juokais kalbėjo pašnekovas.
Anot jo, taip prekė liktų neįteikta ir mokėti už ją nereikėtų.
– Deja, atėjo ne kurjeris, o paštininkė. Ji įmetė voką su preke į pašto dėžutę ir viskas. Taip prekė atsidūrė mano rankose. Atsirado prievolė už ją sumokėti, – pasakojo Lukas.
Vaikinas kreipėsi Vartotojų teisių apsaugos tarnybą (VTAT), prašydamas paaiškinti, kaip gali grąžinti užsakytą prostatos testą, ir rado išeitį – pasirodo, jis turi teisę neišpakuotą prekę siųsti atgal tuo pačiu adresu, iš kurio ji buvo atsiųsta.
– Tokia paprasta išeitis. O tiek daug streso patyriau, nes prieš tai nežinojau, ką daryti, – kalbėjo Lukas.
Pašnekovas parodė su preke jam atsiųstus dokumentus, tarp jų – ir sąskaitą faktūrą, kurioje beveik 35 eurus už prostatos testą prašoma sumokėti per 7 dienas.
Grąžinama prekė turi likti nepanaudota
VVTAT Tarptautinių ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja Dalia Malinauskienė „Tauragės žinioms“ komentavo, kad teisės aktai įpareigoja pardavėją suteikti vartotojui aiškią ir neklaidinančią informaciją apie parduodamą prekę: nurodyti kainą, į kurią įskaičiuoti mokesčiai, pagrindines prekės savybes, informuoti apie prekės pristatymo ir grąžinimo sąlygas, teisės atsisakyti nuotoliniu būdu sudarytos sutarties sąlygas ir tvarką, pardavėjo kontaktus, kartu su preke pateikti naudojimosi instrukciją valstybine kalba ir pan.
„Nuotoliniu būdu (ne fizinėje parduotuvėje) įsigytą prekę vartotojas turi teisę grąžinti pardavėjui per 14 dienų nuo prekės gavimo dienos (taip pat gali pasinaudoti teise atsisakyti sutarties ir prieš fiziškai įgydamas prekes). Atkreiptinas dėmesys, kad grąžinama prekė turi būti nenaudota ir nepraradusi prekinės išvaizdos“, – teigė ji.
D. Malinauskienė tikino, kad apie prekės grąžinimo sąlygas ir tvarką pardavėjas turi informuoti vartotoją dar prieš įsigyjant prekę. „Jeigu tokia informacija nebuvo suteikta, patartume vartotojui raštu dėl to kreiptis pardavėjo nurodytais kontaktais pavyzdžiui, el. paštu, turimu fiziniu adresu ir pan. Vartotojas, atsisakydamas nuotoliniu būdu sudarytos sutarties, neprivalo nurodyti grąžinimo priežasties“, – dėstė VVTAT atstovė.
Anot jos, pardavėjas, gavęs vartotojo grąžintą prekę, per 14 dienų nuo tos dienos, kurią vartotojo pranešimą apie sutarties atsisakymą, turi grąžinti vartotojui už prekę ir jos pristatymą sumokėtus pinigus. „Grąžinimo išlaidos tenka vartotojui (nebent pardavėjas apie jas sutarties sudarymo metu nebuvo vartotojo informavęs)“, – informavo D. Malinauskienė.
Kaip pasitikrinti prostatą?
Kaip nurodo Valstybinė ligonių kasa (VLK), dėl prostatos vėžio diagnostikos reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytojus. Prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos prevencinė programa skirta vyrams nuo 50 iki 69 metų (imtinai) ir vyrams nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu. Jiems periodiškai gali būti atliekamas kraujo tyrimas, parodantis prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentraciją kraujyje. Jei PSA kiekis viršija normą, šeimos gydytojas išduoda siuntimą konsultuotis pas urologą, kuris prireikus atlieka tam tikrą tyrimą – priešinės liaukos biopsiją.
„Ši prevencinė programa yra skirta nustatyto amžiaus pacientams. Tačiau jeigu jaučiatės blogai, bet nepatenkate į nustatyto amžiaus grupę, kreipkitės į šeimos gydytoją. Jis atliks būtinus tyrimus ir, jei reikia, išduos siuntimą konsultuotis pas gydytoją specialistą“, – informuoja VLK.
VLK atstovė Jolanta Petravičienė informavo, kad prostatos vėžio prevencinėje programoje pernai sudalyvavo 84 tūkst. vyrų. Ji skaičiavo, kad tai yra 13 tūkst. daugiau nei užpernai.
Šiais metais priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos prevencinei programai finansuoti skirta 2,8 mln. eurų – 600 tūkst. eurų daugiau nei pernai.
„Pernai šiai programai buvo skirta 2,2 mln. eurų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo. Iš jų panaudota 2,1 mln. eurų“, – tikino J. Petravičienė.
Nuo liepos 1 d. pradedama aplinkosaugos akcija „Poilsiauk atsakingai“, kuri tęsis iki pat vasaros pabaigos, rugpjūčio 31 d. Gyventojams primenama, kad ilsėdamiesi gamtoje saugotų vandens telkinius, pakrantes, miškus ir atsakingai elgtųsi saugomose teritorijose. Mėgaujantis poilsiu ir pramogomis gamtoje, svarbu būti atsakin
Tauragės apskrities vyriausiasis policijos komisariatas informuoja apie pastarąją parą užregistruotus svarbiausius įvykius. Sveikatos sutrikdymasBirželio 30 d. apie 22.30 val. Tauragės r., Dauglaukio k., kieme, kilus konfliktui, neblaivus (3,20 prom.) vyras, gimęs 1965 m., sukėlė fizinį skausmą neblaiviai (1,73 prom.) moteriai, gimusiai 1990 m. Įt
Policijos pareigūnai, užtikrindami eismo saugumą ir mažindami eismo įvykių skaičių, liepos mėnesį Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato aptarnaujamojoje teritorijoje vykdys prevencines priemones. Liepos 3-5 d. ir liepos 20-22 d. vyks elektrinių mikrojudrumo priemonių, dviračių, elektrinių mopedų, vairuotojų kontrolė. Liepos 7-10 d
Tauragės rajono savivaldybė informuoja, kad birželio 19 d. atlikus maudyklų vandens kokybės tyrimus, nustatyta, jog visuose tirtuose rajono vandens telkiniuose vandens kokybė atitinka higienos normos HN 92:2018 reikalavimus – maudytis galima. Tyrimai buvo atlikti šiose vietose: Jūros upės maudykla Balskų tvenkinys Keramikos
Klaipėdos apygardos teismas paskelbė nuosprendį baudžiamojoje byloje, kurioje 18-metis pripažintas kaltu dėl pasikėsinimo atimti gyvybę mažametei mergaitei bei fizinio smurto prieš kitą nepilnametę. Ikiteisminį tyrimą organizavo ir jam vadovavo Klaipėdos apygardos prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroras, tyrimą atliko Taur
Policija tiria du svetimo turto pagrobimo atvejus, įvykusius Šilalės ir Šilutės rajonuose. Šilalės rajone, Vingininkų kaime, laikotarpiu nuo birželio 28 d. 15.00 val. iki birželio 29 d. 10.00 val., iš 1951 m. gimusiai moteriai priklausančio neužrakinto ūkinio pastato buvo pavogti grūdai. Dėl šio įvykio pradėtas i
Per du dešimtmečius Lietuva tapo šimtaprocentine europietiška šalimi, tačiau vos už kelių šimtų kilometrų nuo sostinės, kurioje sukoncentruotas valstybės valdymas, mokslas ir verslas su gerai apmokamomis darbo vietomis, europietiškos kultūros šalis vis labiau panašėja į skurdžią pensinin
Siekiant stiprinti keliuose dirbančių specialistų ir visų eismo dalyvių saugumą, AB „Kelių priežiūra“ įsigijo 20 naujų mobilių smūgio slopintuvų. Šiuo metu vykdomas dar 11 tokių pat įrenginių įsigijimo procesas. Bendra numatoma investicija į įvairias darbuotojų saugumo priemones – daugiau nei 1 milijonas eurų. Bend
Nuo šių metų rugpjūčio 1 d. paslaugos, susijusios su valstybinės žemės valdymu, Lietuvoje bus teikiamos tik internetu – per modernizuotą Žemės informacinę sistemą (ŽIS). Asmenims nebereikės vykti į savivaldybes, Nacionalinę žemės tarnybą (NŽT) ar pas kitus valstybinės žemės patikėtinius – prašymus dėl valstybinės žemės nuo
Seimas priėmė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtus įstatymus, kurie atveria kelią antrosios pensijų kaupimo pakopos pokyčiams. Sistema bus patrauklesnė ir lankstesnė, bus užtikrintas savanoriškas dalyvių įsitraukimas ir įgyvendintas Konstitucinio Teismo nutarimas, numatant galimybes pasitraukti iš kaupimo antroje
Seimas priėmė Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimus, kuriais įteisintas naujas GPM tarifas, nustatytas atskiras apmokestinimas ūkininkams ir papildomas neapmokestinamąsias pajamas auginantiems vaikus, individualios veiklos pajamos įtraukiamos į bendrą progresinį apmokestinimą. Už tai numatančias Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisas