Kasmet po keliasdešimt tūkstančių eurų bylinėjimuisi skirianti Šilalės savivaldybė susidūrė su sunkiai tikėtina problema – Kaliningrado arbitražinis teismas pareikalavo atsiliepimo į 57 tūkst. eurų ieškinį, kuris susijęs su tarptautiniu projektu „Šilalės ir Sovetsko istorinio ir kultūrinio paveldo išsaugojimas“. Jo metu buvo tvarkomas Padievaičio piliakalnis.
2021-ųjų vasarą Lietuvą nustebino Padievaičio piliakalnio grožis ir mūsų kraštui ypatingą svarbą suteikianti istorija – tvarkant piliakalnį, Kultūros paveldo departamentas paskelbė, kad čia stovėjo pirmoji Gedimino tvirtovė, buvusi savotiška Lietuvos valstybės „karine baze“ Žemaitijoje.
Piliakalnio ir priešpilio tvarkybos darbus Šilalės savivaldybė atliko už tarptautiniam projektui „Šilalės ir Sovetsko istorinio ir kultūrinio paveldo išsaugojimas“ skirtas Europos Sąjungos lėšas – 445,1 tūkst. Eur. Projektas turėjo baigtis 2021m. gruodžio mėnesį, tačiau jo dokumentų tvarkymas „įveiktas“ tik pernai. Sutartį su Sovesko miestu bei kitais Kaliningrado srities miestais partneriais – Slavsku bei Momonovu – Šilalės savivaldybė nutraukė 2022 m. vasario mėnesį, Rusijai užpuolus Ukrainą.
Tai, jog dabar Sovetsko miestas iš Šilalės savivaldybės reikalauja 57 tūkst. Eur, paaiškėjo praėjusį ketvirtadienį, savivaldybės tarybai svarstant rajono biudžeto pakeitimus. Perskirstydama biudžetą, savivaldybės administracija paprašė tarybos teisinės pagalbos išlaidoms papildomai numatyti 14 tūkst. Eur. Nors šiemet iš biudžeto savivaldybė bylinėjimuisi buvo skirta 30 tūkst. Eur, šios sumos neužteko teisininkams samdyti ir teismų išlaidoms apmokėti.
Šilalės savivaldybės Teisės, personalo ir civilinės metrikacijos skyriaus vedėjas Artūras Mikalauskas politikams aiškino, kad šiuo metu savivaldybė turi dvi nebaigtas bylas, tačiau grėsmingiausiai atrodo būtent iš Kaliningrado arbitražinio teismo atsiųstas ieškinys.
Pasak A. Mikalausko, Lietuva yra denonsavusi (pranešusi, kad nutraukia) teisinės pagalbos sutartį su Rusijos Federacija, tačiau šis sprendimas galutinai įsigalios tik ateinančių metų sausio 21 d. Kol tai neįvyks, abiejų šalių teismų sprendimai tampa privalomais.
„Kol Lietuvos valstybės teisinės pagalbos sutartis su Rusijos Federacija nėra nutraukta, mes turime reaguoti į teismo pranešimą. Didelė tikimybė, jog Lietuvos teismai Kaliningrado arbitražinio teismo sprendimą gali pripažinti tinkamu ir tada savivaldybei teks patenkinti ieškinį bei padengti bylinėjimosi išlaidas“, – neslėpė A. Mikalauskas.
Savivaldybės teisininkas tikino, jog Šilalės savivaldybės sprendimas nutraukti bendradarbiavimo sutartį su Sovesko miestu neturėjo jokios įtakos projekto „Šilalės ir Sovetsko istorinio ir kultūrinio paveldo išsaugojimas“ finansavimui, nes, prasidėjus karui, ES sustabdė visų Rusijos projektų finansavimą.
„Bet jie bylinėjasi ne su techniniu sekretoriatu, nutraukusiu finansavimą, o su mumis, nes šį projektą administravo Šilalės savivaldybė“, – sakė savivaldybės Teisės, personalo ir civilinės metrikacijos skyriaus vedėjas.
Šilalės savivaldybės meras Tadas Bartkus teigė girdėjęs, kad jau yra buvę panašių situacijų, tačiau ar savivaldybės, kurioms pretenzijų turėjo buvę Rusijos partneriai, mokėjo priteistas sumas, meras sakė nežinantis. Kad ir kokį sprendimą priimtų Kaliningrado arbitražinis teismas, jį turėtų svarstyti ir visų procesinių procedūrų teisėtumą įvertinti Lietuvos aukščiausiasis teismas.
„Niekas dėl to, kas atsitiko, nėra kaltas. Tokia buvo valstybės pozicija, visi nutraukė buvusias sutartis, nors jos tik iš dalies susijusios su projektu, finansavimui jokios įtakos neturėjo“, – „Šilalės artojui“ teigė meras.
T. Bartkaus duomenimis, Šilalės savivaldybei atsiųstas ieškinys yra parašytas rusų kalba, todėl savivaldybės administracijos specialistai parengė raštą Kaliningrado arbitražiniam teismui, kuriame prašoma ieškinį išversti į lietuvių kalbą, kaip tai numato procedūros. Be to, pasak mero, savivaldybės teisininkai rengia raštą ir mūsų šalies Užsienio reikalų ministerijai.
„Laukiame, kol pradės dirbti nauja Vyriausybė, nes dabartinei šie reikalai, manau, jau nerūpi“, – svarstė meras.
Šilalės savivaldybė su Rusijos Federacijos Kaliningrado srities miestais įgyvendino tris bendradarbiavimo per sieną projektus. Ryšiai su Mamonovo savivaldybe leido šilališkiams rekonstruoti miesto stadioną, o bendradarbiaujant su Slavsku buvo gauta lėšų savivaldybės tarybos posėdžių salei modernizuoti. Abu šie projektai jau buvo įgyvendinti anksčiau. Nutraukus bendradarbiavimo sutartis, buvo nepasibaigęs tik Šilalės ligoninės įgyvendinamas projektas „Medicininių paslaugų prieinamumo ir kokybės gerinimo programa Baltijsko ir Šilalės miestuose“. Nors tada ir kilo grėsmė, jog Šilalės ligoninė gali negauti 160 tūkst. Eur, viskas, regis, išsisprendė.
Belieka tikėtis, kad kažkaip pavyks išspręsti ir dabartines šalies agresorės pretenzijas.
Daiva Bartkienė
Tauragėje, jau tradiciniame šachmatų turnyre, vyko atkaklios kovos tarp jaunųjų šachmatininkų, kurie rungėsi dėl Tauragės sporto centro įsteigtų prizų, skirtų Lietuvos Nepriklausomybės dienai paminėti. Dvi dienos trukusiose varžybose net keturiasdešimt trys trenerių Audriaus Bitino ir Antano Krasausko ugdomi jauni šachma
Tauragės apskrityje praėjusią savaitę įvykdyta ne viena nusikalstama veika, kuri kelia susirūpinimą visuomenei. Vasario 20 d. buvo gauta keletas pranešimų apie smurtą ir kitus nelegalius veiksmus. Tauragėje, apie 13.30 val., moteris, gimusi 1998 m., į policiją ir pranešė, kad buvo sužalota vyro, gimusio 1986 m. – jis sukėlė jai
Vasario 19 d. Tauragės viešojoje bibliotekoje vyko kraštiečio Virginijaus Šaulio knygos „Vėžys 24/7“ pristatymas, kuriame autorius dalijosi savo išgyvenimais kovojant su sunkia onkologine liga. Tai ne tik asmeninė istorija, bet ir svarbus žingsnis į pagalbos teikimą tiems, kurie susiduria su panašiais
Tauragės rajono savivaldybė džiaugiasi galėdama pranešti svarbią naujieną savo gyventojams. Vadovaudamasi įstatymais ir atsižvelgdama į Tauragės rajono savivaldybės Viešosios bibliotekos prašymą, Tauragės rajono savivaldybės taryba priėmė du svarbius sprendimus, kurie palengvins ir paskatins skaitymo kultūrą mūsų bendruomenėje.
Praėjusią savaitę Tauragės ir Šilutės rajonuose užfiksuoti keli rimti įvykiai, apimantys sveikatos sutrikdymus, eismo įvykius ir narkotikų laikymą. Tarp išskirtinių atvejų – fizinio smurto incidentai, kai žmonės nukentėjo dėl konfliktų, bei policijos pradėti tyrimai dėl narkotinių medžiagų laikymo. Vasario 19 d. apie 19.4
Šaltukui kaustant vandens telkinius, Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Tauragės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai gyventojams primena kaip elgtis ant ledo, kad būtų saugu: Neleiskite vaikams vieniems, be suaugusiųjų priežiūros, lipti ir žaisti ant ledo. Nelipkite ant ledo be specialių smaigų, kuriais pa
„Jaunimui dažnai pasitaiko bloga nuotaika, nerimas, jausmai, kurie juos vis kankina“, – pasakoja Lietuvos skautijos skautė iš Šiaulių Auksė. 2023 metų Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, nuo depresijos visame pasaulyje kenčia apie 280 milijonų žmonių. O jaunimo tarpe negatyvios mintys, traumuojantys i&scaron
Skaudvilėje įsiplieskė smurtas, kai neblaivi moteris sužalojo vyriškį per konfliktą, o Tauragėje įmonės sandėlyje užfiksuotas vertingas telefono vagystė. Policija jau pradėjo tyrimus abiejose bylose ir ieško atsakingų asmenų. Kviečiame susipažinti su detaliomis naujienomis apie šiuos incidentus. Vasario 18 d. apie 15.30 val. T
Šios savaitės pradžioje į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą (NPPKT) Lietuvos kariuomenėje išvyko pirmieji šių metų karo prievolininkai – daugiau nei 500 jaunuolių, kurie tarnaus Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio pėstininkų, Pulkininko Juozo Vitkaus inžinerijos ir Lietuvos didžiojo etmono Kristupo Rad
Tauragės rajono savivaldybėje darbą pradėjo Socialinės paramos skyriaus specialistė (užsienio kilmės Lietuvos gyventojų integracijos koordinatorė) Vytautė Sudeikienė. Specialistė telks įvairias institucijas, įstaigas, organizacijas bendram darbui užsienio kilmės Lietuvos gyventojų integracijos srityje, vykdys integracijos procesų stebėseną savival