Prieš susitikdama su Šikšnių kaimo seniūnaite ir bendruomenės pirmininke Irena Plauškiene pranešiau, kad turiu tik keturis klausimus, o ji mane įspėjo, kad ji gali išsiplėtoti, prikalbėti dalykų, dėl kurių pati paskui gailėsis. Bet juk tokie pokalbiai linksmiausi! Taip ir buvo. Rimtai pradėjusios apie ūkininkų problemas, pokalbį linksmai „nuridenome į lankas“. Ir baigėme netikėtai: užvedusios temą apie parubežyje mėgstamą svaiginimosi būdą anodija.
Margarita Rimkutė: Lapkritis kaime. Rudens darbai baigti. Jau galite ilsėtis?
Irena Plauškienė: Paskutinį arimą sūnus prieš porą dienų padarė. Žemės sunkios, lietingas ruduo. Klimpsti į dirvą. Jau jokių darbų nebeatliksi. Gyvuliai tvartuose.
M.R. Vasarą juk buvo sausra...
I.P. Beveik kasmet būna. Šiemet išdegino šienavimui, gyvulių ganymui skirtas pievas. Anksčiau, būdavo, nuperki gerą, brangią sėklą, žolė išsilaikydavo apie 4–5 metus. Dabar turi atnaujinti kone kas dvejus metus: turi arti pievą, persėti žolę. Atsiranda papildomų išlaidų. Jei neatnaujini, ganiava prasta. Turi atvežti į laukus, ką esi paruošęs rudenį (džiovintos žolės, – red.), nes gyvuliai ėsti nori, vien vandeniu gyvi nebus. O laukus vasarą nušienavus atolai jau nebeatželia.
M.R. Ar tiesa, kad jūsų krašte itin nederlingos žemės?
I.P. Buvo. Bet visai neseniai Europa (Europos Komisija, – red.) nusprendė, kad derlingos. Padaryti žemėlapiai, atsirado naujas reitingavimas, mūsų plotuose žemės našumas pažymėtas didesnis. Vyriausybė patvirtino.
M.R. Tai jums nauda, kilo žemės vertė?
I.P. Nieks nekilo. Nes žemė derlinga tik popieriuje. O realybėje niekas nepasikeitė. Mes į tokią žemę negalime sėti grūdo. Turime pasirinkimą tik auginti gyvulius: ar mėsinius, ar pienui. Auginti žolę. Kiti gal nesupranta, galvoja, kad mes taip norime. Priešingai, kaip tik grūdine kultūra būtų verstis lengviau, nes nereikia vargti žiemą, tačiau realybė tokia, kad net tręšiant mūsų derliai nedideli.
M.R. Mokesčiai turėtų kilti... Statėte žalius kryžius (protestas prieš vyriausybės mokesčių kėlimą, – red.)?
I.P. Viena tokia močiutė išvydusi prie kelio iškylantį žalią kryžių klausė mano pažįstamų, ar vėl ką nors partrenkė, – juokiasi Irena. – Ji įpratusi matyti žūties vietose statomus kryžius. Teks įprasti juos matyti ir laukuose. Mūsų krašte kryžiai statomi. Va, mano sūnus šiandien (penktadienį, lapkričio 15-ąją, – red.) nusipirko žalių dažų. Sakė, dažys.
M.R. Jau metai, kaip esate ir Šikšnių kaimo bendruomenės pirmininkė. Dar būdama seniūnaitė prieš keletą metų esate sakiusi, jog norite prikelti bendruomenę. Prikėlėte?
I.P. Gaila, nebuvote šiemet vasarą mūsų kaimo šventėje. Nematėte, kas ten dėjosi. Va tada buvo atsigavusi bendruomenė. Pasistatėme lauko pavėsinę, su Europos ir savivaldybės pagalba susitvarkėme apleistą kampą pagrindinėje gatvėje, alpinariumą, padarėme poilsiavietę, suolelių pastatėme. Gaminome tokias vazas, puošėm gatves. Šią vasarą plušėjome kaip reikiant. Norėjau patikrinti, ar įmanoma suburti žmones bendrai veiklai.
M.R. Kaip jūsų iniciatyvumą priima vietiniai?
I.P. Esu ne pinigas, visiems nepatiksiu (juokiasi). Kažkam esu sakiusi, net jei neateinate, neprisidedate prie veiklos, bet jei bent per kampą mane stebite, – vadinasi, jūs jau esate bendruomenės nariai. Pamenu, kai gaminome vazas, buvo kaime keliančių klausimą, kodėl mes plušame mano kieme. Bet mes neturime kur kitur susirinkti.
M.R. Neturite viešos vietos, kur susirinkti?
I.P. Neturime. Pas mus vieša vieta – tik kapinės (juokiasi).
M.R. Jėgainių statytojai dairosi į Žygaičių seniūnijos laukus. Jūsų kaime turėtų iškilti net šešios vėjo jėgainės. Ir bendruomenei jėgainių statytojai per metus skirs 1000 eurų. Kodėl tiek mažai paprašėte?
I.P. Mes neprašėme. Mes su jais jokios sutarties dar nesame sudarę. Buvo kalbama, kad nuo vienos jėgainės mums tiek turėtų „nubyrėti“. Dar tik metai, kai tapau kaimo bendruomenės pirmininke. Kai susikuria bendruomenė, veiklos pradžiai iš rajono savivaldybės gauna tik kelis šimtelius eurų. Tai, žinokite, tas tūkstantis eurų iš vienos jėgainės mums yra – „vau“.
M.R. Ar tas baubas, jėgainės, toks baisus, koks piešiamas?
I.P. Nežinau, kodėl jų reikia bijoti. Jų kieme gi nestato. Laukuose. Gi jie (jėgainių statytojai, – aut. past.) žino, kokie turi būti atstumai. Žmonės sako – „nepasitikėk niekuo“, na, bet juk visko nebijosi. Na, o kalbant apie tai, kad išbaidėme skalūnų gręžėjus, tai čia kitas reikalas. Ten jau kilo reali grėsmė, kad vykdant darbus į žemę išleis chemikalus. Ten tai buvo baubas. O vėjo jėgainės – koks čia baubas. Sūnus Norvegijoje gyvena, sako, kad ten stato daug. Tačiau pagrindinis pasipiktinimas kyla, kad darko kraštovaizdį. Sveikatai poveikio, manau, nėra. Juk taip pat rekomenduojama mobiliojo telefono prie pat lovos nelaikyti, bet vis tiek juk jis guli prie mano lovos. Ir man atrodo, ne vien prie mano...
M.R. Ar pasikeitė gyvenimas prieš keletą metų asfaltavus į Sartininkus vedantį kelią (Šikšniai – greta jo, – aut. past.)?
I.P. Tai žinoma. Nepalyginsi. Mes dabar – karaliai. Juk ir aš, kiek trukau pas jus atvykti – purpt, 15 minučių, – ir aš jau čia.
M.R. Tai gal pabrango sklypai jūsų kaime?
I.P. Na, žinote, toks tas kaimo gyvenimas: pas mus nėra nei mokyklos, nei krautuvės, nei bažnyčios. Tik kapinės.
Juokiamės abi.
M.R. Jau antrą kartą minime jas šiame pokalbyje.
I.P. Nes tai yra vienintelė vieša vieta, kur mes, kaimo žmonės, galime netrikdomai susirinkti (juokiasi). Na, bet šiemet pavyko visus suburti kaimo šventėje. Buvo ir svečių iš miesto. Dažnai nesusirinksi, gi pastoviai neprašysi lėšų iš savivaldybės. Parėmė ūkininkai. Kokie tie ūkininkai. Tai aš su sūnumi, vieni tų didesniųjų ūkininkų, ir Šeputis. Auginu 60 karvių. Kiti augina 10–15 karvių. Tai augindamas tokį skaičių esi priverstas iš savo kiemo neišeiti – pats viską darai. Aš tai pasisamdžiau melžėją. Tai jau esu ponia. Nesvarbu, kad beveik viską, ką uždirbu, tenka atiduoti jos atlyginimui. Bet ką padarysi – nebeturiu sveikatos. O be to, pagalvoju, jog ne tam dirbau jaunystėje, kad viską išparceliuočiau, tai dar ir laikau, neardau ūkio. Tikiuosi geresnės ateities. Va todėl ir tas sūnus kryžių kala.
M.R. Minėjote, jog vienas sūnų – Norvegijoje?
I.P. Taip. Ir jis žiūri į mus ir sako: „Gal jūs jau baikit su tais ūkiais“. O mano jaunėliui patinka kaimas. Ir jis tiki. Kad bus geriau.
M.R. Nuskambėjo kiek liūdnai. Šiaip esate linksma, turite gerą humoro jausmą...
I.P. Paveldėjau iš tėvo. Buvo apsiskaitęs. Pamenu, rusų laikais buvo knygų serija „Noriu žinoti“, tai ant palangės visuomet būdavo jų krūvos. Jis mėgdavo pajuokauti ir visuomet turėjo ką pasakyti.
M.R. Ar visuomet gyvenote šiuose kraštuose?
I.P. Taip. Visuomet parubežyje.
M.R. Ar tiesa, kad kaimų, nuo Draudenių iki Vainuto, gyventojai itin mėgdavo anodiją? Sako, jog buvo toks kaimas, kuriuo važiuodamas net galėdavai užuosti jos kvapą.
I.P. Tiesa. Parubežyje neužaugo toks vaikas, kuriam neteko paragauti bent lašo anodijos su cukrumi (juokiasi). Sakydavo, reikia vaikui duoti anodijos ant cukraus nuo... Pala, nuo ko... Nebeprisimenu... Aa, nuo pilvo skausmo. Vidurių dezinfekcijai (juokasi). Žinokit, jei girdėjot anekdotų su anodija, tai jie neabejotinai kilę iš mūsų kraštų...
Jei pernai dirbote savarankiškai ir po pajamų deklaravimo turite įsiskolinimą „Sodrai", bet jį padengti šiuo metu sudėtinga – išeitis yra. Valstybinio socialinio draudimo įmokų mokėjimą galima atidėti, pasinaudojus supaprastinta arba individualiai derinama tvarka. Tai leidžia išvengti skolos išie&scaro
Artėjant vasarai, vis daugiau darbuotojų pradeda planuotis ilgąsias metų atostogas. Vieni darbinius rūpesčius užmiršti bando kelioms savaitėms, kiti – mėnesiui, dviem ar net visam pusmečiui. Ekspertai pastebi naują tendenciją – būtent vasaros laikotarpiu daugiau nei įprasta darbuotojų nusprendžia išeiti iš darbo &bd
AB „Via Lietuva“ praneša, kad šiuo metu tiek didesnio, tiek mažesnio intensyvumo valstybinės reikšmės keliuose tvarkoma 13 tiltų, iš kurių didžioji dauguma yra kritinės būklės. Dar 11 tiltų remonto darbai yra viešųjų pirkimų procedūrų etape, todėl, sėkmingai pasirašius sutartis, darbai prasidėtų
Gegužės 10 d., minint Europos dieną, Tauragėje vyko pėsčiųjų žygis „KODAS: ŽALIA“. Šiemet žygis subūrė arti 1 000 dalyvių, kurie žygio metu galėjo pramankštinti ne tik kojas, bet ir galvas. Tai jau antrus metus iš eilės vykstantis pėsčiųjų žygis, kviečiantis aktyviai paminėti Europos dieną. Prieš metus vykęs
Tauragės apylinkės teismas priėmė nuosprendį Vilniaus rajono gyventojui, kuris pripažintas kaltu dėl melagingo įskundimo, esą jo vaiko globėja pardavinėja narkotines medžiagas. Jam paskirta 3 tūkst. eurų bauda. Bylos duomenimis, kaltinamasis paskambino į Valstybės sienos apsaugos tarnybos pasienio užkardą ir pranešė, kad užkardoje dirbanti
Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejus 2025 m. gegužės 16–17 d. kviečia tarptautinę Muziejų naktį paminėti taip, lyg istorijos knyga būtų rašoma iš naujo, nuo pirmo puslapio. PRIE IŠTAKŲ. Bijotuose Dionizo Poškos Baublių muziejuje ir Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejuje lankytojams pristatysime, kaip u
Siekiant priešpensinio amžiaus žmones išlaikyti darbo rinkoje, praradusiems darbą nesirinkti išankstinės pensijos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) parengė įstatymo pataisas, kuriomis būtų tobulinama nedarbo draudimo išmokų sistema sukaupusiems reikiamą stažą asmenims. Taip pat siekiama didesnė
Lietuvos Respublikos apsaugos ministerija, siekdama pagerbti sveikatos apsaugos darbuotojus už ilgametį ir nepriekaištingą darbą, ypač didelį indėlį plėtojant sveikatos apsaugą, sveikos gyvensenos propagavimą, plėtojant farmacijos pramonę, Lietuvos Respublikos, kaip sveikos valstybės, prestižo kėlimą bei aukštos kvalifikacijos sveikat
Gegužės 8 d., Kauno Nacionaliniame dramos teatre įvyko iškilminga Sveikatos apsaugos ministerijos organizuota Nusipelniusių Lietuvos medikų apdovanojimų ceremonija. Renginys subūrė šalies medicinos bendruomenę pagerbti ilgamečius profesionalus, kurių atsidavimas ir darbštumas palieka neišdildomą pėdsaką Lietuvos sveikato
Gegužės 7d. Tauragės rajono savivaldybėje vyko Tauragės ir Marijampolės regionų atvejo vadybininkų renginys „Atvejo vadybos metodo organizavimo metinių rezultatų apžvalga. Pirmųjų metų patirtys“, sutelkęs gausų dalyvių būrį iš įvairių šalies savivaldybių. Renginio metu dalyviai dalijosi patirtimis, iššūkiais
Jau 38-ąjį kartą visoje Lietuvoje rengiama „Maisto banko“ akcija parduotuvėse prasideda šį penktadienį nuo 15 val. ir tęsis šeštadienį nuo 10 iki 19 val. Šiemet ji vyks 438 prekybos vietose, 78 miestuose ir miesteliuose, o paramą rinks ne tik iniciatyvos organizatorius „Maisto bankas“, bet i
Kauno apygardos prokuratūros prokuroras surašė kaltinamąjį aktą ir teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai dėl fizinio skausmo sukėlimo ar nežymaus sveikatos sutrikdymo ir nužudymo pareikšti 36-erių Tauragės gyventojui. Ikiteisminį tyrimą organizavo ir jam vadovavo Kauno apygardos prokuratūros Pirmojo baudžiamojo perseki