Tauragės žinios logotipas
Priklausomybė nuo socialinių tinklų: ar reikia drausti va

Asociatyvi pexels.com nuotrauka

Priklausomybė nuo socialinių tinklų: ar reikia drausti vaikams naudotis išmaniaisiais telefonais?

Viešajame transporte, eilėse, gatvėje ar prie vakarienės stalo – nieko nebestebina žmonės, įbedę nosis į savo išmaniuosius telefonus. Laikas, praleidžiamas socialiniuose tinkluose, ilgėja, o specialistai ima skambinti pavojaus varpais dėl priklausomybės, ypač tarp jaunų žmonių. Iš Pasaulio sveikatos organizacijos atstovų pasigirsta siūlymų, kad, kovojant su didėjančiu neigiamu socialinių tinklų poveikiu jaunų žmonių psichinei sveikatai, šalys turėtų apsvarstyti galimybę išmaniuosius telefonus reguliuoti panašiai kaip tabako gaminius.

Nesaikingas vartojimas ir „bedugnė turinio juosta“

„Tyrimai rodo, kad žmonės socialiniams tinklams linkę skirti daug savo laiko ir jį vadina poilsiu, nors iš tiesų tai panašiau į intensyvų darbą, nes psichika apkraunama greitai besikeičiančiu informacijos srautu. Nesaikingas socialinių tinklų vartojimas stiprina nerimą, norą lygintis su kitais, iš to kylantį beviltiškumo jausmą, polinkį į savikritiką, baimę praleisti progą, nerealistišką savęs, pasaulio ir savo tikslų bei galimybių vertinimą“, – kalba psichologė, „Šaukštas proto“ įkūrėja Monika Kuzminskaitė.

Tai, kad beveik visi socialiniai tinklai naudoja „bedugnės turinio juostos“ principą, situaciją daro dar sudėtingesnę. Tai nėra tas pats, kaip perskaityti visą laikraštį ar žurnalą iki galo.

„Norą pamatyti dar vieną įrašą skatina viltis, kad galbūt jis bus labai linksmas arba įdomus, nors dažniausiai toks nebūna. Tokiu pat principu veikia lošimai, kurių žalingą poveikį jau žinome“, – sako M. Kuzminskaitė.

Kita vertus, internete galima rasti knygų, filmų, pamokų, relaksacijų, galimybę bendrauti su žmonėmis, su kuriais neturime galimybės susitikti gyvai. Psichologės teigimu, visa tai psichinę būseną reikšmingai gerina, o ne blogina, todėl labai svarbu nepakišti visko po vienu „socialinių tinklų“ skėčiu, ypač kai pradedame kalbėti apie ribojimus ir draudimus.

Priklausomybės riziką didina ne amžius

Priklausomybė nuo socialinių tinklų, kaip ir „veipinimas“, dažniau siejami su jaunais žmonėmis, tačiau M. Kuzminskaitė nelinkusi apibendrinti, kad būtent jie labiau linkę į priklausomybes. Psichologės teigimu, jauni žmonės aktyvesni išbandydami naujoves, todėl teisingiau sakyti, kad jie yra pirmesni.

„Į priklausomybes apskritai labiau linkę žmonės su jautresne dopamino sistema. Išoriškai tai paprastai matyti kaip priklausomybė nuo psichoaktyvių medžiagų, lošimų, lažybų, perdėtas religingumas, polinkis varžytis. Riziką didina ne amžius, o patirties stoka ir aplinkos veiksniai, sudarantys palankias sąlygas priklausomybės skatinamiems veiksmams“, – kalba psichologė.

Tačiau, anot jos, kol jauni žmonės ieško savo autentiškumo formos, jie dažniau linkę elgtis taip, kaip elgiasi jų siekiamos socialinės grupės, ir imtis tokių pat veiksmų („jei negaliu pasakyti, kokį vakar mačiau „reelsą“ ar „memą“, kaip tada dalyvausiu smagiame pokalbyje?“).

Įtaką gali daryti ir aplinka, kurioje pozityviai vertinama bet kuri priklausomybė, arba kurioje apjungiama priklausomybė ir pozityviai vertinamas asmuo – tarkim, labai mylimas tėtis daug rūko.

„Vyresni žmonės, net jei jaunystėje ir buvo pasireiškusi priklausomybė, gali būti praėję išsivadavimo procesą. Tai nereiškia, kad vyresni žmonės mažiau linkę į priklausomybes – tiesiog jų gyvenime gali būti praėję daugiau laiko ir matytis daugiau pastangų rezultatų“, – sako M. Kuzminskaitė.

Atkreipia dėmesį į suaugusiųjų elgesį

„Daugelį priklausomybių, kurių pradžiai palankias sąlygas sudaro aplinka, toliau palaiko medžiagos trūkumo sukeliamas diskomfortas ir palengvėjimas jos gavus. Daug laiko skiriant socialiniams tinklams ir neturint galimybės naudotis telefonu ar internetu, nerimas taip pat pasireiškia ir yra fiksuojamas tyrimuose“, – pasakoja M. Kuzminskaitė.

Ar išmaniųjų telefonų reguliavimas, panašiai kaip tabako gaminių, būtų veiksminga priemonė kovoti su neigiamu interneto poveikiu? Į šį klausimą, jos teigimu, atsakyti pagrįstai ir teisingai kol kas sunku.

„Ar tikrai galime nuspręsti, kas yra vienareikšmiškai vertinga, o kas ne, ir kas gali sau leisti prisiimti tokio vertintojo vaidmenį? Palaikau požiūrį, jog poveikį reikia tirti, apie jį kalbėti, reiškinį vertinti visapusiškai, tačiau manau, jog apie ribojimus galime kalbėti ne visuomenės sveikatos programose, o eksperimentų rėmuose ar labai konkrečiais atvejais, pavyzdžiui, draudžiant moksleiviams telefonais naudotis pamokų metu ar namuose valgant“, – kalba psichologė.

Anot jos, draudimai dažniausiai sukuria atsakomąsias pasipriešinimo ir protesto bangas, todėl tai negali būti pagrindinė ar vienintelė priemonių kryptis. Be to, norint kovoti su priklausomybe, reikalingas sąmoningas požiūris, kad nenutiktų, kai taisykles ir draudimus nustatantys suaugusieji patys nepaleidžia telefono iš rankų.

„Jei autoritetingi tėvai namuose palaiko nuoseklias taisykles, vaikas gali niekada nepatekti į sąlygas, kai jis valandoms paliekamas vienas su galimybe netrikdomai naudotis socialiniais tinklais“, – sako M. Kuzminskaitė.

Pasidalinkite su drauge ar draugu

Daugiau naujienų

Kviečia knygų mugė Tauragėje

Laidoje „Dienos svečias“ – viešnios – Žaneta Maziliauskienė, TRS B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos projektų ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja, einanti direktoriaus pareigas bei Donata Buciutė, viešųjų ryšių ir kultūrinės veiklos vadybininkė. Pokalbis apie  biblioteko

Vartojimo paskola ar taupymas: kas naudingiau jūsų tikslams pasiekti?

Daugeliui žmonių kyla dilema: ar geriau taupyti pinigus didesniems pirkiniams ir tikslams, ar pasinaudoti vartojimo paskola ir įgyvendinti svajones greičiau? Abu variantai turi savo privalumų ir trūkumų, o pasirinkimas priklauso nuo jūsų finansinės padėties, poreikių ir tikslų skubumo. Taupymo privalumai ir trūkumai Taupymas yra tradicinis būdas

Šeimos gerovės centrą „okupuoja“ šilališkiai

Tauragė – regiono centras, į kurį nukreiptos visų aplinkinių savivaldybių gyventojų akys. Daugelis čia ieško ir darbo, kurio optimizuojant viešąjį administravimą,  regiono pakraščiuose  vis labiau trūksta. Padidėjusi konkurencija darbo rinkoje ne visada patinka tauragiškiams, ypač kai vienai ar kitai įsta

Nemokamos slaugos paslaugos namuose VšĮ Tauragės rajono PSPC pacientams

Tauragės rajono savivaldybė primena, kad siekiant užtikrinti slaugos paslaugų tęstinumą, patenkinti paciento slaugos poreikius namų sąlygomis ir skatinti paciento savirūpą, VšĮ Tauragės rajono pirminės sveikatos priežiūros centras nemokamai ir profesionaliai slaugos paslaugas prisirašiusiems prie VšĮ Tauragės rajono PSPC ligoni

Karo medikę pareiga nuvedė į Ukrainą

Vaiva Jankienė po šių Seimo rinkimų tapo sava ir ši­la­liškiams – kelmiškė, kandidatavusi į Parlamentą kaip nepriklausoma kandidatė, rudens pradžioje apvažiavo mūsų miestelius ir kaimus, pasikalbėjo su šimtais žmonių ir surinko ne ką mažiau balsų už kai kuriuos daug kartų rinkimuose dalyvavusius poli

Klaidinanti reklama – kaip atpažinti ir ką daryti susidūrus?

Reklama yra viena efektyviausių priemonių pritraukti naujus klientus ir didinti įmonės žinomumą. Tačiau kartu su reklamos galia kyla ir rizikos – kartais ji gali tapti klaidinančia, kai joje pateikiama netiksli ar apgaulinga informacija. Verslui, siekiančiam laikytis teisės aktų ir apsisaugoti nuo galimų pasekmių, labai svarbu suprasti, kaip

Kenksmingos medžiagos buitinėse nuotekose: kokios jos?

Buitinės nuotekos, kasdien susidarančios mūsų namuose, gali atrodyti nekenksmingos. Tačiau iš tiesų jose yra medžiagų, galinčių rimtai pakenkti aplinkai. Jei buitinės nuotekos nėra tinkamai tvarkomos, šios medžiagos patenka į vandens telkinius ir kenkia tiek augalijai, tiek gyvūnijai. Taigi, kokios pagrindinės kenksmingos medžiagos sl

Fizinis tobulėjimas greitai ir patikimai

Kūnas reikalauja daug priežiūros, tinkamai ją skiriant gerėja ir sveikata. Todėl kasdien mankštindamiesi ir palaikydami reguliarų treniruočių ritmą galėsite mėgautis ne tik gražiais raumenimis, bet ir geresne bendrine savijauta, viso kūno sveikata. Svarbu tik sportuoti tinkamai, nepersistengti ir taisyklingai atlikti visus pratimus. Kaip tai

Ką verta žinoti apie skirtingas pasaulio sporto lygas

Sporto pasaulis yra milžiniška industrija, apimanti daugybę lygų, kurių kiekviena turi savo istoriją, tradicijas ir išskirtinumus. Nuo futbolo iki krepšinio, beisbolo ir kriketo – įvairiose pasaulio sporto lygose slypi daugybė įdomių faktų, kuriuos vertėtų žinoti kiekvienam sporto aistruoliui. Šios lygos ne tik suv

„Kelionės" Kolumbas solistas Šarūnas Šapalas: „Ši opera užprogramuota sėkmei"

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras 38-ąjį sezoną pasitiko Philipo Glasso opera „Kelionė" (The Voyage). Vienas iš pagrindinių vaidmenų – Kolumbas – patikėtas žinomam solistui Šarūnui Šapalui, šiame teatre kuriančiam vis ryškesnius, publikos pripažinimo sulaukiančius personažus. Nuo 2022-ųjų